Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Október

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Archív správ mediálneho odboru > rok 2002


31. október 2002

Rudolf Schuster pracovne navštívil Košický kraj

Slovenský prezident Rudolf Schuster dnes pracovne vycestoval do Košíc. V rámci bohatého programu dňa navštívil aj so sprievodom VSŽ Inžiniering a stretol sa s vedením spoločnosti. Prezident Schuster osobne navštívil aj výrobné prevádzky zlievárne a mostárne. Po ich prehliadke navštívil Rudolf Schuster U.S. Steel, kde si prezrel závod na sintrovanie a závod na pocínovanie. Zaujímal sa nielen o odborný výklad metalurgickej problematiky navštívených závodov, ale aj o pracovné a životné podmienky ich zamestnancov. Po prehliadke závodov sa prezident Schuster stretol s manažmentom U.S. Steel. Prezident Rudolf Schuster ocenil zástoj U.S. Steel Košice a pozitívne prínosy tejto spolupráce s mestom Košice. Prezident Schuster zároveň vyzdvihol ústretovosť U.S. Steel aj voči potrebám športu a ocenil podporu zo strany U.S. Steel. Stretnutie pokračovalo pracovným obedom, na ktorom jeho účastníci diskutovali o problematike oceliarskych spoločností v integračných súradniciach budúcich pohybov, ktoré čakajú našu spoločnosť. Prezident SR zdôraznil, že U.S. Steel predstavuje silný ekonomický subjekt, ktorého váha bude v našom ekonomickom prostredí rásť.
Popoludní sa prezident SR Rudolf Schuster presunul do Krásnej nad Hornádom, kde sa aj v sprievode J. H. Goodisha zúčastnil na prehliadke vzorového rodinného domu s oceľovou konštrukciou. Súčasťou dnešného pracovného programu prezidenta Schustera bola aj popoludňajšia návšteva v spoločnosti EDC – v Centre ekonomického rozvoja U.S. Steel, kde sa prezident SR oboznámil s rozvojovými aktivitami a projektmi spoločnosti.


30. október 2002

Zahraniční Slováci na návšteve u prezidenta Schustera

Predstavitelia Svetového združenia Slovákov v zahraničí dnes navštívili prezidenta Rudolfa Schustera. Zástupcovia celosvetového krajanského subjektu informovali prezidenta Slovenskej republiky o svojich projektoch modernej komunikácie krajanskej komunity s vlasťou. Sú pripravení aktivizovať krajanov aj Slovensku priaznivo naklonených občanov krajín, v ktorých žijú, aby svoj kladný postoj k Slovensku preniesli z teoretickej roviny na rovinu praktických činov, čo prezident SR uvítal. Predstavitelia Svetového združenia Slovákov v zahraničí sú pripravení ponúknuť svoje kapacity v hospodárskej aj kultúrnej oblasti, v oblasti cestovného ruchu. Ponúkajú rozvoj partnerskej spolupráce na regionálnej a komunálnej úrovni a im dostupného lobingu v prospech Slovenskej republiky.
Terajší stav krajanskej problematiky predstavuje najmä roztrieštenosť krajanských komunít vo svete, nekoncepčná a často formálna komunikácia s krajanmi zo strany Slovenskej republiky, finančná aj personálna poddimenzovanosť riešenia krajanskej problematiky, veľký počet občanov SR, ktorí odchádzajú za prácou do zahraničia a akútny nedostatok možností modernej komunikácie občanov SR a krajanov v zahraničí s materskou krajinou. Medzi svoje priority zaraďujú presadenie satelitného vysielania verejnoprávnej Slovenskej televízie, pretože Slovensko ako jediná postkomunistická krajina neposkytuje svojim krajanom možnosť sledovať verojnoprávnu televíziu v zahraničí. Ďaľšou prioritou je umožnenie zúčastniť sa volieb i slovákom žijúcim v zahraničí. V tejto súvislosti ich potešilo, že i vláda SR toto právo svojim krajanom zakomponovala i do svojho programového vyhlásenia. Prezident Rudolf Schuster vyjadril porozumenie pre problémy krajanov a prisľúbil im podporu ich projektov v rámci svojich možností.


Prezident SR prijal zástupcov firmy Jefta SOS Truck a Mercedens Benz

Prezident SR Rudolf Schuster prijal zástupcov firmy Jefta SOS Truck a Mercedens Benz. Počas návštevy predstavili hlave štátu nové vyslobodzovacie a záchranné vozidlo.Ako povedsal v príhovore výkonný riaditeľ Martin Smolenický, od poslednej návštevy u hlavy štátu, ktorá bola presne pred rokom, sa im podarilo získať najvýkonnejšie vozidlo na Slovensku, ktoré zároveň spĺňa všetky kritériá, požadované normami platnými v Európskej únii.

Prezident SR na návšteve v Akadémii Policajného zboru

Prezident Rudof Schuster sa dnes predpoludním zúčastnil na akademickej slávnosti pri príležitosti 10. výročia založenia tejto vysokej školy. Na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady, akademického senátu a akademickej obce boli prítomní aj predstavitelia Ministerstva vnútra SR, vysokých škôl v Slovenskej republike a ďalší hostia. Prezident Schuster vo svojom príhovore vyjadril úctu pedagógom a odborným pracovníkom Akadémie Policajného zboru. Podčiarkol rastúci význam bezpečnostných zložiek spoločnosti vzhľadom na výrazne sa meniacu bezpečnostnú situáciu u nás aj vo svete. Rudolf Schuster pripomenul, že ak sa chceme stať v blízkej budúcnosti trvalou súčasťou demokratického a prosperujúceho sveta, aj naša bezpečnostná situácia musí byť porovnateľná s týmito krajinami. Prezident SR na záver vyslovil nádej, že sa polícii podarí získať dôveru občanov.

Prezident prijal predsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Lubomíra Zaorálka. Hovorili spolu o parlamentných voľbách a povolebnom vývoji v oboch krajinách. Zhodne konštatovali, že po posledných parlamentných voľbách sa v oboch krajinách otvoril priestor nielen na pokračovanie v doterajšej spolupráci, ale aj pre ešte väčšie zblíženie oboch republík. Predseda Poslaneckej snemovne českého parlamentu konštatoval, že po očakávanom vstupe Slovenska do NATO a členstve oboch krajinách v Európskej únii sa otvoria nové témy, ktoré dokážeme spoločne riešiť. Zopakoval, že SR, ČR i ďalšie kandidátske štáty by mali pri integrácii do EÚ spolupracovať a nie komplikovať si vyjednávacie pozície.

29. október 2002

Prezident SR prijal ministra hospodárstva

Prezident Rudolf Schuster dnes popoludní prijal ministra hospodárstva Roberta Nemcsicsa. Minister informoval prezidenta o prvých krokoch, ktoré realizuje na ministerstve, ale aj o dlhodobom pláne fungovania rezortu. Prezident Schuster sa zaujímal o ďalšie kroky privatizácie a ich rýchlosť, ako aj o spôsob použitia výnosov z privatizácie. Minister hospodárstva hovoril aj nevyhnutnosti spriehľadnenia procesov, ktoré ovplyvňujú malé a stredné podnikanie. Vzhľadom na svoje dobré vzťahy s reprezentáciou tripartity ponúkol prezident Rudolf Schuster pomoc pri budúcich neľahkých rokovaniach. Vyjadril aj želanie dostávať z ministerstva hospodárstva kvalitné ekonomické podklady pre svoje zahraničné cesty a prisľúbil pomoc pri získavaní zahraničných investícií.

