Aktuality
   

Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča vo všeobecnej rozprave 67. zasadania Valného zhromaždenia OSN, New York, 25. 9. 2012

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2012 | Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča vo všeobecnej rozprave 67. zasadania Valného zhromaždenia OSN, New York, 25. 9. 2012

Vážený pán predsedajúci,
excelencie, dámy a páni,


na úvod vyjadrujem osobitnú poctu generálnemu tajomníkovi OSN za jeho skutočné vodcovstvo a oddanosť napĺňaniu cieľov a princípov tejto Organizácie.

OSN a jej Valné zhromaždenie je jedinečným nástrojom, jediným globálnym fórom, ktoré poskytuje priestor na dialóg, na prediskutovanie strategických vízií a hľadanie politických riešení problémov, ktorým spoločne čelíme na národnej, regionálnej a na globálnej úrovni. My máme povinnosť a morálny záväzok spoločne hľadať riešenia pre mier a prosperitu ľudstva.

Konflikty sa nezastavujú na hranici. Žijeme v tak vzájomne prepojenom svete, že každý problém je problémom nás všetkých, každá hrozba je hrozbou nám všetkým, ale aj každý úspech prinesie prospech nám všetkým.

Proces globalizácie okrem nepochybných výhod prináša aj nové výzvy. Spomeniem len tri, ktoré charakterizujú začiatok 21. storočia – svetová ekonomická kríza, ekologické zmeny, či hrozby vytvorené človekom ako terorizmus či zbrane hromadného ničenia. Potrebujeme globálne partnerstvo a spoluprácu. Potrebujeme silný multilateralizmus. Potrebujeme efektívnu OSN. OSN, ktorá je schopná efektívne skĺbiť všetky dimenzie: politickú, ekonomickú, vojenskú, sociálnu, vzťahy s občianskou spoločnosťou.

Potrebujeme OSN, ktorej ľudia veria a na ktorú sa môžu spoľahnúť, že ich ochráni rýchlo a bezodkladne "pred metlou vojny". Potrebujeme pracovať spolu v záujme nášho spoločného cieľa: mieru, bezpečnosti a dôstojných životných podmienok pre všetkých.

Udržanie mieru a bezpečnosti je primárnym cieľom OSN. Máme za sebou výnimočne náročný rok, plný nečakaných zmien a zvratov, vrátane nových vážnych konfliktov, ťažkého porušovania ľudských práv, šírenia chorôb, hladomoru, terorizmu a extrémizmu a ďalších hrozieb mieru a bezpečnosti, ktorým sa nám, žiaľ, nedarí vždy úspešne zabrániť. Dochádzalo dokonca k útokom proti diplomatom a diplomatickým misiám, čo rozhodne odsudzujeme a považujeme za neprípustné.

Práve spôsob riešenia ďalších a ďalších konfliktov a efektívnosť odpovedí na nové hrozby sú lakmusovým papierom úspešnosti napĺňania cieľov Organizácie. Násilie nemôže byť spôsobom riešenia sporov.

Otvorený dialóg, rešpektovanie vzájomných rozdielov a spoločné hľadanie riešení mierovými prostriedkami je jedinou cestou, ktorá nemá alternatívu.

Preto vítame výzvu zamerať sa práve na tento kľúčový aspekt medzinárodných vzťahov. Charta OSN nás všetkých zaväzuje riešiť svoje spory mierovou cestou tak, aby nebol ohrozený mier a bezpečnosť.

Charta nám k tomu ponúka široké spektrum nástrojov, ktoré však musíme efektívne využiť – rokovania, dožiadania, mediácia, zmierovanie, arbitráž a ďalšie mierové nástroje podľa vlastného výberu. Mediácia sporov pod záštitou OSN je kľúčom k riešeniu konfliktov mierovou cestou. Posilnenie mediačných schopností OSN, posilnenie dôvery, zlepšenie uplatňovania a rešpektu k Charte OSN je v centre nášho záujmu.

Povaha sporov sa mení a vyvíja, ale ich podstata zostáva – dosahovanie cieľov násilným spôsobom. A nemám na mysli iba vojenské metódy, pretože ešte horšie účinky, než zbrane, majú hlad a smäd.

Živnou pôdou pre vznik sporov je naďalej nespravodlivá deľba bohatstva, sociálne nerovnováhy, chudoba a pocit nespravodlivosti. Človek, ktorý je spokojný, nehľadá konflikt. Hľadá spôsob, ako naplniť svoj život. V tomto kontexte za najefektívnejší nástroj pre zabezpečenie mieru, dôstojného života a trvalo udržateľného rastu považujem prevenciu.

Riešením primárnych príčin konfliktov je odstránenie chudoby, trvalo udržateľný rozvoj, dodržiavanie ľudských práv, vláda práva a rešpekt k jeho nástrojom, budovanie demokratických inštitúcií, kontrola pohybu zbraní. To sú základné stavebné kamene mieru a prosperity.

