Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Máj

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Archív správ mediálneho odboru > rok 2002


31. máj 2002

Prezident SR na 9. stretnutí stredoeurópskych prezidentov v Slovinsku

Prezident SR Rudolf Schuster odcestoval do Slovinska, kde sa dnes začalo 9. stretnutie prezidentov stredoeurópskych krajín. V slovinských mestách Bled a Brdo sa tento rok na pozvanie prezidenta Milana Kučana zišlo 16 hláv štátov, aby dva dni spoločne diskutovali o postavení strednej Európy ako integrátora zjednotenej Európy a zhodnotili úspechy v transformačnom procese v tomto regióne. Rudolf Schuster za prítomnosti ostatných prezidentov odovzdal Medzinárodnému fondu pre odmínovanie a pomoc obetiam nášľapných mín (ITF) dar Slovenskej republiky – zariadenie Božena-4, určené na vyhľadávanie a zneškodňovanie mín. Prezident SR pri tejto príležitosti vyjadril vieru, že tohto zariadenia pomôže Chorvátsko dokončiť odmínovanie svojho územia do roku 2010.

30. máj 2002

Prezident SR s princom Albertom na záver navštívil Medzev a Košice

Prezident SR Rudolf Schuster dnes spolu s monackým dedičným princom Albertom navštívil Medzev a Košice. V stredovekom hámri v Šugovskej doline prijali princa Alberta po symbolickom ukutí rýľa do kováčskeho cechu. Vzácny hosť si tiež prezrel súkromné kinematografické múzeum v rodnom dome Rudolfa Schustera. V košickej Starej radnici privítal monackého dedičného princa a prezidenta SR primátor mesta Zdenko Trebuľa. Na záver si spoločne prezreli historickú časť východoslovenskej metropole. Návštevou Košíc sa trojdňová oficiálna návšteva monackého dedičného princa Alberta v Slovenskej republike končí.

29. máj 2002

Prezident SR podpísal zákony

Prezident SR Rudolf Schuster podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky podpísal tieto zákony:

  1. Zákon o povolaní sestry, o povolaní pôrodnej asistentky, o Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 14/1992 Zb. o Slovenskej komore stredných zdravotníckych pracovníkov a o Slovenskej komore zubných technikov,
  2. Zákon, ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov,
  3. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 126/1998 Z. z. o Slovenskej živnostenskej komore a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 279/2001 Z. z. a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
  4. Zákon o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov,
  5. Zákon o prídavku na dieťa a príspevku k prídavku na dieťa,
  6. Zákon o rodičovskom príspevku,
  7. Zákon o cestovných náhradách,
  8. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 1/1993 Z. z. o Zbierke zákonov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov,
  9. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 253/1994 Z. z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v znení neskorších predpisov.
28. máj 2002

Na oficiálnu návštevu SR pricestoval monacký dedičný princ Albert

Dnes pricestoval na trojdňovú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky monacký dedičný princ Albert. Sprevádza ho vládny radca pre financie a ekonomiku Monackého kniežatstva Franek Biancheri a skupina monackých podnikateľov. Vzácneho hosťa privítal v Prezidentskom paláci prezident SR Rudolf Schuster s manželkou. V stredu sa monacký dedičný princ stretne s predsedom NR SR Jozefom Migašom, predsedom vlády Mikulášom Dzurindom a s primátorom hlavného mesta Bratislavy Jozefom Moravčíkom. Počas pobytu na Slovensku navštívi princ Albert Banskú Štiavnicu, Košice i Medzev. Vládny radca pre financie a ekonomiku Franek Biancheri má na programe rokovanie so svojim slovenským partnerom - ministrom financií Františkom Hajnovičom. V rámci ekonomického programu pripravila Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) pre monackých hostí prezentáciu ekonomiky a obchodu SR, ktorá bude v stredu 29. mája v bratislavskom hoteli Carlton.

24. máj 2002

Prezident SR prijal šéfku rakúskej diplomacie B. Ferrero-Walderovú

Prezident SR Rudolf Schuster prijal ministerku zahraničných vecí Rakúskej republiky Benitu Ferrero-Walderovú. Hovorili o aktuálnych otázkach týkajúcich sa našich integračných ambícií do Európskej únie a NATO. Šéfka rakúskej diplomacie ocenila pokrok Slovenskej republiky v prístupovom procese no pripomenula význam nastávajúcich parlamentných volieb pre SR, ktoré rozhodnú o budúcom smerovaní krajiny. Nevyhnutné podľa ministerky bude tiež ukončenie ekonomických reforiem. Rudolf Schuster v tejto súvislosti zopakoval, že dôležitá bude účasť voličov na parlamentných voľbách, pretože čím bude vyššia, tým spravodlivejší bude ich výsledok. Prezident SR však B. Ferrero-Walderovú ubezpečil, že on je čo sa týka výsledku volieb optimista.

