Aktuality
   

Rok 2006

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2006

Vyhlásenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča ku Dňu Ústavy

Vyhlásenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča ku Dňu Ústavy

31. august 2006

Už roky 1. septembra slávime Deň Ústavy Slovenskej republiky. Dokumentu štátoprávneho významnému, ktorým sa slovenský národ, spoločne s národnosťami žijúcimi na území Slovenska rozhodol prijať túto Ústavu, ako ústavnú deklaráciu vyjadrujúcu záujem spoločne žiť v demokratickej, zvrchovanej a právnej republike.

Ústava Slovenskej republiky je základným dokumentom postaveným na princípe národnom i občianskom. Tento princíp už preambula vyzdvihuje ústavne, morálne, politicky i štátoprávne ako spoločenstvo národa i národnosti, a to treba zdôrazniť, ako rovnoprávne subjekty. Svedčí o tom aj druhý článok Ústavy SR, podľa ktorého štátna moc pochádza od občanov. Od všetkých, bez ohľadu na národnosť, vierovyznanie, rasu, vzdelanie, jazyk, politické, či iné zmýšľanie. Myslím si, že to je jadro a základ všetkých ďalších článkov ústavy, počnúc základnými ľudskými právami a slobodami, cez práva národnostných menšín i etnických skupín, a končiac ústavnými inštitúciami garantujúcimi tieto humánne hodnoty.

Naša ústava sa svojim demokratickým a humánnym charakterom zaradila medzi ústavné dokumenty štátov Európskej únie.

Práve v týchto dňoch si spoločne pripomeňme takú samozrejmú občiansku a mravnú povinnosť poznať a najmä do života uvádzať ducha i jednotlivé články ústavy. Pripomínam túto samozrejmosť všetkým nám bez ohľadu ne spoločenské postavenie, funkcie a zmýšľanie. Znepokojuje ma totižto vysoká a závažná kriminalita, osobitne vraždy, útoky na zdravie, únosy, vydieranie, podvody, vyhrážky, narúšanie verejného pokoja, pornografické obchody a ohrozovanie najmä detí a mládeže.

Ako občan svojej krajiny so znepokojením zaznamenávam aj nárast netolerancie, národnostnej neznášanlivosti, rôznych xenofóbnych a rasistických postojov či dokonca násilných aktov, vychádzajúcich z takýchto postojov. Nemôžem sa v žiadnom ohľade zmieriť ani s ich podobou, ani s ich zdôvodňovaním. Veď pre tieto postoje a činy niet v demokratickej spoločnosti opodstatnenia a preto ani zdôvodnenia.

Ako hlava štátu so všetkými zahraničnými partnermi – a teda celkom prirodzene aj s prezidentom Maďarskej republiky – vždy zdôrazňujem vernosť Slovenskej republiky princípom demokracie a právneho štátu, ako aj spojeneckým záväzkom v integračných zoskupeniach, ktorých sme rovnocennými členmi. Bolo by neprirodzené, keby sme mali byť vnútri týchto spojeneckých zoskupení vystavovaní neprimeranej kritike či reakciám na vývoj v našej krajine, s ktorým sa musíme vysporiadať sami a samozrejme na základe spomínaných a uznávaných demokratických princípov.

V minulých dňoch napokon celý rad zodpovedných ústavných činiteľov odmietol šírenie protimaďarských nálad i aktov. Považujem tieto vyhlásenia a stanoviská za natoľko jednoznačné, že niet dôvodu na ich spochybňovanie.

V demokratickej spoločnosti musíme spoločne: štátne orgány, polícia, prokuratúra, súdy ale i samosprávne orgány dôsledne uplatňovať zákony, a to ešte skôr ako dôjde k tragédiám. Obraciam sa aj na cirkvi a náboženské spoločnosti o ich výchovné, preventívne pôsobenie a účinkovanie.

Chceme žiť v usporiadanie, pokojnej spoločnosti, aby sa naše matky nemuseli báť o svoje deti, manželia o svojich partnerov, čestne pracujúci o svoje istoty a majetkové hodnoty.
Dovoľte vyjadriť želanie, aby naša Ústava naďalej slúžila ľuďom, občanom Slovenska, ktorí chcú žiť v mieri, pokoji, v záujme všetkých a každého. V tom je zmysel ústavy, našich zákonov a občianskej mravnosti.

Privítal by som, aby sa jednotlivé zložky občianskej spoločnosti viac venovali otázkam každodennej mravnosti, ktoré ovplyvnia povahu spoločenskej klímy. Hodnoty ako solidarita, medziľudské vzťahy, tolerantnosť, vzdelanosť a kultivovanosť by sa mali stať súčasťou nášho každodenného života.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač

© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]