Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Máj

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Archív správ mediálneho odboru > rok 2001


31. máj 2001

Prijatie delegátov Workshopu rozhlasových hier 2001

Prezident SR Rudolf Schuster prijal v Prezidentskom paláci účastníkov medzinárodného Workshopu rozhlasových hier 2001. V príhovore ocenil význam tohto kultúrneho podujatia ako i fakt, že sa koná v Bratislave, čím sa naše hlavné mesto stalo dočasne i hlavným mestom rozhlasových hier. V neformálnom rozhovore potom hovorili o dramatickej tvorbe a písaní rozhlasových hier.

30. máj 2001

Manželka prezidenta SR navštívila Domov sociálnych služieb pre deti Rosa

Manželka prezidenta SR Irena Schusterová navštívila pri príležitosti Medzinárodného dňa detí Domov sociálnych služieb pre deti Rosa. Zaujímala sa o podmienky výučby a pobytu detí v tomto zariadení a na záver návštevy odovzdala deťom darčeky.

Odovzdávanie štátnych vyznamenaní Yad Va Shem Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na odovzdávaní štátnych vyznamenaní Štátu Izrael pri záchrane ľudského života príslušníkov židovského národa počas druhej svetovej vojny. Cenu dostalo 10 slovenských občanov a ich rodinní príslušníci.
Prezident v príhovore vyzdvihol neoceniteľný prínos ocenených občanov a vyjadril nádej, že podobná tragédia ako druhá svetová vojna sa v budúcnosti nebude opakovať. Prijatie nových veľvyslancov

Prezident SR Rudolf Schuster prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Arménskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Jivana Tabibiana, mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Guinejskej republiky v SR so sídlom v Bonne Abrahama Doukourého a dezignovaného mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Štátu Izrael v SR so sídlom vJeruzaleme Davida Granita, ktorí mu odovzdali poverovacie listiny.

Prijatie ministra zahraničných vecí Kanady

Prezident SR Rudolf Schuster prijal ministra zahraničných vecí Kanady Johna Manleyho. Rudolf Schuster informoval Johna Manleyho o prioritách zahraničnej politiky Slovenskej republiky, o integrácii do EÚ vo svetle záverov v Nice a o stave prístupového procesu do európskych štruktúr v kontexte s kandidátskymi krajinami V4. Obaja politici vyjadrili spokojnosť s úrovňou bilaterálnej kooperácie a prejavili záujem o zintenzívnenie hospodárskej spolupráce. Prezident sa poďakoval za podporu Kanady pri vstupe Slovenska do OECD a požiadal ministra zahraničných vecí o prehodnotenie vízovej povinnosti občanov SR do Kanady.

Prijatie Eduarda Kukana

Prezident SR Rudolf Schuster prijal ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana. Na pravidelnom pracovnom stretnutí minister informoval prezidenta o záveroch Euroatlantickej konferencie ministrov zahraničných vecí v Budapešti. Prerokovali aj niektoré pripravované personálne výmeny na postoch veľvyslancov v súvislosti s ukončením ich misie a účasť prezidenta na nadchádzajúcom summite stredoeurópskyvh prezidentov, ktorý sa má uskutočniť v Taliansku.

Prijatie ministra obrany Poľskej republiky

Prezident SR Rudolf Schuster prijal ministra obrany Poľskej republiky Bronislawa Komorowského. Hlavnou témou rozhovoru bola podpora Poľska nášmu vstupu do NATO. Túto podporu konkretizovali návrhom na trojstrannú spoluprácu a uzatvorenie dohôd medzi Českou, Poľskou a Slovenskou republikou. Zhodli sa na tom, že spoluprácou vyšlú pozitívny signál predstaviteľom Aliancie pred naším vstupom do NATO. Diskutovali aj o spôsobe financovania armády v Poľsku a možnosti uskutočniť podobné financovanie aj v podmienkach Slovenskej republiky.

Menovanie nových členov vlády

Prezident SR Rudolf Schuster vymenoval Máriu Kadlečíkovú za podpredsedníčku vlády SR pre európsku integráciu a Ivana Šimka za ministra vnútra SR. Novým členom vládneho kabinetu v príhovore prezident zaželal veľa úspechov v ich novej funkcii, najmä pri riešení pálčivých otázok v ich rezortoch.

29. máj 2001

Pracovná návšteva Nitry

Prezident SR Rudolf Schuster navštívil Nitru, kde sa zúčastnil na slávnostnom otvorení 8. medzinárodného strojárskeho veľtrhu vo výstavnom areáli Agrokomplexu.
V poobedňajších hodinách v sprievode náčelníka Generálneho štábu Armády Slovenskej republiky  Milana Cerovského navštívil 36. protilietadlovú raketovú brigádu na posádkovom cvičisku Koliňanský vrch. Prezident sa zaujímal o výcvik vojakov, ktorí mu predviedli bojovú činnosť protilietadlového kompletu.


