Aktuality
   

Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na novoročnom stretnutí s vedúcimi diplomatických zastúpení v SR, Bratislava 15. 1. 2014

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2014 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na novoročnom stretnutí s vedúcimi diplomatických zastúpení v SR, Bratislava 15. 1. 2014

Vaša Excelencia apoštolský nuncius,
vážený pán podpredseda vlády,
excelencie,
dámy a páni,

už desiaty raz sa s vami stretávam v prvých dňoch nového roku. Pri tejto príležitosti, v tejto zostave a v pozícii prezidenta však aj posledný raz. Hneď na úvod chcem uviesť, že počas mojich dvoch mandátov som mal možnosť pracovne sa stretnúť takmer so všetkými hlavami vašich štátov. So zadosťučinením konštatujem, že som u nich často nachádzal porozumenie pre postoje Slovenska aj pre jeho problémy. Teší ma, že aj tieto zahraničnopolitické aktivity pomáhali Slovensku uviesť sa ako dôveryhodný partner a spoľahlivý člen medzinárodného spoločenstva. Tlmočte, prosím, vašim najvyšším činiteľom moju vďaku i pozdravy.  

Ako všetci viete, koniec roka bol poznamenaný tragickou udalosťou. V Afganistane pri zákernom teroristickom útoku prišli o život ďalší dvaja slovenskí vojaci. Sú to mimoriadne ťažké situácie pre rodiny aj pre nás všetkých. Sme si však vedomí nášho dielu zodpovednosti za napĺňanie spojeneckých záväzkov. Nedáme sa zastrašiť terorizmom a zotrváme v Afganistane až do ukončenia medzinárodnej misie.

Svet i Európa aj v uplynulom roku veľmi potrebovali solidaritu. A Slovensko bolo aktívne a solidárne. Prostredníctvom nášho aktívneho členstva v Európskej únii a v Severoatlantickej Aliancii. Aj minulý rok potvrdil, v duchu solidarity a zodpovednosti, orientáciu priorít slovenskej zahraničnej politiky na európsku východnú politiku, na stabilitu západného Balkánu, dobré susedské vzťahy a v neposlednom rade na vzájomne prospešnú ekonomickú spoluprácu s vašimi krajinami.    

Slovensko je proeurópske. Robíme všetko, aby sme boli v jadre európskych integračných procesov. Vieme, že naše členstvo v únii prinieslo pre občana i hospodárstvo krajiny omnoho viac pozitív, než negatív. Stále však nie je jednoduché zrozumiteľne vysvetľovať občanom európske rozhodnutia, európsku legislatívu. Treba to robiť oveľa intenzívnejšie, presvedčivejšie a vierohodnejšie. Iba tak nedáme priestor posilňovaniu populistických a extrémistických zoskupení, ktorých vplyv sa vo viacerých európskych krajinách nebezpečne šíri. Aj my na Slovensku si uvedomujeme tieto riziká a budeme ich zohľadňovať v našom konaní.                 

Excelencie, dámy a páni,

Slovensko v minulom roku oslávilo dvadsiate výročie svojej samostatnosti. V tomto roku si pripomenieme desiate výročie vstupu do Európskej únie a NATO a zároveň 25. výročie „nežnej“ revolúcie, ktorá otvorila cestu k vybudovaniu slobodnej a demokratickej spoločnosti. Navyše ubehlo už päť rokov od pristúpenia Slovenska k Schengenskej dohode a eurozóne. V lete si pripomenieme 70. výročie Slovenského národného povstania.

Všetky tieto výročia majú jedno spoločné – súvisia so snahou o dôstojné etablovanie sa Slovenska v spoločenstve moderných a demokratických európskych štátov. Osobitne chcem zdôrazniť, že naše súčasné bytie, naša politika vychádza z antifašistického odkazu Slovenského národného povstania. Sme si vedomí, že pokiaľ stabilne funguje povojnový systém usporiadania vzťahov v Európe, pokiaľ sa bude dariť nachádzať funkčnejší modus vivendi v Európskej únii, nemusíme sa obávať o pokoj, stabilitu a pozitívny vývoj na našom kontinente i v regióne.         

Často opakujem, a neskrývam, že s hrdosťou, že úspešný príbeh Slovenska je inšpiráciou pre ďalšie krajiny, s ktorými sa delíme o svoje transformačné skúsenosti. Či už ide o krajiny západného Balkánu, východnej Európy, ale aj vzdialenejších krajín Afriky a Ázie.

Teší nás pozitívny vývoj  v srbsko-kosovských vzťahoch. So zadosťučinením konštatujem, že sme k tomu prispeli aj naším 18. samitom hláv štátov strednej a východnej Európy v  júni minulého roku v Bratislave. Samit považujeme za jedinečné fórum práve pre tento druh výnimočnej regionálnej komunikácie. 

