Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Prejavy v zahraničí - 9. 9. 2002

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Prejavy prezidenta SR v zahraničí


Prípitok prezidenta SR Rudolfa Schustera na slávnostnej večeri podávanej prezidentom Rumunska Ionom Illiescom 9. septembra 2002


Vážený pán prezident, milý môj priateľ,
ctená pani Illiescu,
Excelencie, dámy a páni!


Dovoľte, aby som sa poďakoval za milé a pohostinné prijatie. Rumunsko je pre nás Slovákov blízka a spriatelená krajina, s ktorou nás spájajú nielen vody Dunaja a mohutné Karpaty, ale aj bohatá história, nehovoriac o spoločných záujmoch súčasnosti. Som úprimné rád, že vzťahy medzi Slovenskou republikou a Rumunskom sa v súčasnosti úspešne rozvíjajú vo všetkých oblastiach. Hoci tieto slová môžu vyznieť ako samozrejmosť, uvedomujem si, že solidarita, priateľstvo a porozumenie neprichádzajú samy od seba, ale treba sa o ne každodenne usilovať a pestovať.

Národy Slovenska a Rumunska sú si v mnohých oblastiach blízke a ich vzájomné sympatie nie sú len prejavom dobrej vôle.

Okrem ľudových tradícií, zachovaných z obdobia valašskej kolonizácie, nás spájajú historické väzby v oblasti kultúry, umenia, politiky a vzdelávania. Ako príklad spomeniem významného slovenského hudobného skladateľa Jána Levoslava Bellu, ktorý štyridsať rokov pôsobil v Sibiu, alebo študentov, ktorí koncom 90-tych rokov 19. storočia, po zatvorení slovenských lýceí, prišli študovať do sedmohradských miest. Z mnohých neskôr vyrástli významní politickí a kultúrni činitelia, ako napríklad Hodža, Daxner, Krasko, Hečko a ďalší.

V tom období sa začali prehlbovať aj osobné kontakty slovenských dejateľov s politickými osobnosťami zo Sedmohradska, Valašska a Moldavska. Ich vzťahy sa ešte viac upevnili po roku 1918 a rozvíjali sa najmä v rámci Malej dohody, ktorá umožnila niekdajším spolupracovníkom z uhorského parlamentu obhajovať spoločné záujmy vo vtedajšej Európe. Rovnako nemôžeme zabudnúť na statočných rumunských vojakov, ktorí v závere druhej svetovej vojny pomáhali oslobodzovať našu vlasť.

Nejeden z nich odpočíva na najväčšom rumunskom vojenskom cintoríne v zahraničí – v stredoslovenskom Zvolene.

Vážený pán prezident!
V súčasnosti máme spoločný cieľ stať sa súčasťou slobodnej, zjednotenej a demokratickej Európy.


Na minuloročnom summite štátov V-10 v Sofii sme obaja ako najvyšší predstavitelia svojich krajín potvrdili, že pozvanie do NATO je naším prioritným zahranično-politickým cieľom. Verím, že konkrétne úsilie, ktoré v tomto smere naše štáty vyvíjajú povedie k naplneniu nielen spoločných cieľov, ale aj k zvýšeniu bezpečnosti a rozšíreniu politickej stability v Európe a vo svete.

Som presvedčený, že integrácia do Severoatlantickej aliancie podporí aj náš ale i Váš integračný proces do Európskej únie.

Dnes už hádam nikto nepochybuje, že vstup Slovenska a Rumunska do únie nebude len prínosom pre naše krajiny, ale Európu rozhodne obohatíme o originálne duchovné, kultúrne a vzdelanostné hodnoty. Rumunsko a nakoniec aj Slovensko neraz preukázali intelektuálny a diplomatický potenciál pri riešení závažných medzinárodno-politických otázok a problémov. Rovnako som presvedčený, že prinesieme nové podnety aj čo sa týka architektúry budúcej Európy.

Súčasnosť opäť potvrdzuje, že neoddeliteľnou prítomnosťou paneurópskeho integračného procesu je regionálna spolupráca, ktorá v poslednom desaťročí nabrala na dynamike a prispôsobuje sa prirodzeným potrebám regiónov bez ohľadu na hranice štátov.

Popri tom nesmieme zabúdať na rozvoj dvojstrannej spolupráce, pre ktorú sa práve v tomto čase otvárajú väčšie možnosti. Žiaľ, nie vždy ich využívame tak ako máme a môžeme.

Viac by nám mohlo záležať na pozdvihnutí úrovne obchodno-ekonomickej spolupráce, ale aj turistiky, kultúrnej a školskej výmeny, aby predovšetkým mladí objavili naše krajiny, ich kultúrne hodnoty a prírodné krásy. Želám si, aby zajtrajšie slovensko-rumunské ekonomické fórum prinieslo v tomto zmysle ďalšie nové podnety.

Ďalšie puto, ktoré nás spája je slovenská komunita v Rumunsku, ktorá pred vyše 250 rokmi našla svoj nový domov na rumunskom území.

Som veľmi rád, že vyše dvadsaťtisícová menšina Slovákov nielenže prežila, ale dnes jej duchovný život zaznamenáva nový vzlet. Z úprimného srdca ďakujem Rumunsku, ako aj Vám, pán prezident, za ochranu identity a kultúrneho dedičstva našich krajanov, ktorí ako lojálni občania pracujú pre blaho Rumunska, a tým aj seba.

Vážený pán prezident, vážené dámy a páni!

Ešte raz Vám úprimne ďakujem za pozvanie na návštevu Vašej krajiny, milé privítanie a príkladnú pohostinnosť.

Toastez in sänätátea ši pentru feričírea domnului prešedinte, prietenul deosebit Ion Iliesku, a sociei sale, pentru sukčésele ši prosperitátea popórului roman, pentru prietenía noástra.

Permiteci-mi sä ridik pahárul pentru viitórul nóstru komun intr-o Európa uníta.

In sänätátea dumňavoástra!

(Pripíjam na zdravie a šťastie pána prezidenta a vzácneho priateľa Iona Illiesca a jeho manželky, na úspechy a prosperitu rumunského ľudu, na naše priateľstvo.

Dovoľte mi pozdvihnúť čašu na našu spoločnú budúcnosť v zjednotenej Európe.

Na zdravie!)