Prezident SR sa stretol s poľským premiérom Leszkom Millerom

Prezident SR Rudolf Schuster sa stretol na pracovných raňajkách v Prezidentskom paláci s predsedom vlády Poľskej republiky Leszkom Millerom. Hovorili o našich spoločných integračných ambíciách do Európskej únie i o podpore Poľskej republiky nášmu vstupu do NATO. Vyslovili tiež podporu prihraničnej spolupráci medzi oboma krajinami.

Prezident SR sa rozlúčil s nemeckým veľvyslancom Frankom Lambachom

Prezident SR Rudolf Schuster prijal na rozlúčkovej audiencii mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Spolkovej republiky Nemecko v SR Franka Lambacha. Rudolf Schuster sa odchádzajúcemu veľvyslancovi poďakoval za všetko, čo vykonal pre Slovenskú republiku počas svojho diplomatického pôsobenia v Bratislave. Ako prejav ocenenia jeho práce pre rozvoj vzťahov medzi Nemeckom a Slovenskom mu odovzdal štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy.

23. máj 2002

U prezidenta SR sa rokovalo o prihraničnej spolupráci

Prezident SR Rudolf Schuster prijal starostu rakúskej obce Gols v spolkovej krajine Burgenland Hofrata Matthiasa Achsa a starostu Mestskej časti Bratislava-Rača Petra Bielika. Starostovia informovali prezidenta SR o rozvoji prihraničnej spolupráce medzi rakúskou obcou a bratislavskou mestskou časťou, ktorú v roku 2001 sprostredkovala Kancelária prezidenta SR. Spolupráca sa úspešne rozvíja v oblasti vinohradníctva, hospodárskych vzťahov, verejnej správy i v oblasti turizmu a športu. Rudolf Schuster prisľúbil, že ju bude naďalej podporovať a sledovať jej napredovanie, pričom vyzdvihol myšlienku spoločnej Európy, ktorá rastie zdola od dedín až po štáty. Hostia zároveň pozvali Rudolfa Schustera na slávnostný akt podpisu záverečnej zmluvy o spolupráci.

Prezidentovi SR odovzdali poverovacie listiny noví veľvyslanci

Prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi dnes počas nástupných audiencií odovzdali poverovacie listiny traja noví mimoriadni a splnomocnení veľvyslanci v Slovenskej republike.
Počas stretnutia Rudolfa Schustera s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Gambijskej republiky so sídlom vo Viedni Alieuom M. Ngumom vyjadrili obaja predstavitelia záujem o rozvoj vzájomných vzťahov, ktoré sa doteraz obmedzovali hlavne na kontakty a vzájomnú podporu na pôde OSN a medzinárodných organizácií. Slovensko má záujem predovšetkým o obchodnú spoluprácu s touto africkou krajinou, ktorá deklaruje úmysel hľadať si partnerov v stredoeurópskom regióne. Pre Gambiu by mohli byť zaujímavé napr. naše strojárske a poľnohospodárske výrobky a technológie či výrobky spotrebného priemyslu.
Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Moldavskej republiky v SR so sídlom v Budapešti Mihail Laur tiež tlmočil Rudolfovi Schusterovi záujem svojej krajiny o zintenzívnenie obchodnej výmeny, ktorá mala v uplynulom roku priaznivú tendenciu. To potvrdzuje aj zvyšujúci sa záujem slovenských podnikateľských subjektov o spoluprácu s moldavskými partnermi. Rudolf Schuster informoval nového veľvyslanca o zámere Slovenska otvoriť honorárny konzulát v Kišineve.
Na záver Rudolfovi Schusterovi odovzdal poverovacie listiny mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Kórejskej ľudovodemokratickej republiky so sídlom v Berlíne Pak Hyon Bo. Rudolf Schuster počas nástupnej audiencie tlmočil náš záujem o rozvoj vzťahov založených na obojstranne prospešnej spolupráci s dôrazom na hospodársku oblasť i o spoluprácu na pôde medzinárodných organizácií. Slovenská republika by tiež uvítala konštruktívny prístup severokórejskej strany k uskutočneniu trojstranných expertných rokovaní o pohľadávkach SR.


