Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







September

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Archív správ mediálneho odboru > rok 2001


28. september 2001

Rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky

Prezident Slovenskej republiky rozhodoval vo veciach žiadostí o milosť.

Rozhodol takto:

A/ udelil milosť:

1/ odsúdenému J. M., ktorý spáchal trestný čin podľa § 247 ods. 1 písm. b/, ods. 2 Trestného zákona, za čo bol odsúdený na trest odňatia slobody vo výmere 1 (jedného) roka nepodmienečne.

Udelenie milosti navrhol minister spravodlivosti Slovenskej republiky.
Pri rozhodovaní o žiadosti o milosť prezident Slovenskej republiky zohľadnil skutočnosť, že odsúdený má päť maloletých detí, z ktorých dve sú od narodenia zdravotne veľmi ťažko postihnuté a vyžadujú zvýšenú zdravotnú i rodinnú starostlivosť. Tiež prihliadol na to, že od spáchania skutkov uplynulo viac ako sedem rokov a od tejto doby preukázal odsúdený nápravu, riadne pracuje a stará sa o rodinu.
Prezident Slovenskej republiky mu odpustil uvedený trest pod podmienkou, že po dobu 3 (troch) rokov od udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin.

2/ odsúdenému P. Š., ktorý spáchal trestné činy podľa §§ 234 ods. 1, ods. 2 písm. b/, 235 ods. 1 a 238 ods. 1, 2 Trestného zákona, za čo bol odsúdený na trest odňatia slobody vo výmere 6 (šesť) rokov nepodmienečne.

3/ odsúdenému K. Č., ktorý spáchal trestné činy ako hore a bol odsúdený na trest odňatia slobody v trvaní 5 (päť) rokov nepodmienečne.

Udelenie milosti u obidvoch odsúdených navrhol minister spravodlivosti Slovenskej republiky.
Pri rozhodovaní o žiadosti o milosť prezident Slovenskej republiky zohľadnil dovtedajšiu bezúhonnosť odsúdených, skutočnosť, že obidvaja sú blízki veku mladistvých, kladné hodnotenie z ústavu, kde si vykonávajú trest odňatia slobody, motív spáchania trestného činu, ako aj záruku spoločenského obhajcu za ich nápravu.
Prezident Slovenskej republiky obidvom odsúdeným zmiernil uložené tresty odňatia slobody, z ktorých, každému osobitne, odpustil 1 (jeden) rok.

B/ v 86 prípadoch milosť neudelil. Pri rozhodovaní prezident Slovenskej republiky vychádzal z predložených návrhov ministra spravodlivosti Slovenskej republiky, so závermi ktorých sa vo všetkých prípadoch stotožnil. Rudolf Schuster sa podrobil operácii sivého zákalu Kancelária prezidenta SR oznamuje, že prezident SR Rudolf Schuster sa dnes v dopoludňajších hodinách podrobil na Očnej klinike Nemocnice s poliklinikou F. D. Roosvelta v Banskej Bystrici operácii sivého zákalu.

27. september 2001

Stretnutie prezidenta SR s kandidátmi na členov Regulačnej rady Prezident SR Rudolf Schuster sa dnes stretol so štrnástimi kandidátmi z pätnástich navrhovaných (deväť NR SR a šesť vládou SR) na členov Regulačnej rady ako jedného z orgánov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Komisia, v ktorej okrem prezidenta SR boli František Bruckmeyer za Asociáciu zamestnávateľských zväzov a združení, Peter Gajdoš za Konfederáciu odborových zväzov, Ján Bílek, hlavný poradca prezidenta SR, Mária Dreninová, generálna riaditeľka Sekcie legislatívy Kancelárie prezidenta SR a Zoltán Černák, poradca prezidenta SR, po oboznámení sa s kandidátmi vybrala šesť členov (Peter Čakarčiev, Dušan Holoubek, František Švec - kandidáti NR SR, Ján Klepáč, Ján Matuský a Stanislav Reguli - kandidáti vlády SR). Prezident SR Rudolf Schuster vymenuje členov Regulačnej rady v najbližších dňoch a zároveň určí dĺžku ich funkčného obdobia. Prezident SR sa podrobí vyšetreniu na očnej klinike Kancelária prezidenta SR oznamuje, že prezident SR Rudolf Schuster sa 28. septembra podrobí na Očnej klinike Nemocnice s poliklinikou F. D. Roosvelta v Banskej Bystrici vyšetreniu.  Prezident SR menoval novú predsedníčku Protimonopolného úradu Prezident SR Rudolf Schuster vymenoval do funkcie predsedníčky Protimonopolného úradu SR Danicu Paroulkovú. D. Paroulková sa hlave štátu poďakovala za prejavenú dôveru a dodala, že k novej funkcii bude pristupovať s veľkou zodpovednosťou.

25. september 2001

Prijatie prezidenta Chorvátskej republiky Stjepana Mesića s manželkou Milkou Mesićovou Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes v Prezidentskom paláci prezidenta Chorvátskej republiky Stjepana Mesića, ktorý je spolu s manželkou na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky. Počas bilaterálnych rozhovorov zhodnotili aktuálnu medzinárodnú situáciu, spoločne odsúdili teroristické útoky na USA a vyjadrili odhodlanie obidvoch krajín zapojiť sa do protiteroristickej kampane.
Chorvátsky prezident ocenil podporu Slovenska a odovzdanie našich skúsenosti Chorvátsku pri jeho úsilí začleniť sa do EÚ. Pozitívne zhodnotili aj vzájomnú spoluprácu na spoločných projektoch v rámci Paktu stability. Rezervy v hospodárskej spolupráci vidia predovšetkým v nedostatočnej informovanosti podnikateľov o možnostiach investovania v jednotlivých krajinách a spolupráce na poli podnikania.
Prezident SR dostal od prezidenta Chorvátskej republiky vyznamenanie Veľrad kráľa Tomislava so stuhou a hviezdou a zároveň S. Mesičovi udelil Rad Bieleho dvojkríža I. triedy. 


