Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Apríl

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Archív správ mediálneho odboru > rok 2001


30. apríl 2001

Neformálne stretnutia Rudolfa Schustera

Prezident Slovenskej republiky sa na summite životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja neformálne stretol s Jeho kráľovskou výsosťou princom Philipom, vojvodom z Edinburgu, prezidentom Ukrajiny Leonidom Kučmom, prezidentom Bosny a Hercegoviny Živkom Radišićom a prezidentom Chorvátskej republiky Stipe Mesičom.

Stretnutie Rudolfa Schustera s Vladimirom Voroninom

Na bukurešťskom summite prejavil záujem o stretnutie s prezidentom SR Rudolfom Schusterom prezident Moldavskej republiky Vladimir Voronin, ktorý bol zvolený za prezidenta len 4. apríla 2001. Na tomto stretnutí obe strany deklarovali záujem o užšiu spoluprácu. Problémom vzťahov medzi Slovenskou republikou a Moldavskou republikou bola doteraz absencia dvojstranných oficiálnych stykov. Prezident Voronin pozval prezidenta Schustera na oficiálnu návštevu Moldavskej republiky. Rudolf Schuster pozvanie prijal a recipročne pozval moldavského prezidenta na návštevu Slovenskej republiky.

Stretnutie Rudolfa Schustera s Ionom Iliescom

Počas Summitu životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja v dunajsko-karpatskom regióne v Bukurešti sa na bilaterálnych rokovaniach uskutočnilo prvé stretnutie prezidenta SR Rudolf Schuster s prezidentom Rumunska Ionom Iliescom (I. Iliescu bol zvolený za prezidenta 10. decembra 2000).
Úvodom rokovania skonštatovali, že medzi SR a Rumunskom nie sú v súčasnosti žiadne otvorené alebo neriešiteľné otázky a vzťahy sú na dobrej úrovni. Obaja prezidenti sa navzájom informovali o integračných snahách vstupu do Európskej únie. Snahou Slovenska je stať sa členom únie k 1. januáru 2004, Rumunsko si stanovilo termín vstupu na rok 2007. Ion Iliescu i Rudolf Schuster tlmočili žiadosti svojich krajín o podporu kandidatúry na miesto nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN. Slovensko podporí kandidatúru Rumunska na obdobie rokov 2004-2005 a Rumunsko kandidatúru Slovenska na obdobie 2006-2007. V krátkosti prezidenti hovorili aj o obchodnej výmene medzi SR a Rumunskom, pričom konštatovali, že v minulom roku vzrástol vývoz na obidvoch stranách a stále sa zvyšuje záujem podnikateľských subjektov o hospodársku spoluprácu. Zároveň si vymenili skúsenosti z riešenia otázky národnostných menšín, najmä rómskeho etnika.
Rudolf Schuster pozval svojho kolegu na oficiálnu návštevu Slovenska.


Stretnutie Rudolfa Schustera s Borisom Trajkovskim

Prezident SR Rudolf Schuster využil možnosť stretnúť sa na Summite životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja v dunajsko-karpatskom regióne v Bukurešti s prezidentom Macedónskej republiky Borisom Trajkovskim. Na stretnutí obaja pozitívne zhodnotili vývoj bilaterálnych vzťahov medzi SR a Macedónskom, ktoré najmä v poslednom období zaznamenali novú dynamiku. Slovensko má záujem spolupracovať vo viacerých oblastiach. Keďže podporujeme ambície vstupu Macedónska do NATO a Európskej únie, môžeme Macedónsku poskytnúť poznatky a skúsenosti z integračných procesov. Rudolf Schuster ocenil, že macedónske orgány vychádzajú v ústrety požiadavkám slovenskej strany pri zabezpečovaní kontingentu Armády SR (SLOVENGCON), pôsobiaceho v rámci KFOR v Kosove, keď uľahčujú administratívne procedúry spojené s transportom materiálu a techniky SLOVENGCON cez územie Macedónska. Slovensko prejavuje záujem o participáciu na projektoch Paktu stability pre juhovýchodnú Európu v oblasti energetiky, stavebníctva, rekonštrukcie dopravnej infraštruktúry a chemického priemyslu. Rudolf Schuster tiež tlmočil pozvanie Borisovi Trajkovskému na návštevu SR. Prezident Slovenskej republiky sa zaujímal aj o najnovší vývoj v Macedónsku a vyjadril znepokojenie nad včerajším incidentom, pri ktorom zahynulo 8 macedónskych vojakov.

Účasť Rudolfa Schustera na Summite životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja v dunajsko-karpatskom regióne

Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastňuje na jednodňovom Summitu životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja dunajsko-karpatského regiónu v Bukurešti. Na summite je prítomný aj prezident Albánskej republiky Rexhep Meidani, prezident Bulharskej republiky Petar Stojanov, prezident Bosny a Hercegoviny Živko Radišić, prezident Chorvátskej republiky Stipe Mesič, prezident Macedónskej republiky Boris Trajkovski, prezident Moldavskej republiky Vladimir Voronin a prezident Ukrajiny Leonid Kučma.

Summit otvoril prezident Rumunska Ion Iliescu a Jeho kráľovská výsosť vojvoda edinburský princ Philip, ktorý je prezidentom Svetového fondu na ochranu prírody. Vo svojom vystúpení prezident SR Rudolf Schuster zdôraznil, že situácia v životnom prostredí začiatkom 3. tisícročia musí viesť všetky štáty, ktoré spájajú Karpaty k spoločnému riešeniu environmentálnych problémov. O to viac, že tento región má unikátny charakter z hľadiska vzácností a rozsiahlosti ekosystémov a je mimoriadnym potenciálom prírodných zdrojov. Ďalej poukázal na to, že rôzne enviromentálne problémy a katastrofy nás musia nútiť hľadať dokonalejšie systémy na včasné varovanie. Rovnako dôležitý je účinný program zameraný na zabezpečenie čistej, nezávadnej vody a ovzdušia pre celý dunajsko-karpatský región. Rudolf Schuster upriamil pozornosť na slovenských odborníkov, ktorí môžu byť prínosom pri riešení problémov v rámci medzinárodnej spolupráce. Záverom prišiel s tromi návrhmi: na vybudovanie spoločného systému pre monitorovanie stavu hydrosféry a atmosféry; na koordináciu vodohospodárskych plánov, vrátane protipovodňových opatrení a na vybudovanie a prepojenie varovných a predpovedných limitov pre povodne a iné katastrofy.
Po vystúpení všetkých prezidentov bola prijatá Deklarácia o životnom prostredí a trvalo udržateľnom rozvoji v karpatskom regióne a povodí rieky Dunaj.


26. apríl 2001

Prezident SR dva zákony vrátil na opätovné prerokovanie NR SR a dva podpísal

Prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. n) Ústavy Slovenskej republiky vrátil Národnej rade Slovenskej republiky na opätovné prerokovanie:

  1. Zákon zo 6. apríla 2001, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 279/1993 Z. z. o školských zariadeniach v znení neskorších predpisov
  2. Zákon z 5. apríla 2001 o Agentúre na podporu vedy a techniky.
Prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. e) Ústavy Slovenskej republiky podpísal tieto zákony:

  1. Zákon zo 6. apríla 2001 o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov a o riešení stavu ropnej núdze
  2. Zákon zo 5. apríla 2001, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 82/1994 Z. z. o štátnych hmotných rezervách.
Poďakovanie prezidenta SR všetkým občanom

Prezident Slovenskej republiky

Vážení spoluobčania,

úprimne Vám ďakujem za blahoželania k veľkonočným sviatkom a k mojim meninám.

Zároveň Vám želám všetko najlepšie, pevné zdravie, veľa pracovných, osobných úspechov a rodinnej pohody.



 

Prezident SR prepožičal Rad Bieleho dvojkríža III. triedy

Prezident SR Rudolf Schuster na Bratislavskom hrade prepožičal štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža III. triedy Danielovi Compagnonovi z Francúzska za zásluhy o rozvoj vzájomných priateľských vzťahov a za šírenie slovenského folklóru vo Francúzskej republike. D. Compagnon je viceprezidentom Asociácie rodákov z Čiech a Slovenska a predsedom Asociácie Slovensko, ktorej cieľom je propagovať francúzsko-slovenské vzťahy.

Prezident SR vymenoval 43 vysokoškolských profesorov

Prezident SR Rudolf Schuster na Bratislavskom hrade odovzdal menovacie dekréty 43 vysokošlokským profesorom. Na slávnostnom akte boli prítomní ministri školstva Milan Ftáčnik, vnútra Ladislav Pittner a obrany Jozef Stank. Rudolf Schuster považuje školstvo za jeden z kľúčových problémov našej spoločnosti. Vo svojom príhovore poďakoval profesorom za ich doterajšiu prácu a vyjadril presvedčenie, že ich skúsenosti sú zárukou, že slovenskí absolventi obstoja vo svete.

