Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Tlačová konferencia - 20. 3. 2003

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Tlačové konferencie prezidenta SR


Tlačová konferencia zo stretnutia prezidenta SR Rudolfa Schustera s predsedom NR SR Pavlom Hrušovským a premiérom Mikulášom Dzurindom
Bratislava, 20. marca 2003
> Zvuková verzia
Formát: mp3
Veľkosť: 4,46 MB


hovorca prezidenta SR Ján Füle:
Dobrý deň, vzhľadom na situáciu v Iraku sa ráno stretli traja najvyšší ústavní činitelia, prerokovali aktuálne problémy a prijali vyhlásenie, ktoré teraz prečítam:
Spoločné vyhlásenie prezidenta SR Rudolfa Schustera, predsedu NR SR Pavla Hrušovského a premiéra Mikuláša Dzurindu.


V mene našom i v mene občanov Slovenskej republiky ľutujeme, že sa nepodarilo využiť šance na mierové riešenie situácie v Iraku. Zároveň si uvedomujeme akou hrozbou pre svetovú bezpečnosť bol a ešte stále je režim Saddáma Husajna. Preto jeho odzbrojenie považujeme za nevyhnutné.
Veríme, že vojenské operácie budú rýchle, účinné a obete na ľudských životoch čo najmenšie. Zároveň so všetkou zodpovednosťou robíme kroky, ktoré minimalizujú potenciálne riziká vyplývajúce z tohto ozbrojeného konfliktu pre Slovenskú republiku.
Spolu s občanmi sme mysľami aj s príslušníkmi Jednotky radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Sme presvedčení, že pri plnení svojho humanitárneho poslania budú platnými členmi medzinárodného spoločenstva a všetkým želáme skorý návrat.


Tri otázky:

Marie Stracenská z TA3:
Chcem sa opýtať, či sa niektorí z našich najvyšších ústavných činiteľov spojil s členmi našej jednotky v Kuvajte?


Premiér M. Dzurinda: Predpokladám, že tak urobil minister obrany SR. Zvolal som Bezpečnostnú radu, na ktorú som pozval pána prezidenta aj pána predsedu NR SR a očakávam odpoveď na túto otázku od pána ministra obrany.

Monika Múrová z Rádia Slobodná Európa:
Operácia sa nazýva Iracká sloboda. Vieme, čo je cieľom USA – nastoliť demokraciu. Zaujímalo by ma, či si myslíte, že sa podarí v Iraku nastoliť demokraciu?


Prezident SR R. Schuster: Vieme, že táto akcia sleduje odstránenie režimu Saddáma Husajna. Ja som presvedčený, že to nebude dlho trvať. A zmena, o ktorú sa usiluje celý svet, aby jeho režim už nebol hrozbou pre ostatných sa čoskoro dostaví.

Zlatica Puškárová z TV Markíza:
Moja otázka smeruje k verejnej mienke, ktorá nie je príliš naklonená tomuto útoku. Myslíte si, že tieto nálady môžu ovplyvniť referendum o vstupe do EÚ?


Prezident SR R. Schuster: Viete dobre, že vojna nikdy nedodáva dobrú náladu ľuďom. Ani my traja nie sme zástancami riešenia medzinárodných konfliktov vojnou. Sú však situácie, keď iné riešenie nie je možné. Som presvedčený, že po ukončení tohto konfliktu sa nálada obyvateľov zmení. Podobná situácia bola aj v Kosove. Práve vtedy prebiehala u nás predvolebná prezidentská kampaň. Vo finále sme boli dvaja. Hovorilo sa o nálade medzi ľuďmi, o poklese nálady za vstup do NATO. Po doriešení konfliktu sa situácia zmenila. Som presvedčený, že aj teraz to tak bude.

Predseda NR SR P. Hrušovský: Myslím si, že tento konflikt nebude vplývať na verejnú mienku, pokiaľ ide o vstup do EÚ. Aj preto si to myslím, že v parlamente všetky strany vyjadrujú svoj pozitívny postoj, pokiaľ ide o vstup do EÚ. Niet teda dôvodu na obavy o neplatnosť referenda o vstupe Slovenska do EÚ.

Premiér M. Dzurinda: Myslím si, že pri prieskumoch verejnej mienky v súvislosti s použitím sily sa u ľudí prejavuje predovšetkým emócia. Normálny ľudský strach, obavy z toho, aby sa konflikt nešíril ďalej. Ale rovnako som presvedčený, že v referende všetci, drvivá väčšina budeme rozhodovať rozumom, pretože si uvedomíme, že tu nejde o súčasnosť, o vzťah opozície a koalície. Ide o budúcnosť celej našej krajiny, našich detí, ďalších generácií a preto nemám obavy.