24. september 2001

Prezident SR sa rozlúčil s kazašským veľvyslancom

Pri príležitosti ukončenia diplomatickej misie v Slovenskej republike prijal prezident SR Rudolf Schuster mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Kazašskej republiky v SR so sídlom v Budapešti Tuleutaja Skakoviča Sulejmena. Za jeho osobné zásluhy na rozvoji vzťahov medzi SR a Kazašskou republikou mu prezident Rudolf Schuster udelil štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža III. triedy, ktoré mu slávnostne odovzdal.

Prijatie Asociácie európskych novinárov u prezidenta SR Rudolfa Schustera

Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes v Prezidentskom paláci členov Asociácie európskych novinárov, ktorí sa zúčasťňujú XXXIX. kongresu tejto organizácie v Bratislave. Témou ich rozhovoru boli aktuálne medzinárodné udalosti s dôrazom na posledné teroristické útoky v USA. Rudolf Schuster v tejto súvislosti vyzdvihol potrebu prijatia medzinárodne platného dokumentu, ktorý by garantoval spoločný postup proti terorizmu. Vyslovil názor, že medzinárodný terorizmus je horší ako vojna, pretože sa uskutočňuje bez akýchkoľvek pravidiel a akcie teroristov a ich útoky sa nedajú vopred predvídať. Na stretnutí prediskutovali aj otázky vstupu Slovenska do EÚ a NATO. Hlava štátu je presvedčená, že naše šance na vstup sú dobré a verí, že aj výsledky budúcoročných parlamentných volieb budú považované za legitímne, pretože vzídu z demokratických volieb a náš vstup do týchto zoskupení podporia.

Prezident SR ocenil najlepších vojakov svojej čestnej stráže

Pri príležitosti odchodu vojakov Čestnej stráže prezidenta SR do civilu prijal Rudolf Schuster troch najlepších z nich - Martina Orgoníka, Mateja Parizeka a Jaroslava Riečana, ktorých ocenil pamätným listom. Prezident SR im poďakoval za vzorný výkon služby a dobrú reprezentáciu Slovenska a zaželal im do ďalšieho života všetko najlepšie. Spolu s troma ocenenými odchádza do civilu ďalších 29 vojakov.

21. september 2001

Prezident SR na hraniciach s Ukrajinou

Prezident SR Rudolf Schuster dnes zmenil svoj program a navštívil hraničný priechod s Ukrajinou Vyšné Nemecké, kde sa informoval o dôsledkoch zavedenia víz zo strany SR voči Ukrajine. Dal si doložiť od vedúceho smeny konkrétne čísla za porovnateľné mesiace tohto a minulého roku. Výsledok ukázal, že došlo k trojnásobnému zníženiu návštevnosti zo strany Ukrajiny, i napriek tomu, že počty automobilov a autobusov sa takmer nezmenili. R. Schuster ďalej navštívil Hraničné oddelenie polície v Petrovciach, kde ho informovali o situácii na tzv. zelenej hranici. Tá je aj naďalej zložitá, napr. len vo štvrtok na nej polícia zaistila 12 utečencov z Vietnamu a 15 z Afganistanu, z čoho bolo päť detí. Prezident SR sa priamo v teréne počas vyše hodinovej prechádzky presvedčil, ako v tejto oblasti vyzerá "zelená hranica".
Potom Rudolf Schuster navštívil Sobrance, kde sa stretol s predstaviteľmi mesta a s občanmi. Tí sa v rozhovoroch s hlavou štátu sťažovali najmä na vysokú nezamestnanosť a z tohto dôvodu na zlé životné podmienky a apelovali na prezidenta SR, aby im pomohol. 
Popoludní sa Rudolf Schuster v Prešove zúčastní na stretnutí Davisovho poháru SR - Chile.


Stanovisko prezidenta SR k prejavu Georga W. Busha

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa podrobne oboznámil s prejavom prezidenta Spojených štátov amerických Gerogea W. Busha, ktorý predniesol dnes pred oboma komorami Kongresu USA. Rudolf Schuster sa stotožnil so všetkými jeho bodmi a opätovne vyjadril plnú podporu a pripravenosť Slovenskej republiky poskytnúť akúkoľvek pomoc, o ktorú nás vláda Spojených štátov amerických v súvislosti s akciami zameranými na zlikvidovanie celosvetovej siete terorizmu požiada. Podľa prezidenta SR sa Slovenská republika bude správať, akoby už bola členom NATO.

Stanovisko prezidenta SR k súhlasu vlády SR s preletom vojenských lietadiel USA a NATO nad územím SR

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster ocenil rozhodnutie vlády SR, ktorá dnes na svojom mimoriadnom rokovaní súhlasila so žiadosťou Spojených štátov amerických o otvorenie nášho vzdušného priestoru a povolila prelety a pristátia vojenských lietadiel USA a NATO na území Slovenskej republiky. Rudolf Schuster ešte pred rokovaním vlády s predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom konzultovali návrh vlády SR, ktorý pred schválením prezident SR podporil.


