Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Apríl

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Archív správ mediálneho odboru > rok 2003


30. apríl 2003

Prezident SR navštívil Ústrednú vojenskú nemocnicu v Ružomberku

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní v rámci pracovného výjazdu v Žilinskom samosprávnom kraji navštívil Ústrednú vojenskú nemocnicu v Ružomberku. Nemocnica je najväčším vojenským zdravotníckym zariadením na Slovensku. Zrušením civilnej nemocnice a zlúčením s vojenskou nemocnicou vznikol k 1. 1. 2003 nový, moderný zdravotnícky subjekt, ktorý má spracovanú reálnu koncepciu rozvoja tak, aby slúžil čo najlepšie potrebám vojenských i civilných pacientov. Koncom marca t.r. bolo v Ústrednej vojenskej nemocnici otvorené nové Pracovisko nuklerárnej medicíny cyklotrónového centra SR. Prezident Rudolf Schuster ho navštívil a zaujímal sa o účinnosť a dostupnosť nového prístroja - dvojhlavovej gamakamery. Jej prínos sa očakáva v zefektívnení diagnostických postupov, liečebných metód, diagnostike s využitím cyklotrónových radiofarmák. Prístroj umožní rozvoj včasnej diagnostiky kardiovaskulárrnych, onkologických, neurologických a iných ochorení. Prostriedky vynaložené na prístroj predstavujú hodnotu 100 miliónov korún. Prezident Rudolf Schuster sa zaujímal aj o dostupnosť pre občanov ďalšieho nového prístroja, ktorý bol uvedený do prevádzky v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku. Je ním CT prístroj - počítačový tomograf, ktorý nemocnici uhradil sponzor - SCP, a.s. Ružomberok.

Prezident SR dostal ďakovný list

Prezident SR Rudolf Schuster dostal ďakovný list od riaditeľa Národného žrebčína š.p. v Topoľčiankach Michala Horného. Riaditeľ jedinej inštitúcie svojho druhu na Slovensku ďakuje hlave štátu za nedávnu návštevu štátneho podniku, ktorú jeho osadenstvo vníma ako ocenenie práce a silnú motiváciu pre ďalší rozvoj žrebčína. "Manažment a pracovníci Národného žrebčína urobia všetko pre to, aby dôstojne reprezentovali odbornú a poctivú prácu mnohých generácií, zveľaďovali ju aj svojimi výsledkami v chove koní, prispeli k dôstojnej reprezentácii kultúrneho a historického dedičstva slovenského národa" uvádza sa v ďakovnom liste prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi.

Prezident SR na pracovnom výjazde v Žilinskom samosprávnom kraji

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster je dnes na pracovnom výjazde v Žilinskom samosprávnom kraji. Na radnici v Ružomberku ho privítal primátor mesta Juraj Čech a prezident Rudolf Schuster sa stretol s poslancami mestského zastupiteľstva. Prezident SR so sprievodom potom navštívil "vlajkovú loď" Liptova aj slovenskej ekonomiky - SCP, a.s. Ružomberok. Na pôde spoločnosti ho privítal predseda VÚC Žilinského kraja Jozef Tarčák, podpredseda dozornej rady spoločnosti Milan Fiľo a viceprezident spoločnosti Ján Líška. Prezident SR sa zaujímal o ekonomické pozície najvýznamnejšieho podnikateľského subjektu Liptova aj severného Slovenska. Ocenil reštrukturalizačné úspechy spoločnosti za ostatné tri roky, kedy do spoločnosti kapitálovo vstúpil zahraničný investor Neusiedler AG. Prezident Schuster ocenil aj vysoký objem investícií za uvedené obdobie, ktorý dosiahol približne 12 mld. korún ako aj rast objemu predaja spoločnosti, ktorý sa takmer strojnásobil na dnešných 14 mld. korún. Po návšteve akciovej spoločnosti SCP Ružomberok prezident Rudolf Schuster pokračoval v sérii pracovných stretnutí s poslancami vyššieho územného celku, s primátormi a starostami Žilinského samosprávneho kraja. Opätovne zdôrazňoval význam posunu v priblížení sa vyspelej Európe, v budovaní demokratického právneho štátu podpisom Prístupovej zmluvy SR k EÚ nedávno v Aténach. Prezident Rudolf Schuster kládol veľký dôraz na dôležitosť úspešného referenda o pričlenení SR k EÚ. Aj keď výskumy verejnej mienky naznačujú vysokú mieru podpory obyvateľov SR voči nášmu vstupu do EÚ, prezident Schuster apeloval na dôležitosť dostatočne vysokej účasti obyvateľov na historicky dôležitom referende. Poslanci regionálnych zastupiteľstiev, starostovia obcí, primátori miest majú úzky kontakt s občanmi a preto ich hlava štátu vyzvala na aktívnu účasť v príprave referenda a na primerané a vytrvalé vysvetľovanie výhod aj limitov vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Prezident Rudolf Schuster veľkú časť príhovoru venoval problematike čerpania predvstupových fondov EÚ. Ich správne a kvalifikované využitie môže pomôcť pri vyrovnávaní regionálnych rozdielov Žilinského kraja s ostatnými samosprávnymi krami najmä v oblasti dopravnej infraštruktúry a cestovného ruchu. Prezident SR Rudolf Schuster sa kriticky vyjadril aj k nedostatočným finančným kompenzáciám zo strany štátu voči zákonným požiadavkám samosprávy. 29. apríl 2003

Prezident SR navštívil slovensko-maďarskú výstavu Gemerexpo

Súčasťou dnešnej pracovnej návštevy prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera v Maďarskej republike bola aj návšteva 5. ročníka slovensko-maďarskej výstavy Gemerexpo. Jej cieľom je podpora rozvoja hospodárskej a obchodnej spolupráce v Slansko-rimavskom euroregióne. Prezident Rudolf Schuster vo svojom príhovore zdôraznil význam cezhraničnej spolupráce, ktorá predstavuje prípravu na spoluprácu bez hraníc. K tej sa už obe krajiny významne priblížili podpísaním Prístupovej zmluvy k Európskej únii. Napriek dôležitosti uzatvárania medzinárodných dohôd, ich skutočné uplatňovanie v každodennom živote je v rukách občanov. uviedol prezident Rudolf Schuster a pri práci v prospech občanov oboch krajín prisľúbil osobnú podporu. Obaja prezidenti sa počas návštevy dohodli, že prevezmú patronát nad spoluprácou regiónov po celej dĺžke slovensko-maďarských hraníc.
Po prehliadke medzinárodnej výstavy Gemerexpo obaja prezidenti spoločne prekročili štátnu hranicu a presunuli sa do Chanavy. V obci, v ktorej žije iba päť percent občanov slovenskej národnosti, navštívili Diakoniu. Privítal ich biskup reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku Géza Erdélyi a starostka obce Mária Asztalossová. Hlavy štátov sa zapísali do kroniky obce, navštívili základnú školu s vyučovacím jazykom maďarským, stretli sa s jej žiakmi ako aj s občanmi Chanavy. Pri chanavskom kostole reformovanej kresťanskej cirkvi prezident Rudolf Schuster a Ferenc Mádl položili kyticu kvetov k hrobu maďarskému básnikovi 19. storočia Mihályho Tompu. Prezident Rudolf Schuster s maďarským partnerom navštívili v Chanave aj dielňu ľudového rezbára Aladára Igóa a dielňu umeleckého kováča Lászóa Ottóa. Po ukončení návštevy odišli obaja prezidenti so sprievodom na hraničný priechod Kráľ-Bánréve a prezident SR Rudolf Schuster ukončil pracovnú návštevu euroregiónu Slaná-Rimava. Obaja prezidenti sa počas návštevy dohodli, že prevezmú patronát nad spoluprácou regiónov po celej dĺžke slovensko-maďarských hraníc.


