Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Marec

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Archív správ mediálneho odboru > rok 2003


31. marec 2003

Prezident SR navštívil ženijný prápor v Michalovciach

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní v rámci pracovného výjazdu v Košickom samosprávnom kraji navštívil aj ženijný prápor v Michalovciach. Prezident SR sa zaujímal sa o priebežnú činnosť práporu ako aj o súčinnosť zložiek Ozbrojených síl Slovenskej republiky s policajnými zložkami pri ochrane štátnej hranice. Prezident SR si prezrel operačnú miestnosť útvaru, ukážku vojenskej techniky a ubytovacie priestory profesionálnych vojakov. Po návšteve ženijného práporu v Michalovciach odletel prezident Rudolf Schuster do Bratislavy.

Prezident SR navštívil budúcu Schengenskú hranicu

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster je dnes na pracovnom výjazde v Košickom kraji. Vo Vyšnom Nemeckom, v miestach budúcej Schengenskej hranice sa prezident SR zúčastnil na jej monitoringu v sprievode ministra vnútra Vladimíra Palka a prezidenta Policajného zboru SR Antona Kulicha. Vzhľadom na vývoj nežiadúcej migrácie venujú štáty Schengenskej dohody veľkú pozornosť problematike voľného pohybu osôb a ochrane štátnej hranice asociovanej krajiny. Prezident Rudolf Schuster vyzdvihol ochranu predmetnej hranice. Zároveň uviedol, že nastal čas na dokončenie projektov, ktoré súvisia s dobudovaním ochranného systému Schengenskej hranice. Súčasťou týchto projektov by malo byť aj vybudovanie školiaceho strediska pre budúcich členov EÚ – pre Maďarsko a Poľsko. Stredisko by malo vzniknúť na slovenskej strane a malo by slúžiť na vzájomnú výmenu skúseností. Súčasťou dnešného programu pracovného výjazdu prezidenta SR v Košickom kraji je účasť na služobnom aktíve s príslušníkmi Policajného zboru, odboru hraničnej a cudzineckej polície v Košickom a Prešovskom kraji.

28. marec 2003

Prezident SR na návšteve v Novej Bani

V rámci svojho výjazdu do okresu Žarnovica potom prezident SR navštívil Izomat a.s. v Novej Bani. Stretol sa s vedením firmy, ktorá sa zameriava najmä na výrobky z taveného čadiča, čadičovej plste a minerálnej vlny a prezrel si aj niektoré prevádzky. Ako predstavitelia firmy hlavu štátu informovali, v oblasti predaja má Izomat približne 60-percentný podiel na slovenskom trhu, pričom 75 percent produkcie tvorí export do takmer celej Európy, Severnej Ameriky, krajín Blízkeho východu a Ázie. Na stretnutí s predstaviteľmi štátnej správy a samosprávy, ako aj zástupcami podnikateľskej sféry hovorili o prebiehajúcej reforme verejnej správy a problémoch s tým súvisiacich. Rudolf Schuster na prítomných predstaviteľov apeloval, aby vplývali na občanov, aby sa v čo najväčšom počte zúčastnili na májovom referende o našom vstupe do Európskej únie. Účastníci stretnutia sa zhodli na potrebe vybudovať južný ťah rýchlostnej komunikácie, ktorá by bola stimulom pre rozvoj regiónu. Prezident SR prisľúbil, že sa bude angažovať, aby sa na tento účel získali peniaze z Európskej únie určené na regionálny rozvoj.

Prezident SR v Žarnovici blahoželal učiteľom k ich sviatku

Prezident SR Rudolf Schuster je dnes na pracovnej návšteve v okrese Žarnovica. Na Mestskom úrade v Žarnovici hlavu štátu privítali primátor Juraj Schwarz a predstavitelia okresu, Krajského úradu a VÚC. Na stretnutí s primátorom, poslancami ako aj riaditeľmi podnikov pôsobiacich v meste a učiteľmi potom hovorili o problémoch mesta a okresu, v ktorom je v súčasnosti 27-percentná nezamestnanosť, ale aj o perspektívach Slovenska v súvislosti s našim vstupom do Európskej únie. Rudolf Schuster sa potom presunul do Novej Bane, kde ako prvé navštívil miestne gymnázium. Pri príležitosti dnešného Dňa učiteľov prezident SR zablahoželal prítomným pedagógom, z ktorých každému symbolicky odovzdal jednu ružu a zároveň aj všetkým učiteľom na Slovensku.
Rudolf Schuster vo svojom blahoželaní konštatuje:
„ Dovoľte, aby som vyjadril úctu Vašej náročnej a zodpovednej práci, v rámci ktorej nielenže odovzdávate každý deň svojim žiakom a študentom potrebné vedomosti, ale odovzdávate im aj kus samého seba a podieľate sa tak na formovaní ich osobností. Ľúto mi je, že Vaše povolanie, ktoré je náročné aj po psychickej stránke, nie je v našej spoločnosti dostatočne ocenené. Napriek tomu dosahujete vynikajúce výsledky. Dôkazom sú mnohí žiaci a študenti, ktorí sa bez problémov uplatňujú na kvalitných zahraničných školách.
Dovoľte mi, aby som Vám úprimne poďakoval za všetko, čo v rámci svojej profesie robíte pre mladých ľudí tejto krajiny.
Želám Vám veľa zdravia, šťastia a úspechov vo vašej náročnej , ale i nádhernej a zmysluplnej práci“.


25. marec 2003

Prezident SR prijal delegáciu Európskej konfederácie polície

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní prijal delegáciu Európskej konfederácie polície - EuroCOP. Medzinárodná organizácia policajtov vznikla v roku 2002 zlúčením dvoch najväčších európskych policajných centrál. Predstavitelia EuroCOP informovali prezidenta SR o základných princípoch činnosti medzinárodnej organizácie, ktorej členmi sa môžu stať iba odborové organizácie policajtov demokratických a právnych štátov.