20. september 2001

Prezident SR na návšteve TU v Košiciach

Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na slávnostnom zasadnutí rozšírenej vedeckej rady Technickej univerzity a Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií TU v Košiciach, ktorá sa konala v rámci osláv 60. výročia vzniku Baníckej fakulty, pôvodne založenej pri SVŠT v Bratislave. Na zasadnutí vystúpil Rudolf Schuster s príhovorom, v ktorom ocenil výsledky fakulty, na ktorej aj on získal vedeckú hodnosť z ekológie a životného prostredia. Vyzdvihol predovšetkým skutočnosť, že vedenie fakulty sa dokázalo prispôsobiť novým podmienkam spojeným najmä s útlmom baníctva a neodvrátilo sa pritom od tradičných princípov, na ktorých je škola postavená. Rozhodujúcim rokom pre zachovanie fakulty bol rok 1994. Rektor TU profesor Juraj Sinai potom odovzdal prezidentovi R. Schusterovi originál nového symbolu univerzity - jablko poznania. Na slávnostnom zasadnutí bol prítomný minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši. 
Na detašovanom pracovisku Kancelárie prezidenta SR v Košiciach predtým R. Schuster zablahoželal pri príležitosti životného jubilea profesorovi Jurajovi Boberovi, profesorovi Alojzovi Pažákovi a Mariánovi Kleisovi.


Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes ráno podrobil pravidelnej ročnej komplexnej lekárskej prehliadke v Leteckej vojenskej nemocnici v Košiciach. Závery z tejto prehliadky potvrdili dobrý zdravotný stav prezidenta Slovenskej republiky.

19. september 2001

Prezident SR podpísal dva nové zákony a dva zákony nepodpísal

Prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky podpísal tieto zákony:

Zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov a zákon o zvýšení dôchodkov v roku 2001, o úprave dôchodkov priznaných v roku 2002 a o zmene a doplnení niektorých zákonov v oblasti sociálneho zabezpečenia.

Prezident Slovenskej republiky v zmysle čl. 87 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky nepodpísal zákon zo 4. septembra, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 115/1998 Z. z. múzeách a galériách a o ochrane predmetov múzejnej hodnoty a galerijnej hodnoty a o doplnení zákona č. 563/1991 Zb. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, ktorý Národná rada Slovenskej republiky po opätovnom prerokovaní schválila aj napriek pripomienkam prezidenta Slovenskej republiky.


Prezident SR navštívil Slovglass a.s. v Poltári

Z Banskej Bystrice sa prezident SR Rudolf Schuster presunul do Poltára, kde navštívil sklárne Slovglass a.s. Prezidenta SR privítal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Miroslav Andráš spolu s členmi vedenia firmy, ktorí ho informovali o súčasnej situácii v podniku i ďalších plánoch. Firma je v období veľkých premien, pretože v uplynulom roku investovala do rozvoja 300 miliónov korún a prijala 160 nových zamestnancov. V súčasnosti zamestnáva 1710 ľudí. Prezident SR vyjadril obdiv nad výsledkami sklární, ktoré majú práve v tomto regióne s vysokou nezamestnanosťou obrovský význam. V uplynulom roku dosiahli obrat 1 mld. Sk, pričom 90 percent výrobkov smeruje do zahraničia, najmä do USA a Veľkej Británie. S členmi vedenia hovoril R. Schuster aj o problémoch podnikania v Slovenskej republike. Na záver si prezident SR prezrel priestory firmy a ukážky jej produkcie.

Prezident SR v Banskobystrickom kraji

Prezident SR Rudolf Schuster navštívil Banskú Bystricu. Na krajskom úrade sa stretol s prednostom Pavlom Sečkárom, primátorom mesta Jánom Králikom i s pracovníkmi úradu. Vedúci predstavitelia informovali hlavu štátu o sociálno-ekonomickej situácii i o prípravách na voľby do vyšších územných celkov. Hovorili o možnostiach ďalšieho rozvoja po aplikácii reformy verejnej správy, ako aj o úsilí vyrovnať rozdiely medzi jednotlivými regiónmi kraja, kde priemerná nezamestnanosť dosahuje 22 percent a v šiestich z 13 okresov je až 33-percentná. V súvislosti s teroristickými útokmi proti USA hovorili aj o situácii požiarnej ochrany v Banskobystrickom kraji. Predstavitelia kraja informovali prezidenta SR o nedostatku financií pre túto oblasť i o tom, že požiarnikom chýbajú najmä zariadenia na zásahy vo výškových budovách. R. Schuster sa zaujímal aj o situáciu v školstve.
Prezident SR potom navštívil Úrad priemyselného vlastníctva. Jeho predsedníčka Darina Kylianová oboznámila R. Schustera s činnosťou a kompetenciami tejto inštitúcie. Ako ďalej informovala, sú prvou organizáciou v SR, ktorá už kooperuje s Európskou úniou a na budúci rok by sa Úrad priemyselného vlastníctva mal začleniť do jej štruktúr. Prezident SR si prezrel aj výstavu patentov a vynálezov v Dome kultúry.


