Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok 5. mája 2021 počas ceremónie na prednom nádvorí Prezidentského paláca odovzdala medaily vojačkám a vojakom za ich pomoc a zásluhy v boji s pandémiou.
Prezidentka vo svojom príhovore spomenula, že v ťažkých dňoch pandémie ostali mnohí z nás odkázaní na pomoc, ktorá sa k nám dostávala vďaka obetavosti zdravotníkov a zdravotníčok, policajtov, policajtiek, hasičov, vďaka ľuďom vo verejnej službe. Pomáhali nám aj ženy a muži vo vojenských rovnošatách. "Som hrdá na to, ako príkladne si v uplynulých mesiacoch naši vojaci a vojačky plnili svoje povinnosti. Mimoriadnym spôsobom pomohli krajine v mimoriadnej situácii. Ôsmim z nich som dnes udelila medaily."
Slovenská republika by podľa prezidentky bez nasadenia ozbrojených síl pandemickú situáciu nemohla zvládnuť. Rozšírili kľúčové kapacity štátu, dlhé mesiace slúžili ako zdravotníci, telefonisti, či strážcovia poriadku. "Veľmi ma teší, že ozbrojené sily si v očiach verejnosti stále udržiavajú vysokú dôveryhodnosť. Dnešnú slávnosť preto vnímam aj ako spoločenské ocenenie záslužnej práce všetkých príslušníkov ozbrojených síl pre svoju vlasť. K udeleniu vyznamenaní všetkým oceneným srdečne blahoželám"
Medaily boli udelené:
Čatárovi Marekovi SOVSKÉMU, mladšiemu technikovi Protilietadlovej raketovej brigády v Nitre. Po vyhlásení núdzového stavu sa dobrovoľne prihlásil do kurzu sanitárov. Po jeho absolvovaní bol nasadený priamo na Covidových oddeleniach v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku, vo fakultnej nemocnici v Nitre, a v nemocnici v Žiari nad Hronom, kde viac ako 100 dní pomáhal zdravotníkom nehľadiac na ohrozenie vlastného zdravia.
Slobodníkovi Jurajovi ČERNOTOVI – staršiemu ostreľovačovi 12. mechanizovaného práporu v Nitre. Po vyhlásení núdzového stavu sa dobrovoľne prihlásil do kurzu sanitárov. Potom, počas kritického obdobia v januári a februári bol podľa potreby nasadzovaný na odľahčenie personálu hlavne Covidových oddelení vo fakultnej nemocnici v Nitre, Psychiatrickej nemocnici vo Veľkom Záluží, Národnom ústave detských chorôb v Bratislave, v nemocniciach v Ružinove, Nových zámkoch a v Dunajskej Strede. Všade tam veľmi aktívne pomáhal preťaženému zdravotníckemu personálu.
Slobodníčke Patrícii KUCHÁROVEJ – staršej kuchárke práporu ISTAR v Prešove Vynikajúci profesionálny prístup počas 9 týždňového nasadenia na trasovanie a dohľadávanie prípadov pre Regionálny úrad Verejného zdravotníctva V Spišskej Novej Vsi a plnenia úloh podpory Policajného zboru. Práve počas nasadenia v spoločnej hliadke zachránila život spoluobčanovi, ktorý sa pokúšal spáchať samovraždu na železničnom koľajisku v obci. Jej schopnosť prispôsobiť sa na plnenie úloh, na ktoré nie sú ozbrojené sily pripravované a empatia sa stali vzorom pre všetkých vojakov.
Rotnej Ivane KOVÁČOVEJ – zdravotníčke oddelenia urgentnej starostlivosti poľnej nemocnice ozbrojených síl Slovenskej republiky Toto zaradenie ju počas pandémie predurčilo na nasadenie v pavilóne infekčnej kliniky v Ústrednej Vojenskej Nemocnici v Ružomberku. Svojim nasadením, nehľadiac na možné ohrozenie vlastného zdravia významne prispela k odľahčeniu kriticky zaťaženému personálu nemocnice, najmä keď bola časť lekárov a sestier dočasne vyradená z práce z dôvodu nákazy. Do súčasnosti odslúžila osem dvojtýždňových rotácií.
Rotmajstrovi Pavlovi JANEŠÍKOVI - zdravotníkovi oddelenia urgentnej starostlivosti poľnej nemocnice ozbrojených síl Slovenskej republiky V ôsmych dvojtýždňových rotáciách na infekčnej klinike v Ústrednej Vojenskej nemocnici Ružomberok prispel k odľahčeniu kriticky zaťaženému personálu nemocnice, najmä keď bola časť lekárov a sestier dočasne vyradená z práce z dôvodu nákazy. Jeho príkladné osobné nasadenie, zmyslel pre povinnosť a profesionalita môžu byť vzorom nie len pre profesionálnych vojakov.
Majorovi číslo 410 757 - príslušníkovi síl pre špeciálne operácie V kritických mesiacoch v októbri a novembri 2020 bol zapojený do celoplošného testovania obyvateľov Slovenskej republiky. Svojim profesionálnym pôsobením v pozícii koordinátora taktického operačného centra regionálneho veliteľstva Žilina výrazne prispel k úspešnému testovaniu obyvateľstva tomto regióne.
Brigádnemu generálovi Ing. Ladislavovi DOVHUNOVI – zástupcovi veliteľa vzdušných síl ozbrojených síl Slovenskej republiky. V zriadenom Spoločnom operačnom veliteľstve na boj proti pandémii bol ustanovený do funkcie zástupcu veliteľa. V tejto pozícii sa prejavili jeho mimoriadne organizačné schopnosti, a obetavosť, hlavne v čase keď jeho najbližší spolupracovníci veliteľ a náčelník štábu veliteľstva ochoreli na COVID – 19. Za vyzdvihnutie stojí aj jeho obetavý a významný prístup pri riešení úloh presahujúcich rámec ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Čatárovi Petrovi PÁPEŽOVI – mladšiemu zdravotníkovi Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky. Do boja proti pandémii sa zapojil od začiatku ako veliteľ mobilnej odberovej jednotky. Následne už v pozícii zdravotníka obetavo a bez ohľadu na osobné voľno nepretržite testoval obyvateľov na verejných miestach, zamestnancov a profesionálnych vojakov Generálneho štábu, ale aj zamestnancov Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky. Jeho profesionálny prístup pri navrhovaní proti - pandemických opatrení u Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky a ich neustálom monitorovaní má významný podiel na udržaní plnej bojaschopnosti Čestnej stráže počas celého obdobia pandémie COVID – 19.