Prezident SR vrátil NR SR zákon o zdravotnej starostlivosti

Prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky vrátil Národnej rade Slovenskej republiky zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 277/1994 Z. z. o zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster oceňuje prístup ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca pri prerokúvaní zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 277/1994 Z. z. o zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v Národnej rade Slovenskej republiky. Váži si najmä jeho úsilie pri odstraňovaní pochybností o súlade vládneho návrhu zákona s Ústavou Slovenskej republiky a pri snahe o zmiernenie dopadov zavedenia platieb za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti na občanov.
Napriek tomu prezident Slovenskej republiky nepodpísal tento zákon, ktorý by mal nadobudnúť účinnosť v čase dopadov reštrikcií z konca minulého roka na všetkých občanov Slovenskej republiky. Ide najmä o dereguláciu cien energií a zvýšenia dane z pridanej hodnoty z 10 percent na 14 pri mnohých tovaroch a službách. Zároveň s účinnosťou novely zákona o sociálnej pomoci dochádza k zníženiu sumy, do ktorej sa dopĺňa príjem občana, ktorý je v hmotnej núdzi dávkou sociálnej pomoci, ako aj k niektorým reštrikciám vo vzťahu k občanom s ťažkým zdravotným postihnutím.
V tejto zlej sociálnej situácii, najmä u rodín s nezaopatrenými deťmi a nepracujúcich dôchodcov, by sa s účinnosťou od 1. apríla 2003 zavádzali platby za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti:
a) 50 Sk za služby spojené s poskytovaním ústavnej zdravotnej starostlivosti,
b) 20 Sk, ak osoba navštívi ústavnú pohotovostnú službu,
c) 20 Sk za každú návštevu v ambulancii pri poskytovaní primárnej zdravotnej starostlivosti a sekundárnej zdravotnej starostlivosti,
d) za dopravu 2 Sk za jeden kilometer jazdy alebo 1 Sk za jeden km jazdy, ak ide občan s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý nie je odkázaný na individuálnu dopravu,
e) 20 Sk za vydanie liekov, dietetických potravín a zdravotných pomôcok predpísaných na jednom lekárskom predpise alebo lekárskom preukaze.
Okruh občanov, ktorí by mali byť oslobodení od povinnosti uhradiť tieto platby nie je podľa prezidenta SR dostatočný. Tieto platby by sa zavádzali v čase, keď podiel občanov v hmotnej núdzi na celkovom počte obyvateľov dosiahol takmer 12% (11,72%).
Chýba tiež splnomocňovacie ustanovenie pre Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na vydanie vykonávacieho predpisu, v ktorom by sa upravili podrobnosti o platbách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ale aj podrobnosti o úhradách nákladov na zdravotné výkony.
Novelu zákona je okrem toho nutné dať do súladu s Dohovorom o právach dieťaťa, ktorým je Slovenská republika viazaná.
To sú hlavné dôvody, ktoré viedli prezidenta Slovenskej republiky k vráteniu zákona Národnej rade Slovenskej republiky na opätovné prorokovanie.


Prezident SR prijal Alicu Barak-Resslerovú

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes dopoludnia prijal Alicu Barak-Resslerovú. Psychololgička slovenského pôvodu, žijúca v Izraeli venovala prezidentovi SR autobiografickú knihu s názvom „Krič, dievčatko krič!“. Autorka v knihe opisuje dramatický príbeh rodiny, ktorá počas druhej svetovej vojny podstúpila mnohé riziká, aby sa zachránila pred holokaustom. Príbeh je zvláštny tým, že opisuje obetavosť kresťanských spoluobčanov, vrátane kňaza v obci neďaleko Nitry, ktorý spojil v nebezpečenstve aj obyvateľov obce v pomoci prenasledovanej rodine tak, že zachránili ich životy.
Popoludní sa prezident Rudolf Schuster zúčastní na slávnostnom odovzdávaní vyznamenaní „Spravodliví medzi národmi“, ktoré každoročne udeľuje štát Izrael a múzeum Jad Vašem.


24. marec 2003

Prezident SR sa zúčastnil na spomienkovom podujatí

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster s manželkou sa dnes podvečer zúčastnil na spomienkovom podujatí pri príležitosti 10. výročia inaugurácie prvého prezidenta Slovenskej republiky. V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave sa v rámci slávnosti konala aj prezentácia knihy „Nový štát a jeho prvý muž."

Prezident SR prijal ministra obrany Ivana Šimka

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal ministra obrany Ivana Šimka. Minister informoval prezidenta SR o popoludňajšom telefonickom rozhovore s veliteľom slovenskej protichemickej jednotky v Iraku. Zaujímal sa o aktuálny stav v krízovej oblasti. Veliteľ potvrdil tri vojenské poplachy, ktoré boli vyhlásené počas predchádzajúcej noci. Slovenskí príslušníci protichemickej jednotky sa nachádzajú stále na území Kuvajtu a doposiaľ neboli nútení k zásahu. Vykonávajú iba preventívne kontrolné merania. Prezident Rudolf Schuster a minister obrany hovorili spolu aj o plnení harmonogramu úloh orientovaných na prijatie Ozbrojených síl Slovenskej republiky do NATO ako aj o plnení hlavných úloh reformy Ozbrojených síl SR. Predmetom rozhovoru bola aj problematika stavu a výcviku vojsk, stavu a bojaschopnosti rozhodujúcich druhov pozemnej a leteckej techniky, otázky vzniknutých mimoriadnych udalostí a opatrenia na zlepšenie stavu a odstránenie následkov týchto mimoriadnych udalostí. Minister obrany informoval prezidenta SR aj o výsledkoch medzinárodných rokovaní, ktoré sa vzťahujú k ratifikačnému procesu Slovenskej republiky a NATO.

Prezident SR prijal ministra obrany Ivana Šimka

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal ministra obrany Ivana Šimka. Minister informoval prezidenta SR o popoludňajšom telefonickom rozhovore s veliteľom slovenskej protichemickej jednotky v Iraku. Zaujímal sa o aktuálny stav v krízovej oblasti. Veliteľ potvrdil tri vojenské poplachy, ktoré boli vyhlásené počas predchádzajúcej noci. Slovenskí príslušníci protichemickej jednotky sa nachádzajú stále na území Kuvajtu a doposiaľ neboli nútení k zásahu. Vykonávajú iba preventívne kontrolné merania. Prezident Rudolf Schuster a minister obrany hovorili spolu aj o plnení harmonogramu úloh orientovaných na prijatie Ozbrojených síl Slovenskej republiky do NATO ako aj o plnení hlavných úloh reformy Ozbrojených síl SR. Predmetom rozhovoru bola aj problematika stavu a výcviku vojsk, stavu a bojaschopnosti rozhodujúcich druhov pozemnej a leteckej techniky, otázky vzniknutých mimoriadnych udalostí a opatrenia na zlepšenie stavu a odstránenie následkov týchto mimoriadnych udalostí. Minister obrany informoval prezidenta SR aj o výsledkoch medzinárodných rokovaní, ktoré sa vzťahujú k ratifikačnému procesu Slovenskej republiky a NATO.

Prezident SR sa zúčastnil na recepcii

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes napoludnie zúčastnil na slávnostnej recepcii pri príležitosti štátneho sviatku Helénskej republiky, predsedajúcej krajiny Európskej únie.

Prezident SR podpísal zákon

Prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) podpísal zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 553/2002 Z. z. o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939 – 1989 a o založení Ústavu pamäti národa a o doplnení niektorých zákonov (zákon o pamäti národa).

