Aktuality
   

Rok 2012

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2012

Novoročné stretnutie prezidentského páru s  diplomatickým zborom

Novoročné stretnutie prezidentského páru s diplomatickým zborom

10. január 2012

Prezident Ivan Gašparovič s manželkou Silviou Gašparovičovou už tradične privítali  na novoročnom stretnutí viac ako dve stovky zahraničných diplomatov akreditovaných v Slovenskej republike. Na stretnutí bol prítomný aj minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda s manželkou.

Náš najvyšší predstaviteľ v slávnostnom príhovore vyhodnotil uplynulý rok ako ťažký, poznačený krízami, prírodnými katastrofami, obavami o sociálne istoty, o budúcnosť európskej spolupráce i o pokoj vo svete. Pre Slovensko to podľa slov hlavy štátu tiež nebol ľahký rok, ale slovenská ekonomika si i napriek zložitým vonkajším podmienkam udržala relatívne dobrú výkonnosť. „V pozitívnych číslach skončil slovenský zahraničný obchod, zdravý je i náš bankový systém. Tieto skutočnosti a vysoká sociálna trpezlivosť slovenského občana vytvorili predpoklady pre udržanie ekonomickej a sociálnej stability štátu.
V čase, keď sa krajina mala pevne zjednotiť a najviac sa sústrediť na udržanie životnej úrovne, zamestnanosti, reforiem a na zachovanie funkčnosti Európskej únie i eurozóny, padla vláda, „
povedal prezident.

V príhovore sa venoval aj dôvodom pádu vlády, ktorá sa rozpadla sa na otázke podpory eurovalu, ktorý mal byť nástrojom na obnovenie dôvery pri riešení dlhovej krízy eurozóny. „Odráža to nezrelosť tej časti politických síl na Slovensku, ktorá nechápe princíp jednoty a solidarity v Európskej únii, ani geopolitické súvislosti a záujmy Slovenska. Odporcovia eurovalu nemali pripravené iné rozumné proeurópske riešenia.“

Vzhľadom na blížiace sa parlamentné voľby uviedol Ivan Gašparovič, že z volieb musí vzísť vláda so silným proeurópskym mandátom. „I moje úsilie bude smerovať k tomu, aby nová slovenská vláda bola proeurópska, vo svojom konaní predvídateľná, spoľahlivá a dôstojná. Slovensko si rozhodne musí zachovať ambíciu byť trvalou súčasťou angažovanej skupiny členských krajín únie,“ povedal.

V príhovore sa neobiššiel ani problém druhej vlny dlhovej a finančnej krízy za ostatné tri roky, pričom zdôraznil, že stále nemáme jasno, v čom sú skutočné príčiny krízy, aká je presná diagnóza našich problémov, aké môžu byť účinné lieky či poučenia z chýb.
„ Mnohí hovoria, a ja sa k ich názoru prikláňam, že ide o širšiu krízu morálky a duchovnosti, o krízu dôvery v politické elity, o absenciu zodpovednosti za rozhodnutia s negatívnymi dôsledkami pre budúce generácie. Odcudzenie a deficit ľudskosti pri riadení hospodárskych vecí je najevidentnejší vo finančnej sfére. Ako inak si vysvetliť postavenie ziskov finančných korporácií na virtuálnych finančných schémach a produktoch, ktoré nemajú nič spoločné s reálnym vytváraním nových zdrojov? Pritom tento sektor má v globálnom rozsahu enormný vplyv na tvorbu politiky.
Sústredenie sa na horúčkovité hľadanie núdzových riešení pri znižovaní verejných dlhov, na domáce štrukturálne reformy, na fiškálnu disciplínu, na koordináciu ekonomických politík členských štátov únie, na novú dohodu eurozóny, nám nedáva priestor pre uvažovanie nad spravodlivejším modelom fungovania globálnej ekonomiky. Rozumiem, že náš každodenný zápas s krízou je dôležitý, ale nie som si istý, či nás doterajšie opatrenia ochránia od opakovania sa podobných veľkých dlhových kríz v budúcnosti, „
pokračoval v príhovore prezident.

