Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Domáce prejavy - 12. 6. 2003

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Domáce prejavy prezidenta SR


Príhovor prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera pri príležitosti vymenovania vysokoškolských profesorov, Bratislavský hrad 12. júna 2003

Vážený pán minister,
vážené panie profesorky a páni profesori,
milé dámy a páni,


dovoľte mi, aby som vám zablahoželal k dnešnému úspechu vo vašej profesionálnej kariére - k menovaniu za vysokoškolské profesorky a profesorov.
Tomuto vášmu menovaniu predchádzalo množstvo odbornej pedagogickej a vedeckej práce a dobrých výsledkov, a preto som presvedčený, že si tento titul plne zaslúžite a že ho zúročíte na svoj ďalší profesionálny rast, ale predovšetkým ku prospechu vašich študentov a celej našej spoločnosti.
Keď som sa pripravoval na dnešné vystúpenie, uvedomoval som si, že slová o potrebe kvalitného vysokoškolského vzdelania znejú až príliš často pri rozličných príležitostiach, najmä však v rámci predvolebných sľubov.
Myslím si však, že nie je dôležité neustále o tom hovoriť, ale skôr systematicky vykonávať postupné kroky, aby sme tieto slová naplnili aj konkrétnym obsahom. Za konkrétny obsah považujem predovšetkým to, aby sa k vysokoškolskému vzdelaniu dostali všetci mladí ľudia, ktorí na to majú predpoklady a ktorí túžia po vedomostiach. Pretože, a v tom sa zhodneme asi všetci, práve v týchto ľuďoch má naša krajina najväčšie bohatstvo.
V porovnaní s vyspelými krajinami stále ešte potrebujeme zvýšiť počet vysokoškolsky vzdelaných odborníkov, potrebujeme investovať viac prostriedkov do vzdelania a potrebujeme aj určité korekcie v škále a množstve odborov na našich univerzitách, ktoré majú zohľadňovať potreby nášho hospodárstva a spoločnosti. Je to potrebné aj vzhľadom na naše budúce členstvo v Európskej únii, ktorá prinesie našim mladým ľuďom nové perspektívy uplatnenia, ale aj väčšiu konkurenciu.
Na to, aby sme vedeli, ktoré odbory budeme potrebovať je potrebné konečne prijať dlhodobú víziu Slovenska, o ktorej sa už síce hovorí, ale stále neprebieha potrebná celospoločenská diskusia o tomto dôležitom dokumente.
Nemožno povedať, že by sa v našom vysokom školstve v posledných rokoch nič pozitívne neudialo. Začala sa napríklad rozsiahla reforma, ktorá napriek viacerým sporým otázkam prináša svoje ovocie, napríklad v podobe väčšej autonómie našich vysokých škôl.
Sú tu však stále problémy s odmeňovaním vysokoškolských pedagógov či s nedostatočným financovaním vysokého školstva.
V posledných mesiacoch rezonuje v našej spoločnosti aj téma spoplatňovania vysokoškolského štúdia, ktorá sa má preniesť na pôdu parlamentu. Je to veľmi citlivá otázka a neprekvapuje ma, že názory na ňu sa rôznia, a to nielen medzi mladými ľuďmi či ich rodičmi, ale aj v samotnej akademickej obci a u politikov.
Myslím si, že by sme mali mať na zreteli predovšetkým práve to, aby sa zachovala dostupnosť vysokoškolského vzdelania aj pre sociálne slabšie vrstvy, ktoré v poslednom období museli znášať viaceré reštrikčné opatrenia a zvyšovania cien.
Verím preto, že dostupnosť vzdelania bude prioritou pri schvaľovaní novely zákona o vysokých školách, že naši poslanci prizvú do diskusie na túto tému aj akademickú obec, ktorá už teraz upozorňuje na negatíva navrhovaných opatrení.
Pri téme vysokých škôl by sme mali brať do úvahy aj to, že Slovensko sa neodvratne blíži k dverám Európskej únie, ktoré by sa pred nami mali otvoriť o necelý rok. V tejto súvislosti sa často hovorí o tom, že by sme mali byť čo najlepšie pripravení, aby už naše prvé kroky v Únii boli cieľavedomé a úspešné. Kvalitné univerzity patria k tým vzácnym devízam, ktoré si do tohto priestoru môžeme priniesť a ktoré mnohým našim mladým ľuďom umožnia nadviazať na vzdelanie dosiahnuté na našich vysokých školách, či už pi ďalšom štúdiu alebo v profesionálnej kariére. Očakávam však, že vzdelaní mladí odborníci pomôžu aj našej krajine k jej rýchlejšiemu rastu a k približovaniu sa vyspelým ekonomikám Európy a sveta.
Školstvo, a vysoké osobitne, by vždy malo tvoriť jednu z priorít každej vlády, ktorej snahou je budovať modernú, prosperujúcu spoločnosť tretieho tisícročia. Verím preto, že podmienky pre naše univerzity sa budú postupne zlepšovať a že nerozumnými krokmi sami nezahatáme cestu talentovaným mladým ľuďom, túžiacim po vzdelaní a uplatnení svojich schopností.
Vážené panie profesorky a páni profesori,
pri tejto slávnostnej príležitosti vám chcem poďakovať za doterajšiu prácu. Pri štúdiu, v pedagogickej a výskumnej práci ste strávili mnoho času a pracovali ste zodpovedne a cieľavedome. Je to dobrý základ k tomu, aby ste aj ako profesorky a profesori pokračovali naďalej vo výchove a vzdelávaní mladých ľudí, aby ste im odovzdali svoje bohaté skúsenosti a poznatky.
Verím, že to bude vo Vašom profesionálnom živote to najdôležitejšie, že naplníte poslanie svojho náročného a zodpovedného povolania. Želám vám veľa zdravia, úspechov a síl do ďalšej práce.