21. marec 2003

Prezident SR prijal holandského priaznivca umenia

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal holandského podnikateľa Garardusa Hendrika Meulensteena. Hoci podniká v oblasti elektrotechniky, na Slovensku je známy predovšetkým ako podporovateľa umenia. Pán Meulensteen finančne prispel na výstavbu Galérie Žltý dom v Poprade a financoval z vlastných zdrojov takmer všetky náklady na výstavbu múzea moderného umenia Danubiana v Čunove. Slovenská republika tak získala veľkorysý dar, vďaka ktorému môžu slovenskí výtvarníci prezentovať svoje diela v moderných expozičných priestoroch. Prezident Rudolf Schuster vyjadril úctu a uznanie holandskému priaznivcovi Slovenska a slovenského umenia. Garardusovi Hendrikovi Meulensteenovi Rudolf Schuster zároveň udelil Medailu prezidenta Slovenskej republiky.

Prezident SR prijal riaditeľa STV

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal riaditeľa STV Richarda Rybníčka. Informoval ho o aktuálnej situácii v STV. Predmetom rozhovoru boli aj systémové zmeny, ktorými hodlá nový manažment STV zmeniť fungovanie
verejnoprávnej televízie tak, aby nebola mediálnym ani finančným bremenom štátu a plnila poslanie, ktoré jej vyplýva zo zákona.


Prezident SR prijal riaditeľa Medzinárodného višegrádskeho fondu

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal riaditeľa Medzinárodného višegrádskeho fondu Urbana Rusnáka. Hovorili spolu do doterajších iniciatívach V4 so zameraním na ich prínos pre Slovenskú republiku. Predmetom rozhovoru boli realizované projekty, ktoré fond podporil, ako aj o perspektívy fondu po vstupe krajín V4 do Európskej únie.

20. marec 2003

Spoločné vyhlásenie prezidenta SR Rudolfa Schustera, predsedu NR SR Pavla Hrušovského a premiéra Mikuláša Dzurindu

V mene našom i v mene občanov Slovenskej republiky ľutujeme, že sa nepodarilo využiť šance na mierové riešenie situácie v Iraku. Zároveň si uvedomujeme akou hrozbou pre svetovú bezpečnosť bol a ešte stále je režim Saddáma Husajna. Preto jeho odzbrojenie považujeme za nevyhnutné.
Veríme, že vojenské operácie budú rýchle, účinné a obete na ľudských životoch čo najmenšie. Zároveň so všetkou zodpovednosťou robíme kroky, ktoré minimalizujú potencionálne riziká vyplývajúce z tohto ozbrojeného konfliktu pre Slovenskú republiku.
Spolu s občanmi sme mysľami aj s príslušníkmi Jednotky radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Sme presvedčení, že pri plnení svojho humanitárneho poslania budú platnými členmi medzinárodného spoločenstva a všetkým želáme skorý návrat.


Vyhlásenie prezidenta republiky Rudolfa Schustera k situácii v Iraku

V dejinách národov a štátov sú chvíle, ktoré si vyžadujú prijať neľahké rozhodnutia a zaujať odvážne postoje. Aj keď si to nik z nás neželal, taká chvíľa opäť nastala. Slovenská republika, ako budúci člen Severoatlantickej aliancie, sa pridala k ozbrojenej operácii medzinárodného spoločenstva proti Iraku. Povolili sme prelety lietadiel ponad naše územie, železničné presuny techniky i vojska a Jednotka radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Ozbrojených síl Slovenskej republiky je pripravená zapojiť sa do humanitárnych operácií. Týmto rozhodnutím sa plne hlásime k našim predchádzajúcim krokom, ktoré sme v súvislosti s teroristickými útokmi z 11. septembra 2001 už prijali.
Slovenská republika nemôže konať inak, než poskytnúť nevyhnutnú podporu i praktickú pomoc aj pri silovom riešení situácie v Iraku. Saddám Husajn nevyužil niekoľko príležitostí, ktoré ponúkali mierové riešenie situácie. Poslednou takouto možnosťou bola rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN číslo 1441, jednohlasne prijatá 8. novembra 2002. Prístup irackého režimu však opäť nebol jednoznačný, uplatňoval svoju osvedčenú taktiku, ktorou sa už 12 rokov pohráva s medzinárodným spoločenstvom, systematicky ho zavádza a klame, diktuje mu vlastné interpretácie i podmienky prímeria.
Ozbrojený zásah proti Iraku nie je namierený proti irackému ľudu, jeho cieľom nie je zničenie či ovládnutie krajiny. Nie je to ani ozbrojená operácia proti Arabom, moslimom či islamu. Je to vojna proti irackému režimu s cieľom odzbrojiť ho, zbaviť jeho trpiaci ľud neznesiteľnej tyranie a umožniť krajine, aby opäť zaujala svoje dôstojné miesto v medzinárodnom spoločenstve.
Slovenská republika, vedomá si svojej zodpovednosti, bude spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom aj po ukončení vojenských operácií a to tak, aby sa ľud Iraku mohol v budúcnosti tešiť z mieru, bezpečnosti, slobody, demokracie i prosperity.


18. marec 2003

Prezident SR prijal predsedu Európskej akadémie vied a umení

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predsedu Európskej akadémie vied a umení Felixa Ungera. Profesor Unger Rudolfa Schustera ako prorektora tejto inštitúcie informoval o najnovších aktivitách akadémie, ako aj o charte tolerancie, ktorú vypracovali v snahe o interdisciplinárnosť a nadnárodnosť. Všetkým osobnostiam verejného života v nej pripomínajú ich povinnosť uplatňovať toleranciu ako spoločenskú hodnotu. Felix Unger zároveň tlmočil prezidentovi SR záujem tejto inštitúcie pôsobiť v budúcnosti aj na Slovensku.

Prezident SR navrhuje cvičenie súčinnosti krízového manažmentu

Vzhľadom na súčasnú medzinárodnú situáciu a na skutočnosť, že v posledných mesiacoch došlo k veľkým zmenám na rozhodujúcich funkciách v orgánoch krízového riadenia, treba podľa prezidenta SR Rudolfa Schustera v čo najkratšom čase preveriť súčinnosť a akcieschopnosť zložiek zameraných na ochranu obyvateľstva a majetku v krízových situáciách. V liste predsedovi vlády Mikulášovi Dzurindovi Rudolf Schuster navrhuje čo najskôr vykonať praktické cvičenie súčinnosti krízového manažmentu i jednotlivých zložiek krízového riadenia – Ozbrojených síl SR, ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov a záchranných služieb SR – pri vzniku krízových situácií, spôsobu ich riešenia a odstraňovaní ich následkov. Cieľom a obsahom precvičenia by malo byť upresnenie úloh a koordinovanie činnosti orgánov štátnej správy, orgánov územnej samosprávy a ďalších zložiek.

