Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Apríl

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Archív správ mediálneho odboru > rok 2002


30. apríl 2002

Prezident SR prijal predstaviteľov Tlačovej rady SR

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predstaviteľov Tlačovej rady SR a Zboru Asociácie na ochranu novinárskej etiky v SR na čele s ich predsedom Miroslavom Cipárom.
Hlavu štátu potešilo, že rada je prvou v oblasti médií, ktorej členovia nie sú volení zákonodarným zborom. Je zároveň prvou takouto inštitúciou, ktorá vznikla v postsocialistických krajinách.
Predstavitelia Tlačovej rady hovorili o skúsenostiach podobných rád v krajinách Európskej únie. R. Schuster sa zaviazal k plnej podpore krokov rady v prípade, že sa niekto pokúsi spochybniť jej členov a činnosť.


29. apríl 2002

Rozhodnutia prezidenta SR

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster podpísal novelu zákona č. 366/1994 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov. Podľa tohto zákona bude aj právnická osoba oprávnená predložiť správcovi dane vyhlásenie, že jedno percento zaplatenej dane sa má poukázať ním určenej právnickej osobe alebo právnickým osobám. Podiel zaplatenej dane bude možné poskytnúť len tej právnickej osobe, ktorej predmetom činnosti je napríklad ochrana ľudských práv, ochrana a podpora zdravia a vzdelávania, ochrana a tvorba životného prostredia. Prijímateľom zaplatenej dane môže byť len právnická osoba, ktorá je ustanovená v zákone.
Prezident SR podpísal Zákon o náhradnom výživnom a o Fonde náhradného výživného, ktorým sa mení a dopĺňa Zákon o rodine. Podľa tohto zákona sa zriaďuje fond náhradného výživného, ktorý je určený na podporu a zabezpečenie nezaopatrených detí, voči ktorým si povinný po dlhší čas, najmenej tri po sebe nasledujúce mesiace, neplní súdom určenú vyživovaciu povinnosť. Vyplatením náhradného výživného oprávnenej osobe prechádza pohľadávka z oprávneného na fond a fondu vzniká naviac nárok na úrok z omeškania, a to odo dňa vyplatenia náhradného výživného.
Prezident SR využil právo veta a vrátil NR SR na opätovné prerokovanie Zákon o štátnej pokladnici a o zmene a doplnení niektorých zákonov a zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony vo vzťahu k používaniu informačno – technických prostriedkov (Zákon o ochrane súkromia).
V oboch vrátených zákonoch sú viaceré nedostatky. V Zákone o štátnej pokladnici chýba úprava ochrany finančných prostriedkov verejného rozpočtu v prípade, ak Štátna pokladnica zriadi korunový účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky na účel vykonávania finančných operácií na finančnom trhu s dočasne voľnými prostriedkami. V tejto súvislosti tiež chýba určenie subjektu, ktorý bude garantovať ďalšiu platobnú schopnosť štátnej pokladnice v prípade vyhlásenia banky alebo pobočky zahraničnej banky za neschopnú vyplácať vklady. Absentuje tiež úprava zdrojov, z ktorých sa bude v týchto prípadoch garantovať ďalšia platobná schopnosť štátnej pokladnice.
Týmto zákonom sa zriaďujú dva orgány štátnej správy, a to Štátna pokladnica a Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity. Podľa zákona zamestnanci tejto agentúry budú štátnymi zamestnancami a budú mať právo na zmluvný plat, čo vytvára diskrimináciu vo vzťahu k ostatným štátnym zamestnancom. Okrem toho to je aj v rozpore s princípmi odmeňovania podľa zákona o štátnej službe.
V rámci Zákona o ochrane súkromia sa v čl. VII novelizuje aj zákon č. 335/ 1991 Zb. o súdoch a sudcoch v znení neskorších predpisov a to v rovnakom rozsahu, ako sa už novelizoval v zákone o Súdnej rade SR, ktorý už nadobudol účinnosť 16. apríla 2002. Takáto novelizácia je proti princípom právneho štátu.


Vojaci Čestnej stráže prezidenta SR zložili prísahu

Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na slávnostnej prísahe Útvaru Čestnej stráže prezidenta SR. 42 vojakov slávnostne zložilo prísahu.

26. apríl 2002

Účasť na konferencii Slovensko-poľská cezhraničná spolupráca

Prezident Slovenska Rudolf Schuster a prezident Poľska Alexander Kwasniewski pricestovali popoludní do Prešova, aby sa spoločne zúčastnili na konferencii pod názvom Slovensko-poľská cezhraničná spolupráca na ceste do Európskej únie, ktorú zorganizovali ministerstvá vnútra Poľska a Slovenska. Obidvaja prezidenti vystúpia na nej so svojimi príspevkami. V Prešove sa stretli s účastníkmi tejto konferencie aj na pracovnom obede. Na záver návštevy sa poľský prezident zapísal do Pamätnej knihy mesta Prešova na tamojšej radnici.

Návšteva Univerzity Komenského v Bratislave

Za prítomnosti prezidenta SR Rudolfa Schustera, členov Národnej rady SR i členov vlády SR, pedagógov i žiakov Univerzity Komenského vystúpil poľský hosť s prednáškou, v ktorej vyjadril presvedčenie, že Slovensku sa podarí získať členstvo v aliancii na nadchádzajúcom Pražskom summite. Ocenil zmeny, ktoré Slovenská republika urobila od posledného rozširovania Aliancie a pripomenul, že jedným z dôležitých kritérií pri posudzovaní Slovenska je politická stabilita v krajine. Podčiarkol, že by bolo veľmi zlé, keby naša krajina túto šancu po druhýkrát nevyužila. Na záver dodal, že jeho krajina bezvýhradne podporuje ašpirácie Slovenska zaradiť sa k devätnástim krajinám paktu.

