Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Tlačová konferencia - 14. 7. 2003

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Tlačové konferencie prezidenta SR


Tlačová konferencia po rokovaní prezidenta SR Rudolfa Schustera a prezidenta Štátu Izrael Moshe Katsavu, 14. júla 2003
> Zvuková verzia
Formát: mp3
Veľkosť: 6,10 MB


Ján Füle, hovorca prezidenta:

Vážené dámy, vážení páni,
skončili sa rokovania delegácií, ktoré za izraelskú stranu viedol prezident Moshe Katsav a za slovenskú stranu Rudolf Schuster. O úvodné slovo poprosím prezidenta SR Rudolfa Schustera.


Rudolf Schuster:
Som veľmi rád, že sme dnes mohli privítať pána prezidenta Štátu Izrael, pretože ja si ešte spomínam na moju návštevu v Izraeli v roku 2000, ktorá bola veľmi úspešná. Dostalo sa mi veľmi milého prijatia. Ocenil som našu spoluprácu, ktorá sa veľmi dobre rozvíja, zlepšila sa aj ekonomická spolupráca, ale v tomto smere máme ešte rezervy. Zdôraznil som, že Slovensko sleduje pozorne mierový vývoj na Blízkom Východe a dúfa v nastolenie spravodlivého mieru a koexistenciu dvoch nezávislých štátov. Tento región považujeme za dôležitú súčasť celosvetovej stability. Zdôraznil som, že odsudzujeme samovražedné atentáty. Odďaľuje sa tým implementácie Cestovnej mapy. Uviedol som, že Slovenská republika pripisuje mimoriadnu dôležitosť povojnovej stabilite Iraku, a že máme v prvom rade záujem, aby sa Irak stal mierovou krajinou. Poukázal som na to, že demokracia a stabilita v Iraku, by prispela aj k vyriešeniu konfliktov na Blízkom Východe. Informoval som pána prezidenta, že v minulom roku sa nám podarilo dokončiť reštitúcie súkromného židovského majetku a odškodnenia obetí holokaustu. Konkrétne sme hovorili aj o ekonomickej spolupráci, a k tomuto účelu je poobede aj ekonomické fórum. Požiadal som pána prezidenta aj o podporu pri otvorení Izraelského veľvyslanectva v Bratislave. Požiadal som aj o podporu Slovenska pri kandidatúre za nestáleho člena bezpečnostne rady OSN.


Otázka:
Amotz Shapira, Hlas Izraela:
Pán prezident Schuster, myslíte si, že Slovensko môže zohrať nejakú úlohu pri odhalení informácií ohľadom vojakov, unesených na Izraelskej strane?


Rudolf Schuster:
Myslím si, že Slovensko môže zohrať úlohu aj v iných veciach, hovorili sme o tom. Musí byť záujem z dvoch strán. Mohli by sme zorganizovať konferenciu o mierovej otázke. Ale pokiaľ ide o konkrétnu otázku, aj o tom sme hovorili. Pokúsim sa využiť aj svoje kontakty. Viem, že boli unesení traja vojaci a jeden civil a nevie sa o nich nič. Samozrejme po humanitárnej linke sa o to pokúsime. Nemôžem to sľúbiť stopercentne. Pokúsime sa o to. Peter Béreš, Rádio Twist:
Včera izraelský premiér Arier Sharon vyzval svetových lídrov, aby ignorovali prezidenta Palestínskej samosprávy Jásira Arafata. Otázka pre pána Katsava - ako hodnotí túto výzvu? Otázka pre pána Schustera - aký bude postoj Slovenska k tejto výzve?


Rudolf Schuster:
Ešte nemáme oficiálne stanovisko Ministerstva zahraničných vecí SR, aspoň ho nepoznám. Poviem svoj názor. V roku 2000, keď som bol na oficiálnej návšteve Izraela, bol som aj na oficiálnej návšteve v Betleheme u Jásira Arafata. Vtedy svitlo na lepšie časy, vyzeralo to, že sa nájde mierové riešenie. Chcel som k tomu prispieť aj ja. Takže ak pokračujú teroristické útoky, mierový proces nie je na dobrej ceste. Útoky treba zastaviť, potom sa dá sadnúť si za rokovací stôl. A tam si treba spytovať svedomie, z tej strany, z ktorej sú útoky realizované. Mala by aj Európa a ostatné štáty tieto útoky zvažovať a potom podľa toho zaujať stanovisko.


Ilil Shahar, denník Maariv:
Otázka pre prezidenta R. Schustera:
Pán prezident bude sa aj po vstupe do EÚ Slovensko usilovať zlepšiť tú zlú atmosféru, ktorá panuje medzi EÚ a Izraelom?


Rudolf Schuster:
Myslím si, že nové kandidátske štáty určite prinesú novú krv aj do EÚ a ako viete aj pri otázke riešenia Iraku sme sa celkom s EÚ nezhodli. Som presvedčený, že SR bude aj po vstupe so štátom Izrael udržiavať s Irakom dobré vzťahy vo všetkých oblastiach. Tieto stretnutia majú napomôcť aj tomu, aby sa spolupráca medzi nami zlepšila.


Ján Füle, hovorca prezidenta:
Dámy a páni ďakujem Vám za pozornosť.