Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Prejavy v zahraničí - 5. 10. 2001

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Prejavy prezidenta SR v zahraničí


Príhovor prezidenta Slovenskej republiky na summite V10
Sofia, 5. októbra 2001


Vážení páni prezidenti, Excelencie,
vážené dámy a páni,


Už je tomu skoro mesiac, čo sme stáli šokovaní, nahnevaní a neveriac vlastným očiam sme sledovali, ako zmizli dvojičky Svetového obchodného centra. Nebol to len útok na základné symboly našich životov; tento útok smeroval priamo na samotnú podstatu našej slobody. Bol to útok na hodnoty nášho spoločenstva.
Za posledný mesiac sa však nezmenil len obzor mesta New York. Dnes máme lepšiu predstavu o tom, kto je schopný zaútočiť na nevinných civilistov a aj o tom, aké nebezpečenstvo predstavuje pre našu civilizáciu extrémizmus a nedostatok tolerancie. Dnes už lepšie chápeme, že tie hrozby, o ktorých sme dúfali, že patria ďalekej budúcnosti, sú už v skutočnosti už medzi nami a že nik pred nimi nie je bezpečný.
Cítime sa po útokoch menej bezpečne? Určite. Sme otrasení? Možno. Prinútili nás ustúpiť od našich presvedčení a cieľov? Určite nie.
Naopak: Prinútili nás všetkých konať. Naši občania zažínali sviečky pre veľvyslanectvami Spojených štátov, vyjadrovali sústrasť a slová podpory pre rodiny obetí. Náš Prezident, náš parlament, naša vláda a hlavne naši ľudia sa rozhodne postavili na stranu Spojených štátov. Stáli rozhodne ako spojenci napriek tomu, že sa ešte len staneme formálnym členom Severoatlantickej aliancie.
Slovenská vláda splnila požiadavku na povolenie preletov lietadlám Spojených štátov len krátko potom, ako bola vznesená a následne toto konanie vlády privítal o niekoľko hodín aj parlament. 
Mnohí tvrdia, že Amerika bojovala naše vojny a mali by sme byť pripravení bojovať vo vojne Ameriky. Súhlasím, ale mám jednu dôležitú výhradu. Toto nie je len vojna Ameriky, toto je naša spoločná vojna. Dnes sme sa tu zišli nielen preto, aby sme diskutovali o tom, ako napredovať na našej spoločnej ceste k členstvu v Severoatlantickej aliancii.
Hlavným dôvodom tohto stretnutia je, aby sme ohlásili podporu pre náš spoločný boj a aby sme potvrdili, že všetko čo sme pre tento cieľ v minulosti urobili, dostane dodatočný impulz.
O svojej spoluzodpovednosti za Európu jednotnú a slobodnú sme hovorili v máji tohto roku v Bratislave na medzinárodnej konferencii pod názvom "Nové európske demokracie: Líderstvo a zodpovednosť", ktorú - v rámci takzvaného vilniuského procesu - iniciovala slovenská diplomacia.
Dnes hovoríme o možnostiach prispieť do euroatlantickej bezpečnosti a o našej schopnosti posilniť alianciu tých, ktorí sú ochotní bojovať proti terorizmu.
Aby som parafrázoval slová prezidenta Busha z Varšavy, v tomto boji "by sme nemali pozerať nato, ako málo bude stačiť, ale ako ďaleko budeme schopní posunúť vpred" otázku euroatlantickej bezpečnosti.
V júni nás naši spojenci v NATO uistili, že k rozširovaniu dojde na Pražskom summite. Krátko nato nás prezident Bush v jeho vizionárskom príhovore na pôde Varšavskej univerzity ubezpečil, že v Európe nejestvuje deliaca čiara na báze geografických alebo historických vlastností.
Vďaka Vilniusu, Bratislave a Sofii sme dnes bližšie k dosiahnutiu nášho cieľa, ktorým je členstvo v aliancii. Tak ako to príznačne opísali prezidenti Havel a Bush, našou úlohou pri budovaní zjednotenej a slobodnej Európy je neúnavne pracovať na príprave formálneho začlenenia sa tam, kde už duchom patríme: do Atlantického spoločenstva spoločných hodnôt. 
Pritom sme si plne vedomí, že je našou individuálnou zodpovednosťou zabezpečiť, aby naše krajiny boli primerane pripravené zvládať všetky úlohy, ktoré vyžaduje členstvo v NATO a aby sme prispievali k bezpečnosti v euroatlantickej oblasti.
Teroristi sa možno nazdávali, že čim väčší bude teror, tým menšia bude podpora pre Ameriku. Boli na veľkom omyle. Zdieľame rovnaké hodnoty, zdieľame rovnakú víziu o zjednotenej a slobodnej Európe a teroristom neustúpime. 
Nepodľahneme výstrahám, aby sme sa starali sami o seba a v našom spoločnom boji nezlyháme. 
Budeme spolupracovať všetkými možnými spôsobmi a presne to už Slovensko robí: poskytujeme informácie spravodajských služieb, sprísňujeme pohraničné kontroly, preverujeme finančné operácie a taktiež zabezpečujeme, aby prednedávnom schválený, spoločný, slovensko-poľsko-český prápor bol schopný čeliť týmto novým výzvam.
Generáciám po nás prinesieme to, o čom generácie pre nami mohli iba snívať - skutočne zjednotenú a slobodnú Európu. 
Hovorí sa, že Severoatlantická aliancia nemá dostatočné politické odhodlanie, aby zvládla naraz terorizmus aj rozširovanie. My tento názor nezdieľame. Sme presvedčení, že aliancia má potrebnú silu aj politickú ochotu. Navyše sme presvedčení, že táto sila bude rásť a spolu s ňou bude zrieť aj naša schopnosť riešiť vlastné otázky ako členovia NATO.


Budeme robiť všetko v našich silách, aby sme urýchlili reformu v rámci našej občianskej spoločnosti a aby sme vytvorili možnosti prispieť k spoločnej obrane. Očakávame, že alianciu rozšírime o hodnoty aj o schopnosti. Ako už povedali mnohí predo mnou, ale zdá sa mi vhodné zopakovať to - v Prahe nás čaká stretnutie s históriou.
Na záver chcem povedať, že rodiny tých, ktorí zahynuli rukami teroristov v New Yorku a Washingtone sú v myšlienkach a modlitbách mojej krajiny.
Moja vďaka patrí tým mužom a ženám, ktorí ochotne bránili hodnoty a slobody ohrozované týmto zlom. Dúfam, že spoločnou prácou sa nám podarí prispieť k ochrane nevinných a k obrane slobody.


Vážení páni prezidenti, dámy a páni,

rád sa pripájam k všetkým, ktorí tu vyslovili úprimnú vďaku naším bulharským hostiteľom a osobitne môjmu vzácnemu priateľovi pánu prezidentovi Petarovi Stojanovovi za skvelú organizáciu nášho summitu.

Ďakujem Vám za pozornosť.