Aktuality
   

Rok 2011

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2011

Prezident SR Ivan Gašparovič vystúpil na plenárnom rokovaní 17. summitu prezidentov krajín strednej Európy

Prezident SR Ivan Gašparovič vystúpil na plenárnom rokovaní 17. summitu prezidentov krajín strednej Európy

27. máj 2011

Ako tretí v poradí vystúpil na plenárnom zasadnutí 17. summitu prezidentov krajín strednej Európy prezident Ivan Gašparovič. Vo svojom prejave na tému „Spoločná skúsenosť z demokratickej transformácie a jej využitie v južnom a východnom susedstve Európy“ prezident SR poukázal na skutočnosť, že polovica z prítomných európskych krajín a regiónov ešte stále rieši otázky svojej vlastnej transformácie.

Vo vystúpení sa podrobnejšie venoval problematike identifikácie možností efektívnej pomoci krajinám severnej Afriky a Blízkeho východu. „Demokatizáciu arabského sveta budeme môcť ovplyvniť len v prípade, že my sami sa stotožníme s novou a odvážnou a ambicióznou víziou zjednotenej Európy. Skúsenosť strednej Európy z procesu spoločenskej transformácie od autoritarizmu k demokracii a od centrálneho plánovania k voľnému trhu nemožno v krajinách nášho susedstva uplatňovať automaticky“, konštatoval Ivan Gašparovič.

Prezident SR taktiež zmienil, že nás tzv. arabská jar našla nepripravených a že komplexnosti vývoja v našom južnom susedstve v dostatočnej miere stále nerozumieme. Vyjadril presvedčenie, že „v prípade arabského sveta bude potrebná celková zmena paradigmy nášho prístupu. Hovorme o investíciách, o postupnej ekonomickej integrácii regiónu....pokúsme sa o uvoľňovanie stále platných obchodných bariér, ako sú clá, dovozné kvóty, licencie...“ Len tak, podľa Ivana Gašparoviča, podporíme rast arabských ekonomík a životnej úrovne obyvateľov týchto krajín. Za nemenej dôležité považuje hlava štátu podporu vzdelávania, informatizácie a modernizácie arabskej spoločnosti, ako aj intenzívnejšiu prácu s mladšou „internetovou“ generáciou. Prezident svoje vystúpenie uzavrel, že náš prístup k susedom by mal byť novátorský, úprimný, dôsledný a geograficky vybalansovaný.

Maďarský prezident Pál Schmitt vo svojom vystúpení poukázal na potrebu zlepšenia životnej úrovne v krajinách susedstva, pretože chudobu vníma ako destabilizujúci faktor. V tejto súvislosti zdôraznil aj ambíciu maďarského predsedníctva v Rade EÚ prijať rámcovú Európsku stratégiu pre Rómov. Podporil myšlienku pokračovania európskej integrácie a uviedol, že „zjednotenie Európy bude dokončené len vstupom všetkých krajín západného Balkánu.“ Poukázal aj na pozitívny príklad regionálnej spolupráce vo formáte V4, ktorý môže byť pre našich susedov na východe i juhu inšpiratívny.

Estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves vo svojom vystúpení podporil názor Ivana Gašparoviča, že treba zmeniť náš prístup v rámci pomoci arabským susedom. A to z poskytovania priamej finančnej a často nedostatočne efektívnej pomoci na postupné otváranie európskeho trhu pre produkciu z arabských ekonomík. Takáto zmena podľa názoru estónskeho prezidenta prinesie hmatateľnejšie výsledky v podobe zvyšovania zamestnanosti a životnej úrovne v arabskom svete.

Hostiteľ summitu poľský prezident Bronislaw Komorowski zhrnul plenárne zasadnutie konštatovaním, že perspektíva regiónu strednej a juhovýchodnej Európy je značná. „Naše krajiny dosiahli v procese tranzície reálne výsledky a nadobudli reálne skúsenosti. Disponujeme dôležitými informáciami pre ašpirantov v susedstve.“ Poukázal, že demokratizačné zmeny sú aj napriek objektívnym ťažkostiam realizovateľné. V rámci európskeho projektu Východného partnerstva za kľúčovú označil Ukrajinu. Zdôraznil, že aktuálne problémy arabského sveta by sme nemali riešiť na úkor našej nižšej angažovanosti vo východnom susedstve.

 

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]