Aktuality
   

Prezident SR v televíznej stanici TA3 v relácii Téma dňa, 31. 1. 2012

Úvod | Aktuality | Prezident v médiách | Prezident v médiách | Rok 2012 | Prezident SR v televíznej stanici TA3 v relácii Téma dňa, 31. 1. 2012

Prezident SR o kauzách Gorila, Sasanka,o voľbe generálneho prokurátora

Peter Bielik, moderátor: "Jediným hosťom dnešnej Témy dňa je prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Dobrý večer."

I. Gašparovič:" Dobrý večer."

P. Bielik: "Pán prezident, sedíme tu v krásnej sále v Prezidentskom paláci, pozerá sa na nás Mária Terézia, jej manžel princ Lotrinský, ale keď si spomeniem na ten piatok, tak to nevyzeralo tak veľmi vznešene, najmä pred budovou. Lietali tam banány, lietali tam vajíčka. Ako ste tú situáciu vnímali a ako ste na ňu v prvej chvíli zareagovali?"

I. Gašparovič:" "Úplne pokojne, pretože som tu vôbec nebol, ale tak trochu s prekvapením, keď som videl z toho zábery a pokriky, že treba zbaviť mlčanlivosti riaditeľa SIS, ktorý už bol dávno zbavený, takže neviem, čo demonštranti chceli pred Prezidentským palácom. Asi si pomýlili adresu. Ale je to určitý signál, signál pre všetkých politikov, že niečo asi nie je dobré, keď občania takto reagujú. Občan má právo, ústava mu to zaručuje, môže sa zhromažďovať, má slobodu vyjadrovania, ale to, čo ma zarazilo, že ten dav, ktorý tu bol, a bol najmä pred Národnou radou, sa nekontroloval. Pretože aj sloboda podľa ústavy má určitý mantinel, a ten mantinel je v tom, že demonštrant môže protestovať, môže vyjadrovať svoju nespokojnosť, ale nesmie ničiť, nesmie ohrozovať život, nesmie ohrozovať majetok. Myslím si, že tí, ktorí organizovali túto demonštráciu, tak to nezvládli. Preto ma to zamrzelo. A zdalo sa mi podľa záberov, že niektorí ani vlastne nevedeli, čo chcú."

P. Bielik: "No bol to taký nápad, idea zostala nakoniec ideou v Národnej rade, že by voči týmto ľuďom boli podané trestné oznámenie. Uvažovali ste aj vy nad niečím takým?"

I. Gašparovič: " Nie, neuvažoval som o tom, len si myslím, že musíme uvažovať všetci o tom, ako sa dostať do pozície, ktorá chápe, aká je situácia, a čo si môže dovoliť. Môžem si dovoliť vyjadriť nespokojnosť s predstaviteľmi politiky, či už regionálnej alebo štátnej. Musím si uvedomiť aj to, ak vyjadrujem svoju nespokojnosť, aj preto, že sa nekoná vo veciach, kde si občan myslí, že ide o veci trestné, že by sa malo začať trestné konanie, trestné stíhanie, je to všetko legitímne. Ale to, čo považujem za trestný čin, nesmiem sa snažiť odbúrať, alebo napadnúť mojím konaním, ktoré tiež môže byť niekedy trestným činom."

P. Bielik: "Naozaj na tom námestí pred Prezidentským palácom, tam sme už videli rôzne situácie, ale takúto, akú sme zažili v piatok, asi ešte nie. Videli sme tam protest kazašskej novinárky, vtedy sa ňu zavesili štyria policajti, pokiaľ viem. Keď tam protestuje Pospolitosť, takisto na jej vodcu, alebo ako sa nazýva, takisto ho dokážu spacifikovať viacerí policajti. Teraz tí ľudia sa dostali naozaj do tesnej blízkosti tak Národnej rady, kde dokonca prekročili nejaké bariéry tak Prezidentského paláca. Ako hodnotíte nasadenie polície?"

I. Gašparovič : "Polícia zasiahla, ale tu nejde o políciu. Tu by som chcel apelovať na tých ľudí, ktorí sa tejto manifestácie zúčastnili. Áno, manifestujte, ale v určitom rámci. Bol som prekvapený z toho, že tá manifestácia išla cez priestory Prezidentského paláca, okolo Prezidentského paláca s požiadavkou, ktorá už dávno neplatila, a neviem si predstaviť, čo ich k tomu viedlo. Ja by som sa nerád dal zatiahnuť do nejakých kampaní pred voľbami. Považujem aj túto demonštráciu z veľkej časti za predvolebnú kampaň, ktorú využili aj niektorí politici, niektorí poslanci. Nie je to dobré. Áno, občan protestuj, ale zachovaj si svoju tvár občana."