28. máj 2001

Prijatie Heinza Fischera a Boruta Pahora Prezident SR Rudolf Schuster prijal v Prezidentskom paláci predsedu Parlamentu Rakúskej republiky Heinza Fischera a následne predsedu Štátneho zhromaždenia Slovinskej republiky Boruta Pahora. Obaja predsedovia parlamentov uskutočnili túto zdvorilostnú návštevu pri príležitosti účasti na 11. stretnutí predsedníčky Európskeho parlamentu s predsedami parlamentov krajín zúčastňujúcich sa procesu rozširovania Európskej únie.
Rudolf Schuster a Heinz Fischer si navzájom vymenili informácie o vnútropolitickej situácii svojich krajín a konštatovali, že ich susedské vzťahy sú na dobrej úrovni. Dotkli sa aj požiadavky Rakúska a Nemecka na zavedenie 7 - ročného prechodného obdobia obmedzenia voľného pohybu pracovných síl. Prezident SR zároveň informoval Heinza Fischera o súčasnej situácii v koalícii.
Stretnutie s Borutom Pahorom nadviazalo na predchádzajúcu oficiálnu návštevu Rudolfa Schustera v Slovinskej republike. Obaja politici sa vyslovili za spoluprácu SR a Slovinska pri vstupe do európskych štruktúr  a zhodli sa na tom, že v otázkach integrácie by tieto krajiny nemali byť konkurentmi, ale partnermi. Rovnakú predstavu majú tiež o európskej spolupráci asociovaných krajín, teda nielen o úzkej spolupráci v rámci V4, ale aj o spolupráci krajín Višegrádskej štvorky a Slovinska. V závere diskusie sa vrátili k hospodárskej spolupráci SR a Slovinska, pričom spomenuli potrebu dobudovania železničného prepojenia Slovenska so Slovinskom až po prístav Koper.


Obed s predsedami parlamentov

Pri príležitosti 11. stretnutia predsedníčky Európskeho parlamentu s predsedami parlamentov krajín participujúcich na procese integrácie do Európskej únie, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave, podával prezident SR Rudolf Schuster slávnostný obed na Bratislavskom hrade. 
Príloha: Slávnostný prípitok. Prijatie predstaviteľov Rady starších Ekonomickej univerzity v Bratislave Prezident SR Rudolf Schuster prijal predstaviteľov Rady starších Ekonomickej univerzity v Bratislave. Prerokovali spolu otázky alternatívneho riešenia problémov slovenskej ekonomiky, ktoré vychádzajú z poznatkov ekonomickej teórie a analýzy konkrétnych údajov o výkonnosti  ekonomiky SR od jej vzniku v roku 1993. Svoju pozornosť zamerali najmä na strednodobé perspektívy ekonomiky Slovenska a diskutovali o tom, aký je súčasný pohľad zahraničia na ekonomiku SR. Poverenie Jána Bóryho Prezident SR Rudolf Schuster prijal dezignovaného mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca SR vo Veľkej socialistickej ľudovej lýbijskej arabskej džamahíriji (Líbya) Jána Bóryho a odovzdal mu poverovacie listiny. Nový veľvyslanec konštatoval, že bude prvým riadne akreditovaným veľvyslancom SR v Líbyi. Prijatie predstaviteľov spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza Prezident SR Rudolf Schuster prijal zástupcov Hornonitrianskych baní Prievidza, a.s. vedených Petrom Čičmancom, predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Hornonitrianskych baní. Zástupcovia spoločnosti oboznámili hlavu štátu s prípravou investičného zámeru predbežnej štúdie realizovateľnosti výstavby uhoľnej tepelnej elektrárne v lokalite Nováky. Predstavili tiež svoj spoločný zámer vybudovať nový energetický zdroj - tepelnú elektráreň na báze domáceho hnedého uhlia s modernou fluidnou technológiou spĺňajúcou enviromentálne požiadavky EÚ.

27. máj 2001

Návšteva Nadácie Horský park Prezident SR Rudolf Schuster navštívil Nadáciu Horský park, cieľom ktorej je zveľaďovať prostredie Horského parku. Predstavitelia nadácie informovali hlavu štátu o svojich cieľoch a predstavili jej svoje aktivity. Rudolf Schuster ocenil aktivity a doterajšie úspechy nadácie a vyjadril jej podporu v ďalšej činnosti.

26. máj 2001

Návšteva prezidenta SR v Lednických Rovniach

Prezident SR Rudolf Schuster spolu s manželkou odcestoval na návštevu Lednických Rovní, kde sa stretol s predstaviteľmi obce, majiteľmi Sklární Rona LR Crystal a miestnymi obyvateľmi. Starosta Karol Backo udelil Rudolfovi Schusterovi čestné občianstvo Lednických Rovní, neskôr si prezreli výrobné priestory sklárne. Popoludní sa prezident SR zúčastnil na slávnostnom otvorení nového Filmového festivalu Eduarda Schreibera, ktorý bol významným priekopníkom v oblasti filmu a autorom prvého hraného filmu na Slovensku.

Prezident SR Rudolf Schuster spolu s manželkou odcestoval na návštevu Lednických Rovní, kde sa stretol s predstaviteľmi obce, majiteľmi Sklární Rona LR Crystal a miestnymi obyvateľmi. Starosta Karol Backo udelil Rudolfovi Schusterovi čestné občianstvo Lednických Rovní, neskôr si prezreli výrobné priestory sklárne. Popoludní sa prezident SR zúčastnil na slávnostnom otvorení nového Filmového festivalu Eduarda Schreibera, ktorý bol významným priekopníkom v oblasti filmu a autorom prvého hraného filmu na Slovensku.

25. máj 2001

Prijatie predsedu parlamentu Malty Prezident SR Rudolf Schuster prijal predsedu parlamentu Malty Antona Taboneho. Vymenili si skúsenosti z fungovania a zloženia parlamentov obidvoch krajín. Konštatovali, že pri úsilí o vstup SR a Malty do EÚ by malé krajiny mali postupovať koordinovane a spoločne.
Anton Tabone by sa rád opäť stretol s Rudolfom Schusterom pri jeho návšteve Malty, na ktorú prezident SR dostal pozvanie od maltského prezidenta Quida de Marca počas jeho marcovej návštevy Slovenska. Vystúpenie prezidenta SR v Národnej rade SR

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes vystúpil v Národnej rade SR s prejavom o stave republiky.

