Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Domáce prejavy - 15. 4. 2003

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Domáce prejavy prezidenta SR


Príhovor prezidenta SR Rudolfa Schustera na XIII. sneme ZMOS-u Bratislava,
15. apríla 2003


Vážený pán predseda Národnej rady SR,
vážený pán predseda a členovia vlády,
vážené panie poslankyne a páni poslanci,
excelencie,
vážený pán predseda Združenia miest a obcí Slovenska,
milé dámy a páni,


dovoľte mi, aby som sa vám poďakoval za pozvanie na tohoročný, v poradí už XIII. snem Združenia miest a obcí Slovenska. Koná sa práve v čase, ktorý priniesol pre našu krajinu a jej občanov mnoho úspechov. Minulý týždeň Národná rada Slovenskej republiky veľkou väčšinou súhlasila s naším pristúpením k severoatlantickej zmluve, ktoré som dnes i ja potvrdil svojím podpisom, a európsky parlament odhlasoval naše budúce prijatie do Európskej únie. Aj na mojej minulotýždňovej pracovnej návšteve v Spojených štátoch amerických a v Kanade som sa stretol s priaznivým ohlasom na dianie v našej krajine i na naše zásadné postoje k svetovému dianiu. Bol to pre Slovensko týždeň plný nádeje a verím, že aj vy využijete svoje rokovania na sneme k tomu, aby ste v rámci komunálnej politiky a nových kompetencií, ktoré postupne od začiatku minulého roka prechádzajú na naše mestá, obce a regióny, našli cestu ako zlepšiť postavenie občanov, ako napomôcť rozvoju všetkých našich regiónov.
V súčasnom období žijeme ešte jednou blížiacou sa udalosťou, ktorá má pre našu krajinu kľúčový význam a ktorá rozhodne o tom, či si občania nezvratne želajú, aby sa Slovenská republika stala plnoprávnym členom Európskej únie. Historické referendum sa uskutoční takmer presne o mesiac a verím, že nám na túto zásadnú otázku dá kladnú odpoveď, ako o tom hovoria i dlhodobé prieskumy verejnej mienky. Vaše dnešné rokovanie sa okrem iných problémov isto bude dotýkať aj tejto problematiky, a preto ho považujem za veľmi významné. Som totiž presvedčený, že miestne samosprávy zohrajú nielen v príprave referenda, ale aj v predreferendovej kampani mimoriadne dôležitú úlohu. Verím, že si plne uvedomujete svoju spoluzodpovednosť na tomto historickom kroku a že pripravíte dostatok informácií, aby ľudia vedeli, čo môžeme od nášho vstupu do EÚ očakávať.
Mnohí z vás už podobné slová z mojich úst počuli. Bolo to pri našich stretnutiach v regiónoch a okresoch, ktoré v poslednom období pravidelne raz za týždeň navštevujem. Chcel by som však využiť aj túto príležitosť, aby som vás opäť požiadal: choďte medzi ľudí, vysvetľujte im, aké je dôležité, aby sa na referende zúčastnili, pretože - a tentoraz to skutočne nie je žiadna fráza - rozhodnú o svojej budúcnosti.
Za veľmi dôležité považujem hovoriť aj o tom, aký význam môže mať naše členstvo v EÚ pre rozvoj našej krajiny, najmä zaostávajúcich regiónov. V tejto súvislosti sa však vynára problém, na ktorý nás upozorňuje EÚ, ale uvedomujeme si ho aj my sami, ako sme o tom s mnohými z vás neraz hovorili. Je to nedostatok kvalitných projektov vyplývajúcich predovšetkým z malej informovanosti. Doteraz sme nedokázali vyčerpať všetky prostriedky z fondov EÚ a hrozí nám, že ani po našom vstupe sa situácia veľmi nezmení. Mali by sme sa preto zmobilizovať, neprehadzovať si tento problém ako horúci zemiak z inštitúcie na inštitúciu, ale vytvoriť účinný mechanizmus, aby tieto projekty reflektovali potreby regiónov a aby boli pripravené na požadovanej úrovni. Osobne som presvedčený, že by sme mali začať budovať fungujúcu štruktúru pracovísk na regionálnej a centrálnej úrovni, kde by pôsobili špecialisti, ktorí by mali spolupracovať s orgánmi EÚ a vytvárať tak zázemie pre ich schválenie.
Vy tak získate možnosť obrátiť sa nich pri tvorbe projektov a pri ich posudzovaní. Potrebná je tiež účinná kontrola dodržiavania harmonogramu celého procesu od vypracovania projektu až po jeho schválenie. Kvalitné projekty sa tak môžu zrodiť priamo v regiónoch za účinnej pomoci miestnych samospráv, ktoré najlepšie poznajú možnosti svojho rozvoja. Pevne verím, že i príslušné ministerstvá vám pri tomto procese budú účinnejšie pomáhať. Jednoducho, táto otázka by mala byť prioritou dňa.