18. september 2001

Prezident SR prijal ministra obrany Jozefa Stanka

Prezident SR Rudolf Schuster prijal ministra obrany Jozefa Stanka, s ktorým v rámci pravidelných pracovných stretnutí s rezortmi, ktoré riadia vojská, rokoval o materiáloch, ktoré mu minister predložil ako hlavnému veliteľovi ozbrojených síl. Hovorili o plnení harmonogramu úloh vedúcich k vstupu Slovenska do NATO, o rozšírení aktivít Armády SR v mierových misiách, o plnení hlavných úloh reformy MO SR a Armády SR, t.j. o modeli 2010. Ďalšímy témami boli rozpočet MO SR na rok 2002 a personálne zmeny na rozhodujúcich funkciách k 1.10.2001. Rokovali tiež o výcviku vojsk Armády SR, o situácii v súvislosti s teroristickými útokmi proti Spojeným štátom a o mimoriadnych udalostiach s následkom smrti a veľkých materiálnych škôd i opatreniach, ktoré boli prijaté na zlepšenie stavu a odstránenia následkov.

Prezident SR prijal ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií J. Macejku


Prezident SR Rudolf Schuster prijal ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií Jozefa Macejku v rámci série pravidelných rokovaní hlavného veliteľa ozbrojených síl Slovenskej republiky s rezortmi, ktoré riadia vojská. Rokovali spolu o plnení rozhodujúcich úloh Železničného vojska MDPT SR a príprave na prechod pod jednotné riadenie ozbrojených síl Ministerstvom obrany SR. Hovorili aj o stave výcviku Železničného vojska, technickom vybavení, produktivite práce i výkonoch pre rezort dopravy a samozrejme, dotkli sa aj otázok súvisiacich s teroristickými útokmi proti USA.

17. september 2001

Prezident SR prijal členov Kruhu priateľov Košíc z Wuppertalu

Prezident SR Rudolf Schuster prijal skupinu občanov z nemeckého mesta Wuppertal - členov Kruhu priateľov Košíc, ktorí sú na priateľskej návšteve na Slovensku. R. Schuster, ktorý sa ako primátor Košíc výraznou mierou zaslúžil o rozvoj spolupráce medzi oboma mestami, im zaželal do ďalšieho obdobia veľa úspechov.

Prezident SR odovzdal rumunskému veľvyslancovi št. vyznamenanie


Prezident SR Rudolf Schuster prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Rumunska v SR Gheorghea Dinicu pri príležitosti ukončenia jeho diplomatickej misie. Za osobný prínos k rozvoju priateľských a obojstranne prospešných vzťahov medzi SR a Rumunskom udelil Rudolf Schuster ambasádorovi štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy, ktoré mu pri tejto príležitosti slávnostne odovzdal.

Irena Schusterová otvorila výstavu sklenených plastík D. Prihela


Manželka prezidenta SR Irena Schusterová v Prezidentskom paláci slávnostne otvorila výstavu sklenených plastík akademického sochára Drahomíra Prihela Zakliate galaxie. Výstava je výsledkom sochárskej aktivity autora za posledných šesť rokov a zároveň aj tichou poctou neznámym obetiam teroristických útokov v USA. D. Prihel , absolvent VŠVU v Bratislave, sa venuje voľnej tvorbe, sklárskemu designu a tvorbe pre architektúru. Vystavenými plastikami sa snažil umelecky vyjadriť ľudské cítenie, spolupatričnosť a prchavú existenciu človečenstva.

Prezident SR prijal francúzskeho senátora Jacquesa Chaumonta

Prezident SR prijal senátora Francúzskej republiky, člena výboru pre financie a kontrolu rozpočtu Jacquesa Chaumonta, ktorý je na návšteve v SR. Hovorili spolu o perspektívach prijatia Slovenska do Európskej únie a NATO, pričom prezident SR vyjadril vieru, že Francúzsko nás bude naďalej podporovať. Dotkli sa aj ekonomických otázok, Rudolf Schuster vyjadril ľútosť nad tým, že francúzski podnikatelia málo investujú v našej krajine a vzájomný obchod nedosahuje taký objem, aký by mohol. Francúzsky senátor vysvetľoval menší podiel investícií svojej krajiny v SR najmä legislatívnymi nedostatkami, je však presvedčený, že záujem vo francúzskych podnikateľských kruhoch existuje, najnovšie napríklad o vstup do bankového sektora v SR. Za jednu z možností predstaviť našu krajinu potenciálnym investorom označil aktivitu francúzskeho Senátu, ktorý na svojej pôde organizuje prezentácie jednotlivých krajín.

14. september 2001

Prijatie predstaviteľov Slovenskej komory stavebných inžinierov

Prezident SR Rudolf Schuster prijal delegáciu Slovenskej komory stavebných inžinierov vedenú jej predsedom Jánom Kyseľom. Predstavitelia komory informovali hlavu štátu o vývoji v súčasnom stave odborných činností v oblasti výstavby a medzinárodných aktivitách. Požiadali prezidenta SR, aby inicioval stretnutie odborníkov s cieľom urýchliť prípravu nového stavebného zákona.
Záverom navrhli, aby prezident SR prevzal záštitu nad podujatím, ktoré Slovenská komora stavebných inžinierov organizuje pri príležitosti osláv 10. výročia jej vzniku (po r. 1989 bola jej činnosť obnovená). Rudolf Schuster návrh prijal.

Prijatie Nicholasa Georga Wintona

Prezident SR Rudolf Schuster prijal Nicholasa Georga Wintona, občana USA, ktorý počas druhej svetovej vojny zachránil 669 slovenských a českých židovských detí. N. G. Winton navštívil SR, aby sa osobne zúčastnil na premiére Mináčovho dokumentu, ktorý nesie názov Nicholas G. Winton - Sila ľudskosti.