24. máj 2001

Stretnutie prezidenta SR Rudolfa Schustera s predsedom Slovinskej vlády Janezom Drnovšekom

V podvečer druhého dňa oficiálnej návštevy Slovinskej republiky sa prezident SR Rudolf Schuster stretol s predsedom Slovinskej vlády Janezom Drnovšekom. Hovorili spolu o dobrej spolupráci medzi obidvomi krajinami, pričom konštatovali, že najmä v hospodárskej oblasti sú možnosti jej ďalšieho rozšírenia. Na stretnutí sa vzájomne informovali o spoločnom úsilí stať sa členmi NATO a EÚ. Predpokladajú, že do NATO vstúpia obidve krajiny spoločne, a to už na budúci rok , pričom pozvánku očakávajú už na Pražskom summite NATO. Ocenili spoločnú koordináciu krokov aj v úsilí stať sa členmi EÚ a vyjadrili presvedčenie, že napriek niektorým výhradám členských krajín EÚ voči vstupu nových kandidátov sa im podarí úspešne zavŕšiť aj tento proces. Za reálny rok vstupu do EÚ považujú rok 2004. Na stretnutí posúdili aj aktuálnu bezpečnostnú a politickú situáciu na Balkánskom poloostrove.

Stretnutie prezidenta SR s vedením spoločnosti Luka Koper Po prehliadke mesta Lipica a návšteve žrebčinca si prezident SR Rudolf Schuster prezrel prístav Koper, kde rokoval s predsedom predstavenstva  Brunom Koreličom a vedením spoločnosti Luka Koper. Diskutovali spolu o ekonomických výhodách a širokých možnostiach, ktoré využíva aj slovenská strana.
Na prehliadke prístavu slovenského prezidenta sprevádzal jeho slovinský partner Milan Kučan.


23. máj 2001

Prijatie Rudolfa Schustera na mestskej radnici

V podvečer prvého dňa oficiálnej návštevy prezidenta SR Rudolfa Schustera v Slovinskej republike hlava štátu navštívila mestskú radnicu, kde ho prijala primátorka Ľubľany Viktorija Potočnikova. Primátorka prijala návrh prezidenta SR nadviazať družobné styky medzi Ľubľanou a Bratislavou.
Po zápise do Zlatej knihy mesta si Rudolf Schuster prezrel historické jadro Ľubľany.


Stretnutie s predsedom Štátneho zhromaždenia Slovinskej republiky Borutom Pahorom Prezident SR Rudolf Schuster sa v rámci oficiálnej návštevy v Slovinskej republike stretol s predsedom Štátneho zhromaždenia Borutom Pahorom. Na krátkom stretnutí diskutovali o spolupráci parlamentov oboch krajín, ktorá sa zintenzívnila po návšteve predsedu NR SR Jozefa Migaša v Slovinskej republike. V centre záujmu oboch politikov bola otázka naplnenia integračných ambícií, ktorá je aktuálna na Slovensku rovnako ako aj v Slovinsku.

Stretnutie Rudolfa Schustera so slovinskými študentmi slovenčiny

Prezident SR Rudolf Schuster spoločne s ministrom školstva SR Milanom Ftáčnikom zavítali na akademickú pôdu, aby sa na Filozofickej fakulte Ľubľanskej univerzity stretli so slovinskými študentami slovenského jazyka a ich pedagógmi. Rudolf Schuster sa zaujímal o možnosti a podmienky štúdia slovenského jazyka na Ľubľanskej univerzite a vyslovil podporu vytvoreniu samostatnej katedry slovenského jazyka.

Stretnutie hláv štátov Slovenskej a Slovinskej republiky Rudolf Schuster a Milan Kučan sa predpoludním stretli v Prezidentskom paláci v Ľubľane. Zhodli sa, že vzťahy medzi Slovenskom a Slovinskom sú na vysokej úrovni a za dôležité pokladajú ďalšie zintenzívnenie vzájomnej spolupráce v hospodárskej oblasti. Prezident SR ako konkrétny príklad spolupráce uviedol slovinský prístav Koper, v ktorom kotvia aj slovenské lode.Prezidenti oboch štátov sa dohodli na kooperácii pri integrácii do EÚ. Rudolf Schuster informoval svojho partnera o pokroku, ktorý Slovensko dosiahlo v procese vstupu do EÚ. V tejto súvislosti obaja vyjadrili presvedčenie, že krajiny V4 aj Slovinsko by mali do EÚ vstúpiť v rovnakom čase aj za predpokladu, že kandidátske krajiny sa budú zohľadňovať jednotlivo, pričom za reálny termín vstupu pokladajú rok 2004. 
V otázkach bezpečnostnej politiky a vstupu oboch krajín do NATO by slovinský prezident uvítal, aby hlavným garantom integrácie do transatlantických štruktúr bol český prezident Václav Havel a aby pozvánku vstúpiť do NATO Slovensko aj Slovinsko obdržali už na  pražskom Summite NATO za prítomnosti prezidenta USA Georga Busha. Za dobrý signál pre prijatie do NATO považuje aj nadchádzajúcu schôdzku amerického a ruského prezidenta, ktorá sa má uskutočniť v Slovinsku. Napriek tomu, že kritériá pre vstup kandidátskych krajín do Aliancie sa zvyšujú, snahou oboch krajín bude naplniť ich.