Prezident SR je na pracovnej ceste v Maďarskej republike

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster je dnes na pracovnej ceste v Maďarskej republike. Zúčastňuje sa na piatom ročníku výstavy Gemerexpo v Putnoku. Na podujatí je prítomný aj maďarský prezident Ferenc Mádl. Obaja prezidenti prevzali záštitu nad slovensko-maďarskou výstavou Gemerexpo. Po privítaní prezidentom Maďarskej republiky Ferencom Mádlom a starostom obce Repášska Huta Karolom Mátraiom navštívili obaja prezidenti tamojšiu základnú aj materskú školu s vyučovacím jazykom maďarským a slovenským. Prezident SR aj MR sa oboznámili so životom miestnej slovenskej národnostnej menšiny. V obci sa z 570 obyvateľov 80 percent hlási k slovenskej národnosti. Po návšteve škôl si prezidenti oboch krajín prezreli v Repášskej Hute expozíciu metalurgie a skanzenu. Jedným z nosných bodov programu pracovnej návštevy prezidenta Schustera v Maďarskej republike bolo slávnostné podpísanie Zmluvy o spolupráci medzi mestom Tisovec a Putnok v rámci rozvoja a podpory hospodárskej a kultúrnej spolupráce euroregiónu Slaná - Rimava. V tomto euroregióne sa nachádza 211 slovenských a 124 maďarských obcí a žije v ňom asi milión obyvateľov.

28. apríl 2003

Prezident SR prijal ministra zdravotníctva

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní prijal ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Predmetom ich rozhovoru bola problematika novely zákona o zdravotnej starostlivosti a otázka rastúcich dlhov samospráv v zdravotníckych zariadeniach. Hovorili spolu aj o príprave zákona o zdravotnom dohľade a zákona o zdravotnom poistení. Rudolf Schuster sa zaujímal aj o situácii v nemocniciach v Bratislave, Banskej Bystrici, Martine a v Košiciach. Minister zdravotníctva vyjadril spokojnosť s doterajšou spoluprácou s Legislatívnym odborom Kancelárie prezidenta SR pri tvorbe nových zákonov a vyslovil sa za jej pokračovanie.

25. apríl 2003

Prezident SR prijal spisovateľa Štefana Sandtnera

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes popoludní prijal spisovateľa a člena rádu Saleziánov Don Bosca Štefana Sandtnera. Spirituálny básnik a kňaz sa v apríli t.r. dožil významného životného jubilea - 85 rokov a zároveň oslávil 60 rokov kňazstva. Prezident Rudolf Schuster mu osobne zablahoželal k životnému jubileu aj k bohatej autorskej a prekladateľskej tvorbe. Pri príležitosti 60. výročia vysviacky za kňaza a za celoživotné dielo v literárnej tvorbe a redakčnej činnosti Rudolf Schuster ocenil Štefana Sandtnera Medailou prezidenta SR.

Prezident SR prijal prísahu vojakov útvaru Čestnej stráže prezidenta SR

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes na nádvorí Prezidentského paláca prijal prísahu vojakov útvaru Čestnej stráže prezidenta SR. Prezident SR zablahoželal štyridsiatim vojakom útvaru Čestnej stráže prezidenta SR k vykonaniu prísahy. Po slávnostnom akte sa prezident Rudolf Schuster stretol s rodičmi vojakov útvaru Čestnej stráže prezidenta SR v zimnej záhrade a na zadnom nádvorí Prezidentského paláca, kde sa slávnostný ceremoniál zakončil promenádnym koncertom Vojenskej hudby prezidenta Slovenskej republiky.

Rozhodnutia o žiadostiach o milosť

Prezident Slovenskej republiky posudzoval dnes 28 žiadostí o milosť, z ktorých v jednom prípade udelil milosť, v ďalších prípadoch nezistil dôvody na jej udelenie.

Milosť udelil:
M. K., mužovi, ktorý bol odsúdený pre trestný čin zavlečenia do cudziny spolupáchateľstvom podľa § 9 ods. 2, § 233 ods. 1 Trestného zákona na trest odňatia slobody v dĺžke 3 roky. Menovaný väzbou odpykal už takmer jednu tretinu trestu, v súčasnosti je na slobode a z rodinných dôvodov má súdom povolený odklad výkonu trestu odňatia slobody.
Podstata skutku spočívala v tom, že so spolupáchateľom prinútili poškodeného pod hrozbou fyzického násilia nasadnúť do osobného motorového vozidla a proti jeho vôli ho vyviezli cca 20 km za hranice Slovenskej republiky. Odsúdený konal na požiadanie známej, ktorú poškodený aj s dcérou fyzicky napádal a nechcel sa dobrovoľne odsťahovať z jej bytu.
V žiadosti o milosť odsúdený uvádza, že mu zomrela manželka a sám sa stará o štyri deti, ktoré mu boli zverené do opatery súdom. Nastúpenie zvyšku trestu odňatia slobody by jeho ťaživú situáciu ešte zhoršilo. Preto prosí o podmienečnú milosť s určením prísnych podmienok, splnením ktorých chce preukázať, že si dobrodenie v podobe odpustenia zvyšku trestu zaslúži.
Pravdivosť údajov potvrdzuje odbor sociálnych vecí okresného úradu z miesta bydliska. V jeho stanovisku sa uvádza, že odsúdený sa o deti riadne stará, aktívne spolupracuje so školou a deti sú na neho veľmi citovo naviazané. V prípade nástupu zvyšku trestu by sa o ne nemal kto postarať.


Minister spravodlivosti z hľadiska generálnej prevencie neodporúča udelenie milosti.

Prezident Slovenskej republiky pri rozhodovaní o žiadosti o milosť zohľadnil najmä ťaživú rodinnú situáciu odsúdeného, skutočnosť, že predtým súdne trestaný nebol, v mieste bydliska má dobrú povesť, nevedie sa proti nemu žiadne trestné stíhanie. Keďže väzbou vykonal takmer tretinu trestu odňatia slobody a v súčasnosti žije riadnym životom, je predpoklad, že na jeho prevýchovu nie je ďalej nutné pôsobiť nepodmienečným trestom odňatia slobody. Preto v záujme výchovy a opatery štyroch detí odpustil odsúdenému zvyšok trestu odňatia slobody pod podmienkou, že po dobu troch rokov od udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin.

Prezident SR vystúpil na Valnom zhromaždení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes vystúpil na Valnom zhromaždení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Vo svojom príhovore vyjadril znepokojenie nad situáciou, v ktorej sa ocitol slovenský agrokomplex, v ktorom sa začala situácia vyhrocovať po prudkom náraste cien energií a ostatných vstupov. Prezident SR vníma oprávnenú nespokojnosť slovenských roľníkov. Dramatický vývoj situácie na agrárnom trhu vrhá do straty aj subjekty, ktoré tento pojem predtým nepoznali. Prezident SR so znepokojením vníma rast napätia v agrárnom sektore, ktorý za danej situácie nedokáže konkurovať nielen krajinám EÚ, ale ani susedom z Poľska, Maďarska a Českej republiky. Za hlavnú a oprávnenú požiadavku poľnohospodárov označil naplnenie záverov z kodanského summitu najmä v otázke doplnenia priamych platieb EÚ z vlastných vnútorných zdrojov SR až do výšky 55 percent bežnej úrovne západoeurópskych farmárov. Za ďalšiu oprávnenú požiadavku označil Rudolf Schuster riešenie problému s odbytom poľnohospodárskych produktov, pretože bez štátneho finančného transferu intervenčná agentúra nebude schopná plniť svoju základnú funkciu, ktorou je vyrovnávanie nerovnováhy na trhu. Aj okolité kandidátske krajiny zvyšujú objemy prostriedkov na podporu exportu agropotravinárskych komodít a ak to neurobí aj Slovensko, začne v súperení zaostávať. Prezident SR uviedol, že ak štát dokázal nájsť zdroje na financovanie prípravy významnej priemyselnej investičnej akcie v jednom regióne, mal by ich nájsť aj pre odvetvie, ktoré už v dôsledku oddaľovania riešení potrebuje zásadnú stabilizáciu, pretože pridlhé riešenia budú len zvyšovať finančné náklady na následnú sanáciu. Prezident SR sa vyslovil za širšiu spoločenskú diskusiu o nepriaznivom stave agrárneho sektora a o formovaní predstáv o súčasnej i budúcej podobe agrárnej politiky. Prezident Rudolf Schuster vyjadril odhodlanie zasadzovať sa osobne za to, aby slovenský agrokomplex patril medzi priority vlády SR s ohľadom na strategické postavenie v národnom hospodárstve aj po vstupe SR do EÚ.

