Aktuality
   

Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri na počesť prezidenta Chorvátskej republiky Iva Josipoviča, Bratislava 19. 5. 2010

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2010 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri na počesť prezidenta Chorvátskej republiky Iva Josipoviča, Bratislava 19. 5. 2010

Vážený pán prezident,
vážení hostia,


pre mňa i pre moju manželku je potešením privítať Vás na Vašej prvej oficiálnej návšteve Slovenskej republiky. Prezident nám blízkej krajiny, s ktorou nás spájajú spoločné historické korene a úsilia, je pre nás vždy vzácnou návštevou. Som presvedčený, pán prezident, že Vaša pozitívna reakcia na moje pozvanie i pripravené rozhovory sú jasným potvrdením silnej a obojstrannej vôle pokračovať v úspešnej spolupráci, ktorá tak jednoznačne charakterizuje naše doterajšie vzťahy.

Naše dva národy s tradične priateľskými historickými väzbami mali k sebe vždy blízko. Nielen tým, že kedysi žili spolu v jednej veľkej monarchii, nielen pre zdieľanie spoločných hodnôt, akými sú láska k vlasti a k rodine, ale predovšetkým silnou vôľou našich národov po slobode a nezávislosti. Tieto hodnoty nás sprevádzali storočiami a pomohli nám šťastne zavŕšiť proces budovania našej súčasnej štátnosti.

Pre nikoho z nás to nebola jednoduchá cesta. Lemovali ju zložité peripetie vývoja, museli sme sa vyrovnávať so sklamaniami, pochybnosťami i nedôverou v našu schopnosť uriadiť naše vlastné záležitosti. Ale uspeli sme – naším vlastným úsilím i s pomocou priateľov.

Priateľstvo je v histórii slovensko-chorvátskych vzťahov určujúca hodnota. Jej kvalitu v minulosti mnohokrát utvrdzovali a potvrdzovali také osobnosti nášho národa, akými boli najväčší národní buditelia vedení Ľudovítom Štúrom – Jozef Miloslav Hurban, Janko Francisci a mnohí ďalší. Neskôr sa k nim zaradil známy slovenský spisovateľ Martin Kukučín, ktorý našiel v prostredí ostrova Brač inšpiráciu pre svoju bohatú literárnu tvorbu. Práve v týchto dňoch slávime 150 rokov od jeho narodenia. Ale boli to aj pre Chorvátov menej známe slovenské osobnosti, ako napríklad prvý záhrebský arcibiskup Juraj Haulík alebo zakladateľ Matice slovenskej Štefan Moyses. Nechcem opomenúť ani tak silné spojivo priateľstva, akým je chorvátska komunita na Slovensku.

Na druhej strane Slovákom utkvel v pamäti bojovník za práva Chorvátov i iných národov v rakúskej monarchii, priateľ slovenských národovcov bán Josip Jelačič. Dodnes máme po ňom pomenovanú jednu z ulíc Bratislavy.

Emancipačný proces oboch našich národov bol zavŕšený až koncom 20. storočia. Chorvátsko a Slovensko sa zaradili do rodiny demokratických krajín Európy. Život nás však nenecháva oddychovať a stavia pred nás i pred spoločenstvá, ktorých sme členmi, alebo do ktorých Chorvátsko kandiduje, nové výzvy.

Svet sa mení. Hospodárstvo, politika, ale aj ich problémy, sa globalizujú. Svetová hospodárska a finančná kríza pred nás postavila otázky ďalšieho fungovania existujúceho modelu trhovej ekonomiky a spôsobu pokračovania ďalších integračných procesov.

Turbulentným vývojom prechádza Európska únia, ktorá čelí možno najzložitejšiemu obdobiu svojej histórie. Práve teraz sa ukáže, či princíp solidarity a vzájomnej pomoci, ale aj individuálnej a komunitárnej zodpovednosti za vývoj spoločenstva, je funkčný. My na Slovensku si veľmi želáme, aby sa Chorvátsko čím skôr stalo súčasťou takého európskeho spoločenstva, ktoré má dosť síl na spoločné prekonávanie kríz.

V každom prípade Vás, vážený pán prezident, môžem ubezpečiť, že vo Vašom integračnom procese do Európskej únie máte v Slovensku rovnako spoľahlivého podporovateľa, akým sme boli pri Vašom prijímaní do Severoatlantickej aliancie. Zároveň potvrdzujem našu pripravenosť nezištne sa podeliť o naše vlastné skúsenosti, aby ste mohli ukončiť prístupové rokovania ešte do konca tohto roku. Pomoc pre Vás vnímame aj ako súčasť našej snahy o pomoc ostatným krajinám Západného Balkánu, ktoré pre svoju motiváciu veľmi potrebujú úspešné príbehy krajín regiónu a chuť ku koordinovanejšej regionálnej spolupráci.

Vážený pán prezident,
je mnoho oblastí dvojstrannej spolupráce, ktoré by si zaslúžili zmienku na tejto večeri. Patrí medzi ne predovšetkým ekonomická spolupráca, ktorú v ostatnom roku tiež poznačila kríza i príprava na letnú turistickú sezónu, pretože ste pre Slovákov najvýznamnejšou turistickou destináciou. Určite by sme mohli hovoriť o spolupráci v energetike a o zintenzívnení obchodnej výmeny, o regionálnej spolupráci, ale podrobnejšie sa budeme týmto témam venovať na samotných rokovaniach a na spoločnom ekonomickom fóre.

Vážený pán prezident,
s radosťou využívam túto príležitosť, aby som pozdvihol čašu a v mene mojej manželky i členov mojej delegácie pripil na zdravie a šťastie Vás i všetkých občanov Vašej krásnej krajiny, na priateľstvo našich národov a ďalší pozitívny rozvoj našich vzájomných vzťahov. Želám Vám príjemný pobyt v našej vlasti.
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]