Prezident SRKancelária PrezidentaŠtátne symbolyAktuality a PrehľadyÚstavné právomociPrechádzka sídlomVirtuálna komunikácia







Domáce prejavy - 20. 3. 2003

Úvodná stránka > Aktuality a prehlady > Prejavy a vystúpenia > Domáce prejavy prezidenta SR


Vyhlásenie prezidenta republiky Rudolfa Schustera k situácii v Iraku
Bratislava 20. marca 2003


V dejinách národov a štátov sú chvíle, ktoré si vyžadujú prijať neľahké rozhodnutia a zaujať odvážne postoje. Aj keď si to nik z nás neželal, taká chvíľa opäť nastala. Slovenská republika, ako budúci člen Severoatlantickej aliancie, sa pridala k ozbrojenej operácii medzinárodného spoločenstva proti Iraku. Povolili sme prelety lietadiel ponad naše územie, železničné presuny techniky i vojska a Jednotka radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Ozbrojených síl Slovenskej republiky je pripravená zapojiť sa do humanitárnych operácií. Týmto rozhodnutím sa plne hlásime k našim predchádzajúcim krokom, ktoré sme v súvislosti s teroristickými útokmi z 11. septembra 2001 už prijali.
Slovenská republika nemôže konať inak, než poskytnúť nevyhnutnú podporu i praktickú pomoc aj pri silovom riešení situácie v Iraku. Saddám Husajn nevyužil niekoľko príležitostí, ktoré ponúkali mierové riešenie situácie. Poslednou takouto možnosťou bola rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN číslo 1441, jednohlasne prijatá 8. novembra 2002. Prístup irackého režimu však opäť nebol jednoznačný, uplatňoval svoju osvedčenú taktiku, ktorou sa už 12 rokov pohráva s medzinárodným spoločenstvom, systematicky ho zavádza a klame, diktuje mu vlastné interpretácie i podmienky prímeria.
Ozbrojený zásah proti Iraku nie je namierený proti irackému ľudu, jeho cieľom nie je zničenie či ovládnutie krajiny. Nie je to ani ozbrojená operácia proti Arabom, moslimom či islamu. Je to vojna proti irackému režimu s cieľom odzbrojiť ho, zbaviť jeho trpiaci ľud neznesiteľnej tyranie a umožniť krajine, aby opäť zaujala svoje dôstojné miesto v medzinárodnom spoločenstve.
Slovenská republika, vedomá si svojej zodpovednosti, bude spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom aj po ukončení vojenských operácií a to tak, aby sa ľud Iraku mohol v budúcnosti tešiť z mieru, bezpečnosti, slobody, demokracie i prosperity.