22. máj 2002

Prezident SR prijal predsedu poslaneckého klubu ELDR

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predsedu poslaneckého klubu Európskej liberálnej, demokratickej a reformnej strany (ELDR) v Európskom parlamente Grahama Watsona. Na stretnutí boli prítomní aj predseda a podpredseda strany ANO Pavol Rusko a Peter Béreš. Hovorili spolu o situácii, ktorá nastane po voľbách v SR, o vzniku možných koalícií. Podľa názoru Rudolfa Schustera bude povolebná koalícia rovnako široká, ak nie širšia ako súčasná. Prezident SR tiež vyslovil presvedčenie, že tak ako v niektorých krajinách Európy aj na Slovensku stúpne význam strán, ktoré vyznávajú aj liberálne hodnoty. Graham Watson ocenil pokrok, ktorý Slovensko dosiahlo v politickej oblasti v poslednom období. Vyjadril nádej, že Slovenskú republiku budú môcť čoskoro privítať v rodine NATO a Európskej únie. V tejto súvislosti vyzdvihol úlohu prezidenta, ktorú bude mať po voľbách pri výbere premiéra a zaželal mu šťastnú ruku.

21. máj 2002

Prezident SR podpísal zákon

Prezident SR Rudolf Schuster podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky podpísal zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 370/1997 Z. z. o vojenskej službe v znení neskorších predpisov.

Prezident SR prijal podpredsedníčku vlády Chorvátskej republiky

Prezident SR Rudolf Schuster dnes prijal podpredsedníčku vlády Chorvátskej republiky pre spoločenské záležitosti a ľudské práva Željku Antunović. Obaja predstavitelia vyzdvihli dobré a priateľské vzťahy medzi našimi krajinami, ktoré spájajú aj rovnaké ciele v zahraničnej politike – vstup do Európskej únie a NATO. Konštatovali tiež, že výmena skúseností z tohto procesu môže byť pre obe krajiny veľmi užitočná. Prezident SR a podpredsedníčka vlády Chorvátskej republiky sa tiež vyslovili za ďalšie prehĺbenie hospodárskej spolupráce i spolupráce v oblasti turistického ruchu. Známy je záujem Slovákov o dovolenku pri Jadranskom mori, v rámci reciprocity môže Slovensko Chorvátom ponúknuť možnosti zimnej rekreácie v slovenských horách.

Prezident SR prijal generálneho tajomníka Rady Európy

Prezident SR Rudolf Schuster prijal generálneho tajomníka Rady Európy Waltera Schwimmera. Hovorili spolu o integračných ambíciách Slovenskej republiky. W. Schwimmwer ocenil pokrok, ktorý Slovensko urobilo pri upevňovaní demokratického procesu. Rudolf Schuster v tejto súvislosti konštatoval, že pred našou krajinou stoja v súčasnosti dve veľké výzvy – parlamentné voľby a dokončenie ekonomických reforiem. Walter Schwimmer sa tiež zaujímal o osud slovenskej ľavice. Prezident SR konštatoval, že ho mrzí, že sa ľavica delí, lebo to podľa neho ohrozuje rovnováhu na slovenskej politickej scéne.

Prezident SR prijal najvyššieho predstaviteľa čínskej armády

Prezident SR Rudolf Schuster prijal náčelníka Generálneho štábu Čínskej ľudovej a oslobodzovacej armády Fu Quanyoua. Obaja predstavitelia sa vyjadrili za rozšírenie spolupráce medzi našimi armádami. Čínsky hosť vysoko vyzdvihol skutočnosť, že Slovenská republika podporuje myšlienku nedeliteľnosti územia Čínskej ľudovej republiky. Rudolf Schuster ocenil, že ide o návštevu doteraz najvyššieho predstaviteľa čínskej armády v SR. Podporil tiež kroky, na ktorých sa dohodli náčelníci generálnych štábov oboch armád. Na Slovensko by mali prísť napríklad čínski odborníci na aplikovanie niektorých metód ľudového liečiteľstva i bojových umení. Na stretnutí bol prítomný náčelník Generálneho štábu Armády SR Milan Cerovský.

20. máj 2002

Prezident SR prijal guvernéra štátu Michigan

Prezident SR Rudolf Schuster prijal guvernéra štátu Michigan Johna Englera, ktorého sprevádzal veľvyslenec USA v SR Ronald Weiser. Guvernér informoval prezidenta republiky o uzatvorení Memoranda o porozumení a spolupráci v ekonomike, kultúre a vzdelávaní medzi Slovenskou republikou a štátom Michigan, ktoré v piatok podpísali v Bratislave Eduard Kukan a John Engler. Rudolf Schuster považuje memorandum za dôležitý krok k vzájomnej spolupráci. V tejto súvislosti pripomenul, že v desaťmiliónovom Michigane žije mnoho vplyvných podnikateľov so slovenskými koreňmi, ktorí majú záujem podnikať na Slovensku.
John Engler sa zaujímal o stav príprav oficiálnej návštevy prezidenta Rudolfa Schustera v Bielom dome. Ako blízky spolupracovník a priateľ Georga Busha vyslovil presvedčenie, že pôjde o veľmi otvorený a priamy rozhovor, ktorý bude mať zásadný vplyv na budúce možné začlenenie Slovenska do NATO. Prezident Rudolf Schuster ho ubezpečil, že na presne takýto druh rozhovoru sa pripravuje.
V závere stretnutia pozval John Engler prezidenta republiky Rudolfa Schustera na návštevu štátu Michigan.