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predstaviteľov SND

Prezident SR Rudolf Schuster prijal generálneho riaditeľa SND Dušana Jamricha, riaditeľa Opery SND Juraja Hrubanta, riaditeľa Činohry SND Juraja Slezáčka, ekonomického riaditeľa SND Tibora Svierčika a operného speváka Petra Dvorského. Prítomný bol aj štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Milan Gacík. Hlavu štátu mrzí, že na stretnutie neprišiel predseda Vlády SR Mikuláš Dzurinda a predseda NR SR Jozef Migaš, ktorý je na zahraničnej služobnej ceste.
Hlavnou témou rozhovorov boli otázky spojené s činnosťou SND. Prezident SR sa zaujímal aj o priebeh výstavby Novostavba SND.
Momentálne sú zabezpečené finančné prostriedky pre stavbu nového národného divadla vo výške 659 mil. Sk. Tieto finančné prostriedky budú pretavené do augusta t.r., nepokrytých zostáva zhruba 580 mil. Sk, čím hrozí riziko prerušenia stavby v období september – december 2001.
Prezident SR navrhol, aby sa konštituovala kontrolná porada priamo na výstavbu nového národného divadla.
Hovorilo sa aj o kultúre všeobecne, rezort kultúry na Slovensku by potreboval minimálne 1miliardu korún. Je veľkou škodou, že veľké firmy nie sú motivované dávať peniaze na slovenskú kultúru., Zároveň hrozí, že viacerí špičkoví umelci, predovšetkým operní speváci, odídu do zahraničia.
Prezident SR upozornil na potrebu vytvorenia štátnej doktríny na obdobie 10 – 15 rokov, aby aj kultúra na Slovensku vedela, ktorým smerom sa treba uberať.


25. apríl 2001

Prezident SR sa stretol s účastníkmi Wort Media Open

V dňoch 22.-23. apríla t.r. sa v Nitre uskutočnil tenisový turnaj novinárov krajín V4 - Wort Media Open, nad ktorým prezident SR prevzal záštitu. Na záver turnaja prišiel R. Schuster medzi hráčov – novinárov a zúčastnil sa na záverečnej recepcii.

Návšteva Veliteľstva Domobrany

Ďalšia cesta prezidenta SR viedla na Veliteľstvo Domobrany, ktoré sídli v Topoľčanoch. Jeho pracovníci Rudolfa Schustera oboznámili s povinnosťami, úlohami a štruktúrou Domobrany.

Návšteva Mestského úradu Topoľčany

Prezident SR navštívil aj Mestský úrad Topoľčany, kde sa stretol s poslancami Mestského zastupiteľstva. Zaujímal sa predovšetkým o život obyvateľov mesta a okolia. Záverom sa zapísal do Pamätnej knihy mesta Topoľčany.

Návšteva Topvaru, a.s. Topoľčany

Rudolf Schuster počas svojho pobytu v Nitrianskom kraji navštívil akciovú spoločnosť TOPVAR Topoľčany. Oboznámil sa s výrobou piva, sladu a nealkoholických nápojov, ktoré sa kvalitou vyrovnajú európskym značkám.

Účasť na odbornom seminári “Literárna tvorba R. Schustera”

Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil odborného seminára o svojej literárnej tvorbe, ktorý sa konal na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Poprední literárni vedci a kritici zhodnotili doterajšie literárne dielo Rudolfa Schustera. Popoluní sa prezident SR stretol s rektorom a členmi vedenia Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, hovorili spolu o aktuálnych problémoch školy.

24. apríl 2001

Prezident SR navštívil a.s. OZETA Trenčín

Prezident SR Rudolf Schuster navštívil OZETA, odevné závody, a.s., Trenčín.
Prezrel si výrobné prevádzky a stretol sa aj so zamestnancami. Členovia vedenia a.s. na čele s generálnym riaditeľom Štefanom Bratkom informovali hlavu štátu o aktivitách spoločnosti i o jej plánoch do budúcnosti. Do modernizácie výroby investovali značné finančné prostriedky, čo sa prejavuje na úspešnom exporte do krajín Európskej únie, USA, Kanady i arabských štátov. OZETA v súčasnosti zamestnáva 5000 ľudí a významnou mierou sa podieľa na znižovaní nezamestnanosti v okrese Rožňava, kde napr. v Tornali má divíziu s 900 pracovníkmi. Prezident SR ocenil starostlivosť manažmentu o pracovníkov, ktorým sa ročne zvyšujú platy o 10 percent.


Účasť prezidenta SR na zasadnutí výboru Spolku sv. Vojtecha

Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na výročnej slávnosti výboru Spolku sv. Vojtecha v Trnave, na ktorej bilancovali činnosť za rok 2000. V uplynulom roku si členovia spolku pripomenuli 130. výročie založenia. R. Schuster si prezrel archív, knižnicu i zrekonštruované priestory a prevzal si svoj preukaz zakladajúceho člena. Prisľúbil, že v rámci svojich možností bude naďalej podporovať činnosť spolku, pretože má veľký význam pri výchove mládeže.

23. apríl 2001

Prijatie ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana

Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana na jeho žiadosť. Hovorili o výsledkoch piatkového rokovania zástupcov SR o vstupe do NATO v Bruseli, o plánovanom otvorení Generálneho konzulátu v Békešskej Čabe k 1. septembru 2001, o pripravovaní zahraničných pracovných ciest a iných zahraničných aktivít hlavy štátu na mesiace jún a júl 2001. Prerokovali aj blížiace sa vystúpenie prezidenta SR v Európskom parlamente v Štrasburgu a konkretizovali nadchádzajúcu oficiálnu návštevu do Slovinska. Pozornosť venovali aj konzultáciám o niektorých personálnych otázkach.

20. apríl 2001

Slávnostná inaugurácia prezidenta SR na protektora Európskej akadémie vied a umení Prezident SR Rudolf Schuster bol v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave slávnostne inaugurovaný na protektora Európskej akadémie vied a umení, ktorá má sídlo vo Viedni a Salzburgu. Rudolf Schuster vo svojom príhovore povedal, že je pre neho vysokou poctou patriť do intelektuálneho centra, ktorého členmi sú viaceré osobnosti európskeho a svetového formátu.

Prijatie predstaviteľov Rady združenia slovenských spotrebiteľov

Prezident SR Rudolf Schuster prijal delegáciu Rady združenia slovenských spotrebiteľov vedenú predsedom Júliusom Kovalom. Zástupcovia slovenských spotrebiteľov informovali prezidenta SR o svojej činnosti. Združenie spotrebiteľov Slovenska je dobrovoľným združením fyzických a právnických osôb založené na ochranu spotrebiteľa. Zamerané je najmä na ochranu práv spotrebiteľov, poskytovanie odborných konzultácií v rámci spotrebiteľského poradenstva, vykonáva analýzy trhu zo spotrebiteľského hľadiska. Členovia delegácie prejavili záujem podieľať sa na tvorbe štátnej doktríny. Radi by pomohli svojimi skúsenosťami pri tvorbe zákonov, ktoré sa dotýkajú ochrany spotrebiteľov. Rovnako upozornili, že chýba viacero zákonov zameraných na ochranu spotrebiteľov.

Účasť prezidenta SR na slávnostnom otvorení 64. kongresu Medzinárodnej katolíckej federácie telesnej výchovy a športu

Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na slávnostnom zahájení 64. kongresu Medzinárodnej katolíckej federácie telesnej výchovy a športu. Prítomný bol aj kardinál Ján Chryzostom Korec, podpredseda NR SR Pavol Hrušovský, minister spravodlivosti SR Ján Čarnogurský a ďalší hostia. Prezident vysoko ocenil, že medzinárodná federácia telesnej výchovy a športu sa rozhodla osláviť 90. výročie svojho vzniku práve na Slovensku. Vidí v tom posolstvo pre našu krajinu, ktorá sa usiluje o morálnu obrodu spoločnosti.

Prezident SR jedenásť zákonov podpísal, jeden nepodpísal

Prezident Slovenskej republiky podľa čl. 102 ods. 1 písm. e) Ústavy Slovenskej republiky podpísal tieto zákony:

  1. Zákon o daňových orgánoch a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.440/2000 Z. z. o správach finančnej kontroly
  2. Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 124/1996 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania v znení neskorších predpisov
  3. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 21/1992 Zb. o bankách v znení neskorších predpisov
  4. Zákon o prokuratúre
  5. Zákon o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry.
  6. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 330/1996 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení zákona č. 95/2000 Z. z. a o zmene a doplnení Zákonníka práce
  7. Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 424/1991 Zb. o združovaní v politických stranách a v politických hnutiach v znení neskorších predpisov, a ktorým sa dopĺňa zákon č. 73/1992 Zb. o audítoroch a Slovenskej komore audítorov v znení neskorších predpisov
  8. Zákon o reklame a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  9. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 318/1992 Zb. o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností v znení neskorších predpisov
  10. Zákon o chemických látkach a chemických prípravkoch
  11. Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov v znení neskorších predpisov
Prezident Slovenskej republiky nepodpísal zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 401/1998 Z. z. o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia. Ide o zákon, ktorý bol vrátený podľa čl. 102 ods. 1 písm. n) Ústavy Slovenskej republiky Národnej rade Slovenskej republiky s pripomienkami. Národná rada Slovenskej republiky zákon po opätovnom prerokovaní prijala v pôvodnom znení.

