Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







December

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Archív správ mediálneho odboru > rok 2002


30. december 2002

V súvislosti s úmrtím Júliusa Satinského poslal prezident SR Rudolf Schuster najbližším príbuzným kondolenčný list. V liste sa píše:

Vážená pani Satinská,
vážená smútiaca rodina,


s hlbokým pohnutím som prijal správu o úmrtí pána Júliusa Satinského, ktorý počas celého života rozdával ľuďom radosť v podobe svojského neopakovateľného humoru a cenného nadhľadu, s akým vedel vnímať veselé i vážne udalosti. Poznali sme ho predovšetkým ako člena umeleckej dvojice Lasica-Satinský, ktorá pôsobila na našej scéne už od roku 1959. Napriek mnohým peripetiám, najmä v období normalizácie, si vždy dokázali uchovať svoj iskrivý humor a priazeň publika na Slovensku i v Čechách. Okrem toho pán Satinský bol vynikajúcim divadelným a filmovým hercom a stvárnil množstvo nezabudnuteľných postáv, ktoré sú už teraz považované za klasiku v oblasti slovenskej a českej komédie.
Od roku 1991 ho slovenská verejnosť vnímala aj ako spisovateľa, autora nespočetných fejtónov a komentárov v rozhlase, televízii a tlači, ale aj ako autora viacerých kníh pre dospelých i deti. Čitateľovi sa dokázal priblížiť ako málokto a v každom jeho diele je aj veľký kus človečenstva a umenia, pôsobiaceho neobyčajne ľahko, súčasne však veľmi výstižne triafajúceho do podstaty problémov.
Odišiel od nás talentovaný umelec veľkého mena. Majster Satinský nám však navždy zanechal svoje rozsiahle dielo, ktoré sa stane natrvalo súčasťou našich kultúrnych dejín.
Pre Vás a Vašu rodinu, vážená pani Satinská, je strata Vášho manžela isto veľmi bolestná a ťažko sa mi hľadajú slová, ktoré by zmiernili Váš žiaľ. Verím, že čas zmierni Vašu bolesť a v srdci Vám ostane nežná spomienka na tohto mimoriadneho človeka. Dovoľte mi, aby som Vám vyjadril svoju úprimnú a hlbokú sústrasť.


Delostrelecké strely

Na základe rozkazu prezidenta SR č. 6 z roku 2002 bude na počesť 10. výročia vzniku Slovenskej republiky v hlavnom meste SR Bratislave vypálených 20 delostreleckých sálv 1. januára 2003 o 21.00 hod.

27. december 2002

Rok 2002 bol pre prezidenta SR Rudolfa Schustera rokom mimoriadnych pracovných aktivít v domácej i zahraničnej oblasti. Rudolf Schuster absolvoval 8 zahraničných oficiálnych návštev - medzi najvýznamnejšie patria oficiálna návšteva USA s prijatím u prezidenta USA G. Busha, návšteva u pápeža Jána Pavla II a po prvý krát uskutočnil oficiálnu návštevu Luxemburského veľkovojvodstva. Spomedzi 16 pracovných návštev boli dôležité rokovania s generálnym tajomníkom NATO G. Robertsonom a ďašími významnými predstaviteľmi NATO v Bruseli, účasť na summite NATO v Prahe, na summite frankofónnych krajín v Bejrúte, stretnutie stredoeurópskych prezidentov v Slovinsku, rokovanie s prezidentom Ruskej federácie Vladimírom Putinom. Počas jednej z troch návštev Spolkovej republiky Nemecko sa Rudolf Schuster stretol s Helmutom Kohlom a Michajlom Gorbačovom
Pozvanie prezidenta SR na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky prijalo 14 hláv štátov, kráľ Švédska, kráľ Španielska, princ Monaka, prezidenti Talianska, Grécka, Turecka, Poľska, Maďarska, Bulharska, Macedónska, Švajčiarska, Brazílie, Libanonu a prezidentka Indonézie.
Rudolf Schuster prijal počas roka 2002 47 zahraničných návštev, z toho 8 predsedov vlád, 4 podpredsedov vlád, 2 predsedov parlamentov, 13 ministrov /vrátane ministra obrany USA Donalda Rumsfelda/, 8 predstaviteľov a generálov NATO, predsedu Európskeho parlamentu Peta Coxa a 4 poslancov Európskeho parlamentu, komisára Európskej komisie Güntera Verheugena, generálneho tajomníka Rady Európy Waltera Schwimmera, generálneho tajomníka FAO, generálneho trajomníka UNESCO.
Prezident SR Rudolf Schuster prijal v roku 2002 približne 650 hostí z domácej politickej ekonomickej a spoločenskej oblasti. Absolvoval 23 výjazdov do slovenských miest a obcí.


V roku 2002 Rudolf Schuster vymenoval 19 členov vlád, 3 vyšších štátnych funkcionárov, 3 členov súdnej rady, 34 sudcov bez časového obmedzenia, 5 rektorov vysokých škôl, 113 vysokoškolských profesorov a udelil 54 štátnych vyznamenaní.

Rudolf Schuster v roku 2002 podpísal 177 zákonov. V súlade s čl. 87 ods.3 Ústavy SR nepodpísal 8 zákonov. Prezident SR podľa čl.102 ods.1 písm. o/ Ústavy SR vrátil Národnej rade SR na opätovné prerokovanie 32 zákonov.

Viac ako 4 000 listov podpísaných Rudolfom Schusterom odoslal v roku 2002 Sekretariát prezidenta SR členom Národnej rady SR, vlády SR, ministrom i mnohým významným predstaviteľom ekonomického a kultúrno-spoločenského života.
Na odbor styku s verejnosťou Komunikačnej sekcie Kancelárie prezidenta SR bolo v uplynulom roku doručených 3394 listov od občanov, z toho pracovníci odboru vybavili 2947 listov. Problémy, s ktorými sa občania obracali na Kanceláriu prezidenta SR sa týkali sociálnej oblasti, finančných problémov, občiansko-právnych vzťahov, štátnej správy a vo veľkom počte sa občania Slovenska podelili s hlavou štátu aj so svojimi názormi.


23. december 2002

Prezidentovi Rudolfovi Schusterovi udelili čestný doktorát

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prevzal čestný titul doctor honoris causa Vojenskej leteckej akadémie gen. M. R. Štefánika v Košiciach. Slávnostný akt sa uskutočnil za prítomnosti kolégia rektora, vedeckej rady, akademického senátu a ďalších významných účastníkov a hostí. Prezident SR vo svojej slávnostnej reči ocenil uznanie, ktorého sa mu dostalo. Vyjadril úctu pracovníkom Vojenskej leteckej akadémie a spomenul radosť nad postupnou realizáciou svojho sna o vybudovaní leteckého múzea v Košiciach.