Stretnutie prezidenta SR s členmi Slovenskej športovej rady a predsedom SOV

Prezident SR Rudolf Schuster prijal členov Slovenskej športovej rady na čele s predsedom Slovenského olympijského výboru Františkom Chmelárom. Cieľom stretnutia bolo informovať hlavu štátu o činnosti a cieľoch Slovenskej športovej rady, ktorá sa konštituovala koncom júna tohto roka. F. Chmelár zároveň prezidentovi SR predstavil jednotlivých členov rady.

Podpis do kondolenčnej knihy

Prezident SR Rudolf Schuster dnes navštívil Ministerstvo zahraničných vecí SR, aby sa podpísal do kondolenčnej knihy Veľvyslanectva USA a vyjadril ľútosť nad tragickými udalosťami v Spojených štátoch amerických. Trojminútovým tichom si uctil pamiatku obetí tragédie v USA.
Vo večerných hodinách sa Rudolf Schuster zúčastní na svätej omši v Dóme svätého Martina venovanej spomienke na obete teroristických útokov v USA. Celebrovať ju bude bratislavsko - trnavský arcibiskup Ján Sokol a zúčastní sa na nej predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda.

Prijatie J. Bindera

Prezident SR Rudolf Schuster prijal Júliusa Bindera pri príležitosti jeho životného jubilea a poprial mu pevné zdravie do ďalších rokov.


13. september 2001

Vážení spoluobčania,

v utorok 11. septembra sa v Spojených štátoch amerických odohrala bezprecedentná tragédia mnohých nevinných ľudí. Ako reakciu na brutálne a odsúdeniahodné teroristické útoky na ciele v USA Rada Európskej únie na svojom zasadnutí 12. septembra 2001 vyhlásila piatok 14. september 2001 za deň smútku, ktorým chce vyjadriť solidaritu s vládou USA a americkým ľudom. Súčasne vyzvala všetkých Európanov uctiť si tromi minútami ticha v tento deň obete tragédie. Vyzývam vás preto, vážení spoluobčania, aby ste sa pripojili k tomuto kroku a považovali piatok 14. septembra 2001 za deň smútku. V tento deň o 12.00 hodine si spoločne uctíme pamiatku obetí tromi minútami ticha. Stane sa tak na znak toho, že občania našej krajiny si vážia ľudské životy a demokratické hodnoty a odsudzujú každý teroristický čin, nech sa udeje v ktorejkoľvek krajine.


Prezident SR navštívil Želiezovce

Popoludní prezident SR Rudolf Schuster navštívil Želiezovce v okrese Levice, kde ho privítal primátor mesta Gejza Nagy. Na slávnostnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva Rudolfovi Schusterovi odovzdali ako prvému v histórii mesta čestné občianstvo. Potom prezident SR navštívil polikliniku, kde si prezrel detské oddelenie a oddelenie anestézie a intenzívnej starostlivosti. Na záver návštevy sa v miestnej kinosále stretol s občanmi. Oboznámil ich a vývojom situácie na Slovensku i vo svete. Občanov Želiezoviec zaujímali najmä o otázky súvisiace s teroristickým útokom na USA, spolupráce v rámci krajín V4, ekonomickej situácie v SR a sťažovali sa tiež na nedostatočnú informovanosť o programe prezident SR.

Prezident SR na návšteve vo Zvolenskej Slatine

Prezident SR Rudolf Schuster navštívil Zvolenskú Slatinu v okrese Zvolen. Slávnostne otvoril Maloslatinskú ulicu, v ktorej bývajú občania z obce Slatinka, vysťahovaní kvôli výstavbe vodného diela Slatinka. Ulicu tvorí 21 domov v troch typových variantoch, 16 bytoviek a osada pre Rómov so siedmimi domami. Celkové náklady na nové obydlia pre obyvateľov Slatinky predstavovali takmer 123 miliónov korún. Prezident Rudolf Schuster si prezrel jeden z domov, v ktorom žije štvorčlenná rodina Pavlíkovcov. Tí vyjadrili svoju vďaku za získanie nového príbytku. Potom R. Schuster navštívil pamätnú izbu miestnej rodáčky - spisovateľky Terézie Vansovej v jej rodnom dome a zrekonštruovaný Dom opatrovateľskej služby pre dôchodcov. Rekonštrukcia v celkovej sume 8,6 mil. Sk umožnila dôstojné bývanie pre 16 dôchodcov zo Slatinky i blízkeho okolia. Na záver návštevy v Zvolenskej Slatine si prezident SR prezrel najstaršiu bryndziareň na svete, založenú v roku 1797. Oboznámil sa s výrobou produktov z mlieka, s dôrazom na výrobu kvalitnej bryndze. Ako vedenie bryndziarne R. Schustera informovalo, práve včera poslali 10 ton tejto pochúťky do New Yorku.

12. september 2001

Prezident SR prijal predstaviteľov ĽS-HZDS R. Žiaka a I. Belohorskú

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predstaviteľov ĽS-HZDS Rudolfa Žiaka a poslankyňu NR SR Irenu Belohorskú. Hlavu štátu informovali o podporných krokoch svojej strany k integrácii Slovenskej republiky do európskych a transatlantických štruktúr. Zároveň Rudolfovi Schusterovi odovzdali otvorený list - výzvu HZDS občanom SR k podpore vstupu do NATO i k vytváraniu novej bezpečnejšej vízie pre 21. storočie, ktorá bola prijatá v Spišskej Novej Vsi v júli tohto roku. Spoločne odsúdili i utorkové teroristické akcie voči USA a vyslovili presvedčenie, že tieto hrozné skutky budú vyšetrené a páchatelia spravodlivo potrestaní.