Podpredseda vlády u prezidenta Rudolfa Schustera

Prezident republiky Rudolf Schuster dnes prijal podpredsedu vlády Pála Csákyho. V rozhovore sa obaja zhodli na tom, že absolútnou prioritou vlády bude príprava Slovenskej republiky na členstvo v NATO a EÚ. Za samozrejmé považujú, že vláda bude aj naďalej garantovať občianske slobody, rozvoj ľudských práv a ochranu práv menšín. Slovensko dopracuje sústavu dohôd so Svätou stolicou a vyváženým spôsobom upravíme i vzťah štátu k iným cirkvám.
Keďže je známe, že časť slovenskej verejnosti a aj Európska komisia reagovali s prekvapením na prípravy presunu niektorých kompetencií týkajúcich sa predovšetkým rómskej menšiny do pôsobnosti Ministerstva kultúry, požiadal prezident republiky podpredsedu vlády o to, aby bol jeho úrad naďalej garantom zodpovedného riešenia tejto problematiky a efektívneho využívania finančných prostriedkov určených pre túto oblasť. Pál Csáky informoval, že po rôznych úvahách sa koaliční partneri pre rezort kultúry rozhodli preto, že najväčší problém je v spolunažívaní dvoch kultúr. Koordinácia niektorých projektov s EÚ zostane pod vicepremiérovou gesciou. V tejto súvislosti hlava štátu s podpredsedom vlády rokovala aj o realizácii konkrétnych projektov zameraných na zlepšenie života Rómov, ktoré sa realizujú prostredníctvom Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, Ministerstva školstva a Úradu vlády SR.
Rudolf Schuster vicepremiéra požiadal, aby urobil všetko pre úspešné zvládnutie informačnej kampane a referenda o vstupe Slovenka do EÚ a koordináciu všetkých krokov, ktoré by viedli k prijatiu tzv. antidiskriminačného zákona Národnou radou SR najneskôr v máji budúceho roku. Zároveň sa prezident republiky zaviazal podporiť všetky aktivity vlády smerujúce k úspešnému zavŕšeniu integrácie Slovenska do NATO a EÚ.


28. október 2002

Prezident Rudolf Schuster udelil vyznamenania Slovenskej republiky

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster s manželkou a časťou sprievodu dnes podvečer navštívili Sixtínsku kaplnku a niektoré expozície Vatikánskych múzeí.
Po rozhovore prezidenta SR pre prestížnu televíziu TV SAT 2000 navštívil slovenský prezident najstaršiu kaviareň na svete Antico Caffé Greco na Via Condotti, kde si aj so sprievodom prezrel osadené pamätné reliéfy, dosky a plakety známych osobností, zvlášť spisovateľov, ktorí kaviareň v minulosti navštívili. Pri tejto príležitosti prezident odovzdal majiteľovi kaviarne Carlovi Pellegrinimu reliéf Jána Kollára. Koncom tohto roka je plánované aj osadenie bronzových plakiet slovenských básnikov - Jána Kollára, Jána Smreka a Štefana Žáryho.
Súčasťou slávnostného programu prezidenta SR počas jeho návštevy Vatikánu bolo aj stretnutie s bývalým apoštolským nunciom Luigi Dossenom.
Na úvod slávnostnej recepcie, poriadanej veľvyslancom SR pri Svätej stolici pri príležitosti 10. výročia vzniku SR a oficiálnej návštevy prezidenta SR s manželkou vo Vatikáne, prezident Rudolf Schuster udelil viacero vyznamenaní SR: Rad Bieleho dvojkríža a ocenení prezidenta SR – Kríž prezidenta SR predstaviteľom Svätej stolice pri príležitosti 10. výročia vzniku Slovenskej republiky.


Najvyššie vyznamenanie Svätej stolice Rudolfovi Schusterovi

Prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera s manželkou Irenou Schusterovou a so sprievodom dnes prijal na audiencii pápež Ján Pavol II.
V sprievode prezidenta SR boli aj zástupcovia poslaneckých klubov v NRSR: Pavol Paška, (SMer) Jozef Banáš (ANO), Tibor Cabaj (HZDS), Tibor Tóth(SDKÚ), Pavol Minárik (KDH), Béla Bugár (SMK), Ivan Hopta (KSS).
Počas piatej návštevy Rudolfa Schustera od jeho nástupu do funkcie, Svätý Otec udelil prezidentovi Slovenskej republiky najvyššie vyznamenanie svätej stolice „Rytiersky rád Pia s reťazou“.
Vo svojom príhovore sa prezident Schuster poďakoval za opätovnú možnosť stretnutia sa s hlavou katolíckej cirkvi a vyjadril Jánovi Pavlovi II. hlbokú úctu a vďačnosť za všetko, čo Svätý Otec doteraz vykonal pre duchovný pokrok a blaho celého ľudstva.
„Aj po našom vstupe medzi vyspelé a demokratické krajiny Európy si však chceme zachovať všetko osobité, čo zo Slovákov počas histórie urobilo svojbytný, hrdý a pohostinný národ. Už v symbolickom jubilejnom roku 2000 sme potvrdili našu hodnotovú orientáciu uzatvorením Základnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou. Chcel by som zdôrazniť, že to bola pre nás výnimočná udalosť, a že si ctíme princípy tejto zmluvy, ktoré sa usilujeme napĺňať aj v každodennom živote našej spoločnosti. Vždy veľmi pozorne počúvam Vaše múdre slová a musím iba súhlasiť s nevyhnutnosťou presadzovania jedného z najušľachtilejších poslaní kresťanstva – odpustenia, ktoré najviac pomáha vytvárať prostredie spravodlivosti a mieru vo svete. Vaše slová „Nebojte sa!“, ktoré ste viackrát vyslovili počas svojich návštev Slovenska, chápem aj ako výzvu nebáť sa odpúšťať, nebáť sa konať dobro pre svoj národ a pre celé ľudstvo. Napokon, sám ste nám v tom počas celého Vášho pontifikátu vzácnym príkladom. Rád by som sa Vám pri tejto príležitosti tiež poďakoval za to, že ste v minulom roku blahorečili dvoch významných mužov - biskupa Pavla Petra Gojdiča a Dominika Metoda Trčku. „ uviedol prezident Slovenskej republiky a na záver audiencie pozval Svätého Otca na návštevu Slovenska.
Po audiencii u pápeža Jána Pavla II. sa prezident SR stretol so štátnym sekretárom Svätej stolice Angelom Sodanom, s ktorým si vymenil ratifikačné listiny k Zmluve medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou o duchovnej službe katolíckym veriacim v ozbrojených silách a ozbrojených zboroch.
Popoludní sa prezident Schuster s manželkou a sprievodom zúčastnil na svätej omši, ktorú celebroval kardinál Jozef Tomko v Bazilike sv. Petra.
Prezident Rudolf Schuster sa popoludní zúčastnil na súkromnom obede s grófkou Maria Fede Caproni, riaditeľkou Leteckého múzea Gianniho Caproniho - slávneho konštruktéra leteckých motorov Caproni, ktoré boli o.i. inštalované v lietadle, v ktorom havaroval M. R. Štefánik a kópiu ktorého dokončujú aj vďaka ústretovosti prezidenta SR v Leteckých opravovniach v Trenčíne.