19. december 2002

Prezident SR sa v Prešove zúčastnil na oslavách životného jubilea arcibiskupa Nikolaja

Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na oslavách životného jubilea arcibiskupa Nikolaja, metropolitu českých krajín a Slovenska v pravoslávnom Chráme sv. kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove. Na oslavách boli prítomní zástupcovia ďalších cirkví na Slovensku, predstavitelia diplomatického zboru, štátnej správa a samosprávy. Prezident SR vo svojom príhovore vysoko ocenil Jeho blaženosť Nikolaja, ktorý sa teší veľkej úcte medzi veriacimi i medzi predstaviteľmi ďalších cirkví. Rudolf Schuster o.i. vyzdvihol presadzovanie zásad ekuménie týmto vysokým cirkevným hodnostárom. Metropolitovi prezident SR zaželal ešte veľa zdravia a veľa síl pri plnení svojho poslania v rámci pravoslávnej cirkvi, ktorá má významné postavenie aj v štruktúrach Prešovskej univerzity.

18. december 2002

Prezident SR prijal ministra zahraničného obchodu Francúzskej republiky

Prezident SR Rudolf Schuster dnes prijal ministra zahraničného obchodu Ministerstva hospodárstva, financií a priemyslu Francúzskej republiky Françoisa LOOSA. Prezident SR uviedol, že na našej ceste medzi demokratické krajiny považujeme Francúzsku republiku za jedného z najvýznamnejších strategických partnerov. Predmetom rozhovoru boli aj aktivity oboch krajín v oblasti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ. Prezident Schuster sa poďakoval za podporu prizvania SR do NATO ako aj za podporu na 9. summite v Libanone, kde SR získala štatút pozorovateľa Medzinárodnej organizácie frankofónnych krajín (MOF). Prezident SR ponúkol francúzskemu ministrovi Loosovi možnosť spolupráce v rámci MOF v rozvojových programoch v Afrike a ďalších krajinách. Prezident SR ocenil dynamicky sa rozvíjajúcu spoluprácu v hospodársko-obchodnej oblasti, ktorej možnosti však treba naďalej rozširovať a vyjadril podporu vyššiemu prílevu francúzskych investícií do slovenskej ekonomiky. Ďalej tlmočil mimoriadny záujem SR o investičné aktivity firmy PSA Peugeot Citroen na Slovensku. Vyjadril podporu Slovenskej republiky návrhu Francúzskej republiky, aby medzinárodné spoločenstvo prijalo Svetovú dohodu o kultúrnej rozmanitosti.

Prezident SR prijal veľvyslankyňu Spojených štátov mexických

Prezident SR Rudolf Schuster dnes prijal na nástupnej audiencii dezignovanú veľvyslankyňu Spojených štátov mexických Patriciu Espinosa Cantellanovú. Prezident SR privítal novú veľvyslankyňu a konštatoval, že medzi našimi krajinami nejestvujú nijaké otvorené otázky. Predmetom rozhovoru prezidenta Rudolfa Schustera s veľvyslankyňou Cantellanovou boli aj otázky rozvoja hospodárskej spolupráce. Prezident Schuster vysoko ocenil udelenie štatútu stáleho pozorovateľa Spojeným štátom mexickým v Organizácii amerických štátov ako aj dohodu o recipročnej podpore kandidatúr na miesto nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN, na základe ktorej Slovenská republika podporila kandidatúru Mexika na obdobie rokov 2002-2003 a Mexiko podporí kandidatúru Slovenskej republiky na roky 2006-2007. Prezident Rudolf Schuster ocenil otvorenie zastupiteľského úradu Mexika so sídlom v Bratislave, ktoré prispelo rozvoju bilaterálnych vzťahov. Ubezpečil veľvyslankyňu Cantellanovú o svojej podpore a zaželal je veľa úspechov pri plnení zodpovednej veľvyslaneckej misie.

Prezident SR prijal veľvyslanca Islandskej republiky

Prezidentovi Slovenskej republiky Rudolfovi Schusterovi dnes odovzdal poverovacie listiny dezignovaný veľvyslanec Islandskej republiky Thordur Aegir Oskarsson. Prezident Rudolf Schuster pri tejto príležitosti vyjadril presvedčenie, že pôsobenie veľvyslanca prispeje k ďalšiemu rozvoju vzájomných vzťahov Islandskej a Slovenskej republiky, medzi ktorými nie sú žiadne otvorené sporné ani otvorené otázky. Prezident SR Rudolf Schuster sa veľvyslancovi Oskarssonovi poďakoval za podporu Islandskej republiky pri prístupových rokovaniach SR za člena NATO a vyjadril presvedčenie, že islandský parlament bude ratifikovať prijatie SR do Aliancie. Prezident Rudolf Schuster informoval veľvyslanca Oskarssona aj o strategických cieľoch zahraničnej politiky Slovenskej republiky, jedným z ktorých je integrácia SR do EÚ a posilnenie zóny stability a ekonomickej prosperity v Európe. Predmetom rozhovoru prezidenta Rudolfa Schustera s veľvyslancom Oskarssonom boli aj otázky prehĺbenia ekonomickej a kultúrnej spolupráce Slovenskej republiky a Islandu.
Prezident Rudolf Schuster zaželal veľvyslancovi Aegirovi Oskarssonovi veľa úspechov pri plnení jeho zodpovednej misie.


Prezident Rudolf Schuster prijal veľvyslanca Maďarskej republiky

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal na nástupnej audiencii dezignovaného veľvyslanca Maďarskej republiky Csabu Győrffyho. Prezident Rudolf Schuster počas audiencie vyjadril presvedčenie, že pôsobenie nového veľvyslanca prispeje k ďalšiemu rozvoju našich vzájomných vzťahov, ktoré dosiahli kvalitatívne najvyššiu úroveň v doterajšej histórii, napriek existencii nevyriešených otázok. Prezident Schuster poukázal na úsilie tieto otázky riešiť v rámci dobrého susedstva. Poukázal tiež na pozitívne príklady rozvoja bilaterálnych vzťahov v rámci cezhraničnej spolupráce a v rámci euroregiónov. Prezident Schuster poďakoval za podporu Maďarskej republiky pri úsilí SR o vstup do NATO a vyjadril presvedčenie, že maďarský parlamentu bude ratifikovať prijatie SR do Aliancie. Prezident SR vyslovil potrebu súdržnosti vyšehradského zoskupenia, ktoré v dôležitých otázkach zastáva jednotný postoj a jeho význam neklesne ani po vstupe jeho členských krajín do EÚ.
Predmetom rozhovoru prezidenta Rudolfa Schustera s nastupujúcim veľvyslancom Maďarskej republiky v SR bola aj problematike hospodárskej spolupráce aj nedoriešená otázka Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch, ktorá má negatívny vplyv na dynamizáciu slovensko-maďarských vzťahov. Prezident SR Rudolf Schuster informoval veľvyslanca Győrffyho o záujme slovenskej strany o schválenie novely menšinového zákona v Maďarskej republike tak, aby umožňoval zastúpenie menšín v maďarskom parlamente. Prezident Rudolf Schuster ubezpečil veľvyslanca Győrffyho o svojej podpore a zaželal mu veľa úspechov pri plnení jeho zodpovednej misie.


