Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na udeľovaní cien – Študentská osobnosť Slovenska, Bratislava 7. 12. 2010

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2010 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na udeľovaní cien – Študentská osobnosť Slovenska, Bratislava 7. 12. 2010

Vážené dámy, vážení páni,
milí študenti,
mladí vedci,


už tradične sa v tomto čase stretávam s najlepšími študentmi, či doktorandmi, ktorí svojimi výsledkami presvedčili odborných garantov o hĺbke a kvalite svojich vedomostí a hlavne o schopnosti ich pri riešení náročných úloh aplikovať.

Všetkým vám, dnes oceneným, zo srdca blahoželám.

Väčšina z vás už vysokoškolské štúdium absolvovala a pokračuje vo vzdelávacej dráhe na doktorandskom stupni. Svoju budúcnosť vidíte v permanentnom vzdelávaní a podľa toho, čo o vás viem, pripravujete sa na vedeckú dráhu. Som rád, že ste si vybrali správnu cestu, cestu kvalitného vzdelania, ktorá v dnešnom zložitom globálnom svete a nemilosrdnej konkurencii vedie k úspešnému a naplnenému životu.

Vieme všetci, že robiť dnes u nás kvalitnú vedu je zložité a náročné. Slovensko má jeden z najmenších a najchudobnejších národných systémov vedy a výskumu v EÚ. Podiel výdavkov na vedu a výskum na hrubom domácom produkte bol vyčlenený v rozpočte na rok 2010 len 0,68 %, teda ani nie jedno percento. Problémom je aj skutočnosť, že najviac klesli nie vládne, ale hlavne podnikové výdavky na vedu a výskum. Podiel podnikových výdavkov na vedu a výskum na HDP je 0,18 %.

Pritom mimoriadne vysoký potenciál nových poznatkov je obsiahnutý na našich vysokých školách. Ich ekonomické využitie je však neprimerane nízke a je oprávnene kritizované. Nie však preto, že by sa na školách vedecky nepracovalo, ale iba malá časť výsledkov je orientovaná na praktickú implementáciu do praxe.

Príčin je prirodzene veľa, tak na strane škôl, ako na strane podnikov, ale aj na strane štátu, ktorý prepojenie VŠ a priemyslu nepodporuje dostatočne. Čo považujem za podstatné pri zlepšovaní podmienok pre vedu a výskum a vytváranie lepších východísk je zlepšenie spolupráce medzi vysokými školami, Slovenskou akadémiou vied a podnikateľskou sférou.

Situáciu treba razantne zvrátiť. Plnohodnotné vzdelávanie študentov na univerzitách a popritom aj realizovanie výskumu nie je možné stavať len na zapálených nadšencoch, aj keď výskum si bez nadšencov predstaviť neviem.

I keď môže byť investovanie do ľudského kapitálu finančne náročné, musíme sa rozhodnúť – investovať a napredovať vo vyrovnávaní rozdielov s vyspelejšími krajinami únie, alebo rezignovať na tento národnoštátny záujem.

Za vážne a dôležité otázky súvisiace s vedou na Slovensku považujem riadenie vedy, jej financovanie, a tým aj vytváranie podmienok pre jej rozvoj. SAV, a takisto vysoké školy, musia byť aktívnejšie pri ponúkaní svojich produktov.

Mnohí už máte bohaté skúsenosti v spolupráci so zahraničnými pracoviskami, resp. vysokými školami, viacerí ste sa už zúčastnili stážových pobytov. Som presvedčený o tom, že európske projekty sú pre našich vedcov ideálne na nadviazanie nových kontaktov v rámci rozšírenej Európy a na získanie prístupu k novým materiálom a technológiám, ako aj k unikátnym prístrojom a experimentálnym zariadeniam. V rámci riešiteľského kolektívu, pozostávajúceho zvyčajne zo špičkových európskych pracovísk, možno preukázať, ale aj overiť si vlastné schopnosti, pričom úspešné etablovanie sa v takejto komunite automaticky zaručuje ponuky na ďalšiu výhodnú multi- alebo bilaterálnu spoluprácu.

Vážené dámy, vážení páni,

pri takýchto stretnutiach s mladými ambicióznymi ľuďmi vždy zdôrazňujem, že naším jediným strategickým bohatstvom je um a zručnosť nášho obyvateľstva. Nemáme inú možnosť, ako investovať do vzdelania, vedy a výskumu. Len tak docielime, že toto naše jediné bohatstvo nájde uplatnenie. Veď súlade s prioritou Európskej únie nás do najbližšej budúcnosti čaká veľká výzva - aktívne a cieľavedomé formovanie vedomostnej spoločnosti.

Mrzí ma, že stále čoraz viac vzdelaných mladých odborníkov odchádza pracovať do zahraničia, kde sú podmienky na existenciu i odmeňovanie práce neporovnateľne lepšie ako u nás. Nie som proti tomu, aby mladí naberali skúsenosti v zahraničí, naopak, to nás môže len tešiť. Ale priali by sme si, aby načerpané poznatky a skúsenosti uplatňovali u nás doma pre prospech celej spoločnosti.

Keď tu stojím pred vami, uvedomujem si, že je to výzva pre nás všetkých, aby sme tento negatívny trend odlivu šikovných, vzdelaných mladých ľudí do zahraničia zastavili. Inak hrozí, že naša krajina stratí svoj intelektuálny a odborný potenciál. Inými slovami – Slovensko tak rezignuje na vlastný rozvoj a stratí konkurencieschopnosť voči iným krajinám.

Vážení ocenení,
ešte raz vám blahoželám k dosiahnutému úspechu. Poďakovanie patrí aj vašim učiteľom, pedagógom, ktorí vám boli oporou. Verím, že v ďalšej študijnej, či profesionálnej vedeckej kariére budete rovnako úspešní a ešte budeme o vás veľa počuť. K tomu vám prajem veľa síl, elánu a dobrého zdravia.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]