Prezident SR prijal generálneho riaditeľa SNM

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea (SNM) Petra Marákyho. Hovorili spolu o vážnych problémoch všetkých pracovísk SNM. Medzi najväčšie patrí finančná poddimenzovanosť pracovísk SNM. Generálny riaditeľ SNM ocenil priazeň a podporu prezidenta Rudolfa Schustera voči SNM a vyslovil vieru v morálnu podporu aktivít SNM v rámci kompetencií hlavy štátu. Generálny riaditeľ SNM Peter Maráky vyslovil poďakovanie prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi za osobnú podporu pri zabezpečovaní výstavy a prevzatie záštity nad výstavou Stredná Európa kolo roku 1000, ktorú videlo na Slovensku viac ako 120-tisíc návštevníkov. Poďakoval mu tiež za podporu pri osvetlení významných hradov a zámkov na Slovensku. Na reprezentačné účely Kancelárie prezidenta SR prepožičalo SNM repliku stredovekej zbrane - veľmožského meča z prvej štvrtiny deviateho storočia ako aj zmenšené repliky niektorých diel Majstra Pavla z Levoče a hlave štátu venovali pamätné medaily hradu Krásna Hôrka a kaštieľa v Betliari.

24. apríl 2003

Prezident SR sa zúčastnil na Zhromaždení delegátov SOPK

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa podvečer zúčastnil na Zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. (SOPK). Pri tejto príležitosti odovzdal pätnástim podnikateľským subjektom Veľkú cenu SOPK za uplatňovanie etických princípov v podnikaní.

Rozhodnutia prezidenta SR

Prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky podpísal tento zákon:

Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 289/1995 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.

Prezident SR prijal zástupcov Študentského parlamentu Univerzity Konštantína Filozofa

Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes v Prezidentskom paláci zástupcov Študentského parlamentu Univerzity Konštantína Filozofa a jej rektora Daniela Kluvanca. Za prítomnosti ministra školstva Martina Fronca riešili otázku nevyhovujúceho ubytovania študentov tejto univerzity v Nitre, ktorá má najnižšiu, len dvadsaťdvapercentnú ubytovanosť študentov. Diskutovali spolu o dvoch možnostiach riešenia tejto situácie. Prvou je výstavba nového internátu, druhou zakúpenie hotela Nitra. Podľa Daniela Kluvanca je druhá možnosť prijateľnejšia i finančne výhodnejšia. Jej realizácia by priniesla rýchlejšie vyriešenie doterajšieho nevyhovujúceho stavu v ubytovaní nitrianskych vysokoškolákov a už v septembri by sa mohli sťahovať do nových priestorov. Pán prezident podporil názor rektora Univerzity Konštantína Filozofa a súhlasil s riešením, ktoré je rýchlejšie a lacnejšie.

Prezident SR prijal predsedu frakcie FDP Spolkového parlamentu NSR

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal predsedu frakcie FDP Spolkového parlamentu NSR Wolfganga Gerhardta. Predmetom ich rozhovoru bola kvalita priamych kontaktov medzi Slovenskou republikou a jednotlivými spolkovými krajinami. Priame kontakty sa zintenzívnili najmä medzi SR a Bavorskom, Saskom, Brandenburskom a Sárskom. Hovorili spolu o aktuálnych prioritách Slovenskej republiky pred vstupom do EÚ, o blížiacom sa referende o vstupe SR do EÚ ako aj o krokoch, ktoré vedú k pristúpeniu SR do NATO. Dotkli sa tiež medzinárodnej situácie po irackej kríze. Obaja predstavitelia sa zhodli na potrebe zlepšenia transatlantických vzťahov, keďže Európa a USA nemajú inú alternatívu.

23. apríl 2003

Prezident Rudolf Schuster navštívil Nitriansky samosprávny kraj

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster je dnes na pracovnom výjazde v Nitrianskom samosprávnom kraji. Dopoludnia navštívil Kláštor sv. Benedikta v Hronskom Beňadiku, kde hlavu štátu so sprievodom privítal prednosta Okresného úradu v Žarnovici Peter Mikuška, starosta obce Hronský Beňadik Stanislav Lopúch a predstavený kláštora sv. Benedikta Witold Braňko. Po prehliadke objektov kláštora a kostola sv. Benedikta spojeného s odborným výkladom sa prezident Rudolf Schuster stretol s predstaviteľmi obce a kláštora. Po návšteve kláštora sv. Benedikta prezident Rudolf Schuster navštívil Národný žrebčín, š.p. v Topoľčiankach. V sprievode starostu obce Topoľčianky Juraja Meska a riaditeľa Národného žrebčína Michala Horného sa zaujímal o podmienky fungovania inštitúcie, ktorá v roku 1993 získala štatút národného žrebčína, čím sa vytvorili podmienky pre zachovanie cenného genofondu plemenných koní v jedinom štátnom zariadení v chove koní na Slovensku. Súčasťou popoludňajšieho programu pracovného výjazdu prezidenta SR Rudolfa Schustera v Nitrianskom samosprávnom kraji bolo pracovné stretnutie s poslancami, primátormi a starostami Nitrianskeho samosprávneho kraja v priestoroch Agroinštitútu v Nitre. Prezident Rudolf Schuster ich informoval o význame slávnostného podpisu Prístupovej zmluvy SR k EÚ. Prezident vyzval všetkých predstaviteľov Nitrianskeho samosprávneho kraja k aktívnej účasti v príprave referenda o vstupe SR do EÚ tak, aby sa na referende zúčastnil čo najvyšší počet občanov. Prezident na stretnutí hovoril v význame, pozitívach aj rizikách tohto kroku. Upozornil na nové úlohy, ktoré bude musieť Slovenská republika plniť v rámci Asociačnej dohody a v priebehu rokovaní o vstupe SR do EÚ. Prezident SR sa zmienil aj o nerealistických očakávaniach veľkej časti podnikateľských subjektov a o podceňovaní vlastnej prípravy na vstup, vyplývajúcom z nedostatočnej informovanosti podnikov o podmienkach EÚ a implementácii jej štandardov. Prezident Rudolf Schuster sa v príhovore zaoberal aj problematikou vyrovnávania regionálnych rozdielov, ktoré by sa mohli ešte prehĺbiť, ak sa nepodarí vytvoriť podmienky riedenia regionálneho rozvoja tak, aby bol schopný prijať a realizovať opatrenia prepracovanej regionálnej politiky EÚ. Prezident Rudolf Schuster sa na stretnutí s predstaviteľmi Nitrianskeho samosprávneho kraja venoval aj otázke prenosu kompetencií v oblasti samosprávy, k nedostatočnému finančnému krytiu týchto kompetencií, predovšetkým kompetencií obecných úradov. Prezident SR závere príhovoru zdôraznil nevyhnutnosť reformných krokov a dôležitosť informovanosti občanov o účelnosti reforiem, ktoré majú občanom slúžiť.

22. apríl 2003

Prezident SR blahoželal mladým hokejistom k získaniu striebornej medaily

Prezident SR Rudolf Schuster poslal blahoprajný telegram slovenskému hokejovému a realizačnému tímu hráčov do 18 rokov. Srdečne im zablahoželal k získaniu historicky prvej striebornej medaily z Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji hráčov do osemnásť rokov v Rusku. Poďakoval sa im za vzornú reprezentáciu Slovenska a za vynikajúce výkony počas celého turnaja.

