Aktuality
   

Rok 2009

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2009

Vietnamský prezident na oficiálnej návšteve Slovenska

Vietnamský prezident na oficiálnej návšteve Slovenska

17. december 2009

Na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky pricestoval prezident Vietnamskej socialistickej republiky Nguyen Minh Triet s manželkou Tran Thi Kim Chi.

Po slávnostnom privítacom ceremoniáli na nádvorí Prezidentského paláca a krátkom stretnutí oboch prezidentských práv zástupcovia oboch strán podpísali tri bilaterálne dohody.
Zmluvu o podpore a vzájomnej ochrane investícií medzi vládou SR a VSR podpísal minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák za SRa podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Vietnamskej socialistickej republiky Pham Gia Khiem.

Memorandum o porozumení medzi ministerstvami zahraničných vecí SR a VSR podpísal minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák za SR a podpredseda vlády a minister zahraničných vecí VSR Pham Gia Kheim.

Dohodu o spolupráci medzi Štátnym kontrolným úradom VSR a Najvyšším kontrolným úradom SR podpísal predseda NKÚ Ján Jasovský za SR a generállny audítor VSR Vuong Dinh Hue.

Po skončení bilaterálnych rokovaní prezident Ivan Gašparovič ocenil, že Slovenská republika znova zriadila zastupiteľský úrad so sídlom vo Vietname. „Som veľmi rád, že budeme čoskoro otvárať zastupiteľský úrad Vietnamu u nás, v Bratislave, „ povedal slovenský prezident.
Konštatoval, že pre každú krajinu je dobré ak sa stretávajú najvyšší predstavitelia štátu. „Je to signál pre podnikateľov a obchodníkov, ale pre rozvoj kultúrnej výmeny a priateľstva medzi národmi.“

Nguyen Minh Triet vyzdvihol úspechy Slovenska v ekonomike i v medzinárodnej politike. Vyjadril presvedčenie, že táto návšteva zintenzívni vietnamsko-slovenskú spoluprácu. „Vývoj vo Vietname má dobré smerovanie a je dynamický. Aj napriek svetovej hospodárskej kríze dosahujeme dobré hospodárske výsledky , „ povedal vietnamský hosť. Hospodársky rast v roku 2009 sa síce spomalil, ale stále osciluje okolo piatich percent HDP.

Uplynulé dva roky sú pre Vietnam významné aj z hľadiska úloh, ktoré krajine vyplývajú z pozície jej členstva v BR OSN ako nestáleho člena. „Vietnamská zahraničná politika je mnohostranná a Vietnam chce byť stabilným partnerom medzinárodného spoločenstva,“ uviedol Nguyen Minh Triet. Vietnam považuje Slovensko za tradičného partnera a má záujem o podporu spolupráce v rozličných oblastiach hospodárstva. Konkrétne o slovenské investície v oblasti výstavby elektrární, v stavebníctve a budovaní cestných komunikácií.

Vietnam si podľa slov jeho prezidenta želá, aby EÚ uznala otvorenosť krajiny, jeho trhovú ekonomiku a Nguyen Minh Triet požiadal prezidenta Ivana Gašparoviča, aby tlmočil žiadosť o zrušenie uvaleného dovozného cla na obuv z Vietnamu do EÚ. Triet tiež pripomenul význam kultúrnej spolupráce medzi oboma krajinami. „Mnohí z občanov Vietnamu v minulosti študovali na Slovensku a dnes zastávajú vysoké posty v štátnej správe. To je ten vzácny most, ktorý nás spája aj v súčasnosti, „ povedal vietnamský prezident.

Ivan Gašparovič počas rokovaní ocenil, že Vietnam je dnes vo svete považovaný za „politicky stabilnú krajinu s výrazným napredovaním ekonomiky .“ Podľa jeho slov slovenská strana nielen v bilaterálnych, ale aj v multilaterálnych vzťahoch veľmi intenzívne podporuje dialóg medzi EÚ a Vietnamom. „Veľmi intenzívne sledujeme vaše aktivity v ekonomickej i politickej oblasti v regióne a v rámci zoskupenia ASEAN-u,“ povedal náš najvyšší predstaviteľ.

Slovenská republika podľa slov prezidenta zaradila Vietnam na zoznam rozvojových krajín, ktorým poskytneme rozvojovú pomoc. Ivan Gašparovič zdôraznil, že Slovensko a Vietnam môžu vzájomne investovať, ale otvorené sú i spoločné investície v tretích krajinách. Ivan Gašparovič tiež pripomenul, že možnosti spolupráce sú otvorené i v oblasti vedy a výskumu. „Všetci tí, ktorí na Slovensku študovali, môžu dnes pomôcť zintenzívniť našu spoluprácu. O to skôr, že mnohí sú na významných spoločenských postoch. A tento potenciál by sme mohli výhodne využiť,“ povedal náš prezident.

Ivan Gašparovič označil za problematickú vízovú otázku v dvojstranných vzťahoch. Ide o otázku, ktorú považuje za potrebné riešiť. Ako súčasť schengenského pásma však má Slovensko určité povinnosti. Ivan Gašparovič však za pozitívum označil pripravované zriadenie vietnamského veľvyslanectva na Slovensku, ktoré môže prispieť k riešeniu otázky vízovej povinnosti pre občanov oboch štátov ako aj k operatívnejšiemu riešeniu občianskoprávnych problémov vietnamských občanov, ktorí po skončení štúdií zostali žiť na Slovensku. „Som presvedčený, že s Vietnamom môžeme nájsť dobrú spoluprácu aj v oblasti cestovného ruchu a kultúrnej výmeny,“ povedal slovenský prezident.

Rokovania sa nevyhli ani téme dodržiavania ľudských práv. Vietnamský hosť podčiarkol, že každá krajina prešla svojím špecifickým vývojom. Vietnam - dlhý čas pod cudzou nadvládou- zaplatil aj početnými ľudskými životmi za získanú nezávislosť, ktorú si teraz chráni.

Nguyen Minh Triet osobitne zdôraznil, že tému porušovania ľudských práv otvárajú tie krajiny, v ktorých dochádza k ich porušovaniu. Konkretizoval to na príklade USA a uplatňovaní výkonu trestu smrti. Národné kultúrne a historické špecifiká podľa slov vietnamského hosťa treba rešpektovať. Za neaplikovateľnú legislatívnu úpravu označil napríklad postihovanie žien, ktoré privedú na svet vo Vietname viac detí. Zvýšenie pôrodnosti by bolo na Slovensku žiaduce, čo potvrdil aj Ivan Gašparovič. Ale ázijská realita núti prijímať iné opatrenia.
Obaja štátnici sa zhodli v názore, že otázka ľudských práv je globálna otázka a „každý štát si v tejto otázke musí urobiť poriadok. „

Vietnamský prezident sa v rámci svojej oficiálnej návštevy stretne aj s premiérom Robertom Ficom, s predsedom parlamentu Pavlom Paškom a obe hlavy štátov sa zúčastnia na slovensko-vietnamskom ekonomickom  fóre. 

Po prehliadke Primaciálneho paláca, historického centra Bratislavy a hradu Červený kameň odletí zajtra vietnamský prezidentský pár do vlasti.      

 


Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]