Preto vás prosím, premýšľajte a pracujte na tomto procese, buďte iniciatívni a rozvážni, vymieňajte si skúsenosti medzi sebou i v zahraničí. Bude to isto namáhavé, ale som presvedčený, že vložené úsilie sa postupne vráti nám všetkým a naše mestá a obce získajú nové perspektívy rozvoja.
Váš dnešný snem je, samozrejme, dôležitý aj z iných dôvodov. V minulom roku sa začal postupne realizovať prechod kompetencií na samosprávne orgány miest a obcí či vyšších územných celkov v súvislosti s reformou verejnej správy. Získali ste už prvé skúsenosti s uplatňovaním nových kompetencií a často upozorňujete aj na negatíva, najmä na ich nedostatočné finančné krytie.
Ukazuje sa, že v súvislosti s ďalšou decentralizáciou treba zmeniť ešte veľký počet zákonov, medzi ktorými sú aj také zásadné, ako kompetenčný zákon, zákon o majetku obcí a viacero finančných zákonov, ktorých dnešná forma obmedzuje samosprávy v hospodárení so svojím majetkom. Veľmi citlivá je aj otázka kontroly samosprávy, ktorej sa sčasti týka aj tzv. zákon o konflikte záujmov.
Určite súhlasíte so mnou, že zatiaľ čo reforma verejnej správy sa postupne realizuje, nejde s ňou ruka v ruke, tak ako by to malo byť, jej dôležitá časť, a to fiškálna decentralizácia. Treba jednoznačne povedať: je chybou, že obce, mestá, ale ani vyššie územné celky nedostali spolu s kompetenciami primerané finančné prostriedky.
Pritom avizovaný zánik okresov bude znamenať prechod ďalších kompetencií na miestnu samosprávu, čím im pribudne i väčšia zodpovednosť.
Dôverne poznám prácu samosprávy a som si vedomý, že jej činnosť v takomto provizóriu nemôže byť plnohodnotná. Preto som rozhodnutý využiť svoje iniciatívnu funkciu, aby sa táto situácia čo najskôr zmenila, napríklad aj urýchleným schválením daňovej reformy a pripravovanej ďalšej decentralizácie verejnej správy.
Verím, že aj vy k tomuto problému zaujmete svoje stanovisko, ktoré pomôže predovšetkým samotným občanom.
V dnešnej situácii po prechode kompetencií v oblasti školstva a sociálnej starostlivosti ma trápi, že mnohé, najmä menšie mestá a obce sa ocitli v neriešiteľnej situácii. Hrozí zánik niektorých škôl či výpadok sociálnych služieb bez toho, aby bolo pripravené náhradné riešenie. V podobnej situácii je i naše zdravotníctvo, ktoré tiež prebieha decentralizáciou.
Na svojich pravidelných výjazdoch do rozličných kútov Slovenska sa zaujímam i o tieto problémy, ktoré sa priamo dotýkajú našich občanov a oceňujem, že i vy venujete týmto otázkam veľkú pozornosť a usilujete sa ich v rámci svojich možností a kompetencií riešiť. Rovnako musím oceniť i moju veľmi dobrú spoluprácu s vami a orgánmi ZMOS-u, ktorá spočíva predovšetkým vo vzájomnej informovanosti a v navrhovaní riešení problémov dotýkajúcich sa komunálnej politiky.
Vážim si tiež vaše inšpiratívne námety, ktoré potom tlmočím kompetentným.
Komunálna politika, aj keď predovšetkým slúži na to, aby pomáhala občanom, má vplyv aj na tzv. veľkú politiku. Obe úrovne by mali tvoriť spojené nádoby, veď ich spoločným cieľom je dobro našich občanov a celej krajiny.


Vážené dámy,
vážení páni,


v nastávajúcom období vás čakajú neľahké úlohy. Verím, že váš snem prinesie užitočnú výmenu názorov a skúseností a súčasne vám pomôže nachádzať riešenia na naše spoločné problémy.

Môžem vás uistiť, že máte moju podporu a že v rámci svojich možností urobím všetko pre to, aby sa zložitý, ale potrebný proces prenosu kompetencií dotiahol do úspešného konca a aby sa urýchlila i finančná decentralizácia.
Na záver by som sa rád poďakoval za obetavú prácu vám, poslancom miestnej samosprávy i vašim spolupracovníkom, ktorí sa podieľajú na správe miest a obcí. Želám vám pevné zdravie, obsažné a zmysluplné rokovanie a mnoho osobných a pracovných úspechov.