Prezident Českej republiky je na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky

Prezident Českej republiky Václav Klaus začal svoju prvú zahraničnú návštevu od nástupu do funkcie oficiálnou návštevou Slovenskej republiky. Návšteva sa uskutočňuje na pozvanie prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera. Po oficiálnom prijatí na nádvorí Prezidentského paláca zasadil český prezident strom priateľstva v Aleji prezidentov v záhrade Prezidentského paláca. Po skončení rozšíreného rokovania sa konala tlačová konferencia oboch prezidentov. Prezident Rudofl Schuster zablahoželal českému partnerovi k zvoleniu do funkcie a konštatoval doterajšiu kvalitu obojstrannej spolupráce republík, ktorú treba naďalej zdokonaľovať. Na margo vstupu oboch krajín do EÚ vyjadril prezident SR záujem o spoločný vstup oboch štátov do tohto európskeho spoločenstva. V otázke vstupu do NATO prezident SR vyjadril vieru v úspešné ukončenie prístupových rokovaní SR. V oblasti spolupráce ozbrojených síl oboch republík prezident Rudolf Schuster vyslovil podporu tejto spolupráce aj v oblasti spoločnej ochrany vzdušného priestoru. Na tému irackej krízy prezident Rudolf Schuster tlmočil Václavovi Klausovi jednotný postoj NR SR, vlády SR aj svoj postoj prezidenta k tejto otázke. Pri rozhovore zarezonovala aj otázka zvýšeného pohybu rómskych rodín do Českej republiky. Prezident Rudofl Schuster sa vyslovil za vyhodnotenie tohto javu, ktorý keď sa ukáže ako relevantný, bude predmetom následných opatrení. Na záver stretnutia s Václavom Klausom mu prezident SR zaželal mnoho úspechov a pozval ho na jarnú lyžovačku na Slovensko.

Prezident SR poslal list predsedovi vlády

V súvislosti s havarijnou situáciou, ktorú spôsobilo zrútenie oporného múru na Trenčianskom hrade a kde hrozí ďalšie zrútenie poškodeného múru oslovil prezident SR Rudolf Schuster listom predsedu vlády Mikuláša Dzurindu. Vyzval ho, aby sa vláda zaoberala havarijnou situáciou a pomohla ju riešiť finančným príspevkom pre Vyšší územný celok tak, aby sa ľudia, ktorí museli byť vysťahovaní mohli čo najskôr vrátiť do svojich príbytkov.
Rudolf Schuster predsedu vlády informoval o rokovaní krízového štábu na ktoré prizval aj nezávislých statikov z Technickej univerzity v Bratislave. Vyplynulo z neho, že so zabezpečovacími prácami treba začať ihneď a čo najskôr definitívne rozhodnúť o tom, či zvyšná časť múru zostane, alebo sa bude asanovať, prípadne rekonštruovať.


Prezident SR telefonoval s poľským prezidentom o Iraku

Prezident SR Rudolf Schuster dnes s prezidentom Poľskej republiky Alexandrom Kwasniewskym telefonicky konzultovali postoje oboch hláv štátov ku kríze v Iraku. Obaja štátnici konštatovali, že Saddám Husajn nevyužil všetky možnosti, ktoré mu poskytovala rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN číslo 1441, jednohlasne prijatá 8. novembra 2002. Ozbrojený zásah proti režimu Saddáma Husajna obaja považujú za krajné riešenie, ktoré je medzinárodné spoločenstvo pripravené využiť až po vyčerpaní všetkých možností mierového riešenia situácie.

17. marec 2003

Prezident SR prijal veľvyslanca USA

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal veľvyslanca USA na Slovensku Ronalda Weisera. Stretnutie sa uskutočnilo na vlastnú žiadosť veľvyslanca a rozhovor sa konal medzi štyrmi očami.

Prezident Rudolf Schuster prijal občanov v košickom regionálnom pracovisku

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes dopoludnia prijal občanov v regionálnom pracovisku Kancelárie prezidenta SR v Košiciach. Prijatí občania boli zástupcovia klientov poškodených nebankovými inštitúciami. Prezident Rudolf Schuster zastáva názor, že títo klienti by mali byť čiastočne odškodnení, pretože nebankové inštitúcie vznikli a pôsobili v našom podnikateľskom prostredí s vedomím vlády SR.

14. marec 2003

Prezident SR sa v Košiciach stretol s predstaviteľmi štátnej správy a samosprávy

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes popoludní v Košiciach stretol s predstaviteľmi štátnej správy a samosprávy. Ide o predstaviteľov, ktorí majú široké možnosti sprostredkovania informácií k občanom. Prezident Rudolf Schuster na nich preto apeloval, aby na úrovni prijateľnej a zrozumiteľnej pre všetkých občanov tlmočili informácie o vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie. Vyzval krajských predstaviteľov, aby podporili referendum o našom vstupe do EÚ ako aj účasť obyvateľstva na tomto referende. V tejto súvislosti rok 2003 predstavuje výzvu, pretože treba plniť záväzky, ktoré Slovenská republika prijala v rámci Asociačnej dohody. Rudolf Schuster sa tiež zaujímal o priebeh reformy verejnej správy v kraji. Zástupcovia štátnej správy a samosprávy hlavu štátu informovali o aktuálnych problémoch, ku ktorým patrí najmä nedostatočné financovanie nových kompetencií obecných úradov.

Prezident SR na slávnostnom zhromaždení k 10. výročiu Ústavného súdu

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes dopoludnia zúčastnil na slávnostnom zhromaždení k 10. výročiu Ústavného súdu. Slávnostné zhromaždenie sa konalo v budove Štátneho divadla v Košiciach aj s účasťou najvyšších ústavných činiteľov, predsedu Ústavného súdu Jána Mazáka, predstaviteľov verejnej správy, samosprávy, súčasných i bývalých sudcov Ústavného súdu a ďalších osobností. Prezident Rudolf Schuster vo svojom príhovore ocenil judikatúru Ústavného súdu. Zvlášť pripomenul prvé funkčné obdobie Ústavného súdu v rokoch 1993 – 2000 a ocenil zásluhy prvého predsedu Ústavného súdu Milana Čiča pri tvorbe a rozvoji slovenského ústavného súdnictva. Prezident Rudolf Schuster zároveň vyslovil presvedčenie, že v budúcnosti bude Ústavný súd rozhodovať tak, aby nemohol padnúť ani tieň podozrenia, že bol pod vplyvom politických strán alebo ekonomických záujmových skupín.

13. marec 2003

Prezident SR sa zaujíma o osud zrútených hradieb Trenčianskeho hradu

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes popoludní osobne zúčastnil na zasadnutí krízového štábu v Trenčíne. Štáb sa zoberal situáciou, ktorá vznikla po zrútení časti hradieb Trenčianskeho hradu. Zainteresovaní odborníci riešili problém nielen statického, ale aj finančného zabezpečenia hradieb národnej kultúrnej pamiatky. Na rokovaní bol prítomný predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Štefan Štefanec, riaditeľ úradu Pavol Krištof, zástupcovia v odbore statiky a geotechniky bratislavskej STU a ďalší členovia krízového štábu. Prezident Rudolf Schuster sa oboznámil so stanoviskami odborníkov, ktoré navrhujú na odstránenie následkov narušenej statiky hradného opevnenia. Prezident Rudolf Schuster očakáva vypracovanie odborných posudkov a návrhov pri likvidácii vzniknutých škôd po zrútení časti hradieb. Tieto expertízy by mali obsahovať aj spôsob budúceho zaistenia bezpečnosti v priestoroch Trenčianskeho hradu aj v podhradí. Potom sa bude prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster osobne angažovať pri získavaní finančných prostriedkov na pokrytie nákladov, ktoré vzniknú so záchranou unikátnej historickej pamiatky Slovenska.