17. máj 2002

Oznam

Prezident SR Rudolf Schuster bol vo štvrtok večer na stomatologickom ošetrení. Príčinou bol zápal v ústnej dutine, ktorý si vyžiadal odborný zákrok a následnú liečbu antibiotikami. Pán prezident je v domácom ošetrení a Kancelária prezidenta SR bude o prípadných zmenách v jeho programe informovať v pondelok.

16. máj 2002

Prezident SR na otvorení výstavy v Mestskom múzeu

Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou sa zúčastnil na otvorení výstavy Historicý ústav – 60 rokov vedeckej tvorby v Mestskom múzeu v Bratislave, ktorá sa koná na počesť 60. výročia založenia Slovenskej akadémie vied. Predseda SAV Štefan Luby pri tejto príležitosti Rudolfovi Schusterovi odovzdal Pamätnú plaketu SAV ako výraz ocenenia pôsobenia prezidenta SR v prospech slovenskej vedy. Rudolf Schuster vyzdvihol výsledky vedeckého bádania pracovníkov Historického ústavu i celej Slovenskej akadémie vied za 60 rokov existencie a zaželal im veľa úspechov do budúcnosti.

15. máj 2002

Prezident SR prijal našich hokejistov - víťazov z MS v Göteborgu

Prezident SR Rudolf Schuster prijal víťaznú slovenskú hokejovú reprezentáciu z Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v Göteborgu 2002. Rudolf Schuster hokejistom, trénerom i celému realizačnému tímu zablahoželal k ich obrovskému úspechu - získaniu majstrovského titulu pre Slovenskú republiku a odovzdal im svoje ocenenie Kríž prezidenta SR I. triedy.

Prezident SR privítal macedónskeho prezidenta Borisa Trajkovského

Prezident SR Rudolf Schuster privítal vo svojom sídle prezidenta Macedónskej republiky Borisa Trajkovského s manželkou Vilmou, ktorý pricestoval na pozvanie Rudolfa Schustera na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska. Boris Trajkovski ako ďalšia hlava štátu zasadil tiež symbolicky strom priateľstva v Aleji prezidentov v záhrade paláca. Na rokovaniach obaja prezidenti deklarovali záujem rozvíjať vzájomnú spoluprácu, najmä v hospodárskej oblasti. Prezidenti tiež konštatovali, že medzi našimi krajinami neexistujú problémy i keď Macedónska republika by uvítala zrušenie resp. zjednodušenie vízového režimu. Prezident SR tiež ponúkol svojmu partnerovi slovenské skúsenosti s integračným procesom do európskych štruktúr. Po rokovaniach podpísali v Prezidentskom paláci rezortní ministri medzivládne dohody o obchodnej spolupráci a o leteckých dopravných službách medzi Slovenskom a Macedónskom. Macedónsky prezident sa počas prvého dňa návštevy stretol tiež s predsedom Národnej rady SR Jozefom Migašom a primátorom hlavného mesta SR Bratislavy Jozefom Moravčíkom.

14. máj 2002

Prijatie predstaviteľov Dobrovoľnej požiarnej ochrany u prezidenta SR

Prezident SR Rudolf Schuster prijal v Prezidentskom paláci zástupcov Dobrovoľlnej požiarnej ochrany a pri príležitosti Dňa požiarnikov sv. Floriána ocenil šestnásť dobrovoľníkov, ktorým udelil pamätné listy. V príhovore im poďakoval za ich doterajšiu prácu, ktorá je pre záchranu ľudských životov i majetku nenahraditeľná nielen pri požiaroch, ale i pri živelných pohromách a mimoriadnych situáciách. Vyzdvihol najmä osobnú odvahu pri výkone ich práce, ktorá často hraničí s nasadením vlastného života. Za prítomných členov DPO SR hlavne štátu podľakoval prezident DPO SR Jozef Minárik. Spomenul, že tradícia dobrovoľnej požiarnej ochrany je na Slovensku dlhá, zachovala sa až do súčasnosti a počet členov sa stále rozrastá aj vďaka osobitnej pozornosti, ktorú venujú mládeži.

