Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikáciaMalá jedáleň

Úvodná stránka > Sídlo prezidenta > Virtuálna prechádzka sídlom prezidenta > Malá jedáleň


Na stene nad príborníkom visí unikátny obrázok zo 60. rokov 18. storočia, maľovaný na skle. Okolo centrálneho pastierskeho výjavu je amalgámová vrstva zrkadla. Obrázok je pravdepodobne rakúskej proveniencie. Ostatné romantické obrazy sú z 19. storočia.Presklená miestnosť na prízemí je zariadená ako súkromná jedáleň prezidenta republiky s kapacitou 4 až 6 osôb. Jedálenský stôl a stoličky sú replikami nábytku z druhej polovice 18. storočia.


Medzi oknami je vysoké zrkadlo v neorokokovom ráme z 90. rokov 19. storočia. Súčasťou rámu je aj žardiniéra pod zrkadlom. Na konzolkách rámu mali byť pôvodne umiestnené svietniky alebo malé porcelánové vázy. Vpravo pri stene sa nachádza malý vyrezávaný príborník v neorokokových formách, pôvodne patriaci k sedacej súprave, ktorá je použitá v pracovni prezidenta. Po jeho stránách sú dva typické stolíky z druhej polovice 18. storočia, aké určite boli v paláci v čase jeho vzniku.