Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Október

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Archív správ mediálneho odboru > rok 2003


31. október 2003

Prezident SR v Košiciach rokoval s bývalým prezidentom Švajčiarskej konfederácie

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes v Košiciach privítal bývalého prezidenta a súčasného ministra financií Švajčiarskej konfederácie Kaspara Villigera. Po prehliadke jednotky Čestnej stráže prezidenta SR sa hostia presunuli do Leteckého múzea, ktorému bývalý švajčiarsky prezident slávnostne odovzdal lietadlo Mirage. Po príhovoroch Rudolfa Schustera aj Kaspara Villigera a po odhalení darovacej tabuľky nasledovala krátka ukážka leteckej akrobacie. Obidve delegácie sa potom presunuli do Regionálneho pracoviska Kancelárie prezidenta SR v Košiciach. Počas rokovania obaja prezidenti vysoko ocenili fakt, že od vlaňajšej návštevy Kaspara Villigera v Slovenskej republike a iniciatívach Rudolfa Schustera v prospech rozvoja ekonomických kontaktov oboch krajín sa objem švajčiarskych investícií na Slovensku zdvojnásobil.

30. október 2003

Prezident SR prijal predsedu vlády Nórskeho kráľovstva

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní prijal v Prezidentskom paláci predsedu vlády Nórskeho kráľovstva Kjell Magne Bondevika. V rozhovore mu poďakoval za podporu jeho krajiny pri úsilí Slovenskej republiky o členstvo v NATO ako aj za výraznú politickú podporu integračným úsiliam Slovenskej republiky smerom k Európskej únii. Prezident Slovenskej republiky ocenil aktivity Nórskeho kráľovstva v oblasti boja proti medzinárodnému terorizmu. Ako inšpiratívnu označil regionálnu spoluprácu Nórskeho kráľovstva s krajinami severnej Európy a kooperáciu krajín V4 označil ako alternatívny model, ktorý v nijakom prípade nebude vytvárať nejaký blok v rámci EÚ. Prezident Rudolf Schuster sa vyslovil za posilnenie ekonomickej spolupráce, ku ktorej by mali prispieť aj nové legislatívne opatrenia vo vzťahu k zaujímavejšiemu investičnému prostrediu na Slovensku.

Prezident SR prijal účastníkov porady honorárnych konzulov SR

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní prijal v Prezidentskom paláci účastníkov porady honorárnych konzulov Slovenskej republiky. Poradu usporiadalo Ministerstvo zahraničných vecí SR. Prezident Rudolf Schuster poďakoval honorárnym konzulom za ich prínos pri významnom spôsobe ovplyvňovania pohľadu na Slovenskú republiku v zahraničí. Prezident Rudolf Schuster aj z pozície bývalého veľvyslanca uviedol znalosť problémov, s ktorými musia honorárni konzuli zápasiť. O to viac ocenil ich záujem byť reprezentantmi Slovenskej republiky v zahraničí. Vyzdvihol ich osobnostnú vysokú prestíž a z nej vyplývajúce kroky k aktivitám, ktoré sú prospešné pre Slovenskú republiku.

Prezident SR ocenil bývalú televíznu moderátorku

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes v Prezidentskom paláci prijal bývalú programovú hlásateľku a moderátorku slovenského vysielania Československej televízie pani Dagmar Herrmannovú. Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster ocenil pani Dagmar Herrmannovú za mimoriadny prínos k budovaniu a rozvoju slovenskej televíznej tvorby a statočné osobné postoje po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968 i po ňom Krížom prezidenta Slovenskej republiky II. stupňa.

Prezident SR navštívil Prezídium Policajného zboru SR

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes dopoludnia navštívil v Bratislave Prezídium Policajného zboru SR. Prezident Policajného zboru Anton Kulich, viceprezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak a ďalší predstavitelia PZ informovali hlavu štátu o reorganizačných a redukčných procesoch v Policajnom zbore SR. Ich cieľom má byť zabezpečenie kvalitnejšej ochrany života, zdravia, majetku občanov a posilnenie dôvery v Policajný zbor Slovenskej republiky.

Prezidentovi SR odovzdali poverovacie listiny dve nové veľvyslankyne

Prezident SR Rudolf Schuster prijal na nástupnej audiencii mimoriadnu a splnomocnenú veľvyslankyňu Štátu Izrael v SR so sídlom vo Viedni Yael Rubinsteinovú, ktorá mu odovzdala svoje poverovacie listiny. Prezident SR ocenil dobrú úroveň vzťahov medzi našimi krajinami, čo potvrdila aj nedávna oficiálna návšteva izraelského prezidenta na Slovensku . Novú veľvyslankyňu informoval, že Slovensko pozorne sleduje vývoj mierového procesu na Blízkom východe a potvrdil, že nastolenie mieru v tejto oblasti i koexistenciu dvoch nezáviských štátov považujeme za dôležitú súčasť celosvetovej stability. Rudolf Schuster vyjadril nádej, že ambasádorka sa zasadí za čo najrýchlejšiu špecifikáciu možností ďalšej spolupráce v hospodárskej oblasti. Ako zdôraznil, Slovensko je otvorené izraelským investíciám, ich súčasná úroveň však nezodpovedá existujúcim možnostiam. Prezident SR pritom ocenil sľubne sa začínajúcu spoluprácu v oblasti špeciálnej techniky, v rámci ktorej sa už rozbiehajú konkrétne projekty.

Potom svoje poverovacie listiny do rúk prezidenta SR odovzdala mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Estónskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Katrin Sarsaluová. Rudolf Schuster ocenil zintenzívnenie politického dialógu medzi Slovenskom a Estónskom a konštatoval, že naše bilaterálne vzťahy majú veľmi dobré perspektívy. Stimulom pre hľadanie i presadzovanie spoločných záujmov je, ako zdôraznil, aj náš blížiaci sa spoločný vstup do Európskej únie. Podľa prezidenta SR však musia pre intenzifikáciu ekonomickej spolupráce urobiť veľa aj samotní podnikatelia i obchodné a priemyselné komory, ktoré už nadviazali kontakty. Dôležitým krokom pre vytváranie spoločných podnikov bolo nedávne podpísanie zmluvy o zabránení dvojitého zdanenia.

29. október 2003

Prezident SR prijal spolkového kancelára NSR Gerharda Schrödera

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal spolkového kancelára NSR Gerharda Schrödera. Prezident SR počas rozhovoru ocenil rozhodujúcu podporu NSR pri realizácii integračných ašpirácií Slovenskej republiky do európskych a euroatlantických zoskupení. Prezident Rudolf Schuster vyzdvihol vysokú frekvenciu politického dialógu, ktorého výsledkom je neexistencia problémových otázok vo vzájomných vzťahoch oboch krajín. Predstavuje to zároveň prísľub ďalšieho rozvíjania spolupráce medzi spolkovými krajinami a ich partnermi na slovenskej strane. Prezident Slovenskej republiky ubezpečil spolkového kancelára Schrödera o pripravenosti Slovenskej republiky podieľať sa na vybudovaní efektívnej spoločnej európskej bezpečnostnej a obrannej politiky súbežne so zachovaním transatlantického spojenectva. Prezident Slovenskej republiky vyslovil presvedčenie, že geografická blízkosť i hospodársky potenciál pomôžu rozvoju v zaujímavých a obojstranne prospešných oblastiach vzájomnej spolupráce. Prezident Rudolf Schuster podčiarkol fakt, že Nemecko predstavuje pre Slovensko najväčšieho zahraničného partnera a v tejto súvislosti by slovenská strana uvítala ďalší rozvoj nemeckých investícií aj v oblasti malého a stredného podnikania.

28. október 2003

Prezident SR prijal predstaviteľov Nadácie M.R. Štefánika

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predstaviteľov Nadácie M.R. Štefánika. Pri príležitosti 10. výročia vzniku nadácie odovzdal jej predseda Ján Fuska Rudolfovi Schusterovi Pamätnú medailu M.R. Štefánika a Louise Weissovej. Medaila je vyjadrením úcty a uznania doterajšej štátnickej práci Rudolfa Schustera v prospech Slovenskej republiky, najmä v súvislosti so vstupom do Európskej únie a NATO, i vďaky za mimoriadne úprimný vzťah prezidenta SR k osobnosti M.R. Štefánika. Počas stretnutia informovali hostia hlavu štátu o činnosti nadácie i o niektorých pripravovaných projektoch. Patrí k nim k nim architektonická úprava okolia mohyly na Bradle, inštalácia sochy M.R. Štefánika pred Slovenským národným múzeom v Bratislave i vybudovanie Múzea M.R. Štefánika na bratislavskom letisku.

Prezident SR prijal predstaviteľov Slovenského Červeného kríža

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predstaviteľov Slovenského Červeného kríža vedených svojim prezidentom Milanom Kručayom. Hostia hlavu štátu informovali o aktuálnych otázkach organizácie, ktorá má na Slovensku v súčasnosti asi 135 000 členov. Požiadali prezidenta SR o podporu snáh o novelizáciu zákona o SČK, pretože je podľa nich už zastaraný, i o podporu svojho úsilia uzavrieť dohodu s vládou Slovenskej republiky, čo vyplýva z odporúčaní Medzinárodnej federácie organizácií Červeného kríža i Červeného polmesiaca. Rudolf Schuster vysoko ocenil dlhoročnú prácu Červeného kríža na Slovensku a vyjadril podporu ich snahám v legislatívnej oblasti, ktoré by mali prispieť k zefektívneniu činnosti SČK. Hosti na záver Rudolfovi Schusterovi odovzdali dokument o čestnom členstve vo svojej organizácii.

Prezident SR prijal predsedu vlády ČR Vladimíra Špidlu

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predsedu vlády Českej republiky Vladimíra Špidlu. Prezident SR na stretnutí ocenil pokrok v rozvoji bilaterálnych vzťahov i v procese integrácie oboch krajín do Európskej únie, pričom zdôraznil, že Českú republiku naďalej vnímame ako svojho najbližšieho prirodzeného partnera. Za prioritné v najbližšom období označili obaja predstavitelia diskusiu o budúcnosti EÚ, ďalší rozvoj ekonomických a obchodných vzťahov a spoluprácu vo vojenskej a bezpečnostnej oblasti. Rudolf Schuster sa vyslovil za to, aby v oblastiach, ktoré nie sú limitované predpismi EÚ, boli medzi našimi krajinami zachované nadštandardné prvky aj po vstupe do únie. Podporil tiež prijatie politického dokumentu na najvyššej úrovni, zameraného na ekonomickú spoluprácu oboch krajín po vstupe do Európskej únie a po zániku colnej únie.