27. október 2002

Prezident odcestoval na návštevu Talianska a Vatikánu

Prezident Rudolf Schuster s manželkou dnes odcestoval na dvojdňovú návštevu Talianskej republiky a Vatikánu. Súčasťou programu pracovnej návštevy prezidenta Schustera v Taliansku je aj prehliadka Pivnice pestovateľov viniča v Cormóns. Tak, ako sa v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave nachádza „alej prezidentov“, istým špecifickým ekvivalentom je aj slovenský vinič vo „Vinici sveta“, ktorý zasadil prezident Schuster. V rámci programu pracovnej návštevy prezident Schuster rokoval aj s primátorom a s predstaviteľmi Obchodnej komory mesta Udine. Prvý deň pracovnej návštevy prezidenta Rudolfa Schustera s manželkou zavŕšila pracovná večera s predstaviteľmi banky Intesa Bei.
Zajtra prijme slovenského prezidenta na audiencii Svätý otec, čaká ho stretnutie so štátnym sekretárom Svätej stolice kardinálom Sodanom. Okrem bohatého programu oficiálnej návštevy prezidenta Schustera vo Vatikáne bude nepochybne jeho významným bodom udelenie vyznamenania Svätej stolice - Rytierskeho rádu Pia s reťazou prezidentovi Rudolfovi Schusterovi.


25. október 2002

Prezident prijímal zástupcov inštitúcií

Prezident Rudolf Schuster dnes v Prezidentskom paláci prijal generálneho riaditeľa Agrokomplexu Nitra Ladislava Švihela. Agrokomplex Nitra patrí medzi dlhodobo úspešné podnikateľské subjekty na Slovensku. Generálny riaditeľ Agrokomplexu informoval prezidenta Schustera o rozvojových zámeroch spoločnosti.
Prezidentovými ďalšími dnešnými hosťami boli predstavitelia Športového klubu Slovan Bratislava na čele s predsedom Správnej rady klubu Viliamom Fischerom. Predmetom rozhovoru bola klubová problematika, otázky ligového futbalu na Slovensku v medzinárodných kontextoch a jeho perspektívy a limity.
Prezident SR dnes prijal aj predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Petra Mihóka. Informoval prezidenta Schustera o zasadaní Predstavenstva SOPK, ktoré sa zaoberalo otázkami makroekonomického aj mikroekonomického prostredia Slovenskej republiky v nadväznosti na integračné výzvy. Peter Mihók informoval prezidenta SR aj o stretnutí predsedov obchodných komôr krajín Vyšehradskej štvorky – V4. Obsahom stretnutia bola predovšetkým koordinácia aktivít v období rozširovania EÚ v rámci krajín V4.


Čínska delegácia u prezidenta Slovenskej republiky

V rámci dvojdňovej pracovnej návštevy čínskej delegácie z mesta Šanghaj v Bratislavskom kraji prijal jej zástupcov dnes aj prezident SR Rudolf Schuster. Čínsku delegáciu sprevádza predseda Bratislavského samosprávneho kraja Ľubo Roman. Zahraniční hostia prichádzajúci z ekonomického, finančného a obchodného centra Šanghaj sa zaujímajú o možnosti dynamizovania spolupráce so slovenskou stranou. Čínskych hostí zaujímajú aj naše skúsenosti s budovaním a prínosmi priemyselných parkov. Prezident Schuster tlmočil hosťom svoje poznatky z nedávnej osobnej návštevy priemyselných parkov na Záhorí a deklaroval podporu vstupu zahraničných investícií na Slovensko a podporu efektívnemu druhu spolupráce s čínskou stranou.

Predseda NR SR u prezidenta Rudolfa Schustera

Prezident Rudolf Schuster dnes prijal predsedu parlamentu Pavla Hrušovského, ktorý ho informoval o príprave najbližšej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky. Obaja štátnici sa zhodli v názore, že legislatívny proces v NR SR by sa mal vyvíjať tak, aby prezident musel vracať do parlamentu čo najmenej ním nepodpísaných právnych noriem.

Prezident SR prijal spisovateľa Ladislava Ťažkého


Prezident Rudolf Schuster sa dnes v Prezidentskom paláci stretol so spisovateľom Ladislavom Ťažkým. Hovorili spolu o stave slovenskej literatúry, o širších politických a spoločenských súvislostiach stavu a budúcnosti slovenskej kultúry. Spisovateľ Ťažký upozornil prezidenta, tiež spisovateľa, na znepokojujúci stav, v ktorom sa nachádza najmä pôvodná slovenská tvorba a kultúra. Predmetom rozhovoru bola aj ťaživá situácia, v ktorej sa nachádza Matica slovenská. Ladislav Ťažký v rozhovore uviedol, že spisovatelia sa pričinia o to, aby sa prezident Rudolf Schuster ešte tento rok stretol so zástupcami slovenskej spisovateľskej obce. Prezident SR hovoril s Ladislavom Ťažkým aj o blížiacom sa 10. výročí úmrtia Alexandra Dubčeka a prezident Schuster prisľúbil svoju účasť na pietnom akte, ktorý sa uskutoční pri tejto príležitosti. Rovnako prisľúbil návštevu lágerského cintorína v Kaisersteinbruchu ešte v novembri tohto roka.

24. október 2002

Rudolf Schuster poslal telegram prezidentovi Putinovi

V telegrame, ktorý dnes prezident Rudolf Schuster poslal prezidentovi Ruskej federácie Vladimírovi Putinovi vyslovil presvedčenie, že rukojemníci zajatí teroristami v moskovskom divadle budú, napriek prvej obeti, oslobodení pokojnou cestou. Rudolf Schuster v mene obyvateľov Slovenskej republiky vyjadril účasť s ruskými občanmi.
Za nevyhnutnú prezident republiky považuje spolupatričnosť demokratických krajín v boji s medzinárodným terorizmom. „S teroristami je nevyhnuté bojovať celosvetovo, lebo terorizmus predstavuje nebezpečenstvo pre všetky demokratické krajiny a pre všetkých ľudí dobrej vôle“, zdôraznil prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster vo svojom telegrame Vladimírovi Putinovi.


Prezident SR prijímal veľvyslancov

Prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi dnes počas nástupnej audiencie odovzdal poverovacie listiny mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Filipínskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Victor G. Garcia. Ako uviedol Rudolf Schuster, Slovensko vníma región juhovýchodnej Ázie ako jednu z priorít svojich záujmov za hranicami Európy a Filipínsku republiku ako veľmi dôležitú krajinu v tejto oblasti. Máme záujem o pokračovanie politického dialógu a rozšírení kontaktov na všetkých úrovniach. Prezident SR rovnako ocenil spoluprácu našich krajín na medzinárodných fórach, predovšetkým na pôde OSN.
Poverovacie listiny do rúk prezidenta SR potom odovzdal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Gruzínskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Grigorij Arsenišvili. Obaja predstavitelia sa zhodli, že úroveň vzájomných vzťahov nezodpovedá potenciálu a možnostiam oboch krajín a vyjadrili záujem na ich intenzifikácii. Rozvoju vzájomnej spolupráce by napomohlo uzatvorenie medzištátnych zmlúv v hospodárskej a finančnej oblasti.
Na záver odovzdala svoje poverovacie listiny mimoriadna s splnomocnená veľvyslankyňa Jamajky v SR so sídlom v Berlíne Marcia Yvette Gilbert-Robertsová. Počas nástupnej audiencie Rudolf Schuster konštatoval, že naša krajina má záujem o všestranný rozvoj spolupráce s Jamajkou, ktorá vzhľadom na svoj rastúci zahraničnopolitický význam a hospodársky a trhový potenciál patrí medzi naše priority v Karibskej oblasti.


