Aktuality
   

Rok 2007

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2007

Ivan Gašparovič vystúpil v rámci všeobecnej rozpravy 62. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN

Ivan Gašparovič vystúpil v rámci všeobecnej rozpravy 62. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN

25. september 2007

Najdôležitejším bodom pracovnej návštevy prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča v USA bolo vystúpenie v rámci všeobecnej rozpravy 62. zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie spojených národov.

Kriticky sa v ňom vyjadril na margo neuspokojivého tempa a rozsahu reformného procesu v rámci OSN. Slovenská republika považuje za nutné zdynamizovať prácu novovytvorených štruktúr a inštitúcií a nastavenie OSN na adresnú prevenciu a riešenie konkrétnych problémov a konfliktov.

Prezident Slovenskej republiky pozitívne hodnotil vytvorenie Komisie pre budovanie mieru. „Slovensko tiež podporuje úsilie o celkovú reformu v systéme ochrany ľudských práv. Vítame začiatok činnosti Rady pre ľudské práva a uznávame jej primárnu zodpovednosť za podporu všeobecného rešpektovania ochrany ľudských práv a základných slobôd. V pokračujúcom procese inštitucionálnych zmien očakávame, že Rada bude účinne uplatňovať svoj mandát v zmysle rezolúcie Valného zhromaždenia OSN 60/251. Slovenská republika je zástancom idey ochrany a podpory ľudských práv na národnej i medzinárodnej úrovni. V tomto smere sme pripravení prevziať na seba aj príslušnú zodpovednosť.
Bude pre nás poctou, ak členské štáty OSN podporia kandidatúru Slovenskej republiky do Rady pre ľudské práva na roky 2008-2011 vo voľbách na jar roku 2008.“ p
ovedal Ivan Gašparovič.

Vo svojom vystúpení deklaroval záujem SR o kroky zamerané na reformu sekretariátu OSN tak, aby pružne reagoval na súčasné potreby a výzvy a aby sa zvýšila jeho zodpovednosť pri vyhodnocovaní plnenia svojich úloh.

Reformným krokom sa podľa slovenského prezidenta nemôže vyhnúť ani Valné zhromaždenie OSN. Je potrebné posilniť jeho úlohu a autoritu sústredením pozornosti Valného zhromaždenia OSN na reálne a akútne problémy dnešného sveta. Valné zhromaždenie OSN by malo nájsť mechanizmy, ktoré umožnia kontrolu implementácie jeho rozhodnutí a súčasne elimináciu neaktuálnych opatrení, ktoré zaťažujú jeho činnosť. Treba sa zamyslieť aj nad reprezentatívnosťou orgánov, ktoré zriaďuje Valné zhromaždenie OSN. Slovensko, ako člen východoeurópskej regionálnej skupiny, privítalo zvolenie pána Srgjana Kerima za predsedu 62. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.

„Súčasne však treba zdôrazniť, že východoeurópska regionálna skupina je najdynamickejšie rastúcim regionálnym zoskupením v rámci Valného zhromaždenia OSN. Jej zastúpenie na riadiacich manažérskych postoch Sekretariátu OSN a tiež v samotných orgánoch OSN však tomu nezodpovedá. Príkladom tohto stavu je fakt, že regionálna skupina, kam patrí aj Slovenská republika, nedisponuje v tomto roku ani jedným miestom podpredsedu Valného zhromaždenia OSN.“

Ivan Gašparovič zdôraznil vo svojom vystúpení, že okrem reformného úsilia chce Slovenská republika počas 62. zasadnutia Valného zhromaždenia venovať osobitnú pozornosť problematike reformy bezpečnostného sektora, pretože nedostatočná alebo absentujúca reforma bezpečnostného sektora je často zdrojom konfliktov, ich katalyzátorom, alebo príčinou návratu post-konfliktných krajín späť do fázy konfliktu.

V súvislosti s komplexnou správa generálneho tajomníka OSN o prístupoch OSN k problematike reformy bezpečnostného deklaroval rozhodnutie Slovenska iniciovať tematickú diskusiu o problematike reformy bezpečnostného sektora počas 62. Valného zhromaždenia. Slovenská republika od 62. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN tiež očakáva oživenie diskusie v otázkach odzbrojenia a nešírenia zbraní hromadného ničenia. Slovensko malo možnosť prispieť k tomuto úsiliu vďaka svojmu predsedníctvu vo výbore Bezpečnostnej rady OSN zriadenom rezolúciou č. 1540 z roku 2004. V tejto súvislosti Slovensko iniciovalo tiež otvorenú diskusiu Bezpečnostnej rady OSN o nešírení zbraní hromadného ničenia vo februári 2007.

"Deštruktívny potenciál zbraní hromadného ničenia narastá v kombinácii s hrozbou medzinárodného terorizmu. Chceme preto venovať osobitnú pozornosť aj tejto hrozbe medzinárodnému mieru a bezpečnosti. Globálna stratégia boja proti terorizmu prijatá Valným zhromaždením OSN v minulom roku vytvára široký priestor pre medzinárodnú spoluprácu v tejto oblasti.“

Prezident Slovenskej republiky vo vystúpení v rámci všeobecnej rozpravy 62. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN podčiarkol pozornosť Slovenska, ktorú venuje aj hospodárskej a sociálnej dimenzii OSN, v ktorej sa tiež chce aktívnejšie angažovať.

Prezident SR vyjadril sklamanie z toho, že sa zatiaľ nepodarilo nájsť riešenie v otázke Kosova. „Podľa nášho názoru Kosovo nesmie byť prekážkou zjednotenia európskych národov, avšak nesmie ani vytvoriť negatívny precedens v medzinárodnom práve.S nádejou vnímame prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá poskytuje mandát na nasadenie zmiešanej misie Africkej únie a OSN do Darfúru. Toto bezprecedentné rozhodnutie posúva spoluprácu OSN a regionálnych organizácií na novú úroveň.
V otázke Blízkeho východu sa Slovensko zasadzuje za mierové, spravodlivé a trvalé vyriešenie izraelsko-palestínskeho sporu. Rokovania by mali vyústiť do vytvorenia životaschopného palestínskeho štátu, ktorý bude spolunažívať s Izraelom v trvalom mieri a bezpečnosti. V tomto zmysle vítame obnovený dialóg medzi Izraelom a Palestínou i kroky, ktoré v tomto smere podniklo Kvarteto,“
povedal v závere svojho vystúpenia prezident Ivan Gašparovič.

Vystúpenie zavŕšil výzvou k spoločnému pričineniu sa členských štátov tak, aby bilancia v budúcnosti bola priaznivejšia v prospech úspechov OSN.


Na začiatok stránky
Verzia pre tlač

© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]