Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v piatok 30. septembra v Prezidentskom paláci maďarskú prezidentku Katalin Novákovú počas jej prvej oficiálnej návštevy Slovenska.
Prezidentka SR pripomenula, že s Maďarskom nás spája časť spoločnej histórie, našej kultúry, sme si navzájom kľúčovými obchodnými partnermi a spájajú nás aj naši občania, ktorí sa hlásia k maďarskej národnosti, rovnako ako sa k slovenskej národnosti hlási naša menšina v Maďarsku.
"Potrebujeme však udržiavať konštruktívny dialóg aj o témach, pri ktorých sa zatiaľ nezhodneme, v niektorých historických otázkach aj rôznych jednostranných podpôr či nákupov pôdy a nehnuteľností. Je dobré, že o tom prebieha medzi nami otvorený dialóg. Staviame mosty, tie symbolické, aj tie reálne, cezhraničné, lebo tohto typu infraštruktúry máme stále nedostatok. Každé nové prepojenie posilňuje naše prihraničné regióny."
Prezidentka zdôraznila, že obe naše krajiny čelia bezprecedentnej bezpečnostnej a energetickej kríze vyvolanej Ruskom a jasne odsudzujú ruskú agresiu. Pre európske krajiny je podľa nej životným záujmom podporovať Ukrajinu, lebo dnes už je zrejmé, že ak by nebolo jednoty EÚ a NATO, Rusko by sa chovalo aj k nášmu regiónu oveľa agresívnejšie.
"Je dobré, že s Maďarskom už máme prepojenia, ktoré nám lepšie umožňujú diverzifikovať dodávky elektriny, plynu i ropy a potrebujeme v tom pokračovať. Pomôže nám to zvládnuť tlak, ktorý Rusko vyvíja na nás a na Európu."
V súvislosti s aktuálnou otázkou zvýšenej nelegálnej migrácie je podľa prezidentky pre Slovensko prioritou neobmedzovať voľný pohyb v rámci Schengenu a neprikročiť k sprísneným kontrolám aj na našich spoločných hraniciach. K tomu je však potrebné ochranu vonkajších schengenských hraníc smerom od západného Balkánu, kadiaľ vedie jedna z hlavných migračných trás, riešiť aj na úrovni EÚ.
Prezidentka považuje za mesmierne dôležité dodržiavanie demokratických pravidiel. "Každoročné správy Európskej komisie o stave právneho štátu sú preto pre nás nástrojom sebareflexie, nedostatkov aj pokroku. Je dobré, že sme v EÚ prijali aj nástroje na dodržiavanie týchto pravidiel."
Obe prezidentky sa čoskoro stretnú na samite V4 v Bratislave. "Pre Slovensko je kľúčové, aby V4 bola vnímaná ako konštruktívny formát a nie ako aktér, ktorý EÚ oslabuje alebo rozdeľuje. O tomto, ako aj o tom, ako spoločne čeliť aktuálnym krízam sa budem rozprávať s mojou kolegyňou a kolegami v Bratislave už 11. októbra. Teším sa na pokračovanie nášho dialógu."