11. september 2001

Vyhlásenie prezidenta SR k teroristickým útokom v USA

Prezident SR Rudolf Schuster so zdesením a hlbokým zármutkom prijal správy o teroristických útokoch a ich katastofálnych následkoch vo viacerých mestách USA. Tento akt násilia jednoznačne odsudzuje a vyjadruje hlbokú spoluúčasť prezidentovi USA Georgeovi Bushovi a všetkým občanom Spojených štátov amerických.

Prezident SR poslal telegram prezidentovi USA G. Bushovi:


Hlboko mnou otriasli tragické správy o teroristických útokoch na nevinných obyvateľov Vašej krajiny a ich katastrofálnych následkoch vo viacerých mestách.
Vo svojom mene, ako aj v mene všetkých občanov Slovenskej republiky Vám vyjadrujem hlbokú sústrasť, rovnako aj ľudu Spojených štátov amerických. Zároveň vyjadrujem moju úprimnú ľútosť príbuzným a známym postihnutých.
Verím, že tieto hrozné skutky budú vyšetrené a ich organizátori spravodlivo potrestaní. Som presvedčený, že takéto nehorázne teroristické činy v každej ich podobe musí odsúdiť celý demokratický svet.


Prezident SR na vojenskom cvičení Modrá línia 2001

Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na medzinárodnom veliteľsko-štábnom cvičení Modrá línia 2001 vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť, kde si prezrel ukážky bojovej streľby a bojovej techniky. Na záver navštívil Ústav špeciálneho zdravotníctva v Lešti.

10. september 2001

Rudolf Schuster na vernisáži prvej národnej výstavy Ukrajiny

Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na vernisáži výstavy "Ukrajina predstavuje: rok 2001", ktorú dnes otvorili vo výstavnom centre Incheba v Bratislave pri príležitosti 10. výročia nezávislosti Ukrajiny. Rudolf Schuster si so záujmom prezrel výstavu dokumentujúcu hospodársky, kultúrny a spoločenský rozvoj Ukrajiny za posledných desať rokov.

Prezident SR na počesť Pamätného dňa obetí holokaustu


Prezident SR Rudolf Schuster sa pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý si pripomíname 10. septembra, zúčastnil na viacerých podujatiach organizovaných Múzeom židovskej kultúry, Múzeom SNP v Banskej Bystrici v spolupráci s Nadáciou Smer. Popoludní Rudolf Schuster slávnostne odhalil pamätník Zmierenie od talianskeho sochára Prof. Del Negra v záhrade Prezidentského paláca. Pamiatku obetí holokaustu si prezident SR potom uctil položením venca k pamätníku v Bratislave na Rybnom námestí. Počas slávnostného večera v bratislavskom Primaciálnom paláci odovzdal Rudolf Schuster pamätné medaily a diplomy osobnostiam, ktorých ocenenie navrhla nezávislá komisia za ich aktivity súvisiace s problematikou boja proti rasovej nenávisti.

7. september 2001

Prezident SR v povodňami postihnutých oblastiach okresu Stará Ľubovňa

Na úvod návštevy východoslovenského regiónu prezident SR Rudolf Schuster navštívil gréckokatolícke biskupstvo v Prešove, kde sa stretol s biskupom Jánom Hirkom. Hovorili spolu o postavení cirkví na Slovensku. Potom pokračoval v návšteve povodňami postihnutých oblastí. Najprv si prezrel prvé miesto postihnuté júlovými povodňami, obec Sulín, ležiacu na hranici s Poľskom. Rudolf Schuster si vypočul názory občanov a obci na zmiernenie následkov povodní venoval 20 000 korún. Na Okresnom úrade v Starej Ľubovni potom privítali hlavu štátu predstavitelia mesta i okresu spolu s predsedom Krajského úradu v Prešove Jozefom Polačkom. Prezidenta SR informovali o priebehu povodní, ktoré spôsobili v okrese škody za 250 miliónov korún a v celom Prešovskom kraji za jednu miliardu korún. Rudolf Schuster zdôraznil, že bude na túto tému opäť hovoriť s predsedom vlády, aby sa vyčlenené finančné prostriedky čo najskôr dostali do postihnutých oblastí i vzhľadom na blížiacu sa zimu. R. Schuster potom navštívil rodinu Milana Šľachtovského, ktorý zahynul pri záchranných prácach v Jarabine, a venoval jej finančný dar. Na záver návštevy okresu Stará Ľubovňa si prezident SR prezrel dôsledky povodní v obci Mníšek nad Popradom, ktorej na zmiernenie následkov živelnej pohromy venoval rovnako 20 000 korún.

6. september 2001

Prezident SR na XI. Ekonomickom fóre v Krynici

Prezident SR Rudolf Schuster vystúpil s príhovorom na XI. Ekonomickom fóre v Krynici, ktoré dnes slávnostne otvorili za prítomnosti štyroch hláv štátov. K téme dnešného plenárneho zasadnutia " Zostane Európa rozdelená? Šance a vyzvania pre Európu na prahu tretieho tisícročia" vystúpili i prezidenti Poľskej republiky, Litovskej republiky i Moldavskej republiky, ktorí potom odpovedali na otázky účastníkov fóra reprezentujúcich politicko-hospodárske sféry krajín strednej a východnej Európy.

