Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







September

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Archív správ mediálneho odboru > rok 2003


30. september 2003

Prezident SR prijal podpredsedu NR SR

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní prijal podpredsedu NR SR Bélu Bugára. Informoval hlavu štátu o napätej situácii vo vládnej koalícii a z nej vyplývajúcich možných rizikách pri schvaľovaní dôležitých reformných zákonov. Prezident Rudolf Schuster zastáva názor, že treba podniknúť všetky kroky k stabilizácii činnosti vlády tak, aby nebolo ohrozené prijatie zákonov potrebných k realizácii nevyhnutných reformných aktivít.

Prezidentovi SR odovzdali poverovacie listiny dvaja noví veľvyslanci

Prezident SR Rudolf Schuster prijal na nástupnej audiencii mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Albánskej republiky v SR so sídlom v Prahe Shaquira Vukaja, ktorý odovzdal hlave štátu svoje poverovacie listiny. Rudolf Schuster sa v rozhovore vyslovil za zintenzívnenie kontaktov medzi našimi krajinami, pričom uviedol, že Slovensko má záujem ukončiť čo najskôr revíziu zmluvnej základne tak, aby sa pozornosť oboch strán mohla sústrediť na jej ďalší rozvoj. Prezident SR deklaroval pripravenosť Slovenskej republiky prehĺbiť ekonomickú spoluprácu a ochotu podeliť sa so skúsenosťami z prístupového procesu do Európskej únie a NATO. Poverovacie listiny do rúk prezidenta SR potom odovzdal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Belgického kráľovstva v SR so sídlom v Bratislave Olivier Belle. Obaja predstavitelia vyjadrili spokojnosť s úrovňou vzájomných vzťahov. Rudolf Schuster ocenil aktivity belgických podnikateľov na Slovensku i pozitívny vývoj obchodnej spolupráce. Vyjadril potešenie z úspešne sa rozvíjajúcej spolupráce medzi regiónmi, konkrétne spoluprácu Slovenska s Valónskym a Flámskym regiónom i z aktivít malých a stredných podnikateľov, ktorým pomáhajú obchodné komory oboch krajín. Prezident SR vyjadril nádej, že bude úspešne pokračovať aj spolupráca pri presadzovaní záujmov oboch krajín v rámci nadchádzajúceho členstva Slovenskej republiky v EÚ a NATO, keďže naše krajiny majú v mnohých otázkach blízke pozície.

Prezident SR poslal list Svätému Otcovi

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster poslal list Jeho Svätosti, pápežovi Jánovi Pavlovi II. Prezident SR v liste ďakuje za povzbudivé slová, ktorými Svätý otec vyzdvihol úlohu rodiny v spoločnosti aj za slová, ktoré adresoval slovenskej mládeži. Prezident Rudolf Schuster vyjadril v liste aj radosť z pápežových slov, ktorými v Ríme oznámil presvedčenie, že ak slovenský národ vstúpi do Európskej únie, bude schopný ponúknuť cenný príspevok k budovaniu Európy aj na úrovni hodnôt. Prezident SR v liste poďakoval Svätému Otcovi za blahorečenie biskupa Vasiľa Hopka a sestry Zdenky Schelingovej. "Svätý Otče, prijmite, prosím, moju osobnú podporu vášho úsilia, aby kresťanské dedičstvo Európy bolo zakomponované do Ústavy Európskej únie, čo bude zárukou slobody, spravodlivosti a mieru pre veriacich i neveriacich. Osobne by som si prial, aby sa Slovenská republika pridala k štátom, ktoré podporujú úsilie Svätej stolice v tejto otázke. Bolo by to najkrajšie poďakovanie za vašu historickú návštevu na Slovensku", uvádza sa v ďakovnom liste prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera adresovanom Jeho Svätosti, Jánovi Pavlovi II.

Stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes v Prezidentskom paláci stretol s premiérom Mikulášom Dzurindom a predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským. Traja najvyšší ústavní činitelia rokovali dnes predovšetkým o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Prezident Rudolf Schuster tlmočil niektoré svoje výhrady k tomuto návrhu. Týkajú toho, že podľa jeho názoru nie je pripravená dôchodková reforma, nie sú pripravené kompenzačné opatrenia pre sociálne najslabšie skupiny obyvateľov, neboli dostatočne akceptované pripomienky ZMOS. Ako hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR má výhrady aj voči tomu, že výdavky na obranu nebudú sľubované 2 percentá HDP, ale iba 1, 81 percenta. Premiér MIkuláš Dzurinda požiadal prezidenta SR, aby prijal ministra financií a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Prezident Rudolf Schuster uviedol, že túto ponuku zváži a obidvoch ministrov pravdepodobne vo veľmi krátkej dobe prijme. V ďalšej časti rozhovoru sa traja najvyšší ústavní činitelia venovali mechanizmu fungovania parlamentu, pretože za istých okolností by mohli nastať problémy pri opätovnom prerokovaní a následnom schvaľovaní štátneho rozpočtu, ktorý je nastavený na parametre dôchodkovej reformy. V ďalšej časti rozhovoru sa traja najvyšší ústavní činitelia venovali svojim zahraničným aktivitám, t.j. hovorili o výsledkoch svojich zahraničných ciest.

29. september 2003

Stanovisko lekárskeho konzília prezidenta Slovenskej republiky

Vzhľadom na posledné informácie, ktoré zverejnil právny zástupca Nemocnice Ministerstva vnútra SR, rozhodlo sa lekárske konzílium prezidenta Slovenskej republiky vydať toto stanovisko: Po preštudovaní posudkov o vývoji ochorenia a uplatňovaných liečebných postupoch, ktoré vypracovali nezávislí odborníci, konzílium konštatuje, že vzhľadom na vývoj ochorenia prezidenta republiky došlo v roku 2000 k poškodeniu zdravotného stavu a ohrozeniu jeho života. Preto požiadavku, tak ako ju formuloval právny zástupca Nemocnice Ministerstva vnútra SR, aby sa prezident tomuto zdravotníckemu zariadeniu ospravedlnil, považujeme za nekorektnú a neodôvodnenú. Prof. Viliam Fischer, predseda lekárskeho konzília prezidenta SR,
Prof. Pavol Traubner, podpredseda lekárskeho konzília prezidenta SR,
Prof. Andrej Černák,
Prof. Ján Breza,
Prof. Igor Riečanský,
Prof. Vladimír Krčméry,
Doc. Soňa Kiňová,
Doc. Augustín Prochotský


Prezident SR vymenoval rektora Vojenskej leteckej akadémie

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes vymenoval plk. gšt. Ing. Petra Kandráča za rektora Vojenskej leteckej akadémie gen. M. R. Štefánika v Košiciach
Prezident Slovenskej republiky vymenúva rektora vojenskej vysokej školy podľa čl. 102, ods. 1 písm. h) Ústavy Slovenskej republiky a na návrh ministra obrany Slovenskej republiky po predchádzajúcom vyjadrení akademického senátu tejto vojenskej vysokej školy.
Pán plukovník Peter Kandráč bol prijatý za profesionálneho vojaka v roku 1980 po ukončení Vysokej vojenskej leteckej školy v Košiciach. V rokoch 1998-1999 absolvoval interné postgraduálne štúdiu na Vševojskovej vyššej veliteľskej a štábnej škole v Bracknelli vo Veľkej Británii. V období roku 2002 až jún 2003 absolvoval štúdium na Vojnovej škole letectva v USA.
Počas vojenskej služby vykonával funkcie pilota, staršieho pilota, veliteľa roja, staršieho učiteľa lietania výcvikovej letky, letovoda, veliteľa výcvikového strediska letectva, zástupcu náčelníka letectva a PVO zboru, náčelníka správy letectva Veliteľstva vzdušných síl a náčelníka odboru výcviku a cvičení na generálnom štábe ozbrojených síl.


Prezident SR prijal predsedu Nadácie Konrada Adenauera

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal predsedu Nadácie Konrada Adenauera Bernharda Vogela a riaditeľa oddelenia zahraničnej spolupráce nadácie Gerharda Wahlersa. Informovali hlavu štátu do aktivitách nadácie Konrada Adenauera, ktorá pôsobí na Slovensku od roku 1993. Hlavným poslaním nadácie je podpora a rozvíjanie demokracie, právneho štátu, slobodného hospodárstva, spolupráca s osobnosťami, ktoré nesú politickú zodpovednosť.
Nadácia sa usiluje prispieť aj k úspešnej integrácii Slovenska do Európskej únie a NATO. Program nadácie na Slovensku má charakter projektu zameraného na spoločensko-politické vzdelávanie. V zásade sa orientuje na tematické okruhy ako parlamentarizmus, právny štát, hodnoty v demokratickej spoločnosti, voľby a politické strany. Jej cieľovými skupinami sú predstavitelia politiky, hospodárstva, vedy, oznamovacích prostriedkov, mládež. Predstavitelia Nadácie Konrada Adenauera informovali prezidenta Rudolfa Schustera o svojich projektoch, ktorými sa nadácia usiluje prispieť k dialógu a výmene skúseností medzi najvyššími predstaviteľmi na Slovensku s ich partnermi v Nemecku. Ich cieľom je aj vytvorenie užšieho prepojenia medzi Bratislavou a Berlínom a stále viac aj s Bruselom. S týmto cieľom pripravuje nadácia návštevy slovenských hostí či už v Nemecku, Bruseli alebo Luxemburgu. Tieto programy sú určené pre vybrané cieľové skupiny a sú zamerané na informatívne rozhovory a návštevy vybraných inštitúcií. Programy pripravuje v spolupráci s centrálou v Sankt Augustine. Na pozvanie nadácie takto navštívila Nemecko napr. skupina poslancov NR SR, slovenskí experti na ústavné právo, experti na európsku politiku, novinári a ďalší. Nadácia Konrada Adenauera podporuje štúdium cudzincov na univerzitách v Nemecku. Udelením štipendia sa zahraničným študentom otvára možnosť doplniť si vysokoškolské štúdium štúdiom v Nemecku, získať doktorát alebo si prehĺbiť odborné vedomosti. Takouto formou nadácia prispieva k vzdelávaniu alebo zvyšovaniu kvalifikácie mladých. Popri rozširovaní svojich odborných znalostí si štipendisti rozvíjajú aj svoje schopnosti k zodpovednému prevzatiu úloh v štáte a spoločnosti.
Prezident Rudolf Schuster ocenil doterajšie aktivity Nadácie Konrada Adenauera a zaželal jej predstaviteľom mnoho úspechov pri napĺňaní jej programových cieľov.


27. september 2003

Prezident SR sa stretol s predsedom rakúskej krajinskej vlády

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes stretol v Eisenstadte s predsedom rakúskej krajinskej vlády Burgenlandu Hansom Niesslom. Témou ich rozhovoru bola aj otázka dokončenia diaľničného spojenia medzi Bratislavou a Kitsee. Slovenská strana dokončila diaľničný úsek a čaká na podobný krok rakúskej strany, pričom Hans Niessl ubezpečil Rudolfa Schustera o záujme na dodržaní harmonogramu stavebných prác.

