Aktuality
   

Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri s írskou prezidentkou Mary McAleese, prezidentkou Írska, Dublin 26. 3. 2007

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2007 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri s írskou prezidentkou Mary McAleese, prezidentkou Írska, Dublin 26. 3. 2007

Vážená pani prezidentka,
vážený pán Doktor Martin McAleese,
milé dámy a páni,


dovoľte mi poďakovať sa Vám za pohostinnosť, ktorú ste mne, mojej manželke a celej mojej delegácii poskytli. Dovoľte mi taktiež poďakovať sa Vám osobne i celému Írsku v mene všetkých Slovákov, ktorých Vaša krajina prijala na svojej pôde v posledných rokoch.
Tak ako Írsko počas svojho predsedníctva v Európskej únii priateľsky a ústretovo uviedlo 1. mája 2004 nové členské štáty do Európskej únie, tak grandiózne a hlavne zodpovedne pristúpilo k otázke otvorenosti svojho pracovného trhu pre našich občanov. Vysoko oceňujeme akú veľkú pozornosť venuje Írsko integrácii pracovníkov z nových členských krajín a uplatňovaniu projektu „Know Before You Go“. Írsko týmto krokom opätovne preukázalo svoju veľkú dušu a triezvy úsudok. Írsko týmto krokom opätovne bolo pre Slovensko príkladom, keď sme nezaviedli žiadne bariéry pre slobodný pohyb všetkých občanov z novopristupujúcich krajín Bulharska a Rumunska.

Vážená pani prezidentka,
v takýchto dôstojných chvíľach sa zvykne prejaviť úcta hostiteľskej krajine poukázaním na úspechy jej občanov a cez túto personifikáciu na úspechy celej krajiny. V prípade Írska je to náročná úloha. Vybrať z dlhého zoznamu zvučných a svetoznámych mien osobností spätých s Vašou krajinou je na hranici sizyfovského úsilia. Írske gény majú nositelia Nobelových cien, prezidenti dominantných štátov svetovej politiky, hviezdy hudobného či filmového sveta, vedci alebo bojovníci za mier. Vybral som si nakoniec dvojicu mužov veľmi podobných osudov. Slováka a Íra. Obaja odišli zo svojej chudobnej domoviny, aby v krajine za oceánom dobili svet.

Je tomu práve sto rokov, čo slovenský bankár Michael Bosák a jeho írsky partner P.J. McGinty - , obaja žijúci v Pensylvánii, zvečnili svoj podpis na desaťdolárovej bankovke. Nominálna hodnota bankovky síce nie je najvyššia, ale vtedajšia americká administratíva takúto výsadu poskytovala len tým najúspešnejším ľuďom vo finančnom svete. Prijmite tento môj malý exkurz do minulosti ako vyjadrenie nášho súčasného úprimného záujmu o priateľské a vzájomne prospešné vzťahy, ktoré, ako v prípade týchto dvoch mužov, sa môžu zapísať do dejín.

Ako príklad súčasnej spolupráce Írov a Slovákov možno uviesť jeden z najambicióznejších urbanistických projektov, minimálne v strednej Európe, ktorý sa uskutočňuje teraz v našom hlavnom meste. Je produktom írskych developerov. Pretvárajú roky ľadom ležiace a upadajúce územie nášho hlavného mesta v moderné polyfunkčné prostredie s vysokým štandardom. A títo írski podnikatelia nie sú v týchto aktivitách osamotení. Ich slovenskí a iní zahraniční konkurenti realizujú podobné projekty na nábreží Dunaja alebo v centre mesta. Bratislava sa stáva skutočnou európskou metropolou.

Toto je len výsek z mnohých projektov, vďaka ktorým sa Slovensko rapídne mení. Podľa Svetovej banky sme spomedzi krajín V4 najvhodnejšou krajinou pre podnikanie a v celosvetovom meradle v tejto kategórii zaujímame tiež slušné 36. miesto. Stojíme takmer pred dverami zavedenia eura, produkujeme tretí najväčší hospodársky rast z krajín Európskej únie. Som presvedčený, že mladí Slováci, ktorí odišli, napríklad aj do Írska, s túžbou v srdci nájsť uspokojenie svojich ambícií a cieľov, práve pod vplyvom zlepšujúcich sa podmienok, sa na Slovensko vrátia a budú na svoju vlasť hrdí, podobne ako vy dnes.

Dovoľte zopakovať: Írsko považujeme za excelentný príklad odvážnych a vysoko prospešných zmien v smerovaní a rozvoji krajiny. Tvorivá schopnosť a sily írskeho národa preskúšané ťažkou históriou sú pre nás inšpiráciou. Za to, že sa s nami podelíte o vlastné skúsenosti Vám budeme vďační. Ostatné už zostane na nás. Som presvedčený, že obstojíme. Bude to na prospech aj celej Európskej únie.

Vážená pani prezidentka,
pevne verím, že prejavy priateľstva medzi našimi krajinami, ktoré sme dnes obojstranne deklarovali na oficiálnej úrovni, budú aj do budúcnosti samozrejmosťou vo vzťahoch medzi našimi občanmi. Prajem si, aby priaznivá spoločenská atmosféra napomohla našej vzájomnej ekonomickej, vedeckej či kultúrnej spolupráci.

Na záver by som ešte rád, Vám pani prezidentka a Vašej krajine, zablahoželal k významnej udalosti zo začiatku tohto roka, keď írsky jazyk získal štatút jedného z oficiálnych jazykov EÚ.

Dovoľte mi pozdvihnúť čašu a pripiť na zdravie Vás a doktora McAleeseho, ako aj na zdravie všetkých prítomných. Pripíjam na mier vo svete, na prosperitu írskeho i slovenského ľudu, na naše priateľstvo a spoločnú budúcnosť v zjednotenej Európe!
Na zdravie !

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]