Prezident SR podpísal zákon o štátnom rozpočte

Prezident SR Rudolf Schuster podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky podpísal 18. decembra 2002 zákon o štátnom rozpočte na rok 2003.

17. december 2002

Prezident SR prijal režiséra Mateja Mináča

Prezident Rudolf Schuster dnes popoludní prijal režiséra Mateja Mináča. Zablahoželal mu k prestížnemu americkému oceneniu za dokumentárny film Sila ľudskosti - Nicholas Winton, ktoré získal 25. novembra 2002 od International Emmy Award. Slovenský film vyrobený v koprodukcii spoločnosti W.I.P., Trigon, Slovenskej a Českej televízie je príbehom o odvahe a tvrdohlavosti muža. Je rozprávaním o Britovi Nicholasovi Wintonovi, ktorý zachránil počas druhej svetovej vojny pred istou smrťou 669 českých a slovenských židovských detí. Film zvíťazil v konkurencii najlepších televíznych diel z celého sveta.

16. december 2002

Prezident SR prijal veľvyslanca Delegácie Európskej komisie v SR

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Delegácie Európskej komisie v Slovenskej republike Erica van der Lindena. Hlavným bodom ich rozhovoru boli závery kodanského summitu EÚ a pozícia Slovenskej republiky pred prijatím do EÚ, ktorá z nich vyplynula. Prezident Slovenskej republiky aj veľvyslanec Delegácie EK v SR ocenili negociačné úsilie slovenských vyjednávačov. Jeho výsledok vo vzťahu ku kodanskému summitu vnímajú ako prijateľný kompromis. Prezident Schuster podporuje myšlienku vytvorenia skupín profesionálov, ktorí by pripravovali kvalifikované projekty pre čerpanie štrukturálnych fondov EÚ. Vyslovil poďakovanie tým krajinám, ktoré boli nápomocné Slovenskej republike v jej integračnom úsilí. Veľvyslanec delegácie EK v SR Eric van der Linden sa s prezidentom SR Rudolfom Schusterom zhodli na potrebe hlbšej informovanosti občanov Slovenskej republiky o EÚ. Ich názory sa zhodujú aj na potrebu spoločenskej diskusie o Európskej únii. Prezident Rudolf Schuster ako zástanca integračných ambícií Slovenskej republiky očakáva najmä zo strany kompetentných inštitúcií ako aj v mediálnom prostredí Slovenskej republiky transparentnú vysvetľovaciu kampaň pred referendom o vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie.

Prezident Švajčiarskej konfederácie na návšteve Slovenskej republiky

Oficiálna štátna návšteva najvyššieho predstaviteľa Švajčiarskej konfederácie, spolkového prezidenta Kaspara Villigera na Slovensku sa uskutočňuje na pozvanie prezidenta Rudolfa Schustera. Ide o historicky prvú návštevu švajčiarskej hlavy štátu na Slovensku, čo dokumentuje dosiahnutú vysokú úroveň vzájomných vzťahov, ktoré nie sú zaťažené žiadnymi otvorenými problémami.
Možnosti ďalšej intenzifikácie vzájomných vzťahov by sa mali premietnuť najmä do oblasti hospodárskej spolupráce, predovšetkým rozšírenia švajčiarskych investícií na Slovensku. Doterajšia pozícia Švajčiarska v investičných aktivitách u nás (11.miesto pri objeme cca 51 mln EUR) nezodpovedá kapacitám druhého najväčšieho európskeho investora. Dobré skúsenosti viacerých švajčiarskych investorov na Slovensku (napr. známych firiem Nestlé, Rieker, Jacob Suchards, Melcher, ale tiež ABB Holder Bank či Zürich Versicherung) by mohli podnietiť investovať u nás aj ďalšie renomované švajčiarske firmy (napr. v pripravovanom farmaceutickom parku v Bratislave-Lamači alebo v chemickom parku v Modre). Od návštevy švajčiarskeho prezidenta, ktorý ako člen vlády (dlhoročný minister financií) má reálny vplyv na ekonomickú politiku svojej krajiny, očakáva slovenská strana nové impulzy rozšíreniu výrobných a obchodno-kooperačných vzťahov medzi firmami, ako aj rozvinutiu vzájomných kontaktov na regionálnej (kantonálnej) úrovni či po línii priemyselných zväzov a združení, obchodných komôr a pod.
Vďaka švajčiarskej pomoci bolo na Slovensku uskutočnených viacero úspešných projektov v rôznych rezortoch (zdravotníctvo, školstvo, životné prostredie, komunálna infraštruktúra) a dochádza k výmene skúseností napr. z fungovania priamej demokracie alebo súdnictva. Veľmi cenný prínos predstavovala úspešná realizácia dvoch švajčiarskych projektov v oblasti vzdelávania detí rómskej menšiny a jej integrácie do slovenskej spoločnosti, ktoré korešpondovali s pilotným projektom Kancelárie prezidenta SR, zameraným na rómsku komunitu.
V prítomnosti oboch prezidentov má byť podpísaná Dohoda o švajčiarskej pomoci povodňou postihnutým oblastiam na Slovensku.
Priaznivej perspektíve vzájomných slovensko-švajčiarskych hospodárskych i spoločenských kontaktov vhodne napomáha aj uplatňovanie dohody o bezvízovom styku alebo obnovenie priameho leteckého spojenia medzi našimi krajinami.
Prezidenti oboch krajín si vymenia názory aj na aktuálnu medzinárodnú situáciu, predovšetkým na otázky stability a bezpečnosti v Európe a na vzťahy Európskej únie a jej členských krajín so Švajčiarskom po jej nadchádzajúcom významnom rozšírení o desať transformujúcich sa krajín vrátane Slovenska.
V politickej oblasti a na poli diplomacie sa v našich vzájomných vzťahoch tiež otvárajú nové príležitosti k intenzívnejšej spolupráci po prijatí Švajčiarska za člena OSN, ktorému Slovenská republika vyjadrila nielen formálne bezvýhradnú podporu. Popri vzájomnej podpore našich kandidátov na významné posty v rôznych medzinárodných organizáciách systému OSN (naposledy podpora slov. diplomatovi P.Tomkovi pri voľbe za člena Medzinárodného súdneho dvora v Haagu) sme Švajčiarsko požiadali o podporu ambície SR stať sa v rokoch 2006-07 nestálym členom BR OSN.
Jedným z pozoruhodných príkladov spolupráce je výdatná švajčiarska pomoc pri vzniku medzinárodného Centra pre jadrovú bezpečnosť v Bratislave s pôsobnosťou pre celý región strednej a východnej Európy v septembri tohto roku.
Návšteva švajčiarskeho najvyššieho predstaviteľa poskytne príležitosť aj na bilanciu postavenia slovenskej krajanskej komunity a jej solídneho prínosu k občianskemu spolunažívaniu v multietnickom Švajčiarsku.