Dnes napoludnie sa prezident Slovenskej republiky zúčastnil v bratislavskom hoteli Bôrik na 30. slávnostnom odovzdávaní Certifikátov a Zlatých medailí Slovak Gold. Popoludní bol Rudolf Schuster prítomný v Slovenskom národnom múzeu na vernisáži výstavy obrazov Benjamina Shiffa.

23. október 2002

Slovenský prezident navštívil okres Malacky

Prezident Rudolf Schuster dnes pracovne navštívil okres Malacky. Osobne sa zaujímal o problémy regiónu a života jeho obyvateľov. Prezident pozitívne hodnotil vstup zahraničného kapitálu do tohto regiónu SR, čo sa prejavilo aj v oblasti zamestnanosti. Priemyselno-technický park Záhorie by mal v horizonte 15-tich rokov zamestnávať 18 tisíc ľudí. Prezident Schuster navštívil okres Malacky aj preto, lebo v stredisku naftárensko-plynárenského komplexu, strojárskeho a nábytkárskeho a potravinárskeho priemyslu vyrastá Priemyselno –technologický park Záhorie (Eurovalley) a Priemyselný park Malacky. V okrese sa usídlilo viacero zahraničných subjektov, z ktorých prezident Schuster navštívil firmu Brose v Automobilovom priemyselnom parku v Lozorne a firmu Swedwood Slovakia v Malackách, ktorá ako dcérska firma spoločnosti IKEA podniká v Malackách od roku 2000.
Jedným z bodov programu pracovnej návštevy prezidenta SR bolo aj stretnutie s poslancami, s predstaviteľmi verejnej a štátnej správy, podnikateľmi na Okresnom úrade v Malackách. Prezident Schuster sa zaujímal o rozpracované projekty mesta, z ktorých medzi najzaujímavejšie patrí výstavba Inkubátora pre malé a stredné podnikanie, vzdelávacie a zdravotnícke projekty.
Prezident Schuster sa na prechádzke mestom v Malackách zhováral s občanmi o ich problémoch a popoludní navštívil obec Rohožník a jej obyvateľov.


Prezident Schuster poslal sústrastný telegeram

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster poslal sústrastný telegram prezidentovi Azerbajdžanu Gejdarovi Alijevovi v súvislosti s námornou katastrofou. „Bol som hlboko otrasený správou o katastrofe na Kaspickom mori, ktorej obeťami sa stali desiatky občanov Vašej krajiny. Prijmite prosím prejavy mojej najhlbšej sústrasti a tlmočte ich aj pozostalým obetí v mene mojom a ľudu Slovenskej republiky“ uvádza sa v telegrame slovenského prezidenta.

22. október 2002

Slovenský prezident prijal predsedu Asociácie zamestnávateľských zväzov

Prezident Rudolf Schuster dnes stretol v Prezidentskom paláci s predsedom Asociácie zamestnávateľských zväzov Michalom Ľachom a s predsedom Úradu pre normalizáciu a meranie Dušanom Podhorským. Hlavným bodom rokovania bola príprava a realizácia III. ročníka Národnej ceny Slovenskej republiky za kvalitu 2002. Podujatie sa uskutoční 4. novembra t.r. Súťaž prevzala v súlade s rozhodnutím vlády SR č. 991/1999 kritériá európskej ceny za kvalitu. Slovenská republika sa tak zaradila do kategórie štátov, ktoré podporujú význam a prínosy komplexného manažérstva kvality, čo je v súčasnosti ponímané za najprogresívnejší segment podnikania. Význam ceny podčiarkuje aj skutočnosť, že ju odovzdáva prezident Slovenskej republiky. Vo svete túto cenu ešte osobne odovzdávajú prezident USA a britský premiér.
Poslaním súťaže je otvorenie priestoru na porovnanie výkonnosti našich firiem so zahraničnou konkurenciou na základe kritérií, ktoré sa uplatňujú v najprestížnejších svetových súťažiach manažérstva kvality. Ďalším poslaním súťaže je poskytnutie podkladov a námetov na úspešné podnikanie podľa medzinárodne osvedčených kritérií.
Súťaž Národná cena SR za kvalitu vyhlasuje Úrad pre normalizáciu a meranie Slovenskej republiky.
Okrem tematiky súťaže prezident SR hovoril s predsedom AZZ aj o otázkach sociálneho dialógu.


Prezident Rudolf Schuster ocenil umelca

Akademický sochár Tibor Bartfay dnes slávnostne prevzal z rúk prezidenta Rudolfa Schustera ocenenie prezidenta Slovenskej republiky – Kríž prezidenta SR, I. stupňa. Prezident aj pri príležitosti tohoročného významného životného jubilea umelca ocenil originalitu a humanizmus tvorby Tibora Bartfaya, ktorú ohodnotili viacerými domácimi i zahraničnými oceneniami.
Akademický sochár Tibor Bartfay získal ocenenie prezidenta SR za mimoriadne významný prínos v oblasti výtvarného umenia.


21. október 2002

Prezident SR prijal ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca

Na dnešnom spoločnom stretnutí sa prezident republiky Rudolf Schuster s ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom zhodli na tom, že reformu zdravotníctva je nutné postaviť na jasnom zadefinovaní úloh a funkcií slovenského zdravotníctva. Jej súčasťou musí byť otvorenejšia lieková politika, optimalizovanie siete lôžkových zdravotníckych zariadení a zaviesť reálny systém ich financovania. Pán minister informoval prezidenta republiky, že medzi jeho hlavné ciele patrí zastaviť rast dlhov v liekovej oblasti, novelizácia zákona o liečebnom poriadku, zmena princípov kategorizácie liekov, zavedenie príplatkov pacientov za stravu a ubytovanie v nemocnici, za prepravu i recept. V súvislosti s novelizáciou zákonov o štátnej a verejnej službe považuje minister Zajac za veľmi dôležité, aby zákony neurčovali pre zamestnancov zdravotníctva tarifné mzdy.
Prezident republiky Rudolf Schuster kladne hodnotil prístup ministra zdravotníctva a pripomenul koncipovať reformy tak, aby neohrozili poskytovanie služieb pre sociálne najslabšie skupiny obyvateľstva. Požiadal ministra, aby stanovil jasnú koncepciu zdravotnej starostlivosti vychádzajúcu z rovnováhy medzi potrebami a zdrojmi, schválenú parlamentom. Ocenil doterajšiu prácu lekárov a zdravotníckych pracovníkov, ktorí pôsobia v dnešných nereformovaných - nevyvážených štruktúrach.