13. máj 2002

Prezident SR rokoval o riešení krízy v PPS Detva Holding

Prezident SR Rudolf Schuster prijal vo svojom sídle zástupcov ministerstva financií a hospodárstva, Generálnej prokuratúry, predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, predstaviteľov firmy DMD Holding, ako i zástupcov odborárov PPS Detva Holding v súvislosti s krízovou situáciou v podniku. Účastníci stretnutia vyjadrili uspokojenie nad tým, že Krajský súd v Banskej Bystrici vo štvrtok vyhlásil v PPS Detva Holding konkurz, čo pomôže vyriešiť ekonomické problémy a najmä vyplatiť chýbajúce mzdy zamestnancom. Rudolf Schuster prisľúbil, že dohliadne, aby požiadavky zamestnancov boli uspokojené ako prvé. Prezident SR tiež požiadal o dokumenty, týkajúce sa už niekoľko rokov trvajúcich ekonomických problémov firmy, na vypracovanie analýzy smerujúcej k čo najskoršiemu vyriešenie situácie.

10. máj 2002

Prezident SR prijal štrajkujúcich odborárov z PPS Detva Holding

Prezident SR Rudolf Schuster prijal zástupcov štrajkujúcich odbrárov z Podpolianskych strojární v Detve. Odborári z PPS Detva Holding za prítomnosti odborového predáka Emila Machynu a predsedu KOZ Ivana Saktora informovali prezidenta SR o aktuálnej situácii, keď okupačnou demonštráciou vyjadrujú svoju nespokojnosť s nesplnením sľubov vedenia firmy vyplatiť pracovníkom aspoň časť miezd. Rudolf Schuster prisľúbil, že začiatkom týždňa zorganizuje stretnutie s predstaviteľmi DMD holding a DMD Fin, s predsedom Najvyššieho súdu, generálnym prokurátorom i s predstaviteľmi ministerstva hospodárstva a financií.

Prezident SR na oslavách 10. výročia Whirlpool Slovakia v Poprade

Prezident SR Rudolf Schuster sa v Poprade zúčastnil na oslavách 10. výročia existencie firmy Whirlpool Slovakia. Prítomný bol aj premiér Mikuláš Dzurinda. Rudolf Schuster pri tejto príležitosti ocenil desaťročné úspešné pôsobenie tejto spoločnosti na Slovensku. Vyzdvihol predovšetkým skutočnosť, že v tomto regióne s vysokou nezamestnanosťou predstavuje stabilný podnik s perspektívou ďalšieho rozvoja.

Prijatie členov Slovenského červeného kríža

Prezident SR prijal v Prezidentskom paláci členov Slovenského červeného kríža. Skupinu asi štyridsiatich ocenených dlhoročných členov viedol prezident SČK Milan Kročaj. Rudolf Schuster sa všetkým prítomným poďakoval za ich nesmiernu obetavosť a vysoko vyzdvihol ochotu pomáhať všetkým tým, ktorí pomoc potrebujú. Vyjadril potešenie nad skutočnosťou, že ešte stále žijú medzi nami obetaví ľudia, aj keď doba v ktorej žijeme, nie je týmto aktivitám príliš naklonená. „O to väčšie je moje poďakovanie tým, ktorí nemyslia len na seba, ale vo svojom srdci našli miesto pre chorých a osamelých občanov.“, zdôraznil prezident SR. Na záver zaželal prítomným veľa zdravia a tvorivých síl pri plnení ich poslania.

Blahoželanie prezidenta SR slovenskému hokejovému tímu v Göteborgu

V mene občanov Slovenskej republiky a v mene mojom sa Vám chcem poďakovať za prekrásne chvíle, ktoré sme prežili pred televíznymi obrazovkami pri nádhernom športovom zážitku. Po krásnom úspechu v štvrťfinále s Kanadou, v ktorom ste preukázali obrovskú morálnu silu a dokázali ste zvrátiť nepriaznivý stav, sedeli milióny ľudí pri televíznych obrazovkách a verili Vám.
Aj teraz ste všetkým dokázali, čo znamená sila ľudského kolektívu a obrovská sila spoločného ducha. Za nesmierny športový zážitok, naše a Vaše napäté nervy, ale o to krajší koniec, Vám ďakujem!
V sobotu Vám všetci budeme držať palce v očakávaní ďalšieho úspechu. Samotný postup do finále hokejových majstrovstiev sveta je obrovským úspechom, ktorý zostane natrvalo zapísaný v srdciach celého Slovenska.
Naplňte svoje sny, túžby Vašich fanúšikov a Slovákov na celom svete!
Verím, že k petrohradskému striebru pridáte kov najcennejší.
Všetci sme s Vami!


9. máj 2002

Rozhodnutie prezidenta SR

Prezident SR Rudolf Schuster rozhodoval vo veciach žiadostí o milosť. Posúdil 41 prípadov. Keďže ani v jednom nezistil skutočnosti odôvodňujúce udelenie milosti, vo všetkých 41 prípadoch žiadostiam o milosť nevyhovel.

Prezident SR sa stretol s kanadskou veľvyslankyňou

Prezident SR Rudolf Schuster sa na pracovnom obede v Prezidentskom paláci stretol s mimoriadnou a splnomocnenou veľvyslankyňou Kanady v SR Margaret Huberovou. Hovorili spolu o prípravách nastávajúcej návštevy prezidenta SR v Kanade.