13. december 2002

Prezident SR Rudolf Schuster nepodpísal zákony

Prezident Slovenskej republiky v zmysle čl. 87 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky nepodpísal zákon z 9. decembra 2002, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov a zákon č. 125/1998 Z. z. o životnom minime a o ustanovení súm na účely štátnych sociálnych dávok v znení zákona č. 439/2000 Z. z.
Národná rada Slovenskej republiky zákon po opätovnom prerokovaní schválila bez akceptovania pripomienok uvedených v rozhodnutí prezidenta Slovenskej republiky o vrátení zákona č. KP 1036/2002 z 28. novembra 2002.


12. december 2002

Prezident sa rozlúčil s vojakmi Čestnej stráže

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal najlepších vojakov útvaru Čestnej stráže prezidenta SR, ktorí odchádzajú do civilu. Pamätné listy udelil desiatnikovi Jurajovi Maďarovi, slobodníkovi Jánovi Zálužickému a vojakovi Jánovi Pacalajovi.

Prezident SR prijal ministra hospodárstva Roberta Nemcsicsa a predsedu FNM Jozefa Kojdu

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal ministra hospodárstva Roberta Nemcsicsa a predsedu FNM Jozefa Kojdu. Hlavným bodom ich rokovania bola otázka transformácie štátneho podniku Vodárne a kanalizácie. Proces transformácie a privatizácie majetku štátnych podnikov vodární a kanalizácii sa riadi postupom, ktorý bol schválený uzneseniami vlády SR. V zmysle týchto uznesení by malo dôjsť k bezodplatnému prevodu majetku štátu na obce a k vytvoreniu nových akciových spoločností z majetku v doterajšej správe piatich štátnych podnikov Vodární a kanalizácií.
Predmetom rozhovoru prezidenta SR s ministrom hospodrástva a predsedu FNM bol aj časový harmonogram transformačného procesu vodární a kanalizácií. Omeškanie transformačného procesu VaK je spôsobené najmä zdĺhavým vypracúvaním privatizačných projektov, za čo zodpovedá najmä zakladateľ štátnych podnikov, t j. ninisterstvo hospodárstva. Časový sklz vznikol i odstraňovaním majetko-právnych nedostatkov privatizačných projektov, ktoré prebieha na FNM v súčinnosti štátnych podnikov a príslušných katastrálnych úradov. Vypracúvanie účtovnej závierky k dátumu prechodu štátneho podniku na akciové sposločnosti si v prípade podnikov s tak veľkým majetkom vyžaduje určitý čas, podobne ako i zápis do obchodného registra. Transformácia štátnych podnikov na akciové spoločnosti je preto administratívne i časovo značne náročný proces.
Prezident SR Rudolf Schuster akceptuje v tejto súvislosti aj výhrady primátorov krajských miest, ktorí nesúhlasia s majetkovými prevodmi a transformáciou vodárenských a teplárenských systémov, ktoré sa konájú bez ich vedomia. Prezident Rudolf Schuster podporuje kroky vedúce k transparentnému a včasného prechodu majetku vodárenských a teplárenských spoločností na obce a mestá ako aj s opatreniami, ktoré budú viesť k okamžitému pozastaveniu úkonov, smerujúcich k zmenám vlastníctva, resp.k možnému prenájmu a správe majetku vodárenských a teplárenských spoločností, s výnimkou prevodu majetku na obce a mestá.


Prezident SR vymenoval náčelníka Generálneho štábu OS SR

Prezident Slovenskej republiky dnes odovzdal vymenovací dekrét genpor. Ing. Milanovi Cerovskému, ktorý sa stal staronovým náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Na slávnostnom vymenovaní bol prítomní aj predseda vlády Mikuláš Dzurinda, predseda NR SR Pavol Hrušovský, minister obrany Ivan Šimko, predseda výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák, štátny tajomník ministerstva obrany Rastislav Káčer, zástupca náčelníka Generálneho štábu OS SR Peter Novotňák a ďalší. Náčelník Generálneho štábu OS SR Cerovský vo svojom príhovore ocenil vymenovaním vyjadrenú dôveru a zaviazal sa k pokračovaniu transformácie ozbrojených síl v súlade so strategickými dokumentmi, reformami a predvstupovými rokovaniami SR do NATO. Prezident Rudolf Schuster vo svojom príhovore k novému náčelníkovi Generálneho štábu OS SR vyjadril o.i. aj očakávania o čiastočnom odbremenení ministra obrany a rozložení profesionálnych úloh medzi Generálnym štábom a ministerstvom obrany.

Prezident Rudolf Schuster prijal predsedu vlády SR a predsedu NR

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu a predsedu NR SR Pavla Hrušovského. V zmysle predchádzajúceho dohovoru o takýchto priebežných stretnutiach pri prerokúvaní dôležitých právnych noriem v parlamente, témou dnešného rozhovoru bol štátny rozpočet a jeho riziká pre spoločenský a ekonomický priestor Slovenskej republiky. Predseda vlády a predseda parlamentu hovorili s hlavou štátu aj o aktuálnych otázkach prístupových rokovaní Slovenskej republiky s EÚ v súvislosti s prebiehajúcim summitom EÚ v Kodani. V tejto súvislosti hovorili spolu o pozíciách, ktoré Slovenská republika dosiahla v prístupových rokovaniach k EÚ ako aj v rámci širších integračných ambícií Slovenskej republiky. Predmetom rozhovoru predsedu vlády, predsedu parlamentu s hlavou štátu bolo aj desiate výročie samostatnej slovenskej štátnosti.
Jednou z tém rozhovoru predsedu vlády SR a predsedu NR SR bola aj problematika napätia medzi Konfederáciou odborových zväzov, vládou a zamestnávateľmi. Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster naďalej vyzýva všetky zúčastnené strany k rokovaniam. Ich výsledkom by mali byť také výstupy a právne normy, ktoré by zmiernili reštrikčné dopady na ekonomicky najslabšie vrstvy obyvateľstva.
V súvislosti so všetkými prerokúvanými okruhmi ocenili všetci prítomní jednotný, koordinovaný a premyslený postup ústavných činiteľov, ktorý rovnako oceňuje verejnosť aj zahraničie.