Stretnutie prezidenta SR Rudolfa Schustera a prezidenta PR Alexandra Kwasniewskieho u primátora mesta Bratislavy

Počas druhého dňa návštevy poľský prezident Alexander Kwasniewski a prezident SR Rudolf Schuster navštívili Primaciálny palác, sídlo primátora Bratislavy Jozefa Moravčíka. Alexander Kwasniewski tu otvoril výstavu Poľské dni a zapísal sa do Pamätnej knihy mesta Bratislavy. Pred návštevou Národnej rady SR si uctil pamiatku Alexandra Dubčeka položením kytice kvetov na námestí Alexandra Dubčeka pred Národnou radou SR. Počas rozhovorov s predsedom Parlamentu SR Jozefom Migašom opätovne zdôraznil postoj jeho krajiny k rozširovaniu NATO a jednoznačnú podporu vstupu Slovenska do Severoatlantickej aliancie. Vysoko ocenil i intenzitu a dobrú úroveň vzájomných vzťahov a kontaktov medzi SR a PR.

25. apríl 2002

Prezident Poľskej republiky na návšteve Slovenska

Prezident SR Rudolf Schuster privítal v Prezidentskom paláci poobede prezidenta Poľskej republiky Aleksandra Kwasniewskeho s manželkou Jolantou, ktorí pricestovali na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. Po zasadení stromu priateľstva v záhrade Prezidentského paláca v Aleji prezidentov sa uskutočnili rozhovory prezidentských párov. Prezident Poľskej republiky udelil prezidentovi SR najvyššie štátne vyznamenanie Poľskej republiky Biely orol I. triedy. A. Kwasniewski najvyššie štátne vyznamenanie Slovenskej republiky RAD Bieleho dvojkríža I. triedy už vlastní, zapožičal mu ho bývalý prezident SR Michal Kováč 20. augusta 1997.
Večer sa prezident Poľskej republiky Aleksander Kwasniewski stretne s predsedom Vlády SR Mikulášom Dzurindom a spolu s manželkou sa zúčastní na slávnostnej večeri na Bratislavskom hrade, ktorú na ich počesť bude podávať prezident SR s manželkou.


Rozhodnutia prezidenta SR

Prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky podpísal tieto zákony:

1. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 95/2000 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa mení zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 320/1993 Z. z. o úprave náhrady za stratu na zárobku po skončení pracovnej neschopnosti vzniknutej pracovným úrazom alebo chorobou z povolania,
2. Zákon o rozhodcovskom konaní,
3. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov,
4. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov,
5. Zákon, ktorým sa mení zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 90/1996 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov.


Prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) podpísal aj ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, čím si splnil svoju ústavnú povinnosť (môže vrátiť Národnej rade Slovenskej republiky s pripomienkami len zákon) aj napriek tomu, že v tomto ústavnom zákone je ustanovenie čl. 8 ods. 4 štvrtej vety a čl. 8 ods. 9 písm. a), ktoré sú proti zásadám právnej logiky. Podľa čl. 8 ods. 4 štvrtej vety prezident ako hlavný veliteľ ozbrojených síl vymenúva a odvoláva troch členov Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky na návrh predsedu vlády Slovenskej republiky najneskôr do 48 hodín. Prezident Slovenskej republiky ako hlavný veliteľ ozbrojených síl podľa čl. 8 ods. 9 písm. a) môže len navrhovať zvolanie Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky a ak navrhne jej zvolanie, predseda tejto rady ju zvolá tak, aby sa jej zasadnutie uskutočnilo najneskôr do 48 hodín od okamihu, keď sa o návrhu hlavného veliteľa ozbrojených síl dozvedel.

Zároveň prezident Slovenskej republiky vrátil podľa čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky Národnej rade Slovenskej republiky s pripomienkami:

Zákon o povolaní sestry, o povolaní pôrodnej asistentky, o Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 14/1992 Zb. o Slovenskej komore stredných zdravotníckych pracovníkov a o Slovenskej komore zubných technikov a
Zákon, ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov.


22. apríl 2002

Prezident SR na oficiálnej návšteve Cypru

Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou dnes popoludní začal dvojdňovú oficiálnu návštevu Cyperskej republiky. Ešte pred začatím oficiálnych rozhovorov so svojím cyperským partnerom, prezidentom Cyperskej republiky Glafkosom Kleridesom položil vavrínový veniec k pamätníku bývalého prezidenta Cyperskej republiky arcibiskupa Makariosa.
V rozhovore s prezidentom Cyperskej republiky prezident SR ocenil pokroky, ktoré Cyprus dosiahol vo svojom integračnom úsilí. R. Schuster ocenil aj náskok Cypru v počte uzavretých kapitol s EÚ pred Slovenskom. Obaja prezidenti vyjadrili spokojnosť nad úrovňou vzájomnej spolupráce. Krajiny spolupracujú v oblasti turizmu, školstva a kultúry. Súčasné rezervy a budúce možnosti bilaterálnej spolupráce spolu posúdia rezortní ministri oboch krajín. Prezident SR R. Schuster podčiarkol, že Slovensko svojím kontingentom 279 vojakov v „modrých prilbách“ významnou mierou prispieva k zachovaniu mieru a bezpečnosti na Cypre.
Prezident Cypru G. Klerides ocenil podporu SR pri snahe jeho krajiny o riešenie cyperskej otázky. Zdôraznil prínos vojakov Armády SR v mierových silách OSN na Cypre a iniciatívu veľvyslanca SR na Cypre pri stretnutiach delegátov politických aj iných organizácií oboch cyperských národnostných komunít.
Po rokovaniach sa prezident SR na radnici stretol s primátorom Nikózie Michaladisom Zampelasom, ktorý ho sprevádzal na prehliadke historickej časti mesta a k nárazníkovej zóne v rozdelenej metropole.
R. Schuster navštívil výstavu diel slovenského ľudového umelca Viliama Meška. Výstavu pod názvom Poézia v dreve otvoril minister obchodu, priemyslu a cestovného ruchu Cyperskej republiky Nikos Rolandis.
Ďalším bodom programu hlavy štátu SR bolo stretnutie so zástupcami Spoločnosti priateľstva Cyprus – Slovensko a s členmi výboru krajanov.
Zajtra prezident SR odcestuje k slovenským vojakom pôsobiacim na ostrove v mierových silách OSN a stretne sa s predstaviteľmi misie UNFICYT. Bude rokovať aj s predsedom cyperského parlamentu Demetrisom Christofiasom.