26. september 2003

Prezident SR je na pracovnom výjazde v Martine

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster je dnes na pracovnom výjazde v Martine. Dopoludnia navštívil akciovú spoločnosť Neografia. Hlavu štátu so sprievodom privítal predseda Matice slovenskej ako hlavného akcionára Neografie, Jozef Markuš a predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Neografie Alexander Lilge. Prezident Rudolf Schuster sa stretol na rokovaní s vedením akciovej spoločnosti aj v prítomnosti správcu Matice slovenskej Miroslava Bielika. Informovali ho o dopadoch daňovej reformy na polygrafických producentov a vydavateľov - v prípade Neografie na jedného z najväčších polygrafických subjektov zameraného na výrobu kníh, časopisov, komerčných tlačovín a obalov. Prezident Rudolf Schuster vyjadril poľutovanie nad zvýšením sadzby DPH, ktoré spôsobí ohrozenie, ba až likvidáciu značnej časti periodickej tlače na Slovensku. Zvýšenie cien sa na malom mediálnom trhu s nízkou kúpyschopnosťou obyvateľstva prejaví znížením nákladov periodík, nižšou kvalitou informovanosti obyvateľov a dopadom reštrikčných opatrení vo vydavateľskej sfére na zamestnanosť. Zástupcovia Matice slovenskej informovali prezidenta Rudolfa Schustera o dlhodobej finančnej poddimenzovanosti národnej kultúrnej inštitúcie. Po skončení stretnutia prezident SR Rudolf Schuster slávnostným prestrihnutím pásky spolu s generálnym riaditeľom Neografie uviedol do prevádzky nový tlačiarenský stroj - výkonnú rotačku Heidelberg M-600. Jej slávnostné uvedenie do prevádzky je súčasťou osláv 60. výročia akciovej spoločnosti Neografia. Prezident SR Rudolf Schuster zablahoželal spoločnosti k významnej investícii.

25. september 2003

Iniciatíva prezidenta SR pomohla riešiť naliehavý problém ubytovania vysokoškolských študentov

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes v Nitre slávnostne otvoril akademický rok. Na slávnosti bol prítomný aj minister školstva Martin Fronc. Na pôde nitrianskej Univerzity Konštantína Filozofa sa prezident SR stretol s jej rektorom Danielom Kluvancom. Informoval hlavu štátu o profile univerzity, na ktorej v súčasnosti študuje takmer 10 000 študentov. Špecifikom univerzity je príprava učiteľov pre školy národnostných menšín: maďarskej, nemeckej a rómskej. Univerzita úspešne rozvíja kontakty s 22 univerzitami v zahraničí a táto spolupráca sa rozširuje aj vo vzťahu k prechodu na kreditový systém ECTS, ktorý umožňuje rozsiahlu mobilitu študentov i pedagógov a transfer kreditov medzi univerzitami v rámci EÚ.
Medzi naliehavé problémy univerzity patril nedostatok ubytovacích kapacít pre študentov. Vďaka osobnej iniciatíve prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera sa podarilo univerzite zmierniť tento problém využitím bývalého hotela Nitra, ktorý už niekoľko rokov neslúžil svojmu účelu.
Prezident SR Rudolf Schuster potom na slávnostnom otvorení akademického roka v príhovore zdôraznil nevyhnutnosť diskusie o celkovej filozofii vysokoškolského štúdia u nás, ktoré musí byť pripravené reflektovať novú situáciu Slovenskej republiky po vstupe do Európskej únie.
"V tejto súvislosti by som chcel zdôrazniť, že práve premyslené kroky v tejto oblasti by mali patriť medzi kľúčové body našej prípravy na členstvo v EÚ, mali by byť akousi odpaľovacou rampou k budúcej prosperite, ale i k tomu, aby naši študenti boli - v úvodzovkách - plnohodnotným tovarom na celoeurópskom trhu práce.
Odpoveď na otázku: Prečo naše vysoké školstvo zápasí s mnohými ťažkými problémami ešte aj dnes - viac ako desať rokov po vzniku samostatnej Slovenskej republiky? vidím v tom, že sme doteraz nedokázali prijať dlhodobú koncepciu nášho hospodárstva - víziu rozvoja na 10 až 15 rokov, čo nám neumožnilo jasne stanoviť priority. Nevieme teda zodpovedne odhadnúť, ktoré odbory a formy štúdia majú u nás perspektívy z dlhodobého hľadiska a je ich potrebné rozširovať, a naopak, ktoré by sme mali utlmovať.
Ak neexistuje vízia, akoby sme nemali stanovený smer cesty, preto sa pričasto vzďaľujeme od hlavnej trasy a zbytočne sa zdržiavame. Jedno je isté: aby sme uspeli, musíme vzdelaniu venovať omnoho viac legislatívnej starostlivosti, ale aj financií ako doteraz. Kým v krajinách EÚ vydávajú na školstvo v priemere 6 % HDP a v ostatných krajinách V 4 od 4 do 5,5 % u nás je to iba 3, 5 %, pričom na vysoké školy ide iba 0, 8 % HDP. Je to priepastný rozdiel, ktorý je potrebné čo najskôr vyrovnať. Práve v školstve by sme sa mali usilovať dobiehať úniu omnoho rýchlejšie ako v iných oblastiach.
V krajinách, kde pochopili, že základ prosperity je kvalitné školstvo, za niekoľko rokov zaznamenali prudký hospodársky rast, a to by malo byť pre nás dostatočnou motiváciou. Vážim si tiež, keď samotná univerzita dokáže priložiť ruku k dielu a jej vedenie má aj manažérske schopnosti. Takto sa dajú získať zdroje napríklad z rozličných grantov. Myslím si, že financie by mohli do škôl priniesť aj vedecké, výskumné, ale i podnikateľské aktivity.
V zahraničí je napríklad bežné, že si niektoré firmy objednajú na univerzite konkrétne výskumné úlohy, ktoré sú pre nich lacnejšie ako u renomovaných vedeckých pracovísk. Veď aj na našich vysokých školách je dostatok špičkových vedeckých pracovníkov a do týchto činností sa môžu zapojiť i študenti, čo je pre nich veľkým prínosom. Nezriedka sa stáva, že úspešné firmy si za svojich zamestnancov vyberajú tých študentov, ktorí sa im už osvedčili a s ktorými už spolupracovali.
Veda a vysoká škola - to je spojenie, ktoré patrí spolu a navzájom sa dopĺňa. Vysoká škola bez vedeckej činnosti je ako rastlina bez vody, neprosperuje a vysychá. Preto aj v tomto smere je potrebné vykonať kroky, ktoré by plnohodnotne začlenili vedu na našich univerzitách do celoeurópskeho priestoru. Inak budeme dlhodobo zaostávať za univerzitami v zahraničí. A bola by to veľká chyba, keby sme našim vysokým školám, ich vedeckým pracovníkom a študentom v tejto oblasti zúžili možnosti.
Mohli by sme si povzdychnúť: prosperujúce školstvo je u nás hudba budúcnosti! Nemyslím si však, že vzdychanie nám pomôže. Mali by sme žiť v tom, že stereotypné a zastaralé metódy nás zväzujú ako železná košeľa a je potrebné odhodiť ich čo najrýchlejšie. Ľahšie je vyberať peniaze od študentov pri každej možnej príležitosti, často i na hrane zákona, ako zmeniť to, v čom sme už vychodili hlboké koľaje. Neberte to ako výčitku. Som presvedčený, že na vašej univerzite premýšľate najmä o tom ako zlepšiť atraktívnosť a kvalitu štúdia.
Hovorím to skôr globálne, teda že je potrebné zmeniť i myslenie kompetentných politikov, aby k vysokým školám pristupovali ako k nášmu národnému pokladu, aby im vytvárali podmienky pre efektívne fungovanie.
Krátko sa ešte zmienim o pripravovanom spoplatnení vysokoškolského štúdia v budúcom akademickom roku. Budem neustále vyzývať vládu a poslancov, aby dbali na dostupnosť štúdia pre všetky vrstvy obyvateľstva, aby mohli študovať aj deti nemajetných rodičov.
Ak teda hovoríme o spoplatňovaní, mali by sme rovnako intenzívne hovoriť aj o sociálnych štipendiách, študentských pôžičkách ale aj o dopadoch na rodiny, ktoré sú dnes v strednom príjmovom pásme a ich deti nemajú nárok na sociálne štipendium. Po zaplatení školného na jedno či dve deti sa ich príjem môže znížiť aj o niekoľko desiatok tisíc korún ročne. Aké to bude mať dopady nielen na tieto rodiny, ale aj na naše hospodárstvo, nemusím hovoriť.
Aby som však nehovoril len o problémoch, na Univerzite Konštantína Filozofa máte aj dôvod na radosť. Dnes sa bude otvárať nový internát, ktorý vznikol prebudovaním bývalého hotela. O tejto myšlienke som bol vedením školy informovaný už dávnejšie a rád som ju podporil konkrétnymi krokmi. Teším sa spolu s vami, aj keď viem, že kapacita nového internátu nebude stále dostatočná. Verím však, že jeho otvorenie je prvou lastovičkou a že po nej budú nasledovať aj ďalšie, pretože vedenie školy má veľký záujem na skvalitňovaní podmienok pre študentov.
Začiatok akademického školského roka je vhodný aj na osobné zamyslenie, ktoré nás môže každého z vás inšpirovať ku konkrétnym činom. Verím, vážení pedagógovia a milí študenti, že aj pre vás bude motiváciou, ako dosiahnuť čo najlepšie výsledky či už v štúdiu, alebo v celkovej úrovni školy. Želám Vám k tomu veľa zdravia, húževnatosti a síl do ďalšej práce a tiež mnoho úspechov v štúdiu, práci i v súkromnom živote", uviedol prezident SR v príhovore pri slávnostnom otvorení akademického roka na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.
Po jeho skončení prezident Rudolf Schuster slávnostným prestrihnutím pásky uviedol do užívania nový Študentský domov univerzity, ktorý študenti tak naliehavo potrebovali, a ku ktorému im svojou iniciatívou pomohol aj prezident Rudolf Schuster.


Vyhlásenie výberového konania v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky

Vedúci služobného úradu, Kancelária prezidenta Slovenskej republiky, Hodžovo nám. č. 1, 810 00 Bratislava, podľa § 15, ods. 3, v spojení s § 6 ods. 2 písm. f) zákona č. 312/2001 Z.z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

vyhlasuje výberové konanie

na obsadenie štátnozamestnaneckých miest v týchto odboroch štátnej služby:

Druh štátnej služby: stála štátna služba, štátny radca, predstavený,
Odbor štátnej služby: Ekonomika a správa
Organizačný útvar: Odbor správy majetku
Funkcia: Riaditeľ odboru správy majetku
Hlavné úlohy: Koordinácia a zabezpečovanie služieb súvisiacich s vytváraním materiálno-technických podmienok na prevádzku sídla prezidenta, jeho rezidencie a kancelárie, analyzovanie stavu hnuteľného a nehnuteľného majetku, riadenie investičných činností pri rekonštrukcii nehnuteľného majetku, aplikácia systému verejného obstarávania v podmienkach kancelárie.
Kvalifikačné predpoklady: vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, odborná prax viac ako 9 rokov, riadiaca prax.
alšie požadované schopnosti: koncepčné a tvorivé myslenie, dôslednosť, schopnosť pružne reagovať na meniace sa situácie, spoľahlivosť, práca s PC.
Oprávnenie na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami: vyžaduje sa stupeň utajenia dôverné


Druh štátnej služby: stála štátna služba, štátny radca, predstavený,
Odbor štátnej služby: Ekonomika a správa
Organizačný útvar: Odbor ekonomiky
Funkcia: Riaditeľ odboru ekonomiky
Hlavné úlohy: Koncepčná a koordinačná činnosť na úseku rozpočtovania a financovania, príprava návrhov rozpočtu za rozpočtovú kapitolu kancelárie a návrhov záverečného účtu, metodické zabezpečenie činností súvisiacich s finančným hospodárením, koncepčná a koordinačná činnosť pri zabezpečovaní informačných systémov a v oblasti archívnictva.
Kvalifikačné predpoklady: vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, odborná prax viac ako 9 rokov, riadiaca prax.
alšie požadované schopnosti: koncepčné a tvorivé myslenie, dôslednosť, schopnosť pružne reagovať na meniace sa situácie, spoľahlivosť, práca s PC.
Oprávnenie na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami: vyžaduje sa stupeň utajenia tajné.