11. december 2002

Prezident SR Rudolf Schuster sa stretol so spisovateľmi

Slovenský prezident Rudolf Schuster sa dnes popoludní zúčastnil v Bratislave na otvorení výstavy brazílskeho výtvarníka. Potom odcestoval na stretnutie so spisovateľmi zo Spolku slovenských spisovateľov, teda s predstaviteľmi najväčšej spisovateľskej organizácie na Slovensku. Stretnutie sa uskutočnilo v Domove slovenských spisovateľov v Budmericiach. Na stretnutí bol prítomný aj minister kultúry SR Rudolf Chmel. Spisovatelia diskutovali s hlavou štátu a novým ministrom kultúry o otázkach štátnej kultúrnej politiky a aktuálnych problémoch slovenského kultúrneho života. Vyjadrili názor, že zo strany štátu sa na rozvoj slovenskej kultúry dáva veľmi málo finančných prostriedkov a malá pozornosť sa venuje aj vydávaniu slovenskej knižnej tvorby. V tejto súvislosti hovorili o konkrétnych problémoch súvisiacich s knihou, ako sú otázky knižnej distribúcie, centrálny nákup pôvodnej literatúry pre sieť verejných knižníc, poskytovanie grantov a možnosti štátnej podpory tlačiarní, ale aj autorov a vydavateľov a o kontinuálnom financovaní periodických publikácií. Rudolfa Schustera informovali aj o ďalšom pôsobení a smerovaní Literárneho informačného centra v Bratislave.

10. december 2002

Stanovisko KP SR k situácii v DMD Holding, a.s.

Prezidenta SR Rudolfa Schustera rozhorčilo a pobúrilo nevyplatenie miezd v akciovej spoločnosti DMD Holding. Stalo sa tak napriek tomu, že 13. mája 2002 na stretnutí, ktoré on osobne inicioval, ho majitelia firmy v prítomnosti zástupcov ministerstiev hospodárstva a financií, Generálnej prokuratúry a Najvyššieho súdu i odborárov informovali, že v lehote niekoľkých dní vyplatia zamestnancom mzdy za január 2002 a následne aj za ďalšie mesiace. Prezident republiky sa v tejto súvislosti, v súlade so svojím verejným prísľubom, osobne angažoval pri získavaní nových trhov pre DMD Holding, a.s. a podporných programov pre región Detvy. Dnes prezident republiky adresoval list predsedovi predstavenstva DMD Holding, a.s. Ivanovi Šubertovi. Okrem iného mu oznámil, že až do splnenia oprávnených požiadaviek zamestnancov nebude firmu podporovať žiadnym zo zaužívaných spôsobov a necíti sa byť viazaný prísľubom z 13. mája 2002. V druhom liste predsedovi ZO OZ Kovo Stanislavovi Luptákovi okrem iného napísal, že si opätovne nechá predložiť analýzu situácie a urobí všetko, čo je v jeho ústavných právomociach. Zároveň požiadal o pochopenie existujúceho právneho stavu, v ktorom prezident republiky nemôže nahrádzať výkonnú moc, súdy a prokuratúru.

Prezident Rudolf Schuster prijal ministra kultúry

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal ministra kultúry Rudolfa Chmela. Predmetom ich rozhovoru bola dlhodobá koncepcia rozvoja kultúry do roku 2020 v našom spoločenskom priestore. Hovorili spolu o naliehavých otázkach rozpočtu rezortu kultúry a o možnostiach realizácie kultúrnych projektov, ktoré sú týmto rozpočtom limitované. Jednou z tém, o ktorých hovoril slovenský prezident Rudolf Schuster s ministrom kultúry Rudolfom Chmelom bola aj problematika knižnej tvorby a distribúcie, ktorá sa komplikuje schválenými zmenami dane z pridanej hodnoty. Prezident Schuster s ministrom Chmelom hovorili aj o východiskách zo sporu medzi Maticou slovenskou a ministerstvom kultúry. Obaja podporujú cestu zachovania primeraného a dôstojného postavenia MS, pričom ministerstvo kultúry podporí všetky zmysluplné projekty MS.
Predmetom ich rozhovoru bola aj otázka dokončenia rozostavanej budovy Slovenského národného divadla, ktoré by malo byť dokončené v roku 2004. Prezident SR Rudolf Schuster sa spolu s ministrom kultúry Rudolfom Chmelom dohodli na spoločnej účasti na kontrolnom dni v januári budúceho roka v priestoroch staveniska SND.


9. december 2002

Prezident SR rozhodoval o žiadostiach o milosť

Prezident Slovenskej republiky posudzoval 10 žiadostí o milosť, z ktorých ani v jednom prípade milosť neudelil.

Prezident Rudolf Schuster prijal predsedu Matice slovenskej Jozefa Markuša

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal predsedu Matice slovenskej Jozefa Markuša. Predmetom ich rozhovoru boli spory medzi Maticou slovenskou a Ministerstvom kultúry v záležitosti majetkových, priestorových, finančných a personálnych problémov Matice slovenskej. Jedným z najnovších problémov je dnešné plánované zasadnutie Predsedníctva Matice slovenskej v priestoroch Slovenskej národnej knižnice v Martine. Predseda MA informoval prezidenta SR aj o tom, že riaditeľ SNK Dušan Katuščák odmietol členom Predsedníctva MS vydať kľúče od zasadacej miestnosti. Aj riešením tohto čiastkového problému sa bude zaoberať zajtrajšie stretnutie oboch sporných strán na pôde Ministerstva kultúry.
Prezident Slovenskej republiky vníma Maticu slovenskú ako najstaršiu národnú kultúrnu ustanovizeň, ktorá si má zachovať vážnosť. Uvedené spory neprospievajú jej pozícii v kultúrnom a duchovnom živote Slovenska. Prezident Schuster a predseda Matice slovenskej hovorili aj o vážnych finančných problémoch tejto inštitúcie, pričom primeranosť finančného krytia jej nárokov je podmienená celkovým nedostatkom finančných prostriedkov v štátnej pokladnici. Prezident Rudolf Schuster verí, že vedenie Ministerstva kultúry aj NR SR zohľadní oprávnené požiadavky Matice slovenskej. Očakáva pritom, že aj Matica slovenská bude transparentnejšie informovať o svojom hospodárení najmä z pohľadu regulárnych požiadaviek a záverov z rokovaní jej členskej základne. Predmetom rozhovoru hlavy štátu a predsedu Matice slovenskej boli aj organizačné a legislatívne zmeny vo vzťahu k Matici slovenskej. Prezident Rudolf Schuster sa prikláňa k ceste dohody a zmieru medzi Maticou slovenskou a Ministerstvom kultúry a k rešpektovaniu nálezov Ústavného súdu v uvedených otázkach. Prezident Rudolf Schuster víta nezaujatosť a úsilie nového vedenia ministerstva kultúry o riešenie nahromadených problémov, pričom takýto postoj očakáva aj zo strany Matice slovenskej.


List Jána Pavla II. prezidentovi Slovenskej republiky

Pápež Ján Pavol II. poslal prezidentovi Slovenskej republiky Rudolfovi Schusterovi list, v ktorom sa okrem iného vracia k ich nedávnemu spoločnému stretnutiu vo Vatikáne.
„Nezabúdam na slovenský národ a na jeho predstaviteľov, a verím, že plodný dialóg medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou bude aj naďalej prínosom a obohatením pre všetkých“, uvádza sa v liste spolu so želaniami Božieho požehnania, zdravia a hojnosti.