OSN so svojim širokým záberom pôsobnosti má potenciál efektívne pomáhať členským štátom v každej z týchto oblastí. Musí však byť adekvátne posilnená.

Naše predstavy o tom čo a ako by mala OSN robiť sa však stále výrazne líšia. Terorizmus predstavuje akútne nebezpečenstvo pre každého z nás, napriek tomu nevieme nájsť spoločnú reč pri jeho charakteristike.

Klimatické zmeny prinášajú zásadné zmeny s konkrétnymi dopadmi na poľnohospodársku produkciu, napriek tomu produkcia skleníkových plynov a emisií neklesá. Rozširujú sa nožnice medzi bohatstvom a chudobou. Čoraz väčšiu úlohu zohrávajú neštátni aktéri – nadnárodné spoločnosti, špekulatívni investori. Súčasná ekonomická kríza ukázala, že aj tie najsilnejšie ekonomiky sú zraniteľné. Sú zraniteľné vtedy, keď žijú na dlh, keď morálny hazard prekročí hranicu udržateľnosti. Kríza ukázala, že sociálny zmier v každej spoločnosti (vyspelej i menej vyspelej) má svoje hranice.

Pre svetovú ekonomiku je dôležité, aby najsilnejšie ekonomiky boli stabilné a najmä, aby cítili svoju zodpovednosť za svetový vývoj i udržateľnosť sociálnej stability vo svete. Nejde len o uplatňovanie princípu sociálnej solidarity. Ide o sebazáchovu ľudstva. Preto musíme nájsť spoločný cieľ: vytvoriť z OSN efektívnu organizáciu s centrálnou úlohou v novom medzinárodnom prostredí. Potrebujeme politickú vôľu všetkých členov a jasnú víziu pre prispôsobenie OSN globálnym potrebám 21. storočia.

Jedným z nástrojov prevencie konfliktov je odstránenie chudoby a zabezpečenie trvalo udržateľného rozvoja pre všetkých a vo všetkých jeho aspektoch. OSN má v ruke potrebné nástroje.

V čase fiškálnych obmedzení ich však musíme efektívnejšie využiť. Nepotrebujeme vytváranie nových, paralelných či duplicitných štruktúr.

Na konferencii o trvalo udržateľnom rozvoji Rio+20 sme sa zhodli, že potrebujeme inkluzívny a silný multilaterálny systém, ktorý bude schopný efektívne riešiť hrozby v oblasti trvalo udržateľného rozvoja. Systém, ktorý je nutný pre zabezpečenie trvalého mieru a bezpečnosti.

Podporujeme iniciatívu generálneho tajomníka OSN „Trvalo udržateľná energia pre všetkých.“ V jej duchu, okrem iného, zdôrazňujeme pozitívne aspekty využívania jadrovej energie v energetike i zdravotníctve. Som presvedčený, že prednostné investície do výskumu na zvyšovanie bezpečnosti prevádzky jadrových elektrární sú zmysluplnejšie než masívne investovanie do zatvárania funkčných elektrární.

Slovensko je pripravené intenzívne a konštruktívne spolupracovať s partnermi s cieľom maximálne zefektívniť fungovanie OSN v ekonomickej, sociálnej, environmentálnej a ďalších oblastiach. Podporujeme posilnenie Hospodárskej a sociálnej rady a zefektívnenie jej spolupráce s Valným zhromaždením OSN a ďalšími aktérmi v rámci systému OSN.

Slovensko vníma vážne svoju morálnu povinnosť pomáhať rozvojovým krajinám a krajinám v núdzi. Do naplnenia Miléniových cieľov ostávajú necelé 3 roky. Je potrebné zvýšiť naše úsilia. Slovensko ako donorská krajina prispieva svojim dielom k riešeniu naliehavých problémov globálneho rozvoja. Napriek napätému rozpočtu Slovensko každý rok zvyšuje celkový príspevok na zahraničnú rozvojovú pomoc.

Bezpečné a stabilné prostredie priaznivé pre rozvoj nie je možné bez efektívnej kontroly zbraní a celkového odzbrojenia ako základného nástroja pre zabránenie konfliktov. Slovensko je zástancom komplexnej, univerzálnej a právne záväznej zmluvy o obchode so zbraňami. Našim cieľom je zamedziť nezodpovednému obchodu so zbraňami a zabrániť ich transferu do rúk teroristov, kriminálnych a iných nelegálnych skupín. Je mi ľúto, že dlhoročné snahy štátov spolu s občianskou spoločnosťou neboli na júlovej konferencii korunované úspechom. Verím, že ďalšími rokovaniami sa podarí nájsť dohodu na efektívnej zmluve.

Svet bez jadrových zbraní je jednou z dlhoročných priorít medzinárodného spoločenstva.