27. október 2003

Prezident SR pracovne navštívil Banskú Bystricu

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster so sprievodom dnes popoludní v rámci pracovného výjazdu v Banskobystrickom kraji navštívil Banskú Bystricu. Po návšteve Daňového úradu prijal v priestoroch Regionálneho pracoviska Kancelárie prezidenta SR predsedu Snemovne reprezentantov parlamentu Kirgizskej republiky Altaja Borubajeva so sprievodom. Rokovali o príprave nadchádzajúcej návštevy kirgizského prezidenta v Slovenskej republike. V sprievode krigizského prezidenta by mala byť aj početná skupina podnikateľov orientovaných na kožiarsky a textilný priemysel. Predmetom rokovania boli aj otázky uzavretia žiadúcej dohody o zamedzení dvojitého zdanenia a dohody o vzájomnom rozvoji cestovného ruchu. Súčasťou večerného programu prezidenta SR je aj literárny večer venovaný odbornému pohľadu na cestopisnú tvorbu Rudolfa Schustera. Podujatie zorganizovala Štátna vedecká knižnica v spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Mateja Bela.

Prezident SR je na pracovnom výjazde vo Zvolene a v Banskej Bystrici

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster je dnes na pracovnom výjazde vo Zvolene a v Banskej Bystrici. Dopoludnia sa stretol na pôde Mestského úradu vo Zvolene s predstaviteľmi mesta a okresu na čele s primátorom Vladimírom Maňkom a prednostom Okresného úradu Petrom Randuškom. Po zápise do kroniky mesta a stretnutí so zástupcami mesta a okresu navštívil prezident Slovenskej republiky Združenú školu služieb. Škola s dlhou tradíciou sa špecializuje na profesijnú prípravu žiakov najmä v oblasti stravovacích služieb. Prezident Rudolf Schuster sa oboznámil s profilom školy a stretol sa aj s jej študentmi, pričom sa zaujímal o predstavy budúcich absolventov o ich uplatnení v rámci EÚ. Po skončení návštevy školy navštívil prezident Rudolf Schuster so sprievodom aj zvolenský domov dôchodcov a pokračoval v programe pracovného výjazdu v Banskobystrickom kraji.

Vyhlásenie výberového konania v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky

Vedúci služobného úradu, Kancelária prezidenta Slovenskej republiky, Hodžovo nám. č. 1, 810 00 Bratislava, podľa § 15, ods. 3, v spojení s § 6 ods. 2 písm. f) zákona č. 312/2001 Z.z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

vyhlasuje výberové konanie

na obsadenie štátnozamestnaneckých miest v týchto odboroch štátnej služby:

Druh štátnej služby: stála štátna služba, štátny radca, predstavený,
Odbor štátnej služby: Verejná činnosť, politická činnosť a ústavné právomoci prezidenta Slovenskej republiky zabezpečované Kanceláriou prezidenta Slovenskej republiky - legislatíva, amnestie a individuálne milosti
Organizačný útvar: Odbor milostí
Funkcia: Riaditeľ odboru milostí
Hlavné úlohy: Tvorba odborných posudkov, analýz a stanovísk k podkladom ministra spravodlivosti Slovenskej republiky a iných zainteresovaných orgánov pri príprave amnestie prezidenta, na rozhodnutie prezidenta v konaní o udelení milosti a k vyhodnoteniu výsledkov prešetrenia žiadostí o individuálnu milosť, ako aj tvorba komplexných informačných materiálov na účely rozhodovacieho procesu prezidenta v rámci jeho ústavných právomocí.
Kvalifikačné predpoklady: vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - právo, odborná prax viac ako 9 rokov, riadiaca prax.
alšie požadované schopnosti: koncepčné a tvorivé myslenie, dôslednosť, schopnosť pružne reagovať na meniace sa situácie, spoľahlivosť, práca s PC, znalosť anglického jazyka.
Oprávnenie na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami: vyžaduje sa stupeň utajenia tajné.

Druh štátnej služby: stála štátna služba, štátny radca, predstavený,
Odbor štátnej služby: Verejná činnosť, politická činnosť a ústavné právomoci prezidenta Slovenskej republiky zabezpečované Kanceláriou prezidenta Slovenskej republiky - legislatíva, amnestie a individuálne milosti
Organizačný útvar: Odbor legislatívy
Funkcia: Riaditeľ odboru legislatívy
Hlavné úlohy: Posudzovanie zákonov schválených Národnou radou Slovenskej republiky z hľadiska súladu s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, zákonmi a súladu jednotlivých ustanovení zákona navzájom, špecializované odborné činnosti na zabezpečenie výkonu ústavných práv a ústavných povinností prezidenta v legislatívnom procese, riešenie zložitých legislatívnych úloh širokého spoločenského alebo medzinárodného dosahu, ktoré ovplyvňujú právny poriadok Slovenskej republiky.
Kvalifikačné predpoklady: vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa - právo, odborná prax viac ako 9 rokov, riadiaca prax.
alšie požadované schopnosti: koncepčné a tvorivé myslenie, dôslednosť, schopnosť pružne reagovať na meniace sa situácie, spoľahlivosť, práca s PC, znalosť anglického jazyka.

Zoznam požadovaných dokladov:


  • štruktúrovaný, profesionálne orientovaný životopis,
  • kópia vysvedčenia, alebo diplomu,
  • čestné vyhlásenie o bezúhonnosti,
  • čestné vyhlásenie o tom, že uchádzač nebol prepustený zo štátnej služby podľa § 61 ods. 2 písm. c) až e) zákona č. 312/2001 Z.z. o štátnej službe,
  • čestné vyhlásenie o pravdivosti všetkých údajov uvádzaných v žiadosti.
Dátum podania žiadosti spolu s požadovanými dokladmi: do 17. novembra 2003.
Rozhodujúci je dátum podania na poštovej pečiatke.
Na adresu: Kancelária prezidenta Slovenskej republiky, Osobný úrad, Štefánikova č. 2,
810 00 Bratislava, s označením "Výberové konanie". Kontaktné tel. číslo: 02/57201173


24. október 2003

Prezident SR prijal ministra vnútra

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal ministra vnútra Vladimíra Palka. Informoval ho o priebehu reformy verejnej správy z hľadiska zníženia počtu úradov a ich zamestnancov, úspory financií a efektívnosti z hľadiska dostupnosti pre občana. Predmetom rozhovoru bola aj problematika reorganizácie Policajného zboru. Minister vnútra Vladimír Palko informoval prezidenta Schustera aj o krokoch rezortu v boji proti korupcii a zhovárali sa aj o problematike nových informačných systémov, ktoré rezort vnútra pripravuje. Minister informoval hlavu štátu aj o otázkach zabezpečenia budúcej schengenskej hranice. Európska únia vyčlenila 48 miliónov eur na zabezpečenie budúcej schengenskej hranice s Ukrajinou. Podľa ministra vnútra Vladimíra Palka by ale Európska komisia mala byť pružnejšia pri uvoľňovaní týchto prostriedkov. V tejto súvislosti sa minister Palko vyjadril aj na margo zavedenia takej formy vízovej povinnosti s Ukrajinou, podľa ktorej by boli víza pre ukrajinských občanov bezplatné. Uviedol to v kontexte na prezidentom podporované kroky smerom k spriechodneniu hraníc a k zavedeniu špeciálneho režimu cezhraničnej spolupráce. Tie by mali uľahčiť spoluprácu prihraničných oblastí ešte pred naším vstupom do Európskej únie.

Prezident SR podpísal zákon

Prezident SR Rudolf Schuster dnes podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky 24. októbra 2003 podpísal zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 111/1990 Zb. o štátnom podniku v znení neskorších predpisov a mení zákon č. 241/2001 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 418/2002 Z. z.

Prezident SR prijal ministerku Francúzskej republiky poverenú európskymi záležitosťami

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal ministerku Francúzskej republiky poverenú európskymi záležitosťami Noëlle Lenoirovú. Počas stretnutia prezident Rudolf Schuster vyjadril radosť z návštevy vysokej predstaviteľky francúzskej vlády u nás, lebo podporu Francúzskej republiky integračnému úsiliu si Slovenská republika vždy vysoko vážila a považuje Francúzsku republiku na tejto ceste za jedného z najvýznamnejších strategických partnerov. Prezident Rudolf Schuster ocenil návštevu ministerky Lenoirovej na Slovensku vo významnom čase, keď Slovenská republika s nádejami sleduje priebeh Medzivládnej konferencie EÚ a považuje vzájomnú informovanosť a konzultácie za nevyhnutný zdroj hľadania súladu v prospech budúcej Ústavnej zmluvy. Prezident Rudolf Schuster ďalej uviedol, že Slovenská republika považuje účasť na Medzivládnej konferencii v postavení plnoprávneho člena za príležitosť aktívne participovať na procese vytvárania budúceho usporiadania EÚ. Prezident SR uviedol, že aj slovenská delegácia na otvorení Medzivládnej konferencie definovala päť primárnych oblastí, v ktorých vidí potrebu a možnosti zlepšenia textu Ústavnej zmluvy. Prezident SR na rokovaní s francúzskou ministerkou ocenil fakt, že v Ríme prijatá záverečná deklarácia stanovuje termín ukončenia rokovaní o budúcej ústave pred voľbami do Európskeho parlamentu v júni 2004. Prezident SR pripomenul, že slovenská strana považuje za podstatné dôsledné informovanie občanov o priebehu a výsledkoch Medzivládnej konferencie. Uviedol tiež, že Slovenská republika vníma európsku politiku bezpečnosti a obrany ako výraz posilnenia zodpovednosti európskych krajín za bezpečnosť nášho kontinentu a považuje ju za prirodzenú súčasť spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ, pričom NATO považuje za základný pilier európskej bezpečnosti. Prezident Rudolf Schuster vyjadril podporu Slovenskej republiky posilneniu spolupráce krajín EÚ v oblasti zahraničnej politiky, ktorá by mala byť založená na zásadách medzivládnej spolupráce aj po prijatí Ústavnej zmluvy. Prezident Slovenskej republiky ocenil dynamicky sa rozvíjajúcu spoluprácu oboch krajín v hospodársko-obchodnej oblasti, pričom slovenská strana prejavuje trvalý záujem o zvyšovanie objemu francúzskych investícií a ako príklad vyzdvihol investíciu francúzskej automobilky PSA Peugeot Citroën do vybudovania montážneho závodu pri Trnave. Prezident SR rovnako ocenil aj čoraz bohatšiu spoluprácu našich krajín v kultúrnej oblasti na základne platnej Kultúrnej dohody, ktorá sa stretáva s veľkým záujmom odbornej i laickej verejnosti. Prezident Rudolf Schuster na záver stretnutia ubezpečil ministerku Francúzskej republiky poverenú európskymi záležitosťami o záujme Slovenskej republiky vykonať všetko potrebné pre dobré meno a pozíciu Slovenskej republiky medzi budúcimi partnermi a spojencami.

