Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR na ekumenickej bohoslužbe, Liptovský Mikuláš 19. 1. 2014

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2014 | Príhovor prezidenta SR na ekumenickej bohoslužbe, Liptovský Mikuláš 19. 1. 2014

Vaša Excelencia Otec arcibiskup,
dôstojný pán generálny biskup,
milí veriaci,

pozvanie na túto ekumenickú bohoslužbu som prijal veľmi rád, pretože si nesmierne vážim úsilie našich cirkví a náboženských spoločností o spoluprácu, porozumenie a toleranciu, ale i udržanie tradičných kresťanských hodnôt, tradícií a viery, ktorá sa na našom území šíri a upevňuje viac ako tisíc rokov.

Vďaka tomuto nepopierateľnému faktu môžeme povedať, že kresťanstvo zohralo veľmi dôležitú úlohu pri vytváraní identity nášho národa, jeho morálky, vzdelanosti a kultúry. Napokon poukázanie na kresťanskú cyrilo-metodskú  tradíciu nájdeme aj v preambule Ústavy Slovenskej republiky, a to jednoznačne dokumentuje hrdosť na naše kresťanské korene a predkov, ktorí vieru v trojjediného Boha prijali za svoju a odvtedy až dodnes práve kresťanská viera ovplyvňuje životy jednotlivcov i naše národné dejiny. 

Hoci sa kresťanstvo začalo šíriť z jedného prameňa, vplyvom rozličných udalostí sa postupne rozdelilo do viacerých prúdov. Netreba vari pripomínať, že v dejinách porozumenie a spolupráca medzi týmito prúdmi neboli vždy ideálne a neraz došlo k mnohým stretom či prenasledovaniu. Ale práve princípy, na ktorých je kresťanská viera založená, t. j. láska k Bohu a ľuďom, k odmietaniu násilia a presadzovanie porozumenia viedli cirkvi k hľadaniu toho, čo tieto prúdy spája, čo vytvára vhodnú pôdu pre spoluprácu a partnerstvo a čo v konečnom dôsledku obohacuje celú spoločnosť.

Isto bolo k tomu treba mnoho dobrej vôle, ale i poznania, že ekumenická spolupráca prospieva všetkým a že i iné cirkvi vytvárajú vzácne hodnoty, ktoré môžu celý národ posunúť dopredu, viď napríklad Antona Bernoláka či Ľudovíta Štúra a ich spolupracovníkov a žiakov v 19. storočí, keď sa ekumenická spolupráca začala presadzovať. V dejinách by sme našli i mnoho ďalších príkladov a naozaj ma teší, že práve osobnosti a rozličné dejinné udalosti ukázali, aká vzácna a potrebná je práve spolupráca cirkví a náboženských spoločností. 

Isto nepoviem novinku, keď ekumenickú spoluprácu nazvem i inšpiráciou pre iné oblasti nášho spoločenského a najmä politického života. I tu existuje mnoho názorov a prúdov, neraz doslova antagonistických a nepriateľských. A práve tu možno čerpať zo skúseností cirkví, z hľadania a nachádzania dobrej vôle vypočuť partnera, usilovať sa mu porozumieť, rešpektovať odlišnosti a hľadať možnosti na spoluprácu. 

Jednou z priorít cirkví je aj služba ľuďom a tu tiež vidím veľkú inšpiráciu pre nás všetkých. Nie iba presadzovanie svojich záujmov, ale šírenie porozumenia, dobra a pomoci tým, ktorí to potrebujú.

Tento rok sa nesie i v zamení hodnôt tradičnej rodiny. Rodina bola vždy základom pre výchovu detí, občanov i členov cirkví. Jej úloha je nezastupiteľná a práve v dnešnej dobe, keď sme svedkami toho, že jej význam je potláčaný do úzadia, vytvárajú sa voľnejšie zväzky a výchova detí neprebieha v tradičnej rodine.  Preto je potrené pripomínať dôležitosť a nezastupiteľnosť takejto rodiny.

Veď rodičia a ich schopnosť vytvoriť príjemné a obohacujúce rodinné prostredie, to sú pre deti prvé a najdôležitejšie vzory, otec a matka  ovplyvňujú každého človeka, dávajú mu život, základy viery i ľudskosti. Mnohí si uvedomíme až v dospelosti, akou veľkou hodnotou bola pre nás najbližšia milujúca rodina. Považujem preto za veľmi potrebné a ušľachtilé zdôrazňovať význam rodiny nielen  tento, ale i nasledujúce roky.

Na záver by som sa vám všetkým chcel poďakovať za Váš osobný príspevok k šíreniu porozumenia, tolerancie a spolupráce s členmi iných cirkví a náboženských spoločností, ale i ostatnými. V tomto príhovore som viackrát použil slovné spojenie dobrá vôľa. „Všetci ľudia dobrej vôle...“, tak hovorí i kniha kníh – Biblia.  Myslím si, že práve dobrá vôľa je základom, ako pristupovať k riešeniu problémov, rešpektovaniu rozdielov, hľadaniu porozumenia. Vám sa to darí, a to ma napĺňa nádejou, že raz to pochopia aj iní. V tom vidím i význam dnešnej ekumenickej bohoslužby.

Odneste si z nej mnoho podnetov do ďalších dní. Želám vám hojnosť Božieho požehnania a veľa síl k ďalšiemu rozširovaniu ekumenickej spolupráce. 

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]