Druh štátnej služby: stála štátna služba, štátny radca, predstavený
Odbor štátnej služby: Verejná činnosť, politická činnosť a ústavné právomoci prezidenta Slovenskej republiky zabezpečované Kanceláriou prezidenta SR - mediálna politika, styk s verejnosťou a prístup k informáciám.
Organizačný útvar: Sekcia komunikácie
Funkcia: Generálny riaditeľ sekcie komunikácie
Hlavné úlohy: Tvorba odborných posudkov, analýz a stanovísk, ako aj komplexných informačných materiálov na účely rozhodovacieho procesu prezidenta v rámci jeho ústavných právomocí, koncepčná, koordinačná a rozhodovacia činnosť v oblasti sprístupňovania alebo zverejňovania informácií.
Kvalifikačné predpoklady: vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, odborná prax viac ako 9 rokov, riadiaca prax.
alšie požadované schopnosti: koncepčné a tvorivé myslenie, dôslednosť, schopnosť pružne reagovať na meniace sa situácie, riadiace a organizačné schopnosti, komunikatívnosť, spoľahlivosť, práca s PC, znalosť anglického jazyka.
Oprávnenie na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami: vyžaduje sa stupeň utajenia tajné.


Druh štátnej služby: prípravná štátna služba, hlavný referent,
Odbor štátnej služby: Verejná činnosť, politická činnosť a ústavné právomoci prezidenta Slovenskej republiky zabezpečované Kanceláriou prezidenta SR - mediálna politika, styk s verejnosťou a prístup k informáciám.
Organizačný útvar: Odbor styku s verejnosťou
Funkcia: administratívny zamestnanec odboru
Hlavné úlohy: Samostatné odborné činnosti v oblasti vybavovania petícií a sťažností, vedenie centrálnej evidencie petícií a sťažností, vedenie centrálnej evidencie podaní fyzických a právnických osôb, vybavovanie ucelenej agendy v oblasti prijímania, evidovania a vybavovania podaní.
Kvalifikačné predpoklady: úplné stredné vzdelanie, odborná prax viac ako 6 rokov.
alšie požadované schopnosti: dôslednosť, schopnosť pružne reagovať na meniace sa situácie, organizačné schopnosti, komunikatívnosť, spoľahlivosť, práca s PC, znalosť anglického jazyka vítaná.


Zoznam požadovaných dokladov:

  • štruktúrovaný, profesionálne orientovaný životopis,
  • kópia vysvedčenia, alebo diplomu,
  • čestné vyhlásenie o bezúhonnosti,
  • čestné vyhlásenie o tom, že uchádzač nebol prepustený zo štátnej služby podľa § 61 ods. 2 písm. c) až e) zákona č. 312/2001 Z.z. o štátnej službe,
  • čestné vyhlásenie o pravdivosti všetkých údajov uvádzaných v žiadosti.
Dátum podania žiadosti spolu s požadovanými dokladmi: do 16. októbra 2003.
Rozhodujúci je dátum podania na poštovej pečiatke.
Na adresu: Kancelária prezidenta Slovenskej republiky, Osobný úrad, Štefánikova č. 2,
810 00 Bratislava, s označením "Výberové konanie".
Kontaktné tel. číslo: 02/57201173


24. september 2003

Prezident SR odvolal a vymenoval členov vlády

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní odvolal a vymenoval členov vlády Slovenskej republiky. Konal tak za účasti predsedu vlády Mikuláša Dzurindu. v zmysle ústavných právomocí, podľa článku 102 ods. 1 písm. g) a čl. 111 Ústavy Slovenskej republiky na návrh predsedu vlády Slovenskej republiky vymenoval Pavla Ruska do funkcie podpredsedu vlády Slovenskej republiky a poveril ho riadením Ministerstva hospodárstva SR. Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster zrušil určenie Pavla Prokopoviča, ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií SR spravovať aj veci podpredsedu vlády SR a člena vlády SR povereného riadením Ministerstva hospodárstva SR. Prezident SR Rudolf Schuster podľa článku 102 ods. 1 písm. g) a čl. 111 Ústavy Slovenskej republiky na návrh predsedu vlády odvolal Ivana Šimka z funkcie člena vlády SR povereného riadením Ministerstva obrany SR a zároveň podľa čl. 116 ods. 7. Ústavy Slovenskej republiky určil Eduarda Kukana, ministra zahraničných vecí, aby dočasne spravoval aj veci ministra obrany Slovenskej republiky. Prezident SR Rudolf Schuster vo svojom príhovore poďakoval doterajším ministrom za ich kvalitný výkon funkcie a vyslovil zároveň ľútosť nad tým, že ministri slovenskej vlády sú odvolávaní zo straníckych príčin.

23. september 2003

Zmluva medzi ministerstvami podpísaná v Prezidentskom paláci

V Prezidentskom paláci bola dnes v prítomnosti prezidenta SR Rudolfa Schustera podpísaná zmluva medzi Ministerstvom obrany SR a Ministerstvom kultúry SR o spolupráci na úseku múzejnej činnosti. Zmluvu podpísali minister obrany Ivan Šimko a minister kultúry Rudolf Chmel. Konkrétnym výsledkom tejto spolupráce bude aj expozícia v múzeu leteckej techniky v Košiciach, do ktorej prispeje ministerstvo obrany 22 historickými leteckými strojmi a 18 lietadiel bude predstavovať časť expozície z darov, ktoré dostal prezident SR Rudolf Schuster od hláv štátov iných krajín.

Prezident SR prijal zástupcov Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal zástupcov Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra na čele s riaditeľom ústavu Slavomírom Ondrejovičom. Prijatie sa uskutočnilo pri príležitosti 60. výročia založenia ústavu, ktorý je hlavným vedeckým pracoviskom v Slovenskej republike. Sústreďuje sa v ňom základný výskum slovenského jazyka, jeho územnej a sociálnej diferenciácie a jeho dejín. Súčasťou výskumu sú aj teoretické otázky všeobecnej jazykovedy, jazykovej kultúry, odbornej terminológie , výskumu vlastných mien. Výsledky výskumu sa aplikujú pri tvorbe základných kodifikačných príručiek, pri tvorbe a ustaľovaní odbornej terminológie, pri štandardizácii geografického názvoslovia.

Prezident SR odovzdal vymenovací dekrét

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes odovzdal vymenovací dekrét do hodnosti brigádneho generála plk. gšt. Jaroslavovi Vývlekovi, zástupcovi veliteľa pozemných síl Ozbrojených síl SR. Novovymenovaný generál Vývlek bol v zahraničí v čase slávnostného vymenovania a povýšenia generálov Ozbrojených síl SR, ktoré sa uskutočnilo 28. augusta t. r.

Prezident SR prijal vojakov Čestnej stráže

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní prijal troch najlepších vojakov Čestnej stráže prezidenta SR pri príležitosti ukončenia ich základnej vojenskej služby a odchodu do zálohy. Prezident SR týmto pokračoval v tradícii osobných stretnutí s vojakmi útvaru, ktorý zabezpečuje protokolárne a reprezentačné úlohy prezidenta Slovenskej republiky a hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR tým, že vykonávajú čestné stráženie sídla prezidenta SR, organizujú a zabezpečujú vojenské pocty najmä pri oficiálnych návštevách predstaviteľov iných štátov u prezidenta SR, pri prijatiach veľvyslancov a zabezpečujú vojenské pocty pri oficiálnych a pracovných návštevách prezidenta SR v zahraničí. Pri príležitosti odchodu do zálohy prezident vojakom Čestnej stráže prezidenta SR udelil Pamätný list prezidenta SR za príkladné plnenie povinností počas výkonu vojenskej základnej služby.

Prezident SR prijal predsedu vlády SR

Premiér Mikuláš Dzurinda dnes navštívil prezidenta SR Rudolfa Schustera. Počas spoločného rozhovoru sa dohodli na tom, že dňa 24. septembra 2003 o 15. hodine prezident republiky odvolá z funkcie ministra obrany Ivana Šimka a vedením rezortu poverí ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana. Zároveň vymenuje nového ministra hospodárstva Pavla Ruska. Premiér v ten istý deň odovzdá prezidentovi republiky aj návrh na vymenovanie nového ministra obrany.

Prezidentovi SR odovzdal poverovacie listiny nový čínsky veľvyslanec

Prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi počas nástupnej audiencie odovzdal poverovacie listiny nový mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR so sídlom v Bratislave Chuang Čung-pcho. Rudolf Schuster na stretnutí vyjadril presvedčenie, že vzájomné vzťahy medzi našimi krajinami sa podarí posunúť na vyššiu úroveň. Jedným z konkrétnych výsledkov dobre sa rozvíjajúcej spolupráce by malo byť aj otvorenie nášho generálneho konzulátu v Šanghaji plánované na budúci rok. Prezident SR vyjadril nádej, že nový veľvyslanec napomôže k dosiahnutiu väčšej vyváženosti obchodnej výmeny medzi Slovenskom a ČĽR a k rozširovaniu všetkých foriem ekonomickej spolupráce. Slovensko má záujem uplatniť v Číne svoje skúsenosti najmä v energetike, pričom Rudolf Schuster ocenil zároveň i dobre sa rozvíjajúcu spoluprácu v oblasti lesníctva, v rámci ktorej sa slovenskí experti zapojili do rozsiahleho čínskeho programu zalesňovania krajiny.

22. september 2003

Prezident SR na konferencii Vízie a realita v Tel Avive

Prezident SR Rudolf Schuster sa dnes v Tel Avive zúčastnil na konferencii Vízie a realita, ktorú zorganizovali pri príležitosti 80. narodenín významného izraelského štátnika a nositeľa Nobelovej ceny za mier Šimona Peresa. Otvárací príhovor na konferencii predniesol podpredseda vlády Štátu Izrael a minister priemyslu Ehud Olmert. Rudolf Schuster spolu s ďalšími významnými osobnosťami svetovej politiky sa zúčastnil na diskusnom paneli venovanom téme Geopolitika a mier.
Potom sa Rudolf Schuster stretol s bývalým prezidentom Slovinskej republiky Milanom Kučanom. Ocenil skutočnosť, že aj po odchode z najvyššej funkcie v štáte môže jeho bývalý kolega aktívne využiť svoje skúsenosti a kontakty na prospech občanov svojej krajiny i v medzinárodnom meradle. Hovorili o politickom vývoji na Slovensku a v Slovinsku v súvislosti s ich smerovaním do EÚ a NATO. Prezident SR zablahoželal Milanovi Kučanovi k výborným výsledkom oboch referend v Slovinsku, na čom má podľa Rudolfa Schustera bývalý prezident osobnú zásluhu.
Na stretnutiach s predstaviteľmi židovského štátu - prezidentom Moše Katsavom a s podpredsedom vlády Ehudom Olmertom dominovali otázka rozšírenia hospodárskej spolupráce. Izraelský prezident označil návštevu Rudolfa Schustera v Izraeli za výrazný impulz v budovaní dobrých izraelsko-slovenských vzťahov, pričom konštatoval, že je veľký potenciál pre rozšírenie spolupráce v mnohých oblastiach. Izrael má záujem investovať na Slovensku najmä v oblasti špičkovej a špeciálnej techniky, biotechnológií, v rozvoji infraštruktúry a kúpeľníctva. Rudolf Schuster po stretnutí novinárov informoval, že v najbližšom čase príde na Slovensko izraelský minister priemyslu so skupinou podnikateľov.
V rozhovore s Ehudom Olmertom prezident SR ocenil zorganizovanie konferencie, ktorá zaslúžene vyzdvihla významný prínos Šimona Peresa k mieru a bezpečnosti vo svete, s ktorým sa plne stotožňuje aj Slovenská republika. Svoju účasť na tomto významnom podujatí vníma Rudolf Schuster ako dokument vysokej úrovne bilaterálnych vzťahov medzi našimi krajinami.