Blahoželania prezidenta najstarším občanom SR

Prezident SR blahoželal najstaršej občianke Slovenskej republiky pani Anne Michulkovej zo Žiliny k jej prekrásnym 107. narodeninám a zaželal jej, aby ešte dlho ostala medzi nami.

V minulých dňoch prezident blahoželal aj Helene Eibenovej z Medzeva k jej 106. narodeninám. Zablahoželal k životným jubileám aj ďalším vyše storočným oslávencom: Anne Hozovej zo Suchohradu k 103., Jozefovi Kakarovi z Volkoviec k 102., Márii Hromadíkovej z Ladzian k 101. a Emílii Bušniakovej z Banskej Bystrice a Amálii Kunakovej z Bratislavy k stým narodeninám.

19. apríl 2001

Prijatie poslancov brazílskeho parlamentu

Prezident SR Rudolf Schuster prijal štvorčlennú skupinu brazílsko – slovenského priateľstva Snemovne poslancov Národného kongresu Brazílskej federatívnej republiky. Ide o prvú návštevu brazílskych poslancov na Slovensku. Rudolf Schuster sa zmienil o svojom vzťahu k Brazílii. Roku 1991 sa vybral po stopách svojho otca, priekopníka dokumentárneho filmu na Slovensku a sám v Brazílii natočil 7 dokumentárnych filmov, ktoré boli odvysielané v STV. Brazílski poslanci informovali prezidenta SR o rokovaniach so slovenskými kolegami. Záujmom všetkých je, aby sa prehlbovala spolupráca vo viacerých oblastiach.

18. apríl 2001

Prijatie poslancov Ruskej štátnej dumy

Prezident SR Rudolf Schuster prijal poslancov Rusko-slovenskej skupiny priateľstva Ruskej štátnej dumy, vedených svojim predsedom Alexandrom Šimonovom. Hovorili spolu o aktuálnych otázkach bilaterálnych vzťahov, pričom zhodne potvrdili záujem o rozvoj dobrých a partnerských kontaktov medzi našimi krajinami. Prezident SR ocenil realistický charakter vnútornej a zahraničnej politiky Ruskej federácie po nástupe prezidenta Vladimíra Putina. Zdôraznil tiež, že zavedenie vízového režimu s Ruskou federáciou považujeme za prirodzenú nevyhnutnosť v rámci zosúlaďovania vízovej politiky SR s Európskou úniou. Prezident SR verí, že časom dôjde k jej zrušeniu.

17. apríl 2001

Účasť na stolnotenisovom turnaji

Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na stolnotenisovom turnaji v športovej hale TJ Lokomotíva Rača.

Stretnutie prezidenta SR Rudolfa Schustera s ministrom pôdohospodárstva SR Pavlom Koncošom

Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes ministra pôdohospodárstva SR Pavla Koncoša na jeho žiadosť.
Predmetom stretnutia bola situácia riešenia dopadov sucha a minulého leta na situáciu rezortu, hovorilo sa tiež o opatreniach proti chorobám slintačke, krívačke i BSE. Minister informoval aj o skutočnosti, že zatiaľ na území Slovenska nebol zistený výskyt týchto ochorení a hovorili aj o spôsobe ochrany pred týmito nákazami. Konštatoval, že Štátna veterinárna správa a Nálezová komisia prijali zodpovedajúce opatrenia.


Prijatie predstaviteľov Lekárskeho odborového združenia

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predstaviteľov Lekárskeho odborového združenia, vedených predsedom Mariánom Kollárom. Prítomní boli aj poslanci NR SR Irena Belohorská, Alojz Rakús, Barnabás Ferkó a poradca prezidenta SR pre zdravotníctvo prof. Igor Riečanský. Hlavnou témou rozhovorov boli pretrvávajúce problémy v odmeňovaní štátnych lekárov a zdravotníckych pracovníkov, ako aj otázky reštrukturalizácie a transformácie zdravotníctva. V najbližšom čase chce LOZ podať podnet na Ústavný súd SR pre porušovanie čl. 36 Ústavy SR o spravodlivom ohodnocovaní za prácu. Prezident SR sympatizuje s nespokojnými lekármi a zdravotníckymi pracovníkmi a podporuje ich snaženie. Najprv sa stretne s ministrom zdravotníctva Romanom Kováčom a potom sa obráti na vládu SR s požiadavkou o splnenie uznesenia NR SR z 13.12.2000 k rozpočtu na rok 2001.

12. apríl 2001

Prezident SR Rudolf Schuster prijal Jána Holého, generálneho tajomníka Slovenskej ligy v Amerike

Prezident SR Rudolf Schuster sa dnes stretol s generálnym tajomníkom Slovenskej ligy v Amerike Jánom Holým. Predmetom ich rozhovoru bola otázka ďalšej existencie Domu zahraničných Slovákov v Bratislave. Ján Holý vyjadril presvedčenie, že Dom zahraničných Slovákov predstavuje určitú kultúrnu a morálnu hodnotu a reprezentuje Slovákov žijúcich v zahraniční. Preto požiadal Rudolfa Schustera, aby sa pričinil o jeho zachovanie. Prerokovali aj prípadnú návštevu prezidenta SR v Amerike a jeho stretnutie s krajanmi.

Predseda ZRS odovzdal prezidentovi SR kópie listín, ktoré odovzdal GP

Predseda Združenia robotníkov Slovenska Ján Ľupták odovzdal prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi kópie listinných dôkazov, ktoré ZRS doručilo na Generálnu prokuratúru SR so žiadosťou o ich preskúmanie a začatie trestného stíhania tam, kde došlo k porušovaniu povinnosti pri správe cudzieho majetku, k zvýhodneniu veriteľa a podvodnému konaniu.

Návšteva Heralda Muňoza Valenzuela u Rudolfa Schustera

Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes v Prezidentskom paláci zástupcu námestníka zahraničných vecí Chilskej republiky Heralda Muňoza Valenzuela. V rozhovore vyjadrili uspokojenie nad tým, že medzi Slovenskou republikou a Chilskou republikou nie sú vzájomné problémy a preto rozvoju vzájomnej ekonomickej a kultúrnej spolupráci nič nebráni. V tejto súvislosti skonštatovali, že jej úroveň nezodpovedá skutočným možnostiam a vyjadrili sa za jej väčší rozvoj a rýchlejší rast, najmä podporou vzájomných podnikateľských misií. V oblasti kultúrnej spolupráce konkretizovali možnosti výmeny vysokoškolských študentov. Chilská strana ponúkla možnosť štúdia našich študentov na diplomatickej akadémii v Chile. Hovorili aj o pripravovanej návšteve Rudolfa Schustera v Chile. Chilský hosť vyjadril presvedčenie, že bude úspešná a účasťou slovenských podnikateľov v delegácií prezidenta SR napomôže práve rozvoju vzájomných ekonomicko-obchodných kontaktov.

Noví veľvyslanci odovzdali prezidentovi SR poverovacie listiny

Poverovacie listiny prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi odovzdal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Fínskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Tom Carl Ernst Grönberg. Obaja predstavitelia vyjadrili záujem naďalej prehlbovať a zintenzívňovať spoluprácu medzi našimi krajinami najmä v ekonomickej oblasti a rozvíjať dialóg na najvyššej úrovni. Prezident SR ocenil konštruktívny prístup Fínska k rozširovaniu Európskej únie.

Poverovacie listiny prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi odovzdala mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Lotyšskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Elita Kuzma. Na stretnutí konštatovali, že naše krajiny majú podobné záujmy v politickej i ekonomickej oblasti i zhodné integračné ambície, z čoho vyplývajú reálne možnosti ďalšieho rozvoja spolupráce. Slovensko má záujem predovšetký na rozširovaní hospodárskej spolupráce a zvyšovaní objemu vzájomného obchodu, ktorý zatiaľ nezodpovedá potenciálu našich ekonomík.

11. apríl 2001

Prijatie poslanca NR SR, podpredsedu SOP Jána Šimka

Poslanec Ján Šimko dnes prezidenta SR Rudolfa Schustera osobne informoval o tom, že v utorok aj na koaličnej rade navrhol, aby prezident R. Schuster zobral garanciu a koordinoval riešenie reformy verejnej správy. R. Schuster prisľúbil, že sa bude v tejto veci angažovať, ale chce komunikovať aj s opozíciou. V najbližších dvoch týždňoch bude iniciovať stretnutia s predstaviteľmi koaličných a opozičných strán.