P. Bielik:"Je možné, že tí ľudia jednoducho prechádzali okolo Prezidentského paláca preto, lebo z Námestia SNP smerom k Národnej rade je to najkratšia cesta, ale možno, že tam bol aj dôvod iný. Ľudia si vás volili priamo, a možno práve preto očakávajú, že vás bude viac vidieť, že práve vy sa postavíte na čelo tých nespokojných a budete žiadať dôrazné vyšetrenie celej tej kauzy, rázne kroky polície."

I. Gašparovič: "Určite som sa postavil jednoznačne k otázke, alebo k problému, ktorý je a najmä v tomto čase, ale určite povinnosťou spoločnosti je ho vyšetriť, a preto som bez problémov, tak, ako mi to zákon dovoľuje a káže, zbavil mlčanlivosti riaditeľa informačnej služby. Podstatný krok, ktorý prezident môže urobiť a mohol urobiť, som urobil. Iné možnosti prezident, a myslím si, žiaden politik nemôže mať. Pokiaľ by akýmkoľvek spôsobom, či už pozitívne, alebo negatívne chcel zasahovať z pozície postoja politika do trestného konania. Je to vec orgánov činných v trestnom konaní, ku ktorým politik môže urobiť akurát jedno, nesmie im brániť ich výkonu funkcie."

P. Bielik: "Dobre, ale tí ľudia napríklad dnes, keď sme videli, už svoje požiadavky stupňujú a požiadali napríklad premiérku, aby odvolala pomaly polovicu vlády, to znamená, tých ľudí, ktorí sú menovaní v tom údajnom spise Gorila. Dokonca žiadajú odklad volieb. Vy ste na základe zmeny ústavy získali oveľa väčšie kompetencie v súčasnosti. Rozumiete takýto požiadavkám? Boli by realistické?"

I. Gašparovič : "Tak, týmto požiadavkám sa dá veľmi jednoducho rozumieť. To jednoducho vidím v tom, áno, sú tu osoby, ktoré sú z určitého pohľadu zainteresované do tejto veľkej kauzy a občan má pravdu, že takýto politik by ďalej nemal viesť jeho život v štáte. Na druhej strane si treba uvedomiť, že to sú len začiatky trestného stíhania, a trestné stíhanie a nakoniec rozhodnutie súdu ukáže o tom, do akej miery kto a či vôbec v tomto konaní vystupuje. Pretože ak si zoberiete celé toto trestné konanie, je ozaj tak naznačujúce, že má to niečo spoločné s voľbami a s niektorými politickými stranami možno, alebo s niektorými osobami, pretože o tejto kauze, ako ste čítali, sa už vie veľmi dlho, čiže vstup do riešenia tohto problému je dosť diskutabilný, že v tomto čase. Ale, keďže sa to otvorilo, a je tu, nič iné neostáva orgánom činným v trestnom konaní, len vziať zodpovednosť do rúk, v rámci trestného konania a trestného zákona, ktorý umožňuje tento prípad riešiť."

P. Bielik :"Spomínal som, má to momentálne dosť veľký vplyv na vládu. Ako teda hodnotíte to, ako sa postupuje v tejto veci. Predsa len vieme, že pán Malchárek je v zahraničí, pani Bubeníková je v zahraničí, ten pán, ktorý sa tam spomína najčastejšie, pán Haščák, sa na verejnosti vôbec neobjavuje. Ste spokojný s tým, ako polícia postupuje napríklad aj voči týmto ľuďom? Nie je to tak trocha práca v rukavičkách."

I. Gašparovič : "Pán redaktor, nevťahujte ma do niečoho, aby som hodnotil. Povedal som jednoznačne, všetko treba urobiť pre to, aby táto skutočnosť bola jasná občanovi, aby sa občan vedel zorientovať a aby vedel, komu môže veriť, a komu veriť nemôže. Tu bude ozaj veľmi dôležité hovoriť ľuďom pravdu. Toto, čo ste povedali, to je už vec orgánov činných v trestnom konaní. Áno, tieto osoby odrazu nie sú k dosahu pre naše orgány činné v trestnom konaní, ale to už je ich vec, oni majú na to spôsob, zákonnú formu ako sa s týmito osobami znovu dostať do styku."