Prezident Rudolf Schuster sa zúčastnil na zasadnutí Ministerskej rady vlády SR

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes dopoludnia na Úrade vlády SR zúčastnil na zasadnutí Ministerskej rady vlády SR pre európsku integráciu. Na zasadnutí bol prítomný aj veľvyslanec Európskej komisie v Slovenskej republike Eric van der Linden. V súvislosti s jedným z prerokúvaných bodov – predreferendovej kampani o vstupe SR do EÚ prezident Rudolf Schuster zdôraznil požiadavku intenzívnejšej komunikácie s občanmi. Vyslovil potrebu aktívneho kontaktu predstaviteľov samosprávy, štátnej správy, pozitívne známych osobností s občanmi v záujme presvedčivých argumentov v prospech vstupu Slovenskej republiky do EÚ. Vo vzťahu k ďalšiemu prerokúvanému bodu – čerpaní predvstupových fondov EÚ pre Slovenskú republiku prezident Rudolf Schuster zdôraznil naliehavosť prípravy kvalitne spracovaných a prekladaných projektov. Spolu s podpredsedom vlády Pálom Csákym bude iniciovať vznik expertnej skupiny. Jej cieľom bude informovať potenciálnych predkladateľov projektov o všetkých podstatných atribútoch projektov tak, aby spĺňali kritériá požadované Európskou úniou.

Prezident Slovenskej republiky prijal predsedu Spolkového snemu Bavorska

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal predsedu Spolkového snemu Bavorska Johanna Bőhma. Prezident Rudolf Schuster ocenil vysoký podiel Bavorska na dynamickej spolupráci so Slovenskou republikou, ktorá je pripravená prehĺbiť ju aj vďaka integračnej perspektíve Slovenska. Hovorili spolu o význame, ktorý prikladá Bavorsko aj Slovenská republika európskej integrácii. Predmetom rozhovoru boli aj pozitívne ekonomické aktivity bavorských investorov na Slovensku, ako aj sľubne sa rozvíjajúce kultúrne kontakty.

Prezident Rudolf Schuster sa podpísal do kondolenčnej listiny

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes dopoludnia na zastupiteľskom úrade Srbska a Čiernej hory v Bratislave podpísal do kondolenčnej listiny, čím vyjadril sústrasť nad úmrtím srbského premiéra Zorana Djindjiča.

Prezident SR inicioval zasadnutie krízového štábu v Trenčíne

Prezident Rudolf Schuster inicioval stretnutie členov krízového štábu Trenčianskeho vyššieho územného celku. Štáb sa bude dnes popoludní v Trenčíne zaoberať situáciou vzniknutou po zrútení časti opevnenia Trenčianskeho hradu. Zasadnutie krízového štábu sa uskutoční aj s účasťou prezidenta SR Rudolfa Schustera, ministra kultúry SR Rudolfa Chmela a odborníkov v odbore statiky.

12. marec 2003

Prezident Rudolf Schuster na akademickej pôde

Prezident Rudolf Schuster dnes v rámci pracovného výjazdu v Trenčianskom kraji navštívil aj Fakultu priemyselných technológií Trenčianskej univerzity v Púchove. Na stretnutí s akademickým senátom sa zaujímal o profil fakulty. S uznaním sa vyslovil nad úspešne budovanou orientáciou fakulty na strojárske, gumárenské, sklárske a textilné technológie, ktoré prevažujú v priemyselných spoločnostiach v regióne. Stretol sa aj so študentmi fakulty. Zaujímal sa o ich budúce uplatnenie, ktorému veľké priemyselné podniky trenčianskeho regiónu vychádzajú v ústrety a navštívil aj akciovú spoločnosť Matador,a.s. a Matador Continental

Prezident Rudolf Schuster poslal sústrastný telegram

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster poslal sústrastný telegram prezidentovi Srbska a Čiernej Hory Svetozarovi Marovičovi v súvislosti s atentátom, ktorého obeťou sa stal premiér Srbska Zoran Djindjič. Prezident Rudolf Schuster v telegrame vyjadril srbskému ľudu i pozostalým úprimnú sústrasť.

Prezident SR Rudolf Schuster navštívil Veliteľstvo pozemných síl a Veliteľstvo síl výcviku a podpory Ozbrojených síl SR v Trenčíne

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster absolvoval dnes pracovnú návštevu na Veliteľstvách pozemných síl a síl výcviku a podpory Ozbrojených síl Slovenskej republiky v Trenčíne.
V úvode informoval náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučík Milan Cerovský prezidenta SR o situácii v ozbrojených silách, prebiehajúcej reforme a o prijatých preventívnych opatreniach v boji proti terorizmu.
Rudolf Schuster prijal doklady veliteľa pozemných síl OS SR generálmajora Otu Nečasa a veliteľa Veliteľstva síl výcviku a podpory OS SR brigádneho generála Milana Maxima o splnení úloh vo výcvikovom roku 2002, ako aj o plnení úloh Dlhodobého plánu štruktúry a rozvoja Ozbrojených síl SR – MODEL 2010 stanovený pre tieto operačné stupne velenia na rok 2003.
V ďalšej časti stretnutia sa prezident SR zaujímal o operačnú pripravenosť veliteľstiev riadiť a veliť vojskám po ich reorganizácii, priebeh profesionalizácie pozemných síl , oboznámil sa aj s vplyvom na vycvičenosť našich jednotiek, ktorý má ich účasť v zahraničných misiách, o plnenie partnerských cieľov so zameraním na modernizáciu techniky a výzbroja, o podmienky pre výcvik vojsk, o starostlivosť o vojakov v ubytovaní, stravovaní i o to, aký je súčasný zdravotný stav vojakov v súvislosti s chrípkovou epidémiou.
V závere pracovnej návštevy prezident SR besedoval s hlavnými funkcionármi oboch veliteľstiev.


11. marec 2003

Rozhodnutie prezidenta Slovenskej republiky vo veciach žiadostí o milosť z 11. marca 2003

Prezident Slovenskej republiky posudzoval 50 žiadostí o milosť, z ktorých v jednom prípade udelil milosť, v ďalších prípadoch nezistil dôvody na jej udelenie.

Milosť udelil:

A. B., mužovi, ktorý bol odsúdený pre trestný čin ublíženia na zdraví podľa § 224 ods. 1 Trestného zákona na trest odňatia slobody vo výmere 10 mesiacov, ktorého výkon bol podmienečne odložený na skúšobnú dobu 2 roky. Súčasne mu bol uložený aj trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá akéhokoľvek druhu na dobu 2 roky.