23. október 2003

Prezident SR poslal list premiérovi Dzurindovi

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster poslal list premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, ktorý sa týka včerajšieho prijatia zástupcov Slovenskej lekárnickej komory. Požiadali prezidenta Schustera o pomoc pri riešení ich kritickej ekonomickej situácie, do ktorej sa dostali majitelia verejných lekární na Slovensku.
"Nepriaznivá ekonomická situácia je spôsobená neschopnosťou zdravotných poisťovní uhrádzať záväzky lekárňam. Slovenská lekárnická komora doposiaľ vyvinula maximálne úsilie k riešeniu danej záležitosti, avšak nepodarilo sa jej dospieť k vyriešeniu daného problému, nakoľko finančný dlh - 7 mld. Sk sa stále prehlbuje. Napriek tomu, lekárnici si doposiaľ zodpovedne plnia svoje poslanie a v dostatočnom množstve zabezpečujú lieky pre našich občanov - pacientov.
Súčasná bezvýchodisková situácia, pokiaľ sa nebude racionálne riešiť, môže vyústiť do radikálnych krokov. Myslím si, že by to nebolo dobré pre občana v dnešnej neľahkej sociálnej situácii.
Vzhľadom na naliehavosť riešenia tejto predmetnej záležitosti, žiadam Vás, vážený pán predseda vlády, aby ste jej venovali náležitú pozornosť", uvádza sa v liste prezidenta Rudolfa Schustera predsedovi vlády SR.


Prezident SR prijal ukrajinských spisovateľov

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal skupinu ukrajinských spisovateľov na čele s podpredsedom Národného zväzu spisovateľov Ukrajiny, básnikom, prekladateľom a literárnym kritikom Petrom Illičom Osadčukom. Skupina ukrajinských spisovateľov je v týchto dňoch na návšteve Slovenskej republiky, s ktorou spája ukrajinských spisovateľov dlhoročná literárna tradícia. Ukrajinskí literáti diskutovali s Rudolfom Schusterom o problematike pôvodnej autorskej tvorby a knižnej kultúry na Ukrajine v konfrontácii s jej porovnateľnými problémami na Slovensku.

Prezidentovi SR odovzdali poverovacie listiny noví veľvyslanci

Prezident SR Rudolf Schuster prijal na nástupnej audiencii mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Francúzskej republiky v SR so sídlom v Bratislave Jacquesa Faura (nominatív: Faure), ktorý mu odovzdal svoje poverovacie listiny. Ako zdôraznil na stretnutí Rudolf Schuster, Slovensko považuje Francúzsku republiku za jedného z najvýznamnejších strategických partnerov a preto si váži francúzsky postoj k "politike otvorených dverí" NATO i jednoznačnú podporu prizvania Slovenska za člena aliancie. Prezident SR tiež vyjadril nádej, že Francúzsko podporí aj naše dlhoročné úsilie o členstvo v EÚ v rámci procesu ratifikácie prístupovej zmluvy SR. Obaja predstavitelia kladne hodnotili rozvoj obchodno-ekonomickej spolupráce, pričom Rudolf Schuster pripomenul náš pretrvávajúci záujem na zvyšovaní objemu francúzskych investícií na Slovensku.

Svoje poverovacie listiny do rúk prezidenta SR potom odovzdal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Zvrchovaného rádu maltézskych rytierov (ZRMR) Marian Windich-Graetz. Rudolf Schuster na stretnutí ocenil, že vzťahy medzi Slovenskou republikou a Zvrchovaným rádom maltézskych rytierov sú časté a veľmi plodné. Vyjadril zároveň svoju vďaku za pomoc, ktorú rád na Slovensku poskytuje starším a postihnutým občanom prostredníctvom špeciálnych vozidiel Maltézskej pomoci a vyslovil sa za rozširovanie týchto aktivít aj do ďalších regiónov SR. V súčasnej napätej politickej medzinárodnej situácii Slovensko pozorne sleduje prítomnosť a aktivity ZRMR v ohniskách vojen a biedy a oceňuje najmä jeho pôsobenie na Blízkom východe.

22. október 2003

Prezident SR ocenil predsedu Slovenského zväzu výrobných družstiev

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal dlhoročného predsedu Slovenského zväzu výrobných družstiev Mariána Rybára, ktorý bol na čele výrobného družstevníctva na Slovensku od roku 1990. So vznikom samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 Marián Rybár aktívne prispel k vzniku Družstevnej únie SR, ktorej cieľom bolo spoločné riešenie družstevných záležitostí, zastupovanie členských družstiev i zväzu vo vzťahu k štátnym a zastupiteľským orgánom, koordinácia medzinárodných otázok v rámci Medzinárodného družstevného zväzu a Európskeho spoločenstva. Marián Rybár obhajoval zachovanie slovenského družstevníctva najmä po roku 1989. Prezident SR Rudolf Schuster ocenil celoživotné zásluhy Mariána Rybára v oblasti rozvoja družstevníctva na Slovensku Krížom prezidenta Slovenskej republiky II. stupňa.

Prezident Slovenskej republiky o zákonoch

Prezident SR Rudolf Schuster dnes podľa čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky podpísal zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon NR SR č. 277/1994 Z. z. o zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Zároveň Rudolf Schuster vrátil Národnej rade Slovenskej republiky nasledovné tri zákony:
  1. zákon z 24. septembra 2003 o sociálnom poistení. Zároveň navrhol, aby národná rada pri opätovnom prerokúvaní vrátený zákon neprijala ako celok
  2. zákon z 24. septembra 2003 o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  3. zákon z 24. septembra 2003 o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Prezident SR prijal predsedu Slovenskej lekárnickej komory

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal predsedu Slovenskej lekárnickej komory Petra Mihálika. Informovali hlavu štátu o situácii, v ktorej sa nachádzajú lekárne. Tie sú podľa vyjadrenia zástupcu SLK v dôsledku nesplnených záväzkov zdravotných poisťovní zadlžené natoľko, že mnohé z nich sa stávajú vlastníctvom iných, nelekárnických subjektov. Dlh lekárňam, ktorý sa pohybuje vo výška približne 7 mld. korún považuje prezident Rudolf Schuster za hrozivý. Za nebezpečný označil aj fakt stáleho narastania uvedeného dlhu, čo je príznakom neriešenia situácie. Prezident Rudolf Schuster sa rozhodol ešte dnes listom osloviť predsedu vlády Mikuláša Dzurindu s požiadavkou, aby spolu s ministrom zdravotníctva podnikli kroky k oddlženiu lekární. Prezident Rudolf Schuster nepodporuje nijaké nátlakové akcie, ani Slovenskej lekárnickej komory, ktorá hodlá pristúpiť k priamym platbám občanov za lieky a v tomto dôsledku by boli postihnutí pacienti, ktorí v systéme zdravotníckej starostlivosti ocitli už neraz v pozícii "rukojemníkov". Prezident Rudolf Schuster však rešpektuje právo lekárnikov aj na takúto formu protestu.

Prezident SR prijal ministerku zahraničných vecí Estónskej republiky

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes v Prezidentskom paláci prijal ministerku zahraničných vecí Estónskej republiky Kristiinu Ojulandovú, ktorá je na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky. Prezident Rudolf Schuster vyzdvihol dobré vzťahy Slovenskej republiky a Estónskej republiky, v ktorých je ešte veľa priestoru pre ich intenzifikáciu. Prezident SR pozitívne zhodnotil tohoročnú dynamizáciu vzájomného obchodu oboch krajín a tlmočil záujem slovenskej strany o vytváranie spoločných podnikov, čomu napomôže zmluva o zabránení dvojitého zdanenia. Obaja partneri zhodne potvrdili perspektívu ďalšej intenzifikácie bilaterálnej spolupráce po spoločnom vstupe Slovenskej republiky a Estónskej republiky do Európskej únie. Prezident Rudolf Schuster tiež pripomenul, že obe krajiny už dlhodobo svojou zahraničnou a bezpečnostnou politikou potvrdzujú pripravenosť znášať spoluzodpovednosť a aktívne prispievať k posilňovaniu bezpečnosti atlantickej aliancie, do ktorej Slovensko aj Estónsko onedlho spoločne vstúpia. Prezident Slovenskej republiky dodal, že z hľadiska garancie bezpečnosti európskych štátov je európska bezpečnosť úzko spätá s transatlantickou spoluprácou a aj rozvoj európskej bezpečnostnej a obrannej politiky a posilňovanie obranných kapacít NATO považuje SR za vzájomne prospešné a neprotirečivé procesy. Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster na záver stretnutia zaželal ministerke veľa úspechov v zodpovednej štátnickej činnosti.

21. október 2003

Z Budapešti prezident SR s delegáciou odcestoval do Sarvaša

V juhomaďarskom meste Sarvaš pokračuje prezident SR Rudolf Schuster s delegáciou druhý deň oficiálnej návštevy Maďarska. V sprievode prezidenta Ferenca Mádla a jeho manželky otvorí Rudolf Schuster zrekonštruovanú budovu miestnej Slovenskej všeobecnej školy. Popoludní sa prezident SR zastaví v Miškovci, kde sa stretne s predstaviteľmi maďarskej a slovenskej samosprávy, ako aj Euroregiónu Košice - Miškovec. Na záver návštevy je na programe prezentácia maďarského prekladu knihy Rudolfa Schustera Ultimátum.