21. apríl 2002

Rokovania prezidenta SR a Alžírska

Prezidenti R. Schuster a A. Buteflika dnes zavŕšili svoje rozhovory konštatovaním, že rozhovory budú ďalším impulzom spolupráce oboch krajín. Dohodli sa, že ešte tento rok Alžírsko vyšle do SR skupinu expertov, ktorej úlohou bude hľadať perspektívy bilaterálnej spolupráce. Obaja partneri sa zhodli, že cítia potrebu rozvinúť spoluprácu aj v oblasti dopravy, stavebníctva a kultúry. Rokovali aj o riešení otázky deblokácií alžírskeho dlhu, o otázkach globalizácie a postavenia malých štátov v tomto procese, budúcnosti Afriky a iných medzinárodných otázkach.
Po ukončení rozhovorov R. Schuster so sprievodom odletel do saharského mesta Džanet. Džanet je správnym strediskom jedného z najväčších národných parkov sveta Tasíli. V Tasíli si prezident SR prezrel svetoznáme prehistorické jaskynné maľby a pohrebiská a oboznámil sa s históriou parku. Z Džanetu prezident SR so sprievodom odletí na oficiálnu návštevu Cyperskej republiky.


20. apríl 2002

Prezident SR na oficiálnej návšteve v Alžírsku

Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou odcestoval na oficiálnu návštevu Alžírskej demokratickej a ľudovej republiky. Na jeho ceste ho sprevádzali štátni tajomníci troch rezortov - zahraničných vecí, hospodárstva a financií - Jaroslav Chlebo, Peter Brňo a Vladimil Podstránsky, ako aj náčelník Generálneho štábu ASR Milan Cerovský a skupina slovenských podnikateľov.
Popoludní R. Schuster položil veniec k pamätníku mučeníkov, prezrel si múzeum mudžahídov a potom začal prvé kolo rozhovorov so svojím alžírskym partnerom Abdelazízom Buteflikom. Druhé kolo rokovaní sa uskutoční v nedeľu. Obaja prezidenti zhodne poukázali na výraznejšie otvorenie ekonomického priestoru, ktorý by zintenzívnil vzájomné hospodárske vzťahy. Za oblasti, v ktorých by spolupráca mohla byť intenzívnejšia, označili oblasť farmácie, energetiky, špeciálnej techniky, vodné hospodárstvo, agrokomplex. Ani obchodná výmena nezodpovedá možnostiam oboch krajín a v poslednom období poklesla. Alžírsky prezident Abdelazíz Buteflika vyzdvihol, že návšteva slovenského prezidenta je historicky prvou návštevou hlavy SR v oblasti Maghrebu a vyjadril svoje želanie, že táto návšteva prispeje k oživeniu priateľských bilaterálnych vzťahov. Prezident SR Rudolf Schuster ocenil rozvahu a organizačné schopnosti svojho alžírskeho partnera, ktoré prispeli k pozitívnym zmenám v Alžírsku a vyzdvihol aj jeho osobný vklad v boji proti domácemu terorizmu. Prezident SR pozval svojho hostiteľa na návštevu SR.
Súčasne sa uskutočnili pracovné rokovania na úrovni slovenských a alžírskych podnikateľov.


19. apríl 2002

Prezident SR na pracovnej návšteve Poľskej republiky

Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou odcestoval na jednodňovú pracovnú návštevu Poľskej republiky. Prezident SR sa stretol s vojvodom Malopoľského vojvodstva Jerzym Adamikom a hovorili o cezhraničnej spolupráci. Spomenuli, že po vstupe oboch krajín do Európskej únie podnikatelia musia byť pripravení na to, že sa cezhraničná spolupráca zmení na bezhraničnú. Prvým príspevkom bude seminár s názvom Slovensko - poľská cezhraničná spolupráca, cesta do Európskej únie, ktorý sa uskutoční počas oficiálnej návštevy prezidenta Poľskej republiky v Prešove.
Na stretnutí s kardinálom Francizskom Macharskym bol hlavnou témou ich druhého spoločného rokovania prínos Poľska a Slovenska do Európskej únie. R. Schuster povedal, že vstupom do EÚ by obe krajiny mali priniesť do únie to, čo jej chýba, a to je sila viery. Kardinál ocenil realistický optimizmus prezidenta SR. Hovorili aj o nových perspektívach spolupráce oboch krajín, ktorých výsledkom má byť otvorenie slovenského konzulátu a slovenského kultúrneho centra v Poľsku do konca tohto roka.
Poobede si prezident SR prevezme čestný doktorát na Banícko - hutníckej akadémii. Rudolf Schuster je piatou hlavou štátu, ktorá tento titul dostala a zaradí sa celkovo medzi osemdesiat osobností, ktoré sa hrdia týmto titulom. Akadémia čestný titul Doctor Honoris Causa udelila v roku 2000 aj pápežovi Jánovi Pavlovi II.
Prezident SR svoju pracovnú návštevu ukončí stretnutím s predstaviteľmi Spolku Slovákov v Poľsku.


