Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Domáce prejavy - 29. 5. 2003

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Domáce prejavy prezidenta SR


Príhovor prezidenta SR pri príležitosti Medzinárodného dňa príslušníkov mierových síl OSN
Myjava, 29. máj 2003


Vážený pán minister,
vážení príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky,
milé dámy a páni,


Slovenská republika i jej ozbrojené sily majú za sebou zložité, ale mimoriadne úspešné obdobie, v ktorom sa nám podarilo priblížiť sa až tesne pred brány euroatlantických štruktúr. Zvládli sme náročné rokovania a vykonali mnoho významných krokov v transformácii našej armády tak, aby vyhovovala náročným podmienkam členstva v Severoatlantickej aliancii. Naši občania, politici, odborníci a vojenskí špecialisti na všetkých úrovniach v tomto procese neraz dokázali svoju vyspelosť a odhodlanie stať sa plnoprávnym členom najdôležitejšieho obranného spoločenstva v súčasnom svete. Vlani v novembri sme podpísali v Prahe prístupovú zmluvu k NATO, a to je rozhodne historický úspech celej našej vlasti. Aj keď je Severoatlantická aliancia predovšetkým obranným spoločenstvom neprináša nám však iba bezpečnosť, ale je aj významným predpokladom prosperity celej krajiny. Aj vďaka Vám je Slovenská republika ako budúci člen NATO vo svete čoraz viac chápaná ako demokratická stabilizovaná krajina, ktorá dokáže zabezpečiť bezpečnosť investícií.
Rád by som na tomto mieste pripomenul, že takáto priaznivá pozícia našej krajiny nevznikla náhodou, ale že je odrazom aktívnej politiky tvrdej práci v príprave našich ozbrojených zložiek, ktoré sa prejavili aj v odvahe zaujať jednoznačný postoj v niektorých konfliktoch a krízach či mierových misiách pod vedením NATO, OBSE, EÚ či OSN. Ako príklad možno uviesť nedávnu irackú krízu, kde sme sa zaujali jednoznačný postoj a podporili sme sily usilujúce sa o svetovú bezpečnosť a boj proti terorizmu. Účasť Jednotky radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Ozbrojených síl Slovenskej republiky v operácii Trvalá sloboda je toho dôkazom. Príslušníci tejto jednotky si na vysokej úrovni plnili svoje poslanie a prispeli tak k šíreniu dobrého mena našej vlasti a našich ozbrojených síl vo svete. Využívam preto i túto príležitosť, aby som sa im opätovne poďakoval a ocenil ich odvahu a nasadenie v tomto konflikte. Ďakujem i príslušníkom mierových misií v iných oblastiach sveta, ktorí tiež dokázali svoju profesionalitu, pripravenosť a ľudskosť a robili a robia tak našej krajine dobré meno.
Náš aktívny postoj v úsilí o celosvetovú bezpečnosť dokazuje, že Slovenská republika si plne uvedomuje svoj podiel zodpovednosti, ktorý v tomto procese zohráva. Je veľmi príjemné na zahraničných cestách či pri prijatí svetových politikov a predstaviteľov NATO počuť, že mnohé naše konkrétne kroky i dobré skúsenosti s našimi vojakmi nás predurčujú k tomu, že už teraz sme pri mnohých príležitostiach chápaní ako rovnocenní členovia Severoatlantickej aliancie. A je to predovšetkým Vaša zásluha, vážené dámy a páni - príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Je potrebné tiež pripomenúť, že boj o celosvetový mier je aj naším prvoradým záujmom. Slovenská republika nie je izolovaná a izolovaný nie je ani terorizmus či prípadné použitie chemických a biologických zbraní. Medzinárodná spolupráca demokratických krajín na tomto poli je preto životne dôležitá z hľadiska budúcnosti celej našej planéty a som veľmi rád, že i naše ozbrojené sily pomáhajú robiť svet bezpečnejším.
29. máj, ktorý bol ustanovený rezolúciou Valného zhromaždenia Organizácie spojených národov za Medzinárodný deň príslušníkov mierových síl OSN, považujem preto i za sviatok našich ozbrojených síl a dovoľte mi, aby som Vám k nemu srdečne zablahoželal. Vaša práca je náročná a vyžaduje si tvrdú profesionálnu prípravu a kvalitnú fyzickú i psychickú pripravenosť, najmä ak sa chcete vyrovnať ozbrojeným silám vyspelých krajín. Ja Vám však plne dôverujem tak, ako Vám dôverujú naši občania a medzinárodné spoločenstvo. Rád by som sa Vám preto poďakoval za prácu, ktorú ste vykonali v prospech ochrany mieru, demokracie, civilizačných hodnôt i pri záchrane ľudských životov u nás doma i všade vo svete, kde ste pôsobili. Urobili ste veľkú službu našej krajine aj občanom mnohých iných štátov. Neraz ste riskovali i svoje životy a ja by som rád na tomto mieste vzdal úctu tým, ktorí ich pri plnení si svojich povinností položili. Vážime si ich najvyššiu obeť a vyslovujem presvedčenie, že nebola márna, ale každý z nich svojím jedinečným spôsobom prispel k ochrane základných ľudských práv a humanity.
Na záver mi dovoľte, vážené dámy a páni, aby som Vám do budúcnosti zaželal najmä veľa zdravia, ale tiež mnoho síl do ďalšej náročnej prípravy, aby ste si mohli tak ako doteraz na vysokej úrovni plniť všetky svoje povinnosti. Súčasne Vám želám, aby ste našli spokojnosť, šťastie a zázemie vo svojom súkromnom živote.


Ďakujem Vám za pozornosť.