Podstata skutku spočívala v tom, že svojím motorovým vozidlom prechádzal z pravého jazdného pruhu vozovky do ľavého pomerne nízkou rýchlosťou, čím vytvoril kritickú nehodovú situáciu pre vozidlo idúce v ľavom jazdnom pruhu podstatne vyššou rýchlosťou, ktoré potom narazilo do zadnej časti jeho vozidla. Na druhej strane ale, ako vyplýva zo znaleckého posudku, je možné pripustiť skutočnosť, že ak by vodič druhého motorového vozidla v okamihu, keď vozidlo idúce pred ním prechádzalo do ľavého jazdného pruhu začal brzdiť, k zrážke s týmto vozidlom by pravdepodobne nedošlo.

Na následok dopravnej nehody zomrela manželka odsúdeného a syn utrpel zranenia.

V žiadosti o milosť odsúdený uvádza, že okrem straty manželky, mu hrozí aj strata zamestnania, keďže k výkonu svojho povolania potrebuje každodenne motorové vozidlo. Sám pri dopravnej nehode utrpel otras mozgu, nepamätal si okolnosti prípadu a preto nevedel dokázať svoju nevinu. Vodičské oprávnenie vlastní od roku 1970 a až do posudzovaného prípadu nezapríčinil vážnejší priestupok v doprave. Zostal sám so synom a strata zamestnania by bola pre nich ďalšou tragédiou.

Minister spravodlivosti, vzhľadom na nenapraviteľný následok – smrť spolujazdkyne, neodporučil udelenie milosti.

Prezident Slovenskej republiky pri rozhodovaní o žiadosti o milosť zohľadnil okrem dôvodov uvádzaných odsúdeným skutočnosť, že podľa znaleckého posudku išlo o špecifický charakter dopravnej nehody, na strane odsúdeného bez požitia alkoholu. Odsúdený je zamestnávateľom, u ktorého pracuje nepretržite od roku 1988, ako aj z miesta bydliska, hodnotený veľmi kladne. Vzhľadom aj na rodinné pomery, odpustil odsúdenému podmienečne odložený trest odňatia slobody a zvyšok trestu zákazu činnosti vedenia motorových vozidiel.

Prezident Rudolf Schuster prijal riaditeľa SIS

Dnes v popoludňajších hodinách navštívil prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera riaditeľ SIS Vladimír Mitro a informoval ho o tom, že požiadal vládu SR, aby ho uvoľnila z funkcie. Pán prezident vypočul riaditeľa SIS Vladimíra Mitra a rozhodnutie vlády bude akceptovať.

Prezident SR prijal nemeckého ministra zahraničných vecí

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes dopoludnia prijal ministra zahraničných vecí Spolkovej republiky Nemecko Joschku Fischera. Informoval prezidenta Schustera o rokovaní Bezpečnostnej rady OSN. Metaforicky sa vyjadril o tom, aké je ťažké v prípade stavby mosta z dvoch strán stretnutie týchto aktérov. Za jednu stranu tohto mosta označil inšpektorov OSN a za druhú stranu označil vojenskú silu. Vyjadril presvedčenie o možnom kompromise a dohode, ku ktorej je ešte možné v prípade irackej krízy dospieť koncom budúceho týždňa. Hovorili spolu aj o rozdielnych stanoviskách SR a SRN v tejto otázke. Prezident Rudolf Schuster vníma iný postoj SRN ako „žltú kartu“ zo strany tzv. starej Európy. Joschka Fischer uviedol, že aj v zjednotenej Európe budú existovať rozdielne stanoviská, pričom mechanizmus postojov budúcej Európy by mal zabezpečovať Európsky konvent tak, aby Európa vystupovala súdržne a jednotne, pretože súdržnosť a jednotnosť Európy považuje za jej najväčšiu devízu.

Prezident SR prijal ministra výstavby a regionálneho rozvoja vlády SR

Prezident SR prijal ministra výstavby a regionálneho rozvoja vlády SR Lászlóa Gyurovszkého. Informoval prezidenta Rudolfa Schustera o podmienkach a plnení záväzkov, ktoré prijala Slovenská republika v rámci Asociačnej dohody s EÚ. Hovorili spolu o využívaní predvstupových fondov EÚ. Prezident Rudolf Schuster zastáva názor, že čerpanie týchto fondov by malo byť orientované na zmiernenie regionálnych rozdielov na Slovensku. Podmienkou pre čerpanie podpory sektorového a regionálneho operačného programu Slovenska zo strany EÚ je príprava a predkladanie kvalitných projektov.

10. marec 2003

Prezident SR rokoval s generálnym tajomníkom NATO

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes rokoval s generálnym tajomníkom NATO Georgeom Robertsonom. Návšteva lorda Robertsona na Slovensku sa uskutočňuje v rámci série návštev krajín, ktoré dostali pozvánku do Severoatlantickej aliancie. Generálny tajomník NATO a prezident SR hovorili spolu o prípravách Slovenskej republiky na členstvo v NATO. Generálny tajomník počas svojej návštevy vyzval Slovenskú republiku k pokračovaniu reforiem a príprave na plné členstvo v aliancii. Uviedol, že nič nebráni plnému členstvu SR v NATO, ak bude Slovenská republika plniť kritériá ratifikačného procesu, najmä v oblasti vojenstva, súdnictva a boji proti korupcii. Prezident Rudolf Schuster zdôraznil, že Slovenská republika je pripravená na začatie druhej fázy prístupového procesu, na podpis Protokolu k Severoatlantickej zmluve o pristúpení SR a jeho následnej ratifikácii. Prezident SR uviedol, že nepodporuje vypísanie referenda o vstupe SR do NATO, ale rešpektuje ústavné právo občanov na jeho iniciovanie. Rudolf Schuster zdôraznil, že Slovenská republika bola a je súčasťou Európy. V rámci Európskej únie sa Slovenská republika chce a aj v budúcnosti bude podieľať na tvorbe jej zahraničnej politiky. Prezident Rudolf Schuster vyslovil presvedčenie, že výrazný atlantický rozmer tejto politiky, spojenectvo s USA zostane naďalej zachovaný. Po vstupe do NATO bude Slovenská republika pokračovať vo svojej politike posilňovania transatlantických vzťahov.

9. marec 2003

Prezident Rudolf Schuster poslal sústrastný telegram Václavovi Klausovi

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes ráno poslal sústrastný telegram českému prezidentovi Václavovi Klausovi. vyjadril v ňom ľútosť nad tragickou dopravnou nehodou turistického autobusu, ku ktorej došlo v sobotu večer v južných Čechách pri obci Nažidla. Prezident Rudolf Schuster vyslovil v telegrame úprimnú sústrasť pozostalým obetí v mene občanov Slovenskej republiky.