P. Bielik: "Nemyslíte si, že tí ľudia, ktorí prišli na námestie, aj pred Národnú radu, demonštrovali aj preto, lebo sa im zdá, že to tak trocha dlho všetko trvá. Na Slovensku ako keby sme mali už súčasť slovenského folklóru, jednoducho, že veci sa zdržujú, nekoná sa rýchlo a rázne. Koniec koncov spomína sa v súvislosti s vaším úradom, s vašou funkciou aj vymenovanie generálneho prokurátora. Tiež to dlho trvá. Nemyslíte si, že by ste mohli prispieť aj k tomu, aby tie veci kratšie trvali, aby sa rýchlejšie odvíjali?"

I. Gašparovič: "Pokiaľ ide o kauzu, kauzu Gorila, že to dlho trvá, tak z pohľadu reálneho začatia trestného konania v tomto momente to dlho netrvá, to je niekoľko týždňov a trestné konanie, viete, že býva niekedy veľa rokov. Iné je z toho globálneho pohľadu, že na Slovensku vymožiteľnosť práva trvá ozaj veľmi dlho. A s týmto sa bude musieť ozaj niečo urobiť. Som presvedčený, že aj táto kauza ako ju volajú, Gorila, naznačuje aj do budúcnosti politikom a novým predstaviteľom štátu, ktorí sa dostanú do parlamentu, do vlády, že zrejme určité spôsoby fungovania v politických funkciách budú musieť zmeniť. Budú si musieť, , svoj terén dopredu určiť s tým, aby vedeli, či je rizikový, alebo nie je rizikový. To je, myslím si, veľký signál z tohto konania, ktoré sa dnes koná. To je výstražný výkričník do budúcnosti pre politikov. Pokiaľ ide o kauzu, že dlho trvá vymenovanie generálneho prokurátora, dali ste to do súvisu s trestným činom, že dlho trvá, kým sa objaví nejaký trestný čin."

P. Bielik :"Tak všetko dlho trvá na Slovensku."

I. Gašparovič: "Toto s tým nemá nič spoločného. Áno, trvá to dlho, a zrejme to ešte bude trvať dlho, alebo možno to nebude trvať dlho, záleží na tom, ako rýchlo v tejto veci rozhodne Ústavný súd, pretože na Ústavnom súde sú dve podania, o ktorých Ústavný súd musí rozhodnúť. A to bude určitý signál aj pre mňa, ako ďalej vo veci budem konať. To, že som nevymenoval doteraz generálneho prokurátora, si myslím, že nie je tak, ako hovorí pán predseda Národnej rady Hrušovský, ktorý prečíta jeden riadok z ústavy a o druhých už nevie. To je práve môj vstup do toho, aby sa neopakovali v súčasnosti a v budúcnosti rozhodnutia, ktoré sú vyslovene rozhodnutiami politických strán, na funkciách ktoré majú byť nezávislé, ktoré majú byť nadstranícke. A v tomto prípade mám veľkú pochybnosť. A som rád, že tú pochybnosť nemám len ja, ale veľmi občanov, od ktorých dostávam listy, aby som v tejto pozícii vydržal."

P. Bielik : "Znamená to teda, že obidvaja tí kandidáti sú pre vás neakceptovateľní, tí teda, ktorí sa teda tých sporných volieb, ako teda hovoríte, zúčastnili?"

I. Gašparovič : "Pán redaktor, po prvom kole volieb som vyhlásil, že odporúčam obidvom kandidátom, aby sa vzdali kandidátstva na funkciu generálneho prokurátora, pretože je to tvrdý politický boj politických strán. A poviem vám, aj prečo. Tie voľby sú ozaj spochybniteľné. Poviem to teraz z môjho hľadiska, ale nikto nemôže mať iné, pretože budem hovoriť len o faktoch. Boli navrhnutí kandidáti, mala byť voľba tajná, tak ako hovorí rokovací poriadok v Národnej rade, a odrazu kandidát, ktorý bol navrhnutý koalíciou, a politické koaličné strany zistili, že je tu problém, že nebude zvolený ich kandidát. Viete, že boli aj rokovania medzi opozíciou, koalíciou, či nebudú mať spoločného. Nie. Ostal tvrdý boj každý za svojho. Keď to ale zistili v koaličných stranách, že ich kandidát nemusí prejsť, pretože ani v koalícii nebola jednoznačnosť za pána Čentéš, tak navrhli zmenu zákona. A meniť zákon v priebehu hlasovania, je vyslovený účel. Ale účel nie pozitívny, účel negatívny."