20. október 2003

Prezident SR rokoval s maďarským premiédom Medgyessym

Na stretnutí s maďarským premiérom Péterom Medgyessym sa obaja predstavitelia zhodli na tom, že rokovanie zmiešanej slovensko-maďarskej komisie o dohode o podpore národnostných menšín v oblasti vzdelávania a kultúry by sa malo urýchliť. Rudolf Schuster nastolil aj otázku reprezentácie slovenskej menšiny žijúcej v Maďarsku v maďarskom parlamente. Podľa Pétera Medgyessyho vláda túto požiadavku podporuje, vyžiada si však novelizáciu viacerých zákonov. Obaja predstavitelia ocenili rozšírenie hospodárskych vzťahov, o čom svedčí aj obrat za prvých osem mesiacov tohto roka vo výške 965 miliónov eur. Hovorili aj o investíciách maďarských podnikov a finančných ústavov na Slovensku, ktoré sú podľa nich tiež príspevkom k procesu integrácie SR do Európskej únie.
O spolupráci našich krajín v rámci EÚ hovoril prezident SR aj s predsedom najsilnejšej opozičnej strany FIDESZ Viktorom Orbánom. Ten vyslovil podporu návrhu Rudolfa Schustera otvoriť slovensko-maďarskú hranicu ešte pred vstupom do únie formou špeciálneho režimu cezhraničnej spolupráce. Týmto by sa uľahčila spolupráca medzi obcami prihraničnej oblasti.
Prvý deň oficiálnej návštevy ukončil prezident SR slávnostnou večerou, ktorú na jeho počesť usporiadal maďarský prezident Ferenc Mádl.


Prezident Rudolf Schuster sa stretol so svojím maďarským partnerom aj s predstaviteľmi parlamentných strán

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes počas oficiálnej návštevy Maďarskej republiky rokoval so svojím partnerom Ferencom Mádlom. Prezident Rudolf Schuster vyslovil presvedčenie, že pre obe krajiny sa črtá šanca na vybudovanie vzťahov medzi Maďarskou republikou a Slovenskou republikou v takej kvalite a nadštandardnej úrovni ako vzťahy s Českou republikou. Prezident Rudolf Schuster vyjadril nádej, že nedoriešené otázky krajanského zákona vyriešia ministri zahraničných vecí obidvoch krajín k spokojnosti oboch strán. Obaja prezidenti sa počas rokovania venovali aj otázke budúcej spolupráce v rámci EÚ, ktorá má vytvoriť širší kooperačný rámec. Rudolf Schuster aj Ferenc Mádl vyslovili presvedčenie o zvýšení významu Visegrádskej štvorky v prípade užšej spolupráce malých krajín. Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster na stretnutí pripomenul aj záujmy slovenskej menšiny v Maďarsku. Odvolal sa tiež na zákon, platný v Maďarskej republike, ktorý umožňuje menšinám zastúpenie v parlamente, aby toto právo menšín bolo aj reálne naplnené. Počas stretnutia s predstaviteľmi maďarských parlamentných strán prezident Rudolf Schuster uviedol, že "je potrebné uzatvoriť bilaterálnu dohodu, ktorá by obsahovala riešenie k obojstrannej spokojnosti". Prezident Slovenskej republiky vyslovil presvedčenie, že krajanský zákon je možné doriešiť tak, aby na území Slovenskej republiky neplatil zákon iného štátu, ktorý navyše svojou exteritorialitou diskriminuje občanov Slovenskej republiky. Prezident Rudolf Schuster tiež uviedol, že v slovenskom parlamente aj vo vládnej koalícii je už samozrejmosťou účasť zástupcov národnostných menšín a novelizácia maďarského krajanského zákona by mal umožniť zastúpenie národnostných menšín v zákonodarnom zbore. Prezident Rudolf Schuster sa dotkol aj otázky Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, v ktorej od roku 2002 nemá maďarská strana ustanoveného vládneho splnomocnenca. Prezident Rudolf Schuster sa zmienil aj špeciálnom režime cezhraničnej spolupráce, ktorý by bol žiadúci ešte pred vstupom do EÚ.
Po skončení stretnutí Rudolf Schuster položil veniec ak Pamätníku neznámeho hrdinu. V rámci popoludňajšieho programu návštevy sa stretol so zástupcami celoštátnej slovenskej samosprávy. Súčasťou dnešného programu oficiálnej návštevy Maďarskej republiky bolo aj stretnutie prezidenta Rudolfa Schustera s premiérom Péterom Medgyessym a s predsedom FIDESZ Viktorom Orbánom.


Prezident SR odcestoval na oficiálnu návštevu Maďarska

Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou odcestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Maďarskej republiky na pozvanie maďarského prezidenta Ferenca Mádla. V oficiálnej delegácii sú minister kultúry Rudolf Chmel a štátny tajomník Ministerstva školstva SR František Tóth. Okrem stretnutia so svojim partnerom, prezidentom Ferencom Mádlom, má Rudolf Schuster v Budapešti na programe rokovania s predsedom vlády Péterom Medgyessym, podpredsedami Národného zhromaždenia Maďarskej republiky a predsedom najväčšej opozičnej parlamentnej strany FIDESZ Viktorom Orbánom. Prezident SR sa stretne aj s predstaviteľmi Celoštátnej slovenskej samosprávy. Počas druhého dňa navštívi Rudolf Schuster s delegáciou mesto Sarvaš. Spolu s maďarským prezidentom a jeho manželkou budú prítomní na slávnostnom otvorení zrekonštruovanej Slovenskej všeobecnej školy. Na záver Rudolf Schuster ešte navštívi Miškovc.

17. október 2003

Prezident SR pracovne navštívil Zemplín

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster je dnes na pracovnom výjazde na Zemplíne. Dopoludnia sa stretol na Okresnom úrade s primátorom Michaloviec Jozefom Bobríkom, prednostom Okresného úradu Ladislavom Cmárom a s ďalšími zástupcami Okresného úradu. Dopoludnia sa prezident SR Rudolf Schuster stretol na rokovaní aj so zástupcami organizácií, inštitúcií a starostami, ktorí sú zainteresovaní na projekte "Juhovýchod Zemplína - odkanalizovanie a zásobovanie pitnou vodou. Ide o dôležitý projekt v rámci ISPA, pretože vybavenosť okresu Michalovce verejnými vodovodmi je neuspokojivá a kvalita vody miestnych zdrojov je nevyhovujúca. Celkové napojenie obcí na verejnú kanalizáciu je veľmi nízke a predstavuje iba 7,3 percenta obcí. Prezident SR sa zaujímal o rizikové stránky životného prostredia na Zemplíne ako aj o dôvody, pre ktoré sa nedarí v dostatočnej miere čerpať prostriedky z fondov EÚ. Významnejším úspešným projektom je projekt ISPA - Odkanalizovanie a zásobovanie pitnou vodou, ktorý by sa mal realizačne rozbehnúť v roku 2004 a dokončiť v roku 2007. Prezident SR Rudolf Schuster navštívil aj rekreačnú zónu Zemplínskej šíravy a zaujímal sa o projekty zamerané na dynamizáciu cestovného ruchu v druhom najvýznamnejšom rekreačnom priestore v celoslovenskom dosahu.

16. október 2003

Prezident SR prijal organizátorov Ekotopfilmu

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní prijal v Prezidentskom paláci organizátorov a členov poroty 30. ročníka medzinárodného festivalu odborných filmov Ekotopfilm 2003. Festival sa konal pod záštitou prezidenta SR. Ten v príhovore ocenil prínos festivalu k riešeniu problematiky životného prostredia ako aj rôznorodosť, kvalitu filmov a medzinárodný záujem o festival vrátane odborných sprievodných podujatí. Na záver stretnutia prezident Rudolf Schuster zablahoželal autorovi víťazného filmu "Tatry -mystérium", Pavlovi Barabášovi, ktorému za víťaznú snímku odovzdal aj Cenu prezidenta SR.

Prezident SR poslal blahoprajný telegram prezidentovi Čínskej ľudovej republiky

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster poslal blahoprajný telegram prezidentovi Čínskej ľudovej republiky Hu Jintaovi v súvislosti s letom prvého čínskeho kozmonauta. "Chcem využiť túto nevšednú príležitosť, aby som Vám, ľudu Vašej krajiny, celému tímu, ktorý pripravoval včerajší let i samotnému kozmonautovi Jang Li-wejovi, vyjadril náš obdiv a radosť zo skutočnosti, že Čínska ľudová republika sa tým zaradila medzi kozmické veľmoci. Sami sme okúsili pred niekoľkými rokmi radosť z úspechu slovenského občana, ktorý vzlietol do kozmu, a vieme oceniť námahu, ktorá takémuto úspechu nevyhnutne predchádza. Bol som vždy presvedčený o skvelých predpokladoch čínskeho ľudu dosahovať prenikavé výsledky v rôznych oblastiach vedeckého výskumu, čo sa včera znovu potvrdilo. Dovoľte, vážený pán prezident, aby som Vás zároveň ubezpečil o trvalej priazni, ktorú prechováva ľud Slovenskej republiky, i ja sám, k Vašej krajine, ktorú som mal tohto roku možnosť lepšie spoznať. Rád by som tiež zdôraznil, že sa budeme trvalo usilovať o rozvoj našej vzájomnej spolupráce v duchu politickej deklarácie, zameranej na prospech národov Slovenskej republiky a Čínskej ľudovej republiky, ktorú som v Pekingu začiatkom tohto roku spolupodpísal", uvádza sa v blahoprajnom telegrame prezidenta Rudolfa Schustera čínskemu prezidentovi.

Prezident SR prijal kanadského hosťa

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes v Prezidentskom paláci v Bratislave prijal štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a medzinárodného obchodu Kanady Gara Knutsona. Prezident SR v rozhovore ocenil podporu Kanady a ústretový postoj jej najvyšších predstaviteľov voči nášmu integračnému úsiliu o plnohodnotné členstvo v NATO a EÚ. Prezident Rudolf Schuster zdôraznil záujem slovenskej strany o aktívnu ekonomickú spoluprácu a vyzdvihol dynamizáciu vzájomných obchodných väzieb. Prezident SR Rudolf Schuster v rozhovore podčiarkol veľký záujem Slovenska o väčší prílev kanadského investičného kapitálu a ocenil významný kvalitatívny posun vo vzájomnej ekonomickej spolupráci na bilaterálnej aj multilaterálnej úrovni. Prezident Rudolf Schuster uvítal nedávne rozhodnutie kanadskej vlády zriadiť v Bratislave efektívny zastupiteľský úrad a uvítal by jeho čo najskoršie otvorenie.

15. október 2003

Slovinský prezident sa rozlúčil so Slovenskom

Prezident Slovinskej republiky Janez Drnovšek so sprievodom dnes ukončil oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. Po krátkom stretnutí s Rudolfom Schusterom v Prezidentskom paláci sa konal slávnostný rozlúčkový ceremonilál na nádvorí paláca. Po jeho skončení odletel prezident Slovinskej republiky s delegáciou do vlasti.

Prezident SR prijal predsedu parlamentu

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes stretol v Prezidentskom paláci s predsedom Národnej rady Slovenskej republiky Pavlom Hrušovským. Oboznámil hlavu štátu s programom októbrovej a novembrovej schôdze parlamentu. Dohodli sa na termíne vystúpenia prezidenta SR Rudolfa Schustera v NR SR, kde prezident vystúpi so Správou o stave republiky dňa 3. decembra 2003 o 9. hod. Hovorili spolu aj o situácii vo vládnej koalícii, o pláne zasadnutí parlamentu v prvej polovici budúceho roka ako aj o termíne vypísania prezidentských volieb a ďalších dôležitých politicko-spoločenských udalostiach, ktoré by sa mali udiať na budúci rok na Slovensku v rátane prezidentských volieb. Predseda NR SR Pavol Hrušovský uviedol, že informoval hlavu štátu aj o niektorých rozhodnutiach, ktoré prijal a ktoré sa týkajú napr. termínu na predkladanie kandidátov na voľbu generálneho prokurátora SR. Informoval prezidenta Rudolfa Schustera o zámere vypísať termín 1. kola prezidentských volieb na 3. apríla 2004 a druhé kolo 17. apríla 2004. Obaja partneri diskutovali aj o vládnych návrhoch zákonov, ktoré parlament prerokoval na predchádzajúcej schôdzi a ktoré prezident SR analyzuje. Na ich margo prezident SR Rudolf Schuster nevylúčil vrátenie niektorých zákonov, ktoré sa dotýkajú sociálnej oblasti na opätovné prerokovanie parlamentu. Predmetom rozhovoru bol aj pripravovaný návrh zákona o štátnom rozpočte SR ako aj pripomienky prezidenta SR k rozpočtovým kapitolám rezortu obrany, poľnohospodárstva a školstva. Prezident Rudolf Schuster apeloval na zodpovednosť poslaneckého zboru pri prerokúvaní tohto dôležitého zákona, ktorý by mal zohľadniť okolnosti a problémy zaťažujúce občanov Slovenskej republiky.

14. október 2003

Slovinský aj slovenský prezident sa zhodli v názore na pozíciu malých krajín v EÚ

Dnešná oficiálna návšteva prezidenta Slovinskej republiky v Slovenskej republike pokračovala bilaterálnymi rokovaniami. Po ich skončení prezident Rudolf Schuster vyslovil potešenie nad tým, že zástupcom kandidátskych krajín v prezídiu konventu EÚ sa stal bývalý premiér a minister zahraničných vecí Slovinskej republiky Lojze Peterle. Uviedol tiež, že výsledky konventu považuje slovenská strana za dobrý základ pre rokovanie medzivládnej konferencie. Prezident Rudolf Schuster zdôraznil, že SR venuje osobitnú pozornosť zachovaniu princípu - jedna krajina - jeden komisár s rovnocenným postavením všetkých členov v rámci EK a že SR je za tímové rotujúce predsedníctvo Európskej rady. Prezident SR konštatoval, že členstvo SR v NATO nemá alternatívu ani v rámci projektov európskej bezpečnosti. Prezident SR ocenil úspešnosť medzinárodnej ekonomickej spolupráce oboch krajín a zdôraznil potrebu intenzívnejšieho využitia prístavu Koper, cez ktorý prechádza veľký objem exportných a importných komodít. Obaja prezidenti vyslovili názor, že aj po vstupe ďalších krajín do EÚ budú tieto, zvlášť malé krajiny užšie spolupracovať.
Prezident Rudolf Schuster sa na záver prvého dňa oficiálnej návštevy prezidenta Slovinskej republiky zúčastnil na slávnostnej večeri usporiadanej na počesť slovinského hosťa a jeho sprievodu.


Prezident Slovinskej republiky na oficiálnej návšteve Slovenska

Na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky dnes pricestoval prezident Slovinskej republiky Janez Drnovšek so sprievodom. Po slávnostnom privítacom ceremoniáli na nádvorí Prezidentského paláca v Bratislave zasadil slovinský prezident strom v Aleji prezidentov v záhrade Prezidentského paláca. Počas stretnutia štátnikov udelil prezident SR Rudolf Schuster slovinskému partnerovi Rad Bieleho dvojkríža I. triedy a prezident Slovinskej republiky udelil Rudolfovi Schusterovi najvyššie štátne vyznamenanie Slovinskej republiky, Zlatý čestný odznak slobody. Po skončení plenárnych rokovaní delegácií za účasti oboch prezidentov boli podpísané nasledovné dokumenty: Program spolupráce v oblasti vzdelávania a kultúry medzi Ministerstvom školstva Slovenskej republiky a Ministerstvom kultúry SR a Ministerstvom školstva, vedy a športu Slovinskej republiky, Ministerstvom kultúry Slovinskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Slovinskej republiky na roky 2003 - 2006 podpísal minister školstva SR Martin Fronc a štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Slovinskej republiky Andrej Logar. Dodatok č. 1. k Dohode medzi vládami Slovenskej republiky a Slovinskej republiky o medzinárodnej cestnej doprave podpísali štátny tajomník Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ján Kotuľa a splnomocnená veľvyslankyňa Slovinskej republiky v SR Ada Filip-Slivniková.

10. október 2003

Prezident SR ocenil arcibiskupa Jána Sokola

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes ocenil arcibiskupa, metropolitu Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy, Mons. Jána Sokola Krížom prezidenta SR I. triedy. Na slávnostnom akte bol prítomný apoštolský nuncius na Slovensku, pomocný biskup Józef Nowacki, predseda KBS František Tondra a ďalší vysokí cirkevní hodnostári. Mons. Ján Sokol v ďakovnom príhovore vysoko ocenil krok prezidenta SR a vyslovil predsavzatie naďalej oddane slúžiť Bohu, cirkvi a národu. Prezident Rudolf Schuster v príhovore vyzdvihol úlohu arcibiskupa Sokola nielen pastoračnej oblasti, ale aj v súvislosti s nedávnou návštevou Svätého Otca na Slovensku. Prezident Rudolf Schuster zdôraznil aj ekumenické zásluhy a doposiaľ nedocenené zahraničné aktivity arcibiskupa Sokola v záujme Slovenska a slovenského národa.

Prezident SR ocenil príslušníkov Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes ocenil príslušníkov Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR. Riaditeľ Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR Viliam Polnišer si z rúk prezidenta SR prevzal Kríž prezidenta SR II. stupňa za celoživotný prínos v oblasti leteckej dopravy Slovenskej republiky.

Palubná sprievodkyňa Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR Anna Gorodovová si prevzala Medailu prezidenta Slovenskej republiky za významný prínos v oblasti osobnej leteckej dopravy SR. Obaja ocenení v ďakovnom príhovore vysoko vyzdvihli fakt, že si ich celoživotnú prácu v oblasti realizácie bezpečnej leteckej dopravy ústavných činiteľov niekto všimol, fakt že to bol práve prezident SR Rudolf Schuster, ktorý ich výkony aj ocenil.

Prezident SR vymenoval ministra obrany

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes vymenoval na post ministra obrany Juraja Lišku. Na základe článku 111 a článku 102 ods. 1 písm. g) ústavy Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb, ako vyplýva zo zmien a doplnení vykonaných neskoršími ústavnými zákonmi vymenoval ho za člena vlády SR. Zároveň v prítomnosti predsedu vlády Mikuláša Dzurindu zrušil určenie Eduarda Kukana dočasne spravovať aj veci člena vlády SR povereného riadením Ministerstva obrany SR. Prezident Rudolf Schuster vo svojom príhovore vyslovil nádej, že nový minister obrany bude pokračovať vo všetkom pozitívnom, čo vykonal predchádzajúci minister obrany Ivan Šimko, ktorého výkony boli hodnotené veľmi pozitívne a ktorý mal aj skúsenosti s riadením rezortov. Prezident SR uviedol, že aj od nového ministra obrany čaká pravidelné referencie o plnení strategických úloh rezortu v dlhšom časovom horizonte a že bude ministrom, ktorý dokáže načúvať aj rezortným odborníkom, ktorí sú akceptovaní u nás aj v zahraničí.

9. október 2003

Prezident SR poslal sústrastné listy pozostalým obetí leteckej katastrofy

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes poslal sústrastné listy pozostalým obetí leteckej katastrofy, ku ktorej došlo dnes v priestore obce Pušovce v okrese Prešov, kde havaroval vrtuľník Mi-17 z 3. leteckej základne Prešov. Prezident Rudolf Schuster v sústrastných listoch vyjadril hlbokú ľútosť nad náhlou a nenahraditeľnou stratou životov a pozostalým tlmočil svoju úprimnú a hlbokú sústrasť. Prezident Slovenskej republiky je v stálom kontakte s členmi komisie, ktorá haváriu vyšetruje v záujme čo najrýchlejšieho zistenia všetkých okolností a príčin, ktoré haváriu spôsobili.

Prezident SR prijal predsedu krajinskej vlády spolkovej krajiny Brandenbursko

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal predsedu krajinskej vlády spolkovej krajiny Brandenbursko Matthiasa Platzeka so sprievodom. Prezident Rudolf Schuster v rozhovore ocenil rozvoj slovensko-nemeckých bilaterálnych vzťahov, v ktorých by sa mohla významnejším spôsobom zvýšiť proporcia kontaktov a spolupráce spolkovej krajiny Brandenbursko so slovenskými partnermi. Obaja partneri prejavili záujem o zintenzívnenie našej spolupráce, najmä v oblasti malého a stredného podnikania. Prezident Rudolf Schuster sa zaujímal o postoj Brandenburska v otázke voľného pohybu pracovných síl v EÚ a o možnosť skrátiť prechodné obdobie pre nové členské krajiny.

Prezident SR podpisoval zákony

Prezident SR Rudolf Schuster podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky 9. októbra 2003 podpísal tieto zákony:

  1. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 254/1991 Zb. o Slovenskej televízii v znení neskorších predpisov
  2. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov a zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 222/1996 Z. z. o organizácii miestnej štátnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
  3. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 215/1995 Z. z. o geodézii a kartografii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov
  4. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 291/2002 Z. z. o Štátnej pokladnici a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 386/2002 Z. z. a ktorým sa mení zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 82/1994 Z. z. o štátnych hmotných rezervách v znení neskorších predpisov
  5. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  6. Zákon, ktorým sa mení zákon č. 315/2001 Z. z. o Hasičskom a záchrannom zbore v znení neskorších predpisov
  7. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 13/2002 Z. z. o podmienkach premeny niektorých rozpočtových organizácií a príspevkových organizácií na neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby (transformačný zákon) a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 92/1991 Zb. o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 457/2002 Z. z.
Prezident Slovenskej republiky v zmysle čl. 87 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky nepodpísal zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Prezident Slovenskej republiky tento zákon nepodpísal z dôvodu, že aj napriek akceptovaniu 8 pripomienok z pätnástich Národnou radou Slovenskej republiky pri opätovnom prerokúvaní zákona, medzi neakceptovanými pripomienkami sú aj tie, kde prezident Slovenskej republiky v rozhodnutí o vrátení zákona vyjadril pochybnosti o súlade dvoch ustanovení s Ústavou Slovenskej republiky. Ide o tieto ustanovenia:


  1. Jedným z disciplinárnych opatrení, ktoré uloží disciplinárny súd za závažné disciplinárne previnenie je odvolanie z funkcie sudcu. Nie každé závažné disciplinárne previnenie je však podľa zákona nezlučiteľné s funkciou sudcu. Podľa čl. 147 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky prezident Slovenskej republiky na návrh Súdnej rady Slovenskej republiky sudcu odvolá na základe rozhodnutia disciplinárneho senátu len pre čin, ktorý je nezlučiteľný s výkonom funkcie sudcu.
  2. Ďalším ustanovením tohto zákona kde prezident Slovenskej republiky má pochybnosti o súlade s Ústavou Slovenskej republiky je, že sudca disciplinárneho súdu sa môže tejto funkcie vzdať, len ak sa súčasne vzdá aj funkcie sudcu. Ide o nútený výkon funkcie sudcu disciplinárneho súdu.
Nástupné audiencie veľvyslancov u prezidenta SR

Prezident SR Rudolf Schuster prijal na nástupnej audiencii veľvyslanca Thajského kráľovstva v SR so sídlom vo Viedni Somikatiho Ariyapruchyu. Obaja predstavitelia ocenili skutočnosť, že vzťahy medzi našimi krajinami nie sú zaťažené žiadnymi problémami, čo podľa nich vytvára dobré podmienky pre posilnenie vzájomne prospešného partnerstva. Ako uviedol Rudolf Schuster, Thajské kráľovstvo považujeme za dôležitého partnera medzi ázijskými krajinami a vidíme veľké možnosti rozširovania vzájomnej spolupráce v politickej, hospodárskej, kultúrnej i ďalších oblastiach nášho spoločného záujmu.

Poverovacie listiny prezidentovi potom odovzdala mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Etiópskej federatívnej demokratickej republiky v SR so sídlom vo Viedni Halima Mohammed Fequiová. Ako konštatoval na stretnutí prezident Rudolf Schuster, Slovensko má záujem o čo najskoršie ukončenie procesu revízie bilaterálnej zmluvnej základne, čo by umožnilo rozvoj predovšetkým ekonomickej spolupráce s Etiópiou, ktorú vnímame ako jedného z dôležitých regionálnych lídrov Východnej Afriky. Slovenská republika oceňuje kooperáciu tejto krajiny s misiou medzinárodného spoločenstva UNMEE, v rámci ktorej pôsobí aj jednotka Ozbrojených síl SR špecializovaná na odstraňovanie mín.

Ako tretí odovzdal svoje poverovacie listiny do rúk prezidenta SR a tým začal svoju diplomatickú misiu na Slovensku mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Kanady so sídlom v Prahe Bruce B.J. Jutzi. Počas nástupnej audiencie obaja predstavitelia ocenili vysokú úroveň politického dialógu i hospodárskej spolupráce medzi Slovenskom a Kanadou, ktorá získala nové impulzy najmä po dvoch posledných návštevách prezidenta SR v Kanade. Rudolf Schuster vyzdvihol kvalitatívny posun v hospodárskej spolupráci aj vďaka úspešnej realizácii rozvojových programov Kanadskej vládnej agentúry pre medzinárodný rozvoj CIDA. Upozornil však na náš pretrvávajúci záujem o výraznejší prílev kanadského investičného kapitálu na Slovensko. Prezident SR zároveň novému veľvyslancovi poďakoval za trvalú podporu Kanady integračným ambíciám našej krajiny.


8. október 2003

Prezident SR na vernisáži obrazov Jozefa Fabiniho

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes podvečer zúčastnil na vernisáži obrazov Jozefa Fabiniho. Slávnostný hudobný pozdrav prítomným hosťom venoval husľový virtuóz Peter Michalica. Ukážky z monografie "Rodné putá"o národnom umelcovi Jozefovi Fabinim z pera Rudolfa Schustera prečítal riaditeľ SND Dušan Jamrich. Prezident SR Rudolf Schuster sa v príhovore vyznal zo spomienok na vzácneho, talentovaného priateľa a charakterovo nevychýliteľného umelca Jozefa Fabiniho, ktorý by 10. októbra oslávil 95 rokov. Prezident Slovenskej republiky patrí k obdivovateľom výtvarnej tvorby národného umelca Jozefa Fabiniho, s ktorým ho spájala silná kultúrna spriaznenosť, láska k nadčasovému umeleckému výkonu a záujem o posilnenie kultúrnej identity slovenského národa.

Prezident SR ocenil opernú divu Editu Gruberovú

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes ocenil svetoznámu opernú speváčku Editu Gruberovú za významné zásluhy v oblasti operného spevu a šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí Krížom prezidenta Slovenskej republiky II. stupňa. Na slávnostnom akte bol prítomný aj riaditeľ SND Dušan Jamrich, riaditeľ Opery SND Marian Chudovský aj predseda Festivalového výboru BHS Miloš Jurkovič a ďalší hostia. Edita Gruberova v ďakovnom príhovore vysoko vyzdvihla krok prezidenta Rudolfa Schustera a ocenenie prevzala, podľa jej slov, aj v mene státisícov a miliónov pracovitých a tvorivých ľudí na Slovensku. Prezident Rudolf Schuster v príhovore vyslovil hlboké uznanie talentu a svetovému renomé svetovej sopranistke so slovenskými koreňmi, ktorá šíri slávu malej európskej krajiny vo svete.

Prezident SR ocenil riaditeľku Múzea SNR na Myjave

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster ocenil dlhoročnú riaditeľku a v súčasnosti odbornú pracovníčku Múzea SNR na Myjave Blanku Landovú Medailou prezidenta Slovenskej republiky. Na slávnostnom akte bol prítomný aj riaditeľ SNM Peter Maráky a primátor Myjavy Pavol Halabrín. Prezident SR udelil Blanke Landovej ocenenie ako výraz úcty za mnohoročnú obetavú prácu v prospech múzea, mesta Myjava a kultúrneho života myjavského regiónu. Blanka Landová v ďakovnom príhovore vyzdvihla vnímavosť prezidenta Slovenskej republiky k potrebám kultivovania národného povedomia slovenského národa. S dojatím ocenila splnenie sľubu prezidenta Rudolfa Schustera, ktorý jej v podobe prísľubu a potreby ocenenia vyslovil pri ostatnej návšteve Múzea SNR na Myjave v septembri t.r. "Je dnes málo ľudí a málo politikov, ktorí dodržia svoj sľub", uviedla Blanka Landová. Prezident SR Rudolf Schuster v príhovore ocenil obetavosť, skromnosť, oduševnenie a vnútorné presvedčenie Blanky Landovej v jej celoživotnej práci pre kultúrne pozdvihnutie myjavského regiónu.

Prezident SR vymenoval 16 sudcov bez časového obmedzenia

Prezident SR Rudolf Schuster vymenoval na návrh Súdnej rady Slovenskej republiky 16 sudcov bez časového obmedzenia. Na slávnostnom akte boli prítomní podpredseda vlády a minister spravodlivosti Daniel Lipšic, predseda a podpredseda Najvyššieho súdu Milan Karabín a Juraj Majchrák. Rudolf Schuster novovymenovaným sudcom zaželal veľa úspechov v ich náročnej a zodpovednej práci a vyjadril presvedčenie, že svojou prácou prispejú k skvalitneniu práce našich súdov.

Menovací dekrét z rúk prezidenta SR prevzali:

  1. Mgr. Iveta BEBEJOVÁ
    Okresný súd Dolný Kubín
  2. Mgr. Miriam KAMENSKÁ
    Okresný súd Banská Bystrica
  3. JUDr. Martina KOREŇOVÁ
    Okresný súd Revúca
  4. JUDr. Alena MAZÚROVÁ
    Okresný súd Bardejov
  5. JUDr. Marta RYBÁROVÁ
    Okresný súd Trenčín
  6. JUDr. Andrea HRNEKOVÁ
    Okresný súd Bratislava I.
  7. JUDr. Iveta ŠARANSKÁ
    Okresný súd Bratislava I.
  8. JUDr. Anna MORAVOVÁ
    Okresný súd Bratislava III.
  9. JUDr. Jarmila JURKOVIČOVÁ
    Okresný súd Bratislava IV.
  10. JUDr. Eva ŠAJMOVIČOVÁ
    Okresný súd Bratislava V.
  11. JUDr. Zdenka KLEIMANOVÁ
    Okresný súd Bratislava V.
  12. JUDr. Jaroslav MACEK
    Okresný súd Žilina
  13. JUDr. Katarína PODHORCOVÁ
    Okresný súd Dolný Kubín
  14. JUDr. Andrea DUDÁŠOVÁ
    Okresný súd Trnava
  15. JUDr. Martina VALENTOVÁ
    Okresný súd Trnava
  16. JUDr. Viera SLÁDEČKOVÁ
    Okresný súd Bratislava III.
Prezident SR prijal šéfa ukrajinského parlamentu Volodymyra Lytvyna

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predsedu Najvyššej rady Ukrajiny Volodymyra Lytvyna. Rudolf Schuster vyjadril presvedčenie, že návšteva šéfa ukrajinského parlamentu na Slovensku pomôže aktivizovať nielen medziparlamentné vzťahy, ale prispeje aj k celkovému posilneniu vzájomnej spolupráce, ktorá nadobúda v kontexte silnejúcej regionálnej hospodárskej spolupráce a európskych integračných procesov nový význam a kvalitu. Prezident SR ocenil proeurópsku orientáciu Ukrajiny a záujem nášho najväčšieho suseda aktívne prispievať k budovaniu európskej celosvetovej bezpečnosti. Rudolf Schuster sa vyjadril za zavedenie takého vízového režimu na našej spoločnej hranici, ktorý by zaviedol pre občanov Slovenskej republiky bezvízový styk a občania Ukrajiny by dostávali víza bezplatne.

Švédska veľvyslankyňa na nástupnej audiencii u prezidenta SR

Prezident SR Rudolf Schuster prijal na nástupnej audiencii mimoriadnu a splnomocnenú veľvyslankyňu Švédskeho kráľovstva v SR so sídlom v Bratislave Ceciliu Julin, ktorá mu odovzdala svoje poverovacie listiny. Obaja predstavitelia počas stretnutia ocenili vysokú úroveň politického dialógu i hospodárskej spolupráce medzi našimi krajinami, ktoré výrazne stimulovala aj vlaňajšia návšteva švédskeho kráľovského páru na Slovensku. Rudolf Schuster ocenil trvalú podporu Švédska našim integračným ambíciám, ktorá by mohla vyústiť do produktívneho partnerstva v rámci Európskej únie. Zdôraznil tiež náš pretrvávajúci záujem o prehĺbenie ekonomickej spolupráce. I keď na Slovensku sa už úspešne etablovali viaceré švédske firmy, stále vidíme rezervy v príleve švédskych investícií do našej ekonomiky.

7. október 2003

Prezident SR prijal rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dens prijal rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity Jána Štencla, ktorý mu poďakoval za podporu pri kreovaní univerzitnej zdravotníckej inštitúcie. Informoval hlavu štátu o profile univerzity ako aj o zasadnutí poradného orgánu Rady Európy - Union professionnelle internationale des gynecologues et obstetriciens - UPIGO. Táto organizácia slávi 50. výročie svojho vzniku a jej zástupcovia rokovali v týchto dňoch v Bratislave. Rektor Slovenskej zdravotníckej univerzity požiadal prezidenta SR Rudolfa Schustera o prevzatie záštity nad 7. ročníkom iniciatívy Humanitný čin roka 2003. Prezident SR záštitu nad šľachetnou iniciatívou rád prevzal.

Prezident SR vymenoval predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes vymenoval predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Milana Karabína, podľa čl. 102 ods. 1 písm. t) a čl. 145. ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky na návrh Súdnej rady SR z 30. septembra 2003. Na slávnostnom akte bol prítomný aj predseda vlády Mikuláš Dzurinda, minister spravodlivosti Daniel Lipšic, generálny prokurátor Milan Hanzel, predseda Ústavného súdu Ján Mazák a ďalší ústavní činitelia. Prezident Rudolf Schuster v príhovore vyslovil spokojnosť so skutočnosťou, že bol zvolený predseda Najvyššieho súdu. Vyjadril však aj ľútosť nad neprítomnosťou bývalého predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, ktorý v liste adresovanom prezidentovi SR uviedol etické dôvody svojej neúčasti a oznámil hlave štátu podanie svojej sťažnosti na medzinárodný súd pre ľudské práva do Štrasburgu vzhľadom na osobný pocit krivdy v otázke postu predsedu Najvyššieho súdu SR. Prezident SR aj napriek neúčasti Štefana Harabina poďakoval za výkon jeho doterajšej činnosti a novému predsedovi NS SR zaželal mnoho úspechov v zodpovednej práci. Prezident Rudolf Schuster na margo 9-mesačnej absencie obsadenia postu predsedu NS SR uviedol chýbajúcu vyhovujúcu právnu normu, ktorej pôvodné znenie nepodpísal. Prezident SR vyslovil presvedčenie, že novela príslušného zákona zabráni zopakovaniu podobnej situácie. Požiadal tiež prítomného ministra spravodlivosti, aby ani v budúcnosti nedopustil nijaké zásahy do činnosti súdnej moci, ktoré nevyplývajú zo zákonných kompetencií ministerstva spravodlivosti. Prezident vyslovil želanie, aby naše súdnictvo odstránilo neprijateľné prieťahy v súdnom konaní, aby pokračoval boj proti korupcii s konkrétnymi výsledkami.

Prezident SR sa informoval o čerpaní eurofondov

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes stretol s členmi vlády a ďalšími predstaviteľmi, ktorí sú zodpovední za proces čerpania eurofondov. Na stretnutí bol prítomný podpredseda vlády Pál Csáky, minister životného prostredia László Miklós, minister pôdohospodárstva László Gyurovszky, minister dopravy, pôst a telekomunikácií Pavol Prokopovič a generálny riaditeľ sekcie európskej integrácie, štrukturálnej politiky a rozvoja vidieka ministerstva pôdohospodárstva SR Karol Zimmer. Stretnutie sa uskutočnilo v rámci dohodnutých pravidelných stretnutí s ústavnými činiteľmi. Prezident SR sa informoval o situácii v oblasti čerpania fondov EÚ každým zo zúčastnených zástupcov a vyslovil spokojnosť s pokrokom, ktorý sa dosiahol v otázke čerpania eurofondov od ostatného stretnutia.

Rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky vo veciach žiadostí o milosť zo 6. októbra

Prezident Slovenskej republiky posudzoval 15 žiadostí o milosť, z ktorých v jednom prípade udelil milosť, v ďalších nezistil dôvody na jej udelenie.
Milosť udelil:
R. K., mužovi, štátnemu príslušníkovi Srbskej republiky, ktorý bol odsúdený pre pokus trestného činu krádeže podľa § 8 ods. 1, § 247 ods. 1 písm. b/, ods. 2 Trestného zákona, pre trestný čin falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate a úradnej uzávery podľa § 176 ods. 1 Trestného zákona a pre trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia podľa § 171 ods. 1 písm. b/ Trestného zákona na úhrnný trest odňatia slobody vo výmere 9 mesiacov a trest vyhostenia z územia Slovenskej republiky.
Podstata skutku spočívala v tom, že nerešpektoval zákaz pobytu na území Slovenskej republiky a na základe falošných dokladov sa opätovne vrátil na územie Slovenska, kde mal družku, v súčasnosti manželku a dve deti. Nepodmienečný trest odňatia slobody vykonal, trest vyhostenia mu však bráni legálne žiť so svojou rodinou na území Slovenska. O milosť požiadala manželka odsúdeného, ktorá ako občianka Slovenskej republiky chce s manželom a deťmi žiť na území Slovenskej republiky v úplnej rodine.
Minister spravodlivosti Slovenskej republiky odporučil udelenie milosti najmä s prihliadnutím na záujem Slovenskej republiky na riadnom fungovaní manželstiev a rodín s deťmi.
Prezident Slovenskej republiky sa stotožnil so stanoviskom ministra spravodlivosti a odpustil odsúdenému trest vyhostenia.


6. október 2003

Prezident SR prijal ministerku zahraničných vecí Macedónskej republiky

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal ministerku zahraničných vecí Macedónskej republiky Ilinku Mitrevu. Návšteva nadväzuje na prvú oficiálnu návštevu prezidenta Macedónskej republiky Borisa Trajkovského v roku 2002. Prezident SR v rozhovore poukázal na podobnosť úloh v oboch krajinách pri transformácii spoločnosti. Vzhľadom k nim Slovenská republika podporuje integráciu Macedónskej republiky do EÚ a je pripravená na transfer našich skúseností v integračných krokoch. Prezident SR uviedol, že úsilie Macedónskej republiky a ďalších krajín tohto regiónu o členstvo v NATO prispeje k stabilizácii v tejto časti Európy a SR je pripravená pomáhať aj v tomto procese. Prezident Rudolf Schuster ocenil pokrok vlády Macedónskej republiky vo vzťahu k implementácii Ochridského mierového dohovoru a uviedol, že SR naďalej pozorne sleduje vývoj v regióne. Prezident SR v rozhovore poukázal aj na neuspokojivú úroveň našej hospodárskej spolupráce a obchodnej výmeny, pričom obaja partneri sa zhodli na potrebe dynamizácie tejto spolupráce. Prezident Rudolf Schuster deklaroval aj pripravenosť SR poskytnúť pomoc Macedónskej republike pri rekonštrukcii vojnou zničenej infraštruktúry a vyslovil presvedčenie, že návštevy ministerky zahraničných vecí Macedónskej republiky prispeje k zlepšeniu vzťahov oboch krajín.

Prezident SR prijal starostu obce Terchová

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes dopoludnia prijal starostu obce Terchová Viktora Valla. Ten mu predstavil mu Projekt Natura 2000, ku ktorému by mala zaujať stanovisko vláda SR. Projekt sa týka harmonizácie právnych noriem v rámci EÚ aj v oblasti ochrany prírody a vytvorenia novej sústavy chránených území európskeho významu. Starostovia obcí, ktoré sa nachádzajú na území Národného parku Malá Fatra vyjadrujú nespokojnosť s postupom povinného prerokúvania zaradenia Národného parku Malá Fatra do programu chránených území Natura 2000 a žiadajú akceptovanie aj požiadaviek samosprávy pri schvaľovaní projektov, ktoré významne ovplyvnia život na vyňatých územiach.

4. október 2003

Prezident SR si uctil pamiatku obetí Dukly

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster si dnes uctil pamiatku obetí Dukly pri príležitosti 59. výročia Karpatsko-duklianskej operácie. PO stretnutí s predstaviteľmi okresu a mesta na Okresnom úrade vo Svidníku položil prezident Rudolf Schuster veniec k pamätníku Československej armády na Dukle. Pamiatku obetí ťažkých oslobodzovacích bojov II. svetovej vojny si prezident SR uctil aj položením vencov k soche armádneho generála Ludvíka Svobodu vo Svidníku a k Pamätníku Sovietskej armády. Popoludní prijal prezident Rudolf Schuster v Regionálnom pracovisku Kancelárie prezidenta SR v Košiciach predsedu parlamentu Bulharskej republiky Ogňana Gerdžikova. Prezident Rudolf Schuster na stretnutí ocenil spoluprácu oboch krajín ako významnú súčasť dotvárania rámca stability, bezpečnosti a vzájomnej prosperity a strednej a juhovýchodnej Európe. Vyslovil tiež presvedčenie, že výraznejší pokrok v spolupráci nastane po našom spoločnom vstupe do NATO. Prezident SR pozitívne ohodnotil pôsobenie Bulharskej republiky ako nestáleho člena BZ OSN, pričom SR má ambície stať sa nestálym členom tejto rady na roky 2006-2007. Prezident Rudolf Schuster zablahoželal Bulharskej republike k budúcoročnému prevzatiu predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a pozitívne zhodnotil aj vyvíjajúce sa hospodárske a obchodné vzťahy oboch krajín.

3. október 2003

Prezident SR rokoval v Záhrebe s predsedom chorvátskeho parlamentu

Prezident SR Rudolf Schuster sa na úvod druhého a záverečného dňa oficiálnej návštevy Chorvátskej republiky stretol na pôde chorvátskeho parlamentu - Saboru s jeho predsedom, Zlatkom Tomčičom. Rudolf Schuster svojho partnera ubezpečil o slovenskej podpore integračných ambícií Chorvátskej republiky. Zopakoval, že Slovensko je pripravené poskytnúť Chorvátsku svoje skúsenosti z prístupového procesu. Záhreb očakáva odpoveď Bruselu na prihlášku do EÚ už na budúci rok. Prezident SR na stretnutí so šéfom parlamentu hovoril aj o rozvoji bilaterálnych vzťahov, pričom poukázal na skutočnosť, že aj keď hospodárske kontakty narastajú, stále výrazne zaostávajú za úrovňou politického dialógu. Zlatko Tomčič podčiarkol prínos medziparlamentnej spolupráce medzi oboma krajinami. Rudolf Schuster ocenil tiež spoluprácu v kultúrnej oblasti a vklad menšín k nej. Ku chorvátskej menšine, ktorá žije na Slovensku už štyri storočia, sa dnes hlási okolo päťtisíc občanov Slovenskej republiky. Po oficiálnej rozlúčke so svojím hostiteľom prezidentom Stjepanom Mesičom odcestoval prezident Rudolf Schuster do historického mesta Pula. Tam má na programe stretnutie s predstaviteľmi mesta a Istrijského regiónu. Podvečer delegácia odcestuje do vlasti.

2. október 2003

Rudolf Schuster ukončil prvý deň návštevy v Záhrebe

Po rozhovoroch s prezidentom Chorvátskej republiky Stjepanom Mesičom sa Rudolf Schuster stretol na pracovnom obede s premiérom Ivicom Račanom, s ktorým hovorili najmä o postupoch vedúcich k urýchleniu a prehĺbeniu ekonomickej kooperácie. Prezidenta SR potom v paláci Dvorce privítal viceprimátor Záhrebu Milan Bambič. Rudolf Schuster sa na stretnutí vyslovil za podstatné rozšírenie vzťahov na úrovni mestských, regionálnych i samosprávnych orgánov a podčiarkol význam výmeny skúseností v komunálnej politike a medzinárodných kontaktov. Impulzom k ďalšiemu rozvoju spolupráce medzi slovenskými a chorvátskymi mestami bude podľa slovenského prezidenta aj pripravovaná návšteva primátora Bratislavy v Záhrebe. V spoločnosti Milana Bambiča si Rudolf Schuster potom prezrel historické Horné mesto a gotickú katedrálu. Ďalší program prezidenta SR bol venovaný stretnutiu s predstaviteľmi slovenskej komunity žijúcej v Chorvátsku. Rudolf Schuster sa zúčastnil na prezentácii knihy Jána Jankoviča Južné slnko, ktorá je antológiou prekladov chorvátskej poézie od roku 1840 do súčasnosti. V mene krajanov prezidenta SR privítal predseda Zväzu Slovákov žijúcich v Chorvátskej republike Andrej Kuric. Rudolf Schuster prítomným prisľúbil, že Slovensko bude vynakladať všetko úsilie, aby sa spojenie krajanov s ich vlasťou ďalej rozvíjalo vo všetkých oblastiach ich života. V piatok má prezident SR na programe stretnutie s predsedom parlamentu Zlatkom Tomčičom a návštevou historického mesta Pula. Podvečer delegácia odcestuje do vlasti.

Prezident SR rokoval s prezidentom Stjepanom Mesičom

Po slávnostnom privítacom ceremoniáli pred sídlom chorvátskej hlavy štátu sa Rudolf Schuster stretol na rokovaní so svojim partnerom Stjepanom Mesičom. Obaja predstavitelia ocenili, že vzťahy medzi našimi krajinami sa vyvíjajú bez otvorených či sporných otázok a vzájomná spolupráca prináša prospech obom stranám. Obchodná a ekonomická spolupráca však podľa nich zaostáva za úrovňou politického dialógu, i keď po podpísaní dohody o voľnom obchode vzájomná výmena rastie. Prezident SR vyjadril presvedčenie, že po marcovom pristúpení Chorvátska k zoskupeniu CEFTA sa obchodná výmena v tomto roku ešte zvýši. Rudolf Schuster svojho partnera ubezpečil, že Slovenská republika podporuje úsilie Chorvátska o integráciu do NATO a Európskej únie a sme pripravení poskytnúť svoje skúsenosti získané počas prístupovéhp procesu. Dotkli sa tiež otázky diskusie okolo budúcnosti Európy. Prezident SR informoval o záujme Slovenska pokračovať v spolupráci krajín V4, i keď podľa nášho názoru existuje priestor aj pre spoluprácu s tretími krajinami vrátane Chorvátska. Rudolf Schuster ocenil tiež úroveň bilaterálnych vzťahov v oblasti kultúry aj v súvislosti s príslušníkmi národnostných menšín oboch krajín žijúcich mimo svojej domoviny. Na stretnutí vyzval k diskusii o ďalších formách podpory týmto občanom. Ďalším bodom programu Rudolfa Schustera je pracovný obed s chorvátskym premiérom Ivicom Račanom a popoludní ho v paláci Dverce privíta predsedníčka mestského zastupiteľstva mesta Záhreb Morana Palikovič Gruden. Podvečer sa prezident SR stretne s predstaviteľmi Slovákov žijúcich v Chorvátsku. Prvý deň oficiálnej návštevy ukončí slávnostná večera poriadaná na počesť prezidenta SR s manželkou chorvátskym prezidentom Stjepanom Mesičom s manželkou. Počas druhého dňa bude Rudolf Schuster rokovať s predsedom parlamentu Chorvátskej republiky Zlatkom Tomčičom a potom sa delegácia presunie do Puly, kde Rudolfa Schustera so sprievodom privítajú predstavitelia mesta a Istrijskej župy. Podvečer delegácia odcestuje do vlasti.

Prezident SR začal oficiálnu návštevu Chorvátskej republiky

Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou pricestoval do Záhrebu, kde začal dvojdňovú oficiálnu návštevu Chorvátskej republiky. Rudolfa Schustera na ceste sprevádzajú štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí József Berényi, štátna tajomníčka ministerstva hospodárstva Eva Šimková, štátny tajomník ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Ján Kotuľa, štátny tajomník ministerstva kultúry József Kvarda ako aj skupina slovenských podnikateľov. Rudolfa Schustera v sídle hlavy štátu Chorvátskej republiky privíta prezident Stjepan Mesič. Po stretnutí so svojím partnerom má prezident SR na programe pracovný obed s chorvátskym premiérom Ivicom Račanom a popoludní Rudolfa Schustera v paláci Dverce privíta predsedníčka mestského zastupiteľstva mesta Záhreb Morana Palikovič Gruden. Podvečer sa prezident SR stretne s predstaviteľmi Slovákov žijúcich v Chorvátsku. Prvý deň oficiálnej návštevy ukončí slávnostná večera poriadaná na počesť prezidenta SR s manželkou chorvátskym prezidentom Stjepanom Mesičom s manželkou. Počas druhého dňa bude Rudolf Schuster rokovať s predsedom parlamentu Chorvátskej republiky Zlatkom Tomčičom a potom sa delegácia presunie do Puly, kde Rudolfa Schustera so sprievodom privítajú predstavitelia mesta a Istrijskej župy. Podvečer delegácia odcestuje do vlasti.

1. október 2003

Prezident SR prijal účastníkov medzinárodného sympózia

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní prijal účastníkov medzinárodného sympózia "Región-Národ-Európa, ktoré sa v dňoch 1. 3. októbra 2003 koná v Bratislave a organizuje ho Biskupská konferencia v Aachene v spolupráci s Adalbert Stiftung a Spolkom Sv. Vojtecha. Informovali ho o zámeroch pravidelne organizovaných sympózií, ktorými je odborná výmena a osobné kontakty prednášateľov z rozličných krajín a disciplín, s dôrazom na historické a religiózne korene európskej identity. Prezident Rudolf Schuster ocenil úsilie účastníkov sympózia o spájanie osobností politického a spoločenského života s cieľom analýzy a diskusie o politických, ekonomických a duchovných aspektoch situácie v krajinách Európy pred ich vstupom do Európskej únie.