17. apríl 2003

Prezident SR Rudolf Schuster na pracovnom výjazde v Prešovskom kraji

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes zúčastnil na pracovnom výjazde v Prešovskom kraji. Na prešovskej radnici ho privítal primátor mesta Milan Benč. Prezident Rudolf Schuster sa potom na krajskom úrade v Prešove stretol s predsedom vyššieho územného celku Petrom Chudíkom a prednostom Krajského úradu Jozefom Polačkom. Na aktíve s predstaviteľmi samosprávy Prešovského kraja a poslancami vyššieho územného celku prezident SR Rudolf Schuster prítomných informoval predovšetkým o včerajšom historickom podpise prístupovej zmluvy Slovenskej republiky k Európskej únii. Hlavným motívom jeho príhovoru boli aktuálne aj perspektívne úlohy, ktoré vyplývajú z tohto kroku pre jednotlivé štáty a ich štruktúry. Z pohľadu Slovenskej republiky historický akt podpísania prístupovej zmluvy k EÚ znamená aj historickú šancu a jej primeranú zodpovednosť, v čom môžu a musia zohrať veľmi významnú úlohu samosprávne jednotky. Prezident Rudolf Schuster apeloval na auditórium, aby váhou svojho vplyvu v kraji zrozumiteľne a aktívne pôsobili na občanov pri blížiacom sa referende o vstupe SR do EÚ. Vo svojom príhovore uviedol, že počíta s ich podporou a aktívnou účasťou v predreferendovej kampani. Upozornil na nové úlohy, ktoré bude musieť Slovenská republika plniť v rámci Asociačnej dohody a v priebehu rokovaní o vstupe SR do EÚ. Prezident Rudolf Schuster venoval veľkú pozornosť problematike výhod aj rizík vstupu SR do EÚ. Venoval sa aj otázke vyrovnávania regionálnych rozdielov a neuspokojivej situácii pri čerpaní predvstupových fondov EÚ zo strany Slovenskej republiky ako aj podmienkam, ktoré je žiadúce vytvoriť pre prílev zahraničného kapitálu do jednotlivých krajov SR, ktoré vstup zahraničného kapitálu najviac potrebujú. Prezident Rudolf Schuster sa na stretnutí s predstaviteľmi Prešovského samosprávneho kraja otvorene vyjadril aj k problematike prenosu kompetencií v oblasti samosprávy, k nedostatočnému finančnému krytiu týchto kompetencií a k výraznému finančnému podhodnoteniu kompetencií samosprávy na rok 2003. V závere Rudolf Schuster zdôraznil nevyhnutnosť týchto systémových a reformných zmien tak, aby boli prínosom pre občana.

16. apríl 2003

Prezident SR podpísal Prístupovú zmluvu o pristúpení Slovenskej republiky k Európskej únii

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes v Aténach podpísal Prístupovú zmluvu o pristúpení Slovenskej republiky k Európskej únii. Slávnostný ceremoniál sa uskutočnil v priestoroch starobylej kolonády Attalos, Ancien Agora. Po slávnostnom príhovore gréckeho premiéra a úradujúceho predsedu Európskej rady Kostasa Simitisa podpísal historickú zmluvu spolu s ministrom zahraničných vecí Jorgosom Papandreom ako prvý. Prezident Slovenskej republiky ako jednej z desiatich krajín, rozširujúcich EÚ vo svojom slávnostnom príhovore uviedol, že "rozšírenie Európskej únie je historickou výzvou pre celý kontinent. Končí sa éra tragického rozdelenia Európy a začína sa nová etapa jej histórie". Prezident Rudolf Schuster v príhovore vyslovil slová vďaky a uznania všetkým, ktorí sa zaslúžili o to, že sa dnes spečatilo najväčšie rozšírenie v histórii Európskej únie.

Prezident SR podpíše Zmluvu o pristúpení SR k Európskej únii

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes ráno odcestoval do Atén. V metropole krajiny, ktorá predsedá EÚ sa dnes uskutoční slávnostný ceremoniál podpisu Zmluvy o pristúpení asociovaných krajín, medzi nimi aj Slovenskej republiky, k Európskej únii. Delegáciu Slovenskej republiky vedie prezident SR Rudolf Schuster a jej členmi je aj predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

15. apríl 2003

Prezident Rudolf Schuster sa stretol so slovenskými spisovateľmi

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes podvečer stretol s predstaviteľmi Spolku slovenských spisovateľov. Stretnutie sa uskutočnilo v Domove slovenských spisovateľov v Budmericiach a zúčastnil sa na ňom aj minister kultúry Rudolf Schmel. Súčasťou stretnutia prezidenta SR, ktorý je členom Spolku slovenských spisovateľov, bola aj slávnostná prezentácia knihy Rudolfa Schustera "V tieni brazílskych pralesov", s podtitulom Expedícia 1 (1927 -1928). Po premietnutí dokumentárneho filmu prezidenta Rudolfa Schustera o Brazílii s názvom "Tri generácie" sa prítomným prihovoril riaditeľ Divadelného a filmového ústavu SAV Miloš Mistrík. Nosnou časťou jeho vystúpenia bol profil autorskej tvorby prezidenta Slovenskej republiky a význam prezentovanej knihy a dokumentárneho filmu pre slovenskú históriu, literatúru a kinematografiu. Najčastejším námetom rozhovorov spisovateľov vo voľnej diskusii s hlavou štátu boli naliehavé problémy slovenskej kultúry.

Prezident SR vymenoval rektorov vysokých škôl

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes vymenoval troch rektorov vysokých škôl. Na slávnostnom akte sa zúčastnil minister školstva Martin Fronc, riaditeľ odboru vysokoškolského vzdelávania Peter Plavčan, minister obrany Ivan Šimko, prezident Slovenskej rektorskej konferencie Juraj Sinay, predseda rady vysokých škôl Libor Vozár. Z rúk prezidenta Rudolfa Schustera si prevzali dekréty novovymenovaní vysokoškolskí rektori: Ondrej Šulaj - rektor Vysokej školy múzických umení v Bratislave, Branislav Lichardus - rektor Vysokej školy manažmentu v Trenčíne, Michal Pružinský - rektor Vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši.

Rozhodnutia prezidenta SR

Prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky podpísal tieto zákony:
1. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 308/1993 Z. z. o zriadení Slovenského národného strediska pre ľudské práva,
2. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 312/2001 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.


Zároveň prezident Slovenskej republiky nepodpísal v zmysle čl. 87 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 277/1994 Z. z. o zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Prezident Rudolf Schuster oslovil účastníkov XIII. snemu ZMOS

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa dnes zúčastnil na XIII. sneme Združenia miest a obcí Slovenska. Snem sa koná v priestoroch výstavného a kongresového centra Incheba v Bratislave. Prezident Rudolf Schuster v príhovore zdôraznil významnosť času, v ktorom sa snem koná. Je to čas prístupu SR k Severoatlantickej zmluve, odhlasovanie prijatia SR do EÚ Európskym parlamentom, čas úspešnej pracovnej návštevy prezidenta SR v USA a Kanade, kde priaznivo prijímajú dianie v našej krajine. Prezident SR zdôraznil význam májového referenda o členstve SR v EÚ, pre ktoré má rokovanie snemu ZMOS svoj nezastupiteľný význam. Prezident Rudolf Schuster vyjadril presvedčenie, že samosprávy zohrajú v príprave referenda aj v predreferendovej kampani mimoriadne dôležitú úlohu. Prezident Rudolf Schuster sa vyjadril aj k citlivej téme nedostatku kvalitných projektov zo strany SR, čo predstavuje prekážku pri čerpaní predvstupových fondov. Prezident v príhovore uviedol aj problém decentralizácie kompetencií, ktoré nie sú sprevádzané adekvátnym prevodom finančných právomocí.

Prezident Slovenskej republiky vymenoval 27 sudcov

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes slávnostne vymenoval 27 sudcov bez časového obmedzenia. Vymenovanie vykonal na základe ústavnej funkcie prezidenta podľa čl. 102 ods. 1 písm. t) a čl. 145 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky. Na slávnostnom akte bol prítomný , podpredseda vlády SR Daniel Lipšic, podpredseda Najvyššieho súdu Juraj Majchrák, podpredseda Súdnej rady SR Jozef Hrabovský. Po slávnostnom zložení sľubu si z rúk prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera prevzali dekréty nasledovní sudcovia vymenovaní bez časového obmedzenia.
JUDr. Michal BOROŇ
Okresný súd Prešov
JUDr. Katarína NEMCOVÁ
Okresný súd Prešov
JUDr. Dagmar ARADSKÁ
Okresný súd Šaľa
JUDr. Ľubica FARKAŠOVÁ Okresný súd Šaľa
JUDr. Alena ŠIŠKOVÁ
Okresný súd Topoľčany
JUDr. Martin IVAN
Okresný súd Komárno
JUDr. Dana BYSTRIANSKÁ
Okresný súd Košice I
JUDr. Branislav GAZDAG
Okresný súd Košice I
JUDr. Ľuboš VEREŠ
Okresný súd Košice I
Mgr. Rastislav PELLA
Okresný súd Košice II
Adrián PAŽÚR
Okresný súd Košice II
JUDr. Slávka ZBOROVJANOVÁ
Okresný súd Košice II
JUDr. Oľga TATRANSKÁ
Okresný súd Košice - okolie
Mgr. Peter MÉN
Okresný súd Košice - okolie
Mgr. Nicola KUZMIAKOVÁ
Okresný súd Košice - okolie
JUDr. Lenka PRAŽENKOVÁ
Okresný súd Bratislava I
JUDr. Blanka MALICHOVÁ
Okresný súd Bratislava II
JUDr. Milan STANĚK
Okresný súd Bratislava II
JUDr. Alena SVETLOVSKÁ
Okresný súd Bratislava II
JUDr. Marcela GANDELOVÁ
Okresný súd Bratislava II
JUDr. Monika BLAHUTIAKOVÁ
Okresný súd Bratislava V
Mgr. Iveta WILLANTOVÁ
Okresný súd Bratislava V
JUDr. Jana KOVALČÍKOVÁ
Okresný súd Zvolen
JUDr. Beáta SVEDIAKOVÁ
Okresný súd Žilina
JUDr. Anna MAJERIKOVÁ
Okresný súd Žilina
JUDr. Anna HOZÁKOVÁ
Okresný súd Čadca
Mgr. Miroslav MAZÚCH
Okresný súd Martin