P. Bielik : "Dobre, ale na zmenu zákona tu máme Národnú radu, ona to má v popise práce, aby menila zákony."

I. Gašparovič : "Áno, ale v čase, keď sa hlasuje a zistím ja, ktorý mám väčšina v parlamente, že tá moje predstava o kandidátovi padá, že nebude zvolený, ale že bude zvolený kandidát opozičný, tak rýchlo využijem väčšinu a zmením zákon."

P. Bielik : "Ale o tom už hovoril Ústavný súd, že v tom nevidí problém."

I. Gašparovič : "Nie, ústavný zákon nehovorí o tom, že je v poriadku, keď v priebehu volieb sa mení zákon. Ústavný zákon len konštatoval, čo viete vy, čo viem ja a čo vie každý, kto sa možno teraz na nás díva, že voľba verejná a voľba tajná sú obidve voľby normálne, demokratické, ktoré vnímam aj naša ústava. Takže to bolo niečo iné. To bolo úplne o niečom inom. Tu ide o to, že v priebehu hry sa menili pravidlá. Keď sa toto zistilo a pán Čentéš zbadal, a sám to vyhlásil, že sa kupujú hlasy poslancov proti nemu, a vyhlásil, že nerád by bol zvolený, ak by došlo k manipulácii s poslancami, tak sa vzdáva. Medzitým Národná rada prijala zákon tak, ako ste povedali, všetko v poriadku, ale pán Trnka podal na Ústavný súd,. sťažnosť o niektorých formách, a prečo. Pretože sa preukázalo že vo voľbe boli falošné lístky, teda označené lístky pri voľbách, a že si politické strany označovali lístky, aby sa mohli kontrolovať, či zahlasujú za toho, na ktorého bol príkaz."

P. Bielik : "Nie som si istý, či s to úplne presne preukázalo. Faktom je, že tie lístky boli skartované."

I. Gašparovič : "Boli tam fotografie. Dobre, ale táto pochybnosť vzišla, veľká časť parlamentu to potvrdila, dokonca aj z koalície niektorí potvrdili, že áno, takto to bolo. Keď sa to zistilo, a mali sa prešetriť lístky, tak pán predseda Národnej rady okamžite lístky skartoval, aby nemohlo dôjsť ku kontrole. Ja som bol tiež predseda Národnej rady, a môžete sa spýtať pracovníkov, po takýchto voľbách minimálne tri mesiace až polroka, lístky boli v depozite. Až potom sa skartovali. Takže to bol ďalší krok. A ten ďalší krok bol taký zaujímavý. Prišla nová voľba, pán Čentéša znovu súhlasil s kandidatúrou, bez toho, že by sa vyjadril, či už teda súhlasí s tým, že keďže predtým boli kupované hlasy, keď vedel pre niekoho iného, a že teraz odrazu od má väčšinu. Tu je dôvodné podozrenie o tom, že k tým kupovaniam hlasov, alebo preskupovaniam hlasov za určitých podmienok došlo. Čiže tu je ďalšie spochybnenie. Bol zvolený a ako bol zvolený. Medzitým bola na Ústavnom súde žiadosť o tom, aby predbežné opatrenie, aby Národná rada nekonala voľby, pokiaľ Ústavný súd nerozhodne. Keď sa to dozvedel predseda Národnej rady pán Sulík, tak okamžite dal hlasovať, uvedomujúc si, že toto rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré bolo zverejnené v televízii, v rozhlase, hovorkyňou Ústavného súdu, v dennej tlači, vedel, že nadobudne účinnosť, až kým bude v Zbierke. A v deň, keď sa Zbierka tlačila, rýchlo dal hlasovať, aby neporušil tým zákon, keď dal hlasovať, Je tu otázka na Ústavný súd, na výklad, že ak takto známe rozhodnutie Ústavného súdu, či je to všetko v priadku, a napriek tomu takáto inštitúcia, ako je Národná rada, vo veci koná inak."

P. Bielik : "Dobre."

I. Gašparovič: "A ďalšie potom, čo sa stalo, viete, že generálna prokuratúra začala šetriť, či sa ozaj kupujú poslanci, alebo nie, a úlohu vyšetrovateľa..."

