Prezident SR
   

Čestná stráž

Úvod | Prezident SR | Sídlo prezidenta | Čestná stráž

Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky v historických uniformách

Slovensko odjakživa patrilo do centra diania historického vývoja, pohybu a zmien strednej Európy. Nie je preto zvláštnosťou, že sa chce prezentovať ako suverénna krajina. Jedným z prostriedkov je i historická uniforma Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky.

Historická uniforma vychádza z uniformy slovenských dobrovoľníkov z roku 1848, konkrétne uniformy Janka Francisciho. Farebnosť vychádza zo slovenskej trikolóry. Národné prvky zvýrazňuje klobúk s perom a zdobné čamarovanie – ornamenty vytvorené šnúrou, ktoré vychádzajú z motívov ľudového slovenského kroja. Keďže uniforma dotvára a prezentuje nielen samotnú hlavu štátu, ale aj jeho prostredie je jej exkluzivita zvýraznená bohatým zlatením a hnedou kožušinou na zimných čiapkach a lemoch vrchného kabátca. Hierarchia je vyznačená červenými výložkami s patričným počtom insígnií. Dôstojníci sú vybavení kuriérskymi taškami s výšivkou národného symbolu.

Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky v historických uniformách

» viac fotografií

Dňom 16. júna 2003 začal útvar čestnej stráže používať historické uniformy pri výkone čestného stráženia sídla prezidenta Slovenskej republiky, pri protokolárnych akciách, ktoré vyžadujú vzdanie pocty špalierom v Prezidentskom paláci, ako aj na Bratislavskom hrade.

Autorkami výtvarno–ideového návrhu sú pani Mgr. Ľubica Jarjabková a Mgr. Helena Jurikovičová.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]