20. október 2002

Prezident Slovenskej republiky poslal telegram írskej prezidentke

Prezident Rudolf Schuster uvítal výsledok referenda v Írsku. V telegrame írskej prezidentke Mary McAleeseovej vyjadril radosť nad voľbou írskych občanov. „Vaši občania potvrdili Zmluvu z Nice. Dovoľte, aby som sa vaším prostredníctvom poďakoval všetkým občanom Vašej krajiny za ich solidaritu a vyspelosť, hodnú člena európskej rodiny štátov“. My, na Slovensku to vnímame ako podporu nášmu úsiliu vstúpiť do európskej únie v nadchádzajúcej vlne rozširovania a tiež ako významný signál, že v zjednotenej Európe budú rozhodovať aj malé krajiny. Na takúto spoluprácu chce byť Slovenská republika pripravená čo najskôr.“ uviedol ďalej prezident Rudolf Schuster v telegrame írskej prezidentke.

18. október 2002

Prezident Rudolf Schuster rokoval so štátnikmi frankofónie

Slovenský prezident sa dnes stretol aj s francúzskym prezidentom Jacquesom Chiracom, ktorého Rudolf Schuster pozval na návštevu Slovenska. V sérii stretnutí s významnými štátnikmi slovenský prezident hovoril aj s kanadským premiérom Jeanom Chrétienom. Stretol sa aj s rumunským prezidentom Ionom Iliescom a s macedónskym prezidentom Borisom Trajkovským.

Prezident Rudolf Schuster rokoval s libanonským prezidentom Emile Lahoudom

V rámci pracovnej návštevy prezidenta Schustera v Libanonskej republike sa dnes večer prezident Rudolf Schuster stretol s prezidentom Libanonskej republiky Emile Lahoudom. Prezident Schuster ho informoval o najnovšom vývoji po parlamentných voľbách na Slovensku a ubezpečil ho o vôli slovenskej strany byť solídnymi spolutvorcami všetkého, čím sa frankofónia v súčasnom svete prezentuje. Predmetom rozhovorov štátnikov boli aj otázky zintenzívnenia vzájomných vzťahov, ktoré možno po nedávnej návšteve libanonskej hlavy štátu na Slovensku úspešne premietnuť aj na pôdu frankofónie. Obaja štátnici sa zhodli na potrebe zintenzívnenia politického dialógu a prehĺbení slovensko-libanonskej hospodárskej spolupráce.

Prezident Schuster na IX. summite medzinárodnej organizácie frankofónie

Slovenský prezident pokračuje v pracovnej návšteve Libanonskej republiky. Rudolf Schuster sa dopoludnia zúčastnil na slávnostnom otvorení summitu frankofónie spolu s početnými predstaviteľmi frankofónnych krajín. Delegáti IX. summitu Frankofónie schválili štatút Slovenskej republiky ako člena-pozorovateľa.
Prezident Schuster sa dnes zúčastnil na slávnostnom obede podávanom generálnym tajomníkom Butrusom Butrusom Ghálím. Súčasťou dnešného programu prezidenta Schustera v Bejrúte bolo aj stretnutie s predsedom Obchodnej a priemyselnej komory Libanonu Adnanom Kassarom.
Po týchto stretnutiach sa delegácia prezidenta Slovenskej republiky vrátila na ďalšiu časť rokovania summitu frankofónie, na ktorom prezident Schuster predniesol krátke posolstvo. Uviedol v ňom, že Slovenská republika ako európska a geopolitická križovatka je multietnickou a teda multikulturálnou spoločnosťou, ktorá presadzuje aktívnu účasť na budovaní demokracie, trvalého rozvoja, kultúrnej rôznorodosti a tolerancie. „Slovensko je štátom, ktoré sa hlási k hodnotám frankofónie v jeho kultúrne vzájomne sa obohacujúcom spoločenstve“, uviedol slovenský prezident. Rudolf Schuster sa zároveň poďakoval zúčastneným hlavám členských štátov za prijatie Slovenskej republiky do Medzinárodnej organizácie frankofónie so štatútom člena-pozorovateľa.


17. október 2002

Prezident SR odcestoval do Libanonskej republiky

Prezident Rudolf Schuster dnes popoludní odcestoval na pracovnú cestu do Libanonskej republiky. V dňoch 17.- 18. októbra sa v Bejrúte zúčastní na IX. summite Medzinárodnej organizácie Frankofónie. V zajtrajšom programe prezidenta SR je aj účasť na slávnostnom obede podávanom generálnym tajomníkom Frankofónie Butrusom Butrusom Ghálím, stretnutie s predsedom Obchodnej a priemyselnej komory Libanonu Adnanom Kassarom. Dôležitým bodom programu prezidenta SR je stretnutie s libanonským prezidentom Emile Lahoudom.

Jozef Stank povedie kanceláriu prezidenta Slovenskej republiky

Prezident Slovenskej republiky sa dnes dopoludnia stretol s bývalým ministrom obrany Jozefom Stankom. Po stretnutí predstúpil pred novinárov Jozef Stank s oznámením, že sa ujíma Vedenia kancelárie prezidenta Slovenskej republiky. Oficiálny termín nástupu Jozefa Stanka na post Vedúceho kancelárie prezidenta Slovenskej republiky by mal byť prvý november t. r. Jozef Stank hodlá z postu Vedúceho kancelárie prezidenta SR vykonať predovšetkým také zmeny, aby boli pripravené kvalifikované podklady pre všetky zásadné rozhodnutia a vystúpenia hlavy štátu.

16. október 2002

Prezident RUdolf Schuster vymenoval nový vládny kabinet

Slovenský prezident Rudolf Schuster dnes na Bratislavskom hrade slávnostne vymenoval členov novej vlády, na ktorej zložení sa dohodli štyri koaličné strany: SDKÚ, SMK, KDH a ANO. Vymenovacie dekréty dnes z rúk prezidenta prevzali:
Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, podpredseda vlády SR Pál Csáky, minister zahraničných vecí Eduard Kukan, podpredseda vlády SR poverený zároveň riadením Ministerstva hospodárstva SR Robert Nemcsics, minister obrany Ivan Šimko, minister vnútra Vladimír Palko, podpredseda vlády SR pre ekonomiku, poverený zároveň riadením Ministerstva financií SR Ivan Mikloš , minister kultúry Rudolf Chmel, minister zdravotníctva Rudolf Zajac, minister školstva Martin Fronc, podpredseda vlády poverený zároveň riadením Ministerstva spravodlivosti SR Daniel Lipšic, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník, minister životného prostredia László Miklós, minister pôdohospodárstva Zsolt Simon, minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Pavol Prokopovič, minister regionálneho rozvoja László Gyurovszky.
Prezident Rudolf Schuster vo svojom príhovore vysoko ocenil nezvyčajnú rýchlosť vytvorenia vlády a schopnosť racionálneho rokovania koaličných partnerov a opozíciou. Prezident ocenil programovú blízkosť vládnych strán, ku ktorým pribudla iba jedna nová, ale s podobným programom. „Noví členovia vlády majú veľkú výhodu, že popri vás sa budú môcť hneď adaptovať a naplno pracovať“, uviedol prezident SR na margo staronových členov vládneho kabinetu. Prezident vo svojom príhovore spomenul aj rad nepopulárnych reformných opatrení, ktoré čakajú na dokončenie. Hovoril aj o nedostatkoch, ktoré SR vytkla hodnotiaca správa Európskej komisie - najmä vysokú mieru nezamestnanosti, korupcie, nízku vymožiteľnosť práva nedostatočné riešenie rómskej problematiky a.i.. Prezident Schuster však zdôraznil, že reformy sa dotýkajú a dotknú predovšetkým ľudí a vyslovil nádej, že nebudú pre občanov dlhodobo bolestivé. Rudolf Schuster opätovne poznamenal, že táto vláda má jedinečnú a neopakovateľnú šancu na úspešné zavŕšenie integračných ambícií Slovenskej republiky.
Prezident Schuster prijal pozvanie vymenovaného vládneho kabinetu na jeho prvé zasadnutie, ktoré sa uskutoční dnes popoludní.