P. Bielik : "Bola tam nejaká výpoveď, tá sa stratila, bola urobená na inom počítači..."

I. Gašparovič : "... a úlohu vyšetrovateľa dostal pán Čentéš, vypočul pána poslanca Matoviča a po preštudovaní tej výpovede odrazu pán Čentéš zistil, že treba skartovať, a nie, že skartoval on, ale prikázal sekretárke. A určite by som sa zaoberal aj tým, čo ešte dnes bývalý pán predseda, Národnej rady Sulík požadoval odo mňa s týmto vystúpením, že pochybnosť o voľbe generálneho prokurátora mi zvýšila aj kauza Sasanka, kde on hovoril o generálnom prokurátorovi s pánom Kočnerom. To sú všetko pochybnosti a tieto pochybnosti zatiaľ mi nikto nevyvrátil. Som presvedčený, že priebeh voľby, ako som popísal, nikto vyvrátiť nemôže, pretože je to realita."

P. Bielik : "Vy si teda myslíte, že v tých rozhovoroch medzi pánom Sulíkom a Kočnerom mohlo ísť o voľbu generálneho prokurátora?"

I. Gašparovič: "Pán redaktor, pokiaľ ide o celú kauzu Gorila, všetci popierajú. A na Slovensku, myslím, že je to také porekadlo, že bez vánku sa ani lístok nepohne."

P. Bielik : "Je to slovom Václava Havla podivný spôsob, ktorým sa táto vec uberá, ale na druhej strane je tu aj iný judikát Ústavného súdu, vtedy sa jednalo o pána Tvarošku a o jeho dosadenie do Bankovej rady. Takisto ste nesúhlasili. Vtedy Ústavný súd povedal, že nemusíte súhlasiť, ale mali by ste nejakým spôsobom v nejakej rozumnej lehote konať. Kedy vidíte vy koniec tej rozumnej lehoty, kedy by ste mali teda začať konať? Je to jednoducho tak zamotané, že momentálne nemôžete vymenovať generálneho prokurátora, alebo je to len o tých pochybnostiach, ktoré niektorí opoziční poslanci... pardon, voči vám opoziční poslanci, to znamená napríklad predseda ústavnoprávneho výboru hovorí, že to nie sú reálne dôvody na to, aby ste mali teda právo takýmto spôsobom nevymenovať generálneho prokurátora."

I. Gašparovič: "Pán predseda ústavnoprávneho výboru to postavil ako moju nedôveru k pánu Čentéšovi. Ale prioritná je moja nedôvera v priebeh voľby v Národnej rade. To, čo som všetko popísal, to úplne spochybňuje, že voľba v Národnej rade prebehla bez akýchkoľvek možných manipulácií a ovplyvňovaní. A z tohto potom vyplýva, že kandidát, ktorý v tejto voľbe vyšiel, je tiež spochybniteľný."

P. Bielik : "Takže to riešenie môže prísť až po rozhodnutí Ústavného súdu..."

I. Gašparovič: "Áno a rozhodnem, resp. musím počkať na rozhodnutie Ústavného súdu. Sú tam dve ústavné sťažnosti, pretože ak by som teraz vymenoval pán Čentéša za generálneho prokurátora a Ústavný súd by povedal, že nie, že nebol zvolený legálne, alebo že bol zvolený za čudných podmienok, kto by ho teraz odvolal? Pán Hrušovský síce povedal, že to nie je problém, že Národná rada potom odvolá generálneho prokurátora. Ale to nie je také jednoduché. Čiže z mojej strany, aby som ozaj zodpovedne konal, a ja konám zodpovedne, počkám na rozhodnutie Ústavného súdu. Na druhej strane Ústavný súd prezidenta nemôže zaviazať, tak ako pán Čentéš dal do svojej sťažnosti, aby mi Ústavný súd určil dátum, termín, a ešte aj náhradu škody za neho, no to právnik nemôže napísať takéto niečo. To je ďalšie spochybnenie z mojej strany vo vzťahu k pánu Čentéšovi, že ani neovláda normálny proces."

P. Bielik : "Generálny prokurátor však má svoju pozíciu jasne danú v štáte. Nemyslíte si, že ak tá pozícia nie je obsadená, tak to môže byť šancov pre organizovaný zločin, zločincov ako takých, že by to mohlo možno zhoršovať bezpečnostnú situáciu v štáte?"

