Aktuality
   

Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na oficiálnom obede podávanom predsedom vlády Malty Lawrencom Gonzim, Valletta, Malta 7. 9. 2011

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2011 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na oficiálnom obede podávanom predsedom vlády Malty Lawrencom Gonzim, Valletta, Malta 7. 9. 2011

Vážený pán predseda vlády,
vážení páni ministri,
dámy a páni,


som rád, že historicky prvou štátnou návštevou prezidenta Slovenskej republiky na Malte môžem potvrdiť záujem Slovenska o prehĺbenie priateľských dvojstranných vzťahov medzi našimi štátmi i o vyššiu mieru súčinnosti našich krajín vnútri Európskej únie.

Aj keď Slovensko a Maltu rozdeľuje more, máme mnoho spoločného. Počnúc turbulentnou históriou na bodoch kontaktu viacerých kultúr a civilizácií, až po spoločný vstup do Európskej únie a členstvo v eurozóne. To určuje aj podobnosť problémov, s ktorými sa stretávajú naše krajiny. Tých problémov sa za ostatné roky nakopilo toľko, že dnes stojíme pred zásadnou otázkou strategického smerovania európskeho integračného procesu. Na túto otázku nemôže odpovedať individuálne jedna ani dve krajiny Únie – je to zodpovednosť všetkých jej členov.

Slováci, a nepochybne aj Malťania, si uvedomujú význam pokračovania európskej integrácie. Žiadny iný model modernejšej spolupráce v Európe nemáme. Dokonca aj našim dvojstranným vzťahom, ktoré do začiatku 90-tych rokov boli blízko bodu nula, dala silný rozvojový impulz práve paralelná príprava Malty a Slovenska na vstup do Európskej únie.

Vstúpili sme do spoločenstva krajín, ktoré si navzájom pomáhajú a ktoré sa navzájom potrebujú. Tento princíp prechádza práve v týchto dňoch ďalšou ťažkou skúškou. Nepochybujem však, že ju aj napriek vnútropolitickým peripetiám spoločne úspešne zvládneme. Lebo zodpovednosť, vzájomná pomoc a dodržiavanie pravidiel, možno i cestou hlbšej integrácie, kontroly a intenzívnejšieho dialógu, nemajú v serióznych spoločenstvách alternatívu.

Budovanie spoločného európskeho domova si vyžaduje spoluprácu na kvalitatívne novej úrovni. Je potešujúce, že táto sa neobmedzuje len na medzištátnu politickú či hospodársku sféru. Svoje uplatnenie nachádza aj na širokej občianskej úrovni. Tisíce slovenských turistov a študentov, ktorí každoročne navštevujú Vašu nádhernú krajinu, sú toho azda najlepším dôkazom.

Vážený pán predseda vlády,
vzťahy Slovenska a Malty sú priateľské a nezaťažuje ich žiadna otvorená otázka zásadného významu. To, napokon, plne potvrdzujú aj doterajšie rokovania. Ekonomická spolupráca je priestor, v ktorom chceme naše vzťahy ďalej prehlbovať. Máme záujem o investície v oblasti cestovného ruchu, informačných a komunikačných technológií, vzdelávania. Malta je rozvinutá a technologicky vyspelá krajina s vysokou mierou slobody podnikania a s vysokou životnou úrovňou. To si uvedomujú aj naši podnikatelia, ktorí sa počas tejto návštevy stretávajú s predstaviteľmi miestnych ekonomických kruhov.

S geografickou pozíciou Malty sa spája jedna z najťažších výziev, akým Vaša krajina dnes čelí – nelegálna imigrácia. Ubezpečujem Vás, že Slovensko si uvedomuje dramatickosť súčasného náporu imigrantov na Vaše brehy. Dokážeme citlivo vnímať veľkosť problému pre malú krajinu. Preto sa Slovensko zapojilo do projektu niekoľkých krajín Únie, ktorý má Malte uľahčiť situáciu. Zároveň chcem poďakovať maltským priateľom za ústretovosť a konštruktívnu spoluprácu pri nedávnej evakuácii slovenských občanov z Líbye.

Vážený pán predseda vlády, vážené dámy a páni,
dvíham čašu, aby som si s Vami pripil na šťastie a prosperitu občanov Malty, na pokojnú spoluprácu v zjednocujúcej sa Európe, na obojstranne prospešný rozvoj našich vzťahov.

Pripíjam, vážený pán predseda vlády, na Vaše zdravie a osobné šťastie a prajem Vám veľa zdaru v službe na prospech Maltskej republiky.

Na zdravie !

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]