Prezident SR prijal ministra zahraničných vecí Kórejskej republiky

Prezident SR Rudolf Schuster prijal ministra zahraničných vecí Kórejskej republiky Choi Sung Honga. Rokovali o možnostiach zintenzívnenia ekonomickej spolupráce medzi oboma krajinami, najmä o zvýšení podielu kórejských investícií na Slovensku.

Prezident SR prijal Jacquesa Santera

Prezident SR Rudolf Schuster prijal člena Európskeho parlamentu Jacquesa Santera. Hosť vyjadril podporu integračným ambíciám Slovenska. Ako sa J. Santer vyjadril, čoskoro očakáva Slovensko v rodine Európskej únie a NATO. V súvislosti s politickou situáciou na Slovensku sa vyslovil za čo najvyššiu účasť občanov v nastávajúcich parlamentných voľbách, pretože podľa jeho názoru len vtedy bude výsledok spravodlivý.

7. máj 2002

Pracovná návšteva prezidenta SR v Spolkovej republike Nemecko

Prezident SR Rudolf Schuster spolu s manželkou odcestoval 7. mája 2002 na dvojdňovú pracovnú návštevu Spolkovej republiky Nemecko. V Aachene sa zúčastnil na konferencii Európske fórum. A bol prítomní pri udeľovaní Karlovej ceny. Dostávajú ju osobnosti, ktoré významnou mierou napomohli porozumeniu medzi štátmi a národmi a pri budovaní zjednotenej Európy.
Myšlienka Karlovej ceny vznikla z iniciatívy skupiny významných osobností Aachenu. Cena nesie meno Karla Veľkého, považovaného za prvého zjednotiteľa Európy. Do roku 2001 bolo udelených 42 cien. Prvým nositeľom Karlovej ceny bol Richard gróf Coudenhove-Calergi, zakladateľ Paneurópskeho hnutia. Medzi ocenenými boli: Alcide de Gasperi, Jean Monet, Konrad Adenauer, Winston Churchill, Robert Schumann, George C. Marshall, Walter Scheel, kráľ Juan Carlos, Henry Kissinger, Francois Mitterand, Helmut Kohl. V roku 1990 sa otvorili možnosti nominácie aj z dovtedy izolovanej druhej časti kontinentu, čo sa prejavilo udelením ceny Gyulovi Hornovi, Václavovi Havlovi, Bronislavovi Geremekovi a vlani Györgyovi Konradovi. Nositeľmi ceny sú aj Jacques Delors, Felipe González, Roman Herzog, Tony Blair a Bill Clinton.


V tomto roku udelia cenu spoločnej mene EÚ – Euro a prevezme ju prezident Európskej centrálnej banky Wim Duisenberg.

V decembri 1997 vznikla Nadácia medzinárodnej Karlovej ceny, združujúca európske osobnosti z oblasti hospodárstva, politiky a spoločenského života, ktorí sa cítia viazaní myšlienkami európskeho zjednotenia a porozumenia národov. Sú presvedčení, že vzhľadom na nové výzvy stojace pred Nemeckom a Európou musí európske zjednotenie dostať nové impulzy. Úlohou nadácie je upevňovať myšlienky a ciele Karlovej ceny, prenášať ich na európsku verejnosť tam ich zakotvovať a tým podporovať európsky zjednocovací proces.

Po prílete do Aachenu sa hlava nášho štátu stretla s vrchným starostom mesta J. Lindenom, zapísal sa do pamätnej knihy mesta a v sprievode prepoštu J. Müllejansa si prezrel aachenský Dóm.

V predvečer konania konferencie, na slávnostnej večeri s účastníkmi Európskeho fóra vystúpil prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster s príhovorom.