Návšteva Slovinskej republiky Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou odcestoval na oficiálnu návštevu Slovinskej republiky. V oficiálnej delegácii prezidenta SR sú minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, minister školstva SR Milan Ftáčnik, ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku  SR Mária Machová a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Brňo. Počas prvého dňa návštevy sa hlava štátu stretne s dvomi najvyššími ústavnými činiteľmi, prezidentom Slovinskej republiky Milanom Kučanom, predsedom Štátneho zhromaždenia Borutom Pahorom. Popoludní bude diskutovať so slovinskými študentmi slovenčiny a pedagógmi Filozofickej fakulty Ľubľanskej univerzity a prijme ho aj primátorka mesta Viktorija Potočnikova. Počas druhého dňa Rudolf Schuster bude rokovať s vedením spoločnosti Luka Koper a zúčastní sa na prehliadke prístavu. Prijíme ho aj predseda vlády Janez Drnovšek.

22. máj 2001

Švajčiarsky minister zahraničných vecí Joseph Deiss u prezidenta SR

Prezident SR Rudolf Schuster prijal ministra zahraničných vecí Švajčiarskej konfederácie Josepha Deissa. Počas rozhovoru zdôraznili obojstranný záujem o prehĺbenie vzťahov medzi našimi krajinami, najmä o rozvoj hospodárskej spolupráce. Hovorili aj o integračných ambíciách Slovenska, ktoré Švajčiarska konfederácia podporuje. R. Schuster hosťa tiež upozornil na kroky, ktoré SR podniká s cieľom uľahčiť vstup zahraničných investorom.

Prijatie Otta von Habsburga

Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes v Prezidentskom paláci medzinárodného predsedu Paneurópskej únie Otta von Habsburga. Prezident svojho hosťa oboznámil s vnútropolitickou situáciou a poďakoval sa mu za jeho podporu integračným snahám Slovenska. 21. máj 2001

Prijatie ministra zahraničných vecí Holandského kráľovstva Joziasa van Aartsena

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster prijal nes v Prezidentskom paláci ministra zahraničných vecí Holandského kráľovstva Joziasa van Aartsena. Predmetom rozhovoru boli otázky bilaterálnych vzťahov. Rudolf Schuster konštatoval, že Slovensko má záujem o pevné vzťahy s Holandskom vo všetkých oblastiach spolupráce. v perspektíve nášho budúceho členstva v európskych a euroatlantických štruktúrach. Zdôraznil, že oceňujeme pomoc holandskej strany pri príprave SR na toto členstvo a skutočnosť, že nás Holandsko radí medzi prioritných kandidátov. Zároveň vyjadril presvedčenie, že postoj holandskej strany zostane nezmenený.

Július Filo a Cyril Jančišin u prezidenta SR

Generálny biskup Evanjelickej cirkvi a.v. Július Filo a tajomník Konferencie biskupov Slovenska Cyril Jančišin pozvali dnes prezidenta SR Rudolfa Schustera na slávnostný podpis Dohody o vzájomnom uznaní svätého krstu medzi katolíckou cirkvou a Evanjelickou cirkvou a.v. Slávnostný akt sa uskutoční 4. júna počas ekumenických služieb božích v kaplnke sv. Barbory v Prezidentskom paláci. Týmto historickým podpisom chcú obe cirkvi uznať krst a tým základnú kresťanskú kvalitu členov druhej cirkvi.

Prijatie zástupcov Konfederácie odborových zväzov SR Prezident SR Rudolf Schuster prijal predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov SR vedených ich prezidentom Ivanom Saktorom. Hovorili spolu o najzávažnejších celospoločenských problémoch a prerokovali aj zlú sociálno - ekonomickú situáciu občanov SR. Za kritickú považujú situáciu v oblasti nezamestnanosti a vyslovili sa za urýchlené riešenie tohto problému, pretože jeho neriešenie hrozí paralyzovaním ekonomiky a celého sociálneho systému. Odborári sú presvedčení, že je potrebné hľadať nové riešenia zamerané na zlepšenie podnikateľského prostredia a zníženie odvodového zaťaženia zamestnávateľov.
Hlava štátu a predstavitelia odborárov sa dohodli, že uskutočnia ešte niekoľko podobných stretnutí.


18. máj 2001

Vykonanie slávnostnej vojenskej prísahy vojakov Čestnej stráže prezidenta SR Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil slávnostnej vojenskej prísahy vojakov Čestnej stráže prezidenta SR na prednom nádvorí Prezidentského paláca. Po prehliadke vojsk a pozdrave prezidenta k nastúpeným vojakom sa Rudolf Schuster stretol s rodinnými príslušníkmi novoprisahajúcich vojakov Čestnej stráže. Združenie Nespravodlivo prepustených policajtov požiadalo o pomoc Prezident SR Rudolf Schuster prijal predstaviteľov združenia Nespravodlivo prepustených policajtov. Informovali hlavu štátu o niektorých konkrétnych prípadoch a požiadali o pomoc pri ich riešení. R. Schuster zástupcov združenia vypočul a prisľúbil im po predložení potrebných dôkazových materiálov svoju podporu.