8. december 2002

Prezident Rudolf Schuster na slávnosti v Košiciach

Prezident Rudolf Schuster sa dnes popoludní zúčastnil na slávnostnom odhalení plastiky mestského erbu na Hlavnej ulici v Košiciach. Slávnosť sa uskutočnila pri príležitosti 500.výročia od vydania erbovej listiny panovníkom Vladislavom II. v Budíne, ktorou sa zavŕšil vývoj erbu, ktorý Košiciam ako prvému mestu v Európe udelil panovník Ľudovít Veľký v roku 1369.
Autorom umeleckej plastiky je akademický sochár Arpád Račko. Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster vo svojom príhovore ocenil umelcove dielo ako aj jeho netradičné poňatie, pretože doposiaľ sa erby spodobňovali vždy ako plochý reliéf a majster Račko „plastiku Košického erbu predstavil ako trojrozmerný objekt, ktorý zdôrazňuje bohaté členenie erbu“, uviedol prezident Schuster. Zablahoželal autorovi aj mestu Košice, k získaniu cennej plastiky. Vyslovil uznanie aj dodávateľskej spoločnosti, ktorá vďaka umeleckým lejárom dokázala tri metre vysokú plastiku zhotoviť vo vysokej kvalite a poďakoval sa všetkým, ktorí dokázali zhmotniť myšlienku vyslovenú pred viacerými rokmi.
Večer sa v Štátnom divadle v Košiciach pri slávnostnej príležitosti mesta uskutočnil slávnostný benefičný koncert.


7. december 2002

Prezident Slovenskej republiky volil komunálnych zástupcov

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes dopoludnia volil zástupcov občanov v komunálnych voľbách. Volieb sa zúčastnil vo volebnej miestnosti na štadióne Lokomotíva na Čermeľskej ulici v Košiciach.

6. december 2002

Prezident Rudolf Schuster prijal účastníkov medzinárodného seminára

Prezident Rudolf Schuster dnes popoludní prijal účastníkov medzinárodného seminára pre novinárov z Francúzskej republiky a Spolkovej republiky Nemecko a novinárov z kandidátskych krajín. Seminár sa uskutočnil pod záštitou a na pôde Ministerstva zahraničných vecí SR. Prezident Rudolf Schuster vo svojom príhovore vyjadril radosť z toho, že práve hlavné mesto Slovenskej republiky sa stalo hostiteľským mestom medzinárodného seminára pre novinárov z európskych krajín, ktoré už sú členskými štátmi Európskej únie. vyslovil potešenie z toho, že odborný seminár je určený aj pre novinárov z krajín, ktoré sa o členstvo v Európskej únii uchádzajú. Vyjadril presvedčenie, že významný seminár, ktorý sa koná pod záštitou Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky prispeje k objektivizácii mediálneho pohľadu na proces zjednocujúcej sa Európy. V príhovore vyslovil vieru v ničím nenahraditeľný fenomén mladosti, ktorým je zmysel pre spravodlivosť, partnerstvo a humanizmus. Sú to hodnoty, ktoré chce vyznávať zjednotená Európa a Slovensko v nej. „Verím, že vy prispejete svojou profesionálnou erudovanosťou, k tomu, aby ste napomohli k ich vnímaniu ako našich spoločných hodnôt.
Verím, že počas svojho pobytu v Slovenskej republike budete mať dostatok príležitostí osobne sa presvedčiť o tom, čo sme na integračnom poli dosiahli.
Budem veľmi rád, keď si po návrate do vašich domovov odnesiete so sebou aj mnoho vlastných a objektívnych pohľadov na dianie v Slovenskej republike. Verím, že vám bola naša vlasť ústretovým hostiteľom, ku ktorému sa budete vždy radi vracať“, uviedol prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster.


5. december 2002

Zástupcovia KOZ navštívili prezidenta Rudolfa Schustera

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes dopoludnia prijal predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov na čele s jej prezidentom Ivanom Saktorom.
Jednou z tém ich rozhovoru s hlavou štátu bola KOZ avizovaná protestná akcia, ktorú organizátori pripravujú na 10. decembra t. r. Jej dôvodom je nesúhlas KOZ so „sociálnou aroganciou vlády“ (I. Saktor) a so schválením 22 zákonov o štátnom rozpočte a predpokladaných dopadoch na sociálnu situáciu obyvateľstva. Premetom rozhovoru predstaviteľov KOZ s prezidentom Schusterom boli otázky spojené so štátnym rozpočtom na rok 2003, rozpor programového vyhlásenia vlády SR s Ústavou SR, dopad zdražovania a reštrikčných opatrení vlády na zamestnancov a všetkých občanov SR. Prezident Rudolf Schuster a predstavitelia KOZ si vymenili informácie o pripomienkach KOZ k predmetným zákonom a pripomienkach prezidenta Slovenskej republiky k uvedeným závažným právnym normám. Prezident Rudolf Schuster naďalej zastáva názor o potrebe obnovenia sociálneho dialógu tak, aby tento viedol k riešeniam akceptovateľným pre všetky zúčastnené strany. Rovnako akceptuje nevyhnutnosť ekonomických reforiem, ale obhajuje pri nich neobchádzanie zákonných postupov. Prezident SR Rudolf Schuster sa prikláňa k takému riešeniu, ktoré by garantovalo, že závažné sociálne a ekonomické zákony budú predrokované v Rade hospodárskej a sociálnej dohody. Rovnako vníma prezident Schuster a predstavitelia KOZ aj otázku skráteného legislatívneho konania, ktoré sa zo strany vlády nesmie zneužívať, osobitne v tom prípade, ako ide o zákony, ktoré sa bytostne dotýkajú všetkých občanov štátu. Predstavitelia KOZ aj prezident Rudolf Schuster sa zhodli v názore, že v záujme zmiernenia sociálneho napätia by bolo žiaduce, aby vláda prehodnotila niektoré z úsporných opatrení.


Vianočné stretnutie hlavy štátu s diplomatickým zborom

Prezident Rudolf Schuster s manželkou sa dnes stretol v sviatočnej predvianočnej atmosfére s početnými vedúcimi diplomatických misií akreditovaným i pre Slovenskú republiku ako aj s ich partnermi a partnerkami. V priestoroch Prezidentského paláca vítali prichádzajúcich zahraničných hostí tóny vianočných kolied v podaní detského folklórneho súboru. Úvod vianočného stretnutia prezidenta SR s diplomatmi ozvláštnil umeleckým výkonom huslista Peter Michalica. Prezident Rudolf Schuster v príhovore zdôraznil význam kresťanskej tradície Vianoc. V rámci tejto tradície „je u nás zvykom, že sa stretávame s ľuďmi, ktorí sú nám blízki a na ktorých nám záleží“, uviedol prezident Schuster. Ocenil význam udržiavania a rozvíjania dobrých vzťahov diplomatov s krajinami, v ktorých sú akreditovaní. Vyjadril zástupcom diplomatického zboru úctu a vážnosť ku všetkému, čo urobili pre bezproblémové a priateľské vzťahy Slovenskej republiky a ich materských krajín. zaželali im pokojné a radostné vianočné sviatky a úspešný rok 2003.
Za diplomatický zbor sa prihovoril jeho doyen J. E. Henrik J. Nowacki, po ktorom vystúpil rečou spevu operný spevák Peter Dvorský. Zúčastnení členovia diplomatického zboru spolu s prezidentom Slovenskej republiky Rudolfom Schusterom a pani Irenou Schusterovou na záver vianočného stretnutia zaspievali pieseň Tichá noc.


