Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Prejavy v zahraničí - 7. 4. 2003

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Prejavy prezidenta SR v zahraničí


Príhovor prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera na otvorení Okrúhleho stola s kanadskými podnikateľmi
Montreal 7. apríla 2003


Vážené dámy,
vážení páni!


v programe mojej terajšej návštevy Vašej krajiny považujem tento Okrúhly stôl za jeden z kľúčových bodov. Veď aj v slovensko-kanadských vzťahoch je práve hospodárska spolupráca rozhodujúcim pilierom ich upevňovania. V hľadaní nových možností jej rozvoja vidím zasa rozhodujúci nástroj ich celkovej dynamiky.
Rád by som zdôraznil, ako si ceníme skutočnosť, že slovensko-kanadské vzťahy dosiahli historicky najlepšiu úroveň. Je to výsledok obojstranného úsilia a popredné miesto ekonomickej spolupráce je vlastne najvyšším uznaním ich perspektívnosti.
Okrúhle stoly majú vždy rovnaký praktický cieľ a úloha zúčastnených politikov je na nich vždy skôr symbolická. Aj keď nie je mojou bezprostrednou úlohou prezentovať tu ekonomické údaje či ukazovatele, rád sa podujímam predstaviť Vám aspoň stručne moju krajinu ako perspektívny cieľ Vašich budúcich podnikateľských aktivít.
Len nedávno sa naše viacročné náročné zahraničnopolitické úsilie zavŕšilo pozvaním Slovenskej republiky za člena Severoatlantickej aliancie. Krátko po pražskom summite NATO sme boli v Kodani na summite Európskej únie zaradení medzi desať pristupujúcich krajín. Obe tieto integračné zoskupenia znamenajú pre Slovensko jeho definitívne ukotvenie v spoločenstvách, vyznávajúcich rovnaké hodnoty demokracie, práva a trhovej ekonomiky. Získali sme tak istým spôsobom aj záruky pre zahraničných záujemcov o spoluprácu s nami.
Som presvedčený, že Slovensko ako partner pre zahraničných investorov, pre obchodné kontakty, ako cieľová stanica turistov - obdivovateľov našej prírody, histórie či umenia, je hodné pozornosti takýchto záujemcov.
Už pri plnení predvstupových kritérií spomínaných integračných zoskupení Slovensko dostatočne osvedčilo schopnosť stať sa ich plnohodnotným členom. Boli sme uznaní ako fungujúca a konkurencieschopná trhová ekonomika. Vytvorili sme dostatočne rýchlo solídne legislatívne podmienky a familiárne podnikateľské prostredie.
Využili sme svoje vlastné dobré predpoklady, ktoré spočívajú vo vysokokvalifikovanej pracovnej sile a v jej povestnej kreativite a tiež v relatívne dobrej priemyselnej a dopravnej infraštruktúre, ktorá je zrkadlom našej vyspelej a dlhoročnej priemyselnej tradície. Môžeme sa pochváliť aj druhým najvyšším objemom zahraničných investícií v celom stredoeurópskom regióne za uplynulý rok. Dôkazom našej dôveryhodnosti môžu byť aj v pribúdajúce spoločné podniky ("joint ventures") so zahraničnými partnermi.

Vážení priatelia,
ako hlava štátu by som si nikdy nedovolil v zahraničí neprimerane chváliť svoju krajinu, ak by som nebol presvedčený o schopnosti našich ľudí obstáť v medzinárodnej konkurencii a mať v nej čo ponúknuť. Hoci doma patrím ku kritikom nedostatkov ekonomickej transformácie, po kritike siaham vždy v mene našich budúcich ekonomických úspechov. Ich nevyhnutným predpokladom je široká medzinárodná spolupráca, na ktorú sme ako otvorená ekonomika doslova odkázaní.
Uvedomujem si, akého výhodného partnera môže mať Slovensko vo Vašej krajine. Tu v Kanade, ktorá mi je zvlášť blízka, vedia o mne prinajmenšom v politických a diplomatických kruhoch, že som vytrvalým advokátom prehlbovania našich vzájomných vzťahov, kam patrí prirodzene aj ekonomická spolupráca. Takto som si želal predstaviť sa aj Vášmu rešpektovanému fóru. Bol by som ozaj rád, keby sme považovali ekonomickú spoluprácu za prirodzenú súčasť slovensko-kanadského zbližovania a trvácnosti našich partnerských vzťahov.
Želám preto Vášmu "Okrúhlemu stolu" úspešný priebeh a produktívne výsledky. Ešte raz Vám všetkým ďakujem za možnosť vystúpiť pred Vami.