Prezident SR prijal nového veľvyslanca Kazachstanu

Prezident SR Rudolf Schuster prijal na nástupnej audiencii mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Kazachstanu v SR so sídlom v Budapešti Saginbeka Tursunova, ktorý hlave štátu odovzdal svoje poverovacie listiny. Počas stretnutia obaja predstavitelia ocenili úroveň bilaterálnych vzťahov, ktorá sa aj na základe minuloročnej oficiálnej návštevy prezidenta SR v Kazachstane rozvíjajú na princípe vzájomnej efektívnosti s ťažiskom na obchodno-hospodársku spoluprácu. Zhodli sa však aj na tom, že vzájomná obchodná výmena zatiaľ výrazne zaostáva za potenciálom oboch krajín. Rudolf Schuster v tejto súvislosti pripomenul trvalý záujem našej krajiny presadiť kvalitatívne nové formy spolupráce predovšetkým vytváraním spoločných podnikov.

Prezident SR podpísal Prístupovú listinu SR k Severoatlantickej zmluve

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes v Prezidentskom paláci podpísal Prístupovú listinu Slovenskej republiky k Severoatlantickej zmluve. Na slávnostnom akte boli prítomní predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, predseda NR SR Pavol Hrušovský, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Ivan Korčok, minister obrany SR Ivan Šimko, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec USA v SR Ronald Weiser, chargé dáffaires veľvyslanectva Belgického kráľovstva Sandra Kelleners, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Českej republiky Rudolf Slánky, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Dánskeho kráľovstva Berno Kjeldsen, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Francúzskej republiky Georges Vaugier, chargé d´affaires veľvyslanectva Helénskej republiky Cornelis Bansema, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Islandskej republiky Aegir Oskarsson, chargé d´ffaires veľvyslanectva Maďarskej republiky Judit Láng, mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Spolkovej republiky Nemecko Uta Mayer Schalburgová, zástupca veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva Kjetel Oslaand, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Poľskej republiky Jan Komornicki, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Španielskeho kráľovstva Alfonso Díez Torres, chargé d´affaires veľvyslanectva Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Robert Setterfield, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Talianskej republiky Luca Del Balzo di Presenzano, mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Tureckej republiky Inci Tűmay. Prezidentovi Slovenskej republiky Rudolfovi Schusterovi odovzdal predseda NR SR Pavol Hrušovský originál Uznesenia NR SR č. 237 z 10. 4. 2003 o súhlase Národnej rady Slovenskej republiky so Severoatlantickou zmluvou. Po podpise Prístupovej listiny Slovenskej republiky k Severoatlantickej zmluve traja najvyšší ústavní činitelia SR prečítali spoločné vyhlásenie.

Spoločné vyhlásenie prezidenta SR, predsedu Národnej rady SR a predsedu vlády SR k podpísaniu Prístupovej listiny SR k Severoatlantickej zmluve

Podpísanie Prístupovej listiny Slovenskej republiky k Severoatlantickej zmluve prezidentom SR Rudolfom Schusterom je záverečným krokom Slovenskej republiky, potrebným k definitívnemu začleneniu krajiny do Severoatlantickej aliancie. Týmto historickým krokom bola do dôsledkov naplnená priorita doterajších vlád aj väčšinová vôľa občanov, vyjadrená ich podporou integračnému smerovaniu Slovenskej republiky. Zároveň sme pamätali na túžby generácií pred nami i šance generácií budúcich. Členským krajinám NATO sme tým dali jednoznačne najavo nielen voľbu garancií vlastnej bezpečnosti, ale aj odhodlanie prispievať ku kolektívnej obrane spojencov v aliancii a k obrane spoločne zdieľaných hodnôt. Členstvom v aliancii sa Slovenská republika stane spolutvorcom bezpečnejšieho sveta. Týmto krokom zároveň zavŕšime obdobie transformácie, ktoré nám v uplynulom desaťročí prinieslo i nepríjemnú no poučnú skúsenosť z medzinárodnej izolácie, aj satisfakciu za schopnosť vymaniť sa z nej a získať si dôstojné medzinárodné postavenie. O to sa podstatnou mierou zaslúžili najmä občania Slovenskej republiky. A je v ich rukách, či to tak bude dlhodobo. Preto prezident, Národná rada i vláda Slovenskej republiky v tomto historickom okamihu veria v zodpovednosť a spolupatričnosť občanov našej demokratickej krajiny.

14. apríl 2003

Prezident SR pricestoval do vlasti z pracovnej cesty v Kanade a USA

Dnes nadránom sa prezident SR Rudolf Schuster so sprievodom vrátil do vlasti z deväťdňovej pracovnej cesty v Kanade a USA. V sobotu ešte navštívil spoločnosť Plastipac v Ann Arbor v štáte Michigan, ktorá sa zaoberá recykláciou odpadu. Zástupcovia firmy prezentovali Rudolfovi Schusterovi svoj záujem vstúpiť na slovenský trh a prihlásiť do tendra na vybudovanie recyklačnej linky. V záverečný deň svojho pobytu v USA prezident SR ešte navštívil Fordove múzeum a na pracovnej večeri sa stretol s americkými podnikateľmi a akademikmi.
Počas pobytu v Kanade sa prezident SR stretol s predsedom vlády Jeanom Chrétienom, generálnou guvernérkou Kanady Adriene Clarksonovou, štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a zahraničného obchodu Kanady Garom Knutsom i ďalšími politickými predstaviteľmi. Absolvoval tiež viaceré rokovania so zástupcami kanadských hospodárskych kruhov, z ktorých viaceré prejavili záujem investovať na Slovensku. Prezident SR sa stretol aj s početnou skupinou slovenských krajanov. Na Ottawskwj univerzite prevzal Rudolf Schuster čestný titul Doctor Honoris Causa.
Vyvrcholením návštevy prezidenta SR v Spojených štátoch amerických bolo stretnutie s prezidentom Georgeom Bushom a ministrom zahraničných vecí Colinom Powellom. V Kongrese USA vo Washingtone rokoval Rudolf Schuster so senátormi zahraničného výboru a výboru pre ozbrojené služby, ministrom obchodu USA Donom Evansom. V Detroite v štáte Michigan mal prezident SR na programe predovšetkým rokovania s významnými zástupcami hospodárskej sféry. Rudolf Schuster v Detroite otvoril tiež obchodný seminár pre podnikateľov zameraný na podporu amerických investícií na Slovensku. Na seminári vystúpil s príhovorom aj minister hospodárstva Róbert Nemcsics.


11. apríl 2003

Prezident SR otvoril obchodný seminár v Detroite

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes pokračoval v pracovnej návšteve USA. V Detroite v štáte Michigan navštívil spoločnosť USS Automotive Center a štúdio Bloomberg TV Worlwide. Rudolf Schuster potom otvoril obchodný seminár zameraný na pritiahnutie amerických investorov na Slovensko. Prezident SR na tomto fóre zdôraznil, že v súčasnosti sa ponúka veľká šanca na prehĺbenie spolupráce, keďže za krátky čas sa Slovensko a USA stanú spojencami v rámci Severoatlantickej aliancie. Na seminári okrem prezidenta SR vystúpil s príhovorom aj minister hospodárstva Róbert Nemcsics. Rudolf Schuster potom rokoval s predstaviteľmi viacerých spoločností, ako napr. Delphi, Whirpool, Compuware a Visteon. Prezident Rudolf Schuster so sprievodom zavŕšil tento deň návštevou Michiganskej univerzity, na ktorej študujú mladí ľudia z takmer 130 krajín sveta vrátane Slovenska.

