Aktuality
   

Rok 2006

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2006

Prezident SR prijal predstaviteľov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory

Prezident SR prijal predstaviteľov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory

28. február 2006

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič prijal predstaviteľov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory na čele s jej predsedom Petrom Mihókom. Informovali hlavu štátu o aktivitách, ktoré vyvíja SOPK na podporu a ochranu podnikania svojich členov v doma a v zahraničí ako aj komunikácii predstaviteľov SOPK s politickými stranami pred nadchádzajúcimi voľbami do NR SR v kontexte záujmov rozvoja predovšetkým slovenskej ekonomiky a jej podnikateľských subjektov.

Diskusia sa niesla v duchu hodnotenia aktuálnej situácie slovenskej ekonomiky, ktorú prezident Ivan Gašparovič označil za dobrú. Ako negatívum vníma monotematického portfólia automobilového priemyslu, ktoré momentálne prináša pokles nezamestnanosti, na druhej strane však predstavuje rizikovú hospodársku orientáciu na lacnú pracovnú silu. Prezident Slovenskej republiky vyjadril presvedčenie, že Slovenská republika musí mať vyššie ambície, musí viac prostriedkov a síl investovať do vedy, výskumu, vzdelávania s cieľom stavať na poznatkovej ekonomike.

Spoluprácu so SOPK označil za veľmi dobrú, najmä vzhľadom na koordináciu aktivít hlavy štátu počas zahraničných ciest, na ktorých sa spolu so SOPK organizujú obchodné semináre, diskusné biznis fóra, ktoré pomáhajú rozvíjať obchodnú a hospodársku spoluprácu Slovenskej republiky s inými krajinami. Prezident Ivan Gašparovič v rozhovore so zástupcami SOPK zdôraznil potrebu aktívnej podpory malých a stredných podnikateľov na Slovensku, nakoľko tento podnikateľský stav je určujúci vo všetkých stabilných trhových ekonomikách a dokáže garantovať stabilnú zamestnanosť na rozdiel od účelových zahraničných investorov, ktorí v prípade ekonomických ťažkostí pohotovo rušia pracovné miesta.

Partneri sa zhodli v názore na potrebu rovnocenného prístupu štátu k domácim a zahraničných podnikateľom, nakoľko zahraničný investor na Slovensku získava 1,5 milióna korún za vytvorenie jedného pracovného miesta, pričom domáci podnikateľ sumu do 70 tisíc korún...V USA je napríklad vyčlenených 2,7 % HDP na podporu vedy a výskumu, v EÚ 1,6% HDP a podpora vedy a výskumu na Slovensku dosahuje 0,6% HDP. Aj tento fakt spôsobuje, že slovenská ekonomika nemôže byť vyrovnaným a konkurencieschopným partnerom ekonomikám založeným na poznatkovej báze, ktorú je nevyhnutné systémovo podporiť aj na Slovensku.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač

© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]