Prezident SR prijal účastníkov medzinárodného seminára

Prezident SR Rudolf Schuster dnes popoludní prijal účastníkov medzinárodného seminára, ktorý sa koná pri príležitosti 50. výročia konštituovania univerzitného štúdia žurnalistiky na Slovensku. Výučba novinárstva sa na pôde Univerzity Komenského na katedre žurnalistiky a jej Filozofickej fakulty začala v roku 1952. Mnohí z viac ako 1800 absolventov štúdia žurnalistiky sa výrazne zapísali v našom mediálnom prostredí. Viacerí zo žurnalistov sa podieľajú na riadení nášho štátu a pracujú aj v Kancelárii prezidenta SR.
Na stretnutí bol prítomný aj dekan Filozofickej fakulty UK Ladislav Kiczko a ďalší početní zástupcovia katedry žurnalistiky FiF UK. Prezident Rudolf Schuster vo svojom príhovore pozdravil účastníkov seminára. Ocenil mnohých absolventov k rozvoju slovenskej žurnalistiky. Zdôraznil predovšetkým potrebu zodpovednosti pri práci so silou informácie v mediálne významnom poli ich pôsobenia.


Prezident Schuster vymenoval generálov Ozbrojených síl SR

Prezident slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes podľa č. 102. ods. 1 písm.h Ústavy Slovenskej republiky slávnostne vymenoval brigádnych generálov Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Na slávnostnom akte boli prítomní aj predseda NR SR Pavol Hrušovský, minister obrany Ivan Šimko, predseda výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Róbert Kaliňák, štátny tajomník ministerstva obrany Rastislav Káčer, náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Novotňák.
Po prečítaní rozkazu prezidenta SR genpor. Mojmírom Hergovičom si z rúk hlavy štátu prevzali dekréty novovymenovaní generáli: plk. gšt. Ján Kačmár - zástupca veliteľa výcviku a podpory Ozbrojených síl SR, plk. gšt. Milan Maxim - veliteľ síl výcviku a podpory Ozbrojených síl SR, plk. gšt. Vladimír Púčik - vojenský a letecký atašé, radca sekcie armády misie SR pri NATO príslušníkov rezortu obrany pre plnenie úloh v zahraničí a úradu zabezpečenia medzinárodnej spolupráce sekcie obrannej politiky a medzinárodných vzťahov.
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster vo svojom príhovore zablahoželal novovymenovaným generálom, ktorí boli do tejto hodnosti menovaní medzi prvými po našej pozvánke do NATO.


Prezident SR Rudolf Schuster podpisoval zákony

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky podpísal tieto zákony:

1. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov,
2. Zákon, ktorým sa mení zákon č. 462/2002 Z. z. o poskytnutí jednorazového finančného príspevku politickým väzňom,
3. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 312/2001 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.


Zároveň prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky vrátil Národnej rade Slovenskej republiky zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 313/2001 Z. z. o verejnej službe v znení neskorších predpisov.

4. december 2002

Mikulášske stretnutie v Prezidentskom paláci

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster s manželkou dnes privítali v Prezidentskom paláci v Bratislave deti z detských domovov z celého Slovenska. Vo veľkom salóne Prezidentského paláca deti vystúpili s krátkym programom a dostali od Mikuláša sladké darčeky. Po tejto milej slávnosti deti z detských domovov prešli do záhrady Prezidentského paláca, kde spolu s bratislavskými deťmi počkali na príchod Rudolfa Schustera. Prezident SR spolu s manželkou symbolicky rozsvietili stromček a vianočnú výzdobu paláca a záhrady, ktorá bude Bratislavčanom aj mimobratislavským návštevníkom skrášľovať najpôvabnejšie sviatky roka.

3. december 2002

Rudolf Schuster rokoval s ministrom zahraničných vecí Ukrajiny

Slovenský prezident Rudolf Schuster sa dnes stretol s ministrom zahraničných vecí Ukrajiny Anatolijom Zlenkom. Obaja hovorili o možnostiach budovania spoločných podnikov, ktoré vnímajú ako perspektívnejšiu formu ekonomickej spolupráce v porovnaní s jednorazovou výmenou tovarov. Ukrajinský minister zahraničných vecí sa zaujímal o skúsenosti Slovenskej republiky z prístupového procesu do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) ako aj o naše skúsenosti pri uskutočňovaní legislatívnych krokov v tejto oblasti. Predmetom rozhovoru Rudolfa Schustera s ukrajinským ministrom zahraničných vecí boli aj skúsenosti Slovenskej republiky z prístupového procesu do Európskej únie, o ktoré sa Anatolij Zlenko živo zaujímal.
Po tomto stretnutí odletel prezident Schuster so sprievodom do Dnepropetrovska, Tam v sprievode ukrajinského prezidenta Kučmu navštívil Južný strojársky závod O. M. Makarova. Po skončení oficiálnej návštevy prezidenta Schustera na Ukrajine sa slovenský prezident dnes podvečer vráti do vlasti.


2. december 2002

Prezident Schuster vystúpil na ekonomickom fóre v Kyjeve

Po stretnutí s predsedom Najvyššej rady Ukrajiny Volodymyrom Lytvynom v budove parlamentu sa slovenský aj ukrajinský prezident zúčastnili na záverečnom zasadnutí Fóra podnikateľov Slovenskej republiky a Ukrajiny. Vo svojom príhovore prezident SR uviedol, že liberalizácia obchodu povedie k liberalizácii celého života našich krajín a národov, ktoré v nich žijú. Dôkazom trvalého rastu vzájomne výhodných obchodných vzťahov je skutočnosť, že Ukrajina zaujíma 1.miesto v exporte zo Slovenskej republiky v rámci krajín Spoločenstva nezávislých štátov. Prezident Rudolf Schuster v príhovore spomenul viacero veľkých slovenských spoločností, ktoré sa etablovali na ukrajinskom trhu. Za pozitívne označil aj politické rozhodnutie otvoriť v Užhorode Generálny konzulát SR a následne aj Obchodno-ekonomické oddelenie Generálneho konzulátu SR.
Na záver dnešného dňa oficiálnej návštevy Ukrajiny sa prezident Rudolf Schuster zúčastnil na slávnostnej večeri poriadanej prezidentom Ukrajiny s manželkou na počesť prezidenta SR s manželkou.