18. apríl 2002

Prezident SR menoval nového ministra školstva

Prezident SR Rudolf Schuster vymenoval Petra Ponického za nového člena vlády a poveril ho riadením rezortu Ministerstva školstva SR.

Prezident SR v diskusnom klube Pravdy

Prezident SR Rudolf Schuster sa v hoteli Fórum zúčastnil na diskusii lídrov politických strán organizovanej denníkom Pravda. Prítomní boli Mikuláš Dzurinda za SDKÚ, Sergej Kozlík za HZDS, Róbert Fico za SMER, Béla Bugár za SMK a Pavol Hrušovský za KDH. Diskutovalo sa na tému volebná kampaň, volebná účasť a povolebná situácia.

Prezident SR prijal poslanca Európskeho parlamentu


Prezident SR Rudolf Schuster prijal poslanca Európskeho parlamentu Jana Marinusa Wiersmu. Prezident SR svojho hosťa ubezpečil, že nová vláda nadviaže na súčasné priority v zahraničnej politike. J. M. Wiersma ocenil pokrok, ktorý Slovensko urobilo pre naplnenie svojich integračných ambícií. Pripomenul, že úlohou slovenských politikov je mobilizovať voličov k čo najväčšej volebnej účasti, aby bol výsledok volieb efektívny.

Prezident SR prijal demisiu ministra školstva

Prezident SR Rudolf Schuster dnes ráno prijal demisiu ministra školstva SR Milana Fáčnika.

17. apríl 2002

Prezident SR prijal ministerku obrany Nórskeho kráľovstva

Prezident SR Rudolf Schuster prijal ministerku obrany Nórskeho kráľovstva Kristinu Krohn Devold. Prezident SR informoval ministerku o vnútropolitickej situácii v SR a o zahranično-politickom smerovaní Slovenska do Nato a EÚ.
Ministerka obrany ocenila úroveň pripravenosti Armády SR na vstup do Aliancie a dodala, že Nórsko privíta Slovensko v NATO s otvorenou náručou.
Prezident SR so svojím hosťom hovoril aj o názore medzinárodného spoločenstva na priebeh a výsledky budúcich parlamentných volieb. Konštatovali, že treba zabezpečiť demokratický priebeh volieb a súhlasili s názorom, že je zodpovednosťou politikov vyslať do krajiny demokratický signál.


Prezident SR prijal pápežského preláta

Prezident SR Rudolf Schuster prijal pápežského preláta Mons. Daniela Faltina pri príležitosti jeho životného jubilea 75. narodenín a 50. rokov kňažstva pápežského preláta. Na prijatí bol prítomný aj spišský diecézny biskup František Tondra.
Mons. D. Faltin ukončil svoje štúdiá v Ríme, kde ho v roku 1952 vysvätili za kňaza, v roku 1961 ho pápež menoval za pápežského preláta a v roku 1986 za preláta – auditora Apoštolského tribunálu Rímskej roty. Ako riadny sudca roty vyniesol 300 rozsudkov. Mons. Faltin patrí k uznávaným autoritám v oblasti kanonického práva a jeho prednášky a publikácie si získali medzinárodné uznanie.
Od roku 1990 sa pod jeho záštitou konajú sympóziá cirkevného práva na Teologickom inštitúte v Spišskom Podhradí.
Pri príležitosti jeho životného jubilea a päťdesiatich rokov kňažstva mu prezident republiky udelil Kríž prezidenta Slovenskej republiky II. Stupňa za mimoriadne zásluhy v budovaní dobrých vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou a za rozvoj teologickej vedy a kanonického práva na Slovensku.


16. apríl 2002

Prezident SR na sneme ZMOS

Prezident SR Rudolf Schuster sa v Umeleckom a kongresovom centre Istropolisu zúčastnil na slávnostnom otvorení XII. Snemu Združenia miest a obcí Slovenska. Predstavitelia zduženia na podujatí zhodnotili jeho činnosť v uplynulom roku a vytýčili si tiež ciele pre nadchádzajúci rok. Hosťom sa prihovoril prezident SR. Na sneme boli prítomní aj predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, popdredseda NR SR Béla Bugár, veľvyslanec USA v SR Ronald Weiser a predstaviteľ partnerského združenia zo zahraničia, ktorí taktiež vystúpili s príhovorom.

Rozhodnutia prezidenta republiky

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster v zmysle čl. 87 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky nepodpísal zákon z 11. apríla 2002 o Súdnej rade Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Prezident SR prijal nových veľvyslancov

Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes na nástupnej audiencii mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Botswanskej republiky v Slovenskej republike so sídlom v Londýne Roya Blackbearda a mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Cyperskej republiky v Slovenskej republike so sídlom vo Viedni Stavrosa Epaminondasa. Prezident SR obom veľvyslancom zaželal veľa úspechov pri plnení ich diplomatickej misie.

15. apríl 2002

Prezident SR prijal predsedu SDĽ

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predsedu SDĽ Pavla Koncoša, ktorý s hlavou štátu prekonzultoval návrh SDĽ na obsadenie postu ministra školstva SR Petrom Ponickým. Prezident si návrh pozorne preštuduje a rozhodne sa, či Ponického menuje za nového ministra školstva.

Prezident SR prijal funkcionárov HZDS – ĽS

Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes štyroch predstaviteľov HZDS – ĽS Ivana Kiňa, Petra Novotného, Milana Urbániho a Vladimíra Buzáka, ktorí mu vysvetlili okolnosti policajnej akcie proti nim 24. marca počas ich cesty zo Žiaru nad Hronom do Banskej Bystrice. Predstavitelia hnutia ocenili fakt, že hlava štátu sa o prípad zaujíma a zdôraznili, že im nejde o ospravedlnenie, ale o prevenciu, aby sa takéto zásahy už neopakovali ani voči občanom, ani voči žiadnej politickej strane. Keďže R. Schuster vidí niekoľko rozporov v spôsobe ohlásenia akcie a jej dĺžky, listom osloví ministra vnútra SR Ivana Šimka a požiada ho o dôsledné vyšetrenie prípadu. Prezident SR má však naďalej dôveru v ministra vnútra.