I. Gašparovič: "Pán redaktor, teraz bez toho, aby ste sa nahnevali, alebo urazili, hovoríte presne tak, ako niektorí politici, právnici, ktorí nepoznajú ústavu a ktorí nepoznajú, aké práva a povinnosti má prvý námestník generálneho prokurátora. Presne tie isté ako generálny prokurátor. Áno, som za to, že nie je to dotiahnuté do konca, ale to, čo ste povedali, že by malo ohroziť oblasť fungovania prokuratúry, oblasť vyšetrovania niektorých trestných činov, alebo vôbec oblasť riadenia úradu, vôbec nie. Má všetky práva a povinnosti, ako keby bol generálny prokurátor."

P. Bielik : "Nie je to potom zbytočná funkcia v tom prípade, ak teda nám vôbec nechýba?"

I. Gašparovič: "Nie, to je práve preto, ak by náhodou generálny prokurátor zomrel, alebo proste niečo sa stalo, a takisto by bol dlhý čas, kým zvolia nového, tak prvý námestník generálneho prokurátora takto funguje. Je to práve veľmi domyslené. Iné je to napríklad vo vzťahu, ak by išlo o ministra, o člena vlády. Ten má štátneho tajomníka, ale štátny tajomník nie je členom vlády, pretože ministra nemôže zastupovať. Preto aj vláda dneska je tak, hoci niekto predtým, ako sa vláde dalo poverenie, že bude fungovať ďalej, a hovorí, však nech zastupujú štátni tajomníci. Nie, štátni tajomníci nie sú členovia vlády a nemôžu hlasovať o otázkach týkajúcich sa právomocí vlády."

P. Bielik : "Takže neobávate sa, že by organizovaný zločin, zločinci ako takí mohli túto situáciu využiť vo svoj prospech, nemáme generálneho prokurátora."

I. Gašparovič: "Neviem si predstaviť ako."

P. Bielik : "Dobre. Pán prezident, spomínali sme na začiatku občanov, tohto rozhovoru, spomeňme ich aj na záver. Blížia sa predčasné parlamentné voľby, ako to vy vidíte ako prvý občan v štáte. Nie je to jednoduché vybrať si. Sú tu informácie, ktoré boli zverejnené, sú tu ale aj neznáme tváre. Aké by bolo vaše odporúčanie bez ohľadu na to, alebo bez toho, aby ste hovorili o konkrétnych politických stranách."

I. Gašparovič: "Pán redaktor, na začiatku som povedal, že by som bol nerád, aby ma niekto vťahoval do tejto predvolebnej kampane. Som si vedomý, že je to vážna situácia. Je nešťastie, že v takomto čase, kedy Európou, aj svetom ide takáto ťažká vlna krízy, na Slovensku padla vláda. Nie je to šťastný termín, ale zasa na druhej strane je to možno dobre, že padla v tom čase, ako padla, pretože problémy, ktoré boli vo vláde, v koaličnej vláde medzi jednotlivými politickými stranami, a ešte aj medzi niektorými politikmi v týchto stranách, signalizovalo ďalej, že pani premiérka by túto vládu asi neudržala. V tom to mala ťažké. Takže je tu rozhodnutie, voľby budú 10. marca. Každá politická strana má svoj program, ktorým chce presvedčiť občanov, aby jej dali hlasy, a to si myslím, to je to dôležité, ale dôležité, aby občan tie programy zvážiť. Aj keď občania veľmi tieto programy nečítajú, a možno ani neveria, pretože nikdy nie je tento program absolútne naplnený, ale si myslím, že na Slovensku je už tak vyspelá spoločnosť, že vie si urobiť určitú kategóriu politikov, ktorých bude voliť, a ktorých nie."

P. Bielik : "No videli sme napríklad aj na tých transparentoch: Voľby 2012, ďakujem nie! To znamená mnoho ľudí voliť vôbec nepôjde. Hovorí sa o účasti volebnej okolo 50 percent. Čo s tým?"

I. Gašparovič: "Problém je v tom, že účasť vo voľbách, či pôjde do mínusu, alebo do plusu, ovplyvní výsledok volieb."

P. Bielik : "Znamená to teda, že ľudia by mali ísť voliť, alebo...?"

I. Gašparovič: "Som presvedčený, že áno. Je to ich štát, v tomto štáte chcú žiť a v tomto štáte potrebujú mať aj ľudí, ktorí ich budú zastupovať tam, kde občan sám nemôže. A to sú práve tí, ktorých si zvolia."

P. Bielik : "Pán prezident, srdečná vďaka za rozhovor a za to, že ste si našli čas pre divákov televízie TA 3. Príjemný večer."

I. Gašparovič "Ďakujem aj ja."

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]