10. apríl 2003

Vyhlásenie prezidenta SR Rudolfa Schustera k rozhodnutiu NR SR o pristúpení SR k Severoatlantickej zmluve

Počas terajšej pracovnej cesty v Spojených štátoch amerických som so záujmom sledoval rozpravu a s uspokojením vítam pozitívne väčšinové hlasovanie poslancov Národnej rady SR v prospech pristúpenia Slovenskej republiky k Severoatlantickej zmluve. Považujem toto historické rozhodnutie nášho najvyššieho zákonodarného zboru za súčasť dôsledného úsilia ústavných činiteľov našej krajiny o garancie jej bezpečnosti, ktoré získa ukotvením v najefektívnejšej organizácii kolektívnej obrany v súčasnom svete.
Včera pri osobnom stretnutí ma prezident Spojených štátov amerických George Bush aj viacerí vplyvní členovia amerického Kongresu ubezpečili o trvalej podpore našim členským ašpiráciám. Vyjadrili tiež vďaku a uznanie Slovensku za doterajšie postoje v krízových situáciách na medzinárodnej scéne i vo vzťahu k demokratickým hodnotám na ktorých je aliancia založená.
Som presvedčený, že perspektívu členstva Slovenska v NATO, ktorá je čoraz reálnejšou, prijmú občania našej krajiny s pochopením ako najlepšiu alternatívu jej bezpečnosti a prosperity.


Prezident SR víta rozhodnutie Európskeho parlamentu o rozšírení EÚ

Prezident SR Rudolf Schuster bol počas pracovnej návštevy v Spojených štátoch amerických informovaný o rozhodnutí Európskeho parlamentu o rozšírení Európskej únie, ktoré uvítal ako veľmi presvedčivé ocenenie integračného procesu našej krajiny. Pán prezident považuje priaznivý výsledok hlasovania za výzvu všetkým orgánom a inštitúciám Slovenskej republiky, aby znásobili úsilie o absolútnu pripravenosť pôsobiť vnútri únie v súlade s našimi integračnými ambíciami a na prospech posilnenia rozšírenej únie ako celku. V prístupe Európskeho parlamentu k členstvu Slovenska v Európskej únii vidí pán prezident aj žiadúci podnet pre pozitívne hlasovanie našich občanov v nadchádzajúcom referende o tomto členstve.

Prezident SR odcestoval z Washingtonu do Detroitu

Z Washingtonu sa prezident SR Rudolf Schuster so sprievodom v rámci pracovnej návštevy USA presunul do Detroitu v štáte Michigan, kde absolvoval viaceré rokovania s politickými predstaviteľmi i významnými zástupcami hospodárskej sféry. Predpoludním Rudolf Schuster vystúpil s prejavom na pôde Snemovne reprezentantov štátu. V prejave zdôraznil profil Slovenskej republiky ako moderného demokratického štátu, ktorý prechádza procesom intenzívnych transformačných reforiem a aktívne vystupuje v integračnom procese do euroatlanatických štruktúr. Prezident Rudolf Schuster sa potom stretol sa aj s generálnou guvernérkou Jennifer Granholmovou. Informoval ju o úsilí Slovenskej republiky o zavŕšenie integračných krokov a o záujme o plné ukotvenie Slovenskej republiky v transatlantických, európskych politických, bezpečnostných a ekonomických štruktúrach. Obaja partneri sa zhodli v názore, že kvalitným základom pre rozvoj spolupráce Slovenskej republiky so štátom Michigan je Memorandum o porozumení medzi Slovenskou republikou a štátom Michigan o spolupráci v oblasti ekonomiky, kultúry a vzdelávania, ktoré podpísal minister zahraničných vecí Eduard Kukan a bývalý guvernér štátu Michigan John Engler. Prezident SR s manželkou navštívili aj Lincoln Park High School v Ann Arbor v Detroite, kde v školskej rade pôsobí manželka veľvyslanca USA v Slovenskej republike Eileen Weiserová. Súčasťou dnešného pracovného programu prezidenta Rudolfa Schustera bolo aj stretnutie s dvoma tisíckami krajanov, slovenských migrantov v USA. V Detroite žije približne štyridsaťtisíc krajanov a tí, ktorí prišli na stretnutie so slovenskou hlavou štátu, pripravili stretnutie vo veľmi srdečnej atmosfére. Prezident Rudolf Schuster na stretnutí dotkol aj otázky irackej krízy a vyzval irackých imigrantov v USA k návratu do Iraku a nabádal ich k pomoci obnovy vojnou poznačeného štátu a k budovaniu demokracie v ňom. Zajtra sa Rudolf Schuster spolu s ministrom hospodárstva Róbertom Nemcsicsom zúčastnia na obchodnom seminári pre našich a amerických podnikateľov zameranom na podporu amerických investícií na Slovensku. Na programe sú aj ďalšie stretnutia s predstaviteľmi hospodárskej sféry štátu Michigan a návšteva Michigenskej univerzity.

9. apríl 2003

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa stretol s americkým prezidentom Georgeom Bushom

Prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera dnes prijal americký prezident George Bush. Stretnutie sa uskutočnilo v Bielom dome v prítomnosti ministra zahraničných vecí Colina Powella. Obaja prezidenti vyjadrili potešenie z opätovného stretnutia v časovom úseku necelého roka. Prezident Rudolf Schuster poďakoval prezidentovi Bushovi za možnosť stretnutia v exponovanom čase a udalostiach na medzinárodnej politickej scéne. Prezident Rudolf Schuster informoval prezidenta Busha o úspešne napredujúcom integračnom úsilí Slovenskej republiky a vyslovil poďakovanie vláde USA za podporu týchto úsilí. Prezident SR vyslovil presvedčenie že Slovenská republika chce byť a bude plnohodnotným prispievajúcim členom vo významných euroatlantických štruktúrach.
Prezident Bush ocenil výsledky parlamentných volieb v Slovenskej republike a poďakoval sa za prístup, ktorým v irackej kríze preukázala podporu politiky USA. Dokázala tým, že jej podpora nie je determinovaná čiastkovým záujmom o vstup do NATO. Prezident Rudolf Schuster uviedol, že Slovenská republika neprestane podporovať USA v boji proti medzinárodnému terorizmu. Obaja prezidenti hovorili aj o posilňovaní bilaterálnych vzťahov v politickej a bezpečnostnej oblasti, čo by malo nájsť pozitívny odraz i vo vzájomnej hospodárskej spolupráci. Obaja prezidenti sa zhodli v názore, že nedávna návšteva ministra obchodu Dona Evansa v Slovenskej republike je výzvou na intenzifikáciu hospodárskej spolupráce medzi SR a USA, na intenzívnejšie investovanie amerických podnikateľských subjektov na Slovensku a na presadenie sa slovenských výrobkov na americkom trhu. Prezident Rudolf Schuster na stretnutí vyjadril záujem Slovenskej republiky o zintenzívnenie vzájomných ekonomických vzťahov, ekonomického partnerstva a dialógu medzi vládnymi orgánmi, mimovládnymi inštitúciami a obchodnými a investičnými komunitami SR a USA.
Predmetom rozhovoru slovenského a amerického prezidenta boli aj otázky povojnovej rekonštrukcie Iraku, kde slovenská strana môže ponúknuť svoje skúsenosti s dávnejšími infraštruktúrnymi projektmi - svoje odmínovacie, stavebné, energetické a zdravotnícke kapacity. Obaja prezidenti vyjadrili nádej na rýchle ukončenie irackého konfliktu a zapojenie sa medzinárodného spoločenstva do povojnovej obnovy krajiny a budovania jej demokratických inštitúcií.
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster informoval amerického prezidenta Busha o pripravenom stretnutí so skupinou senátorov Kongresu USA, ktoré je jedným z dôležitých bodov programu jeho pracovnej návštevy USA.
Na záver stretnutia požiadal prezident Bush prezidenta Schustera, aby pozdravil všetkých rodinných príslušníkov členov slovenskej protichemickej jednotky, ktorá sa momentálne nachádza v Kuvajte.
Po schôdzke prezidenta Rudolfa Schustera s prezidentom USA sa prezident Slovenskej republiky stretol v Kongrese USA so senátormi zahraničného výboru a výboru pre ozbrojené služby a rokoval s ministrom obchodu USA Donom Evansom.
Na záver dnešného dňa pracovnej návštevy USA sa prezident SR Rudolf Schuster stretol s krajanmi na washingtonskej pôde veľvyslanectva Slovenskej republiky v USA.


Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster položil veniec k Hrobu neznámeho vojaka v Arlingtone

Prezident SR Rudolf Schuster so sprievodom pokračoval dnes v rámci pracovnej cesty do Kanady a USA návštevou Washingtonu. Po pracovných raňajkách v spoločnosti viceprezidenta firmy Motorola R. L. Barnetta navštívil prezident Rudolf Schuster so sprievodom Národný cintorín v Arlingtone. K Hrobu neznámeho vojaka položil veniec a potom si prezrel expozíciu Arlingtonského múzea.

Prezident SR sa dnes vo Washingtone stretne s prezidentom USA

Prezident SR Rudolf Schuster so sprievodom pokračuje dnes v rámci pracovnej cesty po Kanade a USA návštevou Washingtonu. V Bielom dome bude rokovať s americkým prezidentom Georgeom Bushom za prítomnosti ministra zahraničných vecí Colina Powella. V Kongrese USA sa potom Rudolf Schuster stretne so senátormi zahraničného výboru a výboru pre ozbrojené služby a rokovať bude s ministrom obchodu USA Donom Evansom. Z Washingtonu sa večer delegácia SR na čele s prezidentom Rudolfom Schusterom presunie do Detroitu v štáte Michigan. Tam majú na programe viaceré rokovania s politickými predstaviteľmi i významnými zástupcami hospodárskej sféry. Rudolf Schuster spolu s ministrom hospodárstva budú prítomní aj na obchodnom seminári zameranom na podporu amerických investícií na Slovensku. Na programe je aj návšteva Michigenskej univerzity a Lincoln Park High School v Detroite.

8. apríl 2003

Prezident SR sa stretol s kanadským premiérom J. Chrétienom

Prezident SR Rudolf Schuster sa v Ottawe stretol s predsedom kanadskej vlády Jeanom Chrétienom. Stretnutiu dominovala tematika vstupu kanadských investorov na slovenský trh, pričom naša krajina má záujem najmä o investície do rozvoja cestnej a železničnej infraštruktúry. Rudolf Schuster sa tiež zaujímal o problematiku nezamestnanosti, s ktorej riešením majú v Kanade dobré skúsenosti, keďže len v minulom roku tam vzniklo zhruba 260 tisíc nových pracovných príležitostí. Prezident SR sa poďakoval kanadskému premiérovi, že jeho krajina ako prvá ratifikovala prístupové protokoly o rozšírení NATO, ktoré umožnia Slovensku plné členstvo v aliancii. Prezident SR pred svojim partnerom vyslovil nádej, že Kanada v blízkej budúcnosti otvorí v Bratislave vlastné veľvyslanectvo, ktoré by prispelo k zlepšeniu vzájomných vzťahov a zároveň by pomohlo aj našim krajanov žijúcich v Kanade.
O rozšírení spolupráce medzi Slovenskom a Kanadou najmä v ekonomickej oblasti hovoril prezident SR aj na stretnutí s generálnou guvernérkou Kanady Adriene Clarksonovou a štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a zahraničného obchodu Kanady Garom Knutsom. Generálna guvernérka ocenila výsledok parlamentných volieb v SR a následné smerovanie SR, čo malo za následok ratifikáciu prístupových protokolov umožňujúcich náš vstup do NATO zo strany Kanady.
Na Ottawskej univerzite prezident SR Rudolf Schuster prevzal čestný titul Doctor Honoris Causa. Akademický senát univerzity mu ho udelil za úspechy, ktoré dosiahol vo funkcii prvého slovenského prezidenta zvoleného priamou voľbou s prihliadnutím na jeho aktivity ako posledného veľvyslanca ČSFR v Kanade a na publikačnú činnosť. Na záver sa na Zastupiteľskom úrade stretol s krajanmi žijúcimi v Ottawe.
Vo večerných hodinách Rudolf Schuster so sprievodom odcestoval do Washingtonu. Hlavným bodom pracovnej návštevy prezidenta SR v USA bude stredajšie stretnutie s prezidentom Georgeom Bushom v Bielom dome za prítomnosti ministra zahraničných vecí Colina Powella. V Kongrese USA vo Washingtone sa potom Rudolf Schuster stretne so senátormi zahraničného výboru a výboru pre ozbrojené služby a rokovať bude s ministrom obchodu USA Donom Evansom. Z Washingtonu sa Rudolf Schuster s delegáciou presunie do Detroitu v štáte Michigan. Tam má na programe viaceré rokovania s politickými predstaviteľmi i významnými zástupcami hospodárskej sféry. Rudolf Schuster spolu s ministrom hospodárstva budú prítomní aj na obchodnom seminári zameranom na podporu amerických investícií na Slovensku. Na programe je aj návšteva Michigenskej univerzity a Lincoln Park High School v Detroite.


7. apríl 2003

Prezident SR zablahoželal Kofimu Annanovi k narodeninám

Prezident SR Rudolf Schuster dnes poslal blahoprajný telegram generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi pri príležitosti jeho 65. narodenín. Rudolf Schuster v telegrame vyjadruje presvedčenie, že pôsobenie Kofiho Annana na čele Organizácie spojených národov je pre medzinárodné spoločenstvo spoľahlivou zárukou pevného kurzu na posilňovanie svetového mieru a medzinárodnej spolupráce. Vysoko tiež pri tejto príležitosti ocenil jeho vzťah k Slovenskej republike a jej ambíciám.

Prezident SR so sprievodom sa presunul do Montrealu

Z kanadského Halifaxu v provincii Nova Scotia sa prezident SR Rudolf Schuster so sprievodom presunul do Montrealu, kde pokračuje vo svojej pracovnej návšteve Kanady a USA. V Montreale navštívil firmu Bombardier International, ktorá patrí k najväčším svetovým výrobcom dopravnej techniky s pôsobnosťou v 24 krajinách sveta. Prezident SR navštívil sídlo dcérskej spoločnosti Bombardier Aerospace a prezrel si výrobnú prevádzku lietadiel "business jets". Na stretnutí s vedením firmy a zástupcami kanadskej podnikateľskej sféry Rudolf Schuster predstavil Slovensko ako perspektívneho partnera ekonomickej spolupráce, ktorý sa už v blízkej budúcnosti s najväčšou pravdepodobnosťou stane členom Európskej únie a Severoatlantickej aliancie, čo bude garanciou aj pre rozvoj slovensko-kanadskej spolupráce. Vedenie firmy diskutovalo s prezidentom SR aj o svojom zámere podieľať sa na výstavbe bratislavského metra. Bombardier International by sa tiež rada prihlásila do prípadného obnoveného tendra na nákup ľahkých vlakových súprav.
Stretnutie s prezidentom, predsedom predstavenstva a výkonným riaditeľom vládnej organizácie Société Générale de Financment du Québec Claudeom Blanchetom a okrúhly stôl slovenských a kanadských podnikateľov z Montrealu a Quebecku boli rovnako zamerané na možnosti rozšírenia vzájomnej spolupráce a hľadanie potenciálnych investičných partnerov, na čo sa tento finančný a priemyselný holding vlády provincie špecializuje. Počas stretnutia zástupcov podnikateľských kruhov bola napríklad podpísaná zmluva o budúcej zmluve medzi slovenskou firmou VIS a Canadian Rockport Homes International na výstavbu montovaných domov a stavieb z betónu, ktorá by do okolia Piešťan mala priniesť polmiliardovú investíciu a nové pracovné miesta. Prezident SR sa stretol aj s primátorom Montrealu Géraldom Tremblayom.
V utorok sa prezident SR stretne s predsedom vlády Jeanom Chrétienom, generálnou guvernérkou Kanady Adriene Clarksonovou a štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a zahraničného obchodu Kanady Garom Knutsom. Na Ottawskej univerzite potom prevezme Rudolf Schuster čestný titul Doctor Honoris Causa.
Z Kanady odcestuje prezident SR do Spojených štátov amerických. Hlavným bodom návštevy v USA bude stretnutie s prezidentom Georgeom Bushom v Bielom dome za prítomnosti ministra zahraničných vecí Colina Powella. Prezident SR sa v Kongrese USA vo Washingtone stretne aj so senátormi zahraničného výboru a výboru pre ozbrojené služby a rokovať bude s ministrom obchodu USA Donom Evansom. Z Washingtonu sa Rudolf Schuster s delegáciou presunie do Detroitu v štáte Michigan. Tam má na programe viaceré rokovania s politickými predstaviteľmi i významnými zástupcami hospodárskej sféry. Rudolf Schuster spolu s ministrom hospodárstva budú prítomní aj na obchodnom seminári zameranom na podporu amerických investícií na Slovensku. Na programe je aj návšteva Michigenskej univerzity a Lincoln Park High School v Detroite.