Prezident Schuster získal čestný doktorát ukrajinskej univerzity

Prezidentovi Slovenskej republiky dnes udelili čestný doktorát na pôde Národnej pedagogickej univerzity M. P. Drahomanova. Titul doctor honoris causa získal prezident Schuster za literárnu tvorbu. Prezident Rudolf Schuster sa v slávnostnej reči pri udelení čestného doktorátu poďakoval za poctu, ktorej sa mu z Národnej pedagogickej univerzity M. P. Drahomanova dostalo. Vo svojej prednáške sa orientoval slovensko-ukrajinskými literárnymi vzťahmi, ktorých korene siahajú do ďalekej minulosti. Prezident vo svojej prednáške uviedol tiež, že sa bude usilovať pôsobiť na poli literárnej tvorby aj naďalej, „aby po našej generácii zostalo čo najviac stôp. Túto vysokú poctu si vážim o to viac, že kyjevská Národná pedagogická univerzita úzko spolupracuje s vysokými školami v USA, vo Švédsku, Francúzsku, Poľsku, Bulharsku, Ruskej federácii, Bielorusku či Kazachstane“. Prezident SR uviedol , že sa z celej sily bude usilovať šíriť dobré meno univerzity a získavať pre ňu vo svete ešte väčšiu vážnosť.

Prezident SR rokoval s ukrajinským premiérom

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa počas oficiálnej návštevy na Ukrajine stretol s premiérom Ukrajiny Viktorom Janukovyčom. Prezident Schuster informoval ukrajinského premiéra o priebehu parlamentných volieb, o príprave komunálnych volieb v SR a zaujímal sa o aktuálny vnútropolitický vývoj na Ukrajine. Slovenský prezident si s ukrajinským premiérom vymenili informácie o transformačnom procese a situácii v integračnom procese do EÚ a NATO. Prezident Schuster s uspokojením konštatoval, že Ukrajina je dôležitou súčasťou budovanie európskej bezpečnosti a politickej a ekonomickej stability. Premetom ich rozhovoru bola aj otázka možnej liberalizácie schengenskej hranice, otázka ďalšieho prehlbovania spolupráce v zahraničnom obchode, kde zatiaľ neboli využité možnosti oboch štátov. Po skončení pracovného obeda prezidenta SR s premiérom Ukrajiny navštívil Rudolf Schuster letecký vedecko-technický komplex O.K Antonova a uskutočnil prehliadku výrobných kapacít a výstavných vzoriek.

Prezident Schuster sa stretol so svojím ukrajinským partnerom

Prezident SR Rudolf Schuster sa dnes stretol s prezidentom Ukrajiny Leonidom Kučmom. Obaja prezidenti konštatovali nezaťaženosť vzájomných vzťahov nijakými historickými ani inými závažnými problematickými otázkami. Ukrajinský prezident zablahoželal prezidentovi Schusterovi k pozvaniu Slovenskej republiky do NATO. Prezidenti diskutovali aj o dôležitosti ekonomickej spolupráce, pretože k jej dynamizácii sú vytvorené dobré predpoklady. Pozitívne parametre vzájomného obchodu sú podľa slov oboch prezidentov povzbudením pre rozširovanie vzájomných ekonomických aktivít. Predmetom rozhovoru bolo aj budovanie nových hraničných priechodov, cezhraničná spolupráca regiónov a tranzitné trasy energetických surovín. Prezident Rudolf Schuster deklaroval podporu SR na vstup Ukrajiny do Svetovej obchodnej organizácie. Prezident SR požiadal prezidenta Kučmu o podporu pre kandidatúru SR za člena Bezpečnostnej rady OSN na roky 2006-2007. Prezident Schuster na margo budúceho schengenského režimu na východnej hranici uviedol, že tento režim považuje za dočasný, pričom režim bude nevyhnutné dodržiavať, ale nežiadúca je izolácia oboch krajín. Predmetom rozhovoru boli aj citlivé otázky v súvislosti s výhradami západných krajín k Ukrajine. Prezident Schuster sa vyjadril, že Slovenská republika nikdy nebude zasahovať do vnútorných záležitostí iných štátov a želá si s Ukrajinou korektné vzťahy.
Po skončení rokovaní sa obaja prezidenti zúčastnili na pietnom akte kladenia venca k pomníku Neznámeho vojaka. Dopoludňajší program prezidenta sa zavŕšil prehliadkou Kyjeva spojenou s prehliadkou pozemku určeného na výstavbu budúceho komplexu zastupiteľského úradu v Kyjeve.


Oficiálna návšteva prezidenta Slovenskej republiky na Ukrajine

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster s manželkou a so sprievodom včera večer odcestoval na oficiálnu návštevu Ukrajiny. Návšteva sa koná v dňoch 1. - 3. decembra. Členmi oficiálnej delegácie sú minister zahraničných vecí Edurad Kukan, minister dopravy pôšt a telekomunikácií pavol Prokopovič, štátny tajomník ministerstva hospodárstva László Pomóthy, štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth, prezident AZZZ Michal Ľach. V sprievode prezidenta je aj sksupina podnikateľov.
Oficiálna návšteva prezidenta Slovenskej republiky na Ukrajine je dôležitým impulzom pre posinenie bilaterálnych vzťahov, ktoré nie sú zaťa-žené žiadnymi historickými ani závažnými problematickými otázkami. Slovensko pozorne sleduje a citlivo vníma posledný vývoj vnútropolitickej situácie na Ukrajine a podporuje všetky kroky, ktoré prispejú k jej stabilizácii.
Slovenská republika mieni byť aktívna v rozvoji partnerských väzieb s krajinami východnej Európy, najmä s Ukrajinou, ktorá je najväčším susedom Slovenskej republiky a zohráva významnú úlohu v posilňovaní európskej bezpečnosti. Slovenská republika je pripravená podporiť projekty smerujúce k efektívnemu zapojeniu Ukrajiny do spolupráce s NATO a Európskou úniou. Pokrok, ktorý Slovenská republika dosiahla v tejto oblasti, by mohol byť pre Ukrajinu povzbudením a Slovenská republika je pripravená ju podporiť.
Dôležitým prvkom oficiálnej návštevy je aj spoločný záujem prehĺbiť spoluprácu v zahraničnom obchode, nakoľko zatiaľ neboli využité potenciálne možnosti oboch štátov na jej zintenzívnenie. Súčasťou tohto úsilia má byť vzájomná podpora investičných programov. V súlade so svojím záujmom Slovenská republika sleduje projekt prepravy prvotnej kaspickej ropy a zvažuje návrh na účasť pri vytvorení medzinárodnej operatívnej spoločnosti k problematike tranzitu kaspickej ropy ropovodom Odesa - Brody - Gdaňsk. Prioritným záujmom je vyťažiť objemy prepravných kapacít prechádzajúcich cez územie Slovenskej republiky.