Predseda a podpredsedovia parlamentu u prezidenta SR

Prezident Rudolf Schuster dnes ráno prijal v Prezidentskom paláci novozvoleného predsedu a podpredsedov Národnej rady Slovenskej republiky - Pavla Hrušovského, Pavla Ruska, Zuzanu Martinákovú, Viliama Vetešku a Bélu Bugára. Prezident pri stretnutí vyjadril očakávania o vzostupe politickej kultúry a korektnosti vzájomnej komunikácie medzi koalíciou aj opozíciou. Prezident Schuster ocenil pružnosť pri zostavení novej vlády ako aj posty, ktoré v novozvolenom parlamente obsadili poslanci opozície.

15. október 2002

Prezident SR prijal predsedu vlády a členov vládneho kabinetu

Vo večerných hodinách prijal prezident v Prezidentskom paláci predsedu vlády a členov vládneho kabinetu za volebné obdobie rokov 1998 - 2002. Prítomný bol aj nový predseda NR SR Pavol Hrušovský a podpredsedovia parlamentu Béla Bugár a pavol Rusko. Z rúk staronového premiéra Mikuláša Dzurindu prijal prezident SR písomný dokument o demisii vlády SR v zmysle č. 102 ods.1 písm. g/ Ústavy Slovenskej republiky. Rudolf Schuster zároveň odovzdal Mikulášovi Dzurindovi dokument o prijatí demisie vlády SR. Po skončení tohto ústavného aktu prezident Rudolf Schuster v zmysle svojich ústavných právomocí slávnostne vymenoval Mikuláša Dzurindu za predsedu vlády SR. Staronový predseda vlády po zložení sľubu prevzal z rúk prezidenta menovací dekrét.
Premiér Dzurinda krátko bilancoval pôsobenie predchádzajúcej vlády. Spomenul aj jej nenaplnené ambície, ale zdôraznil pozitívne reštrukturalizačné a integračné úspechy. Z pozície novozvoleného a vymenovaného premiéra vyslovil predsavzatie obhajovať princípy a hodnoty civilizovaného slobodného sveta.
Prezident Rudolf Schuster vo svojom príhovore ocenil programovú blízkosť a šancu novej vlády na kontinuálne pokračovanie všetkých pozitívnych krokov tak, „aby sme všetky integračné snaženia dokončili úspešne“, povedal prezident SR. Zdôraznil, že je nevyhnutné dokončiť všetky ekonomické reformy a odovzdávanie kompetencií štátnych orgánov na samosprávu aj s primeraným finančným zabezpečením. V závere príhovoru zaželal premiérovi a jeho novému kabinetu, ktorú vymenuje zajtra, aby nová vláda splnila to, čo občanom Slovenskej republiky sľúbila.


Prezident SR na ustanovujúcej schôdzi NR SR

Prezident Rudolf Schuster sa dnes zúčastnil na ustanovujúcej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky. Na ustanovujúcej schôdzi NR SR boli prítomní aj predseda Ústavného súdu SR Ján Mazák, generálny prokurátor SR Milan Hanzel, predseda NKÚ Jozef Stahl a členovia diplomatického zboru. Prezident SR bol prítomný aj pri procedurálnych krokoch nového zákonodarného zboru a pri voľbe predsedu novozvoleného parlamentu, ktorým sa popoludní v tajnom hlasovaní stal Pavol Hrušovský.

14. október 2002

Prezident Rudolf Schuster podporí program protipovodňovej ochrany

Prezident SR dnes dopoludnia prijal Generálneho riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p. Aleša Mazáča a generálneho riaditeľa Slovenského hydrometeorologického ústavu Štefana Škuleca. Prítomní informovali prezidenta problémoch pri plnení Programu protipovodňovej ochrany v SR do roku 2010, ktorý prijala vláda SR uznesením č. 31/2000.
Prezident Schuster v súvislosti s tohoročnými záplavami uviedol, že bude iniciovať program komplexnej preventívnej ochrany pred povodňami. Dnešné stretnutie bolo jedným z krokov pri realizácii tohto programu. Prezident Schuster uviedol, že podporí vypracovanie komplexného podkladového materiálu, ku ktorému by malo zaujať stanovisko aj Združenie miest a obcí Slovenska. Na tomto základe bude možné požadovať spolufinancovanie preventívneho protipovodňového systému aj z eurfondov.
Prezident Rudolf Schuster prisľúbil, že po realizácii týchto krokov zvolá stretnutie predstaviteľov zainteresovaných subjektov a príslušných ministrov vlády SR v záujme zabezpečenia finančného krytia Programu protipovodňovej ochrany Slovenskej republiky.


13. október 2002

Prezident SR poslal sústrastný telegram indonézskej prezidentke

Prezident Rudolf Schuster poslal sústrastný telegram indonézskej prezidentke Megawati Sukarnoputríovej. Prezident SR s pohnutím prijal správu o sobotňajšom teroristickom útoku na ostrove Bali. Rudolf Schuster v telegrame požiadal indonézsku prezidentku, aby tlmočila úprimnú sústrasť aj pozostalým obetí. „Tento zbabelý teroristický útok nás presvedčil, že nikto nie je bezpečný pred hrozbou medzinárodného terorizmu, preto je nevyhnutné ešte viac zosilniť tlak spoločenstva demokratických štátov, aby žiaden takýto ohavný čin nezostal nepotrestaný a aby sa odstránila živná pôda umožňujúca terorizmus ako najväčšie nebezpečenstvo začiatku tohto storočia. SR sa zapojila do protiteroristickej koalície a je pripravená aj naďalej sa podieľať na všetkých jej aktivitách“ uvádza sa v sústrastnom telegrame Prezidenta SR.

12. október 2002

Prezident SR navštívil 14. medzinárodný veľtrh v Monaku

Prezident SR Rudolf Schuster dnes odcestoval na pracovnú návštevu do Monackého kniežatstva. V sprievode prezidenta SR je aj skupina slovenských podnikateľov. Prezident Rudolf Schuster spolu s monackým dedičným princom Albertom slávnostne otvoril 14. medzinárodný spotrebný veľtrh, na ktorom má svoje zastúpenie aj Slovenská republika. Prezident Schuster vo svojom príhovore pri slávnostnom otvorení veľtrhu vyslovil uznanie aj zúčastneným slovenským vystavovateľom. Súčasne vyjadril aj očakávanie, že prestížne medzinárodné podujatie, akým je veľtrh, vytvorí priaznivé podmienky aj pre rozvoj ďalších vzájomných vzťahov medzi Slovenskou republikou a Monackými kniežatstvom. Možnosti spolupráce oboch krajín sú nemalé, v cestovom ruchu zvlášť, zdôraznil prezident Schuster. Po prehliadke veľtrhu sa stretol prezident Schuster na bilaterálnych rokovaniach s monackým dedičným princom Albertom.

Súčasťou programu prezidenta Slovenskej republiky počas jednodňovej návštevy Monackého kniežatstva bola aj prehliadka umelej hrádze la Digue s netradičným technickým riešením a návšteva Múzea oceánografie. Prezident Schuster zavŕšil svoju návštevu v Monackom kniežatstve návštevou koncertu jedného z najslávnejších tenoristov súčasnosti Luciana Pavarottiho.