6. apríl 2003

Prezident SR na pracovnej návšteve v Kanade

Prezident SR Rudolf Schuster odhalil v kanadskom Halifaxe pamätnú tabuľu pripomínajúcu príchod Slovákov do novej vlasti. Tabuľa je inštalovaná na móle Pier 21, ktoré si vyslúžilo pomenovanie „vstupná brána do Kanady“, keďže tadiaľ na americký kontinent prišlo viac ako 1,5 milióna prisťahovalcov, medzi nimi asi 150 tisíc Slovákov. Táto národná historická pamiatka slúži aj ako vedecký archív a výskumné centrum. Po slávnostnom akte sa prezident SR stretol aj s krajanmi žijúcimi v tejto oblasti. Ďalším bodom programu prezidenta SR Rudolfa Schustera bolo stretnutie s guvernérkou provincie Nova Scotia Myrou A. Freemanovou. Počas rozhovoru ocenili súčasnú úroveň slovensko-kanadských vzťahov, ktoré v posledných rokoch nabrali na intenzite. Zhodli sa na tom, že ďalším krokom k zvýšeniu úrovne a skvalitneniu vzájomných vzťahov je rozšírenie spolupráce v oblasti hospodárskej, kultúrnej a vzdelávacej nielen na federálnej úrovni, ale predovšetkým na úrovni jednotlivých provincií a krajov. Prezident SR so sprievodom potom navštívil najstaršiu a jednu z najvýznamnejších filmových akadémií v provincii Quebec - Akadémiu umenia a dizajnu.

5. apríl 2003

Prezident SR odcestoval na pracovnú návštevu Kanady a USA

Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou dnes odcestoval na pracovnú návštevu Kanady a USA. Prezidenta SR sprevádza skupina slovenských podnikateľov a v USA minister hospodárstva Róbert Nemcsics. Do Halifaxu pricestujú v sobotu popoludní miestneho času. V nedeľu prezident SR navštívi tzv. vstupnú bránu do Kanady – mólo Pier 21, ktorou prešlo viac ako 1,5 milióna prisťahovalcov, vrátane asi 150 tisíc slovenského pôvodu. Na ich počesť odhalí prezident SR na mieste pamätnú tabulu. Po stretnutí s krajanmi má Rudolf Schuster na programe rokovanie s guvernérkou provincie Nova Scotia Myrou A. Freemanovou.
Počas pobytu v Kanade sa prezident SR stretne s predsedom vlády Jeanom Chrétienom, generálnou guvernérkou Kanady Adriene Clarksonovou, štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a zahraničného obchodu Kanady Garom Knutsom i ďalšími politickými predstaviteľmi. Na programe má i viaceré rokovania so zástupcami kanadských hospodárskych kruhov zamerané na bližšie informovanie o podnikateľských možnostiach na Slovensku. Prezident SR sa stretne tiež so slovenskými krajanmi žijúcimi Montreale i Ottawe. Na Ottawskwj univerzite prevezme Rudolf Schuster čestný titul Doctor Honoris Causa.
Hlavným bodom návštevy prezidenta SR v Spojených štátoch amerických bude stretnutie s prezidentom Georgeom Bushom v Bielom dome za prítomnosti ministra zahraničných vecí Colina Powella. Prezident SR sa v Kongrese USA vo Washingtone stretne aj so senátormi zahraničného výboru a výboru pre ozbrojené služby a rokovať bude s ministrom obchodu USA Donom Evansom. Z Washingtonu sa Rudolf Schuster s delegáciou presunie do Detroitu v štáte Michigan. Tam má na programe viaceré rokovania s politickými predstaviteľmi i významnými zástupcami hospodárskej sféry. Rudolf Schuster spolu s ministrom hospodárstva budú prítomní aj na obchodnom seminári zameranom na podporu amerických investícií na Slovensku. Na programe je aj návšteva Michigenskej univerzity a Lincoln Park High School v Detroite.


4. apríl 2003

Prezident SR prijal pražského primátora

Prezident Slovenskej republiky dnes prijal primátora Prahy Pavla Béma. Pražský primátor sa stretol aj s primátorom Bratislavy Andrejom Ďurkovským a navštívil Bratislavu pri príležitosti medzinárodnej výstavy CONECO. S prezidentom Rudolfom Schusterom hovorili o možnostiach ďalšieho rozvoja vzťahov v kultúrnej oblasti medzi Slovenskou republikou a Českou republikou.

Prezident SR prijal veľvyslanca USA

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes dopoludnia prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca USA v SR Ronalda Weisera. Hovorili spolu o nadchádzajúcej návšteve prezidenta Rudolfa Schustera v Kanade a USA. Veľvyslanec informoval novinárov o podrobnom programe prezidentovej návštevy, o všetkých významných politických, podnikateľských a spoločenských stretnutiach, ktoré sú počas návštevy plánované. Najvýznamnejším bodom návštevy bude stretnutie Rudolfa Schustera s amerických prezidentom Georgeom Bushom. Prezident Schuster informoval novinárov o aktivitách, ktoré sú naplánované počas jeho návštevy v Kanade.

Prezident SR vymenoval Ladislava Pittnera za riaditeľa SIS

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes dopoludnia na návrh vlády vymenoval Ladislava Pittnera za riaditeľa SIS. Prezident Rudolf Schuster zablahoželal novovymenovanému riaditeľovi SIS. Pripomenul dôležitosť a vážnosť vymenovania do funkcie v období, v ktorom sa Slovenská republika pripravuje na vstup do NATO a EÚ. Vyzval Ladislava Pittnera k takému výkonu funkcie, ktorý zabráni opakovaniu javov akými bolo odpočúvanie, sledovanie politikov a občanov, ktoré nevyplývajú z rozhodnutí súdu. Prezident SR vyslovil presvedčenie, že nový riaditeľ SIS nájde dôveru našich budúcich partnerov v NATO a EÚ a že rovnocennú dôveru si aj Slovenská republika u týchto partnerov vybuduje.

3. apríl 2003

Rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky vo veciach žiadostí o milosť z 3. apríla 2003

Prezident Slovenskej republiky posudzoval 34 žiadostí o milosť, z ktorých ani v jednom prípade milosť neudelil.

Prezident SR prijal komisárku Európskej komisie pre rozpočet

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal komisárku Európskej komisie pre rozpočet a finančnú kontrolu Michaelu Schreyerovú, ktorú sprevádzal aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Delegácie Európskej komisie Eric van der Linden. Hovorili spolu o základných otázkach finančnej kontroly. Predmetom rozhovoru boli aj skúsenosti s fungovaním finančných štruktúr Európskej únie a problematika čerpania predvstupových fondov EÚ. Prezident Rudolf Schuster sa zaujímal o dôsledky nedostatočného čerpania fondov Európskej únie zo strany Slovenskej republiky ako aj o kvalitatívne otázky zlepšenia prístupu slovenskej strany pri predkladaní projektov zameraných na čerpanie fondov EÚ pre Slovenskú republiku.

Prezident SR prijal predstaviteľov európskych kontrolných inštitúcií

Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster dnes prijal predstaviteľov najvyšších európskych kontrolných inštitúcií, ktorí sa zúčastňujú na konferencii pri príležitosti 10. výročia vzniku Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Predseda NKÚ SR Jozef Stahl uviedol, že konferencia je jedným z vyjadrení ocenenia práce európskych kontrolných inštitúcií. Prezident Rudolf Schuster vyslovil úctu práci kontrolórov, ktorých úlohou je nepriamo aj ochrana dobrého mena štátu, v ktorom pôsobia. Zaželal predstaviteľom najvyšších európskych kontrolných inštitúcií veľa úspechov a využitie ich skúseností pri začleňovaní asociovaných krajín do EÚ.