Prijatie predstaviteľov Slovenskej záručnej a rozvojovej banky Prezident SR Rudolf Schuster prijal predstaviteľov Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. Informovali ho o hospodárskych výsledkoch banky, pričom konštatovali, že dobré výsledky banky sa odrazili na jej ekonomickej sile a stabilite, čím sa banka stala rovnocenným partnerom voči domácim aj zahraničným bankám. Diskutovali o problémoch stredného a malého podnikania, o ich vťahu k podnikateľom a zdôraznili, že ich cieľom je spríjemniť bankové prostredie podnikateľom a zlepšiť ich prístup k získaniu úverov.  V závere stretnutia odovzdali Rudolfovi Schusterovi štatút Kolégia Rady banky. 17. máj 2001

Prezident SR otvoril Pamätné dni A. Dubčeka v Uhrovci

Za prítomnosti prezidenta Spoločnosti Alexandra Dubčeka Pavla Dubčeka otvoril prezident SR Rudolf Schuster v Uhrovci Pamätné dni A. Dubčeka pri príležitosti jeho nedožitých 80. narodenín. R. Schuster položil vence k pamätným tabuliam A. Dubčeka a Ľudovíta Štúra, ktorí sa narodili v tom istom dome. Prezident SR vyzdvihol význam oboch osobností pre moderné dejiny Slovenska, ktoré môžu byť pre našich občanov symbolom vlastenectva, národnej hrdosti, ale i tolerancie a európskej príslušnosti. R. Schuster sa neskôr stretol s predstaviteľmi štátnej správy, samosprávy, podnikateľmi ako aj s občanmi, s ktorými hovoril o problémoch regiónu.

Poverovacie listiny odovzdali veľvyslanci Turkménska a Portugalska

Prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi odovzdali svoje poverovacie listiny mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Turkménska v SR so sídlom vo Viedni Vladimir Akimovič Kadyrov a následne mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Portugalskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Carlos Neves Ferreira. V rozhovoroch s oboma diplomatmi prezident SR s potešením konštatoval, že vzťahy medzi našimi krajinami sú bez problémov a všetci zhodne vyjadrili záujem na ich ďalšom rozvoji. Slovensko má predovšetkým záujem na zvýšení objemu vzájomnej obchodnej výmeny a na rozšírení spolupráce podnikateľských subjektov. V rozhovore s portugalským diplomatom R. Schuster ocenil, že jeho krajina podporuje “princíp otvorených dverí “ do NATO a vyslovil vďaku za podporu integračným snahám SR.

Prijatie členov Rozhlasovej rady a vrcholového manažmentu Slovenského rozhlasu Prezident SR Rudolf Schuster prijal členov Rozhlasovej rady a vrcholového manažmentu Slovenského rozhlasu, ktorí prezidenta informovali o záväzkoch Slovenského rozhlasu  a Slovenskej televízie voči Slovenským telekomunikáciám, a.s.; o postavení Slovenského rozhlasu ako nezávislej inštitúcie. Členovia Rozhlasovej rady sú presvedčení o nevyhnutnosti prehodnotenia cenotvorby, ktorú aplikujú Slovenské telekomunikácie, a.s. voči STV a SRo. Predseda Rozhlasovej rady Karol Kállay prečítal Memorandum Rozhlasovej rady adresované poslancom NR SR. 16. máj 2001

Stretnutia R. Schustera so starostkou Štrasburgu a komisárom EK

Na radnici mesta Štrasburg prijala Rudolfa Schustera starostka Fabienne Kellerová, ktorá prezidentovi SR odovzdala pamätnú medailu mesta.

Na pôde radnice sa R. Schuster stretol aj s komisárom Európskej komisie pre rozširovanie Günterom Verheugenom. V rozhovore prezident SR zdôraznil pokrok, ktorý Slovenko za posledné obdobie urobilo v príprave na členstvo v Európskej únii. Vyjadril tiež naše odhodlanie stať sa členom tohto spoločenstva do roku 2004.

Prezident SR rokoval s predsedami politických frakcií EP

Prezident SR Rudolf Schuster sa na pôde Európskeho parlamentu stretol na bilaterálnych rokovaniach s predsedami najvýznamnejších politických frakcií EP – predsedom frakcie kresťanských demokratov Hansom Gertom Pötteringom, predsedom frakcie európskych socialistov Enriquom Barónom Crespom,  predsedom frakcie európskych liberálov Patrickom Coxom a spolupredsedníčkou zelených a Európskej slobodnej aliancie Heidi Hautalovou. Počas rozhovorov Rudolf Schuster zdôrazňoval záujem Slovenska dostihnúť v integračnom procese krajiny V-4, pričom poukázal na výhodnosť prijatia krajín V-4 v rovnakom čase.

Prezident SR vystúpil v Európskom parlamente v Štrasburgu

Prezident SR Rudolf Schuster vystúpil pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu s prejavom o pripravenosti Slovenskej republiky na vstup do Európskej únie. Na úvod sa R. Schuster stretol s predsedníčkou EP Nicole Fontaine, s ktorou hovoril o našich integračných ambíciach. R. Schuster vyjadril potešenie, že môže vystúpiť na pôde tejto inštitúcie práve v čase dynamického pokroku Slovenska v procese integrácie do EÚ a NATO.

15. máj 2001

Prijatie skupiny francúzskych senátorov

Prezident SR Rudolf Schuster prijal skupinu francúzskych senátorov vedených Guy-Pierre Cabanelom, predsedom skupiny Európskeho demokratického a sociálneho zhromaždenia. Úlohou senátorov je vykonávať misiu po krajinách Strednej a Východnej Európy s cieľom poznať tieto krajiny a ich integračné ambície. 
Rudolf Schuster sa senátorom poďakoval za ich podporu pri vstupe SR do EÚ a NATO a zároveň prisľúbil pomoc pri získaní čo najväčšej podpory obyvateľstva SR pri integrácii do euroatlantických štruktúr. Prejavil tiež záujem o rozšírenie spolupráce v ekonomickej oblasti.


Prijatie predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu. Informoval ho o svojom rozhodnutí prijať návrh na menovanie Márie Kadlečíkovej na post podpredsedníčky vlády SR pre európsku integráciu.
K návrhu predsedu vlády na menovanie Ivana Šimka na post ministra vnútra SR sa prezident vyjadrí v najbližších dňoch.


