Aktuality
   

Rok 2011

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2011

Taliansky prezident Giorgio Napolitano na oficiálnej návšteve Slovenska

Taliansky prezident Giorgio Napolitano na oficiálnej návšteve Slovenska

15. apríl 2011

Prezident Talianskej republiky Giorgio Napolitano s manželkou Clio po prvý raz zavítal na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. Po slávnostnom privítacom ceremoniáli na nádvorí Prezidentského paláca sa uskutočnilo plenárne rokovanie hláv štátov s delegáciami.

Ivan Gašparovič zablahoželal hosťovi k významnému výročiu jeho krajiny, ktorým je 150. výročie zjednotenia Talianska. Náš najvyšší predstaviteľ sa 2. júna 2011zúčastní na oslavách tohto významného talianskeho sviatku. „S Talianskom máme bezproblémovú spoluprácu vo všetkých oblastiach – politickej, hospodárskej u kultúrnej,“ konštatoval slovenský prezident a podčiarkol záujem slovenskej strany o ďalšie rozvíjanie spolupráce a skvalitňovanie bilaterálnych vzťahov.

Taliansky prezident Napolitano na stretnutí ocenil kvalitu taliansko-slovenských vzťahov a ich vysokú úroveň. Poďakoval sa Ivanovi Gašparovičovi za prísľub účasti na oslavách 150. výročia zjednotenia Talianska.

Ivan Gašparovič sa poďakoval tiež talianskemu hosťovi za jeho osobnú účasť na odhalení busty Alexandra Dubčeka na Bratislavskom námestí v Ríme. „Mal som tú česť osobne sa stretnúť s pánom Alexandrom Dubčekom ako s disidentom i v šťastnejšom období jeho života, kedy už bol predsedom federálneho československého parlamentu,“ uviedol Giorgio Napolitano.

V hospodárskej oblasti  má Slovensko s Talianskom rozpracované viaceré perspektívne projekty v energetike. Taliansky Enel sa podieľa -ako majoritný vlastník Slovenských elektrární – na budovaní 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Po ich dokončení by malo byť Slovensko sebestačné v produkcii elektrickej energie. 

Taliansky hosť tiež zdôraznil, že talianska strana je „ochotná pokračovať v zintenzívnení našej spolupráce v oblasti energetiky, kde môžeme vyjadriť spokojnosť z doterajšieho pôsobenia na vašom trhu,“ konštatoval Napolitano v súvislosti s činnosťou spoločnosti Enel na Slovensku. Zdôraznil tiež, že jadrovú energetiku pre mierové účely nepovažuje za hrozbu a to i napriek tomu, že sa v Taliansku za ostatné dve desaťročia jadrová energia nevyužívala pre referendum, ktoré zamietlo budovanie nukleárnych zdrojov energie. „Problematiku jadrovej energetiky považujem za mimoriadne dôležitú kapitolu pre EÚ a tejto téme by sme sa mali venovať všetci spoločne, uviedol Giorgio Napolitano.
Prezidenti sa zhovárali aj o súčasnej hospodárskej kríze a jej vplyve na ekonomiku štátov EÚ. Nevyhli sa ani diskusii o jadrovej bezpečnosti, ktorá by mala byť prioritou, nakoľko jadrová energia je a zostane základným zdrojom elektrickej energie v Európe.

Ivan Gašparovič v tejto súvislosti na margo výstavby nových jadrových elektrární zdôraznil nevyhnutnosť zohľadnenie miest a rizík živelných pohrôm. Doplnil, že z tohto pohľadu však u nás podobná situácia ako v Japonsku nehrozí.

Na tému spolupráce v nadnárodných inštitúciách sa postoje oboch prezidentov zhodli a obe hlavy štátov ocenili spoločnú účasť v NATO, EÚ, OSN a ďalších medzinárodných inštitúciách.

Nevyhli sa ani téme pohnutého diania v Líbyi. „To, čo sa deje v Líbyi v súčasnosti možno považovať za zlyhanie politických analýz. Slovensko podporuje snahy EÚ o stabilizáciu situácie v tejto severoafrickej krajine“ uviedol Ivan Gašparovič. Jeho taliansky hosť svoje postoje podčiarkol slovami:„Situáciu v Afrike a na Strednom Východe považujeme za alarmujúcu a preto jej musíme venovať našu pozornosť. Je pravdou, že sme podcenili vývoj v afrických krajinách, Tunise, Egypte a v Líbyi a nevšimli sme si udalosti, ktoré viedli k potláčaniu ľudských práv.“
Giorgio Napolitano ocenil postoj štátov vrátane Slovenska, ktoré sa rozhodli pristupovať k situácii v Líbyi na princípe humanity a nezúčastňovania sa na vojenských operáciách. Na tému prisťahovalectva a hromadnej migrácie – treba podľa Napolitana prijať celoeurópske opatrenia, pretože nemožno ponechať riešenie tohto problému len jednej krajine, ktorá s destabilizovaným regiónom bezprostredne susedí. Ivan Gašparovič podporil potrebu spoločného rozhodnutia i istého prehodnotenia demokratických princípov v záujme riešenia tohto problému, pod ktorý spadá aj problém rómsky.

Giorgio Napolitano vysoko ocenil prínos Slovenska k záchrane eura, ktoré sa pre krach niektorých európskych ekonomík ocitlo v kríze. Zvlášť výrazne vyzdvihol taliansky hosť nemenné proeurópske postoje Ivana Gašparoviča.

Prezidenti Gašparovič a Napolitano sa doposiaľ stretli počas oficiálnej návštevy slovenského prezidenta v Taliansku (27.-1.3.2007). Súčasťou návštevy boli aj dve slovensko-talianske ekonomické fóra a návšteva Bolonskej univerzity.
Prezidenti sa videli aj počas 14. summitu stredoeurópskych prezidentov v Brne (24.-26.5.2007), kde taliansky prezident vo svojom vystúpení zdôraznil, že Taliansko ako zakladajúca krajina EÚ aj NATO vždy podporovalo ich rozširovanie.

Giorgio Napolitano bol zvolený do funkcie prezidenta Talianskej republiky 10. mája 2006.


Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]