Z príhovoru:
Európa ako celok, teda nie len od komunizmu ušetrená západná časť, ale aj z historického hľadiska východná časť, je jedinečná, nedeliteľná politická jednotka – aj keď rozmanitá, viacvrstvová a komplikovane štruktúrovaná.
Takto to pred jedenástimi rokmi formuloval tu v Aachene môj kolega a blízky osobný priateľ Václav Havel, a ja jeho hodnotenie výslovne potvrdzujem!
My Slováci, a to je prísľub tomuto auditóriu, sa chceme v Európe angažovať a kreatívne vložiť! S vysoko motivovanou mládežou, ktorá vie, že nedostane nič darované: ktorá je naopak „hladná“ po tom, aby sa na európskej úrovni v medzinárodnej konkurencii osvedčila. Na pracoviskách, vo výskumných zariadeniach, nech už je to kdekoľvek ... Preto sa mladí Slováci učia jazyky, bifľujú sa vo dne, v noci na našich univerzitách a využívajú každú šancu absolvovať prax v zahraničí.
Pozrite: My Slováci poznáme a odvolávame sa na európske dejiny a na Vaše a naše korene – na ten bývalý Pax Roma. Avšak nám ide o viac ako o nostalgiu a spolupatričnosť - nám ide o to, že nechceme byť vylúčení! My chceme Európu aktívne spolu budovať, spolu formovať a spolu ďalej rozvíjať.
Prirodzene, že máme aj hospodárske motívy, aj my chceme nájsť blahobyt v kruhu západoeurópanov, srdečne pozývame investorov, aby prišli k nám – ponúkame im záruky a profesionálnu kooperáciu. No práve silne kombinujeme vstup do EÚ so zabezpečením demokratizačného procesu – hľadaním politickej stability, vnútornej a vonkajšej bezpečnosti, sociálnej spravodlivosti.
Moja krajina s jej veľkou kultúrou, jej prastarými tradíciami a predovšetkým jej mládežou Európu obohatí. My Slováci – parlament, vláda, ekonomika, vysoké školy, veľké časti spoločnosti a prirodzene aj prezident republiky – sme v uplynulých rokoch s ohľadom na našu kandidatúru na členstvo v NATO – a EÚ urýchlili naše snahy v oblasti integračného procesu až na hranicu bolestivosti (a niekedy aj za ňu) našej výkonnosti.
Zodpovední politici musia dať pozor na to, že rigoróznosť a tempo toho kurzu prispôsobovania tak mladej demokracie ako je tá slovenská ju nepriviedli do nebezpečia politického zlyhania. Niekedy to bol iba úzky chodníček, a priznávam, že niektorí populisti by boli snáď radi to zlyhanie videli.
Predsa sme oboplávali aj tieto úskalia. Medzičasom som skalopevne presvedčený o tom, že náš nezvrátiteľný hlas pre Európu sa odzrkadlí aj na výsledku nasledujúcich slovenských parlamentných volieb v septembri.
V rámci mne daných ústavných rámcových podmienok prakticky deň čo deň bojujem za tento cieľ. Najnovšie pozvanie prezidenta Busha na osobné rozhovory s ním, za štyri týždne vo Washingtone alebo aj pozvanie na túto prednášku sú pre mňa pri tom vďačne vítanou podporou a povzbudením - politicky, publicisticky a morálne.


Vážené dámy a páni,

slabú stránkou našej každodennej politickej skutočnosti musíme my, na Slovensku ešte len prekonať. Hovorím tu o množstve politických strán, ktoré sa uchádzajú o mandát v parlamente. To svedčí, predovšetkým v zahraničí, o ešte nie dostatočne sformovanej straníckopolitickej štruktúre v mojej vlasti. Je to však typické pre transformačný proces. Na to je potrebný čas, o ktorý aj tu prosím. Pretože aj v tejto oblasti sa toho ešte veľa zmení a aj frakcie v Európskom parlamente nájdu v budúcnosti im blízkych slovenských partnerov.
Prosím o pochopenie, aj v tomto kruhu, pre problém integrácie Rómov do
našej spoločnosti, ktorý sa nám neustále vyčíta. Dovoľte, aby som aj k tomu povedal otvorené slovo. Tento problém skutočne existuje, avšak nie je to – v protiklade s väčšinou publikovaných názorov – problém ohraničený na Slovensko. Maďarska sa týka prinajmenšom práve tak ako Slovenska a navyše aj niektorých iných európskych krajín. Pričom i napriek tomu môžete vychádzať z toho, že my Slováci sa rôznymi spôsobmi pokúšame zmeniť tento trvalý problém – novými ponukami vzdelávania, spojenými s aj tlakom na presadenie povinnej školskej dochádzky v tejto komunite.
Pluralistická demokracia, trhová ekonomika, prevzatie celého komunitárneho EÚ a súhlas s cieľmi európskych zmlúv – na Slovensku nachádzajú tieto prístupového kritéria široký konsenzus. Naše snahy a nádeje sú zamerané na spoločné prijatie do Európskej únie – a to čo možno najskôr! -, súčasne s ostatnými troma štátmi Visegrádu – Českom, Maďarskom a Poľskom.
Nie je žiadnym tajomstvom, že hlavy štátov a vlády týchto štátov sú si pritom bezvýhradne vzájomnou oporou. Za to sme vďační.