Prezident republiky prijal predstaviteľov Združenia slovenských spotrebiteľov

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predstaviteľov Združenia slovenských spotrebiteľov, ktorí ho informovali o problémoch vo financovaní organizácie. Ako uviedli, ich cieľom je šíriť osvetu medzi spotrebiteľmi a chrániť ich tak pred kúpou nekvalitných a poškodených tovarov. Prezident SR prisľúbil, že listom požiada ministra hospodárstva SR Ľubomíra Haracha o navýšenie rozpočtu pre združenie tak, aby boli pokryté jeho náklady na činnosť v prospech občanov.

13. apríl 2002

Prezident SR na Valnom zhromaždení Paneurópskej únie

Prezident SR Rudolf Schuster sa v budove bývalej Národnej rady na Župnom námestí zúčastnil na slávnostnom kongrese Paneurópskej únie, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti 80. výročia jej založenia.
Tento rok sa podujatie konalo symbolicky v dvoch hlavných mestách, v Bratislave a vo Viedni. Kým Bratislava leží v kandidátskej krajine do EÚ, Viedeň symbolizuje členské krajiny EÚ. Pozvanie na podujatie prijalo približne 200 delegátov z 23 európskych krajín, z ktorých nemalú časť tvoria poslanci Európskeho parlamentu.
Bratislavský program podujatia pozostával z dvoch častí, prvou časťou bolo valné zhromaždenie. Na ňom sa účastníkom slávnostne prihovoril prezident SR Rudolf Schuster, ktorý súčasne nesie záštitu nad celým podujatím. Valné zhromaždenie sa v posledných rokoch vždy konalo v budove Európskeho parlamentu v Štrasburgu. V druhej časti podujatia sa v pracovných skupinách rokovalo o otázkach rozšírenia EÚ, hlavnými témami boli hospodárstvo, bezpečnosť, východné hranice Európy a menšiny.


12. apríl 2002

Prezident SR prijal účastníkov valného zhromaždenia ENGSO

Prezident SR Rudolf Schuster prijal účastníkov X. valného zhromaždenia Európskych mimovládnych športových organizácií (ENGSO). Cieľom podujatia je vymeniť si skúsenosti a rozšíriť spoluprácu medzi jednotlivými krajinami.Toto podujatie bolo výnimočné tým, že sa prvýkrát uskutočnilo na Slovensku. Slovensko reprezentovalo Slovenské združenie telesnej kultúry. Prezident ENGSO Bengt Sevelius predniesol krátky príhovor.

Na oficiálnu návštevu SR pricestuje prezident Poľskej republiky

Na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky na pozvanie prezidenta SR Rudolfa Schustera pricestuje 25. apríla 2002 poľský prezident Aleksander Kwasniewski s manželkou Jolantou. Stretne sa s najvyššími predstaviteľmi krajiny – prezidentom Rudolfom Schusterom, predsedom NR SR Jozefom Migašom a premiérom Mikulášom Dzurindom. Alexander Kwasniewski vystúpi s prednáškou na Univerzite Komenského v Bratislave, kde mu slávnostne odovzdajú Veľkú zlatú medailu UK a v Primaciálnom paláci otvorí výstavu Poľské dni. Počas druhého dňa navštívi poľský prezident Prešov, kde sa spolu s Rudolfom Schusterom zúčastní na konferencii „Cezhraničná poľsko-slovenská spolupráca na ceste do Európskej únie“.

Prezident SR udelil milosť

Prezident SR Rudolf Schuster udelil 1 milosť a v 27 prípadoch žíadostiam o milosť nevyhovel. Milosť od prezidenta dostal muž s iniciálmi S. P. KP SR k prípadu S. P. poskytuje tieto informácie:

Bol odsúdený pre trestný čin lúpeže spolupáchateľstvom podľa § 9 ods. 2, § 234 ods. 1 Trestného zákona na trest odňatia slobody vo výmere 2 (dvoch) rokov, ktorého výkon bol podmienečne odložený na skúšobnú dobu 15 mesiacov. Keďže 28 dní pred ukončením skúšobnej doby spáchal priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, pre ktorý mu bola uložená pokuta 300,- Sk, súd rozhodol, že podmienečne odložený trest odňatia slobody vykoná.

Zo stanoviska obecného úradu v mieste bydliska vyplýva, že odsúdený žije v spoločnej domácnosti s rodičmi, riadne pracuje a v mieste bydliska má dobrú povesť. Obecný úrad odporúča udelenie milosti.

Minister spravodlivosti Slovenskej republiky tiež odporučil udelenie milosti.

Prezident Slovenskej republiky pri rozhodovaní o žiadosti o milosť zohľadnil predchádzajúcu bezúhonnosť, okolnosti spáchania trestného činu a priestupku, ako aj kladné stanovisko obecného úradu k povesti odsúdeného. Keďže v priebehu štrnástich mesiacov skúšobnej doby odsúdený preukázal, že je schopný nápravy, je predpoklad, že účel trestu odňatia slobody sa dosiahne aj bez jeho výkonu a preto prezident Slovenskej republiky odpustil odsúdenému trest odňatia slobody vo výmere 2 rokov, výkon ktorého bol pôvodne podmienečne odložený.

