Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikáciaPrijímací salón

Úvodná stránka > Sídlo prezidenta > Virtuálna prechádzka sídlom prezidenta > Prijímací salón


Pôvodne hudobný salón paláca, ktorý vznikol spojením dvoch menších miestností. Drevené obloženie stien bolo pôvodne tmavohnedé so zlatými ozdobami, až po prestavbe ho premaľovali na bielo. Obloženie stien je doplnené vyrezávanými pozlátenými skupinami hudobných nástrojov. Dnes bielou tkaninou vyplnené rámy na stenách obsahovali pôvodne obrazy maľované na plátne.

Obrazy nad dverami (supraporty) predstavujú alegórie hudby, spevu, tanca a pod. Sú maľované monochrómne - en rouge - neznámym autorom roku 1779 a patria k pôvodnej výzdobe miestnosti.
Hodiny na strednom zrkadle medzi oknami sú z obdobia okolo roku 1780, pravdepodobne domácej proveniencie.
V štyroch poliach dreveného obloženia
stien sú portréty cisára Karola VI., jeho manželky cisárovnej Alžbety Kristíny, ich dcéry Márie Terézie a jej manžela cisára Františka Lotrinského. Portréty pochádzajú z 18. storočia.


Luster českej výroby je z obdobia okolo roku 1900.

Koberec utkali v Liberci (1995) podľa historického vzoru na rozmery tejto miestnosti.Štuková dekorácia v okenných výklenkoch je z 19. storočia. Pôvodná štuková výzdoba plafónu sa nezachovala, dnešná je zrekonštruovaná podľa historickej fotografie. Podľa fotografie je zrekonštruovaný aj výklenok (nika) pre kachľovú pec, ktorú podľa analógií z 18. storočia vyhotovil výtvarník Franko v Modre.


Nábytok klasicistických tvarov je z druhej polovice 19. storočia, konzolové stolíky pod zrkadlami sú nové repliky podľa originálu uhorskej proveniencie z 18. storočia.