6. máj 2002

Prijatie arcibiskupa Jukka Paarmaz Fínska

Prezident SR Rudolf Schuster prijal fínskeho arcibiskupa Jukka Paarma, ktorého sprevádzal generálny biskup Evanjelickej cirkvi a.v. Július Filo. Predmetom ich rozhovoru boli otázky spolunažívania cirkvi na Slovensku a vo Fínsku, kde sa približne 85% obyvateľov hlási k evanjelickej cirkvi. Podrobnejšie analyzovali zapájanie sa a pôsobenie svojich členov v spoločenskej oblasti, najmä v sociálnej a zdravotníckej sfére. Hlava štátu ocenila zahraničné kontakty evanjelickej cirkvi na Slovensku s cirkvami v iných krajinách, čo pomáha nielen reprezentovaniu Slovenska, ale v konečnom dôsledku to bude mať pozitívny vplyv aj na naše integračné ambície.

Rudolf Schuster poslal sústrastný telegram prezidentovi Nigérie

Prezident SR Rudolf Schuster poslal dnes sústrastný telegram prezidentovi Nigérijskej federatívnej republiky Olusegunovi Obasanjovi. Vyjadril v ňom hlboký zármutok nad tragickými dôsledkami leteckého nešťastia v meste Kano, pri ktorom prišli o život desiatky občanov Nigérie. Spolu s občanmi Slovenskej republiky vnímam s úprimnou ľútosťou nenahraditeľné straty na ľudských životoch, zdôraznil Rudolf Schuster.

Rudolf Schuster poslal blahoprajný telegram Jacquesovi Chiracovi

Prezident SR Rudolf Schuster zaslal dnes blahoprajný telegram prezidentovi Francúzska Jacquesovi Chiracovi pri príležitosti jeho opätovného zvolenia do funkcie hlavy štátu. V telegrame Rudolf Schuster okrem iného vyzdvihol spôsob, akým Jacques Chirac v predvolebnej kampani obhajoval myšlienku a zmysluplnosť spoločnej Európy a jej životnú dôležitosť pre všetkých Európanov. Vyjadril presvedčenie, že v osobe prvého Francúza a zároveň presvedčeného a úprimného Európana bude mať proces trpezlivého a dôsledného stmeľovania starého kontinentu viac ako spoľahlivú záruku.
V tejto súvislosti hlava štátu úprimne poďakovala Jacquesovi Chiracovi za doterajšiu podporu, ktorej sa zo strany Francúzska vždy dostávalo integračnému úsiliu Slovenskej republiky tak vo vzťahu k Európskej únii ako aj k NATO. „Vo Vašom druhom prezidentskom mandáte vidíme okrem iného i záruku, že táto podpora nestratí na intenzite.“, píše v závere prezident SR.


3. máj 2002

Prezident SR prijal generála Ralstona

Prezident republiky Rudolf Schuster prijal vrchného veliteľa spojeneckých síl NATO v Európe Josepha W. Ralstona. J. W. Ralston ocenil pôsobenie slovenskej a českej jednotky v misii KFOR v Kosove. Podľa Ralstona reforma ozbrojených síl SR pokračuje rýchlym tempom. Ralston apeloval na poslancov NR SR, aby schválili všetky zákony súvisiace s reformou Armády SR ešte do skončenia tohto volebného obdobia.
R. Schuster so svojím hosťom hovoril aj o návšteve vo Washingtone. Ralston si je istý, že aj prezident Bush ocení pokrok SR.


2. máj 2002

Prezident SR na zasadnutí vedeckej rady STU v Bratislave

Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na slávnostnom zasadaní vedeckej rady Slovenskej technickej univerzity v Bratislave pri príležitosti udelenia čestného titulu Doctor honoris causa členovi Európskej komisie pre rozšírenie Günterovi Verheugenovi.

Prezident SR prvým občanom SR, ktorý odoslal svoj elektronický podpis

Prezident SR prijal predstaviteľov skupiny, ktorá pripravovala zákon o elektronickom podpise a jeho realizáciu v praxi. Zákon je platný od 1. mája 2002 a R. Schuster je prvým občanom Slovenska, ktorý svoj podpis odoslal v elektronickej podobe.

Prezident SR na konferencii „Slovensko a Rómovia: partnerstvo a spoluúčasť“

Prezident republiky Rudolf Schuster vystúpil s príhovorom na konferencii s názvom Slovensko a Rómovia: partnerstvo a spoluúčasť. Na tlačovej konferencii, ktorá sa uskutočnila po konferencii, sa prezident vyjadril, že rómske politické strany by mali konať jednotne v záujme lepšej realizácie projektov zameraných na zlepšenie ich života. Rudolf Schuster by zároveň privítal, keby rómske strany mali svoje zastúpenie v zákonodarnom zbore.

Prezident SR sa stretol s G. Verheugenom

Prezident SR Rudolf Schuster sa v Prezidentskom paláci stretol na pracovných raňajkách s komisárom EÚ pre rozšírenie Günterom Verheugenom. Spoločne prerokovali problémové kapitoly a prezident sa Európskej komisii poďakoval za spoluprácu počas prístupového procesu.