10. apríl 2001

Rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky

Prezident Slovenskej republiky rozhodoval vo veciach žiadostí o milosť a o návrhoch predložených generálnym prokurátorom Slovenskej republiky na základe článku VII rozhodnutia zo 14. decembra 2000 o amnestii.

Rozhodol takto:

a/ v 57 prípadoch milosť neudelil. Pri rozhodovaní prezident Slovenskej republiky vychádzal z predložených podkladov ministra spravodlivosti Slovenskej republiky (49) a generálneho prokurátora Slovenskej republiky (8), so závermi ktorých sa stotožnil.

b/ akceptoval 2 návrhy generálneho prokurátora Slovenskej republiky predložené na základe článku VII písm. a/ a b/ amnestie zo 14. decembra 2000, pričom v prvom prípade zohľadnil vek obvineného a v druhom ťažkú nevyliečiteľnú chorobu obvineného. V obidvoch prípadoch nariadil, aby sa v trestnom stíhaní proti obvineným nepokračovalo.

Účasť prezidenta SR na valnom zhormaždení AZZZ

Prezident SR Rudolf Schuster sa dnes spolu s predsedom NR SR Jozefom Migašom a predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom zúčastnili na valnom zhormaždení Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR v Žiari nad Hronom. Hlavnou témou rokovaní bol vývoj nezamestnanosti a vízia hospodárskej politiky SR. Rudolf Schuster na podujatí vystúpil s prejavom, v ktorom kritizoval vládu za nedostatok kvalitných projektov a  za pomalosť pri riešení nezamestnanosti. Situácia vo vývoji nezamestnanosti je podľa neho kritická, vyvoláva neúnosný tlak na verejné financie a vyžaduje si priajtie operatívnych opatrení. Ako jednu z hlavných príčin vysokej nezamestnanosti vidí prezident SR nedostatočnú legislatívu, ktorá by účinnejšie podporovala vstup zahraničného kapitálu a  malých a stredných podnikateľov. Rudolf Schuster ďalej hovoril o potrebe zrýchlenia reforiem v školstve, zdravotníctve a sociálnom systéme.

Prijatie podpredsedu NR SR Pavla Hrušovského u prezidenta SR Rudolfa Schustera

Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes v Prezidentskom paláci podpredsedu NR SR Pavla Hrušovského. V rozhovore zhodnotili momentálnu vnútropolitickú situáciu a vymenili si názory na reformu verejnej správy. Obidvaja zhodne konštatovali, že pri prijímaní tak závažnej systémovej zmeny, akou reforma verejnej správy je, je potrebná politická zhoda, a preto by sa politické strany mali vrátiť k rokovaciemu stolu a pokúsiť sa dosiahnuť všeobecný konsenzus.
Rudolf Schuster informoval Pavla Hrušovského aj o svojom zámere vystúpiť na májovej schôdzi Národnej rady SR so správou o stave republiky.


9. apríl 2001

Účasť na vernisáži výstavy fotografií

Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na vernisáži výstavy fotografií nemeckého fotografa a novinára Michaela Adamsa ku knihe "Ich ging nach einem Regen" (Šiel som za dažďom) v Galérii Foto Profil v Bratislave. V knihe sú publikované fotografie zo Slovenska, Moravy a Čiech, ku ktorým autori M. Adams a Wolfgang Jung priradili texty, najmä básne, slovenských, českých a svetových osobností. Výstavu tvorí vyše 20 veľkoplošných fotografií predovšetkým slovenských miest.

Stretnutie s predsedom NR SR, predstaviteľmi KOZ, AZZZ, SOPK a ZMOS

Prezident SR Rudolf Schuster sa spolu s predsedom NR SR Jozefom Migašom v Prezidentskom paláci stretli s prezidentom Konfederácie odborových zväzov Ivanom Saktorom, prezidentom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Michalom Ľachom, predsedom Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Petrom Mihókom a predsedom Združenia miest a obcí Slovenska Michalom Sýkorom. Prezidentovi SR predložili materiál Hospodárska a priemyselná politika Slovenskej republiky, ktorý vypracovalo Združenie priemyselných zväzov SR v spolupráci s Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení a Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou. Tento materiál bude verejnosti za účasti prezidenta SR prezentovaný v utorok 10. apríla na valnom zhromaždení Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR v Žiari nad Hronom.

Stretnutie prezidenta SR Rudolfa Schustera s predsedom NR SR Jozefom Migašom a predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom

Prezident SR Rudolf Schuster prijal dnes v Prezidentskom paláci na pravidelnom stretnutí predsedu NR SR Jozefa Migaša a predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu. Predmetom ich rokovania boli otázky územnosprávneho členenia. Rudolf Schuster sa obáva, že v otázkach reformy verejnej správy nedôjde k dohode a že názory jednotlivých partnerov sú politicky motivované a odborné názory nie sú prvoradé. V súvislosti s vyslovením nedôvery súčasnej vláde a vymenovaním novej úradníckej vlády hlava štátu zaujala jednoznačné stanovisko, že spájanie hlasovania o vyjadrení dôvery vláde nie je v tejto situácii vhodným krokom.

Rokovanie s ministrom zahraničných vecí Ukrajiny Anatolijom Zlenkom

O bilaterálnych vzťahoch prezident SR Rudolf Schuster rokoval s ministrom zahraničných vecí Ukrajiny Anatolijom Zlenkom. R. Schuster zdôraznil, že rozvoj spolupráce medzi našimi krajinami patrí medzi zahraničnopolitické a ekonomické priority SR. Informoval tiež hosťa o princípoch bezpečnostnej politiky SR i o súčasnom stave prístupového procesu Slovenska vzhľadom na naše ambície stať sa členom EÚ. R. Schuster ubezpečil A. Zlenka, že SR podporuje snahy Ukrajiny o integráciu do európskych štruktúr v súlade so stratégiou, ktorú EÚ prijala voči Ukrajine. SR opakovane vyjadrila podporu vstupu Ukrajiny do WTO, čo je nevyhnutnou podmienkou liberalizácie obchodu medzi našimi krajinami. Obaja predstavitelia vyjadrili uspokojenie nad tým, že v roku 2000 bol zastavený pokles vzájomného obchodu.

Prijatie predsedu Snemovne reprezentantov federálneho parlamentu Austrálskeho zväzu Neila Adrewa

Prezident SR Rudolf Schuster sa stretol s predsedom Snemovne reprezentantov federálneho parlamentu Austrálskeho zväzu Neilom Andrewom. Je to prvá oficiálna návšteva austrálskeho predstaviteľa od vzniku SR. Prezident SR i N. Andrew ocenili, že medzi našimi krajinami nie sú žiadne nedoriešené a otvorené otázky. R. Schuster zdôraznil náš záujem o vstup austrálskeho kapitálu na Slovensko i o rozvoj turizmu. V tejto súvislosti hovorili o možnosti zrušenia vízovej povinnosti pre občanov Austrálie z našej strany. R. Schuster poďakoval hosťovi za podporu Austrálie pri prijímaní SR do združenia OECD, ktoré sa udialo za austrálskeho predsedníctva. Hovorili tiež o integračných ambíciach SR, ktorým v mene svojej krajiny vyslovil N. Andrew plnú podporu.

Detské mestečko SOS

Prezident SR Rudolf Schuster prijal predstaviteľov medzinárodnej organizácie SOS Kinderhof International z Rakúska (SOS KI) v sprievode ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Petra Magvašiho a starostu mestskej časti Bratislava – Rača Pavla Bielika. Informovali hlavu štátu o projekte výstavby detského mestečka SOS na Slovensku pre opustené deti. Detské mestečká tvorí 10 až 20 rodinných domov, na ktoré nadväzujú školy, škôlky a vzdelávacie centrá. SOS KI je súkromná nezávislá organizácia, ktorej spolky existujú už 50 rokov v 130 krajinách. Na svete žije v súčasnosti v takýchto zariadeniach okolo 35 tisíc detí.
Prezident SR R. Schuster vysoko ocenil tieto aktivity zamerané na pomoc opusteným deťom a vyjadril svoju plnú podporu výstavbe podobného zariadenia na Slovensku. Prezident SR požiadal ministra P. Magvašiho, aby celý projekt na Slovensku koordinoval.


6. apríl 2001

Prezident SR si uctil pamiatku padlých

Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou pokračuje v oficiálnej návšteve Sýrskej arabskej republiky, na ktorú ho pozval prezident Bashar Al-Assad. Doobeda zavítal do mesta Kunejtra, ktoré roku 1974 zničili izraelskí vojaci pri odchode z okupovaného územia. Dnes je toto pôvodné historické mesto neobývané a slúži ako múzeum. Potom Rudolf Schuster položil na Cintoríne mučeníkov veniec, následne si pozrel panteón a zapísal sa do Knihy čestných hostí. Na konci návštevy zasadil v Záhrade priateľstva malý stromček.