21. september 2003

Prezident SR odcestoval na pracovnú návštevu do Tel Avivu

Prezident SR Rudolf Schuster odcestoval na pracovnú návštevu Štátu Izrael, kde sa zúčastní na konferencii "Vízie a realita", usporiadanej v Tel Avive pri príležitosti 80. narodenín bývalého izraelského premiéra a laureáta Nobelovej ceny za mier Šimona Peresa. Na konferencii, ktorá sa uskutoční v pondelok, budú prítomné viaceré významné osobnosti svetového politického života, o.i. prezident Spolkovej republiky Nemecko Johannes Rau, bývalí prezidenti USA a ZSSR Bill Clinton a Michail Gorbačov, ako aj šéfovia diplomacií viacerých krajín. Konferenciu budú tvoriť štyri diskusné panely, Rudolf Schuster sa zúčastní na 1. z nich, nazvanom Geopolitika a mier. Rokovanie otvorí slávnostným príhovorom podpredseda izraelskej vlády a minister priemyslu a obchodu Ehud Olmert. Rudolf Schuster má na programe tiež stretnutie so svojim izraelským partnerom, prezidentom Moše Katsavom. Rokovať bude aj s podpredsedom vlády Ehudom Olmertom a stretne sa aj s bývalým prezidentom Slovinska Milanom Kučanom. Rudolf Schuster sa zúčastní aj na viacerých spoločenských a kultúrnych podujatiach usporiadaných v Jeruzaleme a Tel Avive na počesť Šimona Peresa.

20. september 2003

Prezident SR sa vo Wuppertale zúčastnil na početných podujatiach

Súčasťou dnešného pracovného programu prezidenta Rudolfa Schustera bolo aj stretnutie so starostom Wuppertalu hansom Kremendahlom, po ktorom sa prezident SR zúčastnil na podujatí Ost-West Kontakte z Košíc. Po jeho skončení sa stretol s viceprezidentom Európskej investičnej banky Wolfgangom Rothom. Súčasťou večerného programu pracovnej cesty prezidenta Rudolfa Schustera do Wuppertalu je aj zápis do Zlatej knihy mesta Wuppertal a účasť prezidenta SR na slávnostnom koncerte pod názvom "Slovenská noc".

Prezident SR odpovedal na otázky o členstve SR v EÚ

Prezident SR Rudolf Schuster na dnešnej konferencii vo Wuppertale zameranej na budúce členstvo SR v EÚ odpovedal na otázky z pléna nasledovne:
Otázka: Má SR obavy z veľkých členských krajín EÚ?
Odpoveď: SR nemá žiadnu obavu ani "strach" z veľkých členských krajín EÚ. Veď práve členstvo v EÚ a európska integrácia vo všeobecnosti je tým prostriedkom, ktorý po druhej svetovej vojne nielen zásadným spôsobom zmenil metódy riešenia sporov a nedorozumení, ale vytvoril aj procedúry pre spravodlivé podieľanie sa členských krajín na rozhodovacom procese. Kým predtým bola hrozba silou vrátane hrozby vojenskou silou, alebo použitie sily bežnou súčasťou politických nástrojov krajín a ich elít, dnes už máme zreteľné pravidlá, ako sporom a nedorozumeniam predchádzať, resp. ako ich kultivovanie riešiť. Na druhej strane je prirodzené očakávať, že miera vplyvu krajiny na celkový vývoj a s tým spojená aj zodpovednosť za tento vývoj odráža aj veľkosť krajiny. V EÚ sú stanovené pravidlá rozhodovacieho procesu, či už ide o hlasovanie v Európskom parlamente, rade, alebo iných inštitúciách. Žiadna krajina EÚ, ani tá najväčšia, nie je schopná nič presadiť sama a potrebuje získať pre svoje zámery podporu. Vytvárajú sa tak ad hoc koalície podľa konkrétnej otázky, ktorá sa rieši. Slovensko sa bude správať tak isto a je jasné, že niekedy bude v takýchto koalíciách aj s veľkými krajinami a niekedy nie.
Otázka: Hrozí SR po vstupe do EU masívny odliv pracovnej sily?
Odpoveď: Mnoho Slovákov a Sloveniek pracuje legálne v zahraničí, vrátane členských krajín EÚ. Vo väčšej miere a z rôznych dôvodov odchádzali počas celého obdobia od pádu "železnej opony". Vstup SR do EÚ 1. mája 2004 preto nebude z tohto pohľadu ničím výnimočný, nebude to impulz pre masívny odchod občanov Slovenska za prácou do EÚ. Iste, môže dôjsť ku krátkodobému nárastu žiadateľov o prácu a to z dôvodu uľahčenia príslušných procedúr. Žiadne výrazné zmeny v súčasnom stave však neočakávam. Myslím si, že prechodné obdobie na voľný pohyb pracovnej sily, ktoré bolo prijaté na základe požiadaviek niekoľkých členských krajín, sa bude Slovenska týkať v minimálnom počte prípadov (nebude v prípade Slovenska relevantné). Daný stav však pre SR znamená výzvu. Výzvu v tom, aby Slovensko na svojom území vytvorilo také podmienky, že tí, ktorí odišli za prácou do zahraničia, sa budú chcieť vrátiť naspäť, priniesť so sebou a uplatniť nové znalosti, skúsenosti a tvorivosť.
Otázka: Aká je predbežná pozícia SR k návrhu Ústavnej zmluvy EÚ?
Odpoveď: SR považuje predložený text Ústavnej zmluvy (ÚZ) za dobrý základ pre rokovania MVK. O konečnej pozícii SR k návrhu bude po schválení vládou SR rozhodovať parlament. Boli však už identifikované niektoré oblasti, ktoré SR s veľkou pravdepodobnosťou na rokovaniach MVK otvorí.
Zloženie Európskej komisie
Ide o hlavnú prioritu SR v inštitucionálnom usporiadaní. SR má záujem na zachovaní silnej EK. Princíp dvoch kategórií členov EK navrhnutý v ÚZ nepovažuje SR za opodstatnený, pretože negarantuje zachovanie silného postavenia EK. SR je za zachovanie princípu "jedna krajina - jeden komisár" s rovnocenným postavením všetkých členov EK. SR nevidí rozdiel v efektívnosti činnosti EK s 20, resp. 25 členmi. V prípade, že sa nepodarí získať väčšinu členských krajín pre princíp "jedna krajina - jeden komisár", SR sa bude zasadzovať za uplatňovanie spravodlivej rotácie.
Volený predseda Európskej rady
Aj napriek skutočnosti, že SR spoločne s ďalšími krajinami počas rokovaní Konventu nepodporovala vytvorenie tejto funkcie a vystupovala za zachovanie rotácie predsedníctva v ER, neočakávame, že táto otázka bude na MVK opätovne otvorená. Pre SR je však dôležité jasné vymedzenie právomocí voleného predsedu ER, hlavne jeho vzťahov k Európskej komisii, ministrovi zahraničných vecí EÚ a Európskemu parlamentu.
Tímové rotujúce predsedníctvo v sektorálnych radách
V nadväznosti na predchádzajúci bod SR podporuje jasnejšiu formuláciu o uplatňovaní princípu rotácie v sektorálnych radách (council formations) a ďalších grémiách EÚ (Výbor stálych zástupcov - COREPER, Politický a bezpečnostný výbor - COPS, pracovné skupiny) EÚ. Za vhodný považuje návrh na uplatňovanie 2-ročného tímového predsedníctva tvoreného štyrmi krajinami.
Minister zahraničných vecí EÚ
SR podporuje návrh na vytvorenie tohoto postu. Zasadzuje sa však za presné vymedzenie jeho vzťahu k predsedovi Európskej rady a jeho zodpovednosti voči Rade na strane jednej a voči Európskej komisii na strane druhej.
Názov zmluvy
SR sa bude zasadzovať za zmenu názvu dokumentu na Ústavná zmluva EÚ (Constitutional Treaty of the EU) a jeho uplatnenie v celom texte. Tento názov lepšie vyjadruje zmluvný charakter dokumentu, t.j. skutočnosť, že sú to členské štáty, ktoré EÚ zakladajú a zverujú jej právomoci vymedzené ústavnou zmluvou a rozhodujú o jej usporiadaní. Prívlastok "ústavná" potom vyjadruje obsahovú stránku dokumentu upravujúceho základné vzťahy fungovania EÚ, svojím charakterom obdobné vzťahom, ktoré sú tradične predmetom ústavnej úpravy.
Otázka: Ako sa v SR vytvárajú podmienky pre život NM, osobitne Rómov?
Odpoveď: SR ako demokratická krajina dôsledne rešpektuje základné ľudské práva a slobody vrátane práv osôb, patriacich k národnostným menšinám. Tieto práva im zaručuje Ústava SR a popri dokumentoch medzinárodno-právnej povahy aj viac ako 30 právne záväzných dokumentov, upravujúcich práva týchto osôb. Otázka postavenia Rómov ako etnického spoločenstva bola vyriešená v Zásadách vládnej politiky k Rómom z roku 1991, ktorými boli Rómovia uznaní za národnosť, resp. za národnostnú menšinu. V zmysle Ústavy a Programového vyhlásenia vlády z roku 1998 sa základným princípom politiky vlády pri riešení problémov Rómov stala podpora konkrétnych programov na integráciu rómskej menšiny do života spoločnosti a súčasné vytvorenie potrebnej organizačnej štruktúry. Za významný medzník v tomto úsilí považujeme aj zriadenie postu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (1999) a prípravu a realizáciu Stratégie vlády SR na riešenie problémov rómskej národnostnej menšiny (1999-2001). Od apríla tohto roku platí aj ďalší koncepčný dokument - Základné tézy koncepcie politiky vlády SR v integrácií rómskych komunít, ktorý je súborom konkrétnych cieľov a úloh, zameraných na: ľudské práva; vzdelávanie; zamestnanosť a sociálnu oblasť; bývanie; kultúru a médiá; zdravie. Rómovia predstavujú na Slovensku významnú komunitu nielen z hľadiska početnosti, ale aj vzhľadom na svoj osobitý charakter a špecifické problémy, ktorých riešenie si vyžaduje rovnako špecifický prístup. Treba povedať, že ešte stále u nás prevláda negatívny vzťah väčšinového obyvateľstva k rómskej menšine. Treba tiež povedať, že ignorovanie odlišnej identity a kultúrnych zvyklostí Rómov sa prejavilo aj v rozpade ich sociálnej hierarchie a náprava tohto stavu je pre vládu SR dlhodobou výzvou. Rómska problematika nie je však iba slovenským fenoménom - hoci je žiaľ, takto vnímaná najmä v členských krajinách EÚ. Táto problematika má podľa našej mienky doslova celoeurópsky rozmer. Veď so vstupom 10-ich nových krajín do EÚ v máji 2004 sa stane súčasťou európskeho spoločenstva aj 5 miliónov Rómov. Spolu s rómskou populáciou doterajších členských krajín EÚ vytvoria najvýznamnejšiu etnickú minoritu v Európe, ktorej problémy bude nevynutné nereflektovať a riešiť spoločnými silami.
Otázka: Ak je SR považovaná za silno katolícku krajinu, bude v EÚ presadzovať kresťanské idey resp. hodnoty, alebo ako ich bude žiadať implementovať v činnosti a v dokumentoch EÚ?
Odpoveď: Silná a aj štatisticky vykázaná vysoká religiozita na Slovensku je pravdou. Aj preto zreteľnú zmienku o kresťanských koreňoch Európy v návrhu Ústavy EÚ podporíme formou oficiálnej pozície vlády. Pokiaľ by som mal k tomu niečo dodať, tak len to, že si dostatočne uvedomujeme, aké hodnoty kresťanstvo ak je to počas stáročí v Európe vytvorilo. Popri filozofických fundamentoch či literatúre sú to aj umelecké, architektonické, maliarske a sochárske artefakty, ktoré reprezentujú európsku kultúru pred svetom. Aj to je podľa mňa jeden z dôvodov na potrebu zmienky o kresťanských koreňoch Európy.