11. apríl 2002

Prezident SR prijal skupinu amerických študentov

Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes v Prezidentskom paláci skupinu študentov z univerzity v americkom štáte Michigan, ktorá prostredníctvom Veľvyslanectva USA v SR realizuje na Slovensku svoj projekt. Projekt je zameraný na vinárstvo a záštitu nad ním nesie mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec USA Ronald Weiser, ktorý je zároveň donorom univerzity v Michigane a podporovateľom vinárstva. Študenti sa počas trojtýždňového pobytu oboznámili so slovenským vinárstvom, a zisťovali aj možnosti exportu slovenských vín do USA. Študenti budú výsledky svojej práce na Slovensku prezentovať v hoteli Danube a po návrate do vlasti vypracujú záverečnú prácu. Snahou študentov je poukázať na perspektívy možnej spolupráce v oblasti vinárstva medzi Spojenými štátmi americkými a Slovenskou republikou.

Prezident SR prijal odchádzajúceho veľvyslanca

Prezident SR Rudolf Schuster prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Indonézskej republiky v Slovenskej republike Malikusa Suamina pri príležitosti ukončenia jeho diplomatickej misie a udelil mu štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža III. triedy.

Prezident SR prijal Jána Bubelíniho

Prezident SR Rudolf Schuster prijal tajomníka Rady Vlády SR pre prevenciu kriminality a riaditeľa sekretariátu rady Jána Bubelíniho. Toto stretnutie nadviazalo na stretnutie prezidenta SR s ministrom vnútra SR Ivanom Šimkom, predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Ľubom Romanom a primátorom Bratislavy Jozefom Moravčíkom. J. Bubelíni hlavu štátu oboznámil s programom prevencie kriminality, ktorý sa však na Slovensku nedostatočne uplatňuje. Prezident SR vidí rezervy hlavne v školení a financovaní pracovníkov prevencie kriminality. Pretože sa nie vždy dôsledne plnia uznesenia vlády v súvislosti s prevenciou, schôdzka zainteresovaných sa uskutoční v najbližšom čase s cieľom nájsť spoločné riešenie.

Prezident SR prijal predstaviteľov cirkví a náboženských obcí v SR

V Prezidentskom paláci sa stretli predstavitelia cirkví a náboženských obcí v SR, aby za prítomnosti troch najvyšších ústavných činiteľov, prezidenta SR Rudolfa Schustera, predsedu NR SR Jozefa Migaša a predsedu Vlády SR Mikuláša Dzurindu slávnostne podpísali Zmluvu medzi Slovenskou republikou a registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami.

Rozhodnutia prezidenta republiky

Prezident Slovenskej Rudolf Schuster republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky podpísal tieto zákony:

1. Zákon o povolaní lekárnika, o Slovenskej lekárnickej komore a o doplnení zákona č. 140/1998 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach, o zmene zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 220/1996 Z. z. o reklame v znení neskorších predpisov,
2. Zákon o povolaní lekára, o Slovenskej lekárskej komore, o povolaní zubného lekára, o Slovenskej komore zubných lekárov a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
3. Zákon o elektronickom podpise a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
4. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov,
5. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 308/2000 Z. z. o vysielaní a retransmisii,
6. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 19/2002 Z. z., ktorým sa ustanovujú podmienky vydávania aproximačných nariadení vlády Slovenskej republiky,
7. Zákon o zmene názvu Trenčianskej univerzity v Trenčíne a o zmene zákona č. 131/2002 o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov
8. Zákon o prevencii závažných priemyselných havárií a o zmene a doplnení niektorých zákonov.


Prezident Slovenskej republiky v zmysle čl. 87 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky nepodpísal zákon, ktorým sa mení zákon č. 70/1998 Z. z. o energetike a o zmene zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 276/2001 Z. z.

10. apríl 2002

Grécky prezident v sprievode Rudolfa Schustera navštívil Košice

Prezident Helénskej republiky Constantinos Stefanopulos navštívil na záver trojdňovej oficiálnej návštevy Slovenska spolu s prezidentom Rudolfom Schusterom Košice. Na Starej radnici privítal vzácnych hostí primátor mesta Zdenko Trebuľa, ktorý informoval o dejinách i súčasnosti mesta. V Košiciach pokračovalo i kooperačné stretnutie slovenských a gréckych podnikateľov. Ako sa grécky prezident vyjadril pred novinármi, jeho návšteva by mala prispieť predovšetkým k rozvoju vzájomného obchodu. Prezident Rudolf Schuster ocenil výraznú dynamiku vzťahov medzi našimi krajinami za posledné dva roky. Zdôraznil však, že ekonomické vzťahy treba rozvíjať už teraz, pred našim plánovaným vstupom do EÚ. Grécky hosť so sprievodom si potom prezrel historické centrum východoslovenskej metropole. Na záver svojho pobytu na Slovensku si prezrel stredoveký hámor v Šugovskej doline a navštívil rodné mesto Rudolfa Schustera Medzev. Z Košíc odlieta prezident Constantinos Stefanopulos späť do vlasti.

9. apríl 2002

Prezident Helénskej republiky pokračuje vo svojej návšteve

Prezident Helénskej republiky Constantinos Stephanopoulos sa stretol s predsedom NR SR Jozefom Migašom, predsedom Vlády SR Mikulášom Dzurindom a ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom. Spoločne s prezidentom SR Rudolfom Schusterom sa zúčastnil na ekonomickom fóre, na ktorom obe hlavy štátu predniesli otváracie príhovory.
Zúčastní sa aj vyhliadkovej plavbe po Dunaji na trase Bratislava – Devín a späť. Večer sa súkromne stretne s prezidentom SR Rudolfom Schusterom a v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca si pozrie krátky kultúrny program.


8. apríl 2002

Prezident SR prijal veľvyslanca USA

Prezident SR Rudolf Schuster prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca USA Ronalda Weisera, ktorý mu odovzdal oficiálne pozvanie prezidenta USA Georgea W. Busha na pracovnú návštevu USA.