Prezident SR medzi slovenskými vojakmi na Golanských výšínách

Krátko pred dvanástou hodinou sýrskeho času zavítal prezident SR Rudolf Schuster medzi slovenských vojakov pôsobiacich v mierových misiách OSN na Golanských výšinách. Od mája 1999 tu pôsobí 93 príslušníkov Armády SR, z toho je 6 dôstojníkov zaradených priamo vo velení a štábe. 83 vojakov tvorí 3. rotu rakúskeho práporu. Misia UNDOF v súlade s dohodu medzi Sýriou a Izraelom o odpútaní vojsk zabezpečuje pozorovanie, hliadkovanie a kontrolu v zóne separácie. S prácou slovenských vojakov, ktorí pracujú v neľahkých podmienkach, bol prezident SR spokojný. Prijal aj pozvanie na obed v poľných podmienkach a s vojakmi sa neformálne porozprával.
Rudolf Schuster na záver návštevy na Golanských výšinách zašiel na pozíciu 16, ktorá je známa “rodinným volaním” rozdelených príbuzných na oboch stranách.


Rozlúčka prezidenta Sýrskej arabskej republiky s prezidentom SR

Pred odchodom zo Sýrskej arabskej republiky navštívil prezidenta SR vo vládnej rezidencii Tishrin prezident Sýrie Bashar Al-Assad. Prvú historickú návštevu slovenského prezidenta v Sýrii zhodnotili ako veľmi úspešnú. Rudolf Schuster zopakoval pozvanie, aby sýrsky prezident navštívil Slovensko. Potom Bashar Al-Assad odprevadil prezidenta SR a jeho manželku až na letisko, kde sa s nimi rozlúčil.

Vyhlásenie pre tlač pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta SR Rudolfa Schustera v Sýrskej arabskej republike v dňoch 4. - 6. apríla 2001

Na pozvanie prezidenta Sýrskej arabskej republiky Bashar Al-Asad-a uskutočnil prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster oficiálnu návštevu Sýrskej arabskej republiky. Pri tejto príležitosti prezident vysoko ocenil priateľské prijatie a pohostinnosť, ktoré mu a členom doprovodnej delegácie boli preukázané.
Cieľom prvej historickej návštevy prezidenta SR v Sýrskej arabskej republike od vzniku samostatnej SR bolo vyjadrenie podpory prehĺbeniu a upevneniu tradične priateľských bilaterálnych vzťahov vo všetkých oblastiach a nadviazať na pozitívne aspekty spolupráce z obdobia existencie Česko-Slovenska.
V bilaterálnej oblasti obaja prezidenti vysoko ocenili doterajší pozitívny vývoj vzájomných vzťahov od vzniku samostatnej SR v januári 1993 a potvrdili záujem o ich zintenzívnenie a skvalitnenie v oblastiach spoločného záujmu. Prezident SR prezentoval skúsenosti z  budovania demokratickej spoločnosti a inštitúcií vrátane implementácie princípov politických slobôd a slobody tlače ako aj inštitucionálneho zabezpečenia ochrany ľudských práv. Sýrsky prezident informoval o aktuálnej situácii v rôznych oblastiach vnútropolitického vývoja v Sýrii od jeho nástupu do funkcie v júli 2000. Prezident SR pozval svojho sýrskeho partnera na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. Obojstranne bola vyjadrená podpora rozšíreniu kontaktov na parlamentnej úrovni a spolupráci medzi parlamentmi vrátane recipročných návštev.
Významná časť rozhovorov oboch hláv štátov bola venovaná problematike zablokovaného mierového procesu na Blízkom Východe a možnostiam obnovenia rokovaní medzi novovytvorenou izraelskou vládou na jednej strane a predstaviteľmi palestínskej strany a inými arabskými partnermi, ktorí sú účastníkmi arabsko-izraelského konfliktu na strane druhej. V tomto kontexte prezident SR podporil dosiahnutie spravodlivého a komplexného mieru v súlade s príslušnými rezolúciami Bezpečnostnej Rady OSN č. 242, 338 a 425 a v zmysle relevantných dohôd, podpísaných predchádzajúcimi izraelskými vládami a predstaviteľmi Palestíny po Madridskej mierovej konferencii.
Situácia na Blízkom Východe rezonovala aj počas stretnutia prezidenta Schustera s predsedom vlády Sýrskej arabskej republiky Muhammad Mustafa Merom. Rokovanie bolo prioritne zamerané na rozvoj spolupráce v hospodárskej, obchodnej a finančnej oblasti. Obaja partneri si vymenili názory na spôsoby zvládnutia spoločensko-ekonomických zmien pri realizácii ekonomických reforiem, presadzovaní zásad liberalizácie a privatizácie s cieľom vytvoriť fungujúcu ekonomiku na princípoch voľného trhu.
Počas návštevy prezidenta SR v Sýrskej arabskej republike bola podpísaná Dohoda o leteckých službách medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Sýrskej arabskej republiky.
Zároveň obe strany zdôraznili potrebu finalizácie ďalších významných zmluvných dokumentov v blízkej budúcnosti, s dôrazom na finančno-hospodársku oblasť, ktoré vytvoria potrebný inštitucionálny rámec pre širšiu ekonomickú a obchodnú interakciu.
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa v rámci programu zúčastnil seminára organizovaného Sýrskou obchodnou a priemyselnou komorou v Damasku pre podnikateľskú časť delegácie prezidenta SR. Seminár poskytol možnosť k nadviazaniu priamych kontaktov medzi obchodnými a podnikateľskými komunitami v oboch krajinách.
V rámci diskusie o situácii na Blízkom Východe prezident SR vyjadril plnú podporu ambíciám Sýrie o navrátenie okupovaných Golanských výšin. Prezident zdôraznil, že Slovenská republika podporuje právo všetkých národov na Blízkom Východe na mierové spolunažívanie so susedmi, vrátane práva Palestíncov na vlastný štát.
Obe strany si vymenili názory na proces integrácie do Európskej Únie. Slovenská strana informovala o vynakladanom úsilí pri plnení požadovaných kritérií tak, aby v momente rozširovania SR spĺňala podmienky na plnoprávne členstvo v EÚ. Sýrska strana informovala o súčasnom stave rozhovorov o partnerskej spolupráci s EÚ v rámci EUROMED-u.
V rámci programu navštívil Rudolf Schuster Golanské výšiny, kde sa stretol s príslušníkmi mierovej jednotky armády SR, ktorá monitoruje situáciu v Golanských výšinách v misii UNDOF.
Členovia delegácie sprevádzajúcej prezidenta R. Schustera absolvovali separátne rokovania so svojimi sýrskymi partnermi.


Prílet prezidenta SR do Bratislavy

Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou, minister zahraničných vecí Eduard Kukan, štátny tajomník Ministerstva financií SR Vladimil Podstránsky, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Brňo a ďalší členovia delegácie - medzi ktorými boli podnikatelia, zástupcovia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, Slovensko-arabskej obchodnej komory, Asociácie zamestnávateľských zväzov a Združenia podnikateľov Slovenska - prileteli vo večerných hodinách z oficiálnej návštevy Libanonskej republiky a Sýrskej arabskej republiky domov.

5. apríl 2001

Prezident SR si prezrel pamiatky Damasku

Druhý deň oficiálnej návštevy v Sýrskej arabskej republike začal Rudolf Schuster položením venca k hrobu neznámeho vojaka na vrchu Kásijún v Damasku. Po krátkej návšteve panteónu sa zapísal do Knihy čestných hostí. Potom sa vybral na prehliadku miestnych pamätihodností. Navštívil Národné múzeum, Umajjovskú mešitu, palác Azemovcov a prešiel sa starým mestom Damasku.

Rokovanie prezidenta SR s predsedom vlády Sýrskej arabskej republiky

Obchodná a priemyselná komora Sýrie usporiadala seminár o možnej ekonomickej spolupráci so Slovenskom, na ktorom sa zúčastnili aj prezident SR Rudolf Schuster a predseda vlády Sýrskej arabskej republiky Muhammad Mustafa Mero, ktorí sa pred začatím seminára stretli na krátkom rokovaní. Dominantnou témou rozhovoru bola spolupráca v hospodárskej, obchodnej a finančnej oblasti. V oblasti vojenskej techniky máme záujem dodávať náhradné diely na vybranú výzbroj pre leteckú a pozemnú techniku. Okrem toho sme schopní dodať technológiu na opravu zbraní, munície a tankov.
V krátkosti sa hovorilo aj o sýrskom dlhu. Navrhovaná Slovensko-sýrska zmiešaná komisia by sa mala zaoberať aj riešením otvorených finančných vzťahov z minulosti. Prvé zasadnutie by sa mohlo uskutočniť už v druhom polroku tohto roku.
Rudolf Schuster informoval sýrskeho premiéra aj o našich ambíciách získať miesto nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na obdobie rokov 2006-2007; kandidatúru sme predložili v decembri 1999. Uvítali by sme podporu Sýrie, na druhej strane sme pripravení podporiť kandidatúru Sýrie na post nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na roky 2002-2003. Obaja politici súhlasili so vzájomnou podporou.