11. október 2002

Prezident Rudolf Schuster navštívil Ministerstvo obrany SR

Dnes dopoludnia sa prezident Schuster stretol na pôde Ministerstva obrany SR s ministrom Stankom. Predmetom rozhovoru boli aj prípravy rezortu pred schválením strategických dokumentov v Národnej rade Slovenskej republiky. Hovorili spolu aj o zákonoch, ktoré súvisia s reformou armády a o prípravných krokoch pred nadchádzajúcim summitom NATO v Prahe.
Predmetom stretnutia prezidenta Schustera s ministrom Stankom bola aj ponuka prezidenta SR odchádzajúcemu ministrovi na obsadenie postu vedúceho kancelárie prezidenta SR. Jozef Stank sa k tejto ponuke vyjadrí v najbližších dňoch.


10. október 2002

Prijatie Erica van der Lindena u Rudolfa Schustera

Prezident SR Rudolf Schuster prijal v Prezidentskom paláci veľvyslanca a vedúceho Delegácie Európskej komisie v SR Erica van der Lindena. Predmetom ich rozhovoru bola hodnotiaca správa Európskej komisie. Eric van der Linden informoval hlavu štátu o pozitívach i negatívach, ktoré pre Slovensko z hodnotiacej správy vyplývajú. Ocenil výrazný pokrok, ktorý naša krajina od roku 1997, kedy Európska komisia po prvý raz zverejnila posudky o jednotlivých kandidujúcich krajinách, dosiahla. Rudolf Schuster vyjadril uspokojenie nad tým, že predvstupová stratégia našej krajiny bola úspešná a vyslovil presvedčenie, že rokovania bude možné ukončiť do roku 2002 tak, aby Slovensko mohlo dostať pozvánku do EÚ na summite v Kodani a byť prijaté do Európskej únie v prvej vlne rozširovania v roku 2004. Spoločne hodnotili i oblasti, v ktorých podľa hodnotiacej správy Slovenská republika naďalej zaostáva. Ide predovšetkým o nedostatočné riešenie rómskeho problému, pretrvávanie vysokej miery korupcie, slabé súdnictvo, finančné deficity a vysokú mieru nezamestnanosti. Správa konštatuje, že riešenie týchto problémov je nedostatočne a pomalé a situácia stagnuje. Rudolf Schuster je však presvedčený, že riešeniu týchto problémov sa nevyhneme a budeme ich riešiť zodpovedne a tak, aby sa nestali prekážkou pri prijímaní a vstupe Slovenska do EÚ. Verí, že nový vládny kabinet im bude venovať mimoriadnu a zvýšenú pozornosť.

9. október 2002

Veľvyslanec USA pri NATO navštívil prezidenta SR

Prezident Rudolf Schuster dnes popoludní prijal veľvyslanca USA pri NATO Nicolasa Burnsa v sprievode veľvyslanca USA v SR Ronalda Weisera a ďalších členov delegácie. Veľvyslanec navštívil Slovensko a prezidenta Schustera v rámci série návštev krajín, ktoré kandidujú na členstvo v NATO.
Nicolas Burns ocenil pokrok v príprave Slovenskej republiky na vstup do NATO ako aj osobný prínos prezidenta Schustera k prointegračnému úsiliu Slovenska. Rudolf Schuster vyjadril presvedčenie, že Slovenská republika bude naďalej vyvíjať také aktivity, ktoré budú garantovať presadzovanie kritérií NATO tak, aby bolo nespochybniteľné naše budúce členstvo v aliancii. Veľvyslanec USA pri NATO sa o Slovenskej republike vyjadril aj ako o krajine, ktorá patrí medzi vážnych kandidátov na členstvo v NATO.


Prezident SR dostal list od Jána Pavla II.

Svätý Otec Ján Pavol II. poslal list prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi. V liste Svätý Otec zaželal slovenskému ľudu i hlave štátu veľa spokojnosti, zdravia a osobného dobra. Ako ďalej Ján Pavol II píše, rád si pripomína posledné spoločné stretnutie v Krakove, v rámci jeho nedávnej apoštolskej cesty do Poľska a teší sa na opätovné stretnutie s Rudolfom Schusterom počas jeho oficiálnej návštevy Vatikánu 28. októbra 2002.

8. október 2002

Predsedovia koaličných strán u prezidenta SR

Predsedovia štyroch koaličných strán: SDKÚ, SMK, KDH a ANO - Mikuláš Dzurinda, Béla Bugár, Pavol Hrušovský a Pavol Rusko dnes podvečer navštívili prezidenta Rudolfa Schustera. Lídri koaličných strán ho informovali o podpise Koaličnej dohody. Prezident ocenil pružnosť koaličných rokovaní. Lídrom koaličných strán tlmočil očakávanie, že vláda, ktorú zostavili štyri stredopravé strany bude stabilná, proreformná a taká, ktorá posilní integračné ambície Slovenska.

6. október 2002

Prezident SR sa stretol s Mikulášom Dzurindom

Počas nedeľného večerného stretnutia prezidenta republiky Rudolfa Schustera a predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu sa obaja politici dohodli, že v utorok (8. 10. 2002), po podpise Koaličnej dohody, prídu hlavu štátu o jej znení informovať do Prezidentského paláca predsedovia koaličných strán. Prezident republiky sa 15. októbra zúčastní na Ustanovujúcej schôdzi NR SR. Po jej skončení podá súčasná vláda demisiu a Rudolf Schuster v priestoroch Prezidentského paláca okamžite vymenuje nového premiéra. V stredu, 16. októbra, na Bratislavskom hrade prezident republiky vymenuje nový vládny kabinet. Rudolf Schuster sa zúčastní aj na 1. zasadnutí vlády Slovenskej republiky.

5. október 2002

Prezident si uctil obete bojov Prezident Rudolf Schuster sa dnes v Prešovskom kraji zúčastnil na spomienkových podujatiach pri príležitosti Dňa obetí Dukly a 58. výročia Karpatsko-duklianskej operácie. Ako výraz úcty a piety obetiam Dukly pri Pamätníku Československej armády na Dukle položil prezident veniec, rovnako ako pri soche arm. gen. Ludvíka Svobodu a k Pamätníku Sovietskej armády vo Svidníku. Vo svojom vystúpení prezident vyjadril svoju úctu obetiam bojov na Dukle a Karpatsko-dukliansku operáciu usúvzťažnil v slede historických udalostí až po dnešok. Uviedol, že boje na Dukle zostávajú pre nás významnou historickou udalosťou so silným morálnym odkazom. Prezident Schuster tiež zdôraznil, že zachovanie mieru aj v podmienkach nových hrozieb nevyhnutne aktivizuje úsilie Slovenskej republiky o členstvo v transatlantických štruktúrach. 4. október 2002

Vyznamenanie generálnemu konzulovi Českej republiky

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster udelil generálnemu konzulovi Českej republiky v Slovenskej republike štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža III. triedy za osobný prínos k rozvoju vzťahov medzi Slovenskou republikou a Českou republikou.
Štátne vyznamenanie prevzal generálny konzul z rúk prezidenta Schustera na pôde Regionálneho pracoviska Kancelárie prezidenta SR v Košiciach.