Hoci sa nám za posledné roky podarilo v tejto otázke posunúť vpred, stále zostávajú niektoré krajiny mimo Zmluvy o nešírení jadrových zbraní. Vítame uskutočnenie Konferencie o zóne bez jadrových zbraní na Blízkom východe, ktorá sa uskutoční v Helsinkách v decembri 2012.

Veríme, že napriek smutnému vreniu v regióne a neochote niektorých krajín spolupracovať sa podarí prekonať rozdiely a spoločne dosiahnuť úspešný záver Konferencie v prospech spoločného cieľa: mieru a bezpečnosti na Blízkom východe bez strachu z jadrových zbraní. Úspešný výsledok konferencie by podporil aj dlhé úsilie zahnať obavy z iránskeho jadrového programu. Raketové testy vykonávané Iránom neprispievajú k nadobudnutiu viery v mierový charakter jeho jadrového programu.

Hovoriac o ďalšom skvalitňovaní práce a zvyšovaní efektivity mierových operácií, chcel by som poukázať na tri momenty, ktoré považujem za kľúčové:
1) spolupráca medzi misiami OSN;
2) ochrana civilistov a prispievanie ku kontrole dodržiavania ľudských práv;
3) nutnosť vytvorenia stratégie prechodu medzi udržaním a budovaním mieru, tzn. zefektívnenie implementácie a reforma bezpečnostného systému.

Intenzívnejšia spolupráca medzi mierovými misiami umožní efektívne zdieľanie vynakladaných zdrojov, techniky, či personálu medzi susediacimi misiami navzájom. Navyše prispeje k zlepšeniu schopnosti mierových síl OSN adekvátne reagovať na nepredvídané situácie. Po druhé, ochrana civilného obyvateľstva je jedným z hlavných cieľov mandátov mierových operácií. Umožní obnovu politického procesu v krajine, vrátane implementácie opatrení smerujúcich k odzbrojeniu, demobilizácii a reintegrácii bojovníkov, ako aj bežného obyvateľstva postihnutého konfliktom, vrátane detí. A po tretie, cesta od konfliktu k trvalému mieru je zložitá. Preto je dôležité aby sme vytvorili stratégie, podľa ktorých dokážu mierové sily anticipovať a prenášať zodpovednosť za udržanie mieru v hostiteľskej krajine s cieľom eliminovať duplicitu nástrojov a postupov.

V ostatnom roku medzinárodné spoločenstvo venovalo významnú pozornosť i prostriedky na podporu Afganistanu na jeho ceste k zodpovednosti za bezpečnosť a napĺňanie svojich záväzkov.

Pre Slovensko Afganistan ostáva najvyššou vojenskou zahraničnou operačnou prioritou. Naše jednotky zotrvajú v Afganistane dovtedy, kým to bude nevyhnutné. Bezpečnosť a stabilita závisia aj od stabilnej ekonomiky. Preto chceme zvýšiť našu pomoc aj v oblasti rozvojovej pomoci. Afganistan ostáva jedným z troch prioritných prijímateľov slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci. Podporujeme zároveň centrálnu úlohu OSN a UNAMA pri budovaní kapacít a stabilizácii Afganistanu.

Nech kdekoľvek vo svete ide o ľudské životy, medzinárodné spoločenstvo by malo byť pripravené prijať rázne opatrenia. Dovoľte mi pri tejto príležitosti vyjadriť ľútosť nad tisícami obetí konfliktu v Sýrii.

Preto sa Slovenská republika pripojila k iniciatíve, aby vyšetrovanie najzávažnejších trestných činov podľa medzinárodného práva spáchaných v Sýrii vyšetroval Medzinárodný trestný súd.

Prvoradá zodpovednosť za ochranu svojich obyvateľov je vždy vecou vlády a demokratických inštitúcií štátu. Ak neexistujú, alebo sú ohrozené, je našou spoločnou povinnosťou hľadať riešenia pre nápravu.

Cieľom je vytvorenie právneho štátu rešpektujúceho medzinárodné princípy a zároveň odrážajúceho tradičné zvykové právo.

Slovensko je hlboko oddané princípom OSN definovaným v Charte. Veríme, že v dnešnom hlboko prepojenom svete je inkluzívny efektívny multilateralizmus kľúčom pre riešenie globálnych problémov.

Globálne bezpečnostné hrozby, hospodárske, ekologické, sociálne nepoznajú hranice a sú natoľko silné, že žiadna krajina, žiadna regionálna organizácia na ne nedokáže samostatne efektívne reagovať, ani sa pred nimi účinne brániť.

Veríme, že počas nadchádzajúceho Valného zhromaždenia sa nám podarí v týchto agendách spoločne dosiahnuť pokrok. Naši občania to od nás očakávajú.

Ďakujem za pozornosť.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]