Aktuality
   

Rok 2015

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2015

Prezident SR vymenoval guvernéra Národnej banky Slovenska

Prezident SR vymenoval guvernéra Národnej banky Slovenska

12. január 2015

Prezident SR odovzdal v Prezidentskom paláci vymenovací dekrét na ďalšie funkčné obdobie guvernérovi Národnej banky Slovenska Jozefovi Makúchovi.

Prezident Andrej Kiska v príhovore guvernérovi zablahoželal k staronovej funkcii. vyjadril tiež presvedčenie, že v roku 2015 budeme môcť povedať, že európska finančná kríza už doznieva a že ozdravenie finančných inštitúcií i keď nie je dokončené, tak je aspoň neodvratné. „Kríza bola trpká skúsenosť, ktorú si v Európe nielen budeme dlho pamätať, ale dokážeme sa z nej aj poučiť. Stojí však pred nami ešte veľké množstvo práce, kým sa obnoví dôvera v európsky finančný systém a v jeho stabilné a spoľahlivé fungovanie,“ povedal prezident. V súvislosti s finančnou krízou pomenoval úlohu centrálnej banky, ktorou je obnova dôveryhodného bankového sektora v Európe a stabilnej spoločnej meny.

„Národná banka Slovenska má zodpovednosť aj za dozor nad finančným trhom, nad bankami, poisťovňami či správcovskými spoločnosťami. Prial by som si, aby práve tento hlas dozoru a regulácie, ktorú Národná banka Slovenska vykonáva, zaznieval na verejnosti častejšie a jasnejšie. V prospech stability finančných inštitúcií a najmä v prospech ich klientov, drobných spotrebiteľov,“ uviedla hlava štátu.

Prezident ďalej v príhovore označil za dôležité, aby centrálna banka prispievala k osvete a vzdelávaniu ľudí v oblasti finančných produktov, pretože najlepšou ochranou pred nekalými praktikami je informovaný a vzdelaný spotrebiteľ.

V závere svojho vystúpenia zaželal prezident novovymenovanému guvernérovi a Národnej banky Slovenska pod jeho opätovným vedením veľa energie a úspechov pri plnení náročných úloh a aby to bola práve úspešná ochrana klientov finančných inštitúcií, ktorá priblíži Národnú banku Slovenska a výsledky jej práce bližšie k občanom.

Na slávnostnom akte vymenovania guvernéra Národnej banky Slovenska bol prítomný predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini a podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač

© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]