Prezident SR pokračuje v pracovnej návšteve Wuppertalu

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes pokračoval v pracovnej návšteve Wuppertalu. Ráno sa stretol s predsedom krajinskej vlády Peerom Steinbrückom. Na stretnutí prezident Rudolf Schuster ocenil podujatie Ost-west kontakte 2003, ktoré je zamerané na Slovenskú republiku, čo vnímame ako uznanie úsilia a úspechov, ktoré SR dosiahla za desať rokov svojej samostatnej existencie. Prezident Rudolf Schuster zdôraznil záujem slovenskej strany o pokračovanie komplexného slovensko-nemeckého dialógu na všetkých úrovniach. Prezident SR pripomenul aj ďalšie možnosti spolupráce so spolkovou krajinou Severné Porýnie-Vestfálsko predovšetkým v oblasti strojárstva, elektrotechniky, chemického a potravinárskeho priemyslu. Prezident Rudolf Schuster dopoludnia vystúpil v historickej mestskej hale na konferencii s názvom "Akou cestou ide Európa". V príspevku potvrdil presvedčivú prezentáciu integračných ambícií Slovenskej republiky ako aj vedomie očakávaných prínosov aj rizík vstupu SR do EÚ, pretože "obyvateľstvo SR vníma naše budúce členstvo v EÚ ako najvýhodnejšiu alternatívu vlastnej budúcnosti", uviedol Rudolf Schuster.

19. september 2003

Prezident SR predstavil vo Wuppertale naše predstavy o členstve v EÚ

Súčasťou dnešného programu pracovnej návštevy prezidenta SR vo Wuppertale bola aj účasť a vystúpenie na tradičnom intelektuálnom stretnutí "Rozhovory pri krbe". Podujatie sa uskutočňuje pri wuppertalskom radničnom kozube a v dialógoch sa striedajú pozvané osobnosti z domova i zo zahraničia. Pri dnešných "rozhovoroch" boli prítomní početní riaditelia a vrcholní manažéri veľkých spoločností bánk, politickí zástupcovia a predovšetkým viacerí vplyvní podnikatelia. Témou dnešných "Rozhovorov pri krbe" boli "zámery a predstavy Slovenskej republiky pri vstupe do Európskej únie." Prezident Rudolf Schuster sa vo svojom príhovore ocenil sympatické stretnutie pri wuppertalskom radničnom krbe a vyslovil želanie, aby ho hostitelia vnímali ako úprimnú a presvedčivú prezentáciu integračných ambícií Slovenskej republiky v desiatom roku jej samostatnosti, "lebo táto cesta, ktorú sme si zvolili, garantuje zrelosť našej demokracie i našej ekonomiky." Prezident SR vyslovil aj poďakovanie Spolkovej republike Nemecko za výraznú podporu Slovenskej republike v prístupovom procese. "..považujeme za prirodzené, aby sme ako budúci partneri v únii mohli naďalej rátať so záujmom a tiež účasťou nemeckých podnikateľských subjektov a investorov". Prezident SR v príhovore potvrdil podporu členstva v únii, ktorá je na Slovensku trvalo vysoká a jednoznačná, spomenul výsledky nedávneho referenda, ale aj trpezlivosť a pochopenie slovenských občanov pre prebiehajúce ekonomicko-sociálne reformy. Vyslovil tiež očakávanie zvýšeného prílivu investícií na Slovensko a s ním spojený dynamickejší rozvoj ekonomiky napriek tomu, že nemecké investície u nás dnes figurujú svojim celkovým objemom na prvom mieste. Prezident Rudolf Schuster tiež pripomenul, že už teraz je stupeň integrácie našej ekonomiky s krajinami EÚ pomerne vysoký, "Viac než 70 % nášho dovozu a cca 85 % nášho vývozu sa realizuje práve s členskými štátmi únie, pričom podstatný podiel na tejto štatistike opäť prislúcha Nemecku. Prezident SR hovoril aj o kvalitách slovenskej pracovnej sily a uviedol, že obyvateľstvo Slovenskej republiky vidí v našom členstve v Európskej únii najvýhodnejšiu alternatívu vlastnej budúcnosti a teda ako záväzok byť dobre pripraveným a korektným partnerom v rozšírenom a solidárnom spoločenstve; v takom spoločenstve by sme sa nezmierili s postavením takpovediac "druhej kategórie", "aj preto svoje výhrady k predstavám, ktoré nám nevyhovujú, solídne formulujeme a nastoľujeme na patričných fórach. Najbližšie sa o to pokúsime na medzivládnej konferencii v Ríme", uviedol prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster.

Prezident SR sa vo Wuppertale stretol s univerzitnými študentmi

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes vo Wuppertale stretol so slovenskými, nemeckými univerzitnými študentmi a ich pedagógmi na Bergskej univerzite, kde ho privítal rektor univerzity Volker Ronge a ostatní vysokí zástupcovia univerzity. Prezident Rudolf Schuster vo svojom príhovore ocenil wuppertalské podujatie OST-WEST KONTAKTE, ktoré sa tohto roku venuje Slovensku a predovšetkým vzájomným slovensko-nemeckým vzťahom, ale aj našim integračným ambíciám. Prezident SR uviedol, že stretnutie vníma ako príležitosť na úprimnú a presvedčivú prezentáciu integračných ambícií Slovenskej republiky v desiatom roku jej samostatnosti, keď sme si dobre zvolili cestu k zrelosti našej demokracie i našej ekonomiky prostredníctvom začlenenia do širších euroatlantických integračných zoskupení." Máme samozrejme svoje ambície ako mladá demokracia a transformovaná ekonomika, máme tiež neopakovateľné skúsenosti z negociačného procesu, v ktorom sme úniu zaujali svojím presvedčivým "ťahom na bránku", lebo naše dlho z vlastnej viny izolované Slovensko dohnalo dvojročný náskok ostatných kandidátskych krajín a úspešne zvládlo predvstupové kritériá". Prezident SR na stretnutí potvrdil, že podpora členstvu v únii je na Slovensku trvalo vysoká a jednoznačná, dokázali sme ju nielen výsledkami nedávneho referenda, ale aj prebiehajúcimi ekonomicko-sociálnymi reformami, ktorých dôsledky naše obyvateľstvo obetavo a s pochopením znáša, čo okrem iného znamená, že neočakáva od vstupu do únie okamžité zázraky. Prezident SR vyzdvihol kvalifikovanosť slovenskej pracovnej sily, ktorá je veľkým tromfom Slovenska na budúcom trhu práce v únii. "S tým tiež súvisia očakávania mladých ľudí, ktorí budú chcieť do štátov únie cestovať za svojím štúdiom alebo za životnou šancou, hoci my by sme ich radi mať všetkých takto vzdelanejších a skúsenejších doma. Je len samozrejmé, že očakávame zvýšený príliv investícií na Slovensko a že s tým spájame dynamickejší rozvoj našej ekonomiky" uviedol prezident Rudolf Schuster. Vyslovil tiež vedomie váhy zodpovednosti za vlastné účinkovanie v únii, keď bude SR spolurozhodovať, nie iba pasívne prijímať rozhodnutia jej orgánov. Po skončení stretnutia do študentmi na univerzitnej pôde sa prezident SR Rudolf Schuster stretol s poslancom Bundestagu a predsedom Nemecko-česko-slovenskej spoločnosti Christophom Zöpelom.

Prezident SR je na dvojdňovej pracovnej ceste v Spolkovej republike Nemecko

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster odcestoval na dvojdňovú pracovnú cestu do Spolkovej republiky Nemecko. Nosnou témou viacerých podujatí sú súvzťažnosti vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. V rámci bohatého pracovného programu sa prezident Rudolf Schuster stretol v Düsseldorfe s prezidentom krajinského parlamentu Severného Porýnia-Vestfálska Ulrichom Schmidtom. Prezident SR v rozhovore vyzdvihol vysoký podiel Severného Porýnia-Vestfálska na dynamickej spolupráci so Slovenskou republikou ako aj vznik nemecko-slovenskej parlamentnej skupiny v krajinskom sneme, ktorá môže prispievať k rozvoju vzťahov oboch krajín. Prezident Rudolf Schuster ocenil rastúci objem vzájomnej obchodnej výmeny a podiel Severného Porýnia-Vestfálska na nej. Vyjadril tiež nádej, že ďalšie oživenie vzájomných kontaktov bude logickým a pozitívnym výsledkom wuppertalskej iniciatívy.

Stanovisko prezidenta SR k vnútropolitickej situácii

S veľkým znepokojením sledujem, ako niektorí politickí lídri kladú stranícke záujmy nad záujmy celospoločenské. Namiesto riešenia hromadiacich sa problémov , predovšetkým zlej sociálnej situácie obyvateľov, najmä mladých rodín a dôchodcov, sa strany upriamujú na riešenie vlastných problémov a upevňovanie svojich pozícií. Vyzývam strany vládnej koalície, aby v čo najkratšom čase zasadli za rokovací stôl a hľadali spoločné východiská z problémov tak, ako si to predsavzali vo vládnom programe. Len tak sa podarí získať opätovnú dôveru v politiku a jej predstaviteľov, stabilizovať vnútropolitickú situáciu a predísť sociálnym otrasom. Keďže politika založená na straníckych trestoch sa už na Slovensku vypomstila, opätovne a dôrazne žiadam politické subjekty , aby stranícke záujmy nepovyšovali nad záujmy štátu a jeho občanov.

