Aktuality
   

Rok 2010

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2010

Prezident SR na odhalení sochy kráľa Svätopluka na Bratislavskom hrade

Prezident SR na odhalení sochy kráľa Svätopluka na Bratislavskom hrade

6. jún 2010

Prezident SR Ivan Gašparovič spolu s predsedom NR SR Pavlom Paškom a predsedom vlády Robertom Ficom na Bratislavskom hrade slávnostne odhalili jazdeckú sochu kráľa Svätopluka, ktorej autorom je akademický sochár Ján Kulich. Sochu odhalili pri príležitosti 1130. výročia vydania buly pápeža Jána VIII., ktorou uznal Svätopluka za kráľa. Na slávnostnom odhalení bola prítomná tiež predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková, poslanci NRSR, členovia vlády, diplomati a ďalší hostia.

Ako prezident SR Ivan Gašparovič zdôraznil pred prítomnými, „ Byť sebou nie je jednoduché. Usiluje sa o to každý z nás. A ako dnes vyjavujeme aj my tu, na bratislavskom hradnom vrchu, usiluje sa o to aj slovenský národ.“
Ďalej Ivan Gašparovič uviedol: „Udržiavajúc život v pohybe, otvárame sa aj do vnútra svojich dejín. Našu štátotvornú identitu vynášame na svetlo sveta aj pred nami stojacim Svätoplukom, z rodu Mojmírovcov. Vyjadrujeme ním a skrze neho našu zakorenenosť v historickom čase, našu konkrétnu celistvosť, ničím nezameniteľnú podstatu, ktorou sa líšime od iných svojbytných kultúr. No nerobíme to nasilu, len preto, aby to tak bolo. Ono to tak je, z podstaty. Procesy slovenskej štátotvornosti prechádzali mnohými existenčnými skúškami. Ale my už dnes môžeme s hrdosťou povedať, že v nich slovenský národ so cťou obstál.
Túžba, ktorú Svätopluk uchopil, aby zjednotil roztrúsené rody a vytvoril z nich politický národ, teda štátny útvar, našla reálnu akceptáciu u pápeža Jána VIII., ktorý veľkomoravskú ríšu prijal pod ochranu pápežskej stolice.“


Podľa hlavy štátu však „sú aj takí, čo hovoria, že Svätopluk a Veľká Morava sú veci dávno za nami. Že Európa je už iná. Ale či každý z nás, keď ide stavať, neskúma, aké je podložie?“ Ako prezident Ivan Gašparovič, zdôraznil, „okrem hmotných, existujú aj duchovné základy. V tomto meste boli dlhý čas uložené kráľovské korunovačné klenoty. Tu študovali naši významní národovci, predstavitelia slovenského národného obrodenia. Tu bol v roku 1968 podpísaný zákon o federácii, ktorý ustanovil slovenské národné orgány; tu Alexander Dubček zasadil tri Lipy republiky. Tu boli prezentované symboly samostatnej Slovenskej republiky a bolo prvé sídlo jej prezidenta. Tu rokujú orgány nášho zákonodarného zboru. Je teda dobré, asi aj logické, že po tisícročí sa práve sem vracia aj kráľ Svätopluk“.

Dovolím si povedať, konštatoval záverom prezident republiky, že integrácia Európy je v istom zmysle pokračovaním Svätoplukovho posolstva. Slová „jednota“ a „solidarita“ – ktoré sa dnes ozývajú v Európe, ba na celom svete – ma posmeľujú k vyjadreniu, že Slováci mali v kráľovi Svätoplukovi svojho veľkého stratéga, obratného a múdreho politika. A tým i nadčasového.

Takmer osem metrov vysoká bronzová socha na žulovom podstavci je umiestnená na hradnom nádvorí pred vstupom do hradného objektu. Traja najvyšší ústavní činitelia podporili realizáciu sochy aj založením občianskeho združenia Svätopluk, ktoré vyzbieralo na tento účel 270 tisíc eur.
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]