V závere svojho vystúpenia podčiarkol, že pre slovenskú zahraničnú politiku stálou konštantou ostávajú dobré susedské vzťahy a regionálna stabilita s dôrazom na význam zoskupenia V4.
Ivan Gašparovič v príhovore zameranom na zahraničnopolitickú a bezpečnostnú oblasť zdôraznil, že Slovensko stavia svoju vlastnú bezpečnosť na členstve v Severoatlantickej aliancii, na silných spojeneckých väzbách s kľúčovými zahraničnými partnermi – Spojenými štátmi americkými, Nemeckom a ďalšími aliančnými a únijnými partnermi. "Slovensko bude naďalej pôsobiť ako dôveryhodný a angažovaný spojenec, ako aktívny podporovateľ aliančnej politiky otvorených dverí.“ Súčasťou nášho stabilného bezpečnostného prostredia sú aj dobré vzťahy Slovenska s jeho východnými susedmi – predovšetkým Ukrajinou a Ruskom. Domnievam sa, že v súčasnosti sa už žiadny globálny bezpečnostný ani politický koncept nezaobíde bez uvedomenia si úlohy štátov z tzv. skupiny BRICS či ďalších prudko rastúcich ekonomík Ázie. Preto aj Slovensko bude posilňovať dialóg a spoluprácu s touto skupinou krajín, ktorá je vo veľkej miere motorom globálneho ekonomického rastu, „ doplnil Ivan Gašparovič.

Na záver príhovoru k zahraničným diplomatom vyjadril presvedčenie, že budú motorom posilňovania našej bilaterálnej i multilaterálnej spolupráce. „Budem rád, keď i naďalej zachováte priazeň občanom tejto krajiny. Viete, že počas dlhej histórie jej ľud pracovitosťou, vytrvalosťou i skromnosťou dokázal prežiť všetky ťažké skúšky. To sú vlastnosti a hodnoty, ktoré nám pomôžu prekonať aj toto neľahké obdobie, „ dodala zaželal prítomným veľvyslancom a ľudu ich krajín pevné zdravie, úspešný a pokojný nastupujúci rok.

Za hostí sa už tradične prihovoril doyen diplomatického zboru- J. E. Mons. Mario Giordana, apoštolský nuncius Svätej stolice v Slovenskej republike. Vyjadril nádej že nový rok 2012 nám pomôže pohnúť sa smerom vpred s väčšou dôverou a prinesie kladné výsledky. „Kríza zasiahla celé ľudstvo, najdiskutovanejšie sú rozhodnutia vo sfére ekonomickej a finančných dimenziách, naše spoločné úsilie má zabrániť kolapsu v istých krajinách, ktoré poznačia všetkých. Treba vypracovať komplexnú analýzu súčasného stavu, zmapovať príčiny a vyhliadky do budúcnosti, mnohí odborníci sa zhodujú na myšlienke, že súčasná kríza pramení nielen z ekonomických faktorov, ale aj predovšetkým z nedostatku etiky a hodnôt všeobecne. Preto je nutné hľadať pravdivé, komplexné a praktické riešenia pre všetkých, „ zdôraznil nuncius.

V ďalšej časti príhovoru vyslovil Mario Giordana želanie, aby bolo Slovensko nápomocné svetu v situácii globálnej a európskej krízy a našej vlasti zaželal, aby bola pozitívnym príkladom a oporou v tejto skúške sveta nie iba v ekonomickom a finančnom rozmere, ale taktiež v iných oblastiach nášho života. Osobitne zdôraznil, že Slováci v v zápasoch za svoju nezávislosť boli verní fundamentálnym hodnotám ako základu jestvovania spoločnosti. Medzi ne podľa slov apoštolského nuncia Giordanu patrí hodnota ľudského života a úcta pre osobnostnú individualitu, hodnota rodiny ako aj výrazné duchovné a kultúrne dedičstvo, „ktoré zostalo živé vďaka vnútornej sile. Sú to hodnoty, ktoré spoločne s ostatnými, môžu byť základom pre novú globálnu etiku. Je to dedičstvo, ktoré môže byť prenesené na mladšiu generáciu, ktorá je prínosom pre túto krajinu a jeho unikátnu schopnosť pomáhať druhým, „ vyzdvihol potenciál Slovenska pre svet apoštolský nuncius  Mario Giordana.







Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]