Prezident SR na ekonomickom seminári v Damasku

Rudolf Schuster vystúpil na seminári, ktorý zorganizovala Obchodná a priemyselná komora Sýrie. Zdôraznil, že spoluprácu našich podnikov v Sýrii vidí v oblasti strojárenského a chemického priemyslu, vodného hospodárstva a energetiky, ale aj v oblasti životného prostredia a v stavebníctve.
V súčasnosti slovenské firmy realizujú v Sýrii niekoľko významných projektov, napríklad v oblasti dodávky zariadení pre cukrovar v Homse, linku na výrobu elektromerov a dodávku autobatérii pre Ministerstvo obrany Sýrie, či know-how pre sýrsky farmaceutický priemysel. Záujem našich podnikateľovo spoluprácu v Sýrii trvá, čo dokazuje, že Slovensko sa zúčastňuje na tendri na údržbu a opravu 8 tunelov na dôležitej sýrskej železničnej trati. Celkom sľubne sa rozbieha aj spolupráca v oblasti ropného priemyslu. Napríklad Slovnaft Bratislava tohto roku podpísal niekoľko kontraktov na dovoz ropy zo Sýrie.


Prezident SR si prezrel historické pamiatky

V popoludňajších hodinách Rudolf Schuster navštívil Maalulu a Dednáje. Je to po Jeruzaleme lokalita s najvýznamnejšími kresťanskými pamiatkami v islamskom svete. Prezrel si hrobku sv. Tekly, kostol a kláštor sv. Sarkisa a ďalšie historické objekty. Obyvatelia Maaluly stále hovoria aramaičtinou, jazykom, ktorým hovoril Ježiš Kristus, a ktorým bola napísaná prvá biblia.

4. apríl 2001

Prezident SR na prehliadke starého Bejrútu

Prezident SR Rudolf Schuster so svojou delegáciou pokračuje v oficiálnej návšteve Libanonskej republiky. Doobeda si pozrel pamätihodnosti Bejrútu, navštívil Národné múzeum, jaskynný komplex Jeita Grotto a fénické, rímske, grécke a križiacke pamiatky Byblosu. Bohatstvom a krásou vzácnych pamiatok bol očarený.

Prezident SR ukončil návštevu Libanonskej republiky

V popoludňajších hodinách odletel prezident SR Rudolf Schuster so svojou delegáciou z Libanonskej republiky. Pred odchodom sa v prezidentskom apartmáne hotela Gefinor Rotana stretol s prezidentom Libanonu generálom Emilom Lahoudom, na pozvanie ktorého sa oficiálna návšteva uskutočnila. Obaja kladne zhodnotili prvú historickú návštevu prezidenta SR v Libanonskej republike. Rudolf Schuster zaďakoval za srdečné prijatie a pohostinstvo, ktoré sa dostalo nielen jemu a jeho manželke, ale aj celej delegácii a zopakoval pozvanie na oficiálnu návštevu Slovenska. Emil Lahoud pozvanie s radosťou prijal.

Vyhlásenie pre tlač pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta SR Rudolfa Schustera v Libanonskej republike v dňoch 2. - 4. apríla 2001.

Na pozvanie prezidenta Libanonskej republiky generála Emila Lahouda uskutočnil prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster oficiálnu návštevu Libanonskej republiky. Pri tejto príležitosti prezident vysoko ocenil priateľské prijatie a pohostinnosť, ktoré mu a členom doprovodnej delegácie boli preukázané.
Cieľom prvej historickej návštevy prezidenta SR v Libanonskej republike od vzniku samostatnej SR bolo vyjadrenie podpory prehĺbeniu a upevneniu tradične priateľských bilaterálnych vzťahov vo všetkých oblastiach a nadviazať na pozitívne aspekty spolupráce z obdobia existencie Česko-Slovenska.
V bilaterálnej oblasti obaja prezidenti vysoko ocenili doterajší pozitívny vývoj vzájomných vzťahov od vzniku samostatnej SR v januári 1993 a potvrdili záujem o ich zintenzívnenie a skvalitnenie v oblastiach spoločného záujmu. Prezidenti si vymenili skúsenosti z budovania demokratickej spoločnosti a inštitúcií v oboch krajinách vrátane implementácie princípov politických slobôd a slobody tlače ako aj inštitucionálneho zabezpečovania ochrany ľudských práv. Prezident SR pozval svojho libanonského partnera na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky.
Významná časť rozhovorov oboch hláv štátov bola venovaná problematike zablokovaného mierového procesu na Blízkom Východe ako aj možnostiam obnovenia rokovaní medzi novovytvorenou izraelskou vládou, na jednej strane a predstaviteľmi palestínskej strany a inými arabskými partnermi, ktorí sú účastníkmi arabsko-izraelského konfliktu, na strane druhej. V tomto kontexte prezident SR podporil dosiahnutie spravodlivého a komplexného mieru v súlade s príslušnými rezolúciami Bezpečnostnej Rady OSN č. 242, 338 a 425 a v zmysle dohôd, podpísaných predchádzajúcimi izraelskými vládami a predstaviteľmi Palestíny po Madridskej mierovej konferencii.
Situácia na Blízkom Východe rezonovala aj počas stretnutia prezidenta R. Schustera s predsedom vlády Libanoskej republiky Rafikom Haririm. Rokovanie bolo prioritne zamerané na rozvoj spolupráce v hospodárskej, obchodnej a finančnej oblasti. Obaja partneri si vymenili názory na spôsoby zvládnutia spoločensko-ekonomických zmien v oboch krajinách, kde bola konštatovaná istá miera podobnosti vnútropolitického vývoja, pri realizácii ekonomických reforiem, presadzovaní zásad liberalizácie a privatizácie s cieľom vytvoriť fungujúcu ekonomiku na princípoch voľného trhu.
Otázky aktuálneho vývoja situácie na Blízkom východe tvorili súčasť rozhovoru s predsedom Národného zhromaždenia Libanonskej republiky Nabihom Berrim. Partneri si vymenili názory na historický vývoj vnútropolitickej scény a venovali sa skúsenostiam z vývoja parlamentarizmu v oboch krajinách. Obojstranne bola vyjadrená podpora rozšíreniu kontaktov na parlamentnej úrovni a spolupráci medzi parlamentmi vrátane recipročných návštev.
Počas návštevy prezidenta SR v Libanonskej republike bola podpísaná Obchodná dohoda medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Libanonskej republiky a Protokol o konzultáciách medzi Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí a emigrantov Libanonskej republiky.
Zároveň obe strany zdôraznili potrebu finalizácie ďalších významných zmluvných dokumentov v blízkej budúcnosti, s dôrazom na finančno-hospodársku oblasť, ktoré vytvoria potrebný inštitucionálny rámec pre širšiu ekonomickú a obchodnú interakciu.
Prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster sa v rámci programu zúčastnil seminára organizovaného Libanonskou obchodnou a priemyselnou komorou v Bejrúte pre podnikateľskú časť delegácie prezidenta SR. Cieľom semináru bola zvýšiť vzájomnú informovanosť a identifikovať perspektívne oblasti obchodnej spolupráce s libanonskou stranou. Seminár ako aj ďalšie stretnutia slovenských a libanonských podnikateľov boli vnímané ako impulz k nadviazaniu priamych kontaktov medzi obchodnými a podnikateľskými komunitami v oboch krajinách a k ďalšej konkretizácii smerov možnej spolupráce v oblasti obchodnej výmeny.
V rámci diskusie o situácii na Blízkom Východe prezident SR vyjadril plnú podporu integrite a suverenite Libanonskej republiky v rámci existujúcich hraníc k 4. júlu 1967. Rudolf Schuster uvítal stiahnutie izraelských vojsk z okupovaných juholibanonských území v minulom roku a vyjadril nádej, že libanonskej strane sa v dohľadnom čase podarí opätovne nastoliť svoju administratívu a prevziať kontrolu nad každým kúskom libanonského územia.
Prezident zdôraznil, že Slovenská republika podporuje právo všetkých národov na Blízkom Východe na mierové spolunažívanie so susedmi, vrátane práva Palestíncov na vlastný štát.
Obe strany si vymenili názory na proces integrácie do Európskej Únie. Slovenská strana informovala o vynakladanom úsilí pri plnení požadovaných kritérií tak, aby v momente rozširovania Slovenská republika spĺňala podmienky na plnoprávne členstvo v EÚ. Libanonská strana informovala o súčasnom stave rozhovorov o partnerskej spolupráci s EÚ v rámci EUROMED-u.
Počas návštevy Honorárneho konzulátu Slovenskej republiky v Bejrúte sa prezident Rudolf Schuster stretol s predstaviteľmi slovenskej komunity žijúcej v Libanone a absolventmi slovenských a českých vysokých škôl.
Členovia oficiálnej delegácie sprevádzajúcej prezidenta R. Schustera absolvovali separátne rokovania so svojimi libanonskými partnermi.