Veľvyslanec USA informoval, že 7. júna 2002 v Bielom dome privíta prezident USA prezidenta SR. Ronald Weiser ocenil zmeny, ktoré Slovensko urobilo pri reforme armády, privatizácii ekonomiky a posilňovaní demokratických inštitúcií.
Na margo plánovaného stretnutia hláv štátov USA a SR R. Weiser povedal, že stretnutie upevní dôležitosť demokratických hodnôt a princípov euroatlantickej komunity. Spojené štáty považujú septembrové voľby na Slovensku za dôležité pre potvrdenie demokratických hodnôt a princípov.


Prezident SR prijal prezidenta Helénskej republiky

Na oficiálnu trojdňovú návštevu Slovenskej republiky pricestoval dnes prezident Helénskej republiky Constantinos Stephanopoulos. V Prezidentskom paláci ho slávnostne privítal prezident SR Rudolf Schuster a helénsky prezident potom zasadil strom priateľstva v Aleji prezidentov. Prezident SR so svojím hosťom sa odobral na rozhovor medzi štyrmi očami.
Večer sa v Miestodržiteľskom paláci prezident Helénskej republiky stretne so zástupcami spoločnosti Slovensko - gréckeho priateľstva FILIA a zúčastní sa na slávnostnej večeri, ktorú na jeho počesť bude podávať prezident SR Rudolf Schuster.


7. apríl 2002

Švédsky kráľ zaslal prezidentovi SR ďakovný telegram

Po svojom návrate do krajiny zaslal švédsky kráľ Carl XVI. Gustaf telegram prezidentovi republiky Rudolfovi Schusterovi. V mene svojom i v mene kráľovnej ďakuje prezidentovi republiky a jeho manželke za „srdečnú pohostinnosť a láskavosť“. Ďalej v telegrame uvádza, že si kráľovský pár „priniesol do Švédska skvelé spomienky na pobyt vo Vašej krajine“. V závere Carl XVI. Gustaf zaželal Rudolfovi Schusterovi všetko najlepšie do budúcnosti.

5. apríl 2002

Kráľovský pár navštívil Košice

V posledný deň pobytu švédsky kráľovský pár navštívil Košice. Kráľa Carla XVI. Gustafa a jeho manželku kráľovnú Silviu prijal na Starej radnici primátor mesta Košice Zdenko Trebuľa. Zúčastnili sa na prezentácii prekladu knihy Katici od švédskej rómskej autorky Katariny Taikon v Štátnom divadle Janka Borodáča a po vystúpení umelcov divadla Romathan si prezreli výstavu ilustrácií ku knihe detí zo školy v Jarovniciach. Na prezentácii bol prítomný aj minister školstva Milan Ftáčnik a splnomocnenkyňa Vlády SR Klára Orgovánová.
Kráľovský pár v sprievode prezidentského páru absolvoval prehliadku historického centra Košíc a na záver svojho pobytu na Slovensku navštívil Medzev. V Medzeve bol pripravený krátky kultúrny program a prehliadka stredovekého hámru a múzea kinematografie.
Vo večerných hodinách švédsky kráľ aj s manželkou odletel späť do vlasti.


4. apríl 2002

Návšteva švédskeho kráľovského páru pokračuje Dopoludnia sa kráľovná Silvia v sprievode prvej dámy Ireny Schusterovej stretla s ministrom vnútra SR Ivanom Šimkom a ďalšími predstaviteľmi ministerstva. Predmetom ich stretnutia bola diskusia o obchodovaní so ženami. Ďalšou ich zastávkou bola Nadácia Harmony Petra Dvorského a Národné osvetové centrum, kde kráľovná slávnostne otvorila výstavu s názvom Švédsky dizajn a architektúra 20. storočia. Pred ukončením separátneho programu kráľovná navštívila Bratislavský hrad, kde si prezrela expozície.
Švédsky kráľ navštívil akciovú spoločnosť Merina v Trenčíne, ktorá je zapojená do projektu Európskej únie o zdokonalení systému ochrany práce na Slovensku a na projekte sa podieľa 35 nemeckých a švédskych expertov. Cieľom twinningového projektu je posilniť proces vstupu do Európskej únie, najmä v súvislosti s transpozíciou smerníc v oblasti pracovného prostredia, implementácie novej legislatívy.
Merina využila možnosť spolupráce švédskych experetov a prijatím novej koncepcie bezpečnosti zdravia pri práci sa usiluje o to, aby sa stala bezpečným a zdravým podnikom. Jednou z ciest napĺňania cieľa je aj začlenenie fy JUMA, ktorá poskytuje externé služby BOZP pre a. s. Merina a súčasne pôsobí ako konzultačná firma v rámci projektu.
Vedenie spoločnosti sa rozhodlo pre reallizáciu projektu v Úpravni, ktorá je finálnym oddelením textilnej výroby.
Z trenčína sa kráľ so sprievodom presunul do Pezinka, kde bola pripravená exkurzia do historickej vinárskej pivnice v Pezinskom zámku a po návrate do Bratislavy si kráľ v hoteli Carlton prezrel výstavu približujúcu existujúcu a potenciálnu švédsku prítomnosť v SR.
Ďalší program popoludní absolvuje už švédsky kráľovský pár spoločne. Navštívia Univerzitu Komenského v Bratislave, kde sa stretnú s rektorom univerzity a budú besedovať so študentmi študijného odboru švédsky jazyk a literatúra. V hoteli Carlton sa stretnú s predstaviteľmi švédskej komunity, ktorá žije na Slovensku. Večer budú prezident SR Rudolf Schuster s manželkou Irenou hosťami na oficiálnej večeri, ktorú budú podávať kráľ Carl XVI. Gustaf a jeho manželka kráľovná Sivlia. Rozhodnutia prezidenta SR Prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky podpísal tieto zákony: 1. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 150/2001 Z. z. o daňových orgánoch a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 440/2000 Z. z. o správach finančnej kontroly a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré ďalšie zákony,
2. Zákon o ochrane a rozvoji územia Bardejov,
3. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov. Rudolf Schuster podpísal kondolenčné listiny Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster si dnes na Veľvyslanectve Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska zápisom do kondolenčnej knihy uctil pamiatku kráľovnej matky. Rozhodnutia prezidenta SR