Prezident SR prijal generálneho tajomníka OECD

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal generálneho tajomníka OECD Donalda Johnstona. Na prijatí bol prítomný aj poverený minister hospodárstva Pavol Prokopovič. Prezident Rudolf Schuster na stretnutí vyjadril potešenie z toho, že sa v Slovenskej republike uskutočnilo zasadania Rady OECD, čo považuje za výrazný úspech SR pri posilňovaní jej pozície v rámci globálneho ekonomického priestoru. Prezident SR informoval generálneho tajomníka o úspešných krokoch SR v prístupovom procese vstupu do EÚ aj o podpise zmluvy o pristúpení k EÚ, ktorý SR vníma ako ďalší krok smerujúci k nášmu plnohodnotnému členstvu v EÚ. Prezident SR zdôraznil, že naša euroatlantická integrácia výrazne podporí náš záujem byť aktívnymi partnermi nielen v politicko-bezpečnostných spoločenstvách, ale aj v ekonomických organizáciách, založených na podobných princípoch ako OECD. Prezident Rudolf Schuster ocenil činnosť OECD vzhľadom na jej koordináciu politík členských štátov a vytváranie podmienok pre ekonomický a sociálny pokrok s cieľom dosiahnuť trvalý ekonomický rast členských krajín a stimulovať pomoc rozvojovým krajinám. Prezident SR ocenil aj pravidelný dialóg OECD s nečlenskými krajinami a so širokým spektrom zástupcov občianskej spoločnosti, ktoré vedú k lepšiemu pochopeniu prínosov reforiem súvisiacich s uskutočňovaním obchodnej politiky jednotlivých krajín. Prezident Rudolf Schuster uviedol, že SR má ambície dôsledne využiť skúsenosti z členstva v OECD tak, aby úspešne vyriešila otázky súvisiace so stratégiou SR prístupu do Európskej menovej únie, čo pre SR znamená približovanie efektívnosti a výkonnosti jej ekonomiky krajinám EÚ.

17. september 2003

Prezident SR položil veniec k pamätnej tabuli Prvej Slovenskej národnej rady

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes na Myjave položil veniec k pamätnej tabuli Prvej Slovenskej národnej rady (SNR) pri príležitosti jej 155. výročia. Prvá SNR vznikla 16. septembra 1848 vo Viedni ako prvý slovenský politický orgán a v revolučných meruôsmych rokoch ako vrcholný orgán emancipačného hnutia slovenského národa.

Prezident SR je na pracovnom výjazde v Žiline

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes v rámci pracovného výjazdu do Žiliny stretol aj so žilinským primátorom Jánom Slotom. Informoval hlavu štátu o projekte letiska v Hričove a možnosti jeho ďalšieho využitia. Letisko by mohlo po predĺžení pristávacej dráhy slúžiť potrebám nielen nákladnej, ale aj osobnej dopravy a pokrylo by tak potreby dopravnej služby tohto druhu nielen pre žilinský, ale pre celý beskydský región. Prezident SR Rudolf Schuster vyjadril projektu podporu. Po stretnutí so žilinským primátorom absolvoval prezident SR ďalšie pracovné stretnutie s predstaviteľmi Žilinského samosprávneho kraja. Hlavnou témou diskusie bola problematika reformy verejnej správy. Prezident SR sa dotkol najvážnejších problémov, medzi ktoré patrí prenos kompetencií, ktorý opäť nemal podobu dobre pripraveného, dôkladne odovzdaného a najmä prehľadne a dostatočne financovaného procesu. Z pohľadu obcí a miest sa v súčasnosti celá paleta problémov zúžila na najzávažnejší problém, a to je problém financovania, ktorý ich nie vlastnou vinou stavia do kritických situácií. Prezident SR sa kriticky vyjadril k finančnej poddimenzovanosti reformy verejnej správy. Jadro problému vidí v tom, že rozhodovanie o financiách je u nás priveľmi centralizované, mestá, obce a v súčasnosti už aj samosprávy vyšších územných celkov sú až príliš závislé od krokov centrálnej úrovne. Iný charakter nemá ani decentralizačná dotácia. Tá môže slúžiť iba na prechodné obdobie. Skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že po prenose kompetencií sa otvára problém dostatočnosti zdrojov na uspokojovanie požadovaných služieb. Následne treba riešiť otázku objektivizácie požadovaných zdrojov a nastavenie parametrov daňovej sústavy. "Kto má kompetencie, musí mať aj financie, potrebné k ich vykonávaniu. Preto treba riešiť a nie odkladať finančnú decentralizáciu", uviedol prezident Rudolf Schuster. Poďakoval sa zároveň zástupcom samosprávy, ktorí vďaka svojej zodpovednosti pred voličmi zvládli ťažkosti, ktoré štát spôsobil nedodržiavaním niektorých zákonov.

Prezident SR navštívil 5. pluk špeciálneho určenia v Žiline

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes navštívil v sprievode ministra obrany Slovenskej republiky a náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl Slovenskej republiky 5. pluk špeciálneho určenia v Žiline. Náčelník Generálneho štábu ozbrojených síl SR generál Milan Cerovský v úvode pracovného rokovania informoval prezidenta SR o situácii v ozbrojených silách Slovenskej republiky. Rudolf Schuster prijal informáciu veliteľa 5. pluku špeciálneho určenia o plnení úloh výcvikového roku s dôrazom na nový systém bojovej prípravy plne profesionalizovaných jednotiek pluku, plnení úloh v zahraničných mierových misiách a výsledkoch modernizácie výzbroja a osobného vybavenia príslušníkov pluku. Zaujímal sa aj o úroveň sociálnej starostlivosti o vojakov a ich rodinných príslušníkov, ako aj o úlohy, ktoré vyplývajú pre pluk z dlhodobého plánu štruktúry a rozvoja Ozbrojených síl SR - model 2010. Prezident Slovenskej republiky sa zaujímal o spôsob výberu osôb spĺňajúcich extrémne požiadavky pre službu v takomto útvare. V ďalšej časti návštevy si prezident Slovenskej republiky prezrel ukážky výcviku na špeciálnych prekážkových dráhach, v bojovej streľbe na krátke vzdialenosti a výcviku boja z blízka. V posádkovej ošetrovni sa prezident Slovenskej republiky oboznámil so systémom zdravotníckeho zabezpečenia a rehabilitácie príslušníkov pluku. Rudolf Schuster ukončil svoju návštevu pracovným obedom s predstaviteľmi ozbrojených síl SR, štátnej správy a miestnej samosprávy.

16. september 2003

Prezident SR prijal predsedu vlády Mikuláša Dzurindu

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní prijal predsedu vlády Mikuláša Dzurindu. Predseda vlády hlave štátu odovzdal návrh na odvolanie ministra obrany SR Ivana Šimka. Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster návrh prijal a v jeho zmysle bude konať v čase, pre ktorý sa sám rozhodne. Premiér ako hlavný dôvod svojho konania uviedol bezpečnostné záujmy štátu a zodpovednosť vlády za ich ochranu.

Prezident SR prijal najvyšších predstaviteľov UEFA

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes podvečer prijal najvyšších predstaviteľov Medzinárodnej európskej futbalovej asociácie (UEFA) Lennarta Johanssona, prezidenta UEFA a Gerharda Josepha Aignera, výkonného riaditeľa UEFA.
Predstavitelia UEFA sa zúčastňujú na Slovensku zasadnutia Výkonného výboru UEFA. Pri tejto príležitosti udelia SFZ medzinárodnú licenciu pre školenie slovenských trénerov, ktorá zabezpečí našim trénerom možnosť pôsobenia v krajinách EÚ bez ďalšieho školenia v zahraničí. Zároveň prerokujú investičné programy UEFA na Slovensku, ako aj iné problémy súvisiace s európskym futbalom.


Prezident SR prijal účastníkov konferencie

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní prijal účastníkov konferencie Valných zhromaždení medzinárodných globálnych organizácií organizovanej Slovenskou národnou akreditačnou službou. Ide o zasadania medzinárodných nevládnych organizácií, ktorých činnosť sa týka národných infraštruktúr a ktoré stimulujú domáci medzinárodný obchod s tovarmi a službami, skúšobných laboratórií, certifikácie výrobkov, služieb, systémov kvality, ekologických systémov a inšpekcie.

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster laureátom Masarykovej akadémie umenia

Predstavitelia pražskej Masarykovej akadémie vied a umení dnes ocenili prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera Cenou Masarykovej akadémie vied a umenia za podporu kultúry. Na slávnostnom akte bol prítomný mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Českej republiky v Slovenskej republike Rudolf Slánský a mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Českej republike Ladislav Ballek. Prezident Masarykovej akadémie vied a umení Miroslav Klivar v slávnostnom príhovore uviedol, že akadémia oceňuje predovšetkým tvorivú činnosť Rudolfa Schustera v oblasti umeleckej literatúry, aktivity Rudolfa Schustera v oblasti médií, dokumentaristiky, ktoré prispeli k rozvoju poznania napríklad v oblasti etnografie. Akadémia cenou zdôraznila prínos Rudolfa Schustera v podobe pomoci cirkvi a ekumenickej myšlienke na Slovensku aj formou ústretovosti pri reštaurovaní cenných architektonických pamiatok. Prezident Rudolf Schuster v príhovore vyslovil úprimné poďakovanie a radosť z pocty, ktorej sa mu dostalo, aj keď ešte nevypršal celý čas na bilancovanie ľudského príbehu. Rovnako ocenil aj pozornosť, ktorú venuje česká strana vyzdvihnutiu tvorivých osobností a uviedol, že na Slovensku je mnoho osobností, ktorí by si ocenenie zaslúžili.

Prezident SR prijal ministra zahraničných vecí Nového Zélandu

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal ministra zahraničných vecí Nového Zélandu Philipa Brucea Goffa. Hovorili spolu o intenzite vzájomných kontaktov a vyslovili potrebu ich prehĺbenia. Prezident Rudolf Schuster vyslovil presvedčenie, že prijatie SR do EÚ v roku 2004 posilní a obohatí vzájomné vzťahy o nové aspekty spolupráce aj vzhľadom na posilňovanie spolupráce Nového Zélandu s krajinami EÚ. Prezident Slovenskej republiky poďakoval za podporu, ktorú vyjadril Nový Zéland Slovenskej republike v procese SR do OECD. Obaja partneri potvrdili potrebu prehĺbenia vzájomnej ekonomickej spolupráce a prezident Rudolf Schuster informoval ministra zahraničných vecí Goffa o možnostiach, podmienkach a výhodách priamych zahraničných investícií na Slovensku.

Prezident SR prijal veľvyslanca Francúzskej republiky

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal na rozlúčkovej audiencii mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Francúzskej republiky Georgesa Vaugiera. Veľvyslanec Vaugier svojou diplomatickou misiou nadviazal na predchádzajúcu kvalitnú slovensko-francúzsku spoluprácu a svojou prácou prispel k rozšíreniu spektra možností bilaterálnych kontaktov. Nadšene inicioval mnoho slovensko-francúzskych kultúrnych projektov a výrazne prispel k procesu regionálnej spolupráce. Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster ocenil Georgesa Vaugiera Radom Bieleho dvojkríža II. triedy za osobný prínos k rozvoju bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskou republikou a Francúzskou republikou.

14. september 2003

Prezident SR bol na svätej omši celebrovanej pápežom Jánom Pavlom II. v bratislavskej Petržalke

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes zúčastnil na svätej omši celebrovanej pápežom Jánom Pavlom II. v bratislavskej Petržalke. Svätý Otec v homílii adresoval slovenskému národu výzvu, aby sa nikdy nehanbil sa evanjelium a v záverečnom príhovore sa poďakoval prezidentovi Slovenskej republiky a všetkým organizátorom za uskutočnenie pastoračnej cesty na Slovensko. Po skončení tretej apoštolskej návštevy na Slovensku sa prezident Rudolf Schuster so sprievodom rozlúčil so Svätým Otcom na bratislavskom letisku. Uviedol, že tretia pastoračná návšteva pápeža Jána Pavla II. prispeje k zmierneniu napätia v spoločnosti "a to nielen medzi obyvateľmi, ale aj na celej politickej scéne. Verím, že politici sa zamyslia nad tým, aby pozerali na to, ako zlepšiť život občanov, namiesto toho, aby vyvíjali zbytočné úsilie o pozície v stranách alebo inde" uviedol Rudolf Schuster.

