Aktuality
   

Správy tlačového oddelenia

Úvod | Aktuality | Správy tlačového oddelenia | Správy tlačového oddelenia

Pápež František prijal slovenského prezidenta Andreja Kisku

Pápež František prijal slovenského prezidenta Andreja Kisku

9. apríl 2015

Pápež František dnes v Apoštolskom paláci vo Vatikáne prijal slovenského prezidenta Andreja Kisku.

„Pozdravil som pápeža Františka nielen od všetkých veriacich, ale od všetkých obyvateľov Slovenska, a pozval som ho na návštevu našej krásnej krajiny. Vedel som, že prídem za človekom, ktorý bude počúvať, bude ku mne otvorený, bude mi možno chcieť poradiť a vyjadriť svoj názor. Presne taký bol,“ povedal Kiska.

Pápež sa zaujímal o Slovensko, o to, čo našu krajinu trápi. „Bol to nesmierne hlboký rozhovor plný emócií,“ povedal slovenský prezident.

Svätý otec a slovenský prezident diskutovali o úlohe cirkvi ako inštitúcii, ktorá by mala prinášať do spoločnosti tie základné hodnoty – odpúšťanie, lásku, slušnosť, porozumenie.

„To je úloha, ktorú pápež František potvrdzuje a považuje za dôležitú v dnešnom nie jednoduchom svete. Hovorili sme aj o otvorenosti cirkvi, o tom, že musí byť prístupná všetkým ľuďom. Spomenuli sme napríklad krsty detí slobodných mamičiek, alebo sme hovorili o svätom prijímaní ľudí, ktorí sú rozvedení. Pápež František zdôrazňoval to, čo často hovorí, že si cirkev musí nájsť cestu ku každému človeku,“ povedal Kiska.

Na stretnutí sa hovorilo aj o viere. Prezident Kiska spomenul pápežovi aj svoju osobnú skúsenosť z Dobrého Anjela. „Stretol som sa s rodičmi, ktorým zomreli malé deti, a pochopil som, ako je viera dôležitá. V živote sa stanú veci, keď sa nemáme o čo oprieť, a človek, ktorý nemá vieru, stráca obrovskú oporu, ktorú potrebuje,“ povedal prezident.

Andrej Kiska s pápežom Františkom hovoril aj o arcibiskupovi Bezákovi. Vzhľadom na to, že ide o internú vec katolíckej cirkvi, prezident nebude detailnejšie informovať o obsahu tejto časti rozhovoru.

„Potvrdili sa očakávania, s ktorými som za pápežom Františkom išiel. Je to človek, na ktorého môžeme byť hrdí, a mali by sme mu želať veľa sily a zdravia v boji o lepší svet,“ povedal Kiska.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]