Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na V. zjazde Slovenského odborového zväzu kultúry a spoločenských organizácií, Bratislava 17. 9. 2009

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2009 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na V. zjazde Slovenského odborového zväzu kultúry a spoločenských organizácií, Bratislava 17. 9. 2009

Vážená pani predsedníčka Slovenského odborového zväzu kultúry a spoločenských organizácií,
vážení delegáti V. zjazdu,
ctení hostia,
dámy a páni,


dovoľte, aby som najskôr pozdravil rokovanie vášho V. zjazdu, a aby som sa Vám poďakoval za doterajšiu prácu pri presadzovaní záujmov a zlepšovaní sociálnych podmienok zamestnancov kultúry a spoločenských organizácií.

Vplyv odborov, najmä pri celoštátne organizovanom sociálnom dialógu v čase hospodárskej krízy, získal na vážnosti. Kríza totiž postihla nielen rovinu nášho hospodárskeho života, ale čoraz vážnejšie ju pociťujeme aj ako krízu sociálnu, vzťahovú, hodnotovú. Je to teda kríza, ktorá zasahuje do všetkých oblastí spoločenského života, ale aj do života rodín a jednotlivcov. Čoraz viac ju pociťujeme aj ako krízu morálnu.

Vy, predstavitelia odborového života v oblasti kultúry a spoločenských organizácií, stretávate sa s konkrétnymi dôsledkami tejto hodnotovej krízy v každodennom živote. Vidíte na vlastné oči, do akých nezávidenia hodných situácií vystavila ľudí práce. Cítite s nimi, bojujete za nich, lebo ich záujmy sú vaše spoločné. Lebo kultúra a umenie vždy stáli na strane slabých, na strane spolupatričnosti a solidarity. Práve v tomto smere má váš odborový zväz nezastupiteľné poslanie.

Kultúra je teda tou oblasťou, cez ktorú sa zrkadlí sociálne bytie človeka. Prostredníctvom nej sa človek uvedomuje ako spoločenská, sociálna a mravná bytosť.

Rovnako si prostredníctvom kultúrnych hodnôt uvedomujeme svoju spolupatričnosť s inými. Je preto dôležité, aby sme k sebe navzájom pristupovali ako ľudia, ktorí majú spoločný osud i spoločnú zodpovednosť zaň. Dnes je tento osud zviazaný predovšetkým s problémami zamestnanosti. Ale rovnako dôležité sú jestvujúce pracovnoprávne vzťahy, odmeňovanie a sociálne zabezpečenie. No najmä už spomenutá solidarita. Ona je alfou a omegou medziľudských vzťahov na pracoviskách, i mimo nich. Odkrýva rovinu existenčnú i mravnú.

Aj preto sa chcem na tejto pôde poďakovať vám, sociálnym partnerom, za aktívny a zodpovedný prístup k riešeniu neľahkých problémov. Za podporu dohody s vládou Slovenskej republiky, ktorá bola dôležitá pre splnenie maastrichtských kritérií, pre prijatie Eura. A zvlášť za dohodu o protikrízových opatreniach. Slúži nám ku cti, že si uvedomujeme spoločnú zodpovednosť za osud krajiny, za zabezpečenie sociálneho zmieru a hľadanie východísk zo situácie, ktorú sme nespôsobili.

Vy sami najlepšie viete, aké sú možnosti odborového hnutia, kde môžete riešeniu aktuálnych problémov najviac pomôcť, a kde svojím konaním môžete veci verejné skomplikovať.

Preto by vaše konanie, v oblasti kultúry, malo smerovať predovšetkým do riešenia medziľudských vzťahov. Malo by ukazovať, že práve táto rovina realizovanej kultúry nie je vždy v poriadku. Musíte spoločnosti pomôcť odkrývať príčiny nedobrých medziľudských vzťahov, preberať primeraný diel zodpovednosti za smerovanie našej národnej kultúry.

Osobitne vás chcem upozorniť na dôležitosť a nutnosť diferencovaného financovania kultúry. Mali by sme jednoznačne rozlišovať medzi financovaním komerčných aktivít a záujmov, a medzi financovaním vitálnych funkcií kultúry.

V prvom prípade by sme mali uplatňovať kritérium primeranosti, v druhom nevyhnutnosti úplnej podpory.

Tam, kde štát neprikladá kultúre existenčný význam, nemôže od nej očakávať, že pomôže spoločnosti utvárať priaznivú klímu pre tvorbu a uplatňovanie takých hodnôt, ako je ľudskosť, porozumenie, obetavosť, angažovanosť, spolupatričnosť, mravnosť, solidarita a vlastenectvo. Je to totiž práve kultúra, kto vytvára tmel medzi jedincom, rodinou, národom a štátom. Bez nej sa nikdy neuskutoční skutočná vnútorná spoločenská zmluva medzi občanom a štátom. Ak nám teda záleží na štáte, musí nám rovnako záležať aj na kultúre, ktorá tvorí jeho chrbtovú kosť, jeho bytie.

O to vážnejšia je vaša úloha v procese tvorby kultúrnych hodnôt. A to nie iba v oblasti priamej tvorby, ale predovšetkým vo sfére utvárania podmienok, ktoré tvorivé procesy v oblasti kultúry a umenia potrebujú. Dobrá tvorivá klíma je prvým predpokladom úspešnej tvorby. Vďaka nej vznikajú nové diela, trvalo obohacujúce celú spoločnosť a jej kultúrnej dedičstvo.

Možno som zašiel do súvislostí, o ktorých nehovoríme každý deň, hoci nimi každý deň žijeme. A mali by sme žiť! Aby bol náš život aj v čase ťažkých ekonomických a sociálnych zlomov plnší, bohatší o ľudskosť.

Vážené slávnostné auditórium,

som presvedčený, že vaše rokovanie prinesie prehĺbenie tohto nového videnia dosahu kultúry, ale aj nové nároky na jej uplatnenie pri formovaní spoločenského vedomia a nové mravné impulzy pre nás všetkých.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]