13. september 2003

Prezident SR sa zúčastnil na svätej omši celebrovanej pápežom Jánom Pavlom II. v Rožňave

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes zúčastnil na svätej omši celebrovanej pápežom Jánom Pavlom II. v Rožňave. Na svätej omši bol prítomný aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský. Svätý Otec v homílii vyzval veriacich na príkladný kresťanský život , apeloval na nedotknuteľnosť a povinnosť ochrany ľudského života. Prezident Rudolf Schuster uviedol, že slová Svätého Otca sú veľmi zrozumiteľné a všetci, vrátane politikov by sa mali nad nimi zamyslieť.

11. september 2003

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster privítal Jeho Svätosť pápeža Jána Pavla II. na jeho tretej pastoračnej návšteve Slovenska

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes na bratislavskom letisku privítal Jeho Svätosť pápeža Jána Pavla II. na jeho tretej pastoračnej návšteve Slovenska. Na slávnostnom uvítacom ceremoniáli boli prítomní predstavitelia vlády SR, vysokí predstavitelia katolíckej aj iných cirkví, predstavitelia mesta a množstvo veriacich zo Slovenska i zo zahraničia, predovšetkým z Poľska. Svätý Otec po prílete na Slovensko pobozkal chlieb, prezident SR Rudolf Schuster s manželkou pobozkal pápežský prsteň a privítal vzácneho hosťa. Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster vo svojom príhovore vyslovil radosť z príchodu Svätého Otca na Slovensko.
"Neprichádzate k nám, Vaša Svätosť, po prvý raz. Naša radosť z Vašej, už tretej, návštevy je o to väčšia, lebo sa koná v čase dvadsiateho piateho výročia Vášho pontifikátu. Vaše predchádzajúce cesty zanechali v našich srdciach hlbokú stopu.
Ďakujem Vám, že ste sa znovu rozhodli priniesť posolstvo nádeje ľuďom žijúcim v krajine pod Tatrami, ktorá je Vám tak dôverne známa a blízka.
Počas prvej Vašej návštevy v roku 1990 sa u nás práve menila politika a s ňou aj tvár nášho štátu.
V roku 1995 ste opäť prišli posilniť občanov, vtedy už samostatnej Slovenskej republiky, ktorá sa vyrovnávala s mnohými problémami z minulosti a prítomnosti. Tentoraz prichádzate k nám, aby ste nám zas vliali nádej, lásku a pokoru, hodnoty, ktoré tak vyznávate a presadzujete celý život.
Od Vašej poslednej návštevy sa naša krajina zmenila, upevnila sa demokracia a vyjasnili sa mnohé sporné otázky.
Základnú orientáciu Slovenska vo vzťahu k Svätej stolici možno doložiť konkrétnym dokumentom, ktorý v Jubilejnom roku 2000 položil základy našich vzájomných vzťahov. Ide teda o jednotné vyjadrenie postoja, prinášajúce do našich vzťahov stabilitu, o ktorú sa možno i v budúcnosti oprieť.
Je rovnako dôležité, že základná zmluva je rešpektovaná v celom ekumenickom prostredí Slovenska. Myslím pritom i na priaznivý ohlas stretnutia Vašej Svätosti s predstaviteľmi iných u nás pôsobiacich cirkví a náboženských spoločností, ktorých som mal česť k Vám priviesť ako účastníkov Národnej púte do Vatikánu v roku 2000.
Svätý Otče,
svet k Vám prechováva oprávnenú úctu a nie inak je to na Slovensku. Vážime si Vás pre Vaše neúnavné úsilie o pokoj a lásku na celom svete. Základ vidíte v posilnení ľudskej dôstojnosti a v spravodlivom rozdeľovaní prostriedkov. Budúcnosť vnímate v priznaní si chýb a omylov, v odpustení a vzájomnom porozumení. Vaše jednoznačné postoje sú na prahu tretieho tisícročia veľkou výzvou, ako nás o tom presviedča aj Váš apoštolský list Novo Millenium Ineunte.
S pochopením vnímame i Vaše aktuálne slová adresované európskym inštitúciám a jednotlivým štátom. Stotožňujeme sa s Vami, že etické a občianske hodnoty by mali byť základom usporiadania každej spoločnosti.
Vaša Svätosť je na celom svete vnímaná ako vysoká mravná autorita, ktorá pobáda politikov uplatňovať solidaritu a zabezpečovať dôstojný život všetkým ľuďom. V tomto má dnešný svet ešte veľa čo naprávať.
Ľud Slovenska, ktorý je známy svojou skromnosťou a pohostinnosťou, Vás víta ako posla viery, lásky a nádeje. Otvára Vám svoju náruč, ako ju otvoril pred stáročiami vierozvestom svätému Cyrilovi a Metodovi, ktorých ste práve Vy vymenovali za spolupatrónov Európy. Slovensko, krajina, ktorá si ctí a rozvíja ich duchovné dedičstvo a ktorá sa uchádza o miesto v najvyspelejšom medzinárodnom demokratickom spoločenstve, dbajúc pritom o ekumenické spolunažívanie, čaká znovu na Vaše slová povzbudenia a podpory.
Vaša Svätosť,
vitajte na Slovensku! Vitajte medzi nami!
Nech je Vaša návšteva požehnaním pre celé Slovensko, ktoré si Vás nesmierne ctí a váži. Ďakujeme Vám za všetko, čo ste v prospech všetkých občanov našej vlasti vykonali", uviedol Rudolf Schuster vo svojom príhovore.
Svätý Otec vo svojom príhovore poďakoval Pánovi za možnosť tretíkrát vstúpiť na milovanú slovenskú zem. Priniesol jej a jej obyvateľov pozdrav pokoja a nádeje. Vo svojom príhovore vyslovil úctu prezidentovi Slovenskej republiky Rudolfovi Schusterovi a poďakoval mu za láskavé prijatie. Poďakoval sa všetkým, ktorí sa podieľali na umožnení tretej pastoračnej návštevy Slovenska, v príhovore objal všetkých bratov a sestry v Cirkvi a uviedol, že im vyprosuje hojnosť Božieho požehnania, pretože dejiny tejto zeme sú aj dejinami vernosti Cirkvi. Svätý Otec Ján Pavol II. v príhovore apeloval aj na spravovateľov štátu a jeho občanov vrátane príslušníkov národnostných menšín, aby prispeli k bohatstvu budúcej zjednotenej Európy kresťanstvom k budovaniu novej európskej identity. Svätý Otec sa v príhovore obrátil aj k posilneniu úsilia o zachovanie dôstojnosti a ochrane života, rodiny, k dôstojnosti vzájomných spoločenských vzťahov, ktorých narušenie vedie vo forme veľkého bohatstva aj k plodeniu veľkej chudoby.
Po skončení slávnostného privítacieho ceremoniálu sa pápežská kolóna pobrala ulicami Bratislavy do priestorov Apoštolskej nunciatúry v Bratislave, kde Svätý Otec prijal na audiencii prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera, premiéra Mikuláša Dzuridnu a predsedu parlamentu Pavla Hrušovského.


Prezident SR poslal sústrastný telegram švédskemu kráľovi

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster poslal sústrastný telegram švédskemu kráľovi Carlovi XVI. Gustafovi v súvislosti s tragickým úmrtím ministerky zahraničných vecí Švédskeho kráľovstva. "V pamäti občanov Slovenskej republiky i mojej zostane navždy zapísaná ako skvelý človek, zdatný diplomat, zanietený vlastenec a prívrženec zjednotenej Európy. Aj jej osobným pričinením sa v poslednom období mimoriadne úspešne rozvinuli slovensko-švédske vzťahy, tak príkladne manifestované i vlaňajšou návštevou Vášho Veličenstva na Slovensku", uvádza sa v sústrastnom telegrame prezidenta Rudolfa Schustera, v ktorom vyjadril hlbokú sústrasť nad tragickou stratou a hlbokú úctu švédskemu kráľovi.

10. september 2003

Prezident SR prijal demisiu ministra hospodárstva

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes napoludnie prijal demisiu podpredsedu vlády, ministra hospodárstva, ministra pre správu a privatizáciu národného majetku SR Roberta Nemcsicsa, na základe jeho listu z 9. 9. 2003. Učinil tak v prítomnosti predsedu vlády Mikuláša Dzurindu a v zmysle čl. 102 ods.1 písm. g Ústavy Slovenskej republiky. Prezident Slovenskej republiky podľa č. 116. ods.7 Ústavy Slovenskej republiky určil ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií Pavla Prokopoviča dočasným spravovaním vecí podpredsedu vlády SR a ministra hospodárstva Slovenskej republiky. Prezident SR Rudolf Schuster poďakoval doterajšiemu ministrovi hospodárstva za doterajšiu činnosť pri riadení rezortu a zaželal mu veľa síl pri obhajobe záujmov Slovenskej republiky v Národnej rade Slovenskej republiky.

Macedónsky prezident telefonoval Rudolfovi Schusterovi

Macedónsky prezident Boris Trajkovski dnes priateľsky zatelefonoval slovenskému prezidentovi. Počas telefonátu vyslovili prezidenti podporu a očakávanie kvalitného športového výkonu svojim národným futbalovým tímom, ktoré sa dnes v Žiline stretnú v kvalifikačnom zápase Majstrovstiev Európy 2004.

Prezident SR prijal ministra zdravotníctva

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes v rámci pravidelných konzultácií prijal ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Podstatnou časťou rozhovoru bolo zabezpečenie pastoračnej návštevy Svätého Otca na Slovensku zo strany rezortu zdravotníctva. Hovorili aj o príprave zákonov týkajúcich sa zdravotníctva, ktoré sa nachádzajú v rukách vlády a ktoré čakajú na rokovanie v parlamente. Minister zdravotníctva posunie zákony na posúdenie aj legislatívnemu odboru Kancelárii prezidenta SR, bude ich znenie a pripomienky konzultovať ešte pred predložením zákonov na podpis hlave štátu.

9. september 2003

Prezident SR prijal ministra hospodárstva

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes podvečer prijal podpredsedu vlády SR a ministra hospodárstva Roberta Nemcsicsa. Prezidentovi Rudolfovi Schusterovi odovzdal demisiu z ministerského postu. Prezident Slovenskej republiky zajtra, t.j. v stredu 10. septembra 2003 rozhodne o jej prijatí a poverení jedného z členov vlády vedením rezortu hospodárstva. Odstupujúci minister uviedol, že demisia je jeho osobné rozhodnutie na základe zváženia situácie budúceho fungovania rezortu hospodárstva.

Prezident SR si uctil pamiatku obetí holokaustu

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster si dnes pri bratislavskom pamätníku uctil pamiatku obetí holokaustu položením venca. Popoludní sa zúčastnil v Slovenskom národnom múzeu na vernisáži výstavy výtvarníka Milana Veselého. Výstava je inštalovaná pri príležitosti Pamätného dňa holokaustu.

8. september 2003

Prezident SR prijal starostu obce Ľubica

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní prijal starostu obce Ľubica Otta Dovjaka v sprievode ministra výstavby a regionálneho rozvoja Lászslóa Gyurovszkého a splnomocnenkyne vlády pre rómsku komunitu Kláry Orgovánovej. Hovorili spolu o spôsobe riešenia bytovej otázky pre skupinu Rómov z Ľubice, ktorá sa dostala do konfliktu s inou rómskou komunitou v Ľubici a v dôsledku vzájomných sporov prišla o doterajšie bývanie a tento problém prišla riešiť priamo pred Prezidentský palác a Úrad vlády SR. Prezident Rudolf Schuster podporuje starostom, ministrom a splnomocnenkyňou navrhovaný projekt riešenia tejto otázky formou poskytnutia dočasného prístrešku a neskoršej výstavby sociálnych bytov aj z prostriedkov Fondu rozvoja bývania, s finančnou spoluúčasťou zainteresovaných Rómov, ale aj ostatných žiadateľov, ktorí sa ocitnú v podobnej sociálnej situácii.