Pozdravný príhovor prezidenta SR Rudolfa Schustera:

Považujem za česť a osobitné potešenie byť prítomný tu, v malebnej Krynici, vzdialenej iba 12 kilometrov od severných hraníc Slovenska s Poľskom, susedom nášmu srdcu mimoriadne blízkym, na jednom z najvýznamnejších diskusných podujatí, akým sa stalo Hospodárske fórum Východného inštitútu. Toto diskusné fórum už od svojho vzniku pred 11 rokmi veľkou mierou prispieva k zlepšovaniu priateľských a na novom základe prebudovaných vzťahov medzi krajinami regiónu strednej a východnej Európy.
Krynické fórum, ktoré by sme mohli nazvať aj Davosom Východu, vstupuje do druhej desiatky rokov svojej misie s mimoriadne aktuálnou a v našom regióne všadeprítomnou témou. Je ňou - a zrejme aj nadlho zostane -projekt budúcej demokratickej, kooperujúcej a prosperujúcej Európy, pripravujúcej sa na historické rozšírenie o krajiny v minulosti oddelené železnou oponou.
Táto skutočnosť predurčuje a motivuje naše úsilie zaujať v integrovanej Európe nanajvýš dôstojné miesto. Veríme, že aj Slovensko - krajina zo samotného stredu Európy, sa stane súčasťou prvého rozšírenia Európskej únie smerom na východ. Vysoké tempo prístupových rokovaní posunulo otázku jeho budúceho začlenenia z roviny úvah a vízií do konkrétnej podoby každodennej intenzívnej prípravy na vstup, s dôrazom na zvládnutie spoločenských a hospodárskych reforiem.
Práve príklad Slovenska potvrdzuje, že politický a spoločenský konsenzus v otázke vstupu do Európskej únie, ktorý sa na Slovensku prejavuje dvojtretinovou podporou obyvateľstva, je hybnou silou vnútorných zmien. Tie spolu s elánom dobehnúť predchádzajúce zaostávanie spôsobili, že dnes je postavenie Slovenska na úrovni partnerov tzv. luxemburskej skupiny kandidátskych krajín.
Netajím sa tým, že Slovensko by si želalo vstúpiť do Európskej únie spoločne so svojimi susedmi - partnermi v rámci Višegrádskej spolupráce. Táto spolupráca prispieva k rozvoju našich dobrých susedských vzťahov a je pozitívne vnímaná doma i v zahraničí. Vytvára nielen atmosféru regionálnej európskej spolupatričnosti, ale je i dôležitým integračným prvkom.
Aj preto v spolupráci s prezidentmi susediacich krajín vzniklo niekoľko projektov cezhraničnej spolupráce, ktoré sa realizujú v gescii Kancelárie prezidenta. Vznik a spolupráca cezhraničných regiónov je historickým počinom pre budúcu "Európu regiónov", lebo ich existencia je základom pre úzku súdržnosť stredoeurópskeho regiónu a budúcu spoločnú integráciu do ekonomických, politických a bezpečnostných štruktúr. Tieto ciele - spoločné pre krajiny Višegrádskeho zoskupenia - tvoria dnes príspevok k všestrannému rozvoju Európy ako celku a k rozširovaniu zóny stability na celý kontinent.
V tejto súvislosti je však aj pre Slovensko, ktoré si želá na svojej východnej hranici partnera, nachádzajúceho sa v priestore stability a postupujúcej prosperity, aktuálnou otázka, či rozširovanie Únie o ďalšie krajiny Európy je potrebné včleniť alebo nie do vízie budúcnosti Európy.
Rovnako už v postavení horúceho kandidáta na členstvo v Európskej únii si kladieme naliehavé otázky, či sa má rozširovanie Únie obmedziť len na krajiny, ktoré je ľahké integrovať, alebo sa má Európa rozšíriť o všetky demokratické krajiny Európy.
Je nesporné, že otcovia - zakladatelia Európskeho spoločenstva vytvorili konštrukciu zjednotenej Európy nielen na princípe voľného obchodu, trhu a hospodárskej súťaže. Funkčný a na dohodnutých pravidlách založený Spoločný trh je súčasne platformou presadenia sa demokracie, stability a bezpečnosti.
Prihováram sa za to, aby tie krajiny z nášho kruhu, ktoré už majú potvrdenú budúcu európsku identitu, zachovali solidaritu voči susediacim krajinám, ktoré nie sú povolané stať sa v dohľadnom čase členmi Európskej únie. Našou úlohou pri preberaní zodpovednosti za pomoc menej favorizovaným regiónom východnej Európy v susedstve Ruskej federácie je pripraviť sa natoľko dobre na vlastnú integráciu do Únie, aby bolo možné pripraviť ďalšie historické rozširovanie v horizonte, ktorý bude pre tieto krajiny motivujúcim a prospešným.
V členských krajinách Európskej únie sa postupne rozbieha prvá fáza diskusie o budúcnosti rozšírenej Európy. V súlade s prísľubom Únie očakávame, že významným impulzom vyslanom decembrovým summitom Európskej rady v belgickom Laekene bude pozvanie dvanástich kandidátskych krajín prispieť do tejto diskusie vlastným hlasom.
Vyslovme teda želanie, aby nadchádzajúca etapa európskej budúcnosti bola úspešnejšia. Odkaz zakladateľov Spoločenstiev, ktorí spojili európske národy, a tým sa pričinili o nebývalú stabilitu, bezpečnosť a prosperitu jednej časti kontinentu, by mal viesť dnešných pokračovateľov v ich diele, aby integrácia zostávajúcej demokratickej Európy napredovala takpovediac "bez hraníc".
Vážení organizátori, vážení účastníci odbornej časti 11. Hospodárskeho fóra Krynica 2001, dovoľte mi na záver zaželať vášmu rokovaniu úspech.


