Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Domáce prejavy - 16. 12. 2002

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Domáce prejavy prezidenta SR


Prípitok prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera na slávnostnom bankete na počesť prezidenta Švajčiarskej konfederácie Kaspara Villigera

Bratislava 16. decembra 2002

Vaša Excelencia, vážený pán prezident,
vážení členovia švajčiarskej delegácie,
Excelencie, dámy a páni, milí hostia,


veľmi úprimne som sa tešil na stretnutie s Vami tu v našom hlavnom meste Bratislave. Osobitne oceňujem, že ste v rámci tejto - historicky prvej oficiálnej návštevy najvyššieho predstaviteľa Švajčiarskej konfederácie na Slovensku - spoznali aj naše Vysoké Tatry. Možno po včerajšku viete, prečo ich niekedy s pýchou označujeme ako „najmenšie veľhory sveta“.
Je pre mňa veľkou cťou privítať dnes na Slovensku vo Vašej osobe predstaviteľa štátu, ktorý je v mnohých ohľadoch príkladom pre medzinárodné spoločenstvo. Nemyslím pritom len na ekonomické ukazovatele, ktoré stavajú Švajčiarsko sústavne na popredné miesta vo svetových rebríčkoch. Myslím najmä na tradície humanizmu a priamej demokracie, nerozlučne späté s históriou a súčasnosťou Vašej krajiny.
Chcem Vám tiež srdečne zablahoželať - nielen za seba, ale i za mojich spoluobčanov - k múdremu rozhodnutiu Vašich krajanov o vstupe Švajčiarska do Organizácie spojených národov. Som totiž presvedčený, že v tejto univerzálnej svetovej organizácii budete môcť ešte účinnejšie vystupovať v prospech hodnôt, ktoré už desaťročia na medzinárodnej scéne Švajčiarsko reprezentuje.
Radi hovoríme - a dnes sa to pri našich rokovaniach znovu potvrdilo - že slovensko-švajčiarske vzťahy sú bezproblémové, že majú dostatočný potenciál na ďalší dynamický rozvoj. Nejestvujú medzi nami otvorené otázky, ktoré by tieto vzťahy zásadným spôsobom zaťažovali. O to cennejšia je skutočnosť, že moja krajina v uplynulých rokoch aj vďaka výdatnej švajčiarskej pomoci uskutočnila viacero úspešných projektov v rezortoch hospodárstva, zdravotníctva, životného prostredia a pri rozvoji infraštruktúry svojich miest a obcí. Veľmi si vážime pomoc aj v oblasti odovzdávania skúseností s fungovaním priamej demokracie a súdnictva vo Švajčiarskej konfederácii.
Chcem však osobitne vyzdvihnúť prínos dvoch vzdelávacích projektov Švajčiarskeho helsinského výboru v historickom meste Levoča, lebo boli svojím obsahom a zacielením na integráciu rómskej menšiny do slovenskej spoločnosti skutočne výnimočné. Bol som osobne zainteresovaný na ich inšpiratívnom účinku, lebo som už pri nástupe na svoj post inicioval modelové riešenie tejto otázky a Kancelária prezidenta Slovenskej republiky priebežne dohliada na skvalitňovanie starostlivosti o rómsku menšinu.


Mám dobrú príležitosť práve preto vysoko oceniť odvahu a nápaditosť švajčiarskych aktivistov, ktorí sa rozhodli ukázať cestu pri riešení rómskeho problému, týkajúceho sa nielen Slovenska, ale aj ďalších krajín nášho stredoeurópskeho regiónu.

Vážený pán prezident,

história i aktuálny vývoj nás vždy znova presviedčajú, že Slovensko a Švajčiarsko majú veľa spoločného, najmä pokiaľ ide o kultúru, vyrastajúcu z kresťanských koreňov, ale napríklad aj podobnú prírodnú scenériu. Existuje však jedna priama línia, ktorou sa na Slovensko dostala časť Vašej kultúry a ktorá stojí za zmienku i za poklonu. Ide o habánske umenie keramiky. Švajčiarski habánski majstri prešli v 19. storočí až na tunajšie územie a ich technika a zručnosť našli nadšených žiakov a nasledovateľov medzi našim obyvateľstvom.
Dnes patrí táto keramika k osobitostiam bohatstva slovenskej ľudovej kultúry a radi sa ňou prezentujeme i v zahraničí.
Blízkosť našich kultúr môžeme napokon dokumentovať na životných osudoch Slovákov, ktorí našli svoj druhý domov vo Švajčiarsku, ale aj na Švajčiaroch, trvalo žijúcich na Slovensku. Som rád, že naši krajania našli vo Švajčiarsku dobré podmienky na uchovanie a rozvoj svojej národnej identity a kultúry.
Osobitne ma teší, že som mal možnosť predstaviť Vám v Prezidentskom paláci umelecké diela niekoľkých švajčiarskych umelcov slovenského pôvodu, ktorých tvorba vystihuje túto pozoruhodnú symbiózu našich kultúr.
Po tejto mojej - ozaj úprimnej - reflexii našej sľubnej vzájomnosti mi na záver, vážený pán prezident, dovoľte pozdvihnúť čašu a pripiť


na Vaše zdravie
na zdravie Vašich spolupracovníkov
na úspech Vašej návštevy
a na ďalšiu obojstranne prospešnú spoluprácu našich krajín a ich obyvateľov!


Na zdravie všetkých prítomných!