Zmena v programe Prezidenta SR Rudolfa Schustera

Prezident SR Rudolf Schuster zajtra /9. septembra 2003/ nenavštívi Vrútky.
Pracovnú cestu do Vrútok a návštevu Železničných opravovní a strojární Vrútky absolvuje kancelár Jozef Stank, ktorého hlava štátu poverila zastupovaním.


Prezident SR prijal ministra obrany

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal v rámci pravidelných a dohodnutých stretnutí ministra obrany Ivana Šimka. Hovorili spolu o stave reformy Ozbrojených síl SR a o príprave návrhov záväzkov slovenskej strany v súvislosti s naším členstvom do NATO. Prezident Rudolf Schuster sa zaujímal o pôsobenie našich vojakov vyslaných v rámci zahraničných mierových misií najmä v Iraku. Predmetom rozhovoru bola aj otázka budúceho Leteckého múzea v Košiciach ako aj problematika niektorých sťažností, adresovaných Vojenskej kancelárii prezidenta Slovenskej republiky.

Prezident SR prijal ministra hospodárstva

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes napoludnie prijal ministra hospodárstva Roberta Nemcsicsa na jeho vlastnú žiadosť. Minister Nemcsics oznámil hlave štátu svoje rozhodnutie podať demisiu v termíne podľa vlastného uváženia.

Slovenský orol ďakuje prezidentovi Rudolfovi Schusterovi

Predstavitelia kresťanskej telovýchovnej a športovej organizácie Slovenský orol poslali prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi ďakovný list. Vyjadrili v ňom hlbokú úctu a vďaku za priazeň a podporu projektov, ktorými Slovenský orol pozdravil príchod Svätého Otca na Slovensko. "Osobitnou poctou pre Slovensko a Slovenský orol je osobný list Vatikánu, kde Svätý otec vyprosuje osobitné požehnanie k projektu ozdravenia populácie a presadzovanie kresťanskej hodnotovej orientácie v spoločnosti". Zástupcovia Slovenského orla listom ďakujú prezidentovi Rudolfovi Schusterovi za podporu ďalších početných aktivít, ktorými si uctili nadchádzajúcu návštevu pápeža Jána Pavla II. na Slovensku.

Prezident SR prijal predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jána Matuského. Informoval prezidenta SR o realizácii cieľov regulácie sieťových odvetví a o činnosti Regulačnej rady, ktorá určuje regulačnú politiku a nástroje na ich určovanie. Prezident Rudolf Schuster podrobil ostrej kritike činnosť ÚRSO. Podľa jeho poznatkov zo stretnutí s občanmi aj so zamestnávateľmi je zvyšovanie cien energií rýchle a ekonomicky neúnosné pre sociálne preťažené skupiny obyvateľstva.

Prezident SR prijal ministra spravodlivosti Daniela Lipšica

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. Informoval ho o aktuálnych legislatívnych otázkach, medzi ktoré patrí aj odškodňovanie väzňov koncentračných a zajateckých táborov, poslanecký návrh zákona o zmiernení niektorých morálnych a majetkových krívd, otázka voľby predsedu Najvyššieho súdu SR a otázka novej dislokácie okresných súdov. Prezident Rudolf Schuster sa vyslovil za urýchlenie legislatívneho konania v prípade oprávnených nárokov na odškodnenie väzňov koncentračných a zajateckých táborov.

6. september 2003

Prezident SR prijal prezidenta FIFA

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes večer prijal prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA Josepha Seppa Blattera. Hovorili spolu najmä o futbale, svetovo najpopulárnejšej loptovej hre. Po skončení prijatia sa prezident SR Rudolf Schuster zúčastnil na podujatí Židovská noc v divadle Aréna. Podujatie sa konalo pri príležitosti Európskeho dňa židovskej kultúry.

Prezident SR sa zúčastnil na slávnosti Dňa baníkov v Jelšave

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa zúčastnil na slávnosti Dňa baníkov v Jelšave. Vo svojom príhovore vyslovil poďakovanie a uznanie baníkom za doterajšiu prácu, ktorú vykonávajú v ťažkých prírodných, ale aj ekonomických a sociálnych podmienkach. Ocenil rozvinutý sociálny program spoločnosti Slovenské magnezitové závody Jelšava, ktorá sa zároveň usiluje vytvárať nové pracovné miesta. Prezident SR Rudolf Schuster uviedol aj negatíva reformných dopadov, ktoré zvlášť ťaživo doliehajú na regióny s vysokou mierou nezamestnanosti. Kriticky sa vyjadril na nedostatočnú koordinovanosť reforiem, čo spôsobuje vážne ekonomické a sociálne problémy sociálne najslabším skupinám obyvateľstva a regióny najmä stredného a východného Slovenska. Prezident SR vyslovil aj potrebu väčšej ingerencie štátu pri podpore rozvoja zaostávajúcich oblastí Slovenskej republiky. Prezident Rudolf Schuster tiež pripomenul, že "občan by mal byť pre politikov na prvom mieste a to nielen pred voľbami, ale aj po nich. Kritické slová adresoval v príhovore aj tým politikom, ktorí zaťažujú ľudí vzájomnými spormi a kauzami pri presadzovaní záujmov politických strán a lobistických skupín. Na záver prezident Rudolf Schuster vyslovil želanie zveľadiť tradičné odvetvie baníctva, ktorí pri rozumnej koncepcii môže byť veľmi dôležitým pre celé hospodárstvo.

4. september 2003

Prezident SR prijal poslanca NR SR Dušana Čaploviča

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal poslanca NR SR Dušana Čaploviča. Informoval ho finančnej poddimenzovanosti rezortu školstva, ktorá zvlášť pre základné a stredné školy hrozí nepokrytím nevyhnutných prevádzkových nákladov do konca kalendárneho roka. Prezident Rudolf Schuster vyjadril nespokojnosť nad nedostatočným riešením otázok základného a stredného školstva. Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič informoval prezidenta Rudolfa Schustera i blížiacich sa oslavách 165. výročia vzniku prvej Slovenskej národnej rady na Myjave. Vzhľadom na laxný postoj NR SR voči tejto udalosti prezident SR nevylúčil účasť na slávnosti a dohodol sa s poslancom NR SR Dušanom Čaplovičom na ďalších pracovných stretnutiach.

Prezident SR prijal ministra zahraničných vecí SR

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana. Informoval prezidenta SR o slovenských veľvyslancoch pôsobiacich v zahraničí, ktorí neprešli previerkami Národného bezpečnostného úradu a čaká ich výmena. Prezident SR hovoril s ministrom zahraničných vecí aj o návrhoch nových veľvyslancov ako aj o príprave slovenskej strany na medzivládnu konferenciu EÚ v súvislosti s ústavnou zmluvou EÚ.

Prezident SR prijal primátora Ružomberka

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal primátora Ružomberka Juraja Čecha. Primátor ho informoval o problematike Okresného súdu v Ružomberku, ktorý má byť zrušený v rámci optimalizácie súdnej sústavy a so zrušením ktorého mesto nesúhlasí. Predmetom rozhovoru boli aj otázky spojené s rozvojom Vlkolínca - pamiatky svetového kultúrneho dedičstva UNECSO.

3. september 2003

Prezident SR prijal predsedu Národného bezpečnostného úradu

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní prijal predsedu Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Jána Mojžiša na jeho vlastnú žiadosť. Riaditeľ NBÚ informoval prezidenta SR o situácii v ním vedenom úrade. Informoval prezidenta SR aj o zámeroch, ktoré by mali v budúcnosti upraviť fungovanie NBÚ. Prezident SR na stretnutí vyslovil znepokojenie nad citlivými situáciami, ktoré sa riešia prostredníctvom médií na rozdiel od inštitúcií, ktorým riešenie takýchto situácii spadá do kompetencie. Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster na stretnutí vyjadril názor, že nie je šťastným riešením napríklad spochybňovanie previerkových procesov NBÚ a to práve v čase, ktorý je dôležitý pre finálnu fázu prijatia Slovenskej republiky do NATO a EÚ.

Prezident SR navštívil trnavské gymnázium

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes dopoludnia navštívil Športové gymnázium v Trnave pri príležitosti nového školského roka. Privítala ho riaditeľka gymnázia Darina Pašteková. Prezident SR so sprievodom si pozrel nový športový areál gymnázia, ktoré navštevuje viac ako 500 žiakov. Športové triedy gymnázia sú zamerané napr. na atletiku, plávanie, gymnastiku, aerobik, džudo, karate, športovú streľbu, jazdectvo, či rýchlokorčuľovanie. Najvýznamnejším úspechom v športovej oblasti bol titul majstra sveta v športovej streľbe, ktorý získal Marián Kovačócy a študenti gymnázia sa viackrát v rôznych disciplínach zúčastnili na majstrovstvách sveta, Európy aj olympijských hrách.
Po prehliadke areálu sa prezident SR stretol s vedením školy, s predstaviteľmi Trnavského kraja, s pedagogickým zborom aj so študentmi. Prezident SR Rudolf Schuster vo svojom príhovore konštatoval prebiehajúce reformné kroky aj v oblasti školstva. Niektoré z nich povedú k racionalizácii siete škôl. Trnavské Športové gymnázium sa zapája do projektu Otvorená škola, ktorý má sprístupniť športoviská všetkým občanom a napomôcť k zvýšeniu úrovne a rozvoju telovýchovy v meste. Prezident SR zdôraznil kvalitu vzdelanie ako jedného z najdôležitejších atribútov prosperity štátu, pretože iba kvalitné vzdelanie dáva mladým ľuďom reálnu perspektívu plnohodnotných občanov EÚ, schopnosť presadiť sa na globálnom trhu práce. Prezident SR vyjadril aj myšlienku o nevyhnutných podporných nástrojoch na vytvorenie rovnosti šancí dostupnosti vzdelania. Ocenil prácu pedagogického zboru, ktorý nerezignuje pred deštruktívnymi krokmi v oblasti školstva a študentom zaželal veľa elánu a trpezlivosti, pretože to bude táto generácia, ktorá čoskoro prevezme zodpovednosť za správu vecí verejných na Slovensku.


2. september 2003

Prezident SR prijal generálneho prokurátora Milana Hanzela

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal generálneho prokurátora Milana Hanzela na jeho vlastnú žiadosť. Informoval hlavu štátu o aktuálnom stave v legislatíve aj v prokuratúre. Generálny prokurátor informoval prezidenta Rudolfa Schustera aj o novej forme financovania generálnej prokuratúry. Predmetom rozhovoru boli aj pertraktované mediálne kauzy, pričom prezident Rudolf Schuster vyjadril podporu práci prokuratúry a potvrdil svoje presvedčenie o potrebe zachovania nezávislosti prokuratúry, do činnosti ktorej by nemali vstupovať politici.

Prezident SR prijal predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR Jána Drgonca na jeho vlastnú žiadosť.
Informoval prezidenta Rudolfa Schustera o zámere vypracovať taký legislatívny model, ktorý by právne s väčšou mierou istoty upravoval vzťah a postavenie vlády v oblasti dojednávania medzinárodných zmlúv.