Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Tlačová konferencia - 13. 5. 2003

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Tlačové konferencie prezidenta SR


Tlačová konferencia po stretnutí prezidenta SR s predsedami parlamentných strán, 13. 5. 2003
Hovorca prezidenta SR Ján Füle na úvod tlačovej konferencie prečítal text spoločného vyhlásenie. Jeho plné znenie je uverejnené na internetovej stránke v rubrike aktuality.

Rudolf Schuster, prezident SR:

Vážené dámy, vážení páni, toto stretnutie sa uskutočnilo na základe návrhu predstaviteľov médií, ktorí navrhli, aby sme sa stretli tesne pred referendom spolu s predsedami parlamentných strán. A aby sme vyslali výzvu občanom zúčastniť sa na referende o vstupe do Európskej únie. Dohodli sme sa, že využijeme všetky možnosti na to, aby sme vyzvali občanov, aby prišli k urnám. Ak by vývoj po prvom dni nebol taký, aký predpokladáme, vyzveme znovu občanov na účasť. Hovorili sme o novele Ústavy v súvislosti s europoslancami i s ďalšími zmenami, ktoré súvisia so zmenou volebného zákona. Pán Hrušovský nás informoval, že parlament sa bude v najbližších dňoch týmito zmenami zaoberať. Poďakoval som sa predsedom parlamentných strán za politickú kultúru, ktorá v našom parlamente vládne. Verím, že to nie je dočasný jav, ale že to už tak zostane natrvalo. Pretože to tak má byť. Rozdielne názory neznamenajú boj na život a na smrť. Je to už za nami. Parlament sa správa kultivovane a preto som sa im poďakoval za túto novú politickú kultúru. Chcem ešte dodať, že symbolicky dnes prejdeme peši cez Bratislavu spolu s osobnosťami kultúrneho a politického života, aby sme symbolizovali jednotu a podporu nášmu vstupu do Európskej únie.

Otázky novinárov:
Pani Pankovčinová, rádio Slobodná Európa:
Chcela by som sa spýtať pána prezidenta, pána Dzurindu a pána Hrušovského, či nepovažujú túto jednotu predstaviteľov politických strán v parlamente za krehkú, či sa týka len referenda, alebo či predpokladajú, že bude konštruktívna aj po referende?


Rudolf Schuster: Ja osobne verím, že toto stretnutie len ukazuje, že je tu vôľa a ja som presvedčený, že potom príde zhodnotenie referenda , analýzy v ktorom okrese bola najnižšia účasť a vyvodenie záverov. Po referende by sa spolupráca nemala zmeniť, môžu prísť rozdielne názory, ale ja verím, že tento parlament bude dobre spolupracovať aj naďalej.

Mikuláš Dzurinda: To, čo ste označili slovíčkom len, je nesmierne dôležité. Z času na čas dochádza v spoločenskom živote a v živote krajiny ku chvíľam, keď ide ani nie tak o vzťah vlády a politických strán ale ide o záujem štátu, národa, obyvateľov. Vtedy je veľmi dobré ak dôjde k jednote. Druhá moja poznámka je, aby sme si nerobili ilúzie, že dôjde k nejakým zvláštnym bratríčkovaniam medzi opozíciou a koalíciou. To sa v demokracii ani nedá. Vláda vládne, opozícia kontrolu a kritizuje. Je dôležitá kvalita tohto dialógu alebo vzťahu a tu sa mi zdá, že sa posúvame dopredu a to je dobré.

Pavol Hrušovský: Rád by som vyjadril radosť nad tým, že v otázkach národného a štátneho záujmu dochádza naozaj k jednote. Aj dnes to demonštruje účasť zástupcov všetkých parlamentných strán. Nebolo by dobré, keby sme hovorili o jednote vo všetkom, ale o rôznosti názorov na rôzne veci. Budem ďalej presadzovať, aby sme v parlamente uskutočňovali spoluprácu na základe konštruktívneho dialógu. Ten sa už začal na začiatku tohto volebného obdobia a som presvedčený, že tak opozícia ako aj koalícia znovu v otázkach, kde sú spoločné záujmy nájde zhodu.

Ľuba Oravová, Slovenská televízia:
Mám otázku na všetkých Vás. Pán prezident, povedali ste, že ešte do konania referenda chcete osloviť občanov a využijete na to všetky možnosti. Akým spôsobom to chcete urobiť?


Rudolf Schuster: Dokončujem turné po Slovensku, ktoré som začal už dávno, stretávam sa s ľuďmi aj vo fabrikách, navštevujem školy. Naposledy som sa stretol v Rožňave s prvovoličmi. Verím, že tieto stretnutia rozšíria rady voličov a presvedčia nerozhodných. Dnes idem do Trnavy a do Skalice, aby som ešte získal voličov, aby prišli na referendum.

Vladimír Mečiar: Ak dovolíte, rád by som povedal jeden záver z porady, ktorý tu ešte nebol povedaný. Dohoda je taká, že moratórium, vzhľadom na to, že ide o vec prvoradého štátneho záujmu neplatí. Že všetci budeme svojim politickým vplyvom pôsobiť na inštitúcie a organizácie tak, aby sa za porušenie moratória nerobili žiadne sankcie. Ďalej je dohoda, že koordinátorom posledných dní je premiér Dzurinda, a že podľa jeho pokynov a po vyhodnotení situácie sa budú priebežne prijímať opatrenia na to, aby sme boli tam, kde byť treba a robiť opatrenia aké robiť treba.

Daniel Krajcer, TV Markíza:
Chcel by som sa opýtať pána prezidenta, ako ste to mysleli s tým vystúpením po prvom dni referenda? Pán Mečiar a ostatní páni, to porušenie moratória sa týka politikov alebo aj médií? Na základe čoho je takéto rozhodnutie?


Rudolf Schuster: Ja si myslím, že nechceme porušiť moratórium a nechceme, aby na to doplatili médiá. To by bolo zlé. Myslím si, že ide o spoločnú vec. Videli sme nedávno v zahraničí ako postupovali a veľmi to pomohlo. Ide len o prípad, ak by v prvý deň prišlo málo voličov. Mohli by sme ešte vyzvať ľudí, aby hlasovať prišli. Zdôrazniť, že účasť je malá a požiadať občanov, aby hlasovať prišli. Nebudeme im hovoriť ako majú hlasovať, ale len poukázať na to, že účasť je malá. Pán premiér nám k tomu dá signál.

Daniel Krajcer: Prepáčte, a čo s tým moratóriom?

Mikuláš Dzurinda: Väčšina právnych názorov hovorí, že nie je porušením moratória samotná výzva k účasti. A ja si to tiež myslím. Nikto nebude nikoho nabádať, ako má hlasovať. Ani to, či má povedať áno, alebo nie. Ale nabádať k účasti, a to je aj môj názor a opieram ho aj o väčšinu právnych názorov porušením moratória nie je.

Ján Füle: Dámy a páni ďakujem Vám za účasť. Pozývam Vás všetkých na prechádzku mestom.