Príchod prezidenta SR do Sýrskej arabskej republiky

Prezident SR Rudolf Schuster priletel krátko po 16.30 hod. miestneho sýrskeho času z Libanonu do Sýrskej arabskej republiky. Na letisku ho privítal prezident Sýrskej arabskej republiky Bashar Al-Assad s manželkou Asmou, ktorý ho sprevádzal do Ľudového paláca v Damasku, kde sa na nádvorí uskutočnilo oficiálne prijatie hlavy štátu Slovenskej republiky. Slávnostného ceremoniálu sa zúčastnil aj predseda vlády Muhammad Mustafa Mero.

Rokovania prezidenta SR s prezidentom Sýrskej arabskej republiky

Prezident SR Rudolf Schuster a prezident Sýrskej arabskej republiky najprv rokovali samostatne a potom pokračovalo plenárne rokovanie delegácii oboch krajín.
Hlavným dôvodom návštevy prezidenta SR v Sýrii je ďalšie rozvíjanie dlhodobej spolupráce. Sýria je našim tradičným partnerom, o to s väčším záujmom sledujeme vývoj situácie na Blízkom východe a oceňujeme prístup bývalého prezidenta Háfiza Al-Assada, ako aj terajšieho prezidenta, jeho syna Bashara Al-Assada k riešeniu dlhotrvajúceho konfliktu v tejto oblasti. Rudolf Schuster považuje aktivity Sýrie na obnovenie arabskej solidarity za významný stabilizačný prvok na Blízkom východe.
Záujmom Slovenska a Sýrie je obnoviť dobré vzťahy v hospodárskej oblasti, ktorými sme boli známi už v minulosti. Aj sýrsky prezident Bashar Al-Assad by privítal zriadenie slovensko-sýrskej zmiešanej komisie, ktorá by posudzovala jednotlivé projekty hospodárskej a obchodnej spolupráce a pomáhala rozvíjať vzťahy v bankovej a finančnej oblasti. Dôkazom našej podpory je účasť zástupcov podnikateľskej sféry, ktorí sú členmi delegácie prezidenta SR v Sýrii. Slovenská republika sa napríklad zúčastní 48. ročníka Damaského medzinárodného veľtrhu v auguste 2001.
V rámci rozširovania hospodárskej spolupráce medzi SR a Sýriou sa hovorilo aj o doriešení finančných vzťahov z minulosti. Bola nastolená otázka sýrskej zadĺženosti, ktorá by síce nemala ovplyvňovať vzťahy oboch štátov, ale riešiť ju je potrebné. 
Celá problematika bude predmetom rokovaní ministerstiev financií Slovenska a Sýrie.
Rudolf Schuster i Bashar Al-Assad privítali podpis Dohody o leteckých dopravných službách medzi Slovenskou republikou a Sýrskou arabskou republikou, ktorú za slovenskú stranu podpísal v zastúpení ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií SR minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Za dôležitú súčasť vzťahov obaja prezidenti považujú spoluprácu v oblasti kultúry, školstva a vedy. V minulosti veľa sýrskych študentov študovalo na Slovensku. Slovensko je aj naďalej ochotné poskytovať vládne štipendiá študentom zo Sýrie.
Záverom pozval Rudolf Schuster prezidenta Sýrie na oficiálnu návštevu Slovenska.
Po skončení rokovania sa konala slávnostná večera podávaná prezidentom Sýrie a jeho manželky na počesť slovenského prezidentského páru.


Rokovanie prezidenta SR s predsedom vlády Sýrskej arabskej republiky

Obchodná a priemyselná komora Sýrie usporiadala seminár o možnej ekonomickej spolupráci so Slovenskom, na ktorom sa zúčastnili aj prezident SR Rudolf Schuster a predseda vlády Sýrskej arabskej republiky Muhammad Mustafa Mero, ktorí sa pred začatím seminára stretli na krátkom rokovaní. Dominantnou témou rozhovoru bola spolupráca v hospodárskej, obchodnej a finančnej oblasti. V oblasti vojenskej techniky máme záujem dodávať náhradné diely na vybranú výzbroj pre leteckú a pozemnú techniku. Okrem toho sme schopní dodať technológiu na opravu zbraní, munície a tankov.
V krátkosti sa hovorilo aj o sýrskom dlhu. Navrhovaná Slovensko-sýrska zmiešaná komisia by sa mala zaoberať aj riešením otvorených finančných vzťahov z minulosti. Prvé zasadnutie by sa mohlo uskutočniť už v druhom polroku tohto roku.
Rudolf Schuster informoval sýrskeho premiéra aj o našich ambíciách získať miesto nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na obdobie rokov 2006-2007, kandidatúru sme predložili v decembri 1999. Uvítali by sme podporu Sýrie, na druhej strane sme pripravení podporiť kandidatúru Sýrie na post nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na roky 2002-2003. Obaja politici súhlasili so vzájomnou podporou.


3. apríl 2001

Rokovanie prezidenta SR s predsedom parlamentu Libanonskej republiky

Včera pricestoval na 3-dňovú oficiálnu návštevu Libanonskej republiky prezident SR Rudolf Schuster s manželkou. Návšteva sa uskutočňuje na pozvanie prezidenta Libanonskej republiky Emila Lahouda.
Rudolf Schuster sa stretol s predsedom Parlamentu Libanonskej republiky Nabihom Berrim. Obaja politici sa zhodli, že vzájomné bilaterálne vzťahy sú mimoriadne korektné a nie sú zaťažené žiadnymi otvorenými otázkami. To je dôležitý predpoklad pre rozvíjanie ďalšej spolupráce.
Veľký význam majú napríklad vzťahy parlamentov, preto podporujeme nadviazanie kontaktov na pôde Medziparlamentnej únie. Na zjednodušeniu návštev slovenských a libanonských predstaviteľov by pomohol podpis dohody o zrušení vízovej povinnosti pre držiteľov diplomatických, služobných a zvláštnych pasov.
Slovensko vníma Libanon ako krajinu, ktorá má špecifické postavenie v oblasti Blízkeho východu a Stredomoria. Uvítali sme stiahnutie izraelských vojsk z okupovaného južného Libanonu, čím sa realizovali rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 425 a 426 z roku 1978.
Rudolf Schuster s uspokojením prijal správu, že Libanon prevezme na októbrovom summite v Bejrúte 2-ročné predsedníctvo v Medzinárodnej organizácii frankofónnych krajín. Slovensko sa uchádza o status pozorovateľa v tejto významnej organizácii a Libanon nás bude v tejto snahe podporovať. Prezident Slovenskej republiky pozval libanonského predsedu parlamentu na návštevu Slovenskej republiky, ktorý pozvanie prijal. Táto návšteva by mala napomôcť dobrým vzťahom našej krajiny s Libanonom a nadviazaniu ešte užšej spolupráci. Na konci návštevy Rudolf Schuster zavítal do rokovacej sály libanonského parlamentu, kde ho poslanci privítali dlhotrvajúcim potleskom.


Rokovanie prezidenta SR s predsedom vlády Libanonskej republiky

Prezident SR Rudolf Schuster rokoval s predsedom Vlády Libanonskej republiky Rafikom Haririm, ktorý veľkou mierou prispel k obnove a budovaniu občianskou vojnou zničeného Libanonu. Rudolf Schuster ocenil, že Rafik Hariri venoval nemalú časť svojho osobného majetku na odstránenie pozostatkov vojny v Bejrútu a vytvoril neziskovú nadáciu na podporu vzdelanosti v Libanone.
Prezident SR informoval libanonského premiéra, že v hospodárskej oblasti by sme radi nadviazali na dobré vzťahy, ktoré sme mali s Libanonom v minulosti. Aj Rafik Hariri je toho názoru, že súčasná obchodná výmena medzi Libanonom a Slovenskom nezodpovedá skutočným možnostiam a potenciálu oboch krajín. Zhodli sa na tom, že nová obchodná zmluva, ktorá bola včera v Bejrúte podpísaná, je dobrým odrazovým mostíkom na zvýšenie obchodnej výmeny medzi Slovenskom a Libanonom.
Premiér Hariri je jeden z najvplyvnejších podnikateľov nielen v Libanone, ale aj v celom arabskom svete. Prisľúbil SR pomoc, najmä pri nadväzovaní kontaktov s arabskými krajinami. Predseda vlády Libanonskej republiky sa domnieva, že bude najlepšie, keď v krátkom čase na Slovensko zavítajú libanonskí obchodníci a podnikatelia.
Slovensko ako ašpirujúca krajina na členstvo v Európskej únii, pozorne sleduje spoluprácu Libanonu s Európskou úniou. Rudolf Schuster verí, že očakávaný podpis asociačnej dohody Libanonu s Európskou úniou pomôže zintenzívniť dvojstranné vzťahy a vniesť do nich novú dimenziu. Libanonskí premiér Rafik Hariri prijal pozvanie na návštevu Slovenskej republiky.


