Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikáciaVeľká sála

Úvodná stránka > Sídlo prezidenta > Virtuálna prechádzka sídlom prezidenta > Veľká sála


Pôvodne hlavná či plesová sieň sa pravdepodobne v čase svojho vzniku používala aj ako hudobná (koncertná) sála (60. roky 18. storočia).Steny sály sú pokryté štukovou vrstvou imitujúcou umelý mramor s bohatými pozlátenými ornamentami pravdepodobne podľa návrhu viedenského architekta Márie Terézie Nicolasa Pacassiho.
Nové kachľové pece v rohoch miestnosti dodal bratislavský reštaurátor Novota s manželkou podľa originálov z 19. storoľia. Vykurovanie miestnosti je v podlahe. Kachle slúžia iba ako dekorácia, ale môžu byť aj elektricky vyhrievané.


Lustre pôvodom z Čiech tu zavesili na konci 19. storočia, kedy do paláca zaviedli elektrinu. Na stenách sa zachovali pôvodné mnohoramenné pozlátené svietniky vyrezávané z dreva z 18. storočia.

Veľký orientálny koberec typu Bidjar (Irán) je z obdobia okolo roku 1900. Koberec je ručne viazaný. Sála je skoro úplne zachovaná v stave, ako počas návštevy kráľovnej Márie Terézie v roku 1775.