Prezident SR vymenoval sudcov

Prezident Rudolf Schuster vymenoval 34 tzv. „štvorročných „ sudcov za sudcov bez časového obmedzenia podľa čl. 102, ods. 1, písm. t a čl. 145 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky na návrh Súdnej rady z 26. augusta 2002. Za sudcov bez časového obmedzenia boli menovaní:
1. Mgr. Magdaléna ANDREÁNSKA
2. JUDr. Zuzana BABÍNOVÁ
3. JUDr. Darina BERGEROVÁ
4. Mgr. František BEREC
5. JUDr. Alena BIELIKOVÁ
6. JUDr. Alena BLAŠKOVÁ
7. JUDr. Mária CIFROVÁ
8. JUDr. Marek ČECH
9. Mgr. Zuzana ČÍSOVSKÁ
10. Mgr. František ČÍSOVSKÝ
11. Mgr. Marián DEGMA
12. JUDr. Gabriela DÚBRAVKOVÁ
13. Mgr. Peter HEINRICH
14. JUDr. Gabriela JANÁKOVÁ
15. Mgr. Nina KOLLÁROVÁ
16. Mgr. Jana KOSORÍNOVÁ
17. Mgr. Marcela KOSOVÁ
18. Mgr. Viera KOVÁČOVÁ
19. Mgr. Margita KOVAĽOVÁ
20. JUDr. Viera KUMOVÁ
21. Mgr. Daniela MAMRÁKOVÁ
22. kpt. Mgr. Ivan MATEL
23. JUDr. Adriana MURÍNOVÁ
24. Mgr. Jozef NADZAM
25. JUDr. Hedviga PIKALÍKOVÁ
26. Mgr. Ivica PITTNEROVÁ
27. Mgr. Kornélia PODLEISZEKOVÁ
28. JUDr. Nora PUCHELOVÁ
29. Mgr. Ľuboš SÁDOVSkÝ
30. JUDr. Marián SNINSKÝ
31. Mgr. Angelika SOPOLIGOVÁ
32. JUDr. Viera ŠKULTÉTYOVÁ
33. JUDr. Mária TÓTHOVÁ
34. Mgr. Frederika ZOZUĽÁKOVÁ


3. október 2002

Prezident SR zvolal ustanovujúcu schôdzu NR SR

Podľa čl. 102 ods. 1 písm d) a čl. 82 ods. 2 Ústavy SR, po vyhlásení výsledkov volieb do NR SR, zvolal dnes (3. októbra 2002) listom adresovanom predsedovi NR SR Jozefovi Migašovi prezident republiky Rudolf Schuster ustanovujúcu schôdzu parlamentu na deň určený dohodou predsedov politických hnutí a strán zastúpených v Národnej rade Slovenskej republiky. Jozef Migaš prezidentovi republiky oznámil, že ustanovujúca schôdza sa uskutoční 15. októbra 2002.

Prezident SR prijal Mikuláša Dzurindu

Prezident SR Rudolf Schuster sa dnes popoludní stretol s predsedom SDKÚ Mikulášom Dzurindom. Ten ho počas približne tridsaťminútového rozhovoru informoval o stave koaličných rokovaní. Ďalšie z neoficiálnych stretnutí Rudolfa Schustera a Mikuláša Dzurindu, ktoré sú súčasťou ich dohody z 27. 9. 2002, sa uskutoční najneskôr v nedeľu 6. 10. 2002.

Prezident SR prijímal nových veľvyslancov

Prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi dnes počas nástupnej audiencie odovzdal poverovacie listiny mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Brazílskej federatívnej republiky v SR so sídlom vo Viedni Roberto Pinto Ferreira Mameri Abdenur. V rozhovore ocenili, že v poslednom období sa vďaka oficiálnym návštevám oboch prezidentov dostali vzájomné vzťahy medzi našimi krajinami na kvalitatívne novú úroveň. Obchodná a ekonomická spolupráca však stále zaostáva za reálnymi možnosťami. Rudolf Schuster vyjadril nádej, že nový veľvyslanec prispeje k jej aktivizácii. Slovensko podľa neho môže byť pre Brazíliu zaujímavým partnerom najmä v oblasti metalurgie, strojárstva, farmácie a textilnej výroby. Nadväzovaniu priamych kontaktov podnikateľských subjektov by podľa oboch predstaviteľov prispelo aj častejšie organizovanie podnikateľských misií.

Poverovacie listiny do rúk prezidenta SR potom odovzdal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Kórejskej republiky v SR so sídlom v Prahe Joon-hee Lee. Rudolf Schuster zdôraznil náš záujem o rozširovanie spolupráce s touto významnou krajinou Ázie so značným ekonomickým potenciálom a dôležitým postavením v súčasných medzinárodných vzťahoch. Ako Rudolf Schuster konštatoval, ťažiskom nášho záujmu sú ekonomické vzťahy. Ubezpečil nového veľvyslanca, že SR je pripravená aj naďalej zlepšovať podmienky pre priame zahraničné investície do rôznych oblastí slovenskej ekonomiky.

Na záver prijal prezident SR na nástupnej audiencii mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Mongolska v SR so sídlom v Prahe Shijeekhuua Odonbaatara. Prezident SR vyjadril náš záujem ďalej rozvíjať vzťahy s touto krajinou založené na obojstranne výhodnej spolupráci, predovšetkým v ekonomickej oblasti. Informoval tiež veľvyslanca, že v hospodárskej oblasti chce Slovensko postupne identifikovať potenciálne možnosti rozvoja vzájomnej spolupráce aj formou návštev podnikateľských misií.

2. október 2002

Prezident na pracovnom obede s veľvyslancami EÚ

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa zúčastnil na pracovnom obede s veľvyslancami krajín EÚ. Stretnutie sa uskutočnilo na pôde veľvyslanectva Dánskeho kráľovstva v Bratislave. Veľvyslanci krajín EÚ tlmočili prezidentovi ich pozitívny postoj k výsledkom parlamentných volieb v Slovenskej republike. Tie, podľa vyjadrení zúčastnených veľvyslancov, vytvárajú priaznivé prostredie pre naplnenie integračných úsilí Slovenskej republiky, najmä vo vzťahu k nášmu vstupu do EÚ.

1. október 2002

Prezident SR v nemeckom Passau

Prezident Rudolf Schuster sa dnes stretol v nemeckom Passau s prvým a súčasne aj s posledným prezidentom Sovietskeho zväzu Michailom Gorbačovom. Viacerí významní európski politici sa v Passau zúčastnili na sérii podujatí Ľudia v Európe - Nemecko, venovaných dvanástim rokom spojenia dvoch nemeckých štátov.
Obaja prezidenti sa v rozhovore venovali aj problematike rusko-slovenských politických a ekonomických vzťahov, ako aj možnostiam spolupráce v rámci Nadácie Michaila Gorbačova. Prezident Schuster prisľúbil pomoci pri preklade a vydaní knihy M. Gorbačova, ktorá sa zaoberá najdôležitejšími momentmi vývoja európskej a svetovej politiky na prelome 80-tych a 90-tych rokov uplynulého storočia. Kniha by mala vyjsť aj na Slovensku.
Michail Gorbačov tiež zdôraznil svoj osobitý vzťah ku Slovensku a k mestu Košice, pretože počas druhej svetovej vojny bol pri oslobodzovaní Košíc ťažko zranený jeho otec.