Návšteva prezidenta SR honorárneho konzulátu v Bejrúte

Prezident SR Rudolf Schuster navštívil Honorárny konzulát SR so sídlom v Bejrúte. Kladne zhodnotil prácu konzula Roya Antoina Samaha, ktorý úzko spolupracuje s Veľvyslanectvom SR v Damasku a pomáha pri rôznych obchodných a kultúrno-spoločenských aktivitách. Rudolf Schuster skonštatoval, že Slovensko by privítalo ďalšieho honorárneho konzula SR v Libanone.

Stretnutie prezidenta SR so zástupcami zväzu absolventov slovenských a českých vysokých škôl v Bejrúte

V minulých rokoch študovalo na Slovensku a v Čechách veľa libanonských študentov, ktorí si založili v Bejrúte Zväz absolventov slovenských a českých vysokých škôl. S niektorými sa prezident SR Rudolf Schuster stretol. Potešilo ho, že mnohí pôsobia na významných postoch a stali sa dobrými vyslancami Slovenska vo svojej krajine. Rudolf Schuster sa stretol aj so slovenskými krajankami, ktoré sú väčšinou manželky bývalých študentov. V súčasnosti študujú v SR v rámci štipendií vlády SR dvaja vysokoškolskí študenti a traja doktorandi.

Prezident SR na Ekonomickom seminári v Bejrúte

Rudolf Schuster sa zúčastnil seminára, ktorý zorganizovala Libanonská obchodná a priemyselná komora v Bejrúte pre podnikateľskú časť delegácie prezidenta SR. V krátkom vystúpení zhodnotil doterajší prínos ekonomickej spolupráce a načrtol jej ďalšie možnosti. Okrem iného povedal, že na Slovensku oceňujeme tradične profesionálne schopnosti libanonských obchodníkov a uvedomujeme si, že Libanon je vstupnou bránou na Blízky východ a v celosvetovom meradle dôležitou re-exportnou krajinou. Aj preto víta novú obchodnú dohodu, ktorá bola včera v Bejrúte podpísaná a verí, že bude predstavovať dobrý základ pre zvýšenie obchodnej výmeny. Utvrdili ho v tom stretnutia, ktoré mal s najvyššími libanonskými predstaviteľmi. Seminár, ktorý v podnikateľských kruhoch Libanonu vzbudil záujem, prispel k nadviazaniu niektorých priamych kontraktov medzi obchodníkmi a podnikateľmi oboch krajín.

2. apríl 2001

Vernisáž výstavy akademického maliara Bohdana Pančišina

Prezident SR Rudolf Schuster sa zúčastnil na vernisáži výstavy ukrajinského maliara Bohdana Pančišina pod názvom Môj kalich, ktorá sa koná pod záštitou hlavy štátu v priestoroch Prezidentského paláca. Organizátorom výstavy je Ukrajinské veľvyslanectvo v SR. B. Pančišin je absolventom Ľvovského inštitútu výtvarného a dekoratívneho umenia. Vystavoval vo Francúzsku, Holandsku, Rakúsku, Nemecku, Rusku, USA, Kanade, Bulharsku a na Slovensku.

Oficiálna návšteva prezidenta SR v Libanonskej republike a v Sýrskej arabskej republike

Prezident SR Rudolf Schuster vykoná v dňoch 2. – 6. apríla 2001 oficiálnu návštevu Libanonskej republiky a Sýrskej arabskej republiky. Počas pobytu v Libanone sa stretne s prezidentom Emile Lahoudom, predsedom vlády Rafikom Haririm, predsedom parlamentu Nabihom Berrim a so zástupcami Zväzu absolventov slovenských a českých škôl.
V Sýrii Rudolfa Schustera príjme prezident Bashar Al-Assad a predseda vlády Muhammad Mustaf Mero.
V oboch krajinách bude prezident SR hosťom na seminároch, ktoré organizujú tamojšie obchodné a priemyselné komora a vystúpi na ich s prejavmi.
Rudolf Schuster má v rámci návštevy Sýrskej arabskej republiky naplánovanú aj návštevu Golanských výšin, kde sa stretne so slovenskými vojakmi z jednotky Armády SR SLOVCON, ktorá je súčasťou mierovej misie OSN UNDOF.
Prezidenta SR na zahraničnej ceste sprevádzajú minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, štátny tajomník Ministerstva financií Vladimil Podstránsky, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Brňo a predstavitelia viacerých významných slovenských podnikov, ako aj zástupcovia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, Slovensko-arabskej obchodnej komory, Asociácie zamestnávateľských zväzov a Združenia podnikateľov Slovenska.


Prílet Rudolfa Schustera do Libanonu

O 15.00 hod. stredoeurópskeho času (16.00 hod. miestneho libanonského času) priletel na oficiálnu návštevu Libanonskej republiky prezident SR Rudolf Schuster s manželkou Irenou, ktorého sprevádzajú minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, štátny tajomník Ministerstva financií SR Vladimil Podstránsky, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Peter Brňo a ďalšie osobnosti. Na letisku privítal prezidenta SR, jeho manželku a členov delegácie prezident Libanonskej republiky Emile Lahoud s manželkou Andreé. Po štátnych hymnách prezidenti vykonali prehliadku čestnej jednotky. Slávnostný ceremoniál v priamom prenose vysielala libanonská štátna televízia.

Rokovanie prezidenta SR s prezidentom Libanonskej republiky

Príchod prezidenta SR Rudolfa Schustera s delegáciou do Prezidentského paláca v Bejrúte vysielala libanonská štátna televízia v priamom prenose. Rudolf Schuster najprv rokoval s prezidentom Libanonskej republiky generálom Emilom Lahoudom medzi štyrmi očami a potom pokračovali spoločné rokovania oboch delegácií. Prezident SR úvodom pripomenul, že Libanonskú republiku považujeme za významnú krajinu s dôležitým postavením na medzinárodnej scéne, aj keď rozlohou nepatrí k veľkým štátom. S Libanonom nás spájajú tradične dobré vzťahy, čoho dôkazom bolo srdečné prijatie slovenskej delegácie. Aj keď je hlavným cieľom Slovenska začlenenie sa do euroatlantických štruktúr, neznamená to zníženie nášho záujmu o rozvoj stykov s krajinami Blízkeho východu, medzi ktorými Libanon zohráva dôležitú úlohu. Slovensko pozorne sleduje vývoj situácie v tejto oblasti a oceňuje prístup Libanonu, osobitne prezidenta Lahouda, k riešeniu dlhoročného konfliktu. Jedine mier a bezpečnosť vytvoria podmienky pre rozvoj celého regiónu. Rudolf Schuster zdôraznil, že je za mierové riešenie konfliktov v duchu rezolúcií Valného zhromaždenia a Bezpečnostnej rady OSN. Pozorne sleduje proces obnovy, občianskou vojnou zničeného Libanonu a ponúkol konkrétnu spoluprácu v strojárstve, energetike, chemickom priemysle, potravinárskom priemysle, drevárskom a nábytkárskom priemysle, ako aj v cestovnom ruchu. V prípade potreby môžeme zabezpečiť stavebné kapacity. Libanonský prezident ocenil, že v minulom roku vznikla Slovensko-arabská obchodná komora a v sprievode prezidenta SR sú jej niektorí členovia a ďalší slovenskí podnikatelia. Možno očakávať, že počas návštevy si nájdu budúcich obchodných partnerov. Na záver stretnutia pozval Rudolf Schuster libanonského prezidenta Emila Lahouda na oficiálnu návštevu Slovenska.
Obaja prezidenti sa potom zúčastnili na slávnostnom podpise Dohody obchodnej spolupráci medzi vládou Slovenskej republiky a Libanonskej republiky a Protokolu o konzultáciách medzi Ministerstvom zahraničných vecí SR a Ministerstvom zahraničných vecí a emigrácie Libanonskej republiky.
Rudolf Schuster dostal najvyššie libanonské vyznamenanie Za zásluhy I. triedy, potom odovzdal slovenské vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža I. triedy prezidentovi Libanonskej republiky Emilovi Lahoudovi.
Prezident Libanonskej republiky Emile Lahoud usporiadal na počesť prezidenta SR s manželkou slávnostnú večeru, ktorej sa zúčastnilo vyše sto významných osobností.