Prezident Rudolf Schuster sa v Tatrách stretol s ukrajinským prezidentom

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes v Tatranskej Javorine stretol s prezidentom Ukrajiny Leonidom Kučmom, ktorý je na Slovensku na krátkom oddychovom pobyte. Hovorili spolu o prehlbovaní cezhraničnej spolupráce, o otázkach Iraku a účasti Ukrajiny v spoločnom boji proti terorizmu. Ukrajinský prezident prejavil záujem o liberalizáciu styku so Slovenskou republikou po vytvorení schengenskej hranice. Prezident Kučma víta rozširovanie EÚ a je v záujme Ukrajiny uzavrieť s Poľkou republikou aj Slovenskou republikou dohodu o liberalizácii styku. Uviedol, že zavedením vízovej povinnosti voči občanom Ukrajiny a Ruska utrpela aj Slovenská republika, pretože najmä do Vysokých Tatier prichádza veľa turistov z oboch krajín. Prezident Rudolf Schuster sa vyslovil za to, aby schengenská hranica nebola brzdou rozvíjajúcej sa spolupráce s Ukrajinou. Slovenská strana by poskytovala ukrajinským občanom bezplatné víza a recipročne by Ukrajina nepožadovala víza od slovenských občanov. Slovenská republika bude žiadať súhlas Európskej únie na liberalizáciu vízovej povinnosti medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou.

7. marec 2003

Prezident Rudolf Schuster pokračuje v návšteve Uzbekistanu

Prezident Rudolf Schuster, ktorý je na oficiálnej návšteve Uzbeckej republiky, dnes so sprievodom odletel z Taškentu do Samarkandu. Po prehliadke kultúrnych pamätihodností mesta odletela slovenská delegácia do Buchary. V tomto meste sa končí oficiálna návšteva delegácie Slovenskej republiky na čele s jej prezidentom Rudolfom Schusterom v Uzbeckej republike. Prezident sa vráti do vlasti dnes večer. 6. marec 2003

Prezidentovi SR udelili čestný doktorát uzbeckej univerzity

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes pokračoval v oficiálnej návšteve Uzbeckej republiky. Po skončení bilaterálnych rokovaní prezident Rudolf Schuster položil veniec na Námestí pamäti a cti k súsošiu smútiacej matky, pamätníku pripomínajúcom obete vojny. Po pietnom akte odišiel prezident Rudolf Schuster delegáciou na Akadémiu budovania štátu a sociálneho rozvoja, kde ho privítal rektor akadémie Ališer Abasavič Azizchodžajev a informoval prezidenta SR o histórii a súčasnom profile akadémie. Akademický senát uzbeckej akadémie udelil prezidentovi Rudolfovi Schusterovi čestný doktorát, ktorý si prezident SR prevzal z rúk rektora. Po ukončení návštevy na akademickej pôde taškentskej univerzity sa prezident SR krátko zastavil na Bratislavskej ulici a potom navštívil štátne múzeum dejín Temuridov. Počas prehliadky múzea slovenskú delegáciu sprevádzal riaditeľ múzea Nadir Chabibulaev. Súčasťou dnešného programu oficiálnej návštevy prezidenta Rudolfa Schustera so sprievodom je slávnostná večera usporiadaná na počesť prezidenta SR a jeho manželky podávaná prezidentom Uzbeckej republiky Islamom Abduganijevičom Karimovom s manželkou.

Informácia pre médiá

Prezident Ukrajiny Leonid Kučma pricestuje na pozvanie prezidenta SR Rudolfa Schustera 7.3.2003 /v piatok/ na trojdňový liečebný pobyt do Vysokých Tatier. V sobotu absolvuje v kúpeľoch Vyšné Ružbachy liečebné procedúry, prezrie si Beliansku jaskyňu a v nedeľu o 11.00 hod. sa stretne v Tatranskej Javorine s prezidentom Slovenskej republiky Rudolfom Schusterom. Popoludní o 14.30 hod. spoločne zavítajú na Štrbské Pleso. 10.3.2003 /v pondelok/ predpoludním Leonid Kučma odcestuje do vlasti. Po stretnutí obidvoch prezidentov bude krátky brífinng pre médiá – 9.3.2003 (nedeľa) o 11.30 hod. v Účelovom zariadení Národnej rady SR (Lovecký zámok), v Tatranskej Javorine.

Prezident Rudolf Schuster je na oficiálnej návšteve Uzbeckej republiky

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes pokračuje v oficiálnej návšteve Uzbeckej republiky. Po oficiálnom privítaní slovenskej delegácie v Taškente pokračoval program prezidentov oboch krajín, Rudolfa Schustera a Islama Abduganijeviča Karimova vzájomným rozhovorom. Obaja prezidenti sa v rozhovore dotkli aj témy irackej krízy. Pri jej riešení vyjadrili prezidenti Slovenskej republiky aj Uzbeckej republiky plnú podporu USA.
Paralelne sa uskutočnili aj bilaterálne rozhovory ministrov zahraničných vecí Eduarda Kukana a Abdulaziza Kamilova. Následné plenárne rozhovory delegácií oboch krajín sa týkali zintenzívnenia ekonomickej spolupráce aj prostredníctvom využitia tzv. južného tranzitného koridoru, ktorý spája oblasť Strednej Ázie, Kaukazu s Európou. Po skončení plenárnych rozhovorov bola podpísaná Dohoda medzi vládou SR a vládou Uzbeckej republiky o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmov a majetku, ktorú podpísali ministri zahraničných vecí oboch krajín. Tiež bolo podpísané aj Memorandum o vzájomnom pochopení medzi Národnou bankou Uzbekistanu (NBU) a Eximbankou, ktorú podpísal viceguvernér Eximbanky a podpredseda správnej rady NBU.


5. marec 2003

Prezident Rudolf Schuster na ekonomickom fóre v Kirgizskej republike

V sprievode prezidenta SR Rudolfa Schustera počas oficiálnej návštevy Kirgizska a Uzbekistanu je aj 14-členná skupina podnikateľov. Tá sa spolu s prezidentom SR Rudolfom Schusterom i prezidentom Kirgizskej republiky Askarom Askajevom v rámci dnešného pracovného programu zúčastnila na ekonomickom fóre. Ide nielen o teoretickú, ale aj praktickú platformu pre kreovanie obchodných vzťahov a pre koordináciu projektov pri presadzovaní sa na tretích trhoch - so zameraním na oblasť poľnohospodárstva, potravinárstva a strojárstva. Núka sa tu komparatívna výhoda prístupu Kirgizskej republiky a ich podnikateľských subjektov na trhy ázijských krajín a na druhej strane prístup Slovenskej republiky na trhy stredoeurópskych krajín. Túto šancu treba využiť, s čím sa stotožnili aj prezidenti oboch krajín.

