Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Domáce prejavy - 16. 4. 2002

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Domáce prejavy prezidenta SR


Príhovor prezidenta SR J. E. Rudolfa Schustera na XII. sneme ZMOS, Bratislava 16. apríla 2002

Vážený pán predseda vlády,
vážené excelencie,
vážený pán predseda ZMOS-u,
vážení delegáti,
milé dámy a páni,


dovoľte mi poďakovať sa za pozvanie na dvanásty snem Združení miest a obcí Slovenska, ktorý je okrem iného významný tým, že je posledným v tomto volebnom období orgánov miestnych samospráv. Chcel by som sa preto poďakovať vám, predstaviteľom miest a obcí a všetkým, ktorí sa svojou prácou podieľali na chode svojich miest a obcí.

Ako bývalý primátor dôverne poznám, z čoho pozostáva práca miestnych samospráv, s čím všetkým sa pri nej stretávate a aké problémy musíte zdolávať. Nie sú to ľahké úlohy, a ak má mesto či obec kvalitne fungovať, vyžaduje si vaša práca plné nasadenie a obetavosť. Okrem toho volení predstavitelia, či už primátori alebo starostovia, spolu so zamestnancami obcí a miest sú denne pod drobnohľadom občanov. Tento každodenný kontakt má však aj nesporné výhody.

Na rozdiel od tzv. veľkej politiky viete omnoho viac o problémoch, ktoré sužujú občanov a často môžete aj operatívne reagovať či upozorňovať najvyššie štátne orgány, aby ich riešili v prípade, že na ne samospráva nemá dosah a kompetencie.

Je potrebné zdôrazniť, že na prácu v samosprávnych orgánoch nestačí iba niekoľko volených funkcionárov, ale za nimi musí stáť kvalitný tím ľudí, ktorí svoju prácu chápu predovšetkým ako službu občanom a záleží im na rozvoji ich mesta či obce.

V samosprávnom systéme je dôležitá každá funkcia, či už ide o primátora, starostu, ekonóma, kontrolóra alebo napríklad matrikárku. Nezastupiteľné miesto majú aj pracovníci organizácií a obchodných spoločností založených obcami a mestami, ktoré pomáhajú samosprávam zvládnuť mnohé úlohy. Vám, tu prítomným, ale aj všetkým pracovníkom samospráv adresujem slová vďaky a uznania. Zaslúžite si ich aj za to, že pracujete často v napätej hospodárskej situácii a musíte hľadať mnohé netradičné riešenia.

Obce a mestá sa vo svojej práci zákonite sústreďujú najmä na svojich občanov a na to, aby pre nich vytvorili dobré podmienky. Nemohli ste sa však vyhnúť ani dôležitým celoštátnym úlohám. Oceniť treba napríklad, že ste vždy na vysokej úrovni zvládli organizáciu parlamentných, regionálnych i komunálnych volieb a referend. Treba povedať, že sú to práve pracovníci samospráv, ktorí majú najväčšiu zásluhu na tom, že voľby u nás mávajú bezkonfliktný a dôstojný priebeh.

Miestne samosprávy sú teda vzhľadom na kompetencie, ale aj vzhľadom na úzku spoluprácu s občanmi jedným z najdôležitejších ohniviek v systéme našej spoločnosti. Schopná územná samospráva zohráva tiež významnú úlohu v našom procese približovania sa k NATO a Európskej únii. Z tohto dôvodu nemožno prácu miestnych samospráv považovať iba za regionálnu záležitosť a bolo by veľmi žiaduce, keby sa nám budúcnosti podarilo viac zblížiť rovinu vrcholovej politiky, ktorá je často odtrhnutá od problémov bežných ľudí, s rovinou regionálnej a miestnej politiky. Vrcholoví politici by podľa môjho názoru mali viac spolupracovať s vami – miestnymi politikmi, aby lepšie spoznali skutočné problémy našich občanov.

Väčší dosah občanov na chod veci verejných má priniesť aj reforma verejnej správy. Jej prijatie bolo dôležitým krokom najmä z hľadiska demokratizácie našej spoločnosti. Na to, aby sme mohli byť spokojní, je však potrebné doriešiť mnohé veci a tiež jej financovanie. Postupne musíme zabezpečiť, aby jednotlivé úrovne verejnej správy mali vlastné zdroje príjmov, s ktorými budú môcť hospodáriť. Zodpovednosť a úlohy, ktoré reformou verejnej správy mestá a obce v rozličných oblastiach postupne získavajú, musia byť sprevádzané aj finančnou autonómiou. Toto je práca predovšetkým pre budúcu vládu, ktorá, ak bude chcieť dosiahnuť decentralizáciu štátnej správy, musí myslieť aj na finančnú decentralizáciu. Napokon takýto vývoj je zhodný aj s Európskou chartou miestnej samosprávy, ku ktorej sa vláda aj Národná rada SR prihlásili.

Doteraz som hovoril o práci samosprávnych orgánov a o úlohách, ktoré plnia. V tomto vám významne pomáha Združenie miest a obcí Slovenska, teda vaša organizácia, ktorá plní aj funkciu akéhosi mostu medzi mestami a obcami a najvyššími orgánmi štátu či predstaviteľmi parlamentných politických subjektov. Musím vyjadriť svoje hlboké uznanie, že v tomto politickom prostredí si ZMOS dokázal zachovať dôslednú nadstraníckosť, čo v našich pomeroch vôbec nie je ľahké.

Azda i tento prístup pomohol ZMOS-u sústrediť sa na prioritné záujmy a pragmaticky riešiť skutočné problémy, ktoré naše obce a mestá sužujú. V tejto súvislosti treba oceniť i to, že väčšinu aktivít realizuje úzky okruh ľudí, ktorí pracujú so skutočným nasadením a za čas svojho trvania si ZMOS vydobyl uznanie medzi štátnymi orgánmi, ale aj u širokej verejnosti.

Sám za seba môžem povedať, že so ZMOS-om mám veľmi dobrú spoluprácu. Prejavuje sa to v mnohých konkrétnych situáciách. Vždy sa môžem spoľahnúť, že k problémom miest, obcí a občanov dostanem od vás fundované stanovisko, o ktoré sa môžem oprieť napríklad pri podpise príslušných zákonov.

Verím, že takéto dobré vzťahy si so Združením miest a obcí Slovenska zachováme spoločne i naďalej. Prioritou mojej práce je konať v prospech občanov našej krajiny.
V tom sú pre mňa názory odborníkov ZMOS-u, ktorí dôverne poznajú problémy ľudí, veľmi dôležité.


Vážené dámy, vážení páni,

v tomto roku vás a vašich spolupracovníkov čakajú dôležité úlohy, medzi nimi opäť príprava parlamentných a komunálnych volieb. Mnohí z vás sa budú znovu usilovať získať dôveru občanov.

Želám tým z vás, ktorí sa rozhodnú opäť kandidovať mnoho úspechov v nadchádzajúcich voľbách.

Verím, že i vašim pričinením, bude účasť voličov na tohtoročných voľbách čo najvyššia, lebo sa bude rozhodovať o naplnení želaní väčšiny našich občanov, t. j. získať vstup do NATO a EÚ.

Dnes ste sa tu zišli najmä preto, aby ste hovorili o problémoch, ktoré vás trápia, vymieňali si svoje skúsenosti a informovali o svojich úspechoch.

Želám vám príjemný priebeh vášho rokovania.

Som presvedčený o tom, že prinesie mnoho zaujímavých podnetov pre vašu ďalšiu prácu v prospech našich občanov.