Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia









Tlačová konferencia - 12. 3. 2004

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Tlačové konferencie prezidenta SR


Vystúpenie prezidenta SR Rudolfa Schustera na tlačovej konferencii po rokovaní prezidentov krajín V4 v Košiciach
12. marca 2004


> Zvuková verzia, Originálne znenie
Formát: mp3
Veľkosť: 11,38 MB


> Zvuková verzia, Preklad
Formát: mp3
Veľkosť: 8,56 MB


> Zvuková verzia - študenti, originálne znenie
Formát: mp3
Veľkosť: 10,6 MB


> Zvuková verzia - študenti, preklad
Formát: mp3
Veľkosť: 10,5 MB


Vážené dámy,
Vážení páni,

stretnutie, na ktoré som do Košíc pozval mojich kolegov – prezidentov krajín V4, je v poradí už piatym summitom prezidentov višegrádskej skupiny a zároveň posledným naším stretnutím v predvečer spoločného vstupu do Európskej únie.
Od 1. mája budú naše krajiny už i formálne zaradené do nového politického a ekonomického prostredia Európskej únie, ktorá stojí v súvislosti s procesom rozšírenia pred celým radom aktuálnych otázok. To je hlavný dôvod, prečo sme považovali za vhodné stretnúť sa a vymeniť si názory na možnosti našej ďalšej spolupráce.
Počas našich rozhovorov sme sa dotkli celého radu tém, niektorých okrajovo, niektorých hlbšie. Každý z nás voľne predostrel svoje predstavy o budúcej Európe a podelili sme sa s našimi názormi na reformné procesy, ktoré v nej prebiehajú. Diskutovali sme tiež o tom, ako vnímame tempo a hĺbku reformných zmien v našich krajinách, ale tiež rozsah reforiem na európskej úrovni a schopnosť niesť zodpovednosť za prijaté záväzky. Zamysleli sme sa i nad prínosom našich krajín únii a dopadmi vstupu na naše krajiny. Dotkli sme sa i toho, že v rozšírenej EÚ bude omnoho ťažšie dosiahnuť konsenzus, že pre spoločný postup v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky je potrebná zhoda medzi rozhodujúcimi krajinami EÚ a že pre nás, nových členov je ťažké vzdať sa v záujme integrácie svojej suverenity. Zhodli sme sa v tom, že pre budovanie Európy je potrebná trpezlivosť a spolupráca, ktorá dá každej krajine pocit účasti na vytváraní spoločných stanovísk.
Aj s týmto vedomím sme sa dnes rozhodli spoločne reagovať na teroristické útoky v Španielsku, na ktoré svojimi životmi doplatili stovky nevinných obetí. Jednomyseľne sme podporili jeho výsosť kráľa Španielska a opakovane sme vyjadrili našu spoločnú odhodlanosť zvýšeným úsilím pokračovať v boji proti terorizmu.
Ubezpečili sme sa navzájom – rovnako ako na predchádzajúcom summite v novembri 2003 v Budapešti – že spolupráca v rámci višegrádskej štvorky má svoj zmysel a opodstatnenie i po vstupe do EÚ. Neznamená to, že budeme vždy vo všetkom zajedno, neznamená to ani dodatočnú inštitucionalizáciu našej budúcej spolupráce. Znamená to však, že náš vstup do EÚ v žiadnom prípade nespájame automaticky s ukončením spolupráce nášho zoskupenia.
Sme si vedomí toho, a to sme si i vzájomne potvrdili, že EÚ je priestorom meniacich sa koalícií, ktoré sa vytvárajú podľa aktuálnych situácií. Spoločne sme však tiež konštatovali, že medzi našimi krajinami existuje dostatok takých predpokladov, ktoré vyvolajú prirodzenú potrebu spolupráce. Východiskom k tomu je najmä naša kultúrno-historická blízkosť, občianske väzby, spolupatričnosť k jednému regiónu a prepojenosť strategických záujmov.
Počas našich rokovaní sme hovorili o aktuálnych problémoch svojich krajín, súvisiacich so vstupom do EÚ, preto sme nemohli obísť ani zredukovanie možností, ktoré mal naším občanom poskytnúť pracovný trh doterajších členských krajín. Hovorili sme aj o takých okolnostiach nášho budúceho fungovania vnútri EÚ, ako je plnenie záväzkov či náš podiel na realizácii viacerých stratégií únie. Je medzi nimi napr. tzv. lisabonská stratégia, prostredníctvom ktorej sa má únia do roku 2010 stať z konkurenčného hľadiska najúspešnejšou ekonomikou sveta.
Zaoberali sme sa čiastočne aj chronickou rómskou problematikou. Nešlo pritom o riešenie situácie Rómov na Slovensku, ale o náš spoločný postoj k faktu, že po rozšírení Európskej únie sa v nej ocitne rómska komunita v značnej sile – cca 9 miliónov – pričom jej problémy v jednotlivých krajinách sa nebudú dať riešiť len prostriedkami tej-ktorej krajiny, zainteresovaná bude musieť byť celá únia.
Považujem za významnú i našu zhodu v tom, že je potrebné preniesť naše skúsenosti z integračného procesu aj do krajín, ktoré majú rovnaké integračné ašpirácie, ale sú z mnohých dôvodov v zložitej situácii. Zdôraznil som, že prínosom ďalšej spolupráce V4 môžu byť najmä pravidelné konzultácie, výmena informácií a spoločné postupy v oblastiach prirodzeného spoločného záujmu. Zhodujeme sa, že V4 nám môže veľmi užitočne slúžiť ako intenzívne a efektívne konzultačné fórum.
Pripomenul som tiež, že v rámci EÚ existujúce ďalšie neformálne zoskupenia už deklarovali záujem spolupracovať so zoskupením V4. Spolu s krajinami Beneluxu sa pripravujú spoločné semináre o problematike Schengenu, z iniciatívy Švédska prejavili záujem o spoluprácu s V4 v tejto oblasti i severské krajiny. Pridanú hodnotu našej spolupráce, ako som uviedol, vidím aj pri budovaní tzv. „širšej Európy“, teda v našej podpore rôznych konkrétnych projektov infraštruktúry a dopravných tepien so susedmi rozšírenej Európskej únie.
Chcem Vám tiež pripomenúť, že košickým summitom sa otvára akoby „nové kolo“ višegrádskych summitov hláv štátov. Ten prvý bol práve na Slovensku, vo Vysokých Tatrách v roku 1999, keď sa Slovensko na základe pozvania vrátilo medzi nich do Višegrádskej skupiny.
Moji hostia a kolegovia prezidenti vnímajú ako výhodu, ak nahromadené skúsenosti z týchto štyroch summitov zúžitkujeme aj v novej situácii a sú za to, aby sme sa v tomto formáte naďalej stretávali.
Naše rokovania hodnotím teda ako veľmi otvorené, úprimné a konštruktívne. Veľmi si cením ako hostiteľ snahu partnerov navrhovať a nie vnucovať predstavy toho či oného k budúcnosti našej spolupráce.

Rád by som Vám ešte oznámil, že summit prezidentov krajín V4 v roku 2005 bude v Poľskej republike a v roku 2006 v Českej republike.

Ďakujem.