Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikáciaZáhradná sála

Úvodná stránka > Sídlo prezidenta > Virtuálna prechádzka sídlom prezidenta > Záhradná sála


Počas rekonštrukcie (1994) sa podarilo obnoviť viacerými nátermi prekrytú pôvodnú maľovanú výzdobu stien z obdobia okolo roku 1765 od neznámeho autora s prevahou rastlinných motívov a zelenej farby. Zelená farebnosť dverí do susediacich miestností je pôvodná, zistená starostlivým reštaurátorským prieskumom. Kovaný luster tvaru lampáša je zo 40. rokov nášho storočia (Nemecko). V strede sály je umiestnená nová fontána z talianskeho zeleného mramoru. Podľa barokových analógií ju navrhol Ing. arch. Ivan Salay.Zrekonštruovaný nábytok v rokokových tvaroch je z konca 19. storočia.
Priestor na zníženom prízemí paláca, ktorý priamo nadväzuje na pôvodný barokový park grófa Grassalkovicha, sa niekedy označuje aj ako "sála terrena". V 18. storočí slúžila aj na prezimovanie vzácnych rastlín z parku (zimná záhrada).


Torzá kamenných sôch v nadživotnej veľkosti ozdobovali pôvodne pravdepodobne fasádu pálfyovského kaštieľa v Stupave. Predstavovali osobnosti (muža a ženu) z rímskej mytológie alebo histórie. Ich autor nie je známy.