Kirgizská univerzita udelila čestný titul prezidentovi Schusterovi

Počas dnešného dňa oficiálnej návštevy prezidenta SR v Kirgizskej republike navštívil Rudolf Schuster so sprievodom Kirgizskú národnú univerzitu Ž. Balagasyna. Na pôde univerzity návštevu privítal jej rektor Askar Čukutajevič Kakejev a prorektori univerzity. Počas stretnutia s pedagogickým zborom sa Rudolf Schuster oboznámil s činnosťou univerzity. Vyvrcholením návštevy prezidenta SR na akademickej pôde kirgizskej univerzity bolo udelenie titulu čestného profesora Kirgizskej národnej univerzity Ž. Balagasyna. Súčasťou slávnostného ceremoniálu bolo aj odovzdanie národného plášťa a čiapky prezidentovi Slovenskej republiky. Z Biškeku potom odletela slovenská delegácia do mesta Čolpon Ata, kde sa prezident Rudolf Schuster so sprievodom stretol s gubernátorom Issykuľskej oblasti Emilbekom Anapijajevom a jej ďalšími predstaviteľmi. V rámci dnešného programu návštevy Kirgizskej republiky navštívi prezident Rudolf Schuster aj komplex Kirgizského národného domu Manas-ordo s expozíciou tradičných kirgizských obydlí a folklórnych tradícií.

4. marec 2003

Druhý deň oficiálnej návštevy prezidenta Rudolfa Schustera v Kirgizskej republike

Súčasťou programu oficiálnej návštevy prezidenta SR a jeho sprievodu v Kirgizskej republike boli aj plenárne rokovania delegácií Slovenskej republiky a Kirgizskej republiky. Na ich záver obe strany podpísali Dohodu medzi Úradom pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctva Slovenskej republiky a Štátnou inšpekciou pre normalizáciu a metrológiu pri vláde Kirgizskej republiky. Za slovenskú stranu dohodu podpísal predseda Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR Dušan Podhorský a za kirgizskú stranu dohodu podpísal riaditeľ Kyrgyzstandardu pán Kvaničbek. Predmetom nasledujúcej tlačovej konferencie oboch delegácií boli predovšetkým otázky ekonomických reforiem, ktoré sa uskutočňujú v oboch štátoch, ako aj otázky tvorby efektívnych mechanizmov hospodárskej spolupráce a aktuálne integračné a bezpečnostné témy v medzinárodnom kontexte.
Súčasťou dnešného programu prezidenta Rudolfa Schustera v Kirgizskej republike bolo aj stretnutie s predsedom vlády Kirgizskej republiky Nikolajom Timofejevičom Tanajevom. Hovorili spolu o potrebe intenzifikácie vzájomných hospodárskych vzťahov oboch republík aj vzhľadom k členstvu Kirgizska vo WTO, čo vytvára predpoklady pre zvýšenie kvality ekonomickej spolupráce. Predmetom rozhovoru boli aj aktuálne bezpečnostné otázky, s podčiarknutím pozitívnych výsledkov, ktoré dosiahlo centrum OBSE v Biškeku, hlavnom meste Krigizskej republiky.
Dnes popoludní sa prezident Schuster zúčastnil na slávnostnom akte kladenia vencov prezidenta SR k pamätníku Erkindik, ktorý symbolizuje ideu slobody a nezávislosti kirgizského národa. Rudolf Schuster s delegáciou popoludní navštívil aj parlament Kirgizskej republiky. Slovenský prezident sa stretol s predsedom Snemovne reprezentantov Altajom Asylkanovičom Borubajevom, ako aj s predsedom Zákonodarnej snemovne Abdyanom Erkebajevičom Erkebajevom.
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes zavítal aj medzi slovenskú krajanskú komunitu, ktorú tvoria potomkovia členov priemyselného družstva Interhelpo. V Kirgizsku vyrastal a prežil detstvo jeden z najvýznamnejších predstaviteľov novodobej slovenskej histórie Alexander Dubček. Prezident Rudolf Schuster sa zaujímal o podujatia, ktoré organizujú slovenskí krajania v Kirgizsku ako aj o ich krajanské projekty. Odhalil tiež pamätnú tabuľu na dome, v ktorom v dvadsiatych a tridsiatych rokoch minulého storočia bývala rodina Dubčekovcov. V tomto dome by časom malo vzniknúť múzeum, ktoré by predstavovalo expozíciu Interhelpa a osud Alexandra Dubčeka, ktorý sa v Kirgizsku teší veľkej úcte.
Dnešný deň oficiálnej návštevy prezidenta SR Rudolfa Schustera v Kirgizsku sa zavŕšil slávnostnou večerou, podávanou prezidentom Kirgizskej republiky s manželkou na počesť prezidenta SR a pani Ireny Schusterovej.


Prezident SR je na oficiálnej návšteve Kirgizskej republiky

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster so sprievodom je na oficiálnej návšteve Kirgizskej republiky. Dnes dopoludnia, po oficiálnom privítaní s plnými vojenskými poctami pred budovou Úradu vlády Kirgizskej republiky v Biškeku sa stretol Rudolf Schuster s kirgizským prezidentom Askarom Akajevičom Akajevom. Hovorili spolu o otázkach ekonomickej spolupráce oboch krajín ako aj o aktuálnych problémoch medzinárodnej bezpečnosti. Prezident Rudolf Schuster ocenil spoluprácu s Kirgizskou republikou na pôde OSN a ostatných medzinárodných organizácií. Paralelne sa uskutočnili rozhovory ministrov zahraničných vecí Eduarda Kukana a Askara Ajtmatova o otázkach ekonomického rozvoja, medzinárodnej situácii a hospodárskych vzťahov.

3. marec 2003

Prezident SR Rudolf Schuster odcestoval na návštevu Kirgizskej a Uzbeckej republiky

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes ráno odcestoval na oficiálnu návštevu Kirgizskej republiky a Uzbeckej republiky. Návšteva oboch republík sa koná v dňoch 3. 7. marca 2003. V sprievode prezidenta SR je aj minister zahraničných vecí Eduard Kukan a podpredseda vlády SR, štátny tajomník ministerstva hospodárstva László Pomóthy, splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny Claude Baláž ako aj skupina slovenských podnikateľov, ktorí sa v oboch navštívených krajinách zúčastnia na podnikateľských fórach. Slovenská republika má záujem participovať na rozvoji a využití tzv. južného tranzitného koridoru, ktorý spája región Strednej Ázie a Kaukazu s Európou. Počas návštevy stredoázijských republík sa prezident Rudolf Schuster stretne s oboma ich prezidentmi – s prezidentom Kirgizskej republiky Askarom Akajevičom Akajevom a prezidentom Uzbeckej republiky Islamom Abduganijevičom Karimovom.
Počas návštevy Kirgizska bude podpísaná Dohoda medzi Úradom pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR a Štátnou inšpekciou pre normalizáciu a metrológiu pri vláde Kirgizskej republiky. V Uzbekistane bude podpísaná Dohoda medzi vládou SR a vládou Uzbeckej republiky o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmov a majetku a Memorandum o vzájomnom porozumení medzi Národnou bankou Uzbekistanu a Eximbankou SR.
V Kirgizskej republike sa prezident Schuster stretne aj so zástupcami slovenskej komunity.