Hovoriac o európskej východnej politike nemôžem vynechať Ukrajinu. Viete, že som sa, spolu s prezidentom Poľska p. Komorowským i ďalšími prezidentmi z regiónu, veľmi snažil presvedčiť našich priateľov v Únii, aby sme voči ukrajinskej európskej ambícii zaujali konštruktívnejší postoj. Vo chvíli, keď sa to podarilo, ukrajinské vedenie rozhodlo inak. Je to jeho suverénne právo. Naďalej však zostávam presvedčený o tom, že modernizácia Ukrajiny na základe európskych štandardov by bola mimoriadne prínosná nielen pre Ukrajinu a ďalšie krajiny regiónu, ale aj pre Rusko. Hovorím to so želaním užšej spolupráce Ruska s úniou. Lebo spolupráca Európskej únie a Ruska je nevyhnutnosťou.      

Dobré susedské vzťahy sú kritériom vyspelosti politiky krajiny. Je životným záujmom Slovenska mať v regióne pokoj a stabilitu. Snažili sme sa o to v minulom roku, budeme v tomto pozitívnom dialógu s našimi susedmi pokračovať aj v tomto roku. Podporíme spoluprácu vo Vyšehradskej štvorke i vo formáte V4 plus.                   

Naďalej veľký dôraz budeme klásť na rozvoj vonkajších hospodárskych vzťahov, na vytváranie podmienok pre zvýšenie záujmu zahraničných investorov o Slovensko. S dôrazom na sektory s vyššou pridanou hodnotou, na vedecko-technickú a inovačnú spoluprácu.    

Slovensko nie je zahľadené do seba. Dnešný svet je plný ľudského nešťastia. Spôsobujú ho ozbrojené konflikty, terorizmus a iné formy násilia, porušovanie základných ľudských práv, hlad, choroby či prírodné katastrofy. Žiadna utrpenie vo svete nie je dnes od nás príliš ďaleko, aby sme mu nemuseli venovať pozornosť. Vidíme to napríklad na vlne imigrantov do Európy, ktorú spôsobila kríza v Sýrii. Slovensko sa svojím dielom snaží pomôcť pri riešení globálnych výziev a problémov. Či už prostredníctvom medzinárodných organizácií alebo bilaterálnou rozvojovou a humanitárnou pomocou. Hlavnou platformou pre riešenie globálnych kríz je pre Slovensko multilaterálny systém OSN. Sme hrdí na slovenských občanov so skúsenosťami na vysokých pozíciách v medzinárodných organizáciách.                  

Excelencie, vážení prítomní,

K otázkam vnútornej politiky som sa v týchto dňoch vyjadroval už viackrát. Chcem zdôrazniť len niekoľko skutočností. Nastupujeme do náročného volebného roka. Politická scéna bude vzrušenejšia, než obvykle. Želám si, aby sa v centre kampaní do prezidentských, európskych aj lokálnych volieb objavovali témy hospodárskeho a sociálneho rastu, zápasu s nezamestnanosťou, duchovnej obnovy spoločnosti, podpory zdravia, vzdelávania a vedy, zjednodušovanie administratívy. Jednoducho - hľadanie dlhodobej vízie pre Slovensko. Nie zástupné témy, ktoré vnášajú do myslí ľudí zmätok, nenávisť, depresiu a prehlbovanie polarizácie spoločnosti.

K voľbe prezidenta len jednu poznámku: som si istý, že 20 rokov budovania demokracie, sociálne obete, ktoré naši občania museli znášať na ceste ťažkej transformácie, je dosť dlhý čas na to, aby občan-volič na základe skúsenosti získal schopnosť rozoznávať, čo je predvolebný slovný balast a čo racionálne predstavy o reálnych možnostiach spoločnosti i rozpočtu štátu.

Blížiace sa prezidentské voľby sú dobrou príležitosťou na úvahu o napĺňaní mojich dvoch prezidentských mandátov. Ako som však už povedal v novoročnom prejave k občanom, nech iní zhodnotia druhé desaťročie Slovenska a miesto prezidenta v ňom. Pri hodnotení sotva môžu vynechať plnohodnotné zapojenie sa do medzinárodno-politických spojeneckých aktivít NATO i Európskej únie. Nemôžu opomenúť také politické míľniky, ako prijatie do Schengenu, zavedenie eura, organizácia samitov Bush – Putin i minuloročného samitu stredoeurópskych hláv štátov, solidaritu s krajinami eurozóny postihnutými dlhovou krízou, pády vlád, ekonomické a sociálne krízy, z ktorých sme sa, aj angažovaním sa prezidenta, dokázali pozviechať. Zároveň sme ostali na medzinárodnom poli predvídateľnou, spoľahlivou a angažovanou krajinou. Bolo to obdobie tvrdej práce, roky veľkých zmien, pokračujúcich reforiem a úspešne plnených strategických integračných rozhodnutí, vďaka ktorým sa Slovákom otvoril svet. Môžeme byť hrdí na to čo sme dosiahli. V takto nastolenom kurze musí Slovensko naďalej pokračovať.

Excelencie, dámy a páni,

využívam túto príležitosť, aby som vám poďakoval za Vašu súčinnosť i aktívnu prácu na rozvoji vzájomne výhodných vzťahov so Slovenskou republikou. 

Občanom Vašich štátov a ich najvyšším predstaviteľom, Vám i Vašim blízkym, želám veľa zdravia, šťastia a úspechov v novom roku 2014.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]