Rokovanie prezidentov na úvod Ekonomického fóra v Krynici

Prezident SR Rudolf Schuster sa pred otvorením XI. Ekonomického fóra v poľskom meste Krynica stretol s prezidentmi Poľskej republiky Aleksandrom Kwasniewskim, Litovskej republiky Valdasom Adamkusom a Moldavskej republiky Vladimirom Voroninom na spoločnom rokovaní. Hlavy štátov sa navzájom oboznámili so situáciou vo svojich krajinách v kontexte myšlienky zjednocovania Európy ako aj rozvíjania nových vzťahov medzi krajinami regiónu strednej a východnej Európy.
Rudolf Schuster sa potom na bilaterálnom rokovaní stretol s poľským prezidentom A. Kwasniewskim. Hovorili najmä o podpore Poľska nášho vstupu do Severoatlantickej aliancie a dotkli sa aj otázok cezhraničnej spolupráce. Rudolf Schuster pozval posľkého prezidenta na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky.


5. september 2001

Prijatie generála sira Jacka Deverella

Prezident SR Rudolf Schuster prijal hlavného veliteľa spojených síl pre Severnú Európu generála sira Jacka Deverella, ktorý navštívil Slovensko ako jednu z kandidátskych krajín na vstup do NATO pred Pražským summitom NATO v roku 2002. Prezident SR zdôraznil, že Slovenská republika vníma ďalšie rozširovanie NATO ako kľúčový proces pre pokračovanie zjednocovania Európy a nevyhnutný krok k posilneniu bezpečnosti európskeho kontinentu. Rudolf Schuster vyjadril svoju nádej, že politika Otvorených dverí Aliancie na Summite v Prahe vyústi do procesu prijatia SR za člena NATO. Zároveň svojho hosťa informoval o skupine poslancov NR SR vytvorenej s cieľom rýchlej integrácie do NATO. Prezident SR Rudolf Schuster predstavil aj spoločný projekt vytvorenia česko - poľsko - slovenskej brigády, ktorá je príkladom kolektívnej obrany. Zároveň deklaroval snahu o permanentnú spoluprácu v rámci skupiny štátov V4, ktorá by prispela k upevneniu bezpečnosti v stredoeurópskom regióne.


4. september 2001

Prijatie ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster prijal dnes v Prezidentskom paláci ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana. Na stretnutí posúdili úroveň rozpracovanosti prístupových kapitol a prístupového procesu Slovenska do Európskej únie a do NATO. Aktualizovali program zahraničných ciest hlavy štátu a podporili vzájomnú koordináciu všetkých zahraničných ciest najvyšších ústavných činiteľov.
Eduard Kukan informoval prezidenta SR Rudolfa Schustera o pripravovanom stretnutí prezidentov stredoeurópskych krajín v Sofii.


Prijatie Petra Brňa u prezidenta SR Rudolfa Schustera

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster prijal dnes v Prezidentskom paláci štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR Petra Brňa. Na pracovnom stretnutí hovorili o dosiahnutých ekonomicko-hospodárskych výsledkoch počas oficiálnej návštevy hlavy štátu v krajinách Latinskej Ameriky v júli 2001. Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Brňo informoval Rudolfa Schustera o úrovni a stave rozpracovanosti konkrétnych obchodných dohôd a možnostiach nadviazania na doteraz vyvíjané podnikateľské aktivity v týchto krajinách. Peter Brňo zdôraznil, že Slovensko má záujem najmä na etablovaní strojárskych výrobkov na latinsko-americkom trhu.


3. september 2001

Prezident SR Rudolf Schuster slávnostne odovzdal štátne vyznamenania

Prezident SR Rudolf Schuster dnes odovzdal štátne vyznamenania Slovenskej republiky jedenástim osobnostiam, ktorým ich na návrh vlády SR udelil pri príležitosti 9. výročia schválenia Ústavy SR. Na slávnostnom akte boli prítomní predseda NR SR Jozef Migaš, predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, predseda Ústavného súdu SR Ján Mazák a ďalší hostia.
Štátne vyznamenanie obdržali:
Miroslav Cipár - Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za celoživotné dielo, ktorým sa významne zaslúžil o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti ilustrácií, maliarstva, grafiky, sochárstva a dizajnu.
Martin Hollý - Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za celoživotnú rozsiahlu filmovú a televíznu tvorbu, ktorou významne prispel k rozvoju filmového umenia na Slovensku v období 60.- 90. rokov.
Juraj Hraško - Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy vo vedeckej a pedagogickej činnosti a za celoživotný prínos pri utváraní nových štruktúr štátnej správy, zameranej na budovanie uceleného systému starostlivosti v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia.
Miroslav Kusý - Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ľudské práva a za významný prínos v oblasti školstva.
Štefan Šmelko - Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za celoživotnú vedeckú, odbornú, riadiacu a spoločenskú angažovanosť v prospech rozvoja lesného hospodárstva na Slovensku.
František Zvarík - Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za celoživotný výrazný vklad do dejín slovenského divadelníctva a kultúry.
Jozef Baláž - Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne významné zásluhy v známkovej tvorbe a šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
Jozef Košnár - Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne významný prínos v oblasti verejných financií a pri presadzovaní národno-štátnych záujmov Slovenska.
Martina Moravcová - Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne významné zásluhy v oblasti športu a šírenia dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.
Judita Mayerová - Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za mimoriadne dôležité miesto v umeleckom prekladateľstve, redakcii a lingvistike.
Elena Lacková - Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za mimoriadne významný prínos v oblasti rómskej literárnej tvorby na Slovensku.