Prezident SR Rudolf Schuster sa dnes rozhodol nepodpísať a vrátiť NR SR na opätovné prerokovanie zákon o Súdnej rade Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

K tomuto rozhodnutiu viedli prezidenta republiky dva najzávažnejšie nedostatky. V oboch prípadoch má prezident pochybnosti o súlade príslušných ustanovení s Ústavou SR.

V paragrafe 26 ods. 1 písm. c) zákona sa ustanovujú dôvody odvolania člena Súdnej rady SR, čo nie je v súlade s článkom 141 a ods. 6 Ústavy SR. Ústavná delegácia v tomto prípade neumožňuje ustanovovať dôvody odvolania členov Súdnej rady SR ani podrobnosti o týchto dôvodoch zákonom. Zákon ustanovením dôvodov odvolania člena Súdnej rady SR ide nad rámec ústavy a naviac v rozpore s Ústavou SR zužuje dôvody odvolania člena Súdnej rady. Podľa ústavy môže ten, kto člena Súdnej rady SR zvolil alebo vymenoval, tohto člena aj odvolať – a to z rôznych dôvodov.

V Čl. II 67. bode v paragrafe 151 a ods. 2 zákon ustanovuje, že za výkon funkcie sudcu sa na účely zákona č. 385/2000 Z.z. o sudcoch prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov považuje aj čas od uplynutia štvorročného volebného obdobia sudcu zvoleného na štyri roky do jeho vymenovania prezidentom SR za sudcu bez časového obmedzenia. Aj v tomto prípade podľa názoru prezidenta republiky ide o nesúlad tohto ustanovenia s Ústavou SR, najmä s čl. 48 ods. 1, podľa ktorého nikoho nemožno odňať jeho zákonnému sudcovi. Podľa paragrafu 17 písm. j) zákona č. 385/2000 Z.z. funkcia sudcu zaniká nezvolením za sudcu bez časového obmedzenia alebo nepodaním písomného vyhlásenia, že súhlasí s voľbou za sudcu bez časového obmedzenia. Ak Súdna rada SR nemôže z dôvodu, že neexistuje predložiť prezidentovi SR návrh kandidátov na vymenovanie sudcov a on ich preto nemôže vymenovať, sudcom zvoleným na štyri roky podľa platného paragrafu 17 písm. j) zákona č. 385/2000 Z.z. funkcia sudcu zaniká, ak už uplynulo štvorročné obdobie sudcu zvoleného na štyri roky. Preto nemôže byť ani zákonným sudcom. Riešiť sudcov zvolených na štyri roky možno novelou Ústavy SR.

>3. apríl 2002

Prezident SR privítal švédskeho kráľa

Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou dnes privítal švédskeho kráľa Carla XVI. Gustafa a kráľovnú Silviu na ich trojdňovej oficiálnej návšteve Slovenska. Po zasadení stromu priateľstva v Aleji prezidentov v záhrade Prezidentského paláca a stretnutí prezidentského a kráľovského páru sa kráľovský pár stretol s predsedom Vlády SR Mikulášom Dzurindom a jeho manželkou na Úrade vlády a s predsedom NR SR a jeho manželkou na pôde NR SR.
Kráľovský pár prijal aj primátor Bratislavy Jozef Moravčík, ktorý manželský pár sprevádzal počas prehliadky Primaciálneho paláca, prehliadky výstavy gobelínov a prehliadky historickej časti Starého mesta. Po prehliadke sa švédsky kráľ zúčastnil na záverečnom ceremoniáli seminára s názvom Švédska technika a skúsenosti v ochrane životného prostredia organizovanom Švédskou exportnou radou, zatiaľ čo kráľovná so sprievodom pokračovala v prehliadke Starého mesta. Pred slávnostným banketom si kráľovský pár opäť spoločne prezrel výstavu grafických listov zo 16. – 17. storočia v Galérii mesta Bratislavy.
Večer bol kráľovský pár čestným hosťom prezidenta SR a jeho manželky na slávnostnom bankete, ktorý sa uskutočnil na Bratislavskom hrade. Prezident SR Rudolf Schuster udelil švédskemu kráľovi najvyššie štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža I. triedy. Kráľ Carl XVI. Gustaf vyznamenal prezidenta SR kráľovským vyznamenaním Radom Serafína.
V druhý deň oficiálnej návštevy kráľovná v sprievode manželky prezidenta SR Ireny Schusterovej navštívi Nadáciu Harmony Petra Dvorského, prezrie si expozície na Bratislavskom hrade, v Národnom osvetovom centre otvorí výstavu Švédsky dizajn a a architektúra 20. storočia a stretne sa s ministrom vnútra SR Ivanom Šimkom a predstaviteľmi ministerstva, kde budú hovoriť o obchodovaní so ženami.
Kráľ navštívi Merinu Trenčín, a.s., historickú vinársku pivnicu v pezinskom zámku a výstavu približujúcu existujúcu a potenciálnu švédsku prítomnosť v Slovenskej republike v hoteli Carlton. Vo večerných hodinách kráľovský pár prijme rektor Univerzity Komenského v Bratislave a kráľovský pár sa stretne so študentmi študijného odboru švédsky jazyk a literatúra a so švédskou komunitou žijúcou v SR.