Prijatie Mikuláša Dzurindu, Jána Čarnogurského a Ladislava Pittnera

Prezident SR Rudolf Schuster na základe demisie ministra vnútra SR Ladislava Pittnera podanej 14. 5. 2001 odovzdal v Prezidentskom paláci odvolací dekrét bývalému ministrovi a dočasne poveril riadením tohto rezortu ministra spravodlivosti SR Jána Čarnogurského. Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda súčasne odovzdal Rudolfovi Schusterovi návrh na menovanie nového ministra vnútra.

Rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky

Prezident Slovenskej republiky rozhodoval vo veciach žiadostí o milosť a o návrhoch predložených ministrom spravodlivosti Slovenskej republiky a generálnym prokurátorom Slovenskej republiky na základe článku VII rozhodnutia zo 14. decembra 2000 o amnestii.

Rozhodol takto:

a/ v 38 prípadoch milosť neudelil. Pri rozhodovaní prezident Slovenskej republiky vychádzal z predložených podkladov ministra spravodlivosti Slovenskej republiky (36) a generálneho prokurátora Slovenskej republiky (2), so závermi ktorých sa stotožnil.

b/ akceptoval 2 návrhy ministra spravodlivosti Slovenskej republiky a 3 návrhy generálneho prokurátora Slovenskej republiky, pričom v dvoch prípadoch zohľadnil vek a v troch prípadoch ťažkú nevyliečiteľnú chorobu v súlade s článkom VII písm. a/ a  b/ amnestie zo 14. decembra 2000. Vo všetkých piatich prípadoch nariadil, aby sa v trestnom stíhaní nepokračovalo.

14. máj 2001

Minister vnútra odovzdal prezidentovi SR demisiu

Minister vnútra Ladislav Pittner odovzdal prezidentovi SR svoju abdikáciu. Rudolf Schuster demisiu ministra prijal a poďakoval sa mu na doterajšiu prácu.

Prezident SR prijal komisára Rady Európy pre ľudské práva

Prezident SR Rudolf Schuster prijal komisára Rady Európy pre ľudské práva.
Alvara Gil-Roblesa. Komisár sa počas návštevy Slovenska zaujíma o dodržiavanie ľudských práv, výsledky predloží na zasadnutie Výboru delegátov ministrov Rady Európy. S prezidentom SR hovorili predovšetkým o problémoch rómskej menšiny. R. Schuster hosťa ubezpečil, že otázka postavenia rómskej menšiny je jednou z prioritných úloh SR.


Prezident SR rokoval s premiérom M. Dzurindom o demisii L. Pittnera

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predsedu vlády Mikuláša Dzurindu. Rokovali o demisii ministra vnútra Ladislava Pittnera. Premiér M. Dzurinda zároveň doručil R. Schusterovi návrh, aby do vymenovania nového ministra poveril výkonom tejto funkcie jeho. Oznámil, že hneď zajtra začne politické rokovania, aby v čo najkratšom čase mohol prezidentovi predložiť návrh. R. Schuster oznámil, že svoje rozhodnutie zverejní v utorok.

Prijatie predsedu vlády Lotyšskej republiky Andrisa Berzinša

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predsedu vlády Lotyšskej republiky Andrisa Berzinša. Dohodli sa na ďalšom rozširovaní ekonomickej spolupráce a konzultácii krokov v procese integrácie do EÚ a NATO. Hlava štátu sa vyjadrila, že vzťahy medzi oboma krajinami sú dobré aj napriek tomu, že Lotyšská republika je konkurentom Slovenskej republiky, keďže sa oba štáty v rovnakom časovom období uchádzajú o post nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN.

12. máj 2001

Prezident SR si uctil pamiatku čs. legionárov

Prezident SR Rudolf Schuster spolu s predsedom Senátu Parlamentu ČR Petrom Pithartom v Turni nad Bodvou položením vencov k obnovenej mohyle uctili si pamiatku československých legionárov. Za prítomnosti R. Schustera a P. Pitharta ako aj členov slovenskej a českej delegácie odhalili neďaleko mohyly tabuľu Zmierenia a tolerancie Slovákov, Maďarov a Čechov. Na východnom Slovensku je zachovaných vyše sto hrobov legionárov, prevažne českého pôvodu, ktorí padli v bojoch s boľševickou maďarskou armádou v roku 1919.

R. Schuster i P. Pithart otvorili v priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach výstavu dokumentov i ďalších exponátov z histórie československých légií v zahraničí i u nás v rokoch 1914 – 1920. Autorom výstavy je Milan Žuffa-Kunčo. Pri tejto príležitosti zástupca Československej obce legionárskej odovzdal prezidentovi SR najvyššie vyznamenanie, pamätnú medailu Československej obce legionárskej Uznanie zásluh o obnovu a šírenie legionárskych tradícií.

11. máj 2001

Prezident SR Rudolf Schuster prijal prezidenta ČR Václava Havla

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster prijal dnes v Prezidentskom paláci prezidenta Českej republiky Václava Havla, ktorý sa v Bratislave zúčastňuje konferencie Európske nové demokracie: líderstvo a zodpovednosť. Rudolf Schuster verí, že na pražskom summite NATO v roku 2002 dostane Slovensko pozvanie do Aliancie a Václav Havel ako prezident hostiteľskej krajiny v tom zohrá dôležitú úlohu. Obaja prezidenti sú presvedčení, že Česká republika a Slovensko budú spoločne prijaté do Európskej únie, čiže sa nebude musieť budovať vonkajšia schengenská hranica o dĺžke cca 1300 km. Prezidenti sa navzájom informovali aj o vnútropolitických situáciách vo svojich krajinách. Záverom pozval Rudolf Schuster Václava Havla na oficiálnu návštevu Slovenska.

Prezident SR Rudolf Schuster udelil štátne vyznamenanie

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster zapožičal dnes štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy Williamovi V. Rothovi Jr., bývalému senátorovi USA, za jeho mimoriadny, dlhodobý a trvalý príspevok do procesu rozširovania Severoatlantickej aliancie, k posilňovaniu európskej a tým aj slovenskej bezpečnosti a za upevňovanie transatlantických vzťahov. William V. Roth Jr. zdôraznil, že jeho poďakovanie za toto vysoké štátne vyznamenanie patrí nielen Rudolfovi Schusterovi, ale aj všetkým slovenským občanom a pripomenul, že sa bude aj naďalej aktívne podieľať na presadzovaní záujmov a ambícií Slovenskej republiky.

Prezident SR na konferencii o nových demokraciách

Prezident SR sa zúčastnil na konferencii "Európske nové demokracie: líderstvo a zodpovednosť". Vo večerných hodinách usporiadal na Bratislavskom hrade pre hostí konferencie záverečnú recepciu.

10. máj 2001

Nástupná audiencia apoštolského nuncia

Prezident SR Rudolf Schuster prijal na nástupnej audiencii apoštolského nuncia v Slovenskej republike Mons. Henryka Józefa Nowackého, ktorý mu odovzdal poverovacie listiny.

Prijatie členov Nadácie M. R. Štefánika

Prezidenta SR Rudolfa Schustera navštívili členovia Nadácie Milana Rastislava Štefánika. Oboznámili ho so svojimi aktivitami, najmä so zámerom inštalovať v Európskom parlamente v Štrasburgu bustu M. R. Štefánika. Prezident ich myšlienku podporil.

9. máj 2001

Prezident Schuster pokračuje v návšteve východoslovenského kraja

Prezident SR Rudolf Schuster zavítal s rakúskymi hosťami profesorom Ernstom Bodnerom a profesorom Walterom Hasibederom, ktorí sú na trojdňovej návšteve Slovenska, do Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura a Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Triede SNP v Košiciach. Návšteva rakúskych lekárov by mala napomôcť k nadviazaniu spolupráce medzi košickými a innsbruckou nemocnicou. Rakúski lekári si neskôr prezreli zámok Krásna Hôrka, kaštieľ Betliar a Ochtinskú aragonitovú jaskyňu.

8. máj 2001

Návšteva Medzeva a krst knihy Ingrid Schusterovej

Prezident SR Rudolf Schuster sa stretol v Medzeve s primátorom mesta Mariánom Richterom a navštívil aj svoj rodný dom, kde je v súčasnosti Múzeum optických prístrojov. Neskôr sa v košickom hoteli Bankov spolu s prof. Bodnerom,  prof. Hasibederom a ďalšími hosťami zúčastnil na krste knihy svojej dcéry Ingrid Schusterovej Mama neplač, otec ešte žije.

7. máj 2001

Návšteva prezidenta SR vo východoslovenskom kraji

Dnešný deň strávil prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster spolu s manželkou vo východoslovenskom kraji. Navštívil Vysoké Tatry, kde sa na Mestskom úrade stretol s primátorom Gabrielom Ondrovičom. Popoludní pricestoval do Levoče, kde ho privítal primátor mesta Peter Pekarčík. Vo večerných hodinách sa v Košiciach stretne s primátorom Zdenkom Trebuľom a predsedom Ústavného súdu SR Jánom Mazákom a zúčastní sa na časti programu v rámci Dní Košíc. Počas celého dňa sprevádzali Rudolfa Schustera aj innsbruckí lekári Ernst Bodner a Walter Hasibeder.

4. máj 2001

Poverenie Ľ. Fogaša vykonávaním funkcie podpredsedu vlády SR pre európsku integráciu

Prezident SR Rudolf Schuster na návrh predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu odvolal z postu podpredsedu vlády SR pre európsku integráciu Pavla Hamžíka a dočasne poveril vykonávaním tejto funkcie podpredsedu vlády SR pre legislatívu Ľubomíra Fogaša. Rudolf Schuster poďakoval Pavlovi Hamžíkovi za doterajšiu prácu.

Prijatie ministra vnútra, ministra spravodlivosti, predsedu Najvyššieho súdu, námestníka generálneho prokurátora

Prezident SR Rudolf Schuster prijal ministra vnútra SR Ladislava Pittnera, ministra spravodlivosti SR Jána Čarnogurského, predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina a námestníka generálneho prokurátora SR Ctibora Košťála. Na stretnutí hovorili o štatistických údajoch  jednotlivých rezortov, z ktorých bude Rudolf Schuster vychádzať vo svojom prejave o stave republiky v NR SR. Ďalším bodom rokovania bolo urýchlenie  vybavovania súdnej agendy. Ďalej Ladislav Pittner informoval hlavu štátu o stave vyšetrovania v prípade Rolanda Thóta, podozrivého zo zneužívania financií Európskej únie.

Prijatie predsedu vlády Fínskej republiky

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predsedu vlády Fínskej republiky Paava Lipponena, ktorý je na oficiálnej návšteve Slovenskej republiky. Obaja politici sa zhodli na tom, že vzťahy medzi Fínskom a Slovenskom sú na veľmi dobrej úrovni a nie sú zaťažené žiadnymi problémami. Rudolf Schuster informoval fínskeho premiéra o integračných snahách Slovenska do Európskej únie a NATO, pričom vyjadril presvedčenie, že do EÚ vstúpime spolu s Poľskom, Maďarskom a Českou republikou. Okrem iného poukázal na skutočnosť, že v tomto prípade by sa nemusela budovať vonkajšia schengenská hranica so Slovensko v dĺžke 1300 kilometrov, ale by sa posunula na slovensko-ukrajinskú hranicu a merala by len 90 kilometrov. Súčasne Rudolf Schuster potvrdil platnosť pozvania pre prezidentku Fínskej republiky Tarju Halonenovú.

Prijatie ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Jozefa Macejka a ministra vnútra SR Ladislava Pittnera

Prezident SR Rudolf Schuster prijal ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Jozefa Macejka a následne ministra vnútra SR Ladislava Pittnera.
Cieľom pracovných stretnutí bolo informovať hlavu štátu o stave výcviku Železničných vojsk Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a o ich príprave na presun do rezortu Ministerstva obrany, ako aj o príprave Železničnej polície na presun do rezortu Ministerstva vnútra za predpokladu zachovania jej líniovej pôsobnosti.
Rudolf Schuster a Jozef Macejko prerokovali spolu situáciu výstavby ciest a diaľnic a ďalšie aktuálne otázky na Ministerstve dopravy, pôšt a telekomunikácií.
S ministrom vnútra Ladislavom Pittnerom diskutovali o stave výcviku vojsk Ministerstva vnútra a o ich pripravenosti na presun do pôsobnosti rezortu Ministerstva obrany. Venovali sa aj aktuálnym otázkam na Ministerstve vnútra a pripravovanému integrovanému základnému systému.


Prezident SR prijal predsedu vlády Mikuláša Dzurindu

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predsedu vlády Mikuláša Dzurindu, ktorý mu priniesol návrh na odvolanie podpredsedu vlády pre európsku integráciu Pavla Hamžíka. R. Schuster s návrhom súhlasil. Touto funkciou bude dočasne poverený podpredseda vlády pre legislatívu Ľubomír Fogaš. Ako sa R. Schuster vyjadril pred novinármi, uprednostnil okamžité poverenie iného člena vlády výkonom tejto funkcie, aby mali predstavitelia kontrolných orgánov Európskej únie relevantného partnera na rokovanie.

Prezident SR odovzdal pamätné listy požiarnikom

Prezident SR Rudolf Schuster prijal členov a funkcionárov Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR. Šestnástim členom odovzdal Pamätný list prezidenta SR ako výraz ocenenia ich obetavej práce. Dobrovoľná požiarna ochrana v SR má takmer 100 tisíc členov, ktorí sú organizovaní vo viac ako troch tisícoch dobrovoľných požiarnych zboroch.

Prijatie ministra obrany SR Jozefa Stanka

Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes ministra obrany SR Jozefa Stanka. Prerokovali spolu plnenie úloh v procese vstupu do NATO, personálne zmeny na Ministerstve obrany SR a mimoriadne udalosti. Minister informoval hlavu štátu o obsahu a výsledkoch medzinárodných rokovaní a o včerajšom zasadnutí Rady obrany štátu. Rudolf Schuster pozval Jozefa Stanka na pripravovanú návštevu Ruskej federácie.

3. máj 2001

Prezident SR zapožičal Rad Bieleho dvojkríža II. triedy W. Rothovi

Prezident SR Rudolf Schuster zapožičal Rad Bieleho dvojkríža II. triedy Wolfgangovi Rothovi za angažovanosť v prospech Slovenskej republiky v procese prípravy na integráciu do Európskej únie a za osobný prínos pri získavaní úverových finančných zdrojov pre reštrukturalizáciu slovenského hospodárstva ako základnej a nevyhnutnej podmienky pre úspech integračného procesu. R. Schuster zapožičal vysoké štátne vyznamenanie viceprezidentovi Európskej investičnej banky a viceguvernérovi Európskej banky pre obnovu a rozvoj W. Rothovi zo Spolkovej republiky Nemecko na návrh vlády SR pri príležitosti jeho životného jubilea.

Prijatie sluchovo postihnutých žiakov a ich pedagógov

Prezident SR Rudolf Schuster prijal sluchovo postihnutých žiakov špeciálnych škôl, ktorí sa v Bratislave zúčastnili na 3. celoštátnej súťaži v matematike a v slovenskom jazyku na Základnej škole internátnej pre sluchovo postihnuté deti na Hrdličkovej ulici. Žiakov sprevádzali aj pedagógovia, ktorým R. Schuster poďakoval za ich zodpovednú a náročnú prácu. Žiakom zablahoželal a zaželal veľa úspechov v ďalšom štúdiu.

1. máj 2001

Prezident SR v Košiciach

Zo zdravotných dôvodov prezident SR obmedzil svoj dnešný program v Košiciach.
Prezident SR Rudolf Schuster spolu s ministrom dopravy, pôšt a telekomunikácií Jozefom Majcekom symbolickým poklepaním základného kameňa na letisku v Košiciach slávnostne otvorili výstavbu letiskového terminálu pre cestujúcich, ktorý je súčasťou prebiehajúcej modernizácie letiska. Po vstupe americkej spoločnosti US Steel do Východoslovenských železiarní vzrástol aj medzinárodný význam letiska, počet cestujúcich neustále rastie. Perspektívne sa v rámci Euroregiónu plánuje aj jeho využívanie pre Maďarsko a Ukrajinu. Rudolf Schuster vyjadril potešenie nad vzrastajúcim významom košického letiska a vyjadril nádej, že jeho modernizácia prispeje k ďalšiemu rozvoju celého východného Slovenska, pretože sa vytvoria lepšie podmienky aj pre